Prvé topánočky. Aké by mali byť?

ervotoc
13. aug 2006

jedine info čo mam zatial je-koženné,pevna patička,tvarovana klenba,tenka,ohybna podražka-teda pružna,aby sa nešmikalo este,no a široka špička,to je vsetko co mam o topankach..baby ale ake?aku znacku?ake cislo?lebo nas ked mal pol roka,dostal chutne papučky že od roka no uz vtedy ked sme mu priložili nožičku k papučke,tak nožička doooosť pretrrrrrčala 😀 teraz mu priniesol jeden nas znamy take peknucke sandalky,ohm,tie to iste,malilinke uz teraz a tak by ma zaujimalo,ako velkost zistim,tiez odmerať,či obkresliť,či čo?hm? 😕 😕 jaaaj a dnes som sa dozvedela v januarčatach,ze maju mať symbol žirafu 😕 tak mi poradte prosim ,ked pride na nakup ,comu sa vyhnuť,skusenosti,informejšššn 😀 no všetko,aj značky,ktore sa vam osvedčili,ktore nie 😕 diiiiky,bo nechcem zas dostať nejaké činanky od svokričky,zas vo vreci to skonči,jak skoro vsetko... 😒 tak by som sa tomu rada aj touto formou snad mohla vyhnuť.. 😕 ma napadlo,bo uz kuju plany,ake lacne topanočky dovleču z dovolenky...nič proti nim jasne,len si myslim,že topanočky su doležite,nechcem aby mi čaptal len preto že svokrovci ušetrili "dve kačky"neviem či sa tu niekto vytatáry,všetko naraz zas pišem 😀

evamarket24
2. feb 2013

Začali sme dovážať topánočky STARCHILD - máme ich aj vyskúšané (na mojej dcérke) - niečo ako Liliputi, ale omnoho jemnejšia koža a krajšie vzory a farby 🙂 na prvé kroky, ale aj štvornožkovanie, lozenie, plazenie a neskôr ako prezúvky do školky - veľkosti od 17 do 28. Postupne pridávame nové vzory. Ak máme skladom, je to uvedené (pri voľbe veľkosti napr.) ak nie, dodacia lehota do cca 3-5 týždňov.

janci27
12. feb 2013

Neviete, ci ten obchod na kramaroch s detskou obuvou ma aj eshop? ake maju priblizne ceny za topanocky na prve chodenie?

katjuschka
25. mar 2013

mamičky, ktoré sa prikláňate skorej k mäkkučkým podrážkam, idem s pár kamoškami objednávať jarné topánočky priamo od výrobcu Little Blue Lamb (botičky skorej na von, celokožené, gumená vsadka na namáhaných miestach alebo potom pískacie topínočky, gumená flexibilná podrážka). Rozráta sa nám poštovné ak nás bude viacej, tak ak by bol záujem, mne do správy 😉

koran
9. apr 2013

kočky a prosim vás mohli by ste mi dať tipy na nejakú obuv pre 13mes dcerku, aby nebola ako v lyžiarkách ale proste niečo na von aj v takomto počasí? máme little blue lamb s makkou koženou podrážkou ale tie nie su do takehoto počasia a nie do mokra. a neviem aké do mokra by som jej mohla kúpiť aby boli zároveň makké.. ďakujem
ps mohli by byť napr. tieto? http://www.prezuvky.sk/sk/eshop/detska-obuv-sku... alebo tieto ? http://www.prezuvky.sk/sk/eshop/detska-obuv-sku... akurat teda neviem či majú rovnú stielku. díky

klaudia74
10. apr 2013

@koran Ja nedám dopustiť na Pediped GG: http://www.liliputi.sk/index.php?option=com_vir...
Keď máš DM kupón, tak je na ne 10 % zľava. 😉

koran
10. apr 2013

@klaudia74 ďakujem 🙂

hojda
10. apr 2013

Koukněte na značku Biomecanics. Užasné botky navrhnutné pro první krůčky a pro děti, které ještě občas lezou a normální boty by jim vadily, takže ideální první bota. Jsou neuvěřitelně měkké a lehké. Malá je zbožńuje. Narazila jsem na v TV, kde je dopročoval, jako novińku dětský ortoped. Jediné minus je cena 😖

aurav
19. apr 2013

Ahojte mamičky, ak by ste náhodou mali záujem, tak nový e-shop je www.stuplik.sk a majú tam aj capačky, aj chutnučné prvé topánočky a hlavne - slovenská výroba 🙂

sofik19
9. máj 2013

@klaudia74 prosim ta a tie pediped grip n go su asi pre vacsie deticky ci aj na prve kroky? Vdaka

katrenka111
12. máj 2013

babule ake sandalky pre 14mesacneho? už pekne bežkame.....rozmýslam nad Protetika alebo Superfit a napriklad adidas a podobne može mat tak ku vode a tak sem-tam?

cholitko
12. máj 2013

@katrenka111 my mame sandalky D.D. Step a Richter a som spokojna

ivanka.7
12. máj 2013

@sofik19 na prve kroky su lepsie pediped originals, ked uz dieta normalne chodi, tak pediped grip´n´go

klaudia74
14. máj 2013

@sofik19 Tak ako píše ivanka.7, na prvé kroky stačia originals. Syn má 17 mesiacov, do jesene kým mu nebude zima na nohy, mu iné ani nedám. 😉

wawrita
21. máj 2013

@klaudia74
@ivanka.7 ahojte . moj maly ma o chvilu 7mesiacov a chcem mu kupit prve topanočky, pretoze sa velmi uz stavia na nohy, myslite ze tie pediped originals napr. tieto http://www.liliputi.sk/index.php?page=shop.prod...

mozu byt?

lauricka
21. máj 2013

@wawrita na topanky ma casu dost, stacia mu, az ked zacne chodit a budes s nim chciet ist von. Ak mate koberce, doma staci bosky v ponozkach, pripadne papucky, stacia lahke s otvorenou spicou, ak tvrdu dlazbu, mozes prestriedavat...bosky (ak nie je studena), protismykove papuckoponozky, papucky.. stacia bez klenby

wawrita
21. máj 2013

Ale tie by vlastne asi nemali byt ako prve topanocky, ked nemaju fixovany členok, ci?

wawrita
21. máj 2013

@lauricka s tym ja nesuhlasim... jemu sa predsa tvaruje nozicka uz teaz, aj klemba atd... potrebuje mat pevnu obuv. on uz takmer sam stoji a vidim ako zle stojí, ze nechodi po vonkajsej strane nozicky. to sa v ponozkach nenauci pekne stupat na celu nozicku...

ivanka.7
21. máj 2013

@wawrita na taketo stavanie by som nechala dieta naboso ak mate koberce, ak mate smyklavo, tak skus nejake kozene capacky uplne makke (napr. liliputi) a ked zacne nabytok uz naozaj obchadzat, tak by som sla do originalsov.

ivanka.7
21. máj 2013

@wawrita tak ak mas takyto nazor (klenba a fixovany clenok), tak sa pedipedkam vyhni oblukom 😀

lauricka
21. máj 2013

@wawrita a odkial mas info, ze potrebuje k tomu pevnu topanku s klenbou? je to len jeden z nazorov....a v tomto veku mi to pride strasne skoro aj tak. Take dietatko predsa stoji ako vladze, to moze mat daleko od spravneho postoja, ktory pride neskor predsa. Je to tak ako so vsetkymi ostatnymi pohybmi. Najprv su vselijake, kostrbate a casom sa zlepsuju.
Rozpravala som sa o tom s fyzioterapeutkou, dieta, kym nezacne chodit, nepotrebuje topanky. A do nejakych dvoch rokov ani klenby. Klenba a nozicka sa vyvijaju same od seba a najlepsie na vyvoj nozicky je chodit po roznorodom terene naboso, co ale za beznych podmienok nie je tak uplne mozne. Dokonca su nazory, ze ak das hned dietatu klenbu, nozicka zlenivie a praveze sa ta klenba prirodzene netvaruje, lebo akoby si povedala, ze netreba, ved naco, ked je topanka s klenbou. Aj take su nazory. Ved kedysi sa viac davali topanky s klenbami a deti mali skoro vsetky ploche nohy. Takze, uvaz sama. Kedysi davno ludia ani poriadne topanky ake su dnes nemali a mozno mali zdravsie nohy 🙂 . Nidy nevies, co su tvrdenia firiem, ktore chcu predavat, co su tvrdenia lekarov a ktore su na zaklade novych poznatkov a ktore na zaklade starych zvykov a zlozvykov.....Konecne rozhodnutie je na matke a ci urobi dobre alebo zle uvidi len na tom, aku nohu nakoniec jej dieta bude mat. Moj syn stal tiez, podla mna, zle, na vnutornych stranach noziciek, nohy daleko od seba. Aj tak chodil, nemal dobru rovnovahu. Na von ma topanky (jasne, ze trochu tvarovane vnutri su, ale nie je to ta ortopedicka klenba vyslovene), doma protismykovky, nic alebo lahke papucky typu RAK. Ma 17 mesiacov. Asi mesiac dozadu sme boli o profesora, prednostu ortopedickej kliniky na prehliadku. Pozrel sa, ako maly chodi a povedal, ze je uplne OK. Lebo postupne sa mu chodza a naslapovanie zlepsovalo samo od seba, ako sa mu zlepsovala chodza a ako naberal lepsiu rovnovahu. Potreboval len cas na svoj individualny vyvoj. Porad sa s ortopedom. No vraj aj neurologovia a ortopedi sa rozchadzaju v nazoroch na toto. Jedno, co sa vsetci, tusim, zhoduju je, ze topanka by mala byt pevna hlavne pri clenku.

klaudia74
23. máj 2013

@wawrita Môj názor je tiež, že na začiatok a hlavne na doma ti stačia Liliputi. Tie sú najmäkkšie, takže viac vyhovujú aj pri štvornožkovaní - na začiatku to dieťa aj tak strieda, urobí pár krokov a pokračuje na štyroch.
Ale súhlasím aj s tým, že topánky potrebuješ iba preto, aby sa dieťatku nešmýkalo. Ak máte koberce (my sme v byte pri prvom synovi mali), tak mu žiadne nemusíš dávať, stačia ponožky.
V Liliputi môže chodiť aj vonku, len nie v daždi alebo keď je mokro, ale to asi zatiaľ nepotrebujete. A ešte nie sú vhodné na odrážadlo, resp. treba rátať s tým, že sa zničia, tá koža to pochopiteľne nevydrží.
Keď už bude chodiť, až potom by som kúpila Pediped Originals, takže cca. keď vyrastie prvé Liliputi. 😉 Ale tiež len na von, my sme vnútri nosili iba Liliputi. U staršieho syna som tiež sledovala, ako sa mu vyvinú nožičky, lebo ich mal dosť bacuľaté a ako píše @lauricka, stál akoby trošku na vnútorných stranách chodidla. Prečítala som si niekoľko zahraničných štúdií o tom, že sa nohy majú vyvíjať prirodzene tak, že sa počas chodze stimulujú a posilňujú, mne to prišlo úplne logické. A syn má teraz v 5 rokoch úplne zdravé nohy, chrbát vyrovnaný, takže u nás to určite fungovalo. Dodnes mu nekupujem topánky s klembou, resp. nosí väčšinou Pediped Flex a tie majú takú mäkkučkú a úplne minimálnu klembu, v porovnaní s "klasickými" topánkami skoro žiadnu.

anjelicek26
23. máj 2013

@wawrita -ako sa v pevnej topanke vytvaruje klenba? Lebo klenba je v podstate sval. A sval vytvoris cvicenim - zdvihanim, rolovanim noziky, zdvihanie spicka-päta... Cvicenie je trening, ktory mas len pri volnej nohe a pri vyrovnavani nerovnosti povrchu, nie pri uzavretej topanke, kde je tam ta klenba dana umelo. Tam sa nevytvori vobec nic a mozete si gratulovat k diagnoze plochych noh za par rokov... robis dietatu medvediu sluzbu, ked umelo davas nieco, co si ono dokaze = MUSI = vytvorit same.

wawrita
23. máj 2013

@anjelicek26
@klaudia74 ja neviem, preco potom cele generacie nosili uzavrete tvrde topanky a tu sme a mame krasne klenby a nie ploche nohy? neviem... tu sa aj nazory odbornikov rozchadzaju

anjelicek26
23. máj 2013

@wawrita - nemame krasne klenby. Neni to tema, ktoru kazda vytiahne na kavicke, ale nasa generacia ma velke problemy s chrbticou, ktora je vo velkej miere sposobena zlou chodzou a postavenim noh. Ortopedi by vedeli rozpravat. Väcsina to berie ako to je, ale o "krasnych klenbach" a zdravych nohach by som nehovorila :(

wawrita
23. máj 2013

aj v lekarni maju len tieto tvrde topanočky.. tak neviem.. zeby tam chceli ludom zle? 😉

anjelicek26
23. máj 2013

@wawrita - lekaren = topanocky pre deti s definovanym defektom = diagnozou od ortopeda... Co je vtacanie, zatahovanie nozicky, uplny prepad clenka... tam netreba cakat, ale riesit hned... . Pre zdrave deti sa kupuju topanky v obchode s topankami a nie v lekarni 😉

wawrita
23. máj 2013

@anjelicek26 urcite nie. ved sama dr ma poslala prve topanky kupit v lekarni.
nechcem byt zla, ale vy mate vystudovanu medicinu, alebo zdravotnu skolu?

abbey1
23. máj 2013

Topánočky majú byť hlavne pohodlné, aby sa nôžka a klenba mali možnosť tvarovať, precvičovať. Najhoršie, čo môžeme urobiť, je obuť malinké dieťa do pevných neohybných topánok. Ortopedické topánočky má nosiť len dieťa na výslovné doporučenie špecializovaného ortopéda. To, že to radia niektorí pediatri je smutné. Treba sledovať najnovšie štúdie a aj trošku rozmýšlať. Dajte si na nohy neohybné "kanady či lyžiarky" a skúste sa poprechádzať. Niha nemá šancu pracovať, priehlavok je pevne uväznený. Kupujme deťom topánky tak, aby sa v nich cítili pohodlne, aby preiehlavok mal voľnosť pohybu a klenba sa musí vytvarovať sama. Umelo vyrobená univerzálne klenba v topánkach predsa nemôže sedieť univerzálne všetkým deťom.

anjelicek26
23. máj 2013

@wawrita - nie si zla, len si sa podla mna este nad tym poriadne nezamyslela 😖 Preco lekar odporuca urcitu znacku, urcite topanky? Podla mna mu toto vobec neprinalezi, rovnako odporucat urcite kase, umele mlieka, kozmetiku... jedine, co z toho totiz ma su provizie od vyrobcov...

Nepotrebujem mat vystudovanu medicinu, staci mi sa nad tym zamysliet. Zijeme v zahranici, kde take topanky ani neexistuju, ake sa u nas vo velkom odporucaju. A deti maju zdrave nohy. Cim to asi bude...

ivanka.7
23. máj 2013

@wawrita ale ved mu kup topanky ake chces. Prisla si si pre radu, dali sme ti ju, kazda taku, aku povazujeme za vhodnu a ako obuvame my svoje deti. Mas plne pravo ju odmietnut rovnako ako my sme mali plne pravo ne/mlcat 😀 Je uplne na tebe co das svojmu dietatu na nohu. Ak veris ludom v lekarni, kup mu topanocky v lekarni. Ved sa predsa nebudes zahadzovat s ludmi co nemaju vystudovanu zdravotku alebo medicinu, nie? 😀