Prvé topánočky. Aké by mali byť?

ervotoc
13. aug 2006

jedine info čo mam zatial je-koženné,pevna patička,tvarovana klenba,tenka,ohybna podražka-teda pružna,aby sa nešmikalo este,no a široka špička,to je vsetko co mam o topankach..baby ale ake?aku znacku?ake cislo?lebo nas ked mal pol roka,dostal chutne papučky že od roka no uz vtedy ked sme mu priložili nožičku k papučke,tak nožička doooosť pretrrrrrčala 😀 teraz mu priniesol jeden nas znamy take peknucke sandalky,ohm,tie to iste,malilinke uz teraz a tak by ma zaujimalo,ako velkost zistim,tiez odmerať,či obkresliť,či čo?hm? 😕 😕 jaaaj a dnes som sa dozvedela v januarčatach,ze maju mať symbol žirafu 😕 tak mi poradte prosim ,ked pride na nakup ,comu sa vyhnuť,skusenosti,informejšššn 😀 no všetko,aj značky,ktore sa vam osvedčili,ktore nie 😕 diiiiky,bo nechcem zas dostať nejaké činanky od svokričky,zas vo vreci to skonči,jak skoro vsetko... 😒 tak by som sa tomu rada aj touto formou snad mohla vyhnuť.. 😕 ma napadlo,bo uz kuju plany,ake lacne topanočky dovleču z dovolenky...nič proti nim jasne,len si myslim,že topanočky su doležite,nechcem aby mi čaptal len preto že svokrovci ušetrili "dve kačky"neviem či sa tu niekto vytatáry,všetko naraz zas pišem 😀

kangaroo
5. mar 2007

aj u nás v zm je celkom fajn detská obuv,
videli ste prosím niekde topánočky č. 18, ale také zdravé ako žirafky alebo slovobuv

expertka8
5. mar 2007

Aká by teda mala byť ideálna detská topánočka na fyziologickú, zdravú nožičku? Rozoberme si to bod za bodom.

Predovšetkým by mala mať priestornú, guľatú špičku. Nebezpečné je nosenie špicatej obuvi. Palec, ale aj malíček sa vtedy nachádzajú v neprirodzenej polohe, pritláčajú sa k ostatným prstom. Vhodný strih zvršku obuvi zabezpečuje dobrú fixáciu nohy. V najmenších veľkostných skupinách by dojčatá a batoľatá mali nosiť výlučne členkovú obuv, a myslia sa tým aj sandáliky.Napokon, podľa Slovenskej technickej normy platnej pre obuv môže byť detská obuv s dĺžkou chodidla od 105 do 140 mm vyhotovená len ako členková alebo vyšších strihov. „Mnoho detských pacientov, ktorí ku mne prichádzajú, má znížený vnútorný členok a z toho vyplývajúcu akoby tuleniu chôdzu,“ konštatuje MUDr. Jurinová. Akoby im od členkov išli nohy do iks. Lekárka si nevie vysvetliť, čím to je, že členky týchto detí sú príliš labilné. „Ak dieťa nemá v priveľkej alebo nedostatočne vysokej topánke dôkladne fixovanú pätu a spevnený členok, zákonite sa hmotnosť tela prenáša na kolená, ktoré sa potom preťažujú. Deti k nám potom prichádzajú s bolesťami kolien.“

Zostaňme ešte stále pri vonkajšej časti nami ospevovanej, optimálnej topánočky. Na rade je spôsob zapínania. Rozhodnúť sa radšej pre šnurovanie alebo topánky na remienky? „Šnurovacia topánka je ako korzet, ktorý pozdĺžne spevní celú nožičku,“ uľahčuje nám rozhodovanie odborníčka. To je dôležité najmä pre dojčatá či batoľatá, ktorých chôdza je ešte neistá. Dobre však poslúžia aj členkové sandáliky s troma remienkami. Tie môže malé dieťa bezpečne nosiť aj ako prezuvky. A čo zapínanie na suchý zips? Výhodné je v tom, že dieťa sa ho naučí ľahko otvárať a zatvárať. Rodič však musí vopred zvážiť, či si malý človiečik vďaka takejto ľahkej manipulácii s obuvou nezačne svoje „črievičky“ vyzúvať v tých najnevhodnejších okamihoch.

Prizrime sa lepšie na tú časť topánky, ktorá sa stretáva so zemou. Podošva, a či ľudovejšie povedané podrážka, chráni nohu pred nerovnosťami terénu. „Flexibilný spodok obuvi znižuje námahu svalov pri odvíjaní chodidla,“ vysvetľuje MUDr. Jurinová. Uvedomme si, že naše nohy navyše neustále ohrozuje nepružný dopad na tvrdé povrchy, ako sú asfalt, betón, drevená podlaha či dlažba. Najmä malé deti v začiatkoch chodenia doslova „capkajú“. Nepodceňme teda podošvy s dobrými tlmiacimi vlastnosťami (českí odborníci odporúčajú polyuretán - PUR, etylénvinylacetát - EVAC a gumu). Ozaj, vhodná je navyše protišmyková úprava! Ktosi vypočítal, že malé dieťa urobí za deň osemnásťtisíc až dvadsaťtisíc krokov! Povedali by ste to?

Čo sa týka podpätka, ktorý sa, mimochodom, objavil už okolo roku 1500, netreba hádam priveľmi zdôrazňovať, že v prípade detskej obuvi by mal byť čo najnižší. Pre najmenšie deti maximálne 5 mm (detská obuv s dĺžkou chodidla od 105 do 140 mm - pozn. aut.), starším sa povoľuje podpätok 25 mm (obuv s dĺžkou chodidla od 145 do 230 mm). Nášľapná plocha podpätku by mala byť čo najväčšia. „Vysoké podpätky vo všeobecnosti preťažujú prednožie, spôsobujú priečnu plochú nohu, deformity prstov, skracujú Achillovu šľachu a lýtkový sval. A majú neblahý účinok aj na chrbticu,“ neodpustí si zdupľovať výstrahu doktorka Jurinová.

A teraz nazrime dovnútra zázraku, ktorý by mal chrániť chodidlá. Áno, chrániť, pretože to je úlohou topánok. Chôdzu predsa umožňujú svaly, nie topánky.

Podšívka a stielka by mali byť dostatočne savé. Najmä stielka, pretože najväčším zdrojom vlhkosti je tá časť nohy, ktorá sa stretáva so zemou. Pružná stielka navyše, podobne ako podošva, dokáže tlmiť prudké nárazy nôh pri chôdzi po tvrdých povrchoch. Mnohí rodičia si kladú otázku, či je potrebné, aby malé deti mali v topánke anatomickú vložku - onen známy „hrboľček“. Odborníci tvrdia, že do štyroch rokov sú v podstate tieto komponenty pre podporu klenby zbytočné. Detská nožička aj preto v útlom veku pôsobí dojmom, že je plochá, pretože v mieste klenby má tukové vankúšiky, ktorých cieľom je nohu chrániť pred preťažením. Viaceré detské topánky však majú poddajnú anatomickú vložku. Nikdy neobúvajme dieťaťu na chodenie „capačky“. Vhodné sú výlučne na ochranu nožičiek dojčiat pred chladom!

hanka274
6. mar 2007

dik ex!

ena
26. apr 2007

hej, ako pise hanka274, na niektorych topankach maju vysacku so zirafou, akoze zdravotne nezabadna obuv..

Inak, pekne topanky sme vcera objavili v LUXOR pasazi pri tesco.. len trocha drahe 1300-1800 sk, sandalky este nemali.. nejake foto je na www.ciciban.info

Hanka274: ked ti povedali v Harmony naboso, to mysleli, ze mas v obyvacke namiesto plavajucej podlahy strkovisko alebo kamienkovu plaz ?🙂
ved ak bude chodit po rovnom bosa, potom ani v topankach nepotrebuje mat ortopedicky tvarovanu vlozku..

wladka
26. apr 2007

ervotoc.. kde si ich nakoniec zohnala? prosim o info.. som aj ja z nitry

ramzesa
26. apr 2007

My sme nasmu drobcovi prve papucky a topanocky kupili v Kosiciach v Stonozke, ibaze uz tam nie je. Odvtedy sme kupovali u Batu a teraz sme mu kupili v Deichmannovi. A malej sa chystam kupit v obuvi na Alzbetinej, maju pekne prve topanocky, kozene, vysoke a za super cenu. Dufam, ze pokial malicka zacne chodit ich tam este budu mat 😕 . Po drobcovi mame kopec topanok, ale vraj sa nemaju detit, tak neviem, co s nimi, co so starymi topanockami robite vy? 😒

geegee
26. apr 2007

my sme kupili nakoniec po dlhom hladani tieto boticky http://www.elefanten.de/catalogue/catalogue.do?... Stali bez koruny 1 000,- a uz su veru aj obdrate. Akurat, ze su dost teple uz na toto obdobie, tak neviem, ci kupovat dalie sandalky...ale vraj by sa chodit malo zacinat v celych topkach 😒

wladka
26. apr 2007

ja som jej uz kupila v Humanicu, krasne botasky, vysoke - kuk v albume.. len neviem 😒 ci su vhodne.. ma aj papucky, jak za komunistov 😅 sa nosili.. korkova podrazka, vysoke, textil - viete ake myslim? staci?

ramzesa
26. apr 2007

geegee syn ma aj teraz sandalky, kt. maju celu pätu a vpredu su otvorene, min. leto mal aj spredu ciastocne uzavrete, takym remienkom a po bokoch boli derave. A ako prve sandalky mal sandalkove papucky, kedze vacsinou v kociari spal alebo sedel. Takze wladka, myslim, ze by to nemal byt problem 🙂 .

mimakro
26. apr 2007

Skúste sandálky Sante (majú aj webovú stránku). Dostať kúpiť v lekárni - vnútro kožené, sú vysoké, pevná päta. Pri prvých topánkach som na módu nedbala, dôležitá bola kvalita. Aj u Číňana je veľa pekných topánok, ale to je všetko. Prvé topánočky boli z Protetiky a potom sme nakupovali u Baťu, alebo v lekárni.

ramzesa
26. apr 2007

Tak u cinana nekupujem nic a topanky uz vobec nie, hoci dnes uz je aj v normalnych obchodoch plno cinskeho 😒 . A s Batom sme velmi spokojny. 😉

hanka274
26. apr 2007

ena, nie mame plavajucu a v jednej miestnosti koberec, aby sa jej lepsie naucilo chodit, predsa plavajuca sa trosku smyka. Naboso mysleli v ponozkach. No a mysleli tym naboso v obdobi prveho postavenia a prvych krokov. Nie ked uz normalne chodi. Teda myslim, ja som si to takto vysvetlila. My este s botkami pockame, chceli sme na 1.rok, ale vsade kde som bola /vid nizsie/ mali len 20 a vyssie, a to je veeeelmi velke este, tak zatial mame tie ake spominala wladka...
Sante je ceska znacka tiez velmi dobrych zdravotnych topanok, maju ich napriklad v Petrzke v Lekarni, smer od nam. hraniciarov popri bytovke, kde bola narohu ta cukraren, smerom k zrkadlovemu haju-dom kultury.
Dobre obuvy s detskymi sandalkami a celymi topankami, napriklad s Protetikou su-Bratislava:
-Protetika na Bojnickej, cele topky okolo 600 sk!
-Zahradnicka ul. oproti nemocnici ortopedickej kusok spat k tomu autobazaru-sandalky za 850 sk, cele maju drahsie ako v Protetike na Bojnickej!
-Kraskova ulica-pri Racku. Su 2-v jednej maju hrozne, vraj madarsky vyrobca-bez klenby-hruza-makke. A druha je na hlavnej ulici-za rohom, tam maju take iste ako na Zahradnickej aj za rovnaku sumu.
-na Kramaroch na zastavke trolejbusu pred krizovatkou co vedie na Klenovu, su na terase-este som nebola pozriet
-v zdravotnom stredisku na Fedinovej maju tiez sandalky Protetika, cislo 20 a pol.

Paticku musia mat uzavretu, a mali by byt vraj o centimeter vacsie ako nozka.

escada17
27. apr 2007

a merat kazdych 4- 6 mesiacov nozicky, urcite uzavrete spredu-z e vraj do 3 rokov...najma nikdy malicke, lebo sa aj nechtiky zdeformuju 😢

hanka274
27. apr 2007

a nededit! kazdy si chodenim upravi vnutro na seba...na svoju nohu...
escada aj spredu? tu u nas hovoria len o zozadu...
juj, taka tma u nas...a ja hore...

escada17
27. apr 2007

spicky ze maju byt plne, to su spredu, nie som si ista, ci vraveli aj zozadu 😢

hanka274
27. apr 2007

zozadu musi byt plne, to urcite to viem. Ale spredu tu u nas nevravia. Aspon ja som nepocula.

ramzesa
27. apr 2007

Nas mal sandalky uzavrete aj spredu ako som uz pisala , kupovane u Batu. Maju aj male cisla. A nededit- ano to som tiez pocula, kazdy si vycapta topanocku podla seba, ale co s nimi. Uz som sa tu raz pytala a nikto k tomu nic nenapisal, co robite s pouzitymi topanockami? Vyhodit to sa mi zda byt blbe 😒 . A este v tescu maju Reno, nemam zatial s tou znackou ziadnu skusenost, ale myslim, ze maju cisla aj mensie ako 20.

hanka274
27. apr 2007

ramzesa, topanocky, ktore este nie su tie na chodenie si ja nechavam pre dalsie baby, ale take co budu uz na chodenie? hm, neviem. Mozno cerveny kriz? netusim fakt. Tiez sa mi to zda blbe vyhodit len tak. Ale zase na druhej strane ani rodiny, ktore to dostanu z cerveneho kriza by nemali mat take topky, chuda deti. Neviem fakt. Budeme si z toho stavat domceky? Netusim. 😒

ramzesa
27. apr 2007

moj tiez chodi doma bosi a aj ked sme mu kupili papucky, tak si ich vyzuval. A rozmyslam co s malickou, lebo nemame koberce a sa jej strasne smyka, asi budem musiet znova vypatrat dole pogumovane ponozky. Pri syncekovi som mala velky problem ich niekde kupit, lebo vsetko boli veeelmi malinke, tak dufam, ze mame este malinku nozicku 😅. Tiez vela investujeme do kvalitnych topanociek, ja mam dost problemy s nohami, ani nie s klenbou, ale ked mi nesadnu, tak v nich neviem chodit, vsade ma deru. Konecne som natrafila na super topanky, som zvedava ako dlho mi vydrzia a potom zasa hladat nove pohodlne... Stare topanocky zatial doma zbieram, lebo neviem, co s nimi 😒. A tiez by ma zaujimala ta zirafa. A botasky... tie moj manzel vyslovene zakazal, ani na bicykel, ani do piesku, to radsej papuce 😅. A z cinana nekupujem ani satstvo a nie topanky, ved v takych umelych sa musi nozka strasne potit a o opore ani nevravim...

miselam
27. apr 2007

chcem sa spytat,ci ma mat babo stale topky aj doma?nina stoji asi 4 tyzdne,davam jej sem tam vnutry papucky(vonku nechodi) maju pevnu podrasku a su nad clenok,su cele a textilne,ostatne jej boli velke.problem nastava ze sa jej nie vzdy da v nich postavit a potom je mrzut 😠 inak stavia sa takym sposobom,ze akoby z tureckeho sedu,len ma spolu chodidla.ma to tak byt?

ramzesa
27. apr 2007

Nas prve krocky robil v platenych papuckach, kedze sme vtedy byvali v dome a tam nie vsade boli koberce, tak bolo dost chladno, ale na koberci sa vzdy vyzuval. Bolo mu to naboso pohodlnejsie a nepotili sa mu nozicky. Myslim, ze kazde dietatko sa stavia svojim stylom, aj moji, kazdy inak. Pokial ho dospely nenuti stat a babo sa vytiahne hore samo, tak by to malo byt OK. Tomu ajtak nikto nezabrani, aspon moja si vzdy vsetko robi po svojom 😀 .

escada17
28. apr 2007

miselam, moja nemala stale doma topanocky, ona s a hned vyzula a nemalo zmysel stale jej davat. Niekto vravi, ze je dobre na spevnenie nozicky, ale lekarka mi nikdy nic take neprizvukovala...ale ak su parkety , asi by ich malo mat..

ramzesa
28. apr 2007

no ono sa hovori, ze najzdravsie je chodit naboso, ale po prirodnom terene, nie po betone a pod. A tiez by som dala radsej papucky, ak nie je doma koberec, lebo dietatko sa na podlahe, ci parketach smyka. Este tie protismykove ponozky su fajn, len ked na spickach nie su a ked dietatko sa este len uci stavat 😒

escada17
28. apr 2007

aj smyka, aj sa moze nachladit- ja zacinam chorobu zvycajne z bosych noh..ramzesa, aj tretie by si chcela?

ramzesa
28. apr 2007

ano, preco? 😕

escada17
28. apr 2007

ako to tretie? Ja druhe cakam a ja som taka nejaka, ze uz na tretie myslim a zvycajne sa stretavam s pocudovanim, ja sa ale naopak bojim toho, ze ci mi bude niekedy dost...😉 vazne

ramzesa
28. apr 2007

no ja ked som cakala druhe, tak tiez som sa citila divne pri pomysleni, ze by to malo byt posledne... ale snad nebude 🙂 ... po malej poctivo odkladam vsetky vecicky, ale co s topankami to mi este stale nikto neporadil 😠 . Zatial mam len po syncekovi, ale o chvilku kupime aj jej prve topanocky a budeme mat doma obuvnictvo 😅 ...

escada17
28. apr 2007

nejako sa mi to tu poblblo, neodosiela mi prispevky 😢

ramzesa
28. apr 2007

inak keby sa dalo, tak by som aj stvrte, ale to sa este uvidi podla toho ako na tom budeme s financiami.

escada17
28. apr 2007

to presne, financie...a tiez sem-tam si poviem, ze mozno by som tym uz istym sposobom svoju dvojrocnu odstavila-vzdy by uz musela byt len "velka sestricka " 😢