1,5 ročná pozná abecedu. Vadí to?

dulius
12. apr 2010

Ahojte, ako su na tom Vase deticky?
Nasa Dianka ma 1.5 roka a uz pozna celu abecedu, aj v podstate cislice od 1 po 9
je to OK? ja neviem, je to moje prve dieta, nemam skusenost, kedy sa deti ucia abecedu a tak

deina
18. jún 2010

My sme uz vsetko mozne skusali a nic, on tam sadnut nechce a nechce. 😖 Akoby mu ten nocnik mal nieco urobit... Ani pochvaly, ani tlieskanie, ani zabavanie...

zuzka1.
18. jún 2010

@deina
@deina nas si sadne, ale len ked ma plienku. vonku , ked je teplo beha holy, to sa vycika, vykaka.
ked kaka do plienky, povie mi, mama kakam a podobne, ked mu poviem pod na nocnik sikovno, tak sa mu kako zastavi 😖 😖

kvetinkaaa
24. jún 2010

@ivkalam

akurat pozeram ze si mi dala reakciu. je to tu na konovi nove, normalne pozeram 🙂
ja sa tu nejdem s nikym hadat, či to vase deti vedia či nevedia. ja som sa s tym este nestretla. kazdopadne ak to je tak,tak vam blahozelam. dufam ze sa vase deti budu aj nadalej rozvijat.
my pojdeme kludovým tempom nadalej 😀 ... a to nemyslim v zlom.

majte sa!

silvia123
24. jún 2010

Aj náš malý od 1,5 roka pozná abecedu -len pár písmenok chýba a tiež číslice a najlepšie na tom bolo, že rozprávať sa mu do 2 rokov moc nechcelo ale veľmi má rád, keď na magnetickú tabuľku píšem abecedu, tak hneď recituje a dosť rýchlo sa ju naučil -dosť k tomu dopomohli tie penové puzzle a kocky s abecedou, ktoré mi podával a ja som mu povedala aké je to písmenko a časom som zistila, že keď nejaké písmeno poviem, tak mi ho hneď podá, skúsila som tú tabuľu a naozaj mu to šlo 😀 . On je taký zvláštny, proste čo ho baví a čo sa mu chce to robí a čo nechce tak ho nikto nedonúti.

silvia123
24. jún 2010

A farby sme sa naučili okolo 2,5 roka a to na základe toho, že keď sme šli autom, tak som mu rozprávala akej farby ide auto naproti a ešte mal taký detský časopis s traktormi a tam som mu tiež hovorila akej farby je ktorý traktorček -hravou formou si vie veľmi veľa zapamätať dieťa, keby ho nútim, tak určite by z toho nič nebolo a takto sa aj on zabaví a ja som tiež rada, že niečo nové vie, on dosť vyžaduje, aby sa mu človek venoval a stále mu niečo ukazoval a vysvetľoval, ak nie tak len rozmýšľa čo by zlé urobil, je veľmi hyperaktívny.

jankapiknova
24. jún 2010

@silvia123 -suhlasim hravou formou,ked si to človek viacmenej ani neuvedomuje tak sa akurat dieta najviac nauči. Ja som zas malemu ked sa učil chodit u nas v činžiaku po schodoch vždy ratala jeden dva... vždy do pat,lebo dole mame 5 schodov. A už dlhši čas ked ide vie si aj sam odratat od jedna po 5 😵 a boa to čista nahoda 😉

silvia123
24. jún 2010

Veď aj u nás to bola čistá náhoda, ja som mu také puzzle ani kocky nekúpila -dostal od babiek a keď sme tie puzzle skladali na zemi, tak som mu hovorila no ešte do osmičky chýbajú koliečka a podaj štvorku -aha tam je a proste ani neviem ako sa tie čísla naučil a potom keď sme skladali z tých kociek komín, tak si všimol že je na jednej z nich napísané G a povedal že je to šesť a ja na to, že to je G! -a začal sa smiať, bolo mu to písmeno proste smiešne a zdvihol druhú kocku a spýtal sa "a to je" a už to šlo... proste náhoda.... a všetci naokolo sa čudovali, že rozprávať to ešte poriadne nevie a už to hovorí písmenká. Aj teraz keď beží počasie, sa postaví pri telku a už ukazuje aké sú tam čísla 😀 . Ale každé dieťa je v niečom inom šikovné, napríklad niektoré deti už krásne plynule v dvoch rokoch rozprávajú, alebo sa pýtajú v 1,5 roku na nočník, každé dieťa je výnimočné...

babatko37
24. jún 2010

Dulius, my mame chlapčeka a tiež už ako 1,5 ročný poznal abecedu. Možno je to dieťa veľmi šikovné, možno má mamina možnosť venovať sa mu maximálne. Od 4. dňa života sme mu každučký deň čítali, deti sú veľmi vnímavé. On aj spája písmná do slov, ale iba slová do 5 písmen.
Chodí aj na ANJ, ale sa nám tam nepáčilo. Tak som hľadala inú a inštruktorka mi povedala, že tam ešte nemôže, lebo sú tam deti od troch rokov, ktoré už vedia písať čísla. Aj keď ho závistlivé mamičky volajú malý génius, nie je to geniálne 🙂
Dieťa sa dokáže naučiť takmer čokoľvek, keby ste ju nechali každý deň pozerať losovanie lota, tak už pozná čísla do neviem do koľko sa tam losuje 🙂. A nie je potrebné ju nič špeciálne učiť. Také malé dieťa pozerá - počúva - učí sa.
Dulius, ak chceš vedieť, či je vaša malá nadpriemerná, to vám zodpovedne povie iba detský psychológ, ale nie som si istá, či nie až v troch rokoch. Veď za opýtanie nič nedáš. Radšej skôr ako neskôr. Lebo ak geniálna je, po prvé, škoda to nerozvíjať, po druhé, môže byť nepochopená a to môže spôsobiť kopec problémov, ktoré ju môžu negatívne zasiahnúť

marorlinko
24. jún 2010

kazde dieta j ev niecom vynimocne,moj maly ako rok a pol rocny vedel ovladat pc nevravim o nete,al eo pc,nasiel veci,ktore ani j aneviem najst a on ich vedel si zapamatat a najst znova,sam si zapol pc,sam zapol internet a v oblubenich si sam nasiel google a zacal pisat dak epismenka,sam si nasiel play house disney, dnes ma 3 a pol roka a pc j eprenho hracka,nic zlozite,co diet avidi n a rodicov,to ho zaujima,netravil tam vel acasu,to nie,al eaj malo staci. to,ze vie abecedu nie je nic nezvyycajne,poznam deti,co vedi aaj pocitat,moj vdel do 5 na takmer 2roky,teraz vie aj napisat,zalezi comu sa dietatu venujeme a comu ho ucime,deti sa uci arychlo a co ich bavi nauci asa hned.kazda matk aj ehrda na svoj edieta ak sa nieco nove nauci,alebo ho niecim prekvapi. est enieco ma napadlo moj drobec ma od malink astrasn edobr orientaciu,vi ekam sa ide aj ke didem einou cestou a pod. dobre,ze ho mam,moj aj edost biedna🙂)) aspon sa nestratim, to zdedil po muzovi maly🙂)

pimpa
25. jún 2010

ked vie dieta rozoznavat pismena, hovori to o dobrom zrakovom vnimani, ale nie o IQ 😉

ajsa32
29. jún 2010

ako ja nechcem nejak podcenovat, ale neverim, ze pozna CELU abecedu...
ale dulius je dulius...

nas maly poznal nejake pismenka od roka, potom zabudol, neukazovala som mu, terza sa nejak znova k tomu dostal- ma rok a pol, pozna A,B, I,C,T,M

pozna nejake farby, ukaze prstom, kde je cervena, zelena, modra, biela, musim mu ale povedat-kde je zelena ako travicka, cervena ako kvietok, zlta ako slniecko... knihy miluje, sedi v kociku vonku a v ruke kniha a pozera, vyzera to komicky 🙂

inak mu nicim hlavku nezatazujem, na vsetko ma cas,
ale napr. ak mu citam rozpravku, tak to nevydrzi, chce potacat stranky a ukazuje obrazky...

deina
29. jún 2010

Ja verim, je to mozne. Podla mna to nie je az take neuveritelne, ked sa deti dokazu naucit vsetky tie zvieratka napriklad, ze toto je macicka, kacka, psik, kravicka, vtacik, vcielka a pod plus k tomu vselijake zvuky, ktore tie zvieratka vydavaju, preco by sa nevedeli naucit aj pismena? Nepoznam Duliusa, ze co je zac, ale moj maly to tiez vedel a vie, deti maju casto vybornu pamat zapamat si veci, ktore vidia len parkrat. Ako pise Pimpa, dobre zrakove vnimanie, taka ta obrazova pamat (ved mnoho deti je neprekonatelnych v pexese a dospelym to uz tak dobre nejde).

zvedavamt
2. júl 2010

Moja Lala bola na tom podobne. Doporucujem pred skolkou navstivit Pedagogicko-psychologicku poradnu. Nam poradili aj ohladne vychovy - kedze Lala je ku svojmu nadmernemu nadaniu aj adekvatne hyperaktivna. Ale hlavne nam dali odporucenie pre školku, o rok aj pre školu ako jej maju upravit učebny plan , aby sa nenudila. / a aby sa mi nemusela učitelka ztažovat, že za nou mala furt chodi a sa jej pyta,čo ma robit, ona sa tam totalne nudila/ a doporučili nam ju dat do školy pre nadane deti, tam sa im vjacej venuju a je ich menej v triede.

atrami
5. júl 2010

Moj syn poznal abecedu, tiež mal 1,5 roka. nevedel ju naspamäť, poznal písmenka. farby rozoznával od roka. V 2 rokoch poznal značky aut, 2,5 roka vedel názvy dinosaurov. Je teraz prvák a páli mu to veľmi. Teraz lúska chémiu. Od 5 rokov pozná rímske čísla.
Ešte ako 5 ročný začal hrávať počítačové hry. Nikdy som nechápala ako vie postup, keď nevedel čítať. Prostredný je to isté. Písmenká nepozná, lebo by sa v škole nudil ako najstarší.

zuzca80
30. jan 2011

ahojte, ja chcem tiez pridat, ze aj moja dcera ako 15 mesacna vie par pismeniek a cisel do 10. najoblubenejsie cislo je nula a tu hlada uplne vsade (vo vytahu, na mikrovlnke, na cenovkach,...). inak ju rovnako zaujimaju zvieratka a vlastne uplne vsetko. asi 1000 krat za den sa ma spyta "co to je?", az mi to lezie na nervy 🙂. tiez si vsetko zapamata po 2-3 povedaniach. a spaja si suvislosti. a pozna synonyma slov (po jednom povedani). hovorit moc nevie, len par slov (10 - 20), ale nie su to len podstatne mena ale aj slovesa a vie to spojit, napr. manzel ide do kupelne, tak povie "tata kupkat". a ked dopapa, tak povie papala. ked chce papat, tak povie papat. no proste rozoznava to. no uvidime, ci bude z nej iteligentka 🙂 zatial je to strasny zlatusik, uplne dobre dieta. v lete cakame druhe dietatko a uz sa s manzelom bavime, ze to bude take zvlastne, ked bude ine ako tato nasa prva.

myslim si, ze moze existovat vela nadpriemernych deticiek a vzdy budu rodicia inych, ktori budu zatracovat tych druhych rodicov, lebo vraj kradnu detstvo. ale v 99% to tak nie je. moj brat ma napr. iq nad 150. ako 3 rocny vedel citat plynule vety. detom v skolke namiesto spanku cital rozpravky. a tiez mala rodina s tym problem, lebo bol proste najmudrejsi. ale tiez si myslim, ze nadpriemerne nadane dieta nemusi v predskolskom veku vediet citat. ja mam tiez vysoke iq a nic take som pred skolou nevedela (teda len trosku oproti bratovi).

susik77
28. jún 2011

@dulius - Ahoj, chcela som sa Ta spytat, co uz vsetko vie teraz Dianka. Som narazila na tuto temu, tiez mam doma take sikovne dievcatko. Sice abecedu este nevie, zatial len par pismeniek, ale uz spieva so mnou anglicke pesnicky, slovnu zasobu ma na 2.5 roka , sklonuje, vie nejake riekanky a co je najdolezitejsie, ze tie veci co sa nauci vie pouzit vo viacerych situaciach, cize nie su to nabiflene...
Tak tiez uvazujem ze ci je nadana, zatial mi pride skor sikovna...

susik77
28. jún 2011

@dulius teda teraz bude mat 22 mesiacov. este pekne prelieza preliezky pre 6 rocne deti, beha na odrazadle, chyta hodenu loptu, vyslovuje skoro vsetky slovicka ktore jej poviem, aj zlozite-skoro spravne-okrem "r", ale napr. zopakuje aj prasiatko, okuliare a tak...
ona je chvalabohu popredu vo viacerych oblastiach, nie nejak extremne, mozno len o par mesiacov. vie sa aj pekne sama obut, obliect si pyzamo al. triko, sama sa pekne naje, napije z hrnceka, ked mi nieco poda povie " paci sa", pekne sa hra s babikami, s legom...
Tak sa vytesujem, ze je sikulka, kedze starsia je skor na dolnej hranici normy...Tak sa baby aspon budu tahat, uz Terezka pomalyale iste dohana Vercu 😎

zuzana76
28. jún 2011

@susik77 urcite je to aj nadanie, treba to cibrit a venovat sa jej, nie potlacat, ze ved ty si sikovna, tebe sa tak netreba venovat, aj Patko je taky isty, Samko uz vyzera byt norma- je sice este malinky na to, aby sa to dalo asi uplne odhadnut, uz aj povie niekolko slov, ale patko sa mi zda byt vaznejsi, zda sa mi, ze v jeho veku uz viac toho vedel., Patko najnovsie zacina pisat sam od seba pismenka, ale je lavak, pise lavou a pise ich dolava, ako pisu arabi, tusim, teda nepise v smere ako my, ale naopak. Ked pise na PC vo Worde, tak dokonca uz vie napisat jednoduche slova aj sam- vcera napisal pekne PES, SOLN - slon, teda si sam vyhlaskuje slovo a napise ho. On sa od zaciatku, od malicka krasne hral s hrackami, to druhy maly len vsetko hadze na zem, proste este take nezmysluplne hry ma, zato patko sa uz ako 10-mesacny hraval pekne s autickami.

zuzana76
28. jún 2011

@susik77 vela citajte z kniziek, prezerajte si obrazky, Patka zaujimaju aj take cestopisne veci, ze otvorime atlas a cestujeme prstom po mape a ja mu rozpravam o miestach, kde som bola, alebo co poznam. Vonku jej tiez komentuj, kde sa co nachadza, ak s niecim narabas- komentuj na co sa to pouziva, co robis a preco. ja som patkovi takto vzdy rozpravala a vidim,ze sa na neho vela nalepilo.

susik77
28. jún 2011

@zuzca80 - ahoj, teri ma teraz presne toto obdobie ako ste mali vy. ale v 22 mesiacoch necelych 🙂 tiez v kuse co to je, chce stale citat, uz si presne pamata kde sa jej aky obrazok pacil, skoro vsetky ich uz vie pomenovat, uz sa coraz castejsie pyta co je tam napisane, tiez velky zlatusik, podarena, mila 🙂 ako ste pokrocili od januara?

susik77
28. jún 2011

@zuzana76 - Zuzi, Patko je podla mna nadany, u Teri sa mi zda ze bude skor sikovna a snad aj velmi dobra v skole, perfektne sa uci a o vsetko sa zaujima, knizky miluje, rada si aj spieva, tancuje, som rada ze ma aj dobru povahu. trochu mam vycitky ze sa jej venujem viac ako Verce pretoze mam z toho tiez taku radost ako ju to bavi a aka je sikovna...uvidim mozno bude mat este vecsi pokrok po 2.roku, to vtedy Verca uplne vystrelila 🙂

zuzca80
29. jún 2011

@susik77 noooo...teraz ma domca 20 mesiacov a teda hovori v takych kratkych vetach (3 slova spaja spolu). slovnu zasobu ma uz pomerne siroku (neviem presne ale podla mna tak 200 slov) vie tak 20 pesniciek naspamat...ale cele...nie ze doplnanie slov. mena si pamata asi 30 ludi tak, ze jej ho raz povieme a ona ked tu osobu stretne o 2 tyzdne, tak vie presne kto to je. takze jednoznacne pamat ma neskutocnu. no a ostatne veci myslim tak normalne. jo a vie napocitat do 10 a vie aj tak ratat ze prvy druhy treti, ale to len do 5. co sa tyka farieb, tak vie asi 5 farieb. teda, ked jej poviem, aby ukazala farbu, tak vie aj viac, ale ked to ma urobit naopak, povedat aka to je farba, tak vie asi len 5. to jej ide tazko. asi prilis abstraktne. ale napr. mi hovori moja maminka, moja laska. a rozumie tomu, povedala mi, ze to ako dedo jozef a bambulka. bambulku zboznuje. takze tak. sama sa snazi jest, ale zatial jej to dost vypadava. a pije tak, ze ma na stole polozeny dzus v pohari so slamkou, tak ked je smadna, vylezie na stolicku a napije sa. ked sa jej minie, tak mi povie mama nalej mi. a tiez pouziva slova ako prosim , dakujem a paci.

susik77
30. jún 2011

@zuzca80 - domonika je sikulka 😉 ta dobra pamat je perfektna vec do skoly 😉 aj Teri miluje bambulku. vzdy si ukazuje
na brusko-ze bambulku brusko 🙂 akoze bambulku boli brusko 🙂
tiez som ju naucila paci sa, tak mi to stale rozprava ked mi nieco podava. paci sa mi, ze teri sa uci rozpravat vsetko pomerne cisto od zaciatku a nekomoli-ako to robila starsia dcera..

lussy23
30. jún 2011

Chodím na koníka už dlhšie a naozaj ma rozčuluje, že niektoré dievčatá vidia vo všetkom niečo zlé. Niekto dá ročnému dieťaťku kúsok rezňa, lebo si pýtalo a už je zle. Tak to bolo zo začiatku aj v tejto téme. Sú proste deti, ktoré baví abeceda, zvieratká... keď ich to baví a chcú s aučiť, prečo im to nedopriať? Alebo ho budeme nútiť stavať si kocky, lebo to robia iné deti v jeho veku? každí dieťaťko je iné. Niekoho baví si pozerať knižky, iné stavať si komíny. Detičky majú veľmi dobrú pamäť a všetko a veľa vecí si zapamätajú.

alexandra32
4. aug 2011

čaute babenky...keď čítam tieto riadky, tak sa teším s vami ako vaše detičky napredujú....je to to najkrajšie pre matku..... Môj drobec, keď mal 9 mesiacov, krásne rozprával, potom sa začal sústrediť na pohyb a odvtedy nerozpráva. Zostala mu iba jedna veta : KDE JE? 🙂 inak prestal rozprávať, okrem tejto vety iba kričí a ťahá ma za ruku,keď niečo chce :( Ale verím, že sa to zmení...hoci sa veľmi snažím a venujem, zatiaľ nám to nejde... Ale teším sa aj tak z neho, a viete prečo LEBO JE ZDRAVÍ ....a to by sme sa mali všetci 🙂

anjelik0907
4. aug 2011

čaute kočky ... môj synček začal všetko rozprávať keď mal 19 mesiacov ( úplne všetko , vety a tak ... ) a abecedu sa naučil celú keď mal 24 mesiacov 😝 bol veeeeľmi šikovný, mal 5 rokov keď som ho počula ako si číta sám v izbičke knihu 😀 , teraz má 10 rokov a v škole sa mu veľmi darí je nadpriemerne šikovný 😀 😀 😀 😀 a ja som veľmi hrdá maminka 😀 😀 😀 😀 , ale rovnako by som bola hrdá aj keby nevedel abecedu v 24 mesiacoch a nenaučil sa sám čítať, pretože každá mamina svoje dieťatko nadovšetko miluje nech je akékoľvek

kvisadlo
30. okt 2012

môj maly dvoj rocny syncek tiez pozna pismenka...u nas to zacalo tak,ze som mu na nete pustala vselijake rozpravky a momentalne ho zaujimali vlaciky....tak som nasla taky s vagonikmi,ktory viezol abecedu...neskôr sa mu zapacilo pismenko M...opakoval eM....bolo to v anglictine....a neskôr len pocuval pri hre a zacal opakovat ei ,bi ,si ,di...v casopisoxh a knizkach zacal reagovat na pismenko M,.tak som mu kupila na chladnicku pismenkove magnetky.... ukazoval prstom a ja som mu musela hovorit,co to je...ale neopakoval...
kazdy den bol s tym v kontakte....sam.......ja som mala ine povinnosti...vôbec by ma nenapadlo ho to zamerne ucit...praveze sa viac rozpravame,aby zacal opakovat slova...co sa uz zacina....ale ked ho to bavi...nebudem mu teraz schovavat magnetky len preto,ze sa to uci az v skole..
ked ideme von alebo do mesta...vsade cita pismenka....a teraz mi zacal ukazovat na cisla....povie iba --ti....tri.....
a ked mu hovorim,nech mi poda poharik takej a takej farby...tak to nevie....ale ked sa zobudi alebo ked ma naladu,tak mu to asi lepsie pali a vie ich....ale taktiez ho s tym nemucim....len pomenuvavam veci aj s farbami...napriklad :teraz sa budeme hrat s modrim autickom a zelene dame do garaze...atd

katka253111
8. nov 2016

@dulius ahoj ako to dopadlo so skolou? Uz je dcerka prvacka? 🙂

Moj 2rocny tiez pozna celu malu abecedu vdaka drevenej vkladacke a vdaka nej precita pismenka i inde... tak reku ako to potom dopadlo s 1triedou 🙂

dulius
autor
2. aug 2017

@katka253111 už ide do tretieho, šikuľka moja.
V škole super, hlavne majú veľmi dobrú pani učiteľku, to je naozaj dôležité.