Ach, to nešťastné "R"

cukrikk
8. okt 2006

Ahojte mamicky
neviem ci tu uz bola tato tema ale chcela by som sa spytat kedy vase ratolesti zacali pekne vyslovovat pismenko R. Maly ma 4roky a to R nam nejde velmi pekne povedat inak rozprava velmi cisto a slovnu zasobu ma tiez dobru keby niet toho nestastneho R tak rozpravame bez chybycky 😉

makulienka
15. okt 2006

ahoj-te.
našla som takýto článok, možno niekomu pomôže.

Kedy navštíviť logopéda kvôli čomu?
O akú rečovú vadu ide?
Vývin reči, výslovnosť, neplynulosti v reči, nezrozumiteľná reč, iné problémy?

Prvé pravidlo je, že ak má rodič obavy alebo pochybnosti v akomkoľvek veku dieťaťa, tak by mal kontaktovať odborníka. Ak je všetko v poriadku, odborník Vás poučí a pošle domov. Ak ide o rečovú vadu, odborník navrhne riešenia.

Všeobecne môžeme povedať, že rodič má vyhľadať logopedickú pomoc ak:
# pri narodení bolo dieťa označené za rizikové z hľadiska vývinu reči (napr. dieťa s vrodenými poruchami),
# po druhom roku dieťa nemá potrebu komunikovať, nežiada o predmety, používa menej ako 10 zrozumiteľných slov, netvorí žiadne dvojslovné kombinácie, má neplynulosti v reči, ktoré pretrvávajú dlhšie ako 6 mesiacov, alebo tieto neplynulosti trápia vás alebo dieťa,
# po treťom roku dieťa netvorí jednoduché vety, nepoužíva žiadne predložky, má chybnú výslovnosť hlások (chybný spôsob tvorenia, napr. „francúzske r“ alebo šušlanie), má celkovo nezrozumiteľnú reč,
# po štvrtom roku má nesprávnu výslovnosť mnohých hlások,
# po piatom roku má nesprávnu výslovnosť niektorých hlások (napr. l, r, sykavky),
# v školskom veku má ťažkosti naučiť sa čítať, písať alebo počítať.
😵

tonicka
8. feb 2007

Ahojte. Babulky, viete mi poradit nejaku dobru logopedičku? Sestra má skoro 6 ročného syna a dosť zle hovorí, nieje mu rozumieť a ani netvorí cele vety. 😕 Moooc dakujem. 😉

malaskoricka
9. jún 2008

ja som R nehovorila dlho pre dlhooooo🙂 asi tak do 8rokov :D stale som si tam doplnila nameisto R-L...
k logopedičke sa so mnou nedalo ist pretoze som ku vsdetkym logopedicka mala hnusny odpor a hovorila som potom este horsie...

nakoniec som sa to naucila sama....ked decka v skole pochopili ze som ina a zacali sa mi smiat 😢 tak som pochopila ze musim z inak

neka
9. jún 2008

Ahojte, aj ja som mala strach, ze nas Adamko nebude vediet spravne vyslovovat R, pretoze tiez do 4 rokov pouzival namiesto R- L.
Bola som preto za logopedickou, ta ho preskusala a usudila, ze krasne hovori L a z toho sa vyvinie za nejaky cas R. POvedala, ze nemusime sa nou chodit az do 5 a pol roka, ak by dovtedy nevedel povedat R, mame prist.
A tak som od toho dna stala Adamka " opravovala" a neustale mu vysvetlovala aky rozdiel bude v slove ked tam povie R a ked tam povie L. Styri mesiace pred 5-timi narodeninami zacal krasne pouzivat R, spociatku velmi vyrazne ( ale nerackoval) a potom sa mu to uz zmechanizovalo uplne.

A tak isto sme mali problem so slovami kde bolo š,č,ž a aj to sme usilovným cvicenim a neustalim opravovanim odstranili.
Takze u nas sa osvedcila trpezlivost a cvicenie.

karolinkafe
9. jún 2008

Tak my sme vo francuzku a tu rackuju vsetci 😀 😀 😀

bubba
9. jún 2008

moja bude mat dva roky a uz sa mi zda ze niekedy sa pomyli a sem tam sa jej to "l"smykne a znie to ako "r"alebo sa mi to len zda????lebo ked som to spomenula svokre tak mi povedala,ze aj ona si to vsimla..tiez sa mi to zda nejako zavcasu 😅

neka
11. jún 2008

Dcerka ma teraz dva a pol roka a hovori uz asi tristvrte roka krasne R 😀 Doktorka si skoro sadla na zadok ked ju pocula hovorit. 😎
Ale ona ta nasa dorotka je poriadne ukecana. Doktorka hovori, ze je na urovni 4 rocneho dietata.

ella1
11. jún 2008

my sme s tým tiež mali problém a dcéra aj chodila k logopedičke,lenže cvičiť sa musí aj doma a nevedela som ju ,,prinútiť"
v niektorých slovách ho vie povedať normálne,napr. prst,ale ked má povedať napr. krava tak je to už horšie.
ale nič hrozné,čo už,ked bude chcieť,tak sa naučí..ked nie,tak moc to nepočuť,takže nevadí....

eji
11. jún 2008

moja mama nevie povedat r doteraz(neouziva vo vetach), ale ked jej poviete nech povie trebars rak, tak povie pekne 😅

ella1
11. jún 2008

a dnes som bola na jednom urade a tam tá pani nevedela ani r ani s,no bolo toho dosť,bolo to trochu smiešne 😀

digysa
11. jún 2008

Ja som mala hrozu, ze syn nebude dobre rozpravat R. Zijeme mimo slovenska a rozpravame anglicky (ja samozrejeme slovensky), tak viete ake "R" je v anglictine...jeho vyslovnost je uplne ina. Ale vdaka bohu, maly nema vobec problem...zacali sme cvicit, ked mal tak rok a pol a to som hned na neho "vysprtla" vsetky vybrane slova po R- ryba, rychly, ryt, rypat.... 😀
Moja najlepsia kamaska nevedela povedat R do 11 rokov a casom sa jej to upravilo. Niektorym ldetom to trva dlhsie...