Ach, to nešťastné "R"

cukrikk
8. okt 2006

Ahojte mamicky
neviem ci tu uz bola tato tema ale chcela by som sa spytat kedy vase ratolesti zacali pekne vyslovovat pismenko R. Maly ma 4roky a to R nam nejde velmi pekne povedat inak rozprava velmi cisto a slovnu zasobu ma tiez dobru keby niet toho nestastneho R tak rozpravame bez chybycky 😉

mracik
8. okt 2006

Ahoj cukrík, tak toto je jeden z mála problémov, ktorí nás obišiel. Ale mám synovčeka, veľmi nadaného, ktorý ma s vyslovovaním R problém ešte aj v šiestich rokoch, ale nikomu to nejak nevadí, keďže inak hovorí čisto, chodí na logopédiu a postupne je to stále lepšie...
Inak mala som spolužiačku, ktorá račkuje aj teraz v dospelosti, krásna baba a úžasne jej to pristane...
Chodíte na logopédiu?

cukrikk
autor
8. okt 2006

no maly ani nerackuje napr. cislo 4 povie celkom pekne 🙂 a na logopediu este nechodime...

tajga
8. okt 2006

tak to má drevený jazýček,chod na logopediu, slovná zásoba sa bude zväčšovať a treba si zvyknuť na správnu výslovnosť, ja som s malým chodila ked mal 4r. aj ked mi radila detskárka že je čas a som rada že som sa nenechala odbiť. 😵

matja
8. okt 2006

moj brat ma 4-rocne dievcatka dvojicky, jedna hovori R krasne uz rok, druhej sa to vyslovit nedari. Zatial to so zenou neriesia, zvyknu ju vsak obcas upozornit, ze musi dat spicku jazycka trosku vyssie.

verulka
8. okt 2006

U nas bol/je problem s R. Dcerka sa to naucila az tesne pred 6 rokmi, inak tiez hovorila cisto. Chalani to este ani jeden nevedia a k tomu maju ten jazyce kdost lenivi. Z logopedkami mame trosku problem, nakolko ich Rsiko vzdy nejako presvedci, aby robili to co on chce. Teraz mame tusim 4 a uvidime. Teraz poslednou dobou sa zacal sam snazit a ma skvele vysledky...Radko ma 4 a vyslovnost opakuje po Riskovi, zlepsuje sa jeden, tak aj druhy. Rozhodne skuste navstivit logopedicku. deti to maju radi (teda ak je dobra) Ale kazdopadne mate este cas sa to naucit.Drzte sa

cukrikk
autor
8. okt 2006

no super tak dakujem za odpovede ked mal maly rok tak dostal takeho macika je to ako sedacka a dali sme mu meno RobeRtko aby sa skor naucil R 🙂 , babika s dedym (moji rodicia ) si kupili kanarika a dali mu meno Raky kedze v menach ho nikto z okolia nema....maminka,ocko, Lilly,kika, mimi...a R nikde 😉

palma
8. okt 2006

39tt 😎 ahoj cukrikk 🙂 ,moja dcéra má 10r.a ešte stále chodí(začala v od 5.r.) kôli R na logopédiu.Mala problém aj s písmenkom L ale to je už dávno OK,ale teraz sa už 2.r.trápi s R,ale je to jej chyba lebo je lajdáčka a neprecvičuje si ho tak,ako by mala,tak bude chodiť do vtedy kým sa ho riadne nenaučí.Takto má o "krúžok"viac 😝 Dúfam že raz to príde.Nechcem aby mi to niekedy vyhadzovala na oči,že račkuje a nič som preto neurobila.Držím palce aj pri výbere logopedičky,aj my sme menili po pol roku,lebo sa len hrajkali a nič efektné nerobili.Pri tej druhej je to úplne iné.Ahoj. 🙂

atam
8. okt 2006

Ahojte,ja som račkovala do svojej 29-ky.Moja dcéra to po mne úspešne opakovala,preto sme navštevovali logopéda.Máme to úspešne za sebou. Cukrikk, ešte máte čas.Ale čím skôr,tým lepšie.
Palma už chodíte pridlho na logopédiu.Len dúfam,že je zdarma,lebo mňa by to už prestalo baviť... 🤐

ninocka
8. okt 2006

nahodou rackovanie je krasne

verulka
8. okt 2006

ninocka, ale ked sa volas Risko, prip. Radko a nevies to nestastne R povedat...Je to trosku neprijemne. I ked svet sa preto nezruti a bodaj by nic horsie nebolo. No aj tak je lepsie, ked je to ok

zabinka
9. okt 2006

Ahojte. Tak my mame s "R" tiez trosku problem. Maly ma 5 rokov, sice ho vyslovuje, ale tak nejak predlzene. Akoby ho zdoraznoval. Doktorka nam poradila, aby sme mu dali narezat uzdicku, nakolko ju mal kratku. Tak sme to spravili, vyslovnost sa sice vyrazne zlepsila, ale stale to nie je ono. Takze tiez zvazujem logopediu, aj ked ma vsetci od toho odhovaraju.

verulka
9. okt 2006

Zabinka, ak mate "IBA" takymto maly zadrhel, tak odporucam skocit ku logopedke- Ajka uz tiez vedela R, ale nebolo to uuplne ono a stacili 2 sedenia a volo po probleme. Nerozumiem, preco ta od toho odhovaraju 😕

zabinka
9. okt 2006

Vraj sa to samo zlepsi, ze co panikarim. Svokrovci mi uz povedali, ze na malom len hladam, ci mu daco nie je. Neviem, ale mam pocit, ze si myslia, ze ak bude maly chodit na logopediu, tak sa vymkne normalu alebo co. Ja si vsak myslim,. ze to nie je nic nenormalne. A radsej logopedia ako by sa mu mali deti smiat, ked zacne chodit do skoly.

zuz11
9. okt 2006

co si ja pametam tiez som mala problemy s vyslovovanim R a chodila som logopedicke a po roku bolo po probleme 😀

verulka
9. okt 2006

zabinka, kasli na nich, ries si to tak ako citis...na logo nie je nic na hanbu ani smiesne alebo co. Tomu nechapem...

zabinka
9. okt 2006

Verulka, ani ja to celkom nechapem, lebo moja svokra je specialny pedagog, takze by mala byt v obraze. Nuz ale vlastne vnuca je asi podla nej nieco ine.... A ja uz dnes viem, ze si to vyriesime po svojom.

atam
10. okt 2006

Zabinka,logopéd naozaj nie je strašiak,ja som ho navštevovala v 29-tich.A úspešne.Nechcem sa chváliť,ale naučila som sa "R" vyslovovať správne slôr ako dcérka.Moji rodičia to nechali tak,a chodila som aj recitovať na súťaže a nikto mi to nepovedal,až jedna profka na strednej.No vtedy som to aj ja nechala tak.No čo už.Ak si neviete pomôcť sami,nejakými cvičeniami,navštívte logopéda.Myslím,že váš problém ani nie je problém.Držím prsty. 🙂

zabinka
10. okt 2006

Atam, diky. Ja si tiez myslim, ze to nie je nic vazne. 🙂 Ale ako kazda matka, chcem pre deti to najlepsie, a preto nechcem nic zanedbat. 😝

atam
10. okt 2006

My matky sme už také.Len čo na to naše dietky?! 😀 😀 😀

zabinka
10. okt 2006

😀 😀 😀

kili
10. okt 2006

Ja som tiež začala hovoriť R až v 6-tich rokoch. Prvý krát sa mi ho pekne podarilo povedať, keď som mala robiť logopedické cvičenia, ale mala som žuvačku a nechcela som ju vyhodiť, tak som si ju schovala pod jazyk a vtedy sa mi to podarilo 🙂 .
U svojich detí som túto techniku ešte nemala možnosť vyskúšať, ale skúste to, a potom mi dajte vedieť, či to vyšlo 😉

verulka
10. okt 2006

ok, killi, pobede naordinujem zuviny (to sa budu tesit) a dam vediet 😀

nelika666
10. okt 2006

moj brat tiez nevedel "R" a tak mu logopedicka povedala ze si ma zobrat zubnu kefku a opacnym koncom "chodit" z lava do prava a popri tom vyslovovat "ryba rak rumburak" a o tyzden uz "R" vedel.. tak skus mozno to pomoze 😉

verulka
10. okt 2006

ooo, este hodte nejake typy...To budu ochotni krpci robit...
Diky nelika

zabinka
10. okt 2006

nelika, to tusim vyskusam aj ja. Zuby si obidvaja umyvaju velmi radi, tak to sa im bude pacit. 😀

nelika666
11. okt 2006

drzim palce 😉

cukrikk
autor
12. okt 2006

ahojte
tak to je super nelika normalne mam chut maleho zobudit aby to vyskusal 😀 uz sa neviem dockat rana ked si bude umyvat zubky potom napisem ako sme usmepi hehehe

palma
12. okt 2006

😎 atam 😎 ,pridlho,ale chodí len raz za 2.týždne,velakrát Dr.chýba,alebo niečo má,alebo moja malá je chorá a cez letné prázdniny vôbec nechodí.takže je to také-onaké, 😝 áno zdarma a pomaly ale isto asi aj účinné.Lepšie pomaly ako vôbec 🙂 Ahojte.

kveta
12. okt 2006

Ahoj, ja som ako dieťa ráčkovala a mamina ma brala k logopédke. Deň čo deň so mnou vstávala o pol hodinu skôr, aby sme cvičili pred zrkadlom logopedické cvičenia a výsledok? Do troch týždňov ma to naučila. Takže veľmi odporúčam logopéda. 😉

cukrikk
autor
15. okt 2006

no ahojte takze uz sme skusali zubnu kefku a ryba rak rumburak 😀 malemu sa to velmi zapacilo a pocas dna si spieva ryba rak rumburak 😉 takze dufam ze coskoro to R cisto vyslovi 🙂 dakujem za radu