Ako ho odnaučiť cmúľať palec?

kangaroo
26. júl 2006

dá sa to odnaučiť?

expertka8
26. júl 2006

Niektoré deti potrebujú na upokojenie cumlík, iné ho odmietajú. Dobre sa cumľu hovorí po česky “šiditko”, pretože má dojča upokojiť najmä v čase, keď mu matka nemôže podať prsník /na prechádzke/. Cumlík môže mať dokonca aj dobrý účinok na upokojenie a pritom sa neohrozí ani dojčenie, ba ani nevytvorí potreba dávať si do ústočiek palček. Namiesto cumlíka niektoré deti si dávajú do úst palček. Pokusy o prerušenie cumľania palca bývajú neúspešné. Zvyčajne je cmúľanie obmedzené na čas, kedy sa dieťaťu nevenuje pozornosť, keď mu chýba mama. Rôzne rady zabaľovania palčeka, či natieranie niečim nepríjemným nevedú k úspechu. S rastom dieťaťa a úspešným venovaním sa mu v čase bdenia, ostáva cmúľanie už iba na čas zaspávania. Aj pri zaspávaní možno zlozvyku zabrániť ak ostáva matka pri dieťati dokedy nezaspí. Dieťaťu nad rok už možno prihováraním nahradiť potrebu utišovať sa palčekom. Niekedy je cmúľanie dosť silné až natrávi kožu palčeka a treba ho ošetriť mastičkou a zalepiť leukoplastom. Vtedy sa dá ochrániť koža palčeka a nechutný leukoplast odpudí od cmúľania. Batoľatá sa uspávajú rozprávkou a rodič pritom pozoruje dieťa, prípadne ho hladká po tváričke, alebo po rúčke a zabráni tak vopchaniu palčeka do úst.

ervotoc
28. júl 2006

kangaroo to je ok,prejde to,a je to normalne...nemyslim,ze si deti cumlu palce preto ze by im chybala mama,ci pozornost..mozno tak adopt.deti maju s tym problemy co som pocula,ale to je uz o inom..mozes byt rada ze ti necumle dudel,to je horsie odnaucit..no ja neviem,ale co mame znamych ,ich deckam to preslo v skolke,ani nevedeli ako.. 🙂 zrazu bolo po cumlani 🙂

kattum
28. júl 2006

mame podobny problem, nas Brunko si od 5.mesiaca ale cmula zapastie. Od narodenia sme vobec nedavali dudel, comu som sa velmi tesila, no zacal sa utesovat takto, hlavne to robi pri zaspavani a ked sa nudi. Snad ked bude mat zuby, tak prestane. uz tam ma cerveny flak a cucflek.

emjee
28. júl 2006

neviem ako sa to da odnaucit, ale je velmi pravdepodobne, ze ak si vase dieta cmula palec, v buducnosti si bude obhryzat nechty, takze co najskor ho to treba odnaucit

kangaroo
autor
3. aug 2006

emjee:ja viem,že je tam väčšia aj pravdepodobnosť, že sa bude aj v budúcnosti musieť orálne 😀 uspokojovať /hrýzt nechty,fajčiť,../ a práve preto ma zaujíma ako sa kto toho zbavil

kattum:že bude mať zuby,to ho vôbec nemusí odradiť.My sme tam mali aj niekoľkokrát boľačku vdaka zubom a vtedy si vypomohol druhým palčekom,ešteže sú dva 😅

ervotoc:náš už v škôlke bol a keď z nej prišiel rozrušený,lebo ho pani učiteľka hrešila,alebo mu tam niekto ublížil,tak išiel za malou a chytil ju za hlavičku a cmúľal si palec a tak sa ukludňoval.Ja viem je to zlaté ale ...

rabiva
3. aug 2006

Kangaroo::: moja mala si cmulala palcek zhruba od 10t do 10M... zaspavala mi na prsniku, potom si supla palcek do pusy a hajala... ked uz tvrdo spala, vytiahla som jej palcek z pusy, nezobudila sa, nastastie... takto som to urobila zakazdym ked sla spat, asi 2-3dni a odvtedy si palcek do pusy pri zaspavani nedava... Tak skuste mozno to pomoze 😉

ervotoc
4. aug 2006

no s tym, obhryzanim,ja som si vraj dudel tiez neoblibila,ani drahy,no a nemame obhryzene nechty,a cmulali sme palce o stosest 🙂 🙂

adetka
4. aug 2006

hihih....koleke optimistky... teraz sa asi zhadzujem... ale ja som si palec cmulala dlhe roky... nepomohlo nic... mama mi skusila palec solita korenit... pretrpela som to, kym som vsetko nezlizala... 🙂 dala mi ruku do krabice, aby som ju nemohla ohnut... zapasila somm s nou celu noc, kym som ju nezohla... 🙂 dala mi na ruku rukavicu... prehryzla som ju... atd...

adetka
4. aug 2006

nechty sa vsak neohryzam...a ani zuby nemam krive...

ervotoc
4. aug 2006

he he he 🙂 🙂 🙂 si dala mame zabrat,dufam,ze mna to necaka s malym,off,ale on zatial maaalo palcuje,skor hryze vsetko na co dotiahne,ale v noci nezaspava s palcom,nastastie,hm uvidime,ako bude s palcom pokracovat,ale urcite ho nebudem ucit na dudel,ked doteraz nechcel 🙂

kangaroo
autor
4. aug 2006

adetka: wau,ty si ale vytrvalá.Ja to radšej nechám tak.Nebudem ho s tým stresovať a nechám to naňho,keď už sa nebude potrebovať ukludňovať palčekom,tak prestane,no nie? 😉

nelika666
4. aug 2006

jejda si neviem predstavit ako odnaucim cmulat palec moje dievcatko ked este len v brusku je a uz nic ine ani nerobi len cmula palec 😀

kangaroo
autor
4. aug 2006

tá naša bambuľka mala v brušku zopäté ručičky, akoby sa modlila a lekár povedal,že to bude asi kňažka a teraz ich tiež často zopína 😀

nelika666
4. aug 2006

tak to potom od toho cmulania tak rychlo neupusti asi.. ked je to takto dane.. smola 😕

kangaroo
autor
4. aug 2006

nelika666: neboj 🙂 veď to nie je až taká katastrofa.Ušetríš na cumlíkoch a mimčo získa skoro imunitu, keď bárčo pochytá a potom pocmúľa. 😉 😅 😀

nelika666
4. aug 2006

teraz ma napadlo.. spoluziacka zo strednej mala normalne taky "splosteny" palec na ruke a tvrdila ze to od toho ze si ten palec v brusku aj pocas prvych mesiacov vkuse cmulala.. 😕

kangaroo
autor
4. aug 2006

Náš ho cmúľa už skoro 4 roky a má ho normálny,nemerala som ho 😀,má len trošku rozštiepený nechtík.No on si ich strieda 🙂 .To musela vyvinúť tá kamoška silný podtlak,uff.

triss
4. aug 2006

ahojte, aj nasa mala si po siestich mesiacoch bez dudlika zacala davat to pusy castejsie palec 😒 Takze sme rychlo nabehli na cumlik, nastastie s tym problem nema, akurat jej ho nema vzdy kto podat 😀

rabiva
4. aug 2006

😀 nasa si raz na jednom UTZ lizala rucku - dlan 😀 😀

TRISS::: presne preto si nasa mala zacala cmulat palcek - ked jej cumel vypadol tak ju to len znervoznovalo ze ho nevedela supnut znova do pusy... a s palcekom sa to predsa da a bez zlostenia 🙂

kangaroo
autor
4. aug 2006

No veď to je práve to...Mne sa nechce stále nad deťmi stáť a byť vždy pripravená podať im tú gumu 😝

sachmet
6. aug 2006

Moja malá si od narodenia nedávala prsty do pusy. Začala s tým až o niekoľko týždňov a to najmä vtedy, keď bola hladná. Teraz má 3 mesiace a mám dojem, že to robí aj preto, aby sa zabavila. Čítala som rôzne rady, ako takýto zlozvyk odstániť. Zatiaľ trénujem svoju trpezlivosť, a ručičky jej z pusy poctivo vyberám. Už si zvykne cmúľať aj celé predlaktie. Až je ťažko uveriť. 😅

k.a.t.k.a.
7. aug 2006

Úplne odnaučiť cmúlať si palec sa nedá a som toho živý dôkaz 😅 Naši mi vraveli, že aký boli šťastný že ani dudel som nechcela že som si vystačila s palcom no a ostalo mi to skoro do 20.ky 😅 Prišlo to nejak samé, že som sa to postupne odnaučila. Len pre info mám 26r. takže už 6 rokov si úspešne necmúľam prst 😀

adetka
7. aug 2006

Uff...a ja, ze som tu jedina... 😀 ...ja som si cmulala do 14. rokov... a to napriek neskutocnej snahe mojej mamy ma odnaucit 🙂 ... a dokomca som si ho pred par tyzdnami, ako tehotna opat strcila do ust... 😅 som sa vyhovorila, ze to ma babo nuti 😀

ervotoc
7. aug 2006

😀 😀 😀

elesa
8. aug 2006

Mam ten isty problem..Moja dcerka si od narodenia cmula palcek. O cumliku ani pociu. Dviha sa jej z neho zaludok a to sme vyskusali asi vsetky druhy. Mala obdobie, ked si uz palcek do pusy nedavala, ale prislo to zas. Mam dojem, ze to troska suvisi aj s rastom zubkov, hoci ma hryzadielok od vymyslu sveta..palec nenahradi nic. Pokusam sa jej odviest pozornost na nieco ine, ale o chvilu je tam zas. Mozno je to tiez niekedy ked sa nudi, alebo zacina byt unavena. Vtedy by mal byt spravne cumel..ale ona ma svoj uz troska "nakusnuty" palcek. Snad ju to prejde...dufam.

kangaroo
autor
8. aug 2006

k.a.t.k.a: no dík to si ma povzbudila a potešila 😀 Môžme tu zaviesť súťaž o to,kto najdlhšie cmúľal palčisko.

Adetka: žeby si vymyslela nový spôsob úľavy pri pôrode? 😉

emjee
25. mar 2007

maca793 • 3d • 24. mar 2007 o 23:13
baby poraďte mi. moje duo si cmúľa palce, hlavne keď ide spať. skúšala som už všeličo a nič nepomáha. ďakujem

timea7 • 25. mar 2007 o 10:47
Keď idú spinkať,čítať im rozprávku pod podmienkou,že palec v puse nebude.Prípadne ich za tie rúčky chyť a hladkaj,len neviem ako budeš stíhať s najmenším bábätkom.veľa trpezlivosti!

janka1
25. mar 2007

zienky nasa dcerka ma 10 a cmula palcek este aj dnes... 😒
nic s tym neurobite, ja som sa pytala aj psychologicky a mala nato nazor, co je dietatu dane netreba brat...vraj raz prestane sama 😕 som zvedava kedy to bude 😀

milhaus
28. mar 2007

moja Lucka bude mať 6. teho 4 mesiace a od tretieho mesiaca si tam pre istotu da celu ruku a nie len palec, prdtym to nerobila
to ale najcastejšie robi ked chce spat
dudel nechce, jedine ked jej ho držime
inak ona si ten dudel vie aj vytiahnut a ked sa jej to nedari tak sa rozculuje

maca793
31. mar 2007

ja mám problém s cmúľaním palcov od narodenia pri Simonke. Martinka si začala cmúľať palce po tom, čo sme sa horko-tažko zbavili cumľa. Niekedy si ho vôbec cez noc necmúľajú inokedy si s ním pocuckávajú celú noc a mňa to veľmi hnevá.
nechcem, aby mali z toho krivé zuby. už som im nahovorila všeličo, ale nepomohlo nič. aj som dávala korenie cez noc na palec a nič. 😉