Ako ho odnaučiť cmúľať palec?

kangaroo
26. júl 2006

dá sa to odnaučiť?

krista
17. feb 2009

besinecek • Včera v 19:50
ahoj holky, můžete mi některá poradit z vlastních zkušeností jak odnaučit dítě cucání palečku. Malá má 23 měsíců a v kuse si ho cucá. Už z toho má předkus a ty dva zuby nahoře vybočené. Nevím si rady, dneska jsem ji ho namočila do pepře a ona na to mnam mnam a chtěla ještě.

slunicko552 • 1d • Včera ve 20:35
Ahoj besi tak to je fakt problém.Můžu říct z vlastní zkušenosti 😅 Nepomohlo mi nic,pepř,chilli,pálivá paprika prostě cokoliv.Přestala jsem až mi ho museli řezat,právě kvůli tomu cucání.A to už bylo dost roků.Je třeba to nějak vysvětlit,co všechno se jí může stát,když nepřestane.Třeba i postrašit víc. ☹ Přeju hodně štěstí 😉

ina.b • 1d • Včera ve 21:32
Máme stejný problém. Malá ho má celý "ohlodaný", mokvavý, ale vůbec jí to nevadí a cucá stále ve dne v noci 😕
Jinak tady jsem našla další diskuze na toto téma:
https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...
nebo také tady: https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea...

timbouctou • 1d • Včera ve 22:10
holky hodně štěstí, ségra si ho cucala do 12. Teda pak hlavně večer, ale stejně...

k284
19. feb 2009

ahoj moje dcera i cucá palec od snímku na ultrazvuku do teď neustále bez ohledu na to, co zrovna dělá, občas jsme na tom při krmení lžičkou tak, že vyndám jí palec s pusy, dám lžičku s jídlem, ona sní, dá prst do pusy, já jí ho vyndám, dám lžičku s jídlem atd. Má ho ráno po probuzení uplně mokrý, má na něm mozol a na něm občas tvrdý, občas rozmočený strup. Někdy se jí to zanítí, tak jí ho máčím v heřmánkové vodě. Dudel do pusy nevezme. Taky nevím, jak na ní. Možná to má dědičné. Její tatínek si cumlal palec do 4 let.

emjee
10. apr 2009

berulinka1 • Včera o 20:13
maminky prosím,nevíte,jak odnaučit dítě cumlání palečku??..už máme zoubky jak veverka a nic nezabírá ..pokud máte některá jakoukoliv radu,prosím písněte..moooc dkujeme za každou radu

monrougemerise • 1d, 34tt • Včera o 20:52
Beruli, já to taky řeším. Amélka si cucá palečky oba. A nevím co s tím dělat.

jeudi • 1d, 26tt • Včera o 21:48
ja s tim teda zkusenost nemam mi zas mame problem s dudlikem nemuzem se ho zbavit,ale myslim ,ze vam by mohlo pomoci koupit ten lak na nehty proti kousani nehtu..kdyz to pomaha odnaucit kousat nehty tak myslim,ze palecek v puse by to taky mohlo,ale nejsem si jista jestli to muzou ocucavat i male deti jestli ten lak neni jen pro dospele,ale asi to skodlive nebude ...zkuste se na to zeptat v lekarne

berulinka1
19. apr 2009

maminky,slyšela jsem,že prý existuje i nějaká náplast,ale nikdo neví název,aby se daly palečky zalepit a dítko by tak nemohlo cumlat paleček..my jsme vyzkoušeli koření,zavazování,obyčejnou náplast,ale nic nezabírá,malá si se vším poradila,sundala a vesele cumlala dál 😒 ☹ ..je jí 2,5 roku a má palec v puse skoro celý den..akorát když jsme venku,tak ne,ale jak je doma,tak ho má v puse stále 😖 ☹

monika77
19. apr 2009

máme podobný problém ... náš drobec to začal robiť od 1,5 mesiaca ... viac mu chutí palček či dokonca pästička ako cumlík ... ten už nemá u neho úspech od vtedy čo prišiel na to aký je chutný jeho palček 🙂
väčšinou to robí keď sa nudí alebo je hladný

lili91
22. jún 2009

ahojte, aj my bojujeme s cmulanim palceka asi od 4 mesiacov. mala od malicka nechcela cumlik, vyskusali sme aspon 10 roznych druhov...skusala som ju naucit na cumel aj ako rastla, ale nic. brala to len ako hracku a ked prisla na nu "kriza", chcela len palec. teraz ma 2,5 roka a ja chvilami pocitujem az paniku z toho, ze si ten palcek stale cmula a nie a nie s tym prestat. minuly tyzden som sa rozhodla, ze ju od toho odnaucim. vela jej vysvetlujem, oba palceky sme zalepili farebnym leukoplastom a celkom sa nam darilo. no ked mala ist spat, hroza. zaspavala aj hodinu a to velmi nepokojne az sa nam celkom pokazil spankovy rezim (pretoze cez obed nevedela zaspat, takze bud zaspala neskoro alebo vobec a ani jedno nebolo dobre). som z toho uz na nervy. za tych par dni, co sa vedome snazime juoducit, sa jej koza na palce neuveritelne zhorsila. podla mna si ten palec o tom viac cuca v noci...ma ho cely vycmulany a robia sa jej na nom take male pluzgieriky. manzel ma posiela ku koznej, ale ja som tam s nou pred par tyzdnami bola (kvoli niecomu inemu) a pytala som sa jej na tento problem, ale neporadila mi nic...tak by ma zaujimalo, cim detickam natierate tie palceky, aby sa to hojilo. ja som skusala calciovu masticku a taky detsky krem s aloe vera a nic...a je tu vobec niekto, komu sa to podarilo oducit alebo nejako prekonat???

janadean
22. jún 2009

Ahoj Lili,
ja jsem si palce cumlala do svých 19let. A ještě k tomu jsem musela držet studené ucho. A když moje nebylo studené, tak i od někoho - hlavně že bylo studené 🙂.
Mamka a všichni dospělí mě to samozřejmě chtěli odnaučit vším možným ale nepomáhalo to. Jen si pamatuji že mi tím brali takové moje pohodlí a byla jsem nervozní, docela blbé na psychiku. Cumlala jsem si ho hlavně když se mi chtělo spat a nebo jsem nejak relaxovala třeba koukáním na TV. Ale vím že to bylo opravdu mooooc nepříjemné když mamka mi ováyala palce.
Přestala jsem jen proto že se mi zlomil přední zub a nasadily mi korunku. Až to nebylo ono. Takže jsem přestala. Ale můžu říct, že i tedka po 10 letech nekdy když jdu spat tak mam nekdy chut si cumlat palec ale když ho strčím do pusy tak to proste není ono a vytahnu ho.
Já si prostě myslím že cokoliv budeš dělat tak se to neodnaučí, jědině kdyby ty palce měla svázané napořád. A to i potom možná zas začne.

k.a.t.k.a.
22. jún 2009

a co je na tom ked si dieta cumle palec? prečo nasilu odučať? ono to pride same, neboj v 30-tke si už nebude cmulať 😀

janadean ako keby som o sebe čitala 😀 len miesto studeneho ucha mi stačil studený alebo mokry vankuš 😀

janadean
22. jún 2009

ha ha ha a ještě si cumláš 🙂 ? Nebo kdy si přestala? Ono to musí být hrozné když to dítě má ten palec celý vycumlaný a nebo zkřivené zuby ale bohužel ja si nemýslím že se to dá odnaučit. To dítě by si ho stejně cumlalo akorát by si dalo víc bacha jestli se někdo nekouká

lili91
22. jún 2009

tak som sa teraz celkom dobre pobavila, diky baby 🙂 normalne neviem, ci mam plakat alebo sa smiat z toho, co ste mi napisli 🙂 katka, co sa tyka toho veku...kamoskina teta ma 54 rokov a ked ide spat stale cmula 😵 moja mala inak tiez okrem cmulania potrebuje drzat moju (alebo svoju) ruku a tak si sucha prsteky, z coho ma tiez zodratu kozu na prstoch. ja som sa dala na to oducanie, lebo som jedneho rana zostala zhrozena, ake ma tie prsty znicene. kde-tu akoby odhryznuta koza, same male pluzgieriky, opuch...to mi na tom vadi najviac. keby mala cumel, tak ma to tak netrapi...ale toto ju musi aj boliet. ked si umyva rucicky, tak ju to stipe. ach jaj, preco nas to neobislo...?

janadean
23. jún 2009

Je to dost divné že je má tak vycumlané, já je měla normalní. Zkus ji pres den hodně zabavit aby neměla čas relaxovat, něčím aby prostě furt něco dělala, nejlépe jít ven průlisky, pak na písek, a na kolo, plavaní atd. Ale nech Sofinku at si ty palce cumlá kdyby ji to tak moc bolelo tak by si je necumlala. Ale kdybych byla tebou tak bych ji učila at si je necumlat ve venku ikdyž ona to dělat stejně nebude protože až pujde do školy tam zjistí že by se ji děti smaly tak tam si palečky odnaučí hned ale až se vrátí domu tak ti zase začne.

luciiaa
6. jan 2010

moja dcera ma 10 rokov a este stale cmula palec je to normalne??? neviem si s nou poradit prosim o radu ked nejaka existuje 😵

helleboruska
10. jan 2010

Ahojte TAKZE : JA mam 27rokov palec si cmulam od kedy som mala 3 dni v porodnici 😎 Nemam ziadne problemy so zubami a je to neuveritelne upokojujuce hlavne pri zaspavani pozerani TV, a neplanujem s tym prestat ani som sa o to nikdy nepokusala 😀 bavi ma to!! 😝

pimpa
11. jan 2010

pocula som, ze zabera namocenie do citronovej stavy a je to aj zdrave. 😅

hlavinka
12. aug 2010

ahoj holky, pomoc!
Adelka si cuca 2 prostredni prsty na ruce, ma je cele mokvave, boli ji to, ale stale si je cuca. Nic nepomaha, dudlik si da, ale kdyz je moznost, sup tam s prsty. nepomaha ani lak na nehty proti kousani, ani pepr, ruzne mazani ci citronova stava, nic. Proste cuca. Mazu ji to bepanthenem, aby to aspon nebylo tak popraskany, ale ma to strasny. Dr. ma dovolenou a my pak jedeme taky pryc, takze k ni muzeme az za mesic.o( A stejne nevim, co by nam poradila.
jak jste to vyresily vy? hlavne to mokvani ☹
dekuju moc!

mykky
15. aug 2010

Moja malá asi do 3 mesiaca nechcela cumlík, no prsty si necmúľala, potom asi dva mesiace len cumlík a teraz ho nechce a len prsty v puse. Zatiaľ ich rozmočené našťastie nemá a snažím sa ju nestále niečim zabaviť alebo jej ponúknem hryzátko. Neviem, či jej nepôjdu zúbky, lebo teraz cmúľa a dušu hryzátko žužle dobre, že ho nezie.... 😅

gani
9. sep 2010

ahojte mi mame tiež tento problem ale s tým že mala sama od roka a pol odhodila cumel ktorý používala ked išla spať, a teraz v troch rokoch si začala cumlat palec, normalne sa jej pri klbiku urobili take "skorochrasty- skoromozole" od toho ako si ho hryzie. A začalo to asi vtedy ako sme zrušili flašku po tom ako každy týžden sme museli menit cumle lebo ich cele rozhrýzla. som z toho zufala, ako ju to odnaučiť?!

byggyt
10. sep 2010

@gani my sme odnaučili staršiu dcéru tak, že sme jej dávali na noc zimnú štrikovanú rukavicu a zabralo to 🙂

brontik
16. nov 2010

Ahojte, moja takmer patmesacna dcerka si zacala cmulat palce. Doteraz od tretieho mesiaca cmulala vacsinou len jeden a vtedy ked bola hladna, alebo sa nudila ale sa potrebovala upokojit. Ale teraz posledne dni ho ma v ustach nonstop a to doslovne. Ked som pri nej tak jej ho vytahujem, ale vytiahne lavy a momente sa otaca za pravym, hrozne pri tom aj slinta. Som myslela, ze to bude mat suvis so zubami, ale davam jej hryzatka, aj take specialne co sa podobaju na cumle. A nic. Som z toho uz zufala. Co mam robit? Apropo cumel vobec nechce

katecameron
20. nov 2010

tuto to mas

kiwanecka23
25. nov 2010

@gani no tak take skorochrasty a skoromozole mame aj my... nasa dcerka ma rok a pol a stale sme ju to neodnaucili, uz ma ten palcek zdeformovany... bojim sa ze raz ked si bude chciet dat robit manikuru mi to bude vycitat

adnan
22. okt 2011

dcerka má 2 roky,cmula si palec od 3 mesiacov.....nemá to nič spoločné s vyrovnanostou osoby,urobili sme už všetko a to doslova. Testy u psychologičky pre 3-4 ročné deti urobila na 98 %......takže?!!!!

anjelicek26
27. feb 2012

Chcela by som obnovit tuto temu, nas maly je teda stale intenzivny cucac palca, raz viac, inokedy menej, ale ked je unaveny, ci neisty, je ta vec v ustach. Riesit to este nechcem, najskor od dvoch rockov, ale hladam nejake tipy do buducna, nejako sa mi protivi mu natierat prst nejakymi gebuzinami, fakt neprijde to same od seba, ze prestane?On je inak uzasne mile, vyrovnane, stastne dieta...

adnan
27. feb 2012

@anjelicek26 ahoj,no veľmi ti neporadím lebo ja to mam doma a už má malá 2 roky a 5 mesiacov a nanič sme neprišli...a pritom je šťastná ,vyrovnaná....ako píšeš aj ty....lebo som už čítala aj také že to robia stresové deti a pod.nieje to pravda a nemá to s tym nič spoločné a boli sme aj u psychologa.....

anjelicek26
27. feb 2012

@adnan - no stres v tom urcite nebude, maly je flegmos od uplneho babatka, krasne spiace, kludne babo, aj dieta teraz... on cucal uz na ultrazvuku, aj v porodnici... cucanie palca ako take zuby nekrivi, pokial to nerobi aj pocas spanku, aspon co som citala ja.. .a on pocas spanku necuca, zaspi do 5 minut, palec von a v noci ani ho tam tiez nema (spava sem-tam u nas, tak si ho omrnem)... tak neviem, urcite to chcem v najblizsich mesiacoch poriesit, aby tak hlavne nesiel do skolky, nech sa mu za to nesmeju 😖

anasstazia
27. feb 2012

Ahoj, ja som už prispievala prednedávnom na podobnú otázku. Ja mám také skúsenosti, že som dávala najskôr týždeň ponožky na ruky v noci a aj cez deň, lebo palec cmúľal tak, že sme nevedeli ani že ho máme. Nepýtal ani jesť, neplakal len cmúľal. Cumlík nechcel, no časom ho začal akceptovať a už mi ho dudle. Keď zaspáva, dudle si ho. Ponožky ešte stále dávam na noc, ale už sú suché, tak viem, že necmúľa už ani v noci. Teraz mu idú zúbky, tak niekedy dáva palček a prštek do pusinky, ale to vidím, že ich nesmúľa, len tak si prechádza po ďasnách. A ja som určite toho názoru, že cumlík sa vyhodí, ale palček sa nedá. Dcérka si tak cmúľala rúčku, že jej hnisala a chodili sme po lekároch, ruku lepili, obväzovali a nič nezabralo. Až v jasličkách ju naučili na cumlík a skončilo to. Problém s odnaučením od cumlíka som potom vôbec nemala, dcérka ho používala iba na zaspávanie.

reina2m
17. dec 2015

@emjee to je mozno pravda. Ja ako dieta som si cmulala palec a neskor aj obhryzala nechty...

miriamalv
31. máj 2020