Ako malého naučiť pýtať sa na nočník?

digysa
14. jún 2008

Mile mamicky, mam problem s mojim synom. Uz bude mat pomaly 3 roky a na nocniku kakal asi tak 4 krat v zivote. Kazde rano sa zobudi, s prepacenim, posrany ako delo, pretoze on vstane vzdy skor ako ja. Cikanie mu ide, ale nikdy sa nevypyta a vzdy mu musim prikazat, aby siel na nocnik. Ked sme doma, tak mame 1 nehodu za den, lebo ho kazdu hodinu posadim na nocnik. Ale mimo domu nemam zachod vzdy po ruke a neustriehnem ho vzdy. A to striehnutie ma uz prestava bavit, resp. mam z toho depresiu, ze moj syn, ktory je vo vela veciach vyvojovo popredu nevie sam ist na nocnik. Moj den je nacasovany podla jeho cikania a kakania. Uz sa mi o tom sniva, mam nocne mory z jeho problemu.
Poradte mi nejake vase sposoby, akymi ste vase deti naucili, aby sa pytali na nocnik.

zuzulap
20. jan 2009

nase deti su obcas neznesitelne- stale sa hadaju, zaparaju do seba, ale na druhej strane inokedy su strasne zlati, hlavne ked si spolu vymyslia nejaku hru- napr. na domcek, naznasaju si tam vselijake veci a potom sa z toho tesia, ako si byvaju... Alebo sa jeden druheho zastanu, ked sa na jedneho z nich nahnevam, alebo dnes v obchode som bola len so synom a povedal, ze syrik /taky maly baleny maju radi/ mam kupit aj sestricke... Vtedy sa z neho velmi tesim. Inak je to u nas raz klud, inokedy blazninec. Ako medzi surodencami 😉

dioliana1
20. jan 2009

to je aj u nas ten blazinec raz sú v sebe malí a raz velkí 😀 .

zuzulap
20. jan 2009

😀 😀 To je asi vsade 😀

digysa
autor
24. jan 2009

To som rada, ze aj vase deti sa obcas pochytia...uz som si myslela, ze vychovavam nejake nasilnicke deti...
My sa pomaly trapime....od posledneho pisania sa pokakal iba 1 krat...
No neviem....
Ale nocne cikanie sme zredukovali z 3-och na 2 vstavania a zatial bez nehody. Budim ho o pol noci a okolo 4 rano. Zatial to zvladame.

digysa
autor
2. feb 2009

TAK Od 24 januara, kedy som sem naposledy pisala, sme nemali ziadnu nehodu. 😵 🙂 🙂 HURA!

Este stale budim maleho na nocne cikanie, 2 krat ,ale zvladame to, lebo aj dcera sa budi tak 2-3 krat a vtedy dam aj maleho vycikat.

Tak asi sa da povedat, ze sme to kakanie konecne "zlomili"......

Dakujem vsetkym mamickam za rady a novym mamickam s rovnakym problemom zelam vela trpezlivosti...
Aj ked z mojej skusensoti, neviem, ci to bola iba trpezlivost...my sme stale proti tomu bojovali. Az sme vyhrali. 😉

zdenallicka
2. feb 2009

Blahopreju, digy.... 😉

digysa
autor
13. feb 2009

zdenallicka: vdaka, uz som mala nervy skoro v prdeli....ale zase sa mi vratili do spravnej polohy...

Uz mam 13.februar a vsetko ide super.... 🙂

digysa
autor
21. apr 2009

Este som chcela pridat jeden uspech.......to vstavanie v noci asi tiez pomohlo. UZ nemame plienky ani na noc....a uz sa nemusim budit. Maly chodi na zachod v noci sam uz 2 mesiace 🙂 😎 😵 😵

andrealiskova
30. aug 2009

Tak ho zkus chvíli nechat v mokru popř. pokaděného, myslím, že mu to nebude moc příjemné a nebude si to chtít zopakovat.

bibula
31. aug 2009

no,moj chodi cikat aj na zachod,aj na nocnik,len kakat nechce kam sa patri..minule som mu strcila ruku do okakanej ritky a som mu to strcila pred tvar,skoro mu oci vypadli chudakovi 😀 😀 😀
najhorsie je,ze on sa vie vypytat,len akosik nema cas,alebo ma ztoho smradu traumu...asi ho budem posielat "na kajov zachod" 😀 😀 😀

luciasveckova
12. okt 2009

ahoj.moj syn zacal chodit na nocnik ked mal asi rok a uz odvtedy sam sa pyta.skus sa ho pytat ci nepotrebuje na wc. ja som maleho davala kazdu polhodinu a sedel tam az kym sa nevicikal alebo nevykakal a potom sa uz naucil pytat sam.bola som trpezliva a stalo mi to za to.skus takto a uvidis.ked sa nahodou aj pocikal tak som ho nechala tak a ze sa musi pytat na nocnik a nie sa pocikavat do nohavic.

danulka2
14. okt 2009

ahojte ja som maleho zacala davat na nocnik asi ked mal 8-9mesiacov, nech si zvyka.Cez den sme bez plienky od 2,5roku. Ale na spanie ma stale. V skolke mu odmietli dat plienku, tak cez den mu nedavam ani doma, ale takmer vzdy sa pocika. Vnoci som ho raz skusila zobudit, ale dopadlo to hrozne, zacal plakat a nechcel sediet.Len lahnut a lahnut. Tak som ho nechala tak.Pred tyzdnom sa v skolke pocikal iba raz ale minuly tyzden kazdnucky den. Aj som mu dohovarala, slubovala, ucitelka mi slubila, ze dohliadne aby sa poriadne vycikal pred spanim. Asi to chce cas. No a kakanie ma prekvapilo. Este asi do polovice septembra kakal ako chcel /myslim tym hodinu pocas dna/, ale najcastejsie to bolo vecer kratko po zaspani. Tak som to ,,vymyslela,, takto, isiel sa vycikat na ,,velky,, zachod a tam sme sa akoze zakecali a zrazu prislo nanho kakanie. Bola pochvala ako balon a takto si zvykol tesne pred spanim kakat. Len este vyriesit to cikanie pocas spanku. Pomooooooooooc 😉 😅 🙂

dai
14. okt 2009

danulka,
moja mala nema plienky od 2-och rokov... cez noc jej ale davam stale plienku - ona sa na to nutkanie nezobudi a ja tym ze chodim do prace stale nie som pripravena na prevratny tyzden bez plienky... moje kamosky tvrdia ze by ju uz bez plienky nechali aj v noci ( cez den spinka bez plienky, niekedy aj 3 hodiny a v pohode )... ze ked sa pocika tak si zvykne vstavat...
ja mam ale pocit ze asi nema este tak vyvinutu nervovu sustavu ked sa nato cikanie nezobudi...preco ju potom trapit? ked bude dostatocne pripravena tak sa podla mna zobudi sama a vypyta sa ( parkrat sa to uz stalo, velakrat ma rano plienku suchu... ale zase niekedy ju ma totalne precikanu - ked si napr. pospi dlhsie alebo vypije vela cajiku v noci... tak neviem 😕 ) keby ju mam budit tak dopadnem tak ako ty - mala by sa strasne rozplakala a bolo by po pokojnej noci...
kakanie u nas prebehlo intuitivne, uplne v pohode ( akurat v case navykania kakala namiesto 2x denne len 1x za 4 dni ☹ ale uz sa aj to upravilo a kaka 1x za den...) - kakame len do velkeho zachoda, do nocnika nechce...

danu
7. feb 2010

alexor • Včera o 23:44
syn ma 2,5 roka a neviem ho dostat na nocnik. asi pred rokom som ho tam skusala dat, aj sa raz vykakal a raz nevedomky vycikal, pochvalila som ho, nekricala, ale od vtedy ho tam neviem dostat normalne. iba podplacanim alebo nasilu, ale nevykaka sa ani nevycika. skusala som mu plienku nedat, tak zadrziaval kakanie. ked sa mu dalo, prisiel si pleinku vypytat a ked som mu ju nedala, cely den nekakal. pocika sa do nohavic a povie, ze treba dat suche. inak vyborne rozprava, ked chce kakat, pride mi povedat - nerus, idem kakat a schova sa do kutika, potom pride povedat - maminka prebalit. rozpravam mu, ze je uz velky a mal by ist na nocnik alebo zachod. ked to nanho pride a pripomeniem zachod, brani sa. ked ho tam da, zadrzi stolicu. neviem, co s nim
mame 3 druhy nocnikov, 2 redukcie. nechcem nasilu ale takto mu je to asi pohodlnejsie a brani sa zmene. nemate s tym skusenost?

tajga • 1d • Dnes o 06:40
to je ale vychcaný chlapček 😀 😀 😀 , skús kúpiť také detské razítka a povedz mu že za 5 razítok dostane nejakú odmenu, 1 razítko za cikanie, 2 razitka za kakanie, čo urobí do nočníka alebo do wc, nech si vyberie, malý je asi dosť inteligentný chlapček.. 🙂

jaaty • 1d • Dnes o 12:23
Najlepšie sú vzory 😉 . Nájdi si niekoho, kto má dieťatko v podobnom veku a chodí na nočník. Stretávajte sa a uvidíš, ako bude po ňom opakovať a ponáhľať sa na nočník. Naša Hanka je od 2 rokov bez plienok úplne a kamarátkyna 2 a štvrť ročná sa tak začala teraz učiť (stretávame sa častejšie). Vždy uteká na nočník, keď ide Hanka -aj keď má plienku (rýchlo ju musí vyzliekať) a potom sa pochváli, že ona už ciká ako Hanka 😀. Teraz sa tou doma už nebráni.

sherry28 • 2d • Dnes o 13:02
alexor: Já jsem svého staršího syna také nemohla dostat na nočník. Ze začátku mu to nevadilo, když mu byl asi rok. Ale po roce odmítal nočník a šíleně řval, že si sousedi museli myslet kdo ví co mu nedělám 😅 Tak jsem mu nočník přestala dávat, ale pokaždé když se vykakal do plínky jsem mu řekla, že je to fůj, že se to dělá do nočníčku. Přebalila jsem ho a nechala to být. Prostě jsem mu pokaždé připomínala, že se to dělá do nočníku. Po půl roce mě mile překvapil, řekl:"mámo ee" a donesl si sám nočník a chtěl pomoc vysvléknout. Od té doby už mi chodil čůrat a kakat jenom na nočník. Samozřejmě občas se to bez nehody neobešlo 😉 Ale pak jsem ho zase musela naučit chodit na záchod, což je to samé. Podle mého názoru je lepší učit dítě rovnou na záchod, mému mladšímu synovi byl rok a chystáme se, že budeme učit rovnou na záchod. Už teď ví kde se ee dělá, chodí tam přeci mamka,taťka a bráška. Tímto se vyhnu druhé učení. Takže bych synovi pořád připomínala, kam se to dělá, ale násilím bych ho nenutila, hrozí nebezpečí zácpy a úplně se mu nočník nebo záchod zprotiví. On přijde sám až bude čas, jenom to chce neustále připomínat, každé dítko je jiné

fidorka171
8. mar 2010

ahojte, môj syn bude mat v juni 3roky, nočník nechce ani vidieť, v apríli ho chcem dať do škôlky na pol dňa,ale nič nezaberá,aby sa odučil cikať a kakať do plienok? rozpráva krásne ale že sa pokakal povie až keď to urobí? čo mám robiť? ďakujem

juliagregor
8. mar 2010

a na veľký záchod so stupienkom alebo schodíkmi, môj starší v 2 a pol sa tiež nepýtal, všetko chápal ale ani za svet...tak som sa už nahnevala a nechala som ho bez plienky, za týždeň bo odnaučený...bolo to náročné na pranie, ale kúpila som lacnejšie slipky v tescu, pokakané som hned vyhadzovala a tepláky prala...

zaberá aj motivácia, tabuľka na chladničku za každé vypýtanie na záchod dať hviezdičku, za 5 hviezdičiek koláčik a tak...záleží na tebe čo na syna zaberá 😉

popada
20. mar 2010

ahoj-uz ste to vyrjesili
mame ten isty problem ale maly ma uz 4roky-porad teraz ty mne slavka

kika25
20. apr 2010

Prosim o radu...dcerka bude mat 2.5 roka...prijali ju do skolky...s nocnikom sme na tom tak ze uz asi 2 tyzdne sa vacsinou pyta cikat ale kaka zasadne iba do plienky alebo do gati...som z toho na nervy, nepomaha motivacia, stretavanie sa s inymi detickami co kakaju do nocnika ani odmeny...skratka ked ide kakat zasije sa do kuta a kaka a vyhana ma prec...ked ju dam nasilu na nocnik kakanie zadrzi...co robit?

tina227
4. máj 2010

ccaaaawwww

rimmel
5. máj 2010

kika robis chybu ze ju davas na nocnik nasilu.

rimmel
5. máj 2010

je dost stara nato aby si jej to mohla vysvetlit a tiez ju za kakanie na wc odmenit.

jakoubka
5. máj 2010

rimmel,ale kika píše,že ji motivuje odměnami apod a pak,že i na sílu.Takže vyzkoušela všechny možnosti 😉

kika-možná má nějaký psychický blok(měla to i neteř),nebo jí to bolí,může mít trhlinku v konečníku apod.
Kubík tady cca do 2,5 let kakal jen do plínky ,ale nám z velké části pomohla knížka,už jsem na ní tady někde dávala odkaz 😉
"Víš,co má v plínce myš?"-název knihy 😉

rimmel
5. máj 2010

aha tak pardon 😉

adri27
27. máj 2010

Ahojte, mám synčeka, ktorý má 2 roky a 8 mesiacov a stále sa nepýta na toaletu. prvý krát sme skúšali byť bez plienky keď mal 2,5 roka ale keďže úspechy neboli žiadne tak sme to odložili "na neskôr". tento týždeň sme znova začali s odvykaním od plienok ale malý proste nejaví žiadny záujem. Keď mu poviem, že nemá plienku ale slipky tak mi odpovie, že musí ísť na záchod aby si ich nezašpinil, ale samozrejme že ani raz sa nevypýta. každú hodinu som ho dávala cikať, či už vonku alebo doma na záchod, ale vždy povie, že sa mu nechce. a len čo mu navlečiem slipky a tepláky do 5 minút je pocikaný. Pritom rozumu má viac než dosť 😠 😉 , keď sme boli s ním na zápis do škôlky tak učiteľky len zašli ako krásne pozná už básničky a recituje im tam. pekne sa sám naje,s pomocou sa aj oblečie a vyzlečie, len tie nešťastné plienky. skúšame to na neho dobrým slovom, vždy mu poviem, že keď sa pekne vyciká dostane lentilky alebo brumíka alebo pôjdeme spolu do obchodu a vyberie si nejaký darček. ale nejde to s ním ani po dobrom ani po zlom. proste na záchode sa mu nikdy nechce ale o chvíľu už príde za mnou, že Marek je mokrý, dáme druhé tepláčky a keď mu poviem že bude tak, aby vedel že sa má chodiť cikať na záchod, tak si kľudne odíde a hrá sa akoby sa nič nestalo. jemu to absolútne neprekáža. Pýtala som sa na to už aj jednej detskej sestričky že čo s ním no tá mi odvetila, že do 3 rokoch ho netreba veľmi siliť vraj on to pochopí aj sám. vraj to niekomu trvá dlhšie iný to pochopí skôr. ale táto rada ma veľmi nepotešila. Mamičky budem vám vďačná za každú radu a vašu skúsenosť, lebo už fakt neviem ako na neho. zdá sa mi že v tomto veku by to už mohol pochopiť, aj keď neviem...

cmulinko
27. máj 2010

@adri27 akoby som citala o vlastnom synovi,teda rozdiel je len v tom,ze moj nevie ani basnicky ani nerecituje 😀 ,ale inak plienkovy problem rovnaky a ako vidis moj syn je dokonca o 2 mesiace starsi.v januari tochto roku som s nim zacala 1 krat...asi 3 dni sa pocikaval a potom zrazu bolo ok a vzdy vydrzal,kym som ho usadila na nocnik ci dala na zachod...sam nikdy nepovedal,ze chce ist.potom prislo obdobie chorob a on sa mi zacal zas pocikavat a uz sme nestihali ist na zachod...co 15 min vymena siat,tak som znova zaviedla plienky.teraz som znova 3 den bez plienko cez den...nehody ma kazdy den,ale tentokrat ide leto,tak sa nebojim,ze nam to pokazi nejaka choroba.tiez mi ani teraz nevravi,ze musi ist cikat...ak ja nemam iniciativu ho tam posadit,tak by sa asi pocikal...niekedy to stihneme a inokedy nie.snazim sa ho davat na zachod ci nocnik kazdych 20 minut...viem,je to otravne a nocnik mame v kazdej izbe.chodi somnou cikat a ukazujem mu,ze maminka cika,utre sa,zahodi papier a splachne (teda ukazujem v ramci slusnosti ) 😀 ....aj sa velmi tesi,ked moze robit to iste a sama nechapem preco potom nepovie,ked sa mu chce.myslim si,ze sa najprv musia naucit nejakej pravidelnosti...mozno aj mesiac bude trvat,kym pridu na to,ze vsak nemusim cakat na maminku...ci teraz maminka zabudla,tak jej poviem,ze ideme cikat.

ivella
27. máj 2010

adri,u nas to bolo tak podobne,krpec mal 2roky 11mesiacov ked zacal sam..podobrotky to neslo,tak som sa fakt nas*ala,lebo rozumu maju deti az az,dobre vedel co po nom chcem...ved vies o com hovorim..
no,doslova som po nom hodila handru ktorou som tesne pred tym utrela pochcanu zem(bola som total vytocena,lebo sa mi smial do ksichtu)a razne som povedala,ze si moze cikat a kakat na zem kolko chce,ze plienku nedostane,,,,jedine,co ma,je ta handra a ja chcem vidiet cistu zem a zavrela som za sebou dvere(treskla som s nimi)
a cuduj sa svete,mlady panko prisiel za mnou a vravi,ze on teda bude cikat na nocnicek,ale ze chce ten co je v skrini(mali sme doma uz styri)no a odvtedy nemal plienku ani raz,ani cez spanok,ani v noci a ani jednu nehodu... 😀 😀 😀

ivella
27. máj 2010

podtknem ze o mesiac mu budu uz styri...a moj druhorodeny mi kaka na nocnik uz teraz...to su rozdiely 😀

cmulinko
27. máj 2010

@ivella ja tu handru asi vyskusam 😀 ale u nas to funguje tak,ze on tu handru uz aj sam zobere a inkognito to utiera.... 😀 potom si sadne akoby nic...zbadam to len tak,ze on sedi cely mokry a utierka na riad je tiez cela mokra 😀 😀 .prenho handra ako handra 😅

adri27
27. máj 2010

ivella on je natoľko rozumný, že keď pozerá rozprávku a prídem sa ho spýtať či nejde na záchod tak odpoveď niééééééééé, idem za ním o 5 minút a už vidím že si drží deku na nožičkách čo je signál že sa pocikal a týmto to "maskuje". ale zaujímavé je to, že včera som mu nedala plienku a chodili sme po obchodoch / čo som nabrala odvahu, že to skúsime / a vyše dvoch hodín sa nepocikal, medzitým som ho minimálne 6 krát dávala cikať ale proste to jeho : nejde to : fungovalo stále. prišli sme domov a netrvalo 10 minút a bol pocikaný. a ešte mi zahlási : Maminka som mokrý. ako keby som ja len na to čakala 😠 . on mal obdobie cca pred dvomi mesiacmi že chodil na záchod týždeň v kuse. a čuduj sa svete sám si povedal že ide kakať. to sme všetci na neho len "čumeli". týždeň mu to trvalo, že suché slipky,krásne sa pýtal. no po týždni to vzdal. ale vážne netuším prečo. nič neobvyklé sa nestalo, nič také extra nezažil 😀 čo by ho vyviedlo z miery. možno by ma to až tak neštvalo, ale od septembra má ísť do škôlky a ja chcem od júla nastúpiť do zamestnania, tak v kútiku duše dúfam, že sa to hádam len naučí. lebo fakt začnem po ňom tú handru hádzať 😀

adri27
27. máj 2010

cmulinko, radšej keby chodil na ten záchod, ako básničky recitoval 😀 , ale mladý pán nie, on si to obrátil naruby, zložitejšie veci prv ako tie jednoduchšie. ale pamäť má skvelú, len si zapamätať že aj na záchod sa chodí 😀