Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

raady
7. júl 2009

Ahoj,
já zatím Barborku dávám na nočník jen tak 2x denně. A chválím ji, když se nááhodou něco povede. 😀
Matýsek si sám začal říkat na kakání ve 14 měsících, začala jsem ho posazovat v roce. V roce a půl si sám začal říkat na čůrání. Odplenkovali jsme ve dvou letech, to už neměl plenu ani na spaní. 😉 Ale on byl šikulka, zlatíčko.
S Bramborkou to bude jiné. Dávám látkové plenky a jí vůůůbec nevadí, když je pokakaná nebo mokrá ☹

evi3
7. júl 2009

Ahojte, utešujem sa tým, že všetky zdravé deti RAZ prestanú s plienkami ... dcéra je v látkových a vobec jej nevadí, že je mokrá alebo pokakaná, ešte mi vačšinou zdrhá keď ju chcem prebaliť. A keď sa stane, že nie je po dlhšej dobe počúraná a posadím ju na nočník, má z neho tendenciu prchať, prchne do chodby a okamžite to vypustí tam ešte sa v tom porochní rukami ☹ . Na nočník som ju skúšala dávať okolo takého 10 mesiaca a mám pocit, že vtedy sme boli úspešnejší ... a potom, keď sa vyčúra na zem, tak si ide spokojne sadnúť na nočník 😝

petyfox
8. júl 2009

Ahoj holky,
dík za rady.....Zajdem koupit nějaký new nočník a začnem pomalinku učit 😲 😲 😲 😲
Hezký den všem

jaaty
8. júl 2009

Petofyx: Naša Hanka sedávala na nočníku od 9 mesiaca. Keď som ju však súšala vo februári učiť bez plienok, bezúspešne - kakala síce do nočníka, ale všetko ostatné išlo vždy do gatí. Skúšala som to týždeň a potom vzadala. Po mesiaci som išla na to opäť a Hanka hneď pochopila, čo má robiť. Po 2 týždňoch doma bez plienok sme začali chodiť aj von, po ďalšom týždni už aj na spanie.Pýta sa už 3 mesiace 🙂 .
Osobne si myslím, že nočník mu brať netreba - je dôležité, že sa ho nebolí, tak ako mnohé deti.
Deti majú tendenciu opakovať a učia sa opakovním. Ak máte v okolí niekoho s dieťatkom v jeho veku, popros, nech ho dáva na nočník u Teba. Uvidíš, že to bude chcieť skúsiť aj on 😉. Určite má ešte čas a to, že si ho dá teraz na hlavu, neznamená, že to bude robiť aj v 2 rokoch.
Mne sa najviac osvedčuje pozorovanie ostatných detí a opakovanie- tak to bolo aj s učením na záchod, ktorý dovtedy odmietala. Kamarátkine 5 ročné dvojičky išli v Auparku cikať na záchod a hneď chcela aj ona 😀.
Teraz sme sa vrátili od dovolenky pri mori, kde chodila len na veľký záchod. žiadne plienky, žiaden nočník.
Moja rada - skúšať, ukazovať , opakovať. Držím place

zuzanat
9. júl 2009

ahojte, ja syna davam na nocnik vzdy rano po prebudeni odkedy vie sediet. Kazde rano sa tam pekne vykaka, vycika, zacala som ho teda davat aj po obednom spanku a teraz som skusila nechat ho doma bez plienky. Niekedy sa vypyta, inokedy sa vycika na dlazku a len pride ze "tsss" co mame ako znak cikania, trva to takto tyzden, tak neviem ci to mam nechat alebo pokracovat. Pytam sa ho kazdu pol hodinu, niekedy ide niekedy nie...

susika
9. júl 2009

fuu maminy. tak sa pridávam aj ja 😀 konečne úspech. u maminy sa malá anučila na nočník. mamina ju naučila. tá mala nervy,ked sa malá jedovala a kričala a vzdpierala sa.prvé dva dni si to riadne odrevala a teraz sa aj sama pýta a to len týžden ,č o skušame.včera sa nepocikala, dnes a stala nehoda, ale inak už celkom pekne sa to za týžden naučila. a to si ja lámem hlavu, že som neskoro začala. ked ten prcek začal len sedieť, ked amla rok a v 1,5 roku jej stále boli všetky nočníky malé.tak uvidíme. budeme skúšať ďalej. pri plienkach už prostestuje, na doma jej dávam látkové, tak to sa jeduje riadne, radšej bude bez a ked ideme preč, tak tesco plienky.ale tá plienka má potom pol tony, ked to zadržiava a nevciká sa poriadne. ved sa naučí. hlavne, že úspešne občas sedí an nočníku 😀 😀 takže vďaka mamine.ja nemám také pevné nervy, ked sa mi vzpierala a kričala a vstala, tak som to vzdala, že snád na to príde sama. mamina ju fakt držala a nedovolila vstať.malá už kričala kadečo a volala všetky hračky na pomoc, nepomohlo jej to.teraz už aj noviny číta a letáky, kým na nom sedí 😀 😀 takže držm palce všetkým.my ešte tiež nemáme vyhraté 😀

marcelkatt
9. júl 2009

Ahojte, dievčatá, fakt je každé dieťa iné a všetko chce čas a trpezlivosť. Mám 20 mesačného syna, a začali sme chodiť na nočník minulý týždeň. S cikaním nám to ide super, no sám sa nikdy nevypýta, musím odhadnúť kedy asi a dám ho. Vyciká sa, povie jéj... S kakaním to je horšie. Iba raz sa vykakal do nočníka a to dnes poobede. Aj to som si všimla, že asi bude kakať tak som ho posadila. A podarilo sa. Keď sa ho opýtam, či ide cikať, alebo kakať vždy povie necem... No dám ho a vyciká sa. Neveim, kedy sám pochopí, že sa treba pýtať a bude to lepšie pre neho i pre mňa. Plienku máva iba na spánok. Tiež musím byť trpezlivá... Neveim sa dočkať, kedy konečne skončíme s plienkami. V novembri bude mať dva roky, tak možno sa naučíme dovtedy aspoň pýtať na vycikanie. Držím všetkým palečky na skoré doplienkovanie...

many
9. júl 2009

ahojky holky 🙂 tak naše malýho jsme začali dávat na nočník od 7 měsíců, jak začal sedět a pravidelně každý ráno se vykakal a pak pokaždým probuzení udělal čururů no a trvalo to tak až do roka a teď z ničeho nic,jak ho posadím na nočník, tak neudělá nic 😒

blumka
10. júl 2009

ahojte...zacala som terezku davat na nocnik...Ked sa jej spytam, ze na co to je, tak povie ze "kaka"...takze asi vie na co...ale ked ju tam posadim tak chvilu sedi a nic...Myslim ze je este malicka aby sa sama pytala na cikanie a kakanie ale ako mam vystihnut ze bude cikat alebo kakat? Ci ju tam mam posadzovat kazdu chvilu? ci ako to vlastne mam robit? Poradte mi....

susanh
10. júl 2009

Ahojte, my sme sa oducili od plienok az 2-3 mesiace po 2. narodkách, ale len cez deň. V noci a poobede pri spaní sa raz pociká, raz nie. Ako kedy. Neviem ako by sa to naučila. Poradíte? Alebo to chce ešte čas? už bude mať v septembri 3 roky!

shaula
11. júl 2009

Ahoj, holky, mám takový hloupý dotaz: dělají se různě velké nočníky? Myslím pro menší dítě, větší dítě,... Mám roční chlapečky a chtěla jsem je tak zkusmo ráno posadit na nočník, jestli se něco povede, ale připadá mi nějaký velký, ony jim tam ty prdelky zapadly a vůbec se jim to nelíbilo🙂 Jsou totiž celkem štíhlí, v roce nemají ani osm kilo... Tak mě zajímá, jestli musím koupit "menší velikost" - nebo prostě jen každý výrobce vyrábí nočníky jiného tvaru a velikosti? To se mi moc nechce zkoušet 20 nočníků, jestli jim některý sedne 😀

tomasek06
11. júl 2009

No shaula ty hlavně musíš koupit nočníky pro kluky 😀 Velikostně to opravdu není rozdělené a neboj nepropadnou ti.

shaula
11. júl 2009

Jéžiš, ony jsou nočníky pro kluky a pro holky?! Já su fakt asi v tomhle blbá, zatím jsem to nijak neřešila a nočník jsme dostali jako dárek🙂 Ale vepředu to má takový zvýšený zobáček, tak to je asi pro kluky, že? Aby nečůrali ven🙂

tomasek06
11. júl 2009

No to je pro kluky 😀 Tak máš dobrý 😀

shaula
11. júl 2009

Díky moc 🙂

ve24
11. júl 2009

ahojky, mám 2 děti a od 6 měsíců, nevím co to je mít v pleně nakakané. Naučili se to dělat do nočníku a je to super. Vždycky ráno, po obědě a večer, někdy jen 2 krát denně. Je to super je to tak brzy naučit a né jak ještě v roku a půl kakají do plenky, pak je to všude rozmazané 😝 fůůůůůj

susika
11. júl 2009

shaula - ja som tiež riešila dilemu,a ký velký nočník pre malú. kupovala som ho ale dosť neskoro, lebo v roku mala malá asi len 6 kíl, takže všetky nočníky boli hrozne vlké na jej zadok, dokonca aj teraz sedí len na takých maličkých a aj tam jej riťka padne dole, je horzne štíhla.má len okolo 9 kíl. neviem presne, no ale je preoste štíhla a dlhá.tak u rodičov máme také malé autíčko,t ak sedáva na noma doma žabku, to je jeden z najmenších, aké mali v obchode. kupovala som to tak, žesom ju v obchode psoadila a vidšela, ako sedí.na klasické nočníky má malý zadok🙂)už som ju skušala posadiť aj na vecko na redukciu, neche tam byť, je to ešte velký otvor, tak sa bojí.

no , inak ste ma prekvapili, že sú nočníky pre dievky a hlapcov 😀

blumka-ja malú posadím hocikedy.ráno, ked sa napapá, lebo to by skor nezvládla, musím s nou sedieť, inak na nom nesedí, ale zachranuje ma Bambulka, ked jej ju pustím, tak sedí aj sama a pozerá do zblbnutia.nechám ju tam tak 10 minut, aby jej nebolo dlho.potom ju nechávam bez plienky a o nejakú hodku znova.počura sa, ale aspon vie, že je v mokrom a dojde aj sama, že "mokré narobila" a že ju mám "vyzliecť", tak jej dohovorím, verím tomu, že rozumie, posadím ju nan, aj ked je už neskoro, nieked sa ešte vyciká, niekedy už nie.neriešim to, je len 5 dní na nočníku.dnes sa prvýkrát vykakala.tak to bolo prekvapko aj pre mna🙂)takže ranajšia potreba nebla v plienke ale v nočníku🙂))ale nevycikala sa ani raz.iba pár kvapiek a ostatné pustila do pančušiek alebo do plienky...uvidíme zajtra 😀 inak ju dávam ajk rped poobednajším spánkom, aj ked stále spí v plienke, niekedy je po prebudení suchá a tiež , ked sa zobudí a potom párkrát do večera. sama sa nepýta, na to snád príde, ked sa jej spýtam ja, tak zakaždým povie , že nie. 😀 😀

anavila
12. júl 2009

presne viem o com pisete, o tom malom zadku na velky otvor...moja mala nie a nie sa naucit na nocnik, len jej spomeniem, ze nocnik a uz uteka prec...a krici neneneneeee.
Ja neviem. Tiez zsom ju skusala davat uz odkedy zacala sediet, ale strasne sa napla a ani som ju neohla na sedenie, mala prsote strach...a teraz je vybita. uteka mi...neviem co mam robit....aj pozera na vacsie kamaratky ako idu na zachod, ale ona si tam nesadne ani za svet

reruna
12. júl 2009

ve 24 velmi by mě zajímalo, jak jsi to své děti naučila

blumka
12. júl 2009

susika, dakujem za odpoved...u nas je vobec uspech ze na nom sedi..ked som ju skusala nan posadit pred mesiacom tak mala panicky strach..oblecena sedela ale na holo ani za svet..zacala jacat. Teraz uz sedi, ale tiez ju tam musim drzat nasilu...citam jej knizku alebo pustim rozpravku. Zatial sa ani nevycikala ani nevykakala, ale pravda je ze u nas to este vobec nie je nejako pravidelne.proste ked si spomeniem tak ju pozobliekam a posadim. no budeme skusat dalej ale nejak to nemienim vyhrocovat...ved neostane do dospelosti s plienkami...

ve24
12. júl 2009

reruna- seděla jsem u nich, protože by s toho sami spadli, ale opravdu se to vyplatilo. Mám úplně obyčejný nočník, který je pro kluky a holka na něm taky sedí v pohodě. Nevím, ale možná to je tím, že jsou dosti citliví, syn nesnášel mokro v kalhotkách, tak naštěstí byl od 1,5 roků bez plen i nanoc a dcera je taky docela citlivá, tak jak to tak vypadá, bude taky brzi bez plen. Třeba od kamarádky syn, tak tomu to nevadilo, kdyby ho nepřebalila, tak by v té pokakané plence byl celý den, na nočník ho chtěla taky posazovat, jak viděla, jak mi to funguje, ale neuměla ho tam za boha na nočníku udržet. Každý je jiný 🙂 ale fakt to chce mít trpělivost a sedět ze začátku u nich.

reruna
12. júl 2009

tak Míšovi kakání v plence začalo vadit až ted a už si i řekne, ale čurání je mu absolutně šumák, na nočník ho taky dávám, asi tak od roka a sedím u něj, umí se do něj vykadit i vyčurat, ale sám si neřekne, a to čurání v plinkách mu prostě nevadí, ted máme první úspěchy na dvorku, ale taky už se párkrát počural, no fakt je každé dítě jiné a i když máme v podstatě metody stejné, některé děti se to prostě naučí dřív a jiné později

kosicanka1
13. júl 2009

cafte baby, vidim, ze tu viacere sa snazite odplienkovat. tak my sme to so simonkou skusili pred mesiacom, 2 dni opiskany byt aj ona a ani jeden nocnikovy uspech, tak sme to zabalili. vobec nechapala, co od nech chceme. teraz sme to po mesiaci skusili znova. ale potrebovala by som poradit. aky je najosvedcenejsi postup pre odvykanie od plienok? skusila som ze rano vstala, dala som nohavicky, povedala, ze plienocka nie je, ukazala nocnik, no a pocas dna som sa stale pytala, ci nejdeme pisi alebo kaka, pravidelne kazdu hodinku som ju posadila, do ruky knizka na par minut nic. ani jeden jediny nocnikovy uspech ☹ vsetko bolo na podlahe. sakra, kde robim chybu? mam je nechat pampersku a tak skusat, aspon usetrim podlahu. alebo jej dat klasicku bavlnenu plienku nech citi mokro? ja neviem, pripadam si uplne neschopna. sedim pri nej pri nocniku, pozerame knizocku, ona nic, obleciem ju a do 5 minut je pocikana.
A vlastne raz sa vycikala trosku do nocnika, ale to sedela na nom pri telke reklama a ani si to chuda neuvedomovalo, ze cikala, takze to neratam.
baby, ako postupujete vy?
diky za radu.

telinka
13. júl 2009

ahojte 🙂
ja som petu od pol roka davala na serbel , niekedy s uspechom , ale casto aj bez 😉 asi okolo roka bol taky svetly okamzik , kedy sa zacala pytat , ale vtedy to bolo aj po 10 minutach a pravdupovediac uz ma to nebavilo hore dolu stale vyzliekat , aj tak ju to po 3 dnoch preslo a zacala serbel ignorovat, tak ked nechcela tak som ju nenutila 😉 asi pred mesiacom som jej dala dolu plenu , nech sa vyvetra a ona sa vypytala kakat /tak volala aj cikanie/ , tak sa to zopakovalo asi 3x do vecra , na druhy den znovua odvtedy je bez plienok 😵 samozrejme na spanok musi este mat , ale funguje super , bez nehod 😉
deti si to proste musia uvedomovat , treba mat serbel na ociach aby ho dieta videlo ,kosicanka , pytanie u nas vobec nefunguje , kedykolvek sa jej spytam nikdy nechce , ale nejaku zasluhu na oducani asi ani nemam , nej to doslo proste samej , ona sa rozhodla 🙂

eppik.m
14. júl 2009

ahoj, tak po 14 dnech, jsme měli dnes ráno první úspěch, kdy se konečně vyčúral do nočníku a seděl na něm déle než vteřinu a neřval u toho😀 😝 sice jsem před něj položila dózu s piškoty tak se u toho krmil ... aby zapoměl ... a tak budem pokračovat dál ... zkusíme to i venku, ideální čas je v létě, zalévat travičku ... jsem zvědavá jak budu já důsledná a Michal šikovný aby pochopil .... protože už si začal uvědomovat, kde má pindíka a že z něj čůrá a že nesmí na zem v bytě ... sice mi to nehlásí na mluvení je líný ale ihned zadrží jak ho napomenu, takže už ovládá své svěrače ... tak nám držte palce 😉 😵 byla bych ráda kdyby se nám to do konce roku povedlo úplně bez plen (v noci samozřejmě nejspíše asi ne) jo najednou jde všechno rychle a samo od doby co začal chodit sám ... a to si dal načas v 16 m. 🙂

eppik.m
14. júl 2009

jěště mám jednu otázku? už mu plínu přes den nemám vůbec dávat aby se to naučil ??? nebo dát a celý den sundavat a posazovat na nočník ? jak to děláte vy ??? 😉 Díky

eppik.m
16. júl 2009

ahojky, každým dnem zachytím více potřeb do nočníku a dokonce se mi povede i několik hodin udržet suchou plínu ... paráááda a čím dál tím více jsme celý den bez pleny jak v bytě tak venku ... tam se mu líbí když čůrá a snaží se o to pořád jak ho to baví ... takže počet použitých plen na den se nám eliminoval pouze na 1 a 1 je na noc ... doufám že třeba za měsíc pokročíme o větší kus dál ... 🙂 a to jsem si myslela že to bude daleko větší boj a jde to samo 😵

tutifruti
16. júl 2009

Naša Dorotka je prvý týždeň bez plienky a to doteraz o záchode a nočníku nechcela ani počuť... Ked som sa jej opýtala, či dáme dole plienku a bude sa pýtat, tak mi povedala ano a hned sa docikala. Minulú nedeľu povedala, že plienku nechce, že chce gaťky... a odvtedy ciká a kaká ukážkovo do záchodu, ani jedna jediná nehoda nebola, dokonca som ju dnes cez obed zabudla zabaliť a nič... Má 2 roky a 3 mesiace... Nejak som to doteraz neriešila, hoci okolo nás boli detičky, ktoré sú v rovnakom veku a sú už bez plienok, ale aj staršia dcéra na "to" prišla sama, proste dozrel čas a zistila, že plienka eee.... Naša Dory nechcela ani na noc, tak som ju balila keď zaspala... no šéfka... 😀

ina.b
16. júl 2009

Ahojky, také se musím dnes podělit o dceřin (věk 20 měsíců) úspěch 🙂
Nechce tedy chodit na nočník, tak využíváme WC redukci a chodíme to zkoušet na záchod. Doposud tedy jen sedíme a ničím WC nepokřtíme.
Dnes ale poprvé přišla dcera za mnou bez kaťátek a říká "bobik" šla jsem tedy za ní a hledala, kde vytratila bobik a nikde jsem nic nenašla. Cestou jsem si všimla, že stojí malá u WC, tak jsem jí zkusila opět (po týdnech zkoušení a následného vzdávání) posadit na WC a po chviličce byl tam 😀 😀 😀
Tak uvidíme, jak to půjde dál. Je to malá šikulka, vychválila jsem jí, aby věděla, jakou mám ohromnou radost 😅

eppik.m
19. júl 2009

Ahoj, tak pokračujeme pěkně dál, dnes se nám dokonce povedlo udržet doteď plínu suchou, pouze se do ní jednou vyčůral když jsme byli nakoupit, jinak zbytek jsme odchytili vždy do nočníčku a jedna malá nehoda do kalhot, když jsem mu oblékla čisté tepláčky a nedala plínu 😀 😉. Maminky, jaký typ nočníku se vám osvědčil pro chlapečka? Nočník co máme doma nám zcela nevyhovuje a je nám malý, nepohodlný a tlačí a pindík nám kouká ven, tak ho posazuji opačně ...