Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

mikesova25
2. aug 2009

rencata: já jsem taky malýmu koupila hrací,ale ani to nepomáhá ☹ no na jaře chci s malým k zápisu do školky a tam už chtějí vědět jestli je bez plenek. Jinak půjde až od října,až mi skončí rodičovská.

akzuzs
2. aug 2009

No my sme nemali ten hrací ale vždy keď sa malý vycikal tak sme s manželom spustili taký jasot a radostný výskot, že ba bolo to zbytočné. Ale posledné dva dni ho dávame na záchod a to sa mu naozaj páč, hlavne to, že môže spláchnuť 😀

macocha
2. aug 2009

Tak s tými schodmi to u mojej malej absolútne nesedí - po schodoch chodí od 11 mesiacov, zvládla by to aj sama ale ja som na to nemala nervy 🙂 a odkedy chodí sama ani neviem, ale odplienkovávame sa až teraz, hoci na šerblík chodí (mimochodom celkom rada) od 12 mesiacov.

Jedna veselá príhoda - ona si nové zážitky často spracúvava cez svoje hračky, tak som ju dnes našla, ako dáva svojho plyšového sobíka do drepu, akože čúra na trávičku 😀 no podarená bola.

To mi pripomenulo, keď sme my mali obdobie bojkotovania nočníka, boli sme na návšteve, kde mali cikajúce bábiky aj so šerblíkom. Dianke sa veľmi páčili, tak som kúpila hračkársky šerblík pre bábiky. A to zabralo - aj keď sa jej na šerblík nechcelo, keď som doniesla ten hračkársky a k nemu bábiku alebo toho plyšového soba, tak ich tam pekne usadila, kričala "aa" a okrem toho aj sama sadla a tlačila.

A je tu niekde Betka 1? Ako ste prekonali krízu? 😕

kovik
10. aug 2009

mi máje 15 měsíců a občas se do nočníku vyčůrá, ale spíše vyvádí, jelikož nechce sedět a pokaždé když vsane se zachvíli počůrá. Nevím jak ho přinutit, aby seděl na nočníčku. Hračky ani blbosti nepomáhají.

betka1
10. aug 2009

o tych schodoch som to pocula aj ja, ale tak, ze uz musi dieta vediet samo chodit po schodoch na 2 nohach. To by malo znamenat, ze uz vie ovladat aj zvierace. Ale ci je to pravda, to neviem.

Macocha, ja som nasu krizu riesila tak, ze som v trenovani na serblik trochu polavila, ale potom som si povedala, ze by som nemala podcenovat vlastnu dceru a mala by som byt trpezliva. Tak opat ju nechavam cez den doma len v gatkach. Vcera sa stala vyznamna udalost. Sama si zobrala serblik, vylozila ho na maly stolik v obvacke, sadla si nan a vykakala sa. My sme u toho neboli, takze nie vsetko trafila do nocnika. Samozrejme, ze sme ju velmi vychvalovali a tlieskali sme jej, ale ked sme to mali upratovat, tak nam velmi veselo nebolo. A vobec nechapem, preco prave na stol sa rozhodla vyliezt. Dnes rano vstala a vypytala sa na serblik. Aj sa vycikala. Cize uz druhy krat. Ale zvysok dna uz skoro vsetko skoncilo v gatkach. 3 krat sa mi pokakala.
Takze male pokroky vidno, ale casto si musim pripominat, co tu niekto u pisal, ze "hlavne treba mat vela trpezlivosti". Ono jej to asi postupne bude dochadzat, len ju treba motivovat a do nicoho nenutit.
Lepim jej na serblik strieborne hviezdicky za kazde vycikanie a zlate za vykakanie. A samozrejme tlieskame s manzelom odusu.

skrecok
15. aug 2009

Ahojte,
moj ma o chvilu 11 mesiacov a moja svokra mi furt hovori, ze som uz davno ho mala dat na nocnik. Ze moj svagor uz v 9. mes. nemal vobec plienky. Lenze volakedy boli len bavlnene plienky a teraz su kvalitne jednorazovky.A navyse pre mna je to este skoro, lebo malemu nevadi ked ma precikanu plienku a je doooost zivy. Ani na stolicke neobsedi. My sme planovali az od roka zacat.

Inak mam otazku, ktory nocnik je ok? Pomahaju hrajuce? Na trhu su hrajuce aj od Fisher Price, paci sa nam velmi...ale neviem ci je to pre neho uplne zbytocne.

pralinkan
15. aug 2009

skrecok - neboj, moje mamka mi také neustále říká to stejné, že když oni byli malí, chodili na nočník už v 8 měs..! My zkoušíme na nočník od 11 měs, malé je 15 a stále nic. Občas se tam vyčůrá, ale většinou ji dám na nočník, nic a za chvilku se vyčůrá do plínky. A kakání ani nemluvím. Máme hrací nočník, ale myslím, že je to zbytečné

skrecok
15. aug 2009

Pralinkan, no ved to prave...zbytocne mozem svokre vysvetlovat, ze je to este skoro...Moja mamina to chape, so mnou mala problem do mojich 2 r., nocnik som nemusela a do plienky som hned vykonala potrebu. 😅

Co sa tyka hrajucich, takze je to zbytocne? Hmm, ten hrajuci nocnik FP stoji okolo 38 € takze porozmyslame...

pralinkan
16. aug 2009

skrecok - my jsme teda hrací dostaly jako dárek, ale teď když ho mám doma vyzkoušený, tak bych zvolila raději obyčejný. U babičky má Naty obyčejný za 50kč a používá ho stejně jako hrající. 🙂

jankapiknova
16. aug 2009

ňas Šimonko ma 9 a pol mesiaca a mam tu doma nocnik co sme dostali ale obycajny a ani iny kupovat nebudem. raz som ho tam posadila asi pred 2tyzdnami a akurat sa vycikal 😀 , som to vystihla ale vobec sa nestrojim ho nan este ucit, sem tam ho zbada a chce ho ale sediet sa nan neberie moc tak ho ani nedavam,ved je este malinky.

lenulin
16. aug 2009

Můsím tady napsat citaci z knížky od psychologa Zdeňka Matějčka
vhodná doba pro nácvik udržování čistoty je kolem 15měsíců.Dítě se tomu zpravidla pak naučí velmi rychle a efekt je trvalý.Ale individuálnírozpětí zralosti všech funkc,které jsou k ovládání svěračů potřebné,a to za stavu bdělého vedne i za spánku v noci,je tak velké,že teprve od 4let výš, když se dítě pomočuje v noci je to hodno pozornosti a nápravy do té doby je to vlastně normální

Mnohým maminkám a babičkámna tom velice záleží,aby dítě tuto dovednost zvládlo co nejdříve však se s tím pak náležitě pochlubí.Jenomže tady nezáleží na vůli vychovatelů a na výukové taktice,ale především na funkční zralosti svěračů močového měchýře a vůbec zralosti nervového systému dítěte.

Takže nucením na nočník můžeme způsobit více problémů než užitku a dítě bude mít k nočníku odpor a pak se naše snažení teprve odsune na pozdější dobu.

macocha
18. aug 2009

Hm, to je zaujímavé, v knižke od toho istého Zdeňka Matejička (Rodiče a děti) vydanej v 70.tych rokoch sa píše, že vhodná doba je okolo 12 mesiacov. Zrejme sa tá hranica ozaj posunula, ako som kedysi dávnejšie písala 🙂

Hrajúci nočník za 38 eur????? Ja som videla poľský za čosi vyše 6 eur, ale som ho dostala za 5, lebo nehral 😅 A to som si nadávala, keď som zistila, že v Tescu majú po menej než 3 eurá. Ale keď sa Ti páčia FP a môžeš si to dovoliť, prečo nie, neber to akože to odsudzujem.
Ale chcem upozorniť na staré nočníčky. Ja som malej dala taký po mne, na začiatok bol super, ale teraz ho oblúkom preciká - asi bol uspôsobený na menšie deti.

talafka
19. aug 2009

ahoj ja som citala aj v telke videla(v relacii pre mamicky), hovorili ze dieta si zacne uvedomovat ze ma plny mechurik az okolo 18 mesiaca takze sa velmi neponahlam s nocnikom aj tak nas maly (ma 15 mesiacov) nie je kamarat s nocnikom a nevydrzi na nom sediet ani minutu lebo neobsedi ani chvilu na jednom mieste 😒 takze pockam este trosku s tym trapenim raz sa to bude musiet naucit 🙂 ... mimochodom videla som aj 3 rocne dieta s plienkami

lidija3
19. aug 2009

talafka suhlasim s tebou.mam14 mes. dvojicky a tiez mi tam nevydrzia sediet ani minutu.su velmi zive.este mame cas

pancake
20. aug 2009

v uk to beru volne. tam ucia deti az medzi 2 -3 rokom. a asi ani ja nebudem trapit maleho. este mame cas. on pekne zaznakuje ked ide kakat ale pekne do plienky po stojacky. v sede to nevie. takze asi budeme mat problem neskor aby som ho donutila kakat v sede. ☹

kijonkova.k
20. aug 2009

Ahoj,malá bude mít za pár dní 18 m.učit na nočník jsem začala po 1.roce,ale to jen na popud Dr.,která mi skoro vynadala,že ještě na nočník nedávám 😠 Tak jsme začali...pár dní to vypadalo,že to půjde hladce,občas byl úspěch,pak zase ne.Po pár týdnech to malou přestalo bavit a na nočník nechtěla ani náhodou.Pak jsme se začali chystat na těhování,tak na to nebyl čas.Až v novém jsme zase začali,ale malá na nočník ani náhodou.Chtěla čůrat do vany 😀 Sama si řekla,takže jsem ji postavila do vany a ona čůrala,později jsem ji naučila tam čůrat tak,jak se to dělá venku(ať ji nemusím pokaždé sundávat ponožky,tepláčky,sprchovat...)Teď jsme byli na víkend na SK a ejhle,malá si řekla,že chce čůrat na WC.A fakt se vyčůrala 😀 Takže od minulého víkendu čůráme na WC...,ale kakáme všude možně.To časem taky vychytáme,dokonce jsme už 2x čůraly venku 😉 Do kočáru jí ale dávám plínu,to by se určo zapomněla a byla by potopa 😉 takže....chce to čas,nočník jsme přeskočili,nehody jsou a ještě asi nějakou dobu budou,ale i tak jsem šťastná,že udělala takový pokrok. Přeju všem maminám pevné nervy.
😉

talafka
20. aug 2009

pancake... aj nas maly syn nevie kakat po sediacky len po stojacky mu to ide akonahle vidim ze tlaci do plienky a snazim sa ho posadit na nocnik tak prestane a nevykaka sa do konca dna,takze som to nechala tak uvidime co bude o par mesiacov 🙂

betka1
20. aug 2009

Tie, co ste v UK, skuste si zohnat knizku "Potty training in a week" od Giny Ford. Je tam vela dobrych rad a aj ked sa jej nebudete drzat uplne, tak pomoze.

jadviga
20. aug 2009

Ahojky,naše Ellinka kaká do nočníku od začátku 10 měsíce. Každé ráno po svačině dáme na nočník a hned se vykaká, skoro vždycky je to i s čuráním. Během dne ji na nočník ještě nedávám. Říkám si, že hlavní je,že nemusí kakat do plíny během dne po troškách -takhle to pěkně vykaká naráz a má celý den klid. 😀 😀
Jen doufám,že nám to vydrží. 😉
A nočník máme úplně obyčejný 😉

kozinka
20. aug 2009

Hrající nočník a takovou pálku? hm... tak to my máme obyč za asi 50 korun a od roku kadí do nočníku a od 16m jsme doma bez plen úplně a teď už i na venek nedáváme, občas se stane nehoda, ale většinou krásně počůrá kytičky.. 🙂 😵 V noci spíme s plínkou, ale tu taky za chvilku asi zrušíme, takže počítám v roce a půl jsme bez plen 🙂

martinka78
21. aug 2009

Ahojky děvčátka,
já se taky trápím s čůráním- mojí dceři je 22 měsíců a ten nočník - pomoc!!! Nepomáhá ani televize - má ráda reklamu - ani čokoládička, ani nic, prostě nočník neee..Ale je fakt, že i když si sama neříká, že potřebuje "ee"tak když se jí pořád ptám, jestli nepotřebuje čůrat, tak někdy řekne "jo" a jdeme počůrat travičku, dřepne si na bobek a čůrá a takhle se jí podaří udělat i "šíšu", už to trvá týden - mimoto pořád za ní chodím s hadrem protože se vyčůrá kdykoliv i doma, hovínko doma na podlahu zatím nebylo, ale na nočník nechce chodit, na záchod taky ne i když máme malé prkénko. Doma běhá od rána "na ostro", teď když je teplíčko tak má jen šatečky a když potřebuje venku, tak si holt dřepne, plínu moc nechce, když jdeme ven tak jí radši dám, jak si neříká, tak bych asi pořád čistila kočárek.. Doufám, že už když si sama přidřepne si začne i sama říkat,jojo,myslela jsem si, že to bude lehčí, učit dítko na záchod 😒

macocha
21. aug 2009

Martinka vydrž, týždeň je ešte len začiatok, daj jej ešte jeden 😉
Len mi tak napadlo, keď nočník ani WC nechce, neskúsiš ju dať doma nad lavór? Tak ako keď sa dieťa v podrepe pridrží nad trávičkou? A ten kočárek by som tiež riskla, možno vystlaný prebaľovacou podložkou - aby to brala tak, že plienky na deň už neexistujú. Samozrejme na začiatok nie keď ideš do obchodu či autobusu, ale len tak na prechádzku.

skrecok
21. aug 2009

Dakujem baby,
tak som sa rozhodla ze zatial nekupime taky drahy nocnik. Kupime obycajne, aj tak si myslim ze nevydrzi dlhsie sediet, lebo je velky neposeda. Prave vcera som sa rozpravala s kamaratkou a ta mi hned povedala, ze treba zacat okolo 18.mes. kym dieta zacne uvedomovat...Takze ja mozem skusit, ale aj tak mam cas aby to nebolo horsie ako bolo u mna. Pomylila som sa v predchadzajucom prispevku, ja som mala plienky do 3r. Nenavidela som nocnik a moji rodicia uz boli velmi zufali... 😲 😔.

berynka
22. aug 2009

Takže my jsme s "nočníkováním" uspěšní až teď tj. ve 27 měsících 😝 .
Ten první rok jsem to vůbec nijak neřešila a v životě jsem nepoznala, že se Hedu chce čůrat nebo kakat. Většinou kakala rychle, tiše a ve stoje 🙄 . Loni koncem léta jsem jí občas zkoušela vysadit na nočník, ale absolutně bez úspěchu, odmítala si vůbec sednout a řvala jako blázen.
Kolem 20. měsíce se to trochu zlomilo a na nočník si sedla, ráno si občas kákla, někdy se i vyčůrala. Ale bylo to nepravidelně, nikdy nijak nenaznačovala, že se jí chce, nebo nechce, takže jsme to tak víceméně zkoušely dalších x měsíců.
Zpětně vidím, že by se to stejně nedalo nijak urychlit, čůrat se jí chtělo hodně často a většinou si ani nevšimla, že je v mokru, nebo je pod ní loužička 😅 .
Teď samozřejmě můžu být ráda, že se z ní stal plnohodnotný člověk bez plín 😀 , ale normálně bych se na to vy* 🙄 . Že se jí chce hlásí furt, ve svých záchvatech zuřivosti toho umí dobře zneužít, jak sednem do auta, tak začne vyvolávat "čuat čuat!", i když minutu před tím jsem se jí ptala, jestli se jí náhodou nechce... a po městě neustále lítáme a hledáme travičku 😀 . Takže asi takhle 😉 .

side
22. aug 2009

náš malý na nočník chodí kakat a čůrání máme tak na 50 %. Ale jak píše berynka, taky toho umí dost zneužít. Když se mu nechce do postýlky, tak vyřvává eee a já ho nosím na nočník, tam si posedí, nic neudělá, tak putuje zase do postýlky a zase řve eee a tak se to opakuje, dokud se nerozhodnu ho nechat pokadit do pleny. V tu ránu se ee už neozývá a ďáblík spí🙂

luucia
22. aug 2009

Ahoj holky,
tak zrovna nočník teď řešíme 😉 už jsem z toho na prášky 🙄 malá vydrží nečůrat klidně 3 hodiny, pořád se jí ptám, jestli se jí nechce..odpověd je, že ne 😉 jen to dopoví, tak za pár sekund mi řekne čůru a čůrá 🙄 Na nočník si sedne, na záchod taky, ale nikdy tam nic neudělá 😖 naposled seděla na nočníku už i tlačila a jen začlo něco lízt ven, tak si dřepla na zem a udělala bobek tam 😕
Máte nějakou radu? je moc brzo? Mám jí nechat? Ona to chápe, pořád mi ukazuje na nočník a říká mi, že čurů se dělá tam, ale aby to tam udělala, to ne 😒

mila01
22. aug 2009

Ahoj holky.
Luucia - u nás to bylo uplně stejný,přesně jak popisuješ.Teorii jsme měli taky zvládnutou,ale praxe nikde. 😀 Nechala jsem jí být a zkusila jsem to až teď v srpnu,bylo jí 25měsíců.Začala jsem jí doma dávat jen slabé tepláčky,pořád jsem se jí ptala,jestli chce čůrat a ona,že ne.Pak se počůrala a přišla s tim,že je mokrá.Tak jsem jí vynadala,zeptala jsem se jí,kam se čůrá,ona mi řekla,že do nočníku.Tak jsem jí v tom chvíli nechala,hrozně jí to vadilo.Tři dny jsem měla počůrané snad všechny tepláky,co doma máme a pak si najednou začala říkat,do týdne jsme byli bez plen.

Já jsem ten věk nijak neřešila,starší dceři bylo 28 měsíců,když jsme vysadili plíny,do 3 dnů byla uplně bez plen a za pár týdnů byla bez plen i na spaní.Vždyť je to fuk,v kolika se to naučí.Zkoušela jsem to i dříve,byla jsem z toho nešťastná já i ona.U té mladší jsem to vážně nechala až na teď a bylo to dá se říct bez nervů na obou stranách.

Přeju hodně úspěchů s nočníkama. 🙂 😉

macocha
23. aug 2009

Luucia - síce súhlasím s tým, že vek netreba riešiť, ale podľa toho čo píšeš, už ste asi pripravené. Veď skús ešte chvíľu, ak to nepôjde, počkáš.
To že sa jej každú chvíľu pýtaš, je fajn, ale ak za 2 hod odpovedá stále "nie", už by som ju tam dala aj tak, bez pýtania, či chce. Proste je čas na nočník. Nie nasilu, aby nechytila odpor, ale presvedčiť "poď si tam len sadnúť" alebo "ideme spolu čurať" - čo si myslíš, že by prijala. Lebo my sme asi mesiac bez plienok, ale ak sa robí niečo zaujímavé, tak tiež sa jej "nechce" a bolo z toho pár nehôd. Tak som zaviedla tie 2 hod od poslednej úspešnej potreby ako minimalistické pravidlo a v 80% prípadov z toho niečo je 😉
A samozrejme dodržiavať tie tradičné nočníkové seansy po vyspinkaní a väčšom jedle. Držím palce 😉

A to zneužívanie u nás tiež funguje 😠 Keď sa chce dostať z nepríjemnej situácie, už kričí "aa" 😀 či je to pri zaspávaní, alebo keď nechce papať, alebo len chce pritiahnuť pozornosť...
Skrátka, ešte bojujeme, ešte nie je vyhrané, ale je to na dobrej ceste. 😎

macocha
23. aug 2009

jaaaj, pardón, mne sa nejako zliali tie 2 posledné príspevky dohromady (luucia a mila01). Tak keď sa Anetke ešte nikdy nepodarilo do nočníka, možno je ozaj treba počkať. Z času na čas posadiť a čakať, kedy to náhodou vyjde - a potom vychváliť do neba. 🙂

luucia
23. aug 2009

Holky, děkuju za rady 😵 Dneska dopoledne se zase počůrala mimo, ale běžela k nočníku a pár kapek tam jakoby dočůrala 😅 tak jsme s manžou chválili a šli to slavnostně spláchnout 😀 Tak uvidíme...

Já to nějak nehrotím, kdyžtak to zkusíme dýl..ona se to naučí 😉