Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

prchalka
23. sep 2009

Přidám jen svůj příspěvek. Malou dávám na nočník od neclých 9-ti měsíců. Byla to náhoda. Byla trochu opruzená, tak jsem si říkala, že jí budu nechávat víc větrat a pak jsem si řekla, proč bych jí tam nezkusila posadit, než aby mi čůrala na deku nebo podlahu. No a od té doby chodíme pořád, sedí tam, hraje si a sedí do tý doby, než jí sundám, můžu klidně 5 minut dělat něco jiného a jen na ní koukat, nezdrhá. Někdy jí taky hrábne a nelíbí se jí to. Kakáme skoro už jen do nočníku (pokud nekadí 6x denně, to se někdy nedá vychytat). Čurů se taky snažíme, ale půlka toho stejně skončí ještě v plíně 😀
Pro starší a už chodící děti, co neposedí, je to něco nového a nedivím se, že tam nechtějí být. Zkoušela bych to prostě už dřív, ale ani to asi není záruka.. My jsme měli asi štěstí a taky máme hrací nočník 🙂

bereninka
23. sep 2009

prchalko, a to ji necbáváš bez plen, nebo jak jsi ji to učila? jen jsi ji tam nechávala sedět a ona to pochopila? Nebo jsi rovnou i sebrala plínu?

prchalka
23. sep 2009

bereninka: Ne, plínku má pořád, jen jí rozbalím, dám na nočník, ona tam něco pustí a zas zabalím. Dneska se nám povedlo mít suchou plínku až do 10h, než šla spát. Sama jsem koukala! Jen to takhle dělám prostě víckrát za hodinu. Je to sice na budku, ale vyplácí se. Přijde mi i, že čeká s tím hovínkem, až jí tam posadím - pokud to teda nehodí do plíny už při obědě 😀 To jako nestíhám! 😅 😅

zuzkazv
23. sep 2009

prchalka tak to ti gratulujem pri takom malom dietatku, moj malý má plienky stale obcas sa vycika alebo vykaká do nočníka ale to len zriedkavo

zuza.m
23. sep 2009

ja sa tak isto pridam.maly bol na nočniku od 10mes.krasne tam sedel neplakal nezliezal.cez leto sme boli cele dni bez plienky,dokonca sme sa dopracovali aj k tomu že mal po noci suchu plienku.niekedy bola nehoda raz za den inokedy aj 5krat.von sme chodili ale s plienkou.no a ako je to teras??naučil sa zliezavat z nočnika,ked sa mu zrovna nechce piškat alebo kakat spusti rev že si tam sadnut ani nechce, a ked ho tam aj natlačim za sekundu je dole.ked sa mu ale chce tak sa krasne vykaka alebo vypiša a až potom ide dole.z noci ma opišanu plienku ale rano pekne zlezie z postele a vypyta sa na nočnik.ale iba rano cez den sa nejako zahra a zabudne.alebo sa ohlasi ked už ma napišane v gatach,tak som mu pre istotu začala davat plienku.a davam ho na nočnik ako ma napadne v hodinovych intervaloch ako prchalka.ono odsledovat sa to da.a mala nehoda to nič nieje ešte ma na to narok.ale najštastnejšia by som bola keby už vedel značit že chce vykonat nejaku potrebu,ale na to si ešte asi dlho počkam.

prchalka
23. sep 2009

No ono se i stává, že děti zvyklé na nočník od nějakých 8-10 měsíců, když pak všude lítají, tak už na nočník moc nechtějí a když, tak s řevem.. Potvrdila mi to i známá, co má holčičku skoro 1,5r, že když byla menší, šlo to líp, takže uvidíme, jestli vydržíme.. 😉 nebo přijde nějaký bojkot nočníku..
Já to takhle dělám proto, protože nechci, aby seděla hodiny ve velkém mokru, ta plínka není úplně suchá a nacucaná je i pěkně těžká, tak pro její pohodlí 😉

jajabmw
24. sep 2009

Ahoj u nás je nočník momentálně dost aktuální téma, tak se taky přidám. Mám dvě děti holčičku a chlapečka. Holčičce je 5,5 roku a na nočník chodila od 10. měsíců. Měla problém s kakáním(chodila třeba jednou za tři dny a s obtížema) a v 10. měsících se zasekla a do plíny kakat nechtěla. A na den byla bez plín na 1,5 roce, ale na cestování jsme jí je dávali(radši). Na noc jsme je měli přesně do 3 let a fakt přesně na den 🙂 . Ale za to jsem si mohla sama, protože jsem malou naučila pít v noci(a to fakt nedoporučuju 😒 ). No a mrňousek tomu je 15 měsíců a na nočníku je taky asi od 10. měsíce. Docela brzy pochopil co se tam dělá, ale nutno dodat, že každý úspěch byl korunován nadšenými výkřiky a radostí(tchýně si klepala na čelo, že prý tohle ona nedělala a její děti byli na roce úplně bez plín 😖 ). A teď už jsme tak daleko, že si malý řekne a jde k nočníku. Ale nehody jsou, ne že ne. Dnes si malinko cvrknul, zavolal ee a vyčůral se na nočník, což považuju za neuvěřitelný úspěch. Ale tohle všechno je hrozně individuální. Četla jsem teď nedávno jeden článek nejspíš starší maminky, která v něm prohlásila, že dnešní mladé maminky jsou moc pohodlné a proto jsou děti dlouho v plínkách, že to je pro maminky jednodušší. No nevím 😠 , když vidím mamči kolem sebe jak se snaží a jsou nešťasné, že to jejich mrně na nočník nechce, tak mi to moc o pohodlnosti nepřijde ☹ . Nechápu jak to ta mamina mohla napsat. Přeju všem mamčám moc štěstí v nočníkování 🙂

terez34
24. sep 2009

ahoj nocnik super tema moja 11 mesacna dcera chodi na nocnik velmi zaujimavo iba ked je oblecena ako nahle ju vyzleciem tak pusti naramny plac a uz je z nocnika prec. no velmi zaujimava mamina ktora pise o pohodlnosti lebo ja mam 15a12rocne dievcata a my sme pouzivali plienky latkove a obidve zacali chodit na nocnik az po druhom roku a teraz uvidime ci to bude skor

eliotka
25. sep 2009

Holky, a jak často bych ho měla na ten nočník dávat?
Já zkusila teď asi 4 dny posadit na chvíli 1y denně, to je málo, co?
A kdy dávat, po jídle, po spaní, nebo jak?

A jak mám vysvětlit, co se tam dělá? 😕

majdiska
25. sep 2009

ahojky,
tak môj malý nočníkoval ako ročný ale len týžden, pekne povedal kak a cik, ale aj za to dostal veľkú pochvalu a potlesk, ale potom sa z ničoho nič zasekol a už sa posadiť na nočník nechcel 😒 a doteraz má plienku a úspechy začína s nočníkom žať až teraz v jasličkách, ked vidí druhé deti tak sa aj on pýta, učiteľky sa ho tiež pýtajú či nechce ísť, a už sa mu zadarilo aj do nočníčka.. ale to len vo škôlke 😉 doma zatiaľ nič.. dokonca ked sa ho ocko pýtal, či nejde pekne cikať ako bratranec do nočníka, tak suverenne odpovedal že mám plienku.. takže si to uvedomuje, len zatiaľ nechce nočník 🙂 ale myslím si že to raz príde a sekne s tým z jedného dna na druhý.. len to má ešte čas 😉

prchalka
25. sep 2009

eliotka: Jak se mu to líbilo? Pokud neprotestuje, zkoušela bych ho víckrát. U nás je skoro každý položení s řevem, takže to taky není nejjednodušší, přesto to nevzdávám. A zkusila bych ho něčím uplatit. Když potřebuju, aby se mi nemlela, tak jí dám třeba křupku nebo hračku, nejlíp něco, co ještě nezná. Zabaví se tím a chvíli přestane rejdit.
Jinak jsem u ní seděla, říkala, že tam udělá čurů a pak ukazovat a chválit.
Já dávám tak 3x za hodinu třeba a taky podle toho, jestli dost pije a jak jí.. Po ránu,před a po spaní a po jídle dávám taky a jinak mezitím, jak mě napadne. Třeba 20 minut po tom, co dám čistou plínu, když meziitím pije.. Chce to vysledovat. My ty 3 měsíce, co to zkoušíme jsme stejně pořád skoro jako na začátku, kákí chytáme úspěšně, ale jinak čůrá stejně druhou půlku do plínek, chce to čas!
Jinak bych to u mamin nenazývala leností, ale ono je to taky dost náročný to pořád sledovat. Ale je pravda, že před 30-ti lety ty děti byly vesměs brzo bez plínek, musely po roce do jeslí, takže byly učený brzo, ale jak, to netuším.. 😅
Musím jít, už mi zady začíná bušit do klávesnice..

zuza.m
25. sep 2009

ja ked si odsledujem kedy čural tak davam v hodinovych intervaloch ked krasne pije ak pije menej tak počkam aj 1,15min.niekedy necika aj 2hod.
-začala som s tym v lete ked behal len v krataskoch a vždy ako som videla že cika tak som povedala piška a nejako si to spojil že piška znamena cikat.a tak už vie na čo tam ma ist..sedim pri nom a pozeram a ked cika tak pri čine ho chvalim a hovorim Patko piška ,ked dame dole z nočnika ukažem pišu a zase chvalim,popripade može on sam splachnut zachod.oni to podla mna dost skoro pochopia len ešte nevedia kedy sa maju pytat,niekedy sa už aj sam vypytal ale to je fakt uplna nahoda.najlepšie by bolo keby ani plienku nemal a pekne citil kedy piša ale už som toho mala dost nestačilo to schnut 😅 ,tak že stym začneme zase na jar už bede mat predca o pol roka viac.

eliotka
25. sep 2009

prchalka: první dva nočníky brečel, teď už tam sedí.
Baví ho, když zhasínám a rozsvěcím světlo.
Ale zatím teda nepochopil, co se tam dělá. 😉
Zkusím dávat častěji.

Začala jsem říkat cícící, a čury čury. 😕

zuza.m
25. sep 2009

eliotka ak mate teplučko v izbe tak si ho nechaj naheho bežkat a ked uvidiš že piša v tedy mu opakuj čury,čury,v tedy by mal pochopit čo tie slova znamenaju.alebo ho davaj na nočnik hned ako sa zobudi.ale ešte skor ako sa vycika 😅 .popripade ho poštekli na pindura,alebo zatlač jemnym tlakom na mechur.jedna znama mu pomahala že mu pipika poliala s poharom teplej vody ale to som neskušala. 😅

jadviga
25. sep 2009

holky, já malou posadila na nočník v 10 . měsících a dělala jsem, že tlačím a říkala bobek a ona to pochopila a od té doby kakáme jen do nočníku každý ráno.Vykaká se a pak už se sam zvedá, že už je to vše 😀 😀 😀 😀 Bude nám ve středu rok, tak doufám,že to vydrží a ještě nějak naučit to čurání.... 😒

eliotka
26. sep 2009

zuza: to jsou skvělé rady. Díky.
Vyzkouším, že bych ho nechala nahého.

eppik.m
26. sep 2009

eliotka: na úplném začátku když ještě syn si o nočník neříkal jsem ho tam sama posazovala v pravidelných interavel celý den cca co 1 hodinu - buď tam něco udělal nebo ne 😉

eppik.m
26. sep 2009

intervalech

zuza.m
26. sep 2009

no oni sa pekne vycikaju ked sa trafiš do toho času ,ale mmne sa posledne dari akurat tesne po 😅 ,že citim plienku zlahka vlhku akurat očuranu.len keby človek nemal tolko bočnych povinnosti išlo by to lepšie len na to sa zameravat.

eppik.m a on si už sam povie že chce???a začinala si tak ako my???mne sa to zda dost dlha doba a nevidim žiadne pokroky,niekedy mam dni že by som to vzdala ale zase ked si predstavim že ho mam prebalit pokakaneho tak si to rychlo rozmyslim 😅

eliotka snad ti niečo z toho pomože.ono stači par krat a ked ho velmi pochvališ tak to pochopi.

prchalka
26. sep 2009

Jo u nás se taky někdy říká: zatlač! 😀 Už to chápe i takhle slovně a zatlačí a pak se tomu tlemí. A někdy tlačíme, že si to ukazujeme 😀 Akorát u nás se kákí několikrát denně, takže to dá fušku vychytat 😝 A nahatou jí nenechávám, ještě neumí chodit, tak by měla prcku pořád na zemi ☹

maja22
26. sep 2009

Nečítala som celú diskusiu, ale potrebovala by som poradiť. Malý má už 2 roky a 4 mesiace, no ešte ani raz sa nevykakal do nočníka 😖 Zoznamovala som ho s nočníkom postupne, asi od 10. mesiaca, občas sa vycikal, ale potom sa stalo, že som si nevšimla, že nočník praskol a asi mu pricvikol kožičku, lebo od istého času sa zaťal a bál sa na nočník sadnúť. Keď som to zistila, prasknutý nočník sme spolu vyhodili a kúpili nový. Bolo ťažké presvedčiť ho, nech si naň sadne. Oblečený ok, vyzlečený nie, dlho mal z toho problém. Teraz sme na tom tak, že od leta sa ho snažím počas dňa dávať vycikať do normálneho záchodu alebo vonku do trávy. Hoci to nacvičujeme už niekoľko týždňov, nevie sám od seba povedať, že sa mu chce cikať. Musím ho pozorovať a keď sa začne chytať, utekať s ním na wc. Keď si nevšimnem, pociká sa... Občas upozorní, ale to mu už cvrklo, takže tak či tak sa musí prezliecť. 😒 (A ja čistiť koberec 😠 ) Niekedy sa pocikal 2x behom desiatich minút ☹ Inokedy neciká aj dve hodiny... Dávam ho a povie, že sa mu nedá... (Vtedy mu zvýšim príjem tekutín...) Neviem, v čom to je, že to cikanie ešte neovláda. Pýtam sa ho, či sa mu chce, povie, že nie a o minútu - dve je už celý pocikaný... Nepomáhajú ani prosby ani hrozby... Keď mu už nemám čo obliecť, dám mu zasa plienku... Zlé je aj to, že keď sa prebudí, nedá sa dostať na nočník ani na wc... Plače, že nechce, uteká z wc, keď ho nasilu dám, tak zadrží cikanie... Zväčša tým svojím plačom dosiahne to, že ho hneď nedám... Ale aj tak vidím, že v spánku cikal do plienky, nemá ju suchú... To je jeden problém. Druhý problém je horší. Neviem ho nijako presvedčiť, aby kakal do nočníčka, prípadne do záchoda... Stolicu máva nepravidelne, 2 -3 x do týždňa... Iba raz som ho vyzliekla a posadila na nočník, keď som videla, že začal tlačiť.. Zadržal to a potom sa mu to podarilo až o niekoľko hodín, samozrejme do plienky... Nechcem, aby stolicu zadŕžal, beztak s ňou máva problém, tak keď tlačí, vždy ho len ponúkam, nech vyskúša aj do nočníka, že mu to pôjde ľahšie, ale nedá sa presvedčiť... Je ešte taký nevyzretý? Má traumu? (Je to už rok tá nehoda s nočníkom) Ako na neho? (Také, že posadiť ho a hrať sa s ním, alebo mu čítať knižky pri tlačení, nehrozí... Nedokážem ho totiž na ten nočník dostať, nedá sa tam posadiť, kričí a plače, bráni sa zo všetkých síl) Mám to nechať tak a robiť ako doteraz...? Mám dni, keď nestíham sledovať, kedy sa mu chce cikať, resp. niekam ideme, tak vtedy má plienku celý deň. Môže byť problém v tom, že raz plienku má a inokedy nie, že preto mu to dlhšie trvá? 😕

maja22
27. sep 2009

A ešte som zabudla, že v poslednom čase už niekoľko hodín pred samotným tlačením dopredu každú chvíľu hlási, že "bolí" ☹ Vyparený zadoček nemá, ale opakovane oznamuje, že ho bolí... Prestane to vravieť, až keď sa mu podarí to vytlačiť... Papá aj ovocie aj zeleninu, síce nie veľa, celkovo nie je veľký jedák, aj tak má občas stolicu tvrdú... No všimla som si, že na to bolenie sa sťažuje aj vtedy, keď má stolicu normálnu... Tak fakt neviem...

cencula
27. sep 2009

ja mám 17 mesačného chlapca, ked bol malý dávala som ho na nočník a on sa díce vycikal, ale nemal ani v päte, že by sa mu niečo podarilo, aj ked som ho chválila do nebies, bolo mu to tak akurát jedno, tak som ho dávať prestala. Potom som znova začala, ale plakal ako kôn, tak sme prestali, lebo to nemali význam. teraz ked ho posadím si pekne sadne, aj potlačí /držím mu bruško, aby som vedela, či tlačí alebo nie/, ale sa nevycikáa ja neviem prečo. Pije vela vody, aj 4 plienky denne máme také ťažké, že by som niekomu s nou hlavu rozbila, poradíte mi čím to je? 🙂

andosa
28. sep 2009

Ahoj maja22, keď čítam tvoje riadky, ako by som čítala o svojom synovi. A to od A až po Z. Malý má 2 roky a 5 mesiacov a správa sa úplne rovnako ako tvoj Marek. Tiež si s ním neviem rady a naviac ma vytáča poznámka môjho otca, že to je chyba rodičov, že deti nechodia na nočník alebo na WC. Niekedy som už z toho zúfalá. Bolo obdobie, že malý chodil na WC, ale každých 10 minút - samozrejme zo zábavy, ale niekedy sa aj vycikal. Potom som sa rozhodla, že pôjdem na to ráznejšie a budem ho posádzať pravidelne. Jedoval sa ako čert a dosiahla som akurát to, že som ho viac nedostala ani na nočník ani na WC. Teraz sa niekedy vypýta cikať, ale zatiaľ sa na to nemôžem vôbec spoliehať. Kakať absolútne nechce po sediačky. Koľkokrát vidím, že ide tlačiť, ale na nočník ho nedostanem. Len mi hovorí: "Maminka neboj sa, nekakám." 😀 😖
Ja už neviem ako na neho, teraz sme v štádiu, že to nechávam na neho, kedy sa vypýta.
P.S.: Krstný syn sa začal pýtať zo dňa na deň, normálne uťalo a viac nemal plienku. Samozrejme, že sa stalo, že si cvrkol, ale to je normálka.

zuza.m
28. sep 2009

baby na silu nie!!!!!treba vela trpezlivosti vela hovoru a popri kopu zabavy ,aby vedeli že je to spravna vec,popripade sadnut si snimi na zachod a potrebu vykonavat spolu snimi (aj mam akaka,piše a pekne do zachodika).ked vam nechcu na nočnik skuste zachod,a ak ani to nie tak len do travičky nech si nesadaju a pišku len držia.to iste aj kakanie,podržte ich vo vzduchu a nech tlačia tak,.
to nekakanie tiež može spopsobit strez prave zkakania,že sa boja aj vykakat a potom je kaka tvrda a zase boli vykakat.

maja ale ak si si všimla že ho bruško boli aj pri mäkkej stolici zajdi doktorke.moja suseda teras odučala 2,5ročneho a tiež sa stažoval že ho boli bruško .robili mu rozne testy a nič.jedaval vela sliviek tak si mysleli že to je z toho.lebo kakal redčie a cele kopy.nakoniec 3tyždne sa trapili s koprivkou každy den mal nove vyhodene flaky,nič nejedol ani nepil alergene a stale to iste.nakoniec mu dali z alergologie na odčervenie tabletky a maly vykakal strašnu kopu červikov.koprivka zmizla a ani na bolest bruška sa nestažuje.teda nehovorim že je to to iste ale suseda už stym mala druhy krat skusenost,ma tri deti.tak že sa porad s dok.

maja22
28. sep 2009

Andosa, tak v tom teda nie sme sami 😝 Držme si palce, nech sa to aj naši synátori naučia zo dňa na deň a to čo najskôr 😉 😀
Zuzi, on sa nesťažuje na bruško, ale že ho bolí riťka.. Aj mal tvrdšiu stolicu... Tak som mu urobila lievance s vločkami a jablkami, zjedol ich dosť a dnes kakal bez toho, že by spomenul nejakú bolesť... Ale s tými červíkmi si ma trochu vyplašila, ani mi nenapadlo, že aj také existuje... 😕 Budem ho musieť sledovať... Inak, on má neznášanlivosť laktózy a keď sa mi zdá, že má tvrdú stolicu, zamiešam mu do jedla kravské mlieko, podľa literatúry by ho malo prehnať, tak to skúšam takto 😅 Hnačky ešte nemal a dúfam, že tak skoro ani mať nebude, ale snáď mu to dopomôže k mäkšej stolici...

samkoaemmka
28. sep 2009

tiez by som potrebovala poradit a to mam tretie babao Vladko a Samko sa naucili v pohode teraz mame Emmku v auguste mala rok a na nocnik ani za svet aj povie tak skomolene cik cik a ked vidi stersieho Samka ako sa usiluje na nocniku tak tlaci s nim ale sediet tam nechce ani keby som neviem ako chcela

almika
29. sep 2009

ahojte
tak ja sa pripájam.. môj malý ani za svet nechce ísť na nočník.. dala som tomu nejakú prestávku, včera som po určitom čase vytiahla nočník, a to boloooo kriku 😒 tiež to nechcem robiť na silu.. a malý chodí aj so mnou na WC, hovorím mu, že cikám.. tak skúsim asi záchod a uvidíme.. ale ja si myslím, že tomu ešte nerozumie.. ale keď mu poviem, že idem cikať, tak už ma ťahá rovno na WC.. neviem...

zuza.m
29. sep 2009

maja nemusiš sa plašit ono to je normalne že mavaju deti hlisty alebo tak preto je to detska hlista. 😅 no susedin sa stažoval že boli bruško a nie ritka tak to bude ine.tak sa trapte baby aj my to skušame stale do kola,aj tak su nehod y aod kedy ma plienku aj cez den už sa ani rano nepyta .no čo už.

jaaty
29. sep 2009

Ahojte, pripájam sa k debate a podľa toho čo čítam,moja rada je ešte počkať. Mysím, že dieťatko je pripravené na úplne zrušenie plienok aokolo 2 rokov (+-)(samozrejme česť výnimkám). Skutočne až okolo tohto veku vedia deti ovládať zvierač.
Hanka kakala výlučne do nočníka od 9 mesiacov - bez plaču a problémv. Napriek tomu, keď sme začali s odúčaním od plienok - mala 20 mesiacov, len som utieala kalužky. PO týždni som to zabalila, s tým že počkám. Druhý krát som to skúsila v 23 mesiacov a absolútne bez problémov. Za dva týždne sme chodili aj von bez plienok a presne v deň, keď mala dva roky som jej nedala plienku ani na noc a odvted sa nepocikala ani raz - klop, klop. Odtedy sme boli na dovolenke pri mori aj na horách a vždy bez plienok - a to zvládla aj 4 hodinový let. Dokonca do Egypta som nebrala ani nočník 😀 . Takže moja rada- skúšajte, ale neponáhľajte sa a aurčite dieťatko nenúťte. Všetko chce svoj čas. Myslím, že chcieť od 12 mesačného dieťatka choidť na nočník -je trošku prehnané 😉