Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

blumka
12. jan 2010

no ono je to s tou drezurou aj trosku pravda, nie sice tak doslovne..ale ked pocuvam starsiu generaciu, ze fuuuj, uz bude mat dva roky a este nosi plienkyyy, a chuda dieta nechape preco to je fuuj, ked doteraz nebolo 😅

ja som tiez skusala malu davat na nocnik skor..bolo to na raj-v lete..ale nechcela mi tam sediet, rycala jak keby sme jej ublizovali...no tak som to nechala na neskor. Ked mi niekto povie ze jeho babo bolo bez plienok uz v roku tak sa vzdy spytam, ci sa tam pytalo samo alebo ho davali rodicia a v podstate ho sledovali cely den a nahanali s nocnikom. Podla mna to nie je o tom..dieta musi dozriet, musi si uvedomit, ze to uz dokaze ovladat samo a to sa v roku asi este neda...
takze ziadne strachy, aj na vas pride cas 😉

icejane
13. jan 2010

ach jo..a ja som sa uz zlakla, ze s nasim drobcom nie je nieco ok....ten nam totiz uplne odmieta nocnik hoci ma len 7,5m ale ako tu citam aj raz take stare deti ho nechcu..nasa dcera sedela na nocniku od 7 mesiacov a ako rocna uz nemala plienky..tak som si naivne myslela, ze aj chlopa to naucim .. ale bohuzial 😀

bobikyveta
13. jan 2010

tak jsem se rozhodla ze vam sem taky neco napisu. Mam dva mladsi sourozence a ti chodili oba od roku bez plinek. A kdyz se mi pak narodila prvni mala tak sjem taky myslela ze se to v pohode nauci a ja budu mit klid bez prebalovani ale houby ... mala nechtela ani za nic nocnik jak videla tak hned byla pryc. Tak jsem ji nechala kdyz mela 1 a 8 mesicu zkousela jsem ji nechat zase bez plinek a nocnik jsem ji pripravila a uz neprotestovala a behem 14 dnu to umela tak ze se mi pres den vubec nepocurala. Na noc ji plinky vydrzely do presne 2,5 roku. Druha mala ma 7 mesicu a 3 tydny a nocnika ni videt nechce takze ji zase necham az proste bude chtit. A to muj synovec kteremu je o mesic vic nez male uz chodi na nocnik jak nejvetsi borec i kakat na 97%. Takze z toho vyplyva ze kazde dite je uplne jine ale nutit by se do niceho nemely. 😀 😀 😀

weblucy
13. jan 2010

ahojte, ja som skusala dat syna na nocnik, ked mal 10 mesiacov, par sekund tam sedel, kukal, nechapal, co chcem, ale potom sa zacal zlostit a len prec a prec z nocnika. Pritom, ked mal 9 mesiacov, dala som ho prvykrat na nocnik a vycikal sa, ale to bola len nahoda. Dieta musi na nocnik dozriet a u deti je to velmi individualne. Jedno dokaze nieco, co ine az o polroka neskor, a preto ani netreba deti porovnavat a robit si zbytocny stres.
Vsak tusim plienky su az do 20 kg. Ale na druhej strane, ked sa do toho pustis, tak to chce trpezlivost, kym si dietatko nezvykne. Ja osobne neviem, kedy s tym zacnem, uz by sa pomaly aj patrilo 🙂

jankapiknova
14. jan 2010

Ano to je pravda ze kazde je ine, poviem priklad. Mame v rodine 3-rocneho chlapca,ludia on vie pismenka, cislice, do konca ratat vie,ked sa hra tak len s takymi vecami jak je kalkulacka... ale on na nej skutocne rata. Opytate sa ho kolko je 2+3 alebo 5+4.... a vsetko vie, ALE ma plienky a nepyta sa. 😕 Takze živy priklad ake su deti rozdielne. Nas bude mat 15 mesiacov a pekne mi povie ze kaka ale zdrhne mi a rychlo sa vykaka do plienky, nie vzdy stihnem dat na nocnik 😉

blandik
14. jan 2010

já jsem začala dávat na nočník před pár dny - nelíbí se mu to, ale útrpně sedí. Hovínko tam neudělal ani jednou, ale téměř vždy ho udělá tak do minuty, co mu zpátky plenku a "propustím" z nočníku. Ale nočního ho moc zajímá...

jindri
19. jan 2010

my dnes měly premiéru a jen co se prdýlka dotkla nočníčku, spustila šílený řev. Studený nebyl, je z plastu. Zítra to ještě zkusím, když se to bude opakovat, schovám ho. Malá taky nekaká pravidelně a poznám to až podle čuchu ....

berynka
19. jan 2010

jindri, tak v tomhle věku Hedu hodila do nočníku piškotu a jezdila s ním po bytě 😅 .

jindri
19. jan 2010

Berynka: dobrý 😀 Mařenka měla stejný nápad jako Heduška 😀 Mařenka si tam dala kachničku a též s ním jezdila po podlaze 😀
.... já nevím, mě osobně se to zdá brzy. To podle mě nemůže pochopit, co tam má dělat.

berynka
19. jan 2010

jindri, taky si myslim, že je to dost brzy 😉. Osobně neznám žádné dítě, které by bylo v roce a půl bez plen. Ale znám jich tisíce z vyprávění 😝 😉 .

katty22
19. jan 2010

tak u nás je nočník tiež nočná mora. dávala som ho tam asi od 9 mes. - ked už pevne sedel- to sa mu tam páčilo, no ale asi ani nevedel, načo tam sedí, ale podarilo sa mu viackrát aj vykakať. no okolo roka nastal zlom a nechce nočník ani vidieť, nedokážem ho naň ani posadiť- urobí niečo ako mostík a musela by som ho zlomiť, aby si sadol. aj dnes sme mali pokus, lebo začal hovoriť, že kaka- tak sme skúsili a nočník nula bodov. tak ho dcéra posadila na WC- s redukciou , no také mal vystrašené oči a držal sa jej okolo krku, že sme ho dali dole. utekal do spálne a asi za minútu sa vycikal- rovno na koberček pri posteli !! ešte si aj povedal, že spravil cí. 😒 😀 😠 😝

tak , ako ho mám s tým nočníkom skamarátiť? lebo tlaky okolia už sú- že má trénovať. / všetci okolo sú stará škola, ked sa deti trénovali od pol roka / 😠
pri starších deťoch sa nepamätám, že by sa báli nočníka, ale vtedy sa to fakt robilo drastickejšie a nemyslím, že lepšie...

blumka
20. jan 2010

katty, hlavne nedat na tlaky okolia...nech si vravia alebo nech ti Adama ucia na nocnik oni. Ked na to nie je pripraveny a ked ma z toho strach, tak nutenim mu to cele len znechutis a bude to horsie aj neskor. Pockaj chvilu a skus znova

jindri
20. jan 2010

Bery: no zajímavý. Aby neměla hemeroidy než to všechno přelouská 😀
.... dnes jsem jí tam zkusila posadit oblečenou a ani náhodou. Hned začíná natahovat a drápe se po mě ...

katty22
20. jan 2010

blumka,

tiež som toho názoru, že ked má z neho strach, asi ešte nie je pripravený. A tlakom úspešne odolávam, zatiaľ. No niekedy to tak doľahne na človeka, že či to predsa len cítim správne. Hlavne moja mama by ho strááášne chcela už na nočníku vidieť sedieť. 😠
Ja mám takú predstavu, že ešte počkám a začnem, ked bude teplejšie, v apríli má dva roky, hádam už bude na to zrelý a možno sa nám to v lete, ked bude teplo a môže chodiť aj s holou riťkou, podarí. / Len či má takú predstavu aj malý 😀 /

blumka
20. jan 2010

katy, viem o com hovoris...moja mala bude mat 2roky o 3 tyzdne a bez plienok je len dva tyzdne...ale kym sa to stalo to bolo reciiiii...hlavne od starsej generacie. Ale kaslala som na to, nam aj to pomohlo ze som bola v nemocnici takze na odplienkovanie nebol cas, stahovali sme sa, tak to tiez nie je dobra doba na nieco nove, no stale nieco..ale mne to nevadilo...proste som to skusila teraz pred dvoma tyzdnami s tym, ze ak sa nepodari necham to tak ale podarilo sa 😉

bublinkajasminka
20. jan 2010

blumka - a napises mi ako si nakoniec nato isla??? aj ja sa pripravujem pomaly..resp. malu ale neviem ako spravne a kedy zacat 😒

sue
20. jan 2010

Hmm...tak my máme už po 2.narodeninácha sme fulltime plienkoví... do 8.mesiacov kým som s ním bola úplne doma sme boli OK, väčšinou sme používali látkové plienky, čínský resp.normálny nočník...ale potom už bol na striedačku u starkej, u opatrovateľky, neskôr v jasliach a tam na nejaké odsledovávanie toho či ciká alebo kaká nebol čas,takže jednak sa prešlo na jednorázové plienky a jednak na nočníku sedel len vpravidelných časoch... niekedy sa vyciká, niekedy vykaká. V pohode sedí na nočníku...ALE nepýta sa...vôbec...akokeby ani nevedel kedy ciká a kedy kaká...už sme aj skúšali dať mu len slipky,vychválili ho a tak...ale on sa spokojne do nich vycikal ako do plienky...

Čo máme robiť? 😢 on je úžasne inteligentný, rozpráva celými rozvitými vetami, skloňuje, časuje, pozná viacero anglických slov, počíta do 10, na šport je nadaný, kreslí, má rád hudbu atď...ale toto ani za svet...

blumka
20. jan 2010

bublinka, proste som raz za cas skusila ako reaguje na nocnik alebo na zachod..posadila som ju tam a cakala, najprv bol vobec uspech ked uz nerycala ked na nom sedela. kakanie nam ohlasovala vzdy tesne po, ze uz kakala, tak som vedela ze to kakanie si uvedomuje.ale velakrat sa nam stalo, ze ked som videla ze tlaci a dala som ju na nocnik, tak sa zasekla a vykakala sa az potom co znova mala plienku.
potom som jeden den kupila pekne gatky, sama si ich dala prat, sama si ich povesala, vecer pred spanim som jej hovorila ze ked bude pekne spinkat dostane rano gatky..proste som z toho urobila riadne halo 😀
no a na druhy den sme jej dali gatky, pocikala sa asi 6 ci 7 krat ale kakala uz do nocnika. No a na dalsi den, sa uz nepocikala ani raz a odvtedy sme mali dve nehody, co sa pocikala..dokonca je sucha aj v noci...
tak neviem ci som ti pomohla...

sue, podla mna 2 roky nie je este nejaky vek, zeby si sa mala nejako velmi trapit kvoli plienkam. V okoli mame vela deti, hlavne chlapcov, ktory su bez plienok na den az od dva a pol roka, nas sused napr. mal v oktobri tri a na noc ma plienky stale.
Myslim, ze to sa neda nejak urychlit, proste je nadany na ine veci a toto pochyti neskor.

jankapiknova
20. jan 2010

Nas maly si tiez uvedomuje ze kaka, lebo krici o dušu ked ide kakat, kaka kaka 😀 ale mi uteka a niekedy ked pozriem uz ma nalozene a niekedy stihnem 😉 Uvidime ako bude pokracovat 😕

bublinkajasminka
20. jan 2010

blumka - no mali ste to ukazkove, blahozelam 🙂 a dakujem 😉

blumka
20. jan 2010

bublinka, no hej 😅 sama sa tomu cudujem ako to rychlo slo. Mozno som akurat vystihla prave ten okamih ked uz to chapala. Ale sama som si hovorila, ze ak ju mam nahanat s nocnikom a denne prat 10x nohavicky a teplaky a mam mat z toho nervy, tak to necham na neskor. O mesiac mam termin porodu, isto by som to nesilila, lebo na malu toho bude aj tak dost, ked sa domov dovalim s "cudzim" babatkom 😀

enrikad
21. jan 2010

sue: ja mám taký istý problém, môj malý má už 29 mesiacov a ešte stále sa nepýta na nočník, stále plienkujeme... mamé nočníček, ktorý vydáva zvuky po nacikaní, ... ale ani to nezaberá, dokonca mu tlieskame, tešíme, keď sa nám podarí do nočníčka... ale bez výsledku... chodí do jasličiek a skutočne tam na to nemajú čas, aby ho odsledovali a sedeli pri ňom, keď je na nočníčku... dúfala som, že keď bude vedieť rozprávať, pýtať sa začne, ale nič z toho. Učím ho od jeho rok a pol. Ráno ho naň posadím, pozerá rozprávku, čítame si, hrá sa s autíčkami a sem-tam sa podarí. Cez deň sa nepýta, dokonca tvrdí, že cikať nechce. Začínam byť z toho zúfalá a skutočne už neviem ako na to.

sue
21. jan 2010

Enrika,presne viem o čom píšeš 😔 ja som teraz doma PN,taks om sa odvčera zaťala a plienky dávam len na spánok. Včera pocikal 6 slipkov, dnes zatiaľ ani jedny - klop klop klop... neviem či robím správne - nikdy čokoládu neje, ale teraz mu za každé vycikanie a vykakanie dávam čokoládový bonbón... uvidíme ako to zaberiea ako budeme postupovať. Pýtam sa ho ja,či nechce cikať...a on mi sám povie či hej či nie,...

blumka
21. jan 2010

sue, ja som prvy den dala Terezke za kazde vycikanie a vykakanie gumoveho macka...u nas to zabralo...potom tie dalsie dni som jej dala len ked si spomenula ze ma nejaku odmenu dostat..a potom si uz ani nespomenula, takze uz nedostava nic...mozno to u vas pomoze

enrikad
21. jan 2010

sue: to som ešte neskúšala,... ale budem musieť, aby sa konečne osmelil a vydržal na nočníku.... najprv som to skúšala prejavmi radosti, tlieskaním, ... no uvidíme, pokúsim sa o to.

sue
21. jan 2010

...tak sme vydržali do pol druhej nepocikaní, potom išiel spinkať... tak som zvedavá...

verulka
21. jan 2010

cafte,
baby, ono to detom jednoducho dopne, podla mna sa neda "naucit" skor ako je dieta pripravene. Moji sa vsetci odplienkovali relativne skoro, kazdy mal svoje specifikum...Moj najmensi ma 21mes,na nocnik si nechcel sadnut ani omylom. Nocnik bol v obyvke a sem tam(raz za 2-3dni) som sa ho opytala, ci nejde cikat, odpoved nieeee. No a pred vianocami mi jedneho dna odpovedal, ze ano 😕 n oa odvtedy cika do nocnika- najprv sme nesmeli davat slipy, len volne tpelaky, aby necitil nieco ako plienku, po par dnoch uz mohli byt aj slipy. Nasledne som ho musela ukecat cikat aj do inych nocnikov, pripadne vonku...super..kakanie je vsak velky problem, lebo on nevie kakat po sediacky, len v stoji. Takze to vyzera, ze sa vzdy vypyta kakat na nocnik, nasledne na zachod a nic...potom, ked je to uz akutne si vypyta plienku, zmizne a potom dojde, ze plienku dole...
sue, my mame cikaci a kakaci traktor 😀 vzdy sa s nimi hra na nocniku 😉 neboj nic, macko sa to nauci, len musi prist jeho cas.. 😉
popravde, ja som chcela, aby sa odpleinkoval az na jar, teraz v zime je to odrzku 😝

basika
21. jan 2010

ahojte, tak idem sa aj ja pridať.... lebo teoreticky a už aj trochu prakticky pracujeme na tom...

ja som dcérku 20 mesačnú začala tak pravidelnejšie posadzovať na Wcko, teraz už aj na nočník ako-kedy asi pred mesiacom..kedysi dávno sa jej tam podarilo aj vycikať aj vykakať...ale už straaaašne dávno sa nepodarilo nič ☹ ale často chodí kakať aj cikať resp. je to už pravidlo...do jedného kúta alebo najnovšie pod stôl. Ona mi povie, že kaká, že ciká...vidím, že si to uvedomuje..lebo sa hráme v tom sa postaví.. a ide do svojho kúta urobiť to. Kedysi dávnejšie, keď som videla, že kaká..tak sme akože rýchlo rýchlo..ideme na Wcko ale vtedy ani nekakala, seklo jej to. TEraz keď je v tom rohu, tak sa jej len spýtam čo robí, a poviem jej, že sa kaká aj ciká na záchodík.Minule som jej dala tam aj nočník...aj sa tam pýtala... ale nič neurobila..od vtedy tam nočník stál..a už si ho nevšímala, ale potrebu tam robiť chodila.

basika
21. jan 2010

ešte som chcela dodať...že som teraz na vážkach..vlastne ani neviem čo by som mohla viac urobiť preto, lebo nasilu ju ťahať na Wcko to nemá zmysel...ale zasa nechcem ju podporovať v tom, že ciká a kaká sa v kúte alebo pod stolom... na gaťkový systém sme ešte nenabehli aj bola snaha..ale akosi som si myslela, že ešte nie je vhodný čas...tak som to stopla...

neviem ako mám teraz postupovať..čo urobiť..