Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

omii
10. feb 2010

ahojte ja mam 15 mesacnu dcerku ucim ju aj na nocnik aj na zachod sedi mi aj tam aj tam vie ze tam ma cikat a kakat ale najust sa musi vycikat inde a to minutu po tom ako zosadla z nocniku alebo zachodu ale vie ze ked je bez plienky musi sa pytat ale jednoducho sa tam nevicika hm no ale ved ma este cas 🙂

fran
10. feb 2010

Ahoj, dcerka zacla chodit na nocnik od 18 mesicu, driv rev. Pak dlouhe obdobi nehod - sama louzicka a mokry teplacky a kolem 22 mesicu zacala naprosto spolehlive rikat. V noci plenu jeste ma a na ven taky. To zacnem zkouset az se otepli. Uz jsem z toho rostla, ale chce to leckdy trpelivost, kazdy dite je jiny. Na reci mamy a dalsich teticek, ze ve dvou uz ma byt uplne bez plenek nedbam.

jakoubka
11. feb 2010

nám na kakání do nočníků pomohla tato knížka :http://www.artbos.cz/zbozi/8771/Vis--co-ma-v-plince-my...

před tím kakal jen do plínky.Čůrání zvládáme od cca 2 let

provozni
11. feb 2010

ahoj Ivanka223, aj ja som mala pred 9 rokmi tento problém. Moja dcéra si postavila hlavu v 7 - mich mesiacoch, a potom od 10 - teho mesiaca už nebol žiaden problém. Od 1 roku sme dávali plienku len na noc.Netreba však deti nútiť, len občas vyskúšať, či si sadne alebo nie. Keď nie, nič sa nedeje. Teraz mám synčeka, ktorý má 14 mesiacov a o tom, že by bol bez plienok nemôžem ani snívať.Takže si nezúfaj, raz to určite príde.

lalus
11. feb 2010

Ahojte, tak na povzbudenie:

dnes na obed mi len tak skrsla myšlienka, že skúsim urobiť bezplienkové popoludnie 😀 Po zobudení malý ešte spapal olovrant s plienkou a potom som mu ju vzala, nachystala troje teplákov 😅 a vysvetľovala mu, že už nemá plienočku a musí mi povedať, keď bude chcieť cikať, že pojdeme na nočník....kukal na mňa jak puk 😀

Výsledok: 6x sa vypýtal (z toho 4x sa poriadne vycikal a 2x len čvrkol), 2x mi povedal, keď už cikal, t.j. neskoro 😝 , 1x sa vycikal celkom potichučky, že som to zistila až keď bola mláčka 🙄 No fakt cikajú tie detičky ešte často. Veď za necelých 5 hodín to bolo 7x!!! (tie dve čvkrnutia nepočítam 😀)

Ale každopádne sa mi to zdá byť celkom slušný výsledok, tak to skúsime ešte aj zajtra a uvidím, či to bola len náhoda, alebo to fakt začína chápať 😀

meusicka
11. feb 2010

ahoj, tak u nas sme s nocnikom zacali asi velmi skoro. hned ako sme zacali prikrmovat od 5 mesiaca. ked som si vsimla ze mala tlaci, tak som ju rychlo dala na nocnik. teraz ma rok a este nekrici, ze potrebuje, ale sa zacne tak tvarit, ze tlaci a tak ju schmatnem a ide sa na nocnik. sadneme a ona uz robi svoju robotu. no a ked pred spanim menime plienku a vidim, ze je cista, tak som ju zvykla posadit a sa do nocnika aj vycika. proste vie, ze ma nieco robit 🙂 a nesmieme potom zabudnut ten jej vytvor skontrolovat 😀

opus11
12. feb 2010

Caute kocky prosim vas o radu viac hlav viac rozumu 🙂 🙂 mam dceru 2 roky a 7 mesiacov 🙂 🙂 co sa tyka plienok sme cez den bez plienky pekne sa vypyta curat ale s kakanim mame stale velky problem. Za nic na svete sa nechce vykakat do nocnika ani do zachoda proste sa vykaka do nohavicek alebo pocka az jej dam na noc plienku. Uz neviem co by som skusila stale ju presviecame a vysvetlujeme aj sama vie a povie ze sa kaka do nocnika ale stale nic. Neviem co by som este skusila, dokonca aj ked viem ze sa jej chce kakat nedokazem ju posadit na zachod zacne revat a nechce si sadnut a za chvilu je pokakana. Asi to chce trpezlivost ale uz mi dochadza a vraj su v tomto dievcata sikovnejsie. U nas to neplati. ☹ ☹

anda123
12. feb 2010

opus11: u nas dost pomohla Kniha o nocniku - Svetlana Kapalková, Palo Čejka Stale hovorime co robi Nina a ma nove nohavicky, kyvame ked vylievame do zachoda...no hotova ceremonia 🙂 Ale hlavne ze to zabera. Na spinkanie stale nosime plienky ale tam sa len vycika.

bublinkajasminka
12. feb 2010

ja neviem co mame robit....yasmi sa pekne pyta cikat a uz dvakrat aj kakala do nocnika, ale niekedy kaka ked jej dam na spanie plienku ale to nevadi..len neviem kedy mam s nou ist von bez plienky a ako to urobit..vonku je kosno a bojim sa ze sa jej bude chciet...neviem poradte mi kedy mam ist bez plienky 🙂

aknaj
12. feb 2010

bublinka
ahoj, ja by som asi teraz naozaj neriskovala chodiť von bez plienky. Doma to cvičte bez a von radšej plienku. Možno ťa prekvapí a vydrží.
My sme v období odúčania boli raz so synom v "jednom veľkom obchode s nábytkom" a radšej som mu plienku dala. Bolo už chladnejšie, nechcela som to riskovať. Keď sme boli už pri pokladni chcel cikať, aj keď mal plienku, upozorňoval ma na to. Nedalo sa ale nič robiť, záchod ďaleko, vonku zima a pršalo. Tak som ho nechala tak, veď mal plienku. A prídeme domov, plienka suchá. On to vydržal, asi mu už bolo blbé pocikať sa.
Alebo to môžeš vyskúšať tak, že budeš vždy len v blízkosti domu a keby nastala nehoda, môžete sa rýchlo vrátiť domov.

jaaty
12. feb 2010

bublinka, neviem, či používate plienkové nohavičky. Ak nie, skús to s nimi, keď pôjdete von.
Hanka je bez plienok od 22 mesiacov a úplne aj na noc presne na deň od 2 rokov. V júni sme išli na dovolenku letecky a ja som je dala do lietadla tieto nohovičky. My sme ich dostali, tak som to patrične okomentovala- aké krásne nohovičky dostala a aby sa aj v lietadle nezabudla vypýtať na záchod, pretože by bola veľká škoda ich zašpiniť. Zvládla to v pohode, celú dovolenku sme plienky nepotrebovali, len opäť pre istotu jednu do lietadla 😀 .
..a von sme bez plienok chodili hneďˇdruhý týždeň čo doma- bol marec a v batohu som mala vždy náhradné oblečenie.
Ja by som to skúsila práve v obchodnom dome, keď je teraz vonku zima. Tam aj keď sa pociká, kľudne ju môžeš prezliecť bez strachu, že prechladne. ...a nemyslím si, že by niekto "zazeral" na pocikané malé dieťa 😉

bublinkajasminka
12. feb 2010

dakujem veeelmi pekne za nazory, len oba su odlisne a teraz fakt neviem co urobit 😀 no asi skusim do obchodneho domu vziat nahradne oblecko a skusim bez 🙂 ale este ju ne cham par dni to trenovat doma aby sme boli uplne v suchu niekolko dni a skusime to 🙂 🙂

veva1
12. feb 2010

bubli my cikame vonka aj ked je minus. Neviem ci je rozdiel vytasit pipika alebo cikulku. Byt tebou tak plienku nedavam aby nemala z toho chaos a neprestala sa pytat. Nechodte daleko od domu,alebo daj plienku ale pripominaj jej aby sa pytala cikat aj napriek tomu

lusi80
12. feb 2010

veva1 přesně tak,my nedáváme tkay na ven plinku a když chce,vyčůrá se i venku,vytáhneme jenom pindíka a je to v pohodě,když měl plinku i na ven tak si neřekl a plinka byly durch,ono je to fakt spíš zmate že jednu plinku mají a pak zase ne 😲 chce se i venku pořád dokola ptát,a my když jdeme ven,tak jde na záchod a venku nejsme dýl jak hodinu,chodí tak za tu hoďku na záchod,tak to vydrží 🙂

bublinkajasminka
14. feb 2010

no my sme teda doma absolutne bez nehody tak som vcera nedala plienku do obchodneho domu...a tam sa pocikala 😒 viem ze sa spolieha nato, ze ma plienku lebo von jej ju proste davam a preto sa pocikala 😒 😒 a teraz je to zle, lebo viem ze sa vonku spolieha na plienku...sme vonku a vobec sa nepyta - vsak ma plienku...ale je tak zima ze neviem si predstavit ist bez plienky 😒 proste toto neviem doriesit 😒 prisli sme z obchodaku domov a pekne sa do 15 minut vypytala doma a vycikala do nocnika...
a este som chcela ze doma pouzivame nocnik a na wc-ko si sadne - resp. na redukciu a nic tam neurobi..ked sa vypyta cikat dam ju tam a nic..podrzi to a o 5 minut sa vypyta a ide na nocnik a tam sa vycika pekne..ako ju naucit na zachod?? 🙂

u2jana
14. feb 2010

ahojte,
chcela by som poradit,
snazim sa malu davat na WC /nocnik odmietala
ale skoro nikdy sa jej tam nepodari nic urobit, a o pytani ani nechyrujeme 😒
rozmyslam, nad oducacimi nohavickami, oplati sa to?
a ake to vlastne su?

andy80
17. feb 2010

Tak Jiřík začal čůrat v 1,5 roce, ve 20ti měsících byl bez plen i na noc. To jsem ho fakt učila, bylo to v létě, tak běhal nahatej po zahradě a já ho dávala co 10 minut čůrat na travičku, jemu se to zalíbilo a brzo pochopil že i doma se čůrá na záchod, nočník odmítal. Malá se šprajcovala na nočníku, tak jsem jí netrápila a nechala tomu čas. Občas před koupáním nebo ráno jsem jí posadila na nočník, aby věděla, že se tam něco dělá. Je tomu týden, co ke mě přišla a křičela e-e, měla plenu, tak jsem sundala plenu, dala na nočník a ona se vyčůrala. Pak se to ještě opakovalo, tak jsem sundala plenu a světe div se ono to šlo. Občas měla nehodu, že si sundavala kalhoty u nočníku a počůrala si je, ale po týdnu můžu říct, že máme plenu jen na spaní. Sama chodí na nočník čůrat i kakat, stáhne si kaťata a jde se vyčůrat. Takže začala jen o pár měsíců později než Jiřík a toho jsem opravdu učila, stálo nás to hodně úsilí a nervů a u malé to šlo samo v klidu a pohodě.

veva1
17. feb 2010

Bubli tak pockaj kym sa otepli,sak to je za chvilu. a so zachodom to pride samo. sak je sikulka ze uz sa zacala doma pekne pytat

jankapiknova
17. feb 2010

Nas maly ma rok aj 3 mesiace a ked chce kakat alebo uz kaka 😀 tak nam povie KAKA KAKA,niekedy sa pekne vykaka na nočnik a niekedy kriči uz neskoro. Nechavam tomu viacmenej este volny priebeh,zda sa mi ze este nedozrel na to uplne,tak sa tiez strojim v lete zacat skusat aj bez plienok.... 😉

betina1984
18. feb 2010

Ahojte. Ja mám 22 mesačnú dcéru. Na nočník si síce sadne ale nič tam neurobí. Neviem, ako ju to naučiť. Aj keď napr. vidím, že ide kakať a spýtam sa, či chce na nočníček, tak nie. Asi bude najlepšie počkať do leta, keď bude chodiť bez gatiek a naučí sa to sama.

usounek25
19. feb 2010

ahoj, od kdy je prosím čas začít učit dítě na nočník anebo záchod??? a jakej je vlastně postup??? prostě jednoho dne sundat plínku a ptát se třeba každých 5 minut jestli chce čůrat anebo kakat a zkoušet posazovat na nočník??? já jsem měla v plánu to začít zkoušet s malým teď v létě nebo jak bude tepleji, aby mohl chodit třeba venku nahatej, ale není to pozdě, jak jsem tu četla někdo už učí třeba od roku.

lusi80
19. feb 2010

usounek25 tka já si myslím že je to indivduální,my jsme to zkoušely v létě,malej měl rok a 9 měs.a nic,chodil povenku a čůral a pomalu ani nevěděl,tak jsem přestaly a začaly až doma,ale každy dítě je jiny,podle mě kolem 2 let je to optimální,si myslím teda 🙂 my jsme sundaly plinku a přesně jak píšeš,já se ho pořád ptala jestli nechce čůrat,dával amu pít aby ho to nutilo,ale u nás hodně dlouho nic,žádnej úspěch,jenom jsem převlíkala a čistila koberec,vydržela jsem to 14 dní třeba,když nci tak jsem 3 týdny počkala a znova,než na to přišel,a přišel 😀 kamarádka to zkouší od jejího synova roku a půl,a i teď má na noc i na polední spaní plinku,a stane se jí,že se jí i 3x za den počůrá,v květnu bude mít 3 roky,každy dítě je jiny,ale všechny se to naučí,dříve nebo později 🙂

aknaj
19. feb 2010

bublinka
čo sa týka toho toho wc-cka a nočníka, z toho by som nerobila problém, keď chce ísť na nočník, tak nech chodí tam, hlavne aby chodila
a tá plienka vonku, to už neviem, čo by som ti poradila, mne sa deti narodili obe na jeseň, takže sme mali leto na to, aby sa odučili, a aj sa to našťastie podarilo, aj im sa podarilo pocikať sa vonku, lenže v lete to nebol taký strašný problém, ja som sa snažila, dávať ich čo najčastejšie, aj keď sa nepýtali, keď sa mi prostre zdalo, že už dlho nič nebolo, tak sme išli cikať
asi ti zostáva už len počkať do lepšieho počasia

lenka1smejka
19. feb 2010

usounek-tak ja som zacala v deviatich mesiacoch,tiez planujem az cez leto ale zacala som 1.1.2010-ako na novy rok-tak po cely rok 😀 a fakt to vyslo mala sa naucila kakat do serblika.Do plienky asi po 2 tyzdnoch nechcela kakat.Ale cikat ju naucim az cez leto.

bublinkajasminka
20. feb 2010

no yasminka sa tri dni pýta pekne aj kakať do nočníka - nechcem to zakríknuť ale tešákujeme 🙂

weblucy
20. feb 2010

lenka1smejka, to ti zavidim. My skusame syna davat na nocnik, ale on si z toho robi srandu, vstava z neho a zase si sada a stale, potom do neho stupa nohou a dnes si ho daval na tvar a krical do neho a potom si ho este aj na hlavu daval 😀 Ma ho za hracku, a to skutocne neviem, ako mu vysvetlim, ze to nie je hracka, ze nema z neho stale vstavat a zase si sadat. Asi skusime kupit detske sedatko na wc, lebo on si dokonca asi mysli, ze nocnik je auticko, vydaval zvuky, ako brm,brm 😀

lenka1smejka
20. feb 2010

weblucy-skuste to sedatko...Mala ako sa vykaka do serblika tak vzdy to ideme dat spapat do velkeho zachoda 😀 Tak myslim si ,ze mala si tiez bude z toho robit srandu este nevie zo serbla vstat 😉 Ale mne uz vobec nechce do plienky kakat takze ja musim vozit v kocari serbl ked ideme k mojej mame kazdy pozera co tam vlacim a najhorsie je ked sa jej chce kakat vonku to zacne revat a ja ju musi posadit na serbl rychlo utekam do neakeho podniku,lebo inak to drzi v sebe a potom ju boli brusko 😠

sweetangel20
20. feb 2010

weblucy, to isté robil aj náš malý 😀 a ja som si myslela, že to dokáže len náš marek, ale vidím, že som sa mýlila 😀 ale teraz ho to nejako prešlo. teda včera sa vypýtal cikať a dnes tiež,neviem akým zázrakom, lebo ja som si povedala, že kašlem na to a nechám to na leto. a vidíš, on sa rozhodol, že chce. začal sa všelijako vykrúcať, vyzliekať a chytal si plienku, tak som skúsila a on sa pekne vycikal 😀

weblucy
20. feb 2010

lenka1smejka, ak jej takto pojde aj v skole ... myslim ucenie, tak to bude skvele a nejedna mamicka sa bude chciet s tebou vymenit 😉 Moj maly tiez nevie vstavat z nocnika, tak sa kadejako rukami o zem opre a vala sa, a ked si chce sadnut, tak da nohu do nocnika, nevie ho obkrocit. Ked na nom nechce sediet, mam pocit, ze ho tlaci alebo co.

sweetangel20, tak to je pokrok, princip zrejme pochopil. Mozno budem prekvapena a mojmu sa to nejako ulozi v hlavicke a pride za mnou, ze chce do nocnika cikat. Parkrat to este skusim, ale necham to na teplejsie pocasie.

lenka1smejka
21. feb 2010

weblucy-no ved bodaj by jeje to islo aj v skole takto lebo inak budem musiet rozpravat oblubenu vetu rodicov:a ty si nedaval pozor? 😀