Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

zelmirka1
5. máj 2010

follah to je nezmysel zeby mali byt chlapci do roka a pol bez plienok...prave hranica 18-19 mesiacov je ta kedy si zacinaju uvedomovat zvierace, to znamena mali by ovladat cikania a kakanie, dovtedy je to len o tom ze mamina stale dava na nocnik a odchytava to ale oni este nedokazu si to uvedomovat. Vacsina deti zacina naozaj tomu rozumiet a pytat sa az okolo dvoch rokov, niektore aj neskor takze sa nestresuj, ved v lete moze byt obcas bez plienky ale urcite plienky neovplyvnia jeho plodnost.

blandik
5. máj 2010

ahoj baby, zajímalo by mě, jak to u vás proběhlo, že dítko začalo chodit na nočník nebo na záchod. Samo si o to začalo říkat? Nebo jste to kolem těch dvou roků začali s niimi zkoušet? Malý má 19 měs, na nočník jsem to zkoušela kolem 15měs, ale nemělo to úspěch. Zajímalo by mě, co jste jim třeba říkaly, jesli jste prostě začaly posazovat na nočník /mám pocit, že malého irituje to nasazování a sundávání plenek - on zapírá i hovínko, jelikož to znamená přebalování/. Takže jen takové vyptávání, jestli se mu chce čůrat a sundávání plen u nás asi jen tak neprojde. Díky.

vodnarky
5. máj 2010

blandik-podla mna by si ho vobec nemala nutit..,tak jak tu pise zelmirka,ze si to zacne uvedomovat sam..no je ale individualne,ze kedy..nasa ma napr.2 roky a 2 mesiace,presne vie naco sa ten nocnik ma pouzivat,ale zatial ho ma iba na hranie..ona si tam aj sadne a hra na nas,ze pisa,alebo kaka..ale nic...vzdy je cisty..a prave tu som sa docitala,ze niektore deti zacnu aj az okolo 3 rokou..tak sme prestali stresovat a sledujeme ako to pojde dalej..ale kazdopadne ju nebudeme nijako nutit. 😉

berenika39
5. máj 2010

blandik, já jsem nejdřív asi týden nějak vychatávaal, kdy jako bude čůrat, (po spaní, nebo když byl hodně nažbluňkanej) aby to viděl, že je to velká sláva, prostě aby ho to trklo, že se čůrá do wc (nočník jsem úplně vypustila, máme jen redukci), pochopil v 17ti měsících a pak už si prostě když se mu chtělo, došel k záchodu a ukazoval. no a pak jsem se odhodlala mu sebrat plínku, byla zima, pořád doma, tak jsme na to měli dost času a klídku a tak. dneska se chytí za pindíka a letí.
ale určitě bych to jen zkusila, a když by to nešlo, nechala bych to plavat třeba dva měsíce, fakt to nucení a učení za každou cenu je kontrapoduktivní.

a uvidíš, třeba to, že se nebude muset přebalovat bude pro něj výhra, bude se mu to líbit a plínky opustíte....

mirka099
5. máj 2010

Ahojte, pridám skúsenosť z nášho boja, a zároveň Vás PROSIM o radu...

Moj maly ma tento mesiac dva roky, a dnes je tretí den, čo sme cez den bez plienky... denne sa mi pocika 7 kraát, vlastne tolkokrat aj ciká takže vždy... už som spozorovala jeho signály, chytí si pipíka, a trošku sa prikrčí, niekedy kusocek cvrkne.... dam ho na nocnik ale to priam dostane zacahval zlosti, nechce sa tam vycikat... ked mu cikat netraba, na nocniku presedi aj 10 minút, ale akonáhle ide na neho cikanie, zacne sa vzpierat a do nocnika to pustit nechce... ked ho tam drzim nasilu sice sa vycika ale s velkym revom... po takomto "nasilnom" vycikaní, sa potom vytesuje ze v nocniku je cika, aj to uteka hned vyliat a splachnut... takze nechapem tomu ☹ akoby sa to bal pusat dnu... vonku cikat odmieta uplne...

som z toho zmetena, mam na neho vela trpezlivosti ale v podstate je oducanie zbytocne ked aj vychytim ze mu treba ale do nocnika to dat nechce... drzi a drzi, az kym mu nekvapka, a to ako som uz spominala s revom..

skusala som aj zachod velky s regulaciou, vela razy videl starsieho bratranca ako cika do travy na nocnik... skusali sme babiku posadit (pred tym som naliala do nocnika vodu- akoze babika cikala) ....a nic!

co by ste mi poradili? prezivali ste niektora nieco podobne??? 😕 😕

mirka099
6. máj 2010

baby, dnes rano to iste, s obrovksym revom cikal, tak nakoniec to islo mimo nocnika..asi s oducanim prestanem, neviem co mam robit...taktouto formou to vsak nejde 😔 .. hovorila som si ze skusim zas o dva tri tyzdne, ale podla mna to bude rovnake ☹ .. a dakedy sa oducit traba

kingstonka
6. máj 2010

mirka099- moja mala ma tento mesiac tiez dva roky a v podstate sme na tom rovnako- bez pliekny vydrzi ale ked to na nu pride tak sice nepusti, ale uteka si pre plienku a place- do nocnika sa nevycika... ak na nom sedi tak dlhy cas a nic.... 😢

blanblan
6. máj 2010

mirka, podla mna to nechaj teraz tak, ked nie tak nie, no a co ked je velky? Skus tak o mesiac a ked to stale nepojde tak skus zas o nejaky cas a v najhorsom sa porad s pediatrom.Dieta musi samo chciet cikat na nocnik a ked ho k tomu bude clovek nutit (ako som aj ja mimochodom robila s tym ze je uz velka)podla mna to bude len zbytocny krik a nervy pre teba. ved on raz na to pride, neboj sa 😀

rozala111
6. máj 2010

baby, tak my sme maleho oducali cca pred 3 mesiacmi a to som ako blazon chodila za nim cely tyzden a aj tak sa vycikal inde. potom som uz chcela skoncit, behal v teplacikoch, ale bez slipiek a zrazu, akoby utalo a zacal sam cikat, pytanie prislo na rad neskor a este neskor prislo na rad nosenie slipeik-co som si ale vsimla, ze sa zacal pytat naozaj, az ked vedel sam chodit po schodoch bez drzania sa. cize potreboval vyzriet.

kingstonka
6. máj 2010

no mne uz viacero mamiciek povedala ze po 2.roku sa stal "zazrak" 🙂 a dieta bolo bez plienok zo dna na den... mirka mozno aj nas to caka 😉

mirka099
6. máj 2010

dakujem baby, no neviem ci to mam nechat tak... tak napriklad teraz pred chvilkou, mal ciste suche slipky.. hral sa, a z nicoho nic sa postavil, chytil si pipika a krical kaka kaka.. sla som po nocnik este vzdy bol suchy, trvalo to dost dlho, cize on uz vie drzat ked chce... ale ked som ho posadila na nocnik, cikat nechcel, vzpieral sa a krical, ale uz som ho tam musela nasilu udrzat lebo mu tieklo ☹ takze pytat sa vie, drzat vie, len nechce cikat... ☹ a uz ani plienku si nechce dat, chce slipky... bezvychodiskova situacia ☹
neviem co mam robit

lalus
7. máj 2010

mirka, prať, prať a prať 😅 😅 😅 a hlavne pevné nervy 😎 , ja verím, že tí naši krpci to čoskoro dokonale pochopia

mirka099
7. máj 2010

lalus, pasy o nasich krpcoch su skoro rovnake 🙂 🙂 🙂 🙂
aj vy sa trapite?? 😕 no ja tiez vravim naucili sa vsetky deticky, nauci sa aj moj..len ma trapi ze sa boji cikat do nocnicka, a musim ho tam drzat nasilu

rozala111
7. máj 2010

Mirka to chce fakt trpezlivost, chalani su tvrdohlavy, neboj uvidis a zrazu sa aj vycika, dolezite je, ze fakt tusi, ze ide cikat, my sme mali nocniky 2 a museli sme kupit este aj hraci - a to zabralo. zacal cikat.

lalus
7. máj 2010

mirka, všimla som si tie pasy...preto som aj odpovedala, lebo to máme takmer vo všetkom rovnaké 😀 😀 😀

my sme cez deň doma a v známom prostredí (okolie, park, ihrisko) bez plienky s tým, že ho buď dám vycikať - kdekoľvek: nočník, veľký záchod, nastojáka pri stromčeku - alebo sa vypýta ale pýta sa vždy až po učurknutí, takže väčšinou tiež prezliekame...iba skutočne výnimočne sa vypýta pred, resp. po upustení jednej kvapky bez potreby prezliekania. Zas na druhú stranu aj keď si akokoľvek veľmi učurkne, tak zadrží a dociká do nočníka.
ak sme niekde v novom prostredí, resp. je tam príliš veľa podnetov - materské centrá a pod. - tak na pýtanie nemá čas, takže tam mu plienku pre istotu dávam (detto do auta) ale napriek tomu sa ho pýtam, či mu cikať netreba, resp. ho rovno odvediem a vždy sa vyciká...to aby nezabudol, že na záchod sa chodí vždy a všade, nielen doma 😅

mirka099
7. máj 2010

tak hlasim malicky pokrok...tieto dva dni sme mali len jednu nehodu, vcera sa pocikal a dnes pokakal 😅 inac vsetko chytame do nocnika, aj po obednom spanku bol suchy, a do nocnika sa vycikal hned ako som ho posadila.. teraz sme boli na navsteve, nocnik mal na ociach a pekne ho doniesol a povedal kaka.. takze pytat sa vie... poobede sme sa byciklovali a on hlasi ze kaka, ale mu hovorim vpockaj domov, tam sa vycikame.. cesta trvala skoro 5 minut, vydrzal 😵
len stale pri tom velmi place, ked cika vzpiera sa... nechapem..vypytat sa vypyta, len ked uz mu ide cika strasne reve ☹

ale kazdopadne sa tesim, 😉

vonku cikat nechce, aj ked mu treba, ale dufam to uz postupne pride... inac takisto, ked sa velmi zaujato hra, pytat sa zabudne 😅

lalus
7. máj 2010

mirka a nemá zapáleného pindíka??? skús mu ho lepšie prezrieť 😕

cikanie vonku trvalo aj nám pár dní, nejak mu to bez toho nočníka nešlo do hlavy 😅 začali sme teda v podrepe ako dievčatko - to mu možno pripomínalo sedenie a potom jedného dňa mu fakt bolo vonku veľmi treba (doslova mu už kvapkalo z neho), tak sa vycikal ani nevedel ako postojačky pri stromčeku a odvtedy sa to zlomilo. Už aj na veľký záchod, keď sme mimo domu a nie je redukcia, tak ho postavím na prkienko, pridržím a ciká postojačky 😀 je mi to pohodlnejšie ako ho oboma rukami držať, aby sa neprepadol dnu

mirka099
7. máj 2010

lalus, nie nema ho zapáleného..to som si ista. lebo ked je holy, alebo ma plienku tak neplace..
a dik, povzbudila si ma, snad aj jemu to pojde aj vonku... zatial nechce ani v podrepe, ani po stojacky..

kolca
9. máj 2010

ahoj holky,
tak zas nakukuju, koukám, že to taky někteří vaši broučci sabotují.
Jajda si teď na nočník i sedne, ale nevyčurá se, stoupne a vyčurá se na podlahu, třeba za minutu po tom, co stoupne. Já to nechápu, prostě se zasek, že na nočník čurat nebude. Na záchod taky nechce ☹. A to na roce každé ráno udělal do nočníku bobek. Čím je starší, tím víc nechce ☹

lucikacka
9. máj 2010

ahoj maminky, pročetla jsem všechny rady a stejně nevím jak to toho mého klučíka naučím. Má 19. měsíců a na nočník si nechce ani sednout, leda v plínce a teplákách 😀 Zapírá i kakání v plínce, protože se nechce přebalovat. Takže ptát se ho jestli chce lulu nemá asi význam. Asi ho teda prozatím nebudu nutit a budu čekat až bude moudřejší. Plínky už mě teda dost nebaví, ale co nadělám. Možná to zkusíme v létě na zahradě s holou dupou.

brnka
9. máj 2010

kolca, ako keby som citala o svojom krpcovi. presne to iste - na nocniku sedi aj 20 minut a nic, vstane zajde za roh a este aj do teplakov si nacika 😒.... a pytat sa cikat alebo kakat, to vobec nehrozi ☹

kolca
9. máj 2010

Já jsem zkusila i dát nočník za roh a nechala jsem ho s holou prckou, ukázala mu nočník, kde je, ať se dojde vyčurat když bude chtít, jsem si říkala, jestli třeba nechce soukromí... ale nezabralo to.
On všemu rozumí. Umí říct i slovo nočník a čuat, ale čurat prostě nebude.

jankapiknova
9. máj 2010

ahojte, malemu poslednych par dni nedavam doma plienku,ako nie uplne stale ale skušam ,rano ked sa zobudi dam ho na WC a plienku mu nedam pokym nejdeme von ,dnes bol 3 hodiny bez plienky a nepocikal sa 😵 2krat cikal na WC. Ale na nočnik nechce vobec,tak som ho dala do pivnice už a chce len na velky zachod. Tak som zvedava jak to bude pokračovat, zatial len pomaly skušam asi tyzden 😉

mirkali
10. máj 2010

ahojte, ja som malú nikdy netlačila ked nechcela cikať alebo kakať na nočník a týžden pre 2.rokom začala chodiť sama na záchodík, pekne si povie aj vonku, plienku dávam len na obedný a večerný spánok....fakt každé dieťa musí prísť na to samé, tiež som mala strach či sa to niekedy naučí a prišlo to fakt bez akýchkolvek problémov

zlobidlo
10. máj 2010

ahoj tak se zase hlásím.
tak my ve 2 letech sundali plínu, 5 dní se počůrávala do tepláků a od 6.dne začala chodit na nočník. tak v 50% jo a v 50 ne. a po 15dnech 100% začala chodit a říkat si. teď je to dalších 14 dní a byly snad jen 3 nehody! a dneska si řekla venku, že chce čůrat, tak jsem jí řekla na travičku to neee to "domů čůat". a vydržela 15min!! domů a tam fakt suchá plínka a šla na nočník a pěkná dávka. takže!!! přijde to! akorát teda nechce kakat do nočníku. líta zmateně kolem neví co s tím a nesedne si aby tlačila a to jde do kalhot. to samé s tím že nechce venku. věřím že to přijde!. mám kamarádky co začali ve 20měs a trvalo jim to 2 -3 měsíce než to dítka zvládla. my ve 2 letech 2 týdny. takže to jde držíme všem palce! 🙂

mirka099
10. máj 2010

Ahojte
Tak sa hlásim znovu... pre zorientovanie, o styry dni budeme mat dva roky, a oducat sme zacali presne pred siedmimi dnami (zo dna na den bez plienky) Vyssie si mozte precitat moje zufale prispevky, ale dnes si dovolim povedat ze sme "za vodou" uz treti den bez nehody (dvakrat si cvrkol ked bol prilis zaujaty hrou, ale to len kustik, pocikat sa uz nechce) 😅
vcera sa dokonca vycikal a vykakal do travicky (co zasadne odmietal) a dnes uz bez problemov sadne na nocnicek ked treba cikat ked treba kakat 😅 ani neplace 😵 ... este dopilujeme to pytanie, aby sme obmedzili cvrknutia a bude to 😉
tak sa vytesujem a som velmi rada... plienocku mu davam len na spanie, ale po obednajsom spanku je vzdy suchy..

takze si tiez myslim ze to chce cas, ziadne nutenie, to to iba oddiali... vele, vela, vela, vela chvalit, a nejakú odmenu po vykonaní potreby 🙂

marmazel
12. máj 2010

Hplky nechali ste to na dětech nebo ste je osazovali sami? Já malou posazuju každou hodinu, dopoledne se počůrala jen jednou a to proto že sem věděla že bude čůrat, ale ona neměla čas a já než sem jí posadila tak se počůrala, ale za dopoledne si i jednou řekla sama jinak sem jí dávala já.

kolca
12. máj 2010

Marmazel já bych Jajdu klidně posazovala, ale on odmítá usednout, tak čekám na zázrak 😅

marmazel
12. máj 2010

To malá si buď sedne sama a nebo je malej lakomeček a já řeknu, že dáme vyčůrat žirafu(plyšáka) a ona běží, že moje moje a sedne si tam sama 🙂

jjaanca
12. máj 2010

Holky já už nevím co s tou naší holkou dělat. Už 3/4 roku se stav nemění. Pár dní si říká a ani jednou se nepočůrá, a pak zase pár dní si neřekne a všechno jde do kalhot (kakání teda ne). Zrovna dneska už pro ní nemám nic na převlečení, asi 7 tepláčků je počůraných, bačkůrky mokrý, ponožky, pohovka... ... už jsem fakt zoufalá. A když jí řeknu "pojď jdeme čůrat" tak vříská že ne a za minutu se počůrá. Za dva dny si spolehlivě říká a ani jednou za den se nepočůrá. A tohle trvá od minulého léta. Už fakt uvažuju o tom, že dostane na zadek. Odměna když to udělá do nočníku nezabírá. ☹