Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

brisalek
30. jan 2011

@evaviki ja myslim, ze ne . Urcite je nejaka cast deti jako tvuj syn...neni to nic hrozneho🙂 a jednou se to nauci🙂. (moje mala zase at jsem delala co delala nemela zadny rezim az tak do 11mesicu...vyzkousela jsem vse, ale stejne spala , jedla...kdy chtela a kazdy den jinak🙂) Ale u vetsiny myslim, ze je tenhle pristup lepsi. Moje generace(je mi 35) byla davana na nocnik takhle brzo a bylo jen malo deti, ktere mely ve 2 letech plinky. a i v Matejckovi jsem cetla, ze vek na uceni(i smrkani) je kolem uz 14, 15 mesicu kdy uz vetsinou dobre rozumi slozitejsim"prikazum" a chteji se ucit...ne az v 18 mesicich jak se vsude ted pise a rika....A podle me kdyz je jim 8 mesicu tak si na to zvyknout a berou to, ze to tak je a vytvori si "podmineny reflex"..kdezto v 18 mesicich uz maji svoji hlavu a uminenost a uz vymysleji, hraji si u toho, utikaji...A hlavne mala je treba zvykla, ze rano kdyz se vzbudi prijdu za ni(spinka ve svem pokojicku ve velke posteli) a chvili se mazlime...a pak se teprve vstava, takze ted v 19 mesicich jinajednou ucit slikat rychle hned jak se probudi a hr na nocnik je o to slozitejsi nez kdyby na to byla zvykla uz od tech 8 mesicu. Ale nechci rozvyrovat diskuzi:.-), je to jen muj povzdech🙂. Drzim palce a ta mala prestavka je asi dobre.

susan87
30. jan 2011

Ahojky,mam problem s tim,ze nas chlapecek,sice se na nocnik vetsinou vycura,snazim se ho tam pravidelne 3krat nebo 4krat denne davat,ale sam si o to nerekne,vi co znamena curat a kakat ze je to BAK ale kakat?to se nevykakal jeste na nocnik ani jednou,vzdy jen prijde rict az to ma v plince a vadi mu to tam,poradte co s tim?chlapecek ma 2 roky,chceme ho dat ve 3 do skolky a to uz plenky nesmi mit ani na spani a bojim se ze se to nestihneme naucit,prosim o radu.diky

blandik
30. jan 2011

@myscha - plně chápu, člověk se snaží a je-li označen za líného /třeba i náznakem/ pak se ho to dotkne...protože každé dítě je naprosto jiné v tomto...u nás se nedařilo ani vzít plínku...má na všechno svůj názor a je dost konzervativní, má své zvyky...tudíž si ani nenechal plínku sebrat...jak ji nedostal na zadeček, tak se po ni sháhěl...Když se pak odplínkoval sám, tak zase nechtěl slipky, ani vidět. Téměř dva měsíce byl jen tak v teplácích doma na ostro. Pak se chtěl opět vrátit k plenkám jeden čas ... to jsem raději odjela k babičce (to u nás vždy zabere, pokud se chce vývojově vrátit, tak odjet pryč, on má pak jiné "starosti a radosti" a nepříjde mu to...) a pak už jsme potřebovali nasadit slipky, protože jsme potřebovali ven chodit bez plenky (když jsme ji na ven dali, nechtěl ji pak do večera sundat a já už jsem věděla, že to zvládá bez ní...) a tak se mi podařilo ho nějak namotivovat, že na plínce je jeho oblíbené autíčko nebo že tam má maxipsa fíka a on to pak všem hračkám ukazoval...ale opět to byla otázka několika dní než fakt slipky přijal...No dneska zkusíme ho dát vyčůrat v noci...uvídíme...

blandik
30. jan 2011

@sussanah - myslím, že to je náš případ - podle včerejší zkušenosti a podle toho, jak vidím ráno, že to mokré oblečení je tak nějak staré mokré...že v tom musí valnou část noci spát...u nás by to šlo jen tak, že bych mu po usnutí tu plenu nasadila, ale až po usnutí a pak mu ji v noci sundala a doufala, že už se nepočůrá do rána...Ale jinak dneska jsme měli bláznivý den, co se týká čůrání - ráno v 5 byl morký...pak vypil mnoho, mnoho mlíka a ještě usnul s manželem v obýváku, přišel o půl osmé, že je mokrý...a pak se stihl 3x počůrat během dne...Už mám vypozorované, že jak řekne lulu a pak nechce jít, tak to za pár minut skončí počůráním...no nevím, takový exces už dlouho nebyl, snad ani na začátku..Dneska večer zkusíme ho dát vyčůrat na nočník a uvidíme, jak bude ráno...mě to je záhadou, protože on opravdu vydrží někdy klidně celou noc, ani ráno nepádí na nočník a třeba měl mlíčko i těsně před spaním a pak jsme posunuli mlíčko na dřív (cca od 1,5 hodiny dřív) a je ráno mokrý...Jak už prospí celou noc bez buzení, tak já se taky v noci neprobudím, leda bych si nachystala budík a dneska v noci jsme ho převlíkali a to pak je na dlouho než zase usne...

mareli
30. jan 2011

ja viem, niekoho to moze vytacat, netreba to brat osobne.ale prepacte 4rocne dieta a mat problem byt bez plienok???? chapem, ako mi to niektora napisala, ak je dieta predcasniatko alebo ma iny problem s nervovou sustavou... jasne, take deti potrebuju viac casu, ale vacsinou u zdravych deti je schopnost ovladat zvierace uz v 2rokoch. jasne, ze to nie je ziadna sutaz, kto skor, ale proste ci sa niekto urazi alebo nie, zdrave dieta nad 2,5 roka s plienkou uz uplne prirodzene nie je.

nikuska4
31. jan 2011

@brisalek Ja som len pisala moje skusenosti a ver,že som neprehaňala.ani jedno z mojich deti nechcelo sedaveť na nočniku,ako sa niekto chvalil,že od 4mesiacov si na ňom posedi.u našich to nehrozilo,tak som sa vykopala na to,ale ked som začala s tym učenim parkrat sa pocikal,aj pokakal a nakoniec pochopil,že musi isť na nočnik.Ja ked som dala nohavičky,už som to nestriedala s plienkami,aj ked sa pokakala,nevedela som kedy ide kakať a kedy len cikať,ona na začiatku hovorila idem cikať,ked už cikala.Jednoducho prezliecť ,oprať,umyť zadok,dohovoriť a zas dookola a dookola......Ja by som napriklad malu začala učiť až v dvoch rokoch na nočnik,keby mi švagrina nepovedala,že skus to už teraz,(18mesačna bola)uvidiš,že sa to nauči.Preto si to aj myslim,že veľa zaleži na matke,kedy sa do toho da.Vieš,ja mam 4deti- 3chalanov a dievča,preto možem porovnavať a nikola to naozaj najskor pochopila a naučila sa ,s chlapcami som vždy začala v 2rokoch a viac som sa s nimi vytrapila.Nehovorim,že sa to tyka inteligencie,ale ona bola snaživejšia a strašne ju tešilo,že to vie a my ju chvalime.Chalanom to bolo viac jedno.Kamaratka mala rovesnika s mojou a čudovala sa ,že sa pyta,ale ona chodila do prace,tak sa nemohla tomu tak venovať.Na to musiš byť doma a mať straaaašne veľku trpezlivosť. ☹ 😉

bubinko83
31. jan 2011

@mareli ,tak nam daj nejaky recept ako to tie detičky naučit. Ja maleho určite nechcem byt ,ale ked ho necham bez plienky tak on bude chodit pocikany aj pol dna,nevadi mu to.Je velmi šikovny inak a povie mi celu teoriu o cikani ale ked ho dam na nočnik po chvili sa zdvihne a povie maminka nejde.Už som skušala všetko tak mi skus poradit ešte niečo ako na neho .Budem len rada. 🙂

martinka17
31. jan 2011

@mareli aj ja privitám univerzálny recept, ako malého odučiť. už bol nasucho, potom sa zaťal a z nočníka je nepriateľ. napíš nám, ako sa to robí, veľmi to pomôže 😉

gina333
31. jan 2011

Univerzalny recept uvitam aj ja. 😀 Moja Sophi s nami chodi na zachod, vsetko komentuje, pyta sa ci som sa uz utrela 😵 poda my papier, aj splachne zachod, takze teoriu ovlada na jednicku. Denne sa jej pytam ci si aj ona sadne, ale nedovoli my ani sa dotknut nohavic, nieto este aby som jej stiahla plienku. 😲 Skusala som jej dat latkovku, absolutne jej nevadi, ze je mokra. Ked je pokakana, zasije sa niekde a je rev kym ju prebalim.

myscha
31. jan 2011

@mareli Osobně to brát musím, když už jsi to napsala tak zbytečně útočně.
Můj pediatr mi řekl, že není třeba plašit do 4 let, pak už to je problém a asi o tom ví víc jak ty. Je to už starý pán a prošly mu rukama tisíce dětí. Ty máš jen jedno a nevím co všechno jsi na téma "plíny a děti" nastudovala, nebo jestli jen opakuješ názory maminek a babiček. Já nemám rády tyhle generalizující soudy, jako že každé dítě se to musí naučit do 2,5 let, jinak to je divný a rodiče jsou takoví a makoví. Jasně že to není běžný mít plíny déle, ale prostě jsou takové děti a není to o ničí lenosti ani neschopnosti.
Pokud vím, tak jsou i děti, co se rychle naučí čůrat bez plín, ale třeba kakání jim trvá mnohem déle, třeba až přes ty 3 roky věku.
Taky by mě zajímalo, co by jsi teda poradila, když už jsme vyzkoušeli všechno - posazovat na nočník, vodit na záchod, čůrat venku, slibovat sladkosti, dárky, nechat v mokrým, sundat plínu přes den na 2-3 týdnya opakovat to znovu po cca měsíci, sám si uklízel počůranou podlahu atd.....
Jen jsme ho nebili ani nevyhrožovali a nezahanbovali, to mě připadá v tomhle případě až úchylný,když to dítě nedělá schválně. Takový postupy navíc můžou zanechat negativní následky.

lusi80
31. jan 2011

@myscha úplně s tebou souhlasím,taky jsem nesoutěžila aby neměly kluci ve 2,5 letech plíny,stejně bych prohrála 😀 jo jasně,trošku mě to mrzelo když kamarádka co más tejně starého syna říkala,my jsme už dávno,to jsem jí jen záviděla,ale nic jsem s tim nemohla udělat,a můžu říct,se starším jsem začla až kolem 2 roku,a šlo to hned,s mladším dřív než ve 2 letech a co jsem se nim natrápila,potom jako když utne,a ze dne na den byl bez na noc i den 🙂 když jsem se ptala své doktorky,malému byly 2 jak na to,mrkla do PC a říká,má teprve 2 roky,nespěchejte ale zkoušejte,jednou se to podaří,říkala že tam chodí i tříletí s plínkama a v pohodě
určitě je to hodně o tom,že dřív měly látkový,maminy se s tim nadřely tak si chtěly ulehčit práci,teď nikoho nic netíží 🙂
ségry malej je bez plen od 2 let (má 2,5) ale ani za nic se na záchod nevykaká,jenom do plínky při odpoledním spaní,taky neví co s tim,prostě každé dítě je jiné,mám dva kluky a rozdíl je vidět,hlavně v tom učení,mladšímu vůbec nevadilo dostat na zadek nebo být v mokrym když jsem ho odnaučovala,je flegmoš,starší byl jinej a taky se to dřív naučil 🙂 😉 a co jsem se naslýchávala už bys měla,ale proč,nic mě nehonilo,byla jsem s nima doma a měla na to čas a viděla že to nejde,jenom jsem chodila a čistila koberec
@susan87 určitě to do 3 let zvládnete,máte na to rok a to v pohodě 🙂 ono je to potom ráz na ráz a je to,do školky u nás mohly mít i některé děti plenu na spaní,záleží na učitelce si myslím

susan87
31. jan 2011

@lusi80 právě že u nás plínky u nás nesmí být ve školce, výhoda toho je,že se jdou vyčurat před spaním a po spaní,takže by teoreticky tu hodinku spaní vydržet mohl,ale prakticky to bude asi horší.musí chtít sám,nechci nic lámat přes koleno,ani násilím,ani mu to nějak zprotivit,to nemá cenu.uvidíme,snad to půjde dobře.ale jak to tak čtu,každé mimčo je fakt jiné,já, od roku v jeslích,neměla plíny v 1,5.nevím jak sem to dokázala🙂nebo spíž moje mamča a tety v jeslích🙂

keba
31. jan 2011

Holkytak nám táhne také na třetí rok a stále bojujeme s čůráním do nočníku nebo na záchod!!!!!!! 😝 Vyzkoušeli jsme taky všechno možné jak už jste tu ostatněpsali ale bez úspěchů........prostě stále cchodí na nočník pozdě!!Noc zatím vůbec neřešímeto je u nás ve hvězdách nyní budu úplně štastná když se zbavíme plínek přes den 😉

brisalek
31. jan 2011

@lusi80 no vidis vlastne tim potvrzujes co tady zaznelo🙂.Kdyz mely latkovky, tak se maminy snazily, aby si ulehcily praci. Ted je snadnejsi dat 2x za den pampersku a je klid🙂. Take jde o to, ze v tech latkovkach deti citili, ze jsou mokre, ze🙂.
Samozrejme, ze to nejde rict jednoznacne a o vsech detech a o vsech situacich, ale stejne jako u odnaucovani od dudliku...u odstaveni atd, atd, atd mamincino presvedeni, skalopevne rozhodnuti s polu s trpelivosti duslednosti a nrozhodnosti ma vetsinou nejlepsi vysledek. Kdyz matka neni vnitrne presvedcena, ze mimi necha treba i plakat kdyz nedostane prso a vi, ze povoli, tak to vetsinou nefunguje. Kdyz uz se dost "nastve" a je pevne rozhodnuta najednou zjisti, ze to vlastne nebylo tak hrozne a ten hrozny zavislak to zvladnul i bez breku🙂. Tak jsem to mylsela ja. A proto jsem psala, ze jsem nebyla presvedcena, ze ted mi to stoji za to(v dcerinych 15mesicich) byt dusledna a dat si tu praci s tim kazdou hodinu ji premluvit🙂 a posadit na nocnik a ted si myslim, ze to byla chyba(byt pohodlna a nerespektovat to co jsem videla), ze jsem propasla tu vhodnou dobu, kdy chtela chodit a ted budu muset cekat az nastane ten zlom a a ona si zacne sama rikat a to muze byt treba take ve 2,5 letech...
Na druhou starnu vim, jak jsem psala, ze neco proste nejde u nekterych deti at mamina dela treba psi kusy🙂 A kdo nezazil nepochopi🙂.
Ale myslim, ze dnes je vyhoda v tom, ze uz krome tchyni, maminek...nikdo moc neresi, jestli ma dite plenky nebo ne🙂.
Takze se drzte a nenechte se zvyklat.... pro ty sve deti jste nejlepsi maminy i kdyby si nekdo myslel, ze "line".

jafnka
31. jan 2011

ahojte. ja síce ešte nemám detičky, ale moja sestra má dve. tá mladšia sa naučila na nočník toto leto. dostala kiahne akurát keď boli najväčšie horúčavy tak ju sestra nechala pobehovať po byte úplne holú bez plienky. keď si po chvíli malá všimla ako z nej niečo tečie a ide to za ňou tak sa zľakla a začala plakať, že ju nevedeli zastaviť. odvtedy chodí poslušne na nočník, teda teraz už na záchod.

brisalek
5. feb 2011

Chtela bych poprosit o vas nazor. Vcera odpoledne jsem male dala normalni holcici male kalhotky a teplacky a nechala ji bez plinek@nikuska4 , pak uz byla jen v ponozkach a rozepnutem bodycku...🙂.
Ale od pul 5 se pocurala v5, v 6, v pul7 a pul 8. A podle me vubec nevi, ze bude curat, zjisti to az kdyz je mokra. Vsude jsem cetla, ze predpokladem k uceni je, ze rozumi slozitejsimu prikazu a ze cura mene casto a vetsi mozstvi. Me se teda podle plinek zdalo, ze je ma dost dlouho suche a pak teprve hodne nacurane. Jestli take treba necura, ze je ji zima jak je slecena??? Ona taky hodne pije stylem, ze vypije dve 250ml flasky caje najednou. snazim se ji kazdou pulhodinu dat na nocnik ,ale ani nahodou nechce. Sedda si tam sama , ale tehdy kdyz se pred chvilkou pocurala. Myslite, ze ma cenu to zkouset dal??? Nebo chvili pockat??? Diky. Jo a za tyden ji bude 19mesicu.

ined77
5. feb 2011

@brisalek 🙂 ..já bych asi počkala na příhodnější počasí 😉 .je ještě maličká, není kam spěchat a na jaře nebo v létě jsou na to odplenkovávání stejně nejlepší podmínky 🙂 .a nutit ji sedat na nočník by bylo kontraproduktivní...
zkoušela bych ji tam posadit třeba po spinkání nebo při přebalování, pokud se nechá...hlavně nenásilně
😉 .
taky to její pití čaje...to by prohnalo i dospělého 😀 .

saeda
5. feb 2011

@brisalek ahoj, my sme si s malym tiez preskakali podobne a nic nefungovalo... tak som pouzivala dalej plienky a len som sa ho kazdu chvilku pytala.... nic via a zrazu dva dni po jeho druhych narodeninach prisiel sam ku mne a povedal mami chcem cikat...odvtedy nenosi plienky ... nielen cez den, ale prestal sa pocikavat hned aj v noci ... nehoda sa stane, len ak prechladne, alebo naozaj nestihneme pribehnut.... takze vsetko s tym ucenim u nas bola marna snaha... ale teraz si neviem vynachvalit aky je 😉

brisalek
5. feb 2011

@ined77 Ja ji na nocnik urcite nenutim...jen vzdy tak za hodiny potom co se pocurala ji rikam a treba na medvidkovi ukazuju...aby sla na nocnik, ale nechce nebo si jen necha stahnout kalhoty sedne si a hned zase vstane...a za chvilku se pocura🙂.
Dnes zase curala v pul 9, pul 10, v 11, v pul 12 pak uz jsem ji dala plinku na spani do kocarku. Myslim, ze fakt cura moc casto. Chtela jsem to zkusit tak jak psala @nikuska4 , ale asi to jeste nema cenu.
No ona ma rano a vecer tak 200ml sunaru a dopoledne vypije 1-2 flasky caje, pak jednu pred spanim a pak 1-2 odpoledne...ale prave pije tak, ze ni a pak vypije 2 najednou. Ale nektery den treba jen 2 za cely den🙂.
Po spinkani se urcite nencha dat na nocnik, neni na to zvykla...rano je zvykla, ze jde za nama do postele a mazli se se mnou a po odpolednim spani se nenecha ani prebalit, musi ji vzdy chvili nechat rozkoukat 🙂 a pak teprve prebalujeme.

ined77
5. feb 2011

@brisalek 🙂 ...nech to tak 🙂 ..to se časem poddá a ona si k tomu dojde sama 😉 .
zase je super, že tak pěkně pije, to já musím matýnka honit 😝 😅 .
u nás jsme přes den bez plenky už dlouho(od léta), ale na spaní po o a na noc ji malý ještě má...a jak moc rád se do ní třeba vykaká a ještě si to užívá 😀 .a ráno to samé..to má 1000 jiných zájmů než si hned sedat na nočník a kdybych to zkoušela, bude to s křikem 😝 .naučil se být bez přes den, naučí se časem být bez i na spaní 😉 .

nikuska4
6. feb 2011

@brisalek kolko dni ste to takto skušali?lebo ťažko sa už v prvy deň bude pytať.moja prvy deň bez plienok len zisťovala,čo sa to deje,ked mala zrazu všetko na sebe mokre,druhy deň už chcela,aby cikala na zachode,ale nevedela to zadržať a povedať včas,tak vravela idem cikať,ked už cikala.až na treti sa jej to prvykrat podarilo a to bolo kakanie,postupne aj cikanie vedela udržať kym sme vyzliekli adali na nočnik.ja som s tym ratala,že to bude dlhšie trvať,preto som to nevzdavala.Pri najstaršom synovi som to po prvych pokusoch načas vzdala a potom znova skušala,no on akoby vedel,že mu s tym dam pokoj,ked sa bude pocikavať ,tak mu bolo všetko jedno o čo sa ja snažim.Preto pri dalšich ,ked som raz začala učiť na nočnik,neprestala som kym sa to nenaučili,no im to trvalo tyždeň,kym sa prvy raz vypytali.Je pravda,že je lepšie ked je teplo vonku,lebo aj ked sme išli von nedala som jej plienku len šatiky a nevadilo,ked sa pocikala,ak sa ti to ozaj neda,ale po dlhšom učeni ako je len jeden dva dni,tak to nechaj na leto.ja som sa jej stale dookola pytala,či nejde cikať,aby na to myslela,až to ostatnym liezlo na nervy.Ona sa potom viac sledovala.Každy ma svoje nazory a skusenosti,niekto nemusi so mnou suhlasiť.Musim ešte povedať,že som ich pri tom nijako netrestala,nedeptala ako to tu ktosi naznačoval.Podarilo sa to tym neustalym dookola,dookola pripominanim,opakovanim.........pri uspechoch malym odmeňovanim.

brisalek
6. feb 2011

@nikuska4 zkoseli jsme jeno 3 dny, vim, ze to muze trvat dele take jsem s tim pocitala...ale jde mi o to, ze se pocurava hodne casto, vsude pisi, ze to ma cenu az kdyz cura mene casto. Take jsem cetla, ze kdyz uz se jim plinky vezmou tak uz se jim nemaji davat ani ven jak pises ty, coz ted fakt nejde🙂.
No a taky ona spis vic na ten nocnik nechce. Prvni den si obcas sedla i kdyz spis potom co se pocurala, ale treti den uz jen jsem rekla nocnik tak nenene ani k nemu nedosla🙂. Kazdou pul hodinu nebo hodinu jsem ji rikala, ze jdeme na nocni a ukazovala ji ho.... Jen mi vzdy prisla ukazat , ze je mokra nebo kam se pocurala. Nanejvys tam posazuje vsechny plysaky🙂. Take ji nijak nenadavam...ze se pocura jen vzdy reknu , ze se cura na nocnicek a ze se to treba priste podari🙂

martinka17
6. feb 2011

@brisalek
http://dvojickovo.webnode.sk/news/oducenie-od-p...
mrkni, či je už fakt pripravená alebo je to len tvoje prianie 😉

brisalek
6. feb 2011

dekuji o to mi prave jde, ze jsem to chtela zkusit(protoze je sikovna, zdalo se mi, ze ma i dost malo pocuranou plinku a pak najednou hodne a rozumi vsemu uz dost dlouho🙂 ) ale zda se mi, ze asi jeste neni spravny cas. Tak ja oboji prectu🙂

brisalek
6. feb 2011

z toho prvniho splnuje vse krome 7.🙂 a ta plinka nekdy je sucha nekdy ne🙂

brisalek
6. feb 2011

@martinka17 a mas i tu druhou cas a treti cast ? Dik

lili_mia
6. feb 2011

môžem otázku? mám nepriamu skúsenosť s mojím synovcom, pokiaľ mal jednorázové, ani ho nehlo, ale ako mu dali klasické bavlnené aké sme mali my za svojich detských čias (nie tie ultrasacie aké bývajú dnes), sám začal že je pocikaný a chce to dať preč .. len z jeho rodičov neviem vymámiť ako chlapcovi došlo, že pocikaná plienka nebude, pokiaľ sa vypýta na nonočník .. takže sa pýtam, aké plienky dávate deťom?

brisalek
6. feb 2011

@martinka17 no a se mnou na zachod chodila tak okolo +ř mesicu prvne nechtela sliknout a pak se i slikla a vzdy vycurala a to je prave to, co jsem tady psala pred par dny....ze si myslim, ze jsem propasla tu spravnou dobu...tehdy jsem mela zacit...ale porad jsem mela v hlave, ze vsichni rikaji okolo 15 mesice a byla jsem "lina" zacit☹. Mela jsem si tohle vse precist driv...☹ Ale ona se to urcite jednou nauci, mame jeste cas. Ted ji teda zacnu trenovat to sezeni na nocniku, protoze ona tam fakt nevydrzi...ale zase jinde pisou, ze si tam zasadne nema hrat???🙂 I kdyz fakt nevim jak , kdyz ted uz tam skoro nechce jit🙂

brisalek
6. feb 2011

@brisalek je okolo 15 mesicu, spatne mi funguje klavesnice🙂