Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

bubinko83
27. mar 2011

baby stavalo sa vam že sa vaše deti pocikali už aj ked sa pytali cikat? Mne sa syn niekedy pocika ale len kvoli tomu že je pohodlny nie preto že by to necitil.Aj dnes som sa ho pytala či ide cikat a on že nie a vzapeti pocikany do gati 😠 😠 😠

anta
28. mar 2011

@bubinko83 - no z toho si nic nedělej, nám Honzík chodí na nočník přes měsíc a taky občas bývá pocikaný, to se časem ztratí. Ze začátku to zvládal bez pocikání a teď se mu to nějak nevede 😉

lucikatn
4. apr 2011

Mohli by ste mi prosim poradit resp. vysvetlit system ako ste deti ucili na nocnik? Myslim tym od prvej chvile - kolko ste ich nechali sediet na nocniku, potom ako casto ste ich tam davali a pod. Pretoze vsade citam clanky len o tom ako deti tam nechcu sediet ale nic o tom ako ich tam naucit sa vycikat. Mam prve dieta a nemam potuchy ako na to... Vdaka za kazdu radu 😉

natalia777
4. apr 2011

@lucikatn skusat pri kazdom prebaleni ho tam posadit, skusat ked vypije vela vody tak za takych 10-15 min. dat ho sadnut na nocnik, skusat hned ked vidis ze chce tlacit posadit ho tam a ukazovat mu ako to robit........ ked sa vykaka pochvalit ho....... a ukazat mu co urobil nasa to najnovsie aj vonia 😀 😀 😀 a hovori ba ba 😀 😀 😀
a udrzat ho tam napr. pri pozerani telky, alebo s nim citaj knizky, hraj sa s nim pokial tam hopa 😉
dufam ze som pomohla, pisala som z vlastnych skusenosti...... 🙂

lucikatn
4. apr 2011

@natalia777 dakujem velmi pekne. A kolko min. cca ho tam mam udrzat sediet (nie nasilu)? Nejakych 5 min ci viac? Alebo pokial sa nevycika?

natalia777
4. apr 2011

@lucikatn hlavne ho s tym netreba vystrasit, daj sa mu najprv hrat s tym nocnikom nech si ho obrzie a zisti ze nehryzie 😀 a potom ak sa mu tam bude na nom pacit sediet tak ho tam nechaj pokial nieco neurobi 😉

natalia777
4. apr 2011

@lucikatn nasa niekedy vie obsediet aj polhodiny na nocniku 😅 ale ked sa jej nechce tak ju tam neudrzim no skusim neskor 😉 my sme zacinali s nocnikom v obyvacke pri telke BEBE tv 😉 aby na nom obsedela, teraz je uz jedno kde 😎

tinika
4. apr 2011

@natalia777 čafky 🙂) poznam ta .)))

lucikatn
4. apr 2011

@natalia777 no uvidime.... skusim to tak ako si pisala a snad sa naucime... Nechcem ho nutit ved mame este len par dni po 1. narodeninach a si myslim ze casu je este dost na nocnik ale ked ide leto tak na co sa zbytocne parit v plienke 🙂 Dakujem a snad tvoje rady pomozu 😀 😀 😀

natalia777
4. apr 2011

@lucikatn no my kakame uz pravidelne do plienky stale od 7 mesiaca 😅 a na cikanie sa chystam v jari uz nechcem aby mala plienky v lete hadam sa nam to podari a aj vam drzim palce 😉

lucikatn
4. apr 2011

@natalia777 ako tak pozeram mame deturence v rovnakom veku... Tak snad sa nam to podari 🙂 Drzime palceky

raa2
4. apr 2011

@lucikatn my sme zacali od pol roka, tak mame vytvoreny navyk, neviem ci sa ti to teraz uz podari, lebo deticky v tomto veku maju uz strasne vela inej roboty ako na nocniku sediet... 😒 ja by som skusala, ale ked nic, tak potom ked bude mat cca rok a pol, bude leto, tak by som nedavala plienku, nechavala ho pocikat, a vzdy ked sa pocika alebo pokaka, tak povedala ze to je zle a ukazala ze do nocnika treba...tak by sa ti mohlo podarit odplienkovat dietatko do toho tyzdna..my ten navyk mame, ale tiez sa to chystam spravi cez leto ak sa nezacne sam pytat..teraz ho chcem naucit cikat mimo nocnika, len musim pockat este kym zacne sam chodit, to bude tiez riadna zabava.. tiez sme mali chvile, ked protestoval, ale chvalabohu to bolo len prechodne...vela zdaru prajem pri uceni..

lucikatn
4. apr 2011

@raa2 ked bol este malicky tak som planovala ho zacat ucit tiez cca od pol roka ale sediet zacal dost neskoro - az v 8. mesiacoch a vtedy mu zacali ist aj zubky a bol nervozny tak so sa na to vykaslala a uz aj trosicku banujem lebo Timi je "velky chlap" a ma svoj rozum cize si vybera co chce a co nie ale ved to asi kazde dieta v jeho veku... uz ako tak zacinam tomu chapat (ako ho dat na nocnik) lebo som mala v tom riadny chaos tak sa pokusim to vysvetlit aj malemu 😀

raa2
4. apr 2011

@lucikatn ja som ho tam pridrzala ked bol malicky, asi mesiac, si predstav ze uz vtedy to chapal, hlavne ked sa mu to podarilo 2-3 krat, hned vedel na co to je..no maju oni uz teraz svoj rozum, ja to vidim na malom, ale neboj nic nie je stratene, ak sa to nepodari, tak pride leto a idealne na odplienkovanie, len tiez to bude boj 😉 kamaratka tak malu odplienkovala, mali vsetko ocikane, ale do 5 dni sa mala naucila cikat pekne rovno na zachod, mala cca rok aj 6 mesicov...

lucikatn
4. apr 2011

@raa2 ked to znie tak krasne a jednoducho 🙂 😀 😀 😀

irafa
6. apr 2011

maminky tak my jsme měli včera úspěch mala se poprvé vykakala do nočníčku huraa no to bylo radosti a dnes jen dvě plinky jinak jsme s úspěchem vystihly čurani ale zato jsem ji před chvilkou přebalovala zesranou jako hrom 🙂 🙂 🙂 ale hura pochopila nač to je a dokonce nočnik si uklidila ne na zachod ale do něj 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 tak to sme se zasmali cela rodina a i mala měla stoho srandu je to mala herečka jako všechny děti

saxana123
6. apr 2011

@irafa to je super, to ti závidím, my sme dnes revalííííí jak keby mal ostnatý drôt nastlaný na nočníku 😒 a aj tak sa vyčúral na zem ☹ Keď on je tak tvrdohlavý a ne a ne...občas mám pocit že nevie čo chcem od neho ale potom sa postaví a vyciká sa, tak zas si pomyslím že ma ale pekne "prešťal" 😀 alebo keď mu dám potom plienku do dvoch minut sa pokadí 😖 proste on nechce sedieť na tom nočníku a ja ho tam opakovane posádzam, on reve, vypína sa jak luk a ne a ne...snáď do jesene sa to naučí ☹

slavicita
6. apr 2011

@lucikatn ahoj, ja som začala malého dávať na nočník minulý týždeň a zatiaľ to pekne zvláda...dávam ho ráno, po obedňajšom spánku a večer pred kúpaním..nejako to nesilím...vždy mu zapnem telku alebo ho obložím hračkami, prípadne si k nemu sadnem a hrám sa s ním..ale nie viac ako 5 minút...prvý deň sa doň pekne vykakal a na druhý deň znova, tak som ho pochválila, pozreli sme spolu na hovienko a odvtedy sa stále kuká do nočníka keď z neho vstane....ono sa vraví, že je ideálne dávať dieťa od 18 mesiaca keď už vie ovládať močový mechúrik lebo teraz ešte veľmi nevie ako udržať moč...ale záleží to od vývoja dieťatka...teraz keď malému ukážem nočník, tak sa naň vyslovene pýta, aj keď veľakrát nič doň neurobí ale ho pochávlim, že pekne na ňom sedkal...hlavne ho nenúť lebo sa mu to sprotiví a potom budeš mať problém...🙂

saxana123
7. apr 2011

Babýýýý, my sme dnes ráno urobili minibobek do nočníka! teším sa jak malá, síce najprv nechcel, ale potom sedkal pekne, obložený hračkami a vozili sme autíčka a za chvílu sa ťahal taký smráááádek tak som ho vychválila do nebies,aj si zatlieskal, no hádam sa nám to postupne ešte zlepší ... 😀

lucikatn
7. apr 2011

No tak pomalicky uz nocnikujeme. Zo zaciatku len hucal ako keby sa bal toho nocnika tak sme mu ho nechali len na hranie a po par hodinach uz bolo v pohode. Ale Timus je riadny betar - ked vie ze ma ist cikat (ked uz sedi na trone) tak chce ist za kazdu cenu prec a potom si cupne vedla nocnika a vycika sa.... jaaaaaj 😠 😠 😠 ale vecer neviem ci to bola nahoda - zacal plakat v postielke a sme nevedeli co sa deje tak som ho posadila na nocnik, okamzite sa vycikal a bol klud 🙂

saxana123
7. apr 2011

@lucikatn Gratulujem!!! my ešte tak ďaleko nie sme ale snáď vás dobehneme :D

lucikatn
7. apr 2011

@saxana123 dakujeme ale este sa nebudem vopred radovat (i ked radost samozrejme mam) uvidime ako budeme pokracovat... 😀 😀 😀 zasa na zacinaju ist zubky a pokial bude taky trucovity ako pri poslednych tak sme aj donocnikovali ☹
Urcite nas dobehnete, este aby ste nemali vacsie uspechy nakoniec 😉 😀 😀 😀

lucia8688
7. apr 2011

no ja som na to išla motódou, že nočník má byť súčasťou hračiek,aby sa ho potom dieťa nebálo. A tak to aj dopadlo malý si ho dáva na hlavu a behá s nim po byte 😀 . No ked ho už dám na ňho sadnúť tak plače , vrtí sa a snaží sa z neho dostať aby sa s ním mohol hrať .. Už som rozmýšľala, že mu kúpim nový , ale neviem ...

neu.sona
7. apr 2011

Ahoj holky,
tak já taky napíšem naše snažilkování na nočník a záchod.
Malého posazuji na nočník asi od 9.měsíce. Poznala jsem, že kaká, tak jsem ho tam dala a prostě se vykakal. Prošli jsme fází, kdy nechtěl, tak jsem ho nenutila.
Je to zhruba čtyři měsíce, co jsem začala intenzivně. Nejdřív byl trošku boj, nechtělo se mu. Já to nebrala jako že ho hrozně nutím, ale přípomínala jsem. Dávala na nočník. Koupili jsme od Fisher Price hrající a tím se to zlomilo. Začal chodit sám, bez nucení čůrat. Ale neříkal si. S kakáním se schovával.
Před dvěma měsíci jsem mu začala doma dávat slipečky. No, nejdřív hodně nehod, postupně ubývalo.
Hrající nočník jsme vyměnili za normální s hrošíkem a koupili redukci na záchod se stupátkem.
Hrozně se mu to líbí. Začal chodit tam a říkat si. Nočník máme do zálohy.
Čůrá a kaká jen tam. Už se neschovává. Venku chodí též ve slipech. Cestu autem také zvládáme bez plínky.
Říká si, je spokojenej, když se vyčůrá třeba na travičku 😀 . Jen na noc plínku má. V poledním spánku se nepočůrá, ale noční ještě nevydrží.
Jen tím chci říct, že jsem ho nikdy moc nenutila. Jen budovala nový zvyk na to, že prostě plínka do jeho života postupně nepatří a trénovala pocit, že to jde na záchod a tak to má být.
Pochopil to velice rychle. Já jsem zastánce toho, že je to na delší dobu a dítě se to musí naučit.
Nebojte se na doma dávat dětem jen slipečky. No tak co, počůrá se, převlečeme.
S tím kakáním, jak se některé děti schovávají jsem od mého syna pochopila to, že na to chce mít klid a nechce, aby u toho někdo byl. Proto se schovával.
Právě na tom záchodě mu to vyhovuje. Dáme, odejdeme. On má klid. I děti chtějí soukromí. Je to pro ně něco osobního.
Jsou samozřejmě děti, které si začnou říkat na záchod sami a plínu odloží. Ale já bych asi nevydržela čekat do tří let.
Je to můj názor, nikoho nenapadám. Vím, že některé děti k tomu mají odpor a vybudují si odmítání.
Držím Vám všem moc pěstičky, i když se to tak nezdá, dřív nebo později to zvládnou všechny 🙂.

baris
7. apr 2011

ahojte holky,

pročítám poslední stránky a trochu se stydím vám popsat náš problém a jak ho řešit 😖 Mám dvě holky, přitom starší má už 2roky a 7měsíců, ale doteďka se mi nepodařilo jí donutit, aby se vyčůrala do nočníku či na WC ☹ . Snažíme se jí dávat na nočník od cca 9 měsíců. Zpočátku to problíhalo celkem klidně - na nočníku seděla, ale nevyčůrala se. No a pak najednou mi začala na nočníku křičet, že tam nechce být, zdrhala, vzpírala se. Tak jsme tomu dali chvíli oddech a po měsíci jsme to začali zkoušt znovu, ale jediné, čeho jsme dosáhli je to, že jakmile jsem ukázala nočník, nebo jsem jí posadila na záchod, tak si sama způsobuje zácpu ☹ ☹ . Mohu prosit, slibovat, vyhrožovat, aby se vyčůrala, ale nic. Dávám jí i kalhotky (je bez plínky), v pohodě tak vegetuje i 3 hodiny, ale pak začne být nervózní, i když jí donutím si sednou na nočník, tak se tam nevyčůrá a chce plínku. Ta je samozřejmě do 3 sekund totálně plná.

No a o kadění ani nemluvím - to stojí na špičkách, stáhnutý zádek, schovaná a snaží se vykadit (samozřejmě do plínky).

A mladší - Kája - začíná být kopií Káti - ukážu nočník, je řev.

Fígle jako teplá voda do nočníku, slibování všeho možného i nemožného (ke konci i vyhrožování), v létě čůrání na kytičky (ty jsem dávala i do kytičky i do nočníku či do WC), splachovala, ukazujeme jiné děti, nás vidí ..... Nevím, jak jí přinutit, aby se tam vyčůrala, pak si myslím, že by začala i Kája. No nevím. Jsem už z toho nešťastná, Káťa vypadá starší, protože měří skoro metr, plínky taky nedávají v obchodě zadarmo ... 😒

takže máte nějaké další fígle, jak donutit dítě čůrat někde jinde než do plínky?????

boka08
7. apr 2011

nepoznate zenusky nejaku rozpravkovu knizku na temu nocnik? Nas Bohusko vie cikat po stojacky aj vsetkemu uz rozumie ale sediet na ziadnom z troch nasich nocnikov ani na wc s redukciou sediet nechce vraj ho to boli...tak uvidime. ale rad opakuje co vidi v rozpravkach, ale ziadnu nepoznam o nocnickovani. za radu vopred dakujem. katka

luciebx
7. apr 2011

ahojky.. tak malemu bylo vcera 9 mesicu a uz taky mame doma nocnik.. ja teda osobne nevim jak zacit.. obcas ho tam posadim on tak kouka a je to.. zatim teda vzdy s plinou nejak nevim jak bych to udelala kdyby se mi tam vycural nebo vykadil.. jak ho utrit a tak.. no sem matka zacatecnice.. ale ted k tomu kdo tu pisete ze vase deti maji skoro 3 a furt ne a ne na nocnik nebo zachod.. od svagrove malej mel ted 4 roky a poslednich par mesicu si zacal rikat ze chce na zachod.. taky mel hruzu kdyz videl nocnik.. rev.. histericky se klepal proste na to nepujde.. takze ho nechali.. az dosel na to ze se chodi na zachod.. hold kazdy dite je jiny.. ja toto teda nechci abych mela 4 letyho a furt v plinach.. ale uvidime.. mamka mi ted pomuze jak zacit s nocnikem.. ja sem asi trosku pohodova ale chci do toho zacit sama sebe nutit ze se s nocnikem musi zacit.. takze hodne sily..

neu.sona
7. apr 2011

@baris a zkoušela si někdy jí prostě nechat třeba týden-čtrnáct dní doma fakt jen s kalhotkama? aby pochopila, že tu plínku nedostane? že, když se prostě nevyčůrá na záchod, tak se počůrá do kalhotek? já bych to zkusila.
nekomentovala bych to negativně, když se počůrá do kalhotek nijak negativně. v klidu převlékla a hotovo. jen bych jí prostě vysvětlila, že se chodí čůrat na záchod. dělala bych, že si nevšímám toho, že je nervózní. je velká, určitě to rychle pochopí.
mě by ani nenapadlo dítě sprchovat či něco podobného... prostě to dítě na to musí přijít určitým způsobem samo. ale tím, že jí dáš vždy tu plínku, tak jí asi dokazuješ, že se to dělá pořád do těch plínek.
já vím, je to těžký, ale jde o ten přechod, než si zvykne.
no a malá kopíruje asi sestřičku. čím dřív to zvládne starší, tím dřív to bude zvládat i malá.
hodně štěstí, je to asi někdy o nervy ☹

neu.sona
7. apr 2011

@luciebx je hrozně malinký. má čas... spíš bych pozorovala, jestli nevydá nějaký signál, že chce něco dělat. náš malý prostě dával jasně najevo, že chce kakat... chvíli to šlo, pak přestal, teď zase začal... je to těžké, když děti do toho prochází určitou fází vývoje.. rostou zoubky atd. děti potom moc nemají náladu se soustředit na nočník.spíš bych zkoušela. nic víc.