Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

papuellka
4. mar 2011

@eva1979, @syslica Kámoška zase říká, nechat bez plínky, aby si uvědomil, jak mu to teče, já ho bez plínky nenechávám, zkoušela jsem jednou, nemám na to, to jen, když přijde taťka z práce, tak si ho nechá vyslečenýho a pořád stojí u něho nebo sedí na nočníku, či na záchodě, problém je, že malej taky málo pije, tak to může trvat věčnost. Kokinka mám samožřejmě nachystaný.🙂 Už by to byla ostuda, kdyby měl v létě plínku. Krásný jméno jsme si to vybraly?🙂

adka12
4. mar 2011

Baby poraďte, ako docieliť, aby sa dcéra začala pýtať na nočník? Má 20 mesiacov. Niekedy sa pýta, ale je to veeeľmi málo. Keď jej poviem, že ideme cikať, vždy ide, sadne si na nočník, vyciká sa, zatlieskam jej a je to. Ale sama sa nechce pýtať ani za svet. Niekde som čítala, že deti si okolo 18 mesiaca začnú uvedomovať svoje potreby - že im treba cikať. Jediná výnimka za deň je, keď ráno vstane. To vie, že vždy ideme cikať, tak ma hneď ťahá z postele. Ale počas dňa ani za nič.
Ďakujem za rady 😉

vodnarky
4. mar 2011

@adka12 -daj jej cas...ona zacne aj sama...uz pokrok je,ze ti tam ide a vypisa sa...to nasa zacala az okolo 2,5 roka(tusim mala aj viac)..snazila som sa ju to naucit,ked mala okolo 1,5 roka,ale jedine co som dosiahla,bolo,ze mala dalsiu hracku a vsetky hracky pisali,len ona nie....a kazde dieta je individualne...niektore zacnu v 18 mesiacoch ine zas ked sa im uz blizi 3-ti rok zivota... 🙂

syslica
4. mar 2011

@papuellka No, svet by sa nezrútil ani keby sa to do leta nenaučil 😉 Piť treba ponúkať stále, aj keď majú 200 dôležitejších činností a aj šťavnaté ovocie nachystať (hrozno, hrušky, melón, keď bude, čokoľvek). Čo sa týka plienky, u vás to momentálne vyzerá, že posadíte na nočník a striehnete, kedy sa podarí a často tam presedí celú večnosť, obklopený hračkami, knižkami a manželom, však? Poznám 🙂 u nás sa v tomto štádiu nácviku sťahovali komplet hračky z izby do kúpeľne 🙂 🙂 Lenže to, čo chcete dosiahnuť je: pocítim nutkanie, idem sa vycikať, vycikám sa a viac na nočník/záchod nezaujíma. Na tomto leveli ešte Tadeášek nie je, ale na dobrej ceste tam 🙂 Keď bude tak ďaleko, uvedomí si, že chce cikať aj keby mal hneď plienku... no, ja by som zostala na schéme, nechať plienku a posádzať na nočník kedykoľvek usúdiš, že je pravdepodobnosť, že by sa tam mohlo čosi podariť... tak ako som písala.

lola11
4. mar 2011

joj dievcata, som taka rada ze existuje toto forum - uz zacinam byt kludnejsia a moc neriesim maleho a jeho trampoty s plienkami. Rano mava suchu plienku, vycika sa do wecka, par dni uz aj cez den mame suchu a vycika sa. Tak snad to je na dobrej ceste a uz si to zacne uvedomovat. Tak cakam na tu vetu - maminka chcem cikat.... Aj ked s kakanim to neviem ako bude, lebo to sa stale schovava a ani za svet nepovie, ze chce kakat. Ach jaj, tak snad do septembra ked pojde do skolky uz budeme bez plienky...

syslica
4. mar 2011

@lola11 Už je to len krôčik... my napríklad ešte v noci nevydržíme bez plienky / cikania no a kakanie je kapitola sama o sebe. Ešte prednedávnom jednoducho došiel a zahlásil "Maminka kakal - pebaliť." teraz hlási "Kakal - vymeniť sipky." 😀 no ale ja tiež tvrdím, že do septembra ešte ďaleko..

sandra81
4. mar 2011

Tak furt nevim co delat. Mala si ze me asi dela srandu. Prijde s nocnikem v ruce, drzi se za plenu nebo kdyz nema tak se taky drzi a kdyz ji posadim tak nic. Pak kdyz opravdu uz moooc moooc chce curat zacne brecet ale na nocnik ani zaboha nesedne. Ani na zachod. Zacne me objimat a nekdy citim jak ucurava, jak ji to tece po nohou. Tak ze bych ji teda nechala jeste v plenach, treba mesic to neresila a pak to zas dala nocnik do jeji blizkosti? Jenze ona i kdyz ten nocnik neni pod nosem tak to curani i bobek furt "resi". Proc ale teda si nechce sednout ????

imfka
5. mar 2011

@adka12 tu nejde len o to, ze deti si od 18 mesiacov uvedomuju svoje potreby, ale o to, ze do 18 mesiaca maloktore dieta ma dost silny mocovy mechur, aby udrzalo moc. Preto sa odporuca zacat s nocnikom az vtedy, pretoze do tohto veku je to viac o trenovani rodicov nez dietata.
Maloktore dieta sa bude pytat na nocnik samo. Moja mala je sice este mala, ale ja som sa starala o deticky a odtrenovala som na nocnik niekolko. Vacsinou je to o rutine a hlavne ponukani nocnika a neskutocnom mnozstve trpezlivosti. Takze sa pytaj pravidelne, ci jej treba ist na nocnik a velakrat pomoze, ked povies, ze ty ides cikat, ci aj ona chce. Deti radi kopiruju rodicov 🙂

tinika
5. mar 2011

ahojte, tak my nočnikujeme uz nejaky čas, vzdy ked som ho dala sa vypiskal, kakat do nočnika sa mu este nepodarilo, ale od vianoc, ako sa pokazil spanok, bol chorukcky, tak max. posedi, ale uz par dni bez uspechu :( prv ani sediet nechce, hned chcel vstavat, teraz posedi, ale to je tak vsetko? myslite, ze to prejde? len treba skusat?

syslica
6. mar 2011

@tinika Ja si myslím, že Paťko je ešte maličký na aktívne chodenie na nočník, skúšať môžte, ale to je vlastne len na tebe, ako vystriehneš pravú chvíľku, kedy sa mu práve chce cikať/kakať... a ako bude rásť, isto aj jeho chvíľka príde, keď si sám uvedomí, že ho čosi "tlačí" a treba si ísť uľaviť do nočníka 🙂 .

tinika
6. mar 2011

@syslica no len on uz davnejsie vzdy ked som ho dala aj sa vycikal, ako nestresujem este len enviem prečo nechce seidiet zrazu

syslica
6. mar 2011

@tinika Možno má teraz len také obdobie, že ho zaujímajú iné veci 🙂 nočník nechaj na viditeľnom mieste, snáď ho časom vezme na milosť a zas sa začne "usádzať".

tinika
6. mar 2011

@syslica no zatial ho berie do ruk ale to je tak vsetko 🙂) pcha do neho vseličo, len nie svoj "milostivy zadok" 😀 😀

tinika
6. mar 2011

@syslica a čo mal maly s jazyčkom? no moj vyplazuje ked sa s nim tato šali a vyplazuje tiež, tak skuste taku hru

syslica
6. mar 2011

@tinika No vidíš, chlápätku to ešte "nedocvaklo" na čo taký nočník slúži 🙂 Syslík mal jazyk prirastený a zospodu zjazvený, tak bolo treba operovať, teraz ho asi bolí, lenže cvičiť s ním musí, inak prirastie zas 😒 .

tinika
6. mar 2011

@syslica :( tak nech cviči bobak vyplazuje o zivot 🙂

pajafra
6. mar 2011

Chtěla bych poprosit o radu, dcerka už chodí asi 2 měsíce bez plínek - doma, venku v zimě zatím ještě plínky nosíme a na noc taky. Jak ji naučit bez plínek na spaní? Radili mi např. nedávat pít od 17.00 nebo pravidelně v noci budit a posazovat na noční, ale obojí mi připadá "drastické". Děkuji za rady.

kutcher
7. mar 2011

@pajafra Já si neumím představit, že bych malému nedala na noc napít. Dle mého názoru k tomu musí dítě dojít samo - když začne mít suché plínky nebo se začne samo budit. Náš malej se občas vzbudí, někdy je pročůranej na skrz, to je pro mě znakem, že začíná dozrávat, ale ještě to není ono. Až bude léto, tak zkusím nechat spát bez plen a měnit předem připravené cejchy, ale něco učit nutit nebo dokonce nedat napít je dle mě blbost.

pajafra
7. mar 2011

Naše malá totiž pije dost a navečer taky, dokonce i minimálně jednou za noc se budí a chce napít, tak si taky nedovedu představit, že bych ji měla trápit žízní. Ona ale když má plínu, tak si neřekně, že chce na nočník - když ji přes den nemá, tak v pohodě. Tak nevím, třeba to v noci přijde samo.

lucie777
10. mar 2011

@pajafra Nedávat napít mi taky přijde dost drastický, ale párkrát za noc vzbudit a posadit na nočník mi nepřijde tak hrozný, se mnou to tak máma prý taky praktikovala, i když já osobně bych noční plínu asi dobourala, až se prostě přestane v noci počůrávat..

lucie777
10. mar 2011

Ale mám na vás taky dotaz, Kája už několik měsíců uměla přes den skoro vždy čůrat do nočníku, buď si ho přinesla nebo se začala tahat za kalhoty, takže sem jí šoupla na nočník a hned se vyčůrala, poslední dny ale snad naschvál čůrá zas do plíny, vím, že je ještě malá, ale moc dobře ví, kdy čůrá a vím, že to dokáže jakžtakž ovládnout, proč ale najednou nedává nijak najevo, že se jí chce?

sussanah
10. mar 2011

@lucie777 ahoj, mala je jeste mala, muze ji cokoliv vykolejit. Muj kluk je od roku temer bez plinek, ale obcas bylo obdobi (cca 2-3dny) kdy najednou zacal ucuravat a podobne. Vetsinou se to spojovalo s nejakou zmenou u nas, bud prijela navsteva, my jsme cestovali, lehke nachlazeni, zuby atd.. Deti jsou v tomhle veku opravdu citlive a reaguji na vsechno. Osvedcilo se mi to nijak zasadne neresit, dat mu plinku maximalne na venek, ale doma pekne ve slipech s takovou malou vkladaci vlozkou (pouzivame latkove plenky), takze kdyz to nahodou slo, tak to nebylo vsude na podlaze, ale pritom vedel, ze nema plinku, tak by si mel volat. A kdyz si ucurnul, tak proste prevliknout, rict, at si priste zavola a dal neresit. Vzdycky se to behem tech 3 dnu potom upravilo samo. Ted jsme akorat resili to same, tentokrat to trvalo skoro 5 dni, uz jsme meli i podezreni na zanet mocaku (mel chudak i horecky), ale asi se jen nekde prochladil a uz je to zase v pohode.

syslica
10. mar 2011

@pajafra Príde to samo 🙂 Malý syslík sa cikať pýta aj keď má plienku (na von do zimy, inak v byte nie). My sme v štádiu, keď máme počas spánku ešte plienky - a po zobudení sú poriadne plné. Niekedy sa zobudí, že mu treba cikať, väčšinou nie... no a kakanie bolo pred chviľou - do slipiek 😉 .

kajulka001
10. mar 2011

ahoj holky ja zkousela malyho na nocnik kdyz mu byl rok a pul na nocnik nechtel radsi se pocural do slipu to jsem zacli v zime no a tak jsem ho nechala a v lete jsem ho na zahrade nechala litat jen v trisku on se naucil curat na travicku a pak v pohode sel doma na nocnik ted uz koupime podlozky na postel a zacnem ucit i ve spani bez plyny

kjajule
10. mar 2011

Ahoj maminky , potřebovala bych radu, náš malý chodí už více než týden bez problému čurat na nočník, je schopný si ho sám donést svléknout se vyčurat obléknout a pak mi dojít říct že čural, vždycky ho moc pochválím jdeme ho spolu vylejt do záchodu umýt a v pohodě 🙂
Problém nastává když se mu chce kakat... ☹ chodí po bytě říká že chce čurat posazuje se sám několikrát na nočníček vstává s tím že se mu nechce a pak se pokaká do slipů v tu ránu začne hrozně brečet že je fují.... ☹ Nutit ho aby seděl na nočníku do té doby než se vykaká nejde to by mi pak neseděl vůbec...vysvětluju ukazuju na plyšácích tak jak jsme se naučily čurání nikdy jsme ho za žádnou nehodu nekárala ani na něj nekřičela, kakání nemá nijak tuhé spíš měkčí takže ho to ani bolet nemuže...už nevím co dělat s čuráním to máme suprové na jedničku už ani nedávám plínku na polední spánek jde se krásne vyčurat před spaním a hned jak vstane utíká na nočníček čurat.Ráno si sám sundá plínku a jde čurat má ji už víc jak týden suchou i ráno...ale prostě to kakání nám dává zabrat... ☹
Celkově nesnáší když je špinavej tak mu to kakání přijde nejspíše taky špinavé jen nevim co s tím...na záchod na redukci moc nechce bojí se že tam spadne asi... pořád se drží ručičkama boků redukce aby tam náhodou nezapadl...a ve výsledku je to stejné jako na nočník...čurat ano kakat ne... ☹

cmulinko
10. mar 2011

@kjajule mala som zo synom ten isty problem...cikla bez problemov,ale kakl stale do slipkov a potom zacal plakat,ze sa pokakal a mam ho umyt...neznasa tiez,ked je spinavy.trvalo to asi tak 1 mesiac,kym si sam uvedomil,ze ak nechce byt pokakany,tak musi povedat skor,ze bude kakat.myslim si,ze moj syn mal problem este udrzat stolicu ci kontrolovat sfinkter....a az ked sa to postupne naucil,tak sme mali prve uspechy.zaciatok bol do slipov...potom ma zacal upozornovat len par sekund pred kakanim....to som musela mat v kazdej izbe nocnik,aby som mu len sup frisko stiahla nohavice a stihli sa vykakat.....a az postupom casu si vypracoval sfinkter tak,ze teraz dokaze drzat stolicu tak,ze stihneme dojst v pohode na zachod a pokojne si sadnut.nam sa toto vsetko podarilo az ked mal syn 2 roky a 10 mesiacov...takze drzim palce.

petronelas
10. mar 2011

Ahoj holky!
Chtěla jsem se vás zeptat kdy dáváte děti na nočník?Já začala je to necelých 14 dní a převčera se vyčůral do nočníku.Od té doby ale nic.Ani kakání ani čůrání.A když mu ukážu že musí chodit na jeho nočník,tak tomu rozumí a hned na něho ukazuje a běží tam.Ale prostě se už nevyčůrá a nekaká.
Jaký máte harmonogram dne na nočník a jak jste začínali?Hned s úspěchem? 😢

sussanah
10. mar 2011

@petronelas Pokud jste zacali ted nedavno, tak to bude hoooodne zavisle na malem, jak bude chtit, ty s tim moc nenadelas. Uz ma vlastni rozum, takze bud bude chtit nebo nebude 😅 Zacala bych davat jen parkrat za den, vzdy po probuzeni rano a odpoledne a pak po hlavnich jidlech, tam je sance, ze by treba mohl kakat. Jinak bych to ale behem dne neresila, jen pokud on sam by nevyvinul nejakou iniciativu. Tech par vysazeni na seznameni s nocnikem bude urcite stacit a jsou to ty nejpravdepodobnejsi casy, kdy by se mohlo zadarit 🙂 Jinak u nas vzdycky dobre fungovalo, kdyz jdeme spolu. mame velkou koupelnu, takze si sednu ja i on a maly je cely spokojeny, ze dela to co mama 😀

danteska
10. mar 2011

baby ja davam maleho tiez na nocnik..ale teda zatial taka zoznamovacka takze tak 2x za den.ale chcela by som castejsie..
@sussanah skusim tak ako si radila petronelas-aspon rano,trebars pred obednym spanim to je akurat po obede a ked sa vyspi..malemu sa podarilo uz aj 2x vykakat,aj 3x vycurat.len to tam sedi aj 30 minut......na ako dlho ho mam na nocnik posadit?len posadit,pockat a ked nic zobrat nocnik,schovat a skusit neskor?lebo my tam citame knihy a hrame sa..a podarilo sa.priznam sa ze nie vzdy mam cas davat ho tam,ale chcela by som zacat tak aspon 3-4x za den a postuplne castejsie..

sussanah
10. mar 2011

@danteska ja osobne nejsem zastance dlouheho vysedavani na nocniku, maximalne 10min, pokud teda nema rozdelanou praci 😀 (nas kluk si dava na cas, nekyd tam tlaci i 15min 😅 ). Jakmile to totiz pochopi, tak je to uz v tomhle veku jen o tom, jestli bude nebo nebude chtit. Jinak k tomu zabavani se na nocniku, bacha, aby jsi ho jakoby nezabavila moc, protoze pak se zas nebude soustredit na to, co by mel, nehlede na to, ze nocnik by mel byt na vykonani potreby ne na hrani (alespon u nas to tak mame nastavene). Jakoze ano, taky tam ma knizky a ukazujeme si a cteme apod, ale pravidelne mu rikam, co ma delat, kdyz se nahodou zacte. Ale on to ma teda spis tak, ze se vycura hned, ale pak by si rad nad knizkou posedel a ja nevim, jeslti jeste bude tlacit nebo teda co bude 😀
Ja bych zustala u tech 3-4x za den, dokud si na tyto aspon trosku nezvykne a az potom bych pridavala v mezicasech. Tot me zkusenosti 🙂