Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

sussanah
9. máj 2011

@uankab ted uz spi uplne bez plinky asi 3 -4tydny, meli jsme jen tak max 4 nehody. Davala jsem pred tim plinku na noc jen pro jistotu jen do toho prvniho "pulnocniho" curani, pak uz spal bez, do rana uz vydrzel bez problemu ( v noci uz nekojim a ani vodu nepije). Taky jsem ho nechtela v noci davat, mela jsem strach, ze mi znovu neusne, ale sam se zacal vrtet a budit a prave po vycurani je okamzite tuhy jeste nez ho prendam do postylky. Usila jsem mu kvuli tomu i nocni kosile, at nemusim slozite rozepinat a zapinat overal a je to rychlovka 😉
Podle me mas 2 moznosti, zalezi na tom, co je ti blizsi. Bud ty noci nechas proste na ni, az vydrzi celou noc sucha (coz muze byt treba za pul roku) nebo ji zkusis dat v noci vycurat a bude bez plinky. Ja jsem preferovala druhou moznost, protoze se maly hodne poti a chudak byl z plin vzdycky spoceny, takze jsem to chtela poresit nez prijdou horka.

uankab
10. máj 2011

@sussanah , velka vdaka... vyskusam to asi tiez tak, uvidim co z toho bude.. ja este kojim, ale uz len nad ranom ked sa zobudi... a vtedy ju vzdy dam aj vycikat... teraz tu mame rusno, pride kopec navstev, ale ked bude klud tak asi zacnem a uvidime ... potom sa ozvem s vysledkom 😉

ivana82
12. máj 2011

Ahojte, mozem Vas poprosit o radu...moj maly ma dva a pol roka, cez den sme bez plienky, iba na spinkanie ju mame (to do septembra musime vyriesit), ale pomaly to ide, ale nas problem je inde... Nas maly akonahle sme niekde vonku a pride na neho potreba, ci mala alebo velka, pyta sa na svoj nocnik, comu som rada, ale nie vzdy ten nocnicek mame pri sebe (mame ich u starych rodicov, na chate, u krstnej), ale nedostanem ho nikdy na velky zachod, aj ked tam je detska nasada...poradite mi ako ho k tomu "prinutit", aby sa toho nebal 😔 som z toho smutna, lebo potom to musime riesit plienkou, ine neplati, stale sa len pyta domov, place a ani postojacky nic neurobi ☹ dakujem za kazdu radu 🙂

narika
12. máj 2011

Ivana skus zobrat zo sebou jeho oblubenu plisovu hracku a skus hrat, ze ide robit potrebu 😒 mozno to maleho pomoze.skus za skusku nic nedame 🙂

tinika
12. máj 2011

@zuzicka1982 moj syn sa tiez pekne vycikal od 8m. ale v 13m. bol chory a nejako sa to zlomilo, sedel na nočniku ale nič, potom bolo obdobie ked ani posediet nechcel tak sme dali pauzu a začiname od znova .( dufam ze v lete to nejako zvladneme bez plienok hoci ho budem prezliekat xkrat denne

babulina
12. máj 2011

@ivana82 presne toto riesim aj ja, s cudzim zachodom sa proste nekamaratime, ale vyzera ze na svita na lepsie casy, nasa sa vycika len na travicku, a nahodou minule jej ubehlo kako a stalo sa to na ihrisku, teda bokom od ihriska na travicku a islo akurat jedno dievcatko a patricne to okomentovalo a vyzera ze v tej malej hlavke sa cosi pohlo lebo zatial uz dva razy bola cikat a kakat aj na cudzom, sice dalsie styri razy sme si museli vybehnut zase na travnik

angelaa214
15. máj 2011

kto mi poradi a napise? moja mala ma 23mes. a ked ju posadim na nocnik tak sa rozplace.nechce si sadnut ani na zachod ani na nocnik,poradi niekto?moj muz je stoho hotovy,stale hovori,ze jeho syn s tou jeho prvou zenou sa sam naucil na nocnik,ked mal rok,....teraz to vyzera ,akoby moja mala bola neviem aka

anta
15. máj 2011

@angelaa214 - ježiš, hlavně jí nenuť, prosím, jinak jí vytvoříš psychický blok, bude to pak horší a bude se toho bát a bude celé to učení trvat mnohem déle! 😕 Ať si tvůj manžel říká, co chce, asi tomu moc nerozumí, neboť v opačném případě by si uvědomil, že každé dítě je jiné a má jinou výbavu v hlavičce, tj. evidentně dceruška na to není zralá, malé Angelínce, prosím dej čas, nespěchej na ní, mělo by to opačný efekt, však ona na to přijde sama, věř mi 🙂 🙂 🙂 Má na to času dost, dej na malou a její pocity a na své pocity a na svou intuici, a ne na to, že zrovna manžel je z ní hotový 😅 😅 😅
P.S. - krásné jméno Angelínka 😉 🙂 🙂

anta
15. máj 2011

@anta - jestli mohu poradit, tak se jí tak nenápadně ptej, jestli nechce na záchod, na nočník, pokud bude protestovat, dej bez řečí plínku a nestresuj jí. Ujmi se učení na nočník sama aspoň ze začátku a nenech si do toho kecat tvým manželem, to až později, až budeš vidět nějaký pokrok, pokud Angelínka nechce teď, odlož učení až za měsíc, však se nic nestane a pozdě není 😉 Náš Honzík se to naučil až ve dvaapůl letech a je v pohodě. Dala jsem vždy na jeho náladu, ptala se ho, jestli chce na nočník, či chce slipy a podobně, pokud řekl ano, dala jsem, když řekl ne, dala jsem bez keců plenu a dál jsme o tom nemluvili, učení mi trvalo cca čtvrt roku, ale nebylo to podmíněno žádným stresem dítěte ani matky (tedy mne), prostě v pohodě, žádný rozčilování, jen samé chvály a odměny a tleskání a divadýlko 😉 🙂

ktr
15. máj 2011

@angelaa214 hlavně opravdu nenutit!!!!já bych dala na nějaký týden plenu a vůbec bych o tom nemluvila....a třeba za 14 dní zkusit pomalu o tom mluvit...třeba ,že panenka se půjde vyčurat a co kdyby to ona potom taky zkusila....pomalinku ,nenápadně a netlačit...když řekne ,že ne...nic se neděje,zkusit zase za nějaký den..ještě bych třeba zkusila nový nočníček a dát ho do jiné místnosti než předtím....

adunka73
15. máj 2011

@angelaa214 to je strasny,vubec svojeho chlapa neposlouchej,jeste jsem nevidela dite,ktere se v 1.roce naucilo chodit na nocnik 😠 moje dcerka ma 22 mesicu a vubec nocnik neresime,podarilo se ji to jen jednou pred mesicem a skoro se z toho pozvracela,kdyz se podivala co to udelala za zlutou louzicku 😀 .Od te doby nechce nocnik ani videt a my ji ho vubec nenutime.Prijde to casem samo,uplne souhlasim s "anta".

adunka73
15. máj 2011

vubec nechapu,proc vetsina tak stresuje sebe a svoje deti s brzskym chozenim na nocnik,jediny duvod vidim v usetreni penez za papirove plinky nebo praci s pranim plinek.Prijde mi to jako soutez,kdy se kazda predhani,ktere dite je sikovnejsi.Ziji v zahranici a tady vubec nikdo neresi vyvojove tabulky,kazde dite se vyviji individualne a svym tempem,at uz se jedna o mluveni,chuzi nebo nocnik.Kazde dite jednoho dne dozraje a dojde do sveho cile,nektere drive,jine pozdeji.Tim vsak nemyslim v 6 letech 😎 .Jsem moc rada,ze me okoli nestresuje vecnymi otazkami,proc moje dcerka jeste nosi pliny,kdyz ta od sousedu uz davno chodi na nocnik...!Holky,nestresujte se,dejte tomu cas,bude lepe vam i vasim detem. 😵

jitkatatarova
16. máj 2011

@angelaa214 prve dieta neries,kazde je ine.Moje tiez zacali chodit na nocnik v 2 rokoch.Najprv mali nocnik v izbe,sedavali na nom oblecene a hrali sa.Skusali sme davat cikat babiky a popri tom som ich presviedcala nech to vyskusaju aj oni,ved su uz velke slecny no a postupne to slo.A ked sa oteplilo jednoducho nedostali plienky.Na zaciatku cikali aj 2x za hodinu,tak som sa stale vypytovala ako papagaj 😀 .Pravdupovediac to boli asi najtahsie 2 tyzdne,lebo niekedy sa stalo ze sa vycikali vedla nocnika a tak sne prezliekali,utierali stale dokola.Este ze muz nebol doma 🙂 .Najviac na ne ale zabralo a to bol doslova zlom,ked som im dovolila si ist vyliat nocnicek a splachnut.Odvtedy je to uz v pohode.Teraz mame plienky len na noc.No ale najhlavnejsie je aby si ju nenutila na silu,lebo si moze spravit blok a s tym potom tazko pohnes.Neboj ja som to tiez musela obcas predychavat. 🙂 Drzim palce.

anta
16. máj 2011

@adunka73 - no já tady mám jednu maminku v ulici a ta pořád tu svojí holčičku vychvaluje až do nebes a jak v roce a půl jsou bez plen, co myslíš, že jsem udělala? No ignorovala jsem to, naštěstí takového sportovního ducha v sobě nemám, nemám sklony k porovnávání děti, abych huntovala dítě tím, že ho budu nutit dělat věci, na které ještě není naprosto vyzrálý. Člověk by o té dětské dušičce a celkově dětské psychice měl vážně trochu vědět, jinak se dopouští chyb, které pak to dítě poznamenají. Soutěžit s dětmi, které je lepší, mi přijde jako pokusy na zvířatech, pokus - omyl, nemám dítě proto, abych ho vystavovala, že? Moje ségra má 4letou holčičku, vždycky když od nich dostaneme pohled, tak je tam její dcera jako podepsaná, no nevím nevím, jestli děti ve čtyřech letech vůbec umí psát 😅 😅 😅 😅

anjelicek26
16. máj 2011

@anta - podpis sa da naucit xixi, ved je to jednoduche aj pre 4 rocne dieta, dcerka chodi od 4 v UK do skoly a vie vsetky pismenka, cislice aj pisat aj ich pozna, teraz cita prve slova 😉 A o nejakom nadpriemernom nadani u nej nehovorime, priemerne dietatko 😉

Nasa krpana bola tiez 1,5 rocna bez plienok ale bez nezmyselneho treningu, sadania na nocnik a podobnych hovadin ako babo...plienky proste dala jeden den dolu a nechcela... tak sme skusili... do tyzdna sme boli bez nehod a to AJ v noci. Ona uz vtedy cikavala len kazde dve hodiny. Tak nam to aj lekarka odsuhlasila, ze uz je na to dost vyzreta. Ale toto je tak strasne indi vindy... na druhej strane do 2,5 roka nepovedala viac ako 5 slov 🤐 😅 😅

kefin
16. máj 2011

@anta no moje malá byla též bez plen od roka a čtvrt(přes den), ale musím teda říct, že jsme s tím neměli vůbec žádnou práci, šlo jí to samo, takže asi tak, nevidím důvod jí nechat pařit do tří let v pleně, když to zvládne bez ní, jenom proto, že nějaký chytrý psycholog řekne, že děti do dvou let na to nejsou psychicky vyzrálé 😝
Tím se nenavážím, do maminek dětí, ktré nosí ještě plenku. a taky se tím nikde nechlubím, jen mi to prostě nedalo, abych zareagovala.

hancazivocich
16. máj 2011

U nás právě probíhá odplínkovávání. Přes den pobíhá víceméně bez, jsou dny, kdy si krásně říká a jsme bez nehody a jsou dny, kdy měníme a měníme. A přijde mi s úsměvem oznámit - zase pochc***, vyměnit gaťátka. Kadí teda už jen do nočníku + ehm jedna, dvě menší nehody, kdy se kadilo na etapy...
Kadíme a čůráme za nálepky. Máme doma divocha, takže jsem předpokládala, že nočník bude pomalejší, páč madam nevydrží nikde ani chvilku.

Ano, věřím tomu, že prostě jsou děti, které jsou bez plínek brzy. Fandím jim.. Každý dítko je jiný... A každý v něčem vyniká.. Já třeba můžu závistivě koukat na kámošku, že jsou bez plínek a ona zas může závistivě koukat na nás, že Kikouš má vyřídilku, že si už i sám ,,nakoupí" 😀
Každá máme to svý dítko očíhnutý a i když může být podle psychologů a tabulek zralý jindy a jinak, tak podle nás to může být taky trošku jinak, ne.? To samý překulování, posazování, chození, atd...

cora73
16. máj 2011

ahojte neviete mi poradit? moj maly uz na nocnik chodi,trvalo to cca 3 tyzdne kym sa naucil,zacali sme v 2 rokoch 2 mesiacoch,ked zacal odmietat plienky,uz aj pekne zadrzi moč a vycika sa az ked dojdeme z vonku domov-lebo von mu este plienku davam,je chladno a nechce este ocikavat travicku 😀 ,ale mame problem s kakanim,1 x sa pekne vypytal na "kako",aj sa vykakal do nocnika,straasne sme ho samozrejme chvalili a tym to haslo,odvtedy len do slipkov,ked mu treba cikat,donesie nocnik,krasne sa vycika,ale ked mu treba kakat,najprv sa vykaka do gati a potom dojde s nocnikom,ze kako..Aj sme kupili slipky s vlacikom Tomasom,teoriu ovlada "dokonale",sam povie : nono kako do slipkov,Tomas bude plakat a aj tak supne kako do gati... ☹ uz to robi druhy mesiac,neviem,co mam s nim robit,najprv sa aj schovaval,ale teraz uz ani to nie,a este sam povie,cika do nocnika,kako néééé..Aj redukciu na velky zachod sme kupili,chodi tam rad-ale citat noviny.. 😠 😠 😠 Ako keby mal nejaky blok kakat do nocnika..uz som aj skusala mu umyt ritku studenou vodou-ako to niekde radili,ale nic zatial nepomaha,cakam sice na leto,ale ak to bude pokracovat,ze sa na cikanie vypyta a kako supne do gati,tak neviem...bojim sa riesit to nejako nasilim,napr susedkin syn ma blok a zadrziava stolicu aj 3-4 dni... ☹ ☹

anta
16. máj 2011

@kefin - to já vám jen gratuluji a fandím, to je v pohodě, nenavážím se do těchto dětí a jejich maminek, to v žádném případě, nechtěla jsem nikoho urazit, když umí dřív, tak umí dřív - to je super, ale ta mamina, co jí znám, to každému vyprávěla na potkání a takovým tónem se mě zeptala "a vy ještě máte plínky?!", tak jsem jí holt utřela, že ne každý máme doma supermana, dávala mi prostě najevo, že jsme asi zamrzlí či co, to není moc příjemný 🙄 . Když ale u svého dítěte cítím, že na to tzv. nemá, tak ho přece nebudu nutit, povinností si užije ještě dost v životě 😉 Žádnými tabulkami se neřídím, na to já prdím, řídím se potřebami SVÉHO dítěte a ne dítěte v tabulce 😀 😀 😀

anta
16. máj 2011

@kefin - prostě každá mamina pozná, na co její drobek má nebo nemá, žádné dva tábory tady nejsou, prostě některé děti chodí dřív a některé později, což neznamená, že je někdo lepší a někdo horší 😉

kefin
16. máj 2011

@anta ok, já to všechno chápu 😉 Dokonce sem ani nechodím a neradím ostatním maminkám , jak se odplínkovat. Ono je totiž jedno jakou na to jdete metodou, spíš záleží na povaze dítěte 😀
Takže všem držím palce, aT se jim brzy zadaří.

bublinqa
24. máj 2011

@cora73 u nas je ten isty problem, s nocnikovanim sme zacali ked mal krpec vyse 2 roky, teraz uz davame plienku len na noc, ale kakanie je pre nas hotova katastrofa. Ked to na neho pride, prikrceny zacne behat po byte, schovavat sa po kutoch a tlaci do slipov. Akonahle ho dam na nocnik, z kakania zrazu nic nie je a potom nekaka aj 2 dni. Teoriu ovlada dokonale, ale ta prax...do septembra to kvoli skolke budem musiet nejak vyriesit...uz som z toho zufala, kedze to trva peknych par mesiacov :(

cora73
24. máj 2011

@bublinqa ahoj,tak my sme to uplnou nahodou presne vcera vyriesili.. 😨 😨 😨 kedze je teplo,dala som mu dole slipky,lebo prvykrat si len tak uprdkol do slipkov,utekala som ich preprat a zatial som ho nechala bez-inokedy som mu hned dala ciste,a kukam,on sedi na nocniku a vresti : mama,kako !! urobil asi 1 cm sulancek 😀 😀 😀 ,tak sme to "oslavovali" 😀 😀 ,potom som isla na wc,vyjdem von a kopisko na dlazbe v kuchyni 😀 😀 a bol z toho hotovy,asi necakal,ze to skonci na dlazke,a zachvilu utekal sam na nocnik a dotlacil zbytok...tak sme sa straaasne tesili,a potom este do vecera 2 x kakal,z toho prvykrat nestihol si poriadne sadnut,tak polovica ostala na okraji nocnika a ako si sadol,tak ju krasne rozpucil vsade 😀 😀 ,ale potom uz dokakal dovnutra ,no a vecerne uz sam si sadol a cele dnu..Takze beha bez slipkov,sam si sada,predtym mi nosil nocnik na cikanie,musela som ho vyliect a posadit,a teraz uz ani neviem,kedy sedi,len mi hlasi,ze uz ma...a aj vonku uz cikame na travicku-konecne ... 😵 ale to mu jeden starsi chlapec ukazal...

tak u nas to bolo slipkami-teda dufam,ze som to nezakrikla teraz 😒 😒

ale opatrovala som jedneho chlapceka,mal 3,5 roka a ten musel mat na spanie plienku aj cez den,aj do auta,a vycikal sa plienky ked spal vzdy,a obcas sa aj pokakal..

neskusali ste na normalne wc?
kukam,ze si z PK,ja skoro tiez,zajtra ideme ASI do zam.parku,a ideme "naostro"... 😀 😨 😀 😨

bublinqa
24. máj 2011

@cora73 s normalnym zachodom nam to vyslo asi pred dvoma tyzdnami, ked sme boli na vylete a on zrazu odbehol bokom a zacal sa pucit. Okamzite som s nim bezala na zachod, redukciu tam nemali, ale to uz mal tak na male, ze sa vykakal. To bol uspech 🙂 Skusala som ho nechavat aj bez slipkov a zacal robit tak, ze ked niekde nechal kopku, zobral ju, hodil do nocnika a potom ma zavolal, ze "bobka" je v nocniku, aby dostal pochvalu. Maval aj take obdobia, ze cakal na vecernu plienku, zalahol do postele a do piatich minut pribehol aj s "nakladom". Doslova cakal na tu spaciu plienku. Kebyze mal pravidelny rezim v kakani, tak ho necham sediet na nocniku a hotovo, s tym nema problem. Dnes sa chudak opat pucil, aj si medzitym sam sadal na nocnik, ale vzdy nastal blok. Skusila som ho potom posadit aj na zachod s redukciou, ale tam nechcel velmi byt. Takze ked sa nevykaka dnes, tak to opat bude v sebe drzat par dni. Do nocnika sa mu podarilo za tych par mesiacov vykakat mozno 2x, aj to bolo vtedy, ked uz to mal "v poslednej zakrute". Hned za to zozal obrovsky uspech 🙂 Uz som aj zacala rozmyslat nad tym, ze vyhladam nejaku odbornu pomoc, lebo uz si naozaj neviem dat rady.

Zam.park je super, skoda ze to ihrisko je skor pre vacsie deti-najma z hladiska bezpecnosti. Toto obdobie je super na oducanie od plienok, v parku mozete potom ocikavat stromy 🙂 Drzim ti palce, aby zajtrajsie "na ostro" dobre dopadlo. Krpci velmi rychlo pridu na to, ze v takomto teple je lepsie byt v slipoch ako sa parit v plienke 🙂

cora73
24. máj 2011

@bublinqa toho sa bojim,ze ked budem tlacit na pilu,tak sa zasekne ako susedin 3-rocny maly a takisto ma nejaky psychicky blok a zadrziava stolicu..a pritom ona je detska pedagogicka,ale uz tiez rozmysla nad navstevou psychologa..ale co som na nete citala,tak vela mamiciek ma s tymto problemy,ze deti kakaju iba do plienky,alebo do gati..nechapem,nejake su precitlivele,alebo co,nepamatam si,zeby som som so starsim 15-rocnym synom mala nejake nocnikove oracie... 😕 😕

lea132
24. máj 2011

Ahojte,ja som zacala malu oducat,dnes to bol 4 den..problem mame v tom,ze na nocnik nechce sadnut,ani na zachod,resp.aj by sadla,ale neobsedi,plienku nechce,cika kade chodi..cely koberec je ocikany:-P

iguska
24. máj 2011

moja najmensia ked mala 16mes, tak aj cikala aj kakala na zachod (nepytala sa, to len ja som ju tu a tam posadila, ze skusime). na serbli moc nesedela. teraz ma 21m a na zachode moc nechce sediet. este ju len posadim a uz kruti hlavou, ze ee ☹

adrioska
24. máj 2011

Ahojte mamicky,
chcela by som sa poradit, tiez sa trapime s odplienkovavanim. Moj maly je na tom tak, ze aj ked ho necham bez plienky a pocika sa, tak sa hra dalej, akoby sa nic nestalo, musim ho stale kontrolovat, ci nie je pocikany alebo podla mlacok zistim, ze ci cikal alebo nie. A tak neustale prezliekame a prezliekame a po niekolkych prezleceniach to vzdam a tu plienku mu dam. To by som asi nemala. Minule mu bolo treba cikat, ale do nocnika ani za svet (ono ked sa mi ho podari tam posadit, tak tam obsedi ale nevycika sa) a uz mu bolo velmi treba a tak mi zacal podavat plienku, aby som mu ju dala, do nocnika nechcel. Dnes takisto, ale som bola "tvrdsia" 😅 a tu plienku som mu nedala,ale radsej potom necikal. A takto necikal skoro cele doobedie a potom, ked uz isiel spinkat, tak som mu nasadila plienku a tu dobre pocas spanku naplnil. Obdivujem deticky, ktore sa odplienkuju takmer sami od seba za 2 dni a este k tomu pred 2. rokom. Neviem, dokedy sa budeme trapit my. Ale na zaklade tychto skusenosti viem, ze este nie je zrely. Bojim sa, aby som mu ten nocnik nezhnusila. Nie som zastancom "nasilnych" metod, najradsej by som ho nechala, nech mu to samemu docvakne, ze do nocnika (do zachoda) je lepsie aj pre neho. Len ma tlaci cas, lebo od sept. by mal ist do skolky. Inak by som ho asi nechala tak. Poradte mi, co robim zle, resp. ako by som mala postupovat, aby to slo. Nepomaha ani, ked dam havka na nocnik, ani odmenovanie. Na zachod za mnou furt chodi, ale ked jeho posadim (mame aj redukciu), tak tam sa zas boji, tam ani sediet nechce, nieto este nieco spravit. 😔

kammka
25. máj 2011

@adrioska nech to být...taky se říká, že holčičky jsou šikovnější a naše ještě pár týdnů před druhým rokem, když běhala venku nahatá, si klidně pos.... paty a nepřišlo jí to nijak divný..zlomilo se to až někdy ve 2,5 roce, kdy si začala říkat a postupně jsem přestávala dávat plínu na spaní přes den...ale v době, kdy šla do školky, nebyla rozhodně 100% spolehlivá v noci...takže klid., do ničeho nenuť, spíš zkus , jestli třeba nepočůrá travičku, za odměnu..nebo když budete někde na nákupu, zkus jestli si třeba sám nevybere nějaký nočník, s obrázkem nebo tak..tak byste jich měli doma víc..

adrioska
26. máj 2011

@kammka dakujem Ti za nazor. Najradsej by som to veru nechala tak, ale ako som pisala, cas tlaci... 😅 Ale s tym nocnikom mi to uz napadlo, asi skusime, ze nech si vybere on a mozno ho to bude lakat -cikat do neho... 🙂