Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

lucula73
25. jan 2012

ahojte maminy,ani som netušila,že je tu táto tema,asi začnem od zajtra študovať,lebo som už na prášky z mojho malého 😠 ,má presne dva roky,nočník bol náš kamarát,ale už ani to neplatí a vobec neviem ako na neho 😠
akurát mi švagriná cez víkend povedala,že ona dávala slipky namiesto plienok a prezlie´kala dokola celé dni,že asi mesiac,kým sa naučil..........ale to sa mi moc nezdá.
zajtra idem na to 🙂

babulina
25. jan 2012

@lucula73 ja som tiez zvolila rovnaku metodu ako tvoja svagrina teraz ( resp ja som davala len teplaciky, lebo sa mi nechcelo stale prat aj slipky aj teplaky) a zatial sa vyplatilo, len teda na von a este na spanie pre istotu mu davam plienku

lucula73
25. jan 2012

@babulina fakt? a ako dlho to trvalo?sa máš,kukám,že máte o polrokaa menej ako moj.je pravda,že som mala doteraz k tomu taký vlažný prístup,ale už ma hnevá,koľko plienok minieme,nehorázne dačo 😠

babulina
25. jan 2012

@lucula73 nieco cez dva tyzdne to skusame, a musim povedat ze to tak na 80% mame zvladnute, tuk tuk aby som to nezariekla, ale podla mna je to tazko individualne lebo podobne som postupovala aj pri dcere len trosku s vlaznejsim pristupom a nestretlo sa to s uspechom ale oni su uplne opacne povahy, syn je kludas a dcera tazky hyperaktivec
niekde som ale napr citala ze bud sa dieta odplienkuje pred obdobim vzdoru alebo az potom ked sa ukludni, ale co kniha to iny nazor

kvietocek7
25. jan 2012

@lucula73 ahoj, riesim presne co ty len s tym rozdielom,ze nas ma zas o pol roka viac. Uz by som bola aj zacala pred dvomi rokmi teda pred jeho narodeninami ale v septembri sa nam narodil syncek tak som to odlozila....
maleho tiez nemozem posadit na nocnik ani za svet iba ho musim veeela ukecavat a co vsetko... citala som tu taky clanok ze sedem dnove odvykanie ak chces pozri si tu
https://www.modrykonik.sk/fotoblog/macocha/clan...
tak teraz nacvicujeme iba sedenie na nocniku. Inac sranda az do pocudovania ze moj maly ja ked mu dam iba slipky on ked sa aj pocurka on akoby sa ani necitil 😖 😠 😖 tak som normalne ze musela davat handrove,aby sme zacali od uvedomovania si... no ale poviem,ze asi ma caka tazka fuska 🙄 🙄

katy1979
25. jan 2012

@babulina ahaho ktoze tu je. no my sme skusali bez plienok tiez pred dvomi tyzdnami. dva dni v pohode az kym sa mi nepokadil do teplakov tak ze to mal kompletne po celych nohach tak som mu zasa nahodila plienky. ale asi som si vybrala nevhodny cas kedze v tom case bol na ATB a kakal niekolkokrat za den. tak cakam kym sa mu to ako tak upravi a skusime znova.

babulina
26. jan 2012

@katy1979 jeeeee nasi porodnicovy kamosi, som na vas akurat minule myslela ze aky chlapisko je z maleho chrusta, urcite sa mu to casom podari, tie ATB nic moc, ja som sa tiez bala ze nam hnackovanie pokazi odplienkovanie (ninka nieco doniesla zo skolky, klasika) ale vdakabohu sa mu stolica rychlo upravila takze sa nic nestalo 🙂

lucula73
26. jan 2012

@kvietocek7 ahoj,no veru,ťažká úloha nás čaká 😀
ja viem,že v dvoch rokov veľa detí má plienky,ale napr. moja dcéra sa to naučila ani neviem ako,za jeden deň a od 14 mesiacov sme plienky nemali,iba na noc 😒
a tvoj aspoň kaká do nočníka?inak posadiť ho na nočník je nad ľudské sily,asi mesiac to trvá,predtým sa posadil v pohode....
dnes si to prečítam,čo si hodila ten link,len ideme teraz preč a prídeme asi až podvečer 😉

lucula73
26. jan 2012

@babulina tak to je super úspech,nech to malému vydrží 🙂

reruna
26. jan 2012

@katy1979 určitě počkej, při nemoci se to nemá učit...a při atb bývá průjem, zkuste zase, třeba to půjde
@lucula73 no já jsem to vlastně taky udělala takhle - prostě jsem sundala plenky a dala slipy, před tím ani náznak snahy, ale chtěla jsem to zkusit. První týden jsem jenom převlíkala a převlíkala a pak se to zlomilo...
@anibas tak jsem ráda, že ty krátké intervaly má více dětí, já už myslela, že to není normální, ale zkus to týden vydržet a uvidíš, jestli to má cenu nebo ne.... dávej mu třeba tréninkové slipy (jsou silnější a zadrží trochu čurání, takže nemusíš pokaždé převlíkat tepláky, nebo do obyčejných slipů kapesník atd. .... a když se ty intervaly trochu neprodlouží, nebo neuvidíš za ten týden, že bude mít snahu doběhnout sám a zadržet třeba, než doběhne.... tak to zase na měsíc odložte....na řeči se vykašli, každé dítě je jiné a ty už jsi naučila holky, tak Filip to zvládne taky...

reruna
26. jan 2012

jo a na ven si teda bez plenky netroufám, kdyby bylo pěkně, tak proč ne, ale v zimě zatím ne.....

takyja
26. jan 2012

Ahoj všem, chtěla bych se zeptat - snažili jste se odplínkovat i v případě, že se dítě budilo s mokrou plenou (odpo, večer, i během dne bez "suché chvilky")? Děkuji 🙂

lucula73
26. jan 2012

ahojte
no dačo som počítala,ale chcem sa opýtať.,má význam ho odnaučať od plienok,keď on sa ani vykakať nechce do nočníka?vždy sa zašíva po kútoch a dokandí sa do plienky 😝

lucka33
27. jan 2012

ahojte, tak aj my sme sa včera pustili do odplienkovania, včera to celkom aj šlo, samozrejme ale bolo viac nehôd, no ale dnes samá nehoda, ešte ani raz sa nám nepodarilo do nočníka. Dám ju tam, sedí aj 10 min. a potom ju postavím, oblečiem a vzápätí sa pociká... Začínam byť sklamaná, ale asi by som nemala strácať trpezlivosť, veď 17 mesiacov to dávala do plienky automaticky, tak za 2 dni sa mi nebude pýtať na nočník, no nie?
@babulina ty máš malého o mesiac staršieho - ako dlho mu trvalo, kým začal cikať do nočníka? A ako sa pýta, lebo moja sa teda ani náznakom nepýta a ani nereaguje, keď ju ja vyzvem a opýtam sa, či ide cikať... 😖 Ale pritom, keď sa pociká alebo pokaká, tak vie, čo urobila... Tak sa len prezliekame a prezliekame...
A ešte jedna vec, ja si robím tú tabuľku s fajkami, čo písali v tom článku, ale že by som sa mohla podľa tých časov riadiť 😖 To vôbec, včera cikala a kakala v iných časoch ako dnes 😝 Tak uvidím po týždni, ako to bude vyzerať. A tiež nechodíme von, aj mi to je ľúto, lebo je pekne, ale ona ciká aj každých 10-15 min. niekedy a keď to akurát nevystihnem, tak nebudem riskovať, že mi v týchto mrazoch nachladne. Takže trčíme doma a najbližšie máme ísť v nedeľu na návštevu, tak som zvedavá, ako tam dôjdeme 😝 😀

mirinda10
27. jan 2012

@lucka33 ja si myslim, ze zacinate skoro. Ani moja to este sama nezvladne ale uz iba povie cikala som a ma 22 mesiacov. Nastresuj. Ja som citala, ze dieta az od 18mesiacov si uvedomuje co robi, ze kaka a cika. My cikame a kakame len do WC na nocnik ani za svet, tak som musela kupit tu podlozku. ja by som radsej isla von s plienkou ked je tak krasne a budovala jej imunitu ako ju trapila bez plienky. Preco jej nechces dat plienku. Mojej segra mala sa odnaucila od plienok za tyzden ked mala 25 mesiacov, sama zacala si pytat. Daj jej plienku a chod von a na navstevu. kazde dieta je individualne a musi si to uvedomovat co robi inak ju mozes nahanat a stresovat cely den aby sedela na nocniku a inak nie je zdrave sediet dlho na nocniku. Aj ja chcem malej zobrat plienku ale az na jar ked bude mat 2 roky skor to nejdem robit aj ked kakame uz iab na wc a nie do plienky

lucka33
27. jan 2012

@mirinda10 nemyslím si, že by som stresovala svoje dieťa, nenechávam ju tam dlho vysedávať, sedí tam cca 5 min. a ona nemá problém ísť si tam sadnúť, neprotestuje, teda pokiaľ nie je pohrúžená do niečoho zaujímavého, ale nenútim ju, pokiaľ sama nechce. Ak to po týždni nebude nikam smerovať, nechám to tak a skúsim neskôr, ale mám ešte jedno malé dieťa a kupovať obom plienky, mlieko apod. je finančne dosť náročné a tak to chcem skúsiť bez plienok. A ešte sa mi zdá neskoro, začínať s tým až okolo 2 rokov... To radšej dovtedy budeme skúšať.
Inak podľa mňa to máš super, že ti malá kaká a ciká do WCka, máš o starosť menej - nemusíš ho vylievať, umývať 😉

mirinda10
27. jan 2012

@lucka33 to chapem ale mozog kazdeho dietatka je ine, mne mala v 22 mesiach hovori cele vety, co susedova mala okrem mama a tato nepovie nic ale stale sme na plienkach , tak som sa pytala kamosky psychologicky, ze co mam robit a ona iba cakat, dieta same urobi krok a zacne sa pytat, ze ma vela deti v ambulancii matiek s detmi co sa 5-6 rokoch pocikavaju ale velmi skoro boli bez plienok. Robi teraz taky vyskum, tak som zvedava ake budu cisla ale ja napr, nakupujem plienky ked su v akcii alebo pouzivam aj DM kartu a pouzivam kupon zolik na plienky.A povie mala, ze cikat alebo kako, vie to pomenovat co robi. Inak mne kaka aj cika vzdy v inu dobu. Ale uz si to uvedomuje a pekne to pomenuje ale stava sa, ze v noci sa zobudi a cika a nic nepovie a to moze iba bdiet. Musim byt trpezliva ale my byvame v dome, tak nemam prekurene a nechcm aby prechladla, takze neskora jar alebo leto budeme aj mi odnaucat

lucka33
28. jan 2012

@mirinda10 ja viem, že každé dieťa je iné, napr. ja som už ako 16 mesačná nemala plienky a so sestrou už mamina dlhšie trénovala odúčanie. TAkže je to indviduálne, každé dieťatko to pochopí inokedy, ale myslím, že nie je skoro začať s tým. Dnes sme boli aj krátko vonku a bez nehody 😉 Včerajší deň nebol moc úspešný, tak uvidím dnes a zajtra skúsime ísť na tú návštevu bez plienky s nočníkom a uvidím. Pokiaľ to neskúsime, nebudeme vedieť. A ak sa to nebude ani zajtra zlepšovať, tak to budem robiť tak, že doma budeme bez plienok a keď niekam pôjdeme, dám jej plienku a bude. Nemám čo stratiť. A plienky kupujem aj ja v DMke babylove, som s nimi max. spokojná, používam ich pre obidvoch. Nerobila som si nejaký prieskum trhu, ale len tak zbežne čo som pozerala ceny, sa mi zdajú najlacnejšie.
A to aj mne malá ciká a kaká každý deň úplne inak aj inak často, takže ja sa nejakým pevným časom tiež nemôžem riadiť.
A inak takú ukecanú mám aj ja 😀 Samozrejme, že ešte nehovorí ani vety a ani zrozumiteľne, ale ústa sa jej nezatvoria celý deň a všetko opakuje 😀
No mne by jar tiež bodla v tomto, boli by sme vonku a tam by sme skúšali. A hlavne toto nešťastné obliekanie a vyzliekanie do vetroviek, šálov a čiapok 🙄 Už mám toho dosť, nemám rada zimu...

babulina
28. jan 2012

@lucka33 cca prve dva dni cikal v tych 10-15minutovych intervaloch, potom taku hodinku, hodinku a pol vydrzal, na konci prveho tyzdna ked potreboval cikat tak sa chytal za pipa, trosku mu ucvrkol este po ceste na nocnik, alebo si zasadne sadal v teplacikoch a spokojne sa vycikal, teraz ked potrebuje tak vykrikuje kako kako a je jedno ci mu treba cikat/kakat ale uz vydrzi aj ked nebezim ozlomkrky 🙂
teraz mame asi treti tyzden uz zase sebou a momentalne je bez plienok okrem nocneho spanku ale asi aj to mu do par dni zrusim lebo sa zobudi na to ze mu treba cikat, resp ked sa preberie trosicku tak ho posadim a on sa vycika a potom az rano, sice teraz vdaka tomu vstava o piatej lebo uz nezaspi tak si zvykame na novy rezim ale aspon predtym nez odidem do prace mam cas sa s nim aspon trosku pohrat
u nas sa osvedcilo mat nocnik vzdy tam kde bol aby to mal blizko, teraz uz ma iba v kupelni a chodi vlastne iba tam, drzim palce s odplienkovanim, ale uprimne poviem ze som velmi prekvapena ze to takto rychlo zvladol lebo s dcerou som robila presne to iste a nakoniec po dlhom dlhom boji a milionoch pokusov sa odplienkovala az ked mala 2,5roka, jedine tentokrat to bolo ine ze ja som ho vlastne ani nechcela odplienkovat len doliecit plienkovu dermatitidu a on to nejako medzicasom pochopil ze sa da cikat aj niekam inam a plienky sa zbavit, ktoru nemal velmi v laske posledne obdobie skrz tu dermatitidu ktoru mal dost skaredu

lucka33
28. jan 2012

@babulina no ja ju tiež tak dávam cca po 15 min. posadiť, no teraz pred chvíľou som ju išla posadiť, lebo sa mi zdalo, že by chcela, viackrát si aj kvokla alebo si chytila šušku a to som si už včera všimla, že vtedy sa jej chce cikať. Tak som ju išla teda posadiť na nočník a tak sa mi vzpierala s nohami vystretými, že som ju teda nechala tak a hneď nato sa mi pocikala na zem 😝 Neviem, či jej neleziem na nervy s tým nočníkom a vypytovaním sa, či sa jej nechce cikať... Veď uvidím, čo bude po prvom týždni. Týždeň to chcem vydržať bez plienky a potom uvidím.

babulina
28. jan 2012

@lucka33 ja by som tomu dala tak tyzden a pol a ked nie tak potom skusila o mesiac dva, drzim paste 🙂

lucka33
28. jan 2012

@babulina no asi tak aj urobím. A ďakujem 😉

lucula73
28. jan 2012

@lucka33 ahoj,ja robím to isté a tiež mám pocit,že mu leziem s tým nočníkom na nervy...........zakaždým reve a vzpiera sa,ale keď ho posadím nakoniec,tak sa vyciká.........vobec neviem,či to takto siliť,asi to neni moc dobré 😝

lucka33
28. jan 2012

@lucula73 no mne dnes začala trochu vzdorovať, vždy keď ju posadím, neurobí nič a potom sa niekde inde pociká alebo pokaká... Tak uvidím, čo bude zajtra 😝

bzucinka2
28. jan 2012

@evka4 dakujem , uz som to konecne nasla, tak prestudujem a vyskusam 🙂 dakujem velmi pekne 🙂
@anibas kasli na svokru, ved kolko ti ma mala ?

anibas
28. jan 2012

@bzucinka2 Filip má 2 r a 4. mes. - len problém je ten, že on zadržuje cikanie naschvál na záchode - ale už "5x" sa vyčúral, pretože nevládal udržať 😀 😀 😀 😀 tak prečítam a začíname tvrdo trenovať - žiadne slzy mu nepomôžu 😀 😀

bzucinka2
28. jan 2012

@anibas no u nas pri starsom zabralo tvrde jeddnodnove ignorovanie a nechcela som ho prezliekat, samoska ze po chvilke palcu som ho prezliekla, ale dalsi den chodil na zachod sam 🙂
ale aj ja budem citat, ale dnes uz nie som schopna 3dnova lyzovacka s detmi ma zmohla :-P

rossoneri
3. feb 2012

@zuz11 ahoj, aj my sme mali pampersky, a kupili sme latkove nohavicky a dopadlo to tak, ze ich precikala a bola cela mokra a ked som jej nechcela dat plienku, tak si ju vitiahla sama a aj si ju zalozila, 2,5rocka kocka🙂 potom to nejak prislo samo, ale este nekakame, to stale do plienky 😢

zvirka
5. mar 2012

Zdravím všechny. Ráda bych obnovila diskuzi. Malému je 1,5 roku skoro přesně. Na nočník si sedne rád, vezme si knížečku, prohlížíme obrázky, ale nic. Sám si říká "ka ka" a stahuje kalhoty, ale výsledek žádný. Vydrží tak 5 minut, pak vstane, mrkne do nočníku, prohlásí "ka ka néni" a "pá pá", tak se jdem oblíct a hotovo, mám podezření, že si tam prostě jen rád čte. Když se mu chce opravdu, tak se někam nenápadně ztratí a přide za chviličku a hlásí "ka ka". Teď dostane k svátku knížku "Víš, co má v plínce myš?" Slyšela jsem na ni chválu, tak vyzkoušíme. No nevím, kde je problém. Když to náhodou vychytám, že vidím, že tlačí a dám ho na nočník, tak to buďto zadrží úplně nebo udělá jen malinký bobeček. Nechci, aby měl nějaké potíže, tak ho nechi nutit. Poradí někdo s podobnou zkušeností? A dávat na nočník nebo ne? Děkuji všem.

berenika39
5. mar 2012

@zvirka ahoj, no každopádně si myslím, že na tom nočníku by senemělo dělat nic jiného, než potřeba. fakt. pak si to spojí se zábavou, a ne čůráním. i zastávám ten názor, že nočník by měl zůstat na jednom místě, v soukromí, v koupelně, na wc, pokud je prostor - snáz si zvykne na pocit, že se chodí na wc...a můžš zkusit i místo nočníku redukci, petr vůbec nočník neměl, jen na noc, na přehcodnou dobu, ale jinak se naučil rovnou na wc. a btw - v roce a půl je času dost, nech tot řeba plavat, zkus později🙂.
Jakákoliv negativní zkušenost prcka s nočníkem je na škodu. Máme v rodině slečnu, dva a třičtvrtě, a má blok - psychický, se vykakat jinam, než do plínky a řeší ted zácpu, osm i víc dní. Zbytečně se to pak takhle promítne. Klidně počkej, fajn je začít dávat hned po spaní, to se většinou zadaří a je vidět výsledek🙂