Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

kolca
22. mar 2010

ahojky,

ifek my používáme od narození látkovky a čurání do nočníku nám to neurychlilo. Malej to nechápe. Když ho nechám ve slipečkách, tak je schopný čurat co čtvrt hodiny a je mu jedno, že je mokrej, nebo čurá na podlahu. Takže taky čekám na léto, nebo na zázrak 😅
Myslím, že vy máte opravdu ještě čas. 😉

germik
22. mar 2010

jindri, ifek - tiež som sa už na to pýtala, začala som malú už dávnejšie vysadzovat na nočník pretože to robia všetky kamošky s rovnako starými detmi... Ale zistila som, že to u nás zatial nemá význam, malá vobec nechápe čo tam ma robit, dávam ju tam vždy ráno pokým sa stihnem rannu hygienu 😉 Vobec neprotestuje, vždy jej dám niečo do rúčky a ona to popri sedení na nočníku skúma, ale zatial sa nikdy nevycikala ani nevykakala.. A vobec mi to nevadí, najskor som bola v strese lebo mama aj svokra stále do mna hustili že ako to že malá ešte nie je na nočníku, ved má rok.... Už to fakt počúvam len zo slušnosti, aj tak si vždy spravím svoje,ved je to moje dieta /a tak či tak záleží na malej, kedy sa ona rozhodne 😉 /
Ifek - máme uplne rovnako staré deti, ja tiež plánujem behanie cez plienok v lete na zahrade a vobec si nemyslím, že to bude neskoro 😉 možno to ešte stále bude moc skoro 😝

germik
22. mar 2010

a ešte som tu našla radu skusenej pediatričky....takže hlavne NENUTIT 😉
http://www.mamaaja.sk/Activeweb/Poradne/Otazka/...

vanja
22. mar 2010

ahojte baby, tak idem sa s vami podeliť o moju skúsenosť. pri staršej dcérke som išla do práce po pol roku malá bola s bakou. Tam bola na nočník drezúra 😀 . Musela sedieť či chcela alebo nie. Neviem či to pomohlo, ale sama bez plienky s tým že chodila na nočník bolo okolo 2 rokov. S menšou som teraz na materskej a na nočník som ju nenútila. Očas som ju dala sadnúť, ale to si len posedela a urobila to potom za gaučom, v horšom prípade na gauč. Občas sa stal zázrak a nočník bol plný. ASi pred mesiacom som jej povedala, že v septembri už pôjde do škôlky ,tak už nemôže pišať do plienky, ale jej budem dávať gaťky a bude pišať do nočníka. Od tohto dňa, z ničoho nič moja dcérka chodí na nočník za jeden mesiac sa asi 3 krát popišala, ale to tak, že utekala k nočníku a nestihla. Nočník máme v obývačke, aby ho mala na očiach. Dokonca v noci, má plienku, ale ránovstane úplne suchá. Takže som rada, že to tak náhle prišlo, a asi ozaj netreba nútiť dieťa, aby sme nedosiahli pravý opak. Každé dieťa na to príde samo, len niekedy treba viacej trpezlivosti. 🙂

alexa21
22. mar 2010

ahojte maminy..
nas samik ma rok 4 mesiace a nocnik je u nas este neobjaveny..ako darcek dostal ten od fisher price, ten hrajuci, ale ten ma uspech iba ako hracka, stale sa na nom vrtel a obracal sa ta gombikmi, tak sme sem tam skusili normalny zachod, tam aj obsedel, no zatial bez uspechu..ale pokrocili sme, uz mi vie oznamit ze kaka, len vzdy ked uz sa to deje.a to je na presun na wc neskoro..
germik,aj do mna mama husti a kritizuje ze ako to ze ho este nedavam na nocnik, ze uz je velky chlapec, ale uz to taktiez neriesim.len by si mohla uvedomit, ze ona si uz svoje odchovala a samulo je jej vnuk, nie syn
koniec koncov na zachod sa este nachodi, nech si este uzije pohodlie🙂
som tiez nazoru nenutit a neponahlat sa s tym.

vanja
22. mar 2010

alexa presne, naše mamy to v tomto preháňajú, no čo už s tým nič nenarobíme

jindri
22. mar 2010

glickaiva, mareli: díky. Podvakráte se mi malá do nočníku vyčůrala, ale jen náhodou - přebalovala jsem, učůrla, posadila jsem a za chvíli už nám nočník hrál.

Dáte mi nějaké rady, kdy poznám, že si vyměšování uvědomuje nebo jak tedy postupovat? Nebo mi jednoho dne sama začne hlásit, že čůrá či kaká? 😅 To asi ne, že.

romana29
22. mar 2010

jindri no u nás to bylo fakt ze dne na den. Vždycky jsem to jednou za pár měsíců zkusila, bezvýsledně. Naposledy v lednu jsem řekla tak, a teď nemáš plínu, až budeš chtít čůrat, tak řekni. Během dvou dnů opravdu začal říkat. Ale jak vidíš, mám skoro dva a třičtvrtě roku 😀 . každopádně to šlo bez slz, bez problémů a rychle. Já si raději plíny zaplatila, než abych trávila půl dné tím, že budu zkoušet a sundávat a nandávat plíny, případně čistit koberce atd. jako některé kamarádky, které se chlubí, že dítě jim na nočník chodilo v roce a půl, ale za jakou cenu. Záleží na každém. U nás to ani doktorka nekomentovala, jenom tchýně a švagr 😀

bublinkajasminka
25. mar 2010

my sme dva mesiace odvykali od plienok a chodili sme doma bez plienky a vonku som daval plienku lebo bolo chladno..minuly tyzden hned ako sa oteplilo som vzala plienku aj vonku a raz a pocikala a odvtedy sa pekne pyta...takze to bolo bezbolestne 🙂

ifek
25. mar 2010

Jej tak som rada že nie som sama čo má doma ,,problémy" s Babkami ja ich beriem ale ja si tiež myslím že má čas a Takisto ako sa sám naučil chodit tak sa naučí aj pýtat sa na nočník,Necháme to na leto a na záhradu 😀 Ďakujeme všetkým za rady. Pekný večer želám ...

zelmirka1
25. mar 2010

pridavam sa do skupiny mamin ktore sa vobec nestresuju, obcas maleho posadim na nocnik ale zatial tam nikdy nic neurobil ani nemam pocit zeby velmi chapal co ma robit, samozrejme mamina mi stale opakuje ze uz musim ho to naucit a neda mi pokoja. Tiez dufam ze v lete to skusime, bude mat rok a tristvrte, ved vsetci sme to skor ci neskor zvladli. Mam dojem ze kedysi bola snaha vsetko super rychlo zvladat, prisne vychovavat a preto ze sme to zazili tak chceme teraz pre nase dietko hlavne pohodu

hellu
25. mar 2010

romana29, díky za tvůj příspěvek. Občas se sem kouknu, abych se uklidnila (většinou po nějaké návštěvě 😠 ) Malá je sice v látkovkách, ale o nočníku si můžeme nechat jen zdát 😒 . Jednou za týden to zkusíme, ví, k čemu to je, ale nikdy....opravdu nikdy se nevyčůrá. Vím, že na něm vydrží i přes půl hodiny, pak si ale přijde pro plínu, nebo to pustí na koberec 😖....zoufale čekám na léto 😅

ribizek
26. mar 2010

Ahojte. Ja som sa prišla do tejto témy len ukludniť, že nie som jediná, čo nepripravujem dieťa na súťaž "kto bude prvý bez plienky." 🙂 Začali sme po roku používať nočník ako hračku,, neskôr sme si trochu posedeli a občas, ked som natrafila, aj sa zadarilo. Ale len cikanie. V jednom období to dopadlo tak, že som mu chcela odhadnúť kakanie, nech nemá zaparený zadoček, tak si posedel aj dlhšie. A aj to tak dopadlo. Riťka otlačená, nožička stŕpnutá a nočník nechcel ani vidieť. A to som mu aj menila polohu, nech ho to neotlačí. Zanadávala som si sama na seba, trochu sme to vynechali a postupne zasa pomaly občas sadli. Teraz nemá problém sadnúť si tam, ale nenechávam ho dlho. Ked sa zadarí, vytešíme sa, ideme dať "záchodíku napiť" a spláchneme. To ho baví. Ale samostatné pýtanie nehrozí. Veľa krát vstane a za pár minút sa pociká do plienky. Jednoducho stále necíti plný mechúr. Celkom by mi bodlo prebaľovanie len jedného draka, ale zasa, ako píše romana, je to rýchlejšie, ako tepovať sedačku a koberec. 🙂 V lete sa možno podarí, a ked nie, do školy hádam s plienkou nepôjde. 😀 A ked sa aj to naučíme, tak sa stretneme zasa v inej téme s novým "problémom." 😀 Tak veľa zdaru a trpezlivosti nám všetkým pri odplienkovavaní. 🙂

keba
26. mar 2010

ahoj hellu tak jsme na to úplně stejně jako vy!Naše Neli taky ví na co nočník je ale sedí tam a nic a jak píšeš sotva dám plínu za chvíli dojde že udělala AA,prostě ví že čůra nebokaká ale do nočníku nejde!Tak s espoléhám na to léto že bude pěkně a venku to půjde třeba líp.Ale zase na druhou stránku jí nějak drasticky nenutím vysedávat na nočníku,párkrát jí tam přes den posadím ale pokud sama sleze nenutím!!!

jindri
26. mar 2010

romana: díky. Já se bohužel nechám od rodiny zvyklat.

chalotka
4. apr 2010

Ahojky. Asi je to blbá otázka, ale můžu se zeptat, jaký nočník jste pořízovaly? Na trhu je jich hodně a nevím který. Hrající nechci. A jen vím, že v testech vyšel nejlíp Chicco nočník (obyč vzhledu) za nějakých 170,Kč. Tak děkuji za odpovědi: 🙂

mobina
4. apr 2010

Musím říct, že jsem sem občas nakoukla a děsila se toho až začneme s nočníkem my 😀 No a nakonec to šlo snad z hodiny na hodinu. Dala jsem na rady zkušenějších maminek a vyčkala do druhého roku. Do té doby si na nočník ani nesedl a večer před koupáním, když jsme luftovali zadek, čůral kdekoliv. Nechtěl ani na klasický záchod na redukci. Louži jsme vytřeli, vysvětlili v klidu, že támhle má nočník. Bez úspěchu. No a od minulého víkendu jsme bez plen. Prostě si jí začal tahat, že jí nechce, tak jsem ho nechala s holým zadkem a sám od sebe začal na nočník chodit jak čůrat tak rovnou i kakat 😵 S nějakým hlášením se taky moc neobtěžuje. Prostě si sám sedne a vykoná. Jsme z toho úplně paf. Takhle jednoduše jsme to nečekali 😎 Chalotko my pořídili nočník křesílko za nějakých 130 Kč z MMB a spokojenost.

mobina
4. apr 2010

Jo tchýně taky párkrát naznačila, že už bysme mohli zkoušet na nočník. Jen jsem nad tím mávla rukou a ona sama se přesvědčila, když jsem byla v porodnici a hlídala, že přes to prostě zatím nejede vlak a byl klid 😀

marmazel
5. apr 2010

mobina: to se malej sám svlíkne i oblíkne? malá to umí, ale když chce na nočník nebo na záchod tak si řekne a počká až maminka příde a svlače jí, občas má aloe cvrnknuto a někdy i víc, že musíme převlíkat. ale když převlíkáme 2x denně přijde mi to jako úspěch. akorát včera venku sme vyhazovalki vajíčka že se asi zapoměla a najednou vidím, jak má mokrý kalhoty až po kotníky 🙂

fish
7. apr 2010

🙂 🙂 marmazel,to se nám stává taky,že si malá cvrnkne do kalhot,ale vždycky zavolá,ale asi nemá tu nervovou soustavu tak vyvinutou,že už to prostě neudrží a trošku jí ukápne.Ne vždycky.Ale stává se to. 😉 Anička čurá od 1,5roku do nočníku i na záchod (dokonce si tam už ji čte :o))-viz.fotečka)a taky to přišlo ze dne na den.Měsíc předtím před nočníkem utíkala a pak najednou během týdne začala sma čůrat.Pochopila,že to může sama ovůádat,že když zatlačí,tak se vyčůřá,že to není jen o tom,že to "teče" samo. 😵 V noci se ale počurává každý den,takže to je pro mne znamení,že ještě není úplně zralá.je mi to zatím fuk a nedělám z toho vědu.jsem ráda,že aspoň přes den už půl roku volá.Ušetřím plíny a přes noc to podle mne taky brzo příjde samo.
Jinak k tomu svlíkaní a oblíkání...Anička si sama svlíkne taky kalhotky,punčocháčky i si to sama natáhne zpátky,sice to má troch u nakřivo ,ale jde jí to. 🙂 když se jdeme koupat,tak se naučila se sama vyslíknout.kromě trička,to jí nejde z toho zatím vytáhnout ručka,ale když jí vytáhnu ruku,stáhne si to už přes hlavu sama. 😵 😵

fish
7. apr 2010

☹ Plno chyb,ale snad se v tom vyznáte. 😀 😝

lili555
7. apr 2010

ahojte idem sem pre radu 😉
moja malá má čoskoro rok a pol a min. týždeň som ju nechala behať bez plienky (na nočník chodí po vyspinkaní už od 8 mesiacov a vie čo sa tam robí )pekne som jej vysvetlila že nemá plienočku a že bude cikať len do nočníčka a zdá sa že to pochopila lebo pekne sa vie vypýtať ale len niekedy 😒 je totižto dosť živá a všetko ju zaujíma. Ked sme sami doma tak vydrží suchá bez nehody aj celé doobedie ale akonáhle k nám niekto príde alebo ideme mi niekam tak na to doslova kašle a aj ked jej dám plienku tak ju to ani nenapadne že sa treba pýtať. tak neviem či pokračovať alebo počkať na neskôr 😕 musím jej to stále pripomínať a poobedňajší a nočný spánok ked teda pred spaním nevypije fľašu vody tak vydrží suchá a vyciká sa až ked sa zobudí.

robi
7. apr 2010

Ahoj,

já myslím, že máte krásně nakročeno! Naše malá byla to stejný, když byla doma, tak vše v pohodě, ale jakmile někdo přišel, tak najednou měla mokrý kalhotky (hlavně s babičkama je velká zábava). A to stejný venku, v zimě jsem jí ještě dávala plínku, protože venku se nedalo čurat a někdy ji měla plnou a neřekla (jinak hlásila, dřepla si a čurala do plínky).
Myslím, že je to tím, že je tak zabavená, že zapomene! Naše malá ještě o vánocích, to měla 20 měs, tak hodila bobek do kalhotek, protože byla tak hotová z dárků, že prostě zapomněla a pak už to bylo!
Zkus ji dávat čurat i bez říkání, prostě sednout a čurat, pokud to chápe, tak se vyčurá nebo aspoň cvrkne.
Možná není dobrý je dávat čurat bez říkání,aby děcka nezapomněly, že si mají říkat, ale nám to tak vyhovovalo. Říká si pěkně. Neboj, těch nehod bude ještě hodně, my jsme se nedávno vracely s mokrýma kalhotama, při pohledu na první jarní kvítečka se prostě počurala 🙂

lili555
7. apr 2010

jej dakujem za radu ona sa vždy ked ju tam po nejakom čase zvyčajne tak skoro po hodine čo cikala naposledy posadím tak sa pekne vyciká a zas je hodinu pokoj 😀 ale proste ked sa hrá alebo je niekto zaujímaví u nás presne ako píšeš ty babka tak ju to ani nepohne len mi príde povedať že cikala 😒 ale aj to sa cení aj mi ukáže že kde presne 😀 a babka potom argumentuje tým že má na plienky plné právo a že ju takými somarinámi zaťažujem, kazím detstvo a podobne ...
budeme to skúšať dalej ved týždeň je ešte krátka doba aby si zvykla

vodnarky
7. apr 2010

joooj dievcata,tak to vam len tisko zavidim,jak to mate aspon z polovice naucene.. 🙄 ..nasa presne vie naco ten nocnik je..aj si ho vezme sama,ze ide cikat..ale nic... 😖 stale nic.. 😖 a to uz ma 2 roky a 1 mesiac.. 😅 ..len dufame,ze snad jeden den nas prekvapi a porat budeme aj "oslavovat".. 😉

ankan
7. apr 2010

vodnarky nezúfaj. Dcérka to čoskoro dokáže sama, len jej daj čas a nenúť ju. Tým u nej vyvoláš len odpor. Porozmýšľaj v čom jej šikovnejšia ako jej rovesníci a zistíš, že je čo oslavovať aj bez vykonania potreby na nočníku. Držím palce.

vodnarky
7. apr 2010

ankan-dakujem.. 😀

lalus
7. apr 2010

vodnarky a Tvoje počítadlo ukazuje, že Tvoja dcérka má 2 roky aj 2 mesiace 😀 😀 😀 a potom, že matka pozná svoje dieťa najlepšie 😀 😀 😀

Ináč my po pár týždňoch krásneho pýtania sa štrajkujeme 😖 Keď chrobáčika neposadím na nočník, či záchod, či nepostavím vonku k stromčeku, tak sa pociká, alebo si aspoň riadne ucikne a potom dociká do nočníka 🙄 Vďaka Bohu na nočníku i záchode sedieť chce....takže stále sme cez deň na doma i na von (ihrisko, prechádzky) bez plienky, ale musím ho ustrážiť. Ale kým vo februári sme pokojne šli bez plienky i do auta, či na návštevu...teraz nehrozí - jedine ak zoberiem celú skriňu na prezlečenie. Takže mu tú plienku dávam ale s upozornením, aby mi povedal, že mu treba cikať a aj tak ho radšej odvediem vycikať a vrátim mu plienku. Častokrát sa domov aj po niekoľkých hodinách vrátime so suchou plienkou, ale viem, že keby som ho nedávala cikať ja, tak suchá určite nebude 😠 . Dúfam teda, že je to len prechodné obdobie a zase sa začne pýtať tak ako v začiatkoch 😅

vodnarky
7. apr 2010

lalus-dnes ma presne 2r a 2m..este som si asi nezvykla.. 😅 😉

lalus
7. apr 2010

vodnarky - aj som si myslela, že to bude nejak natesno, že si to ešte nestihla ani zaregistrovať 😀 😀 😀