Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

misicka455
28. okt 2011

Ahojky, taky bych chtěla vědět jak odnaučit s plínama na noc a na denní spaní. Už jsme přes den bez plín a v poho jen teda na noc nevím ona se nevzbudí mám jí budit já?

mata222
28. okt 2011

@misicka455
@deyana
davat plienku, pokial nebude par dni rano sucha a urcite v noci nebudit kvoli cikaniu, lebo si zvykne a bude vediet, ze babo budete na cikanie budit, zo sestrinej skusenosti a ked uz, tak to dieta da najavo svojim nekludnym spankom, cestovanim, mrvenim, spytat sa, ci ide cikat, ano alebo nie... tiez sa nam par krat stane, ze si v noci cvrkne, ale to viem, ze bol moc unaveny alebo toho cez den zazil az az..my sme presli aj na nocne necikanie v priebehu tyzdna, ale my sme zacali bez plienok, ked mal maly po 2 rokoch a preto si myslim, ze to slo tak lahko, pretoze bol na to uz psychicky zrely..fakt si myslim, ze na to dieta netreba tlacit..budete to mat bezproblemov aj vy aj babo..

deyana
28. okt 2011

@mata222 děkuji 😉

sussanah
28. okt 2011

ad nocni spani a curani, ja jsem teda davala maleho v noci curat po cca 2-3h spanku, tj v dobe, kdy jsme sli spat my. Delali jsme to tak asi 3m, potom se u toho buzeni zacal vzpouzet a rikat, ze nechce curat a od te doby nebudim a on vydrzi az do rana, proste na to dosel sam. U odpo spanku jsme po asi tydnu, kdy mel suchou plinku pliny sundali, dali pod neho nepromokavou podlozku a nechali ho. Asi 2 tydny mel sem tam nehodu, potom na to taky nejak dosel, ze bude lepsi poradne se vycurat predspanim. Musela jsem ale hlidat to, aby cca 30min pred obedem byl curat a potom tesne po obede, potom vydrzel hezky. Kdyz ale byla na obed polivka, tak to se mi v polovine budil na curani nebo bylo cvrnknute.

misicka455
28. okt 2011

Tak my asi zatím zůstaneme u toho že jsme přes den bez plín a třeba se to noční časem vyvrbí samo 😉

zhrkz
2. nov 2011

@ivanka223 Ahoj, nam sa toto stalo asi v 14 mesiacoch. Doteraz latkujeme, ma 16 mesiacov. Ucili sme ho na nocnik od malickateho malicka, nemal problem, ale daco sa stalo, a nechcel ist na nocnik. Tak som vymyslela, ze uz je dost velky a ze teda moze ist na velkacky zachod. Dali sme detske sedatko a asi tyzden chodil len na zachod namiesto nocnika. Potom som skusila opat nocnik a je to ok. Teraz uz opat chodi aj na nocnicek, a aj na zachod, ako si vyberie.
Pravidelne kazde rano sa vykaka a vycika do nocnika, a priebezne cez den nocnikujeme/zachodujeme. Uvedomuje si, ked spravi potrebu do nocnika a obcas sa aj vypyta. No tiez sa mu podari pocikat/pokakat sa aj do plienok.

katus83
3. nov 2011

ahojte maminky, potrebujem radu, lebo som fakt v koncoch ... Môj synček sa pekne od 19 mesiacov pýtal na záchod. Doma a aj von sme chodili bez plienky, počas spánku som mu ešte dávala plienku, ale aj tá bola po poobednom spánku suchá. Všetko išlo úplne skvele a zrazu spohodlnel... Občas sa síce vypýta, ale často kričí už vtedy keď má komplet mokré tepláčiky. Dnes doobeda sme stihli minúť 7 tepláčikov... Nechápem, namiesto toho, aby sme išli k lepšiemu ideme úplne opačným smerom. Nemáte niektorá podobnú skúsenosť?

lusy82
3. nov 2011

@katus83 Ahoj, já bych to nijak nehrotila. Vždyť všude píšou že děti si začínají uvědomovat potřebu a i jim začnou fungovat svěrače až mezi 18 až 24 měsících. A klukům to trvá dokonce déle, taže obdivuju, jakého máš šikovného syna. Podle mě to bude jen období. A ještě mě napadá, jestli jste teď neměli v doma nějakou změnu. I sebemenší, nebo nějaké problémy. Kamarádky syn také už byl před druhým rokem bez plýnek, jenže ve dou letech musela do práce a malýho hlídaly babičky a on se jí začal znova počůrávat, ale pak to zase přešlo. Já bych to nechala být, nechala bych to na něm. Hlavně mu za to nenadávej a ani se mu nevysmívej nebo tak něco. prostě jen řekni jé počural ses půjdem to utřít. A uvidíš ono se to určitě zlepší. Budu držet palce.

garzonka
14. nov 2011

Moje švagrová má 11 měs chlapečka a už jim kaká jen do nočníčku, jen si ukáže a hotovo. Používají jen látkové plíny, možná je to i tím...ale kluk je to opravdu šikovný 😎

tyli
14. nov 2011

@katus83 náš syn sa dlho nepýtal cikať, iba kakať. chodíme na urologiu a keď som sa na to pýtala (vtedy mal 2 a 1/2 ), tak mi povedali, že má kopec času. urologovia sa na to asi pozerajú ináč. ale keď sa ti už pred tým pýtaval, nie je iba prechladnutý? ako ciká? často a málo, alebo tak ako pred tým? taktiež to môže byť z nejakej zmeny, ak sa nejaká udiala. jediná rada, plienky mu už minimálne cez deň nedávaj. skús vydržať a trpezlivo radšej prať tepláčky.

napríklad náš syn teraz začal chodiť do škôlky a má blok. najprv sa v škôlke nechel ani vycikať (zadržiaval), teraz riešime, že sa tam neche vykakať. povie len, že sa vykaká až doma. pritom majú krásne, nové záchodíky a všetko nové a pekné.

katus83
15. nov 2011

@tyli Ahoj, no cikáme rovnako ako predtým. Napríklad včera sa ani raz nepocikal a dnes doobeda išli už 2 nohavíc ... Plienku mu cez deň nedávam a poctivo periem 🙂 Aj von chodíme bez plienky - ale len na dosah záchodu 😀 😀 😀 Hádam sa to už naučí 😉

tyli
15. nov 2011

@katus83 ále veď on to vie. najskôr to bude iba taká tá chlapská pohodlnosť 🙂

lenka112
15. nov 2011

My máme 11 mesiacov a o nočníku môžem len snívať, zatiaľ sa nám na ňom nejako nepáči. 😒

katy1979
15. nov 2011

@katus83 my sme to mali a presne v rovnakom veku. kolko to trvalo uz ale neviem. ale minimalne tyzden ci dva potom zasa akoby utalo a nehoda sa stala uz iba vynimocne

katus83
19. nov 2011

@tyli ...som presne toho názoru 🙂

monickapd
19. nov 2011

ahojte..no ja som malu zacala davat na nocnik, na skusku cikat 🙂, ked zacala sama sediet..vsetci na mna pozerali ako na blazna, ale kaka tam uz od siedmeho mesiaca..v plienke ani bobek 🙂))
Ale je to velmi individualne a urcite by som to nechala na babatko, lebo moj syn nebol na nocniku ani raz...zacal chodit rovno na wcko...

mikisa27
2. dec 2011

@katus83 ahoj, podobny problem riesim teraz aj ja,maly ma za chvilu 23mesiacov,asi pred 2 mesiacmi sme prestali davat plienku cez den,najprv som ho cca raz za hodinu davala na nocnik a vzdy sa pekne vycikal,asi po 6 tyzdnoch sa to zlomilo a zacal sa pytat sam....4 dni sa pytal,nemusela som ho ani raz posadit na nocnik sama od seba,proste vyzeralo to uplne super a potom sa to zacalo zhorsovat,najprv jedna nehoda denne,potom dve a momentalne sa vypyta tak max 1-2krat za den aj to vecer ked uz lezi v posteli alebo ked ideme autom,ale inak sa vobec nepyta,ked ho chcem dat sama na serblik tak zuri,ze sa mu nechce cikat,ze on mi povie a ked ho tam nasilu posadim,tak sa vzdy vycika,ale ked ho teda neham tak,ze nech mi povie sam,tak za par minut sa pocika 😖 ....nechapem tomu a som uz dost zufala,kedze za par dni cakame druhe babo,tak som dufala,ze to do porodu nejako zvladneme,ale vyzera to tak,ze nie 😒

gonka
5. dec 2011

Naša mala baba ma 18 mesiacov, a povie AAA a vycika sa do plienky, nočník má na dosah,ale nechce si nan sadnúť. Sadne si len keď má dobrú náladu a je oblečná, vtedy sa jej to páči. Uvedmuje, že ciká, ale ani za ten svet si tam nechce sadnúť.

katrinka8
5. dec 2011

Baby, a aku mate skusenost s tym pytanim sa? Ako to v praxi vyzera, zacali sa pytat Vase deti same od seba, ked este mali plienky? Ci treba zacat proste dorovna tak, ze dam dole plienky a ideme na vec 😀 My nasu malu (18 mesiacov) davame na nocnik rano, ked vstane - vacsinou sa aj vycika, ale pravidlo to nie je. Ale sediet sedi. Inak ju moc nedavame, asi aj nasa chyba trochu. Presne vie, na co je nocnik, aj si ho sama donesie (rano), ale vykakala sa asi len 2x don. Ked sa vykaka (do plienky), obcas pride a povie, ze "kakala", ale fakt len niekedy. Povie, ze ma sa kakat a cikat do nocnika, lebo ked sa napr. vycika, cela happy vravi: dedovi povieme, cikala 😀 (vie, ze bude velka pochvala) 😀 Inak, ked sa kupe, na zaver sa jej vzdy pytame, ci ide cikat. A ona "tlaci" a bud sa vycika alebo povie, ze "nejde" a necika. Na velky zachod ist nechce, bola raz a nepacilo sa jej 😉
Na Vianoce som jej kupila gatky a mam plan, ze stiahneme plienky a budeme skusat. Myslite, ze je to dobry napad? Ci mam este cakat na nejake signaly, ze si fakt uvedomuje, o co ide?
Ach, to je problemov s jednym nocnikom, ze? 😀

cecil36
5. dec 2011

@katrinka8 a ake signaly este cakas? Ze ti povie "oddnes uz poprosim bez plienok, dobre"? A kam inam sa ma vykakat ak nie do plienky, ked ju nedas na nocnik? Ved to dieta je uplne super pripravene byt uz davno bez plienky, ale akosi nemalo sancu vam to ukazat, lebo ste jej nedali moznost. Ak od dnes zacnete chodit na nocnik, o chvilu ste bezplienkovi 😉

em_ka
5. dec 2011

Ahoj baby, dcerka ma 14 mesiacov. Uz by som chcela aby chodila na nocnik, ale ked ju tam posadim, okamzite ide prec. Takze to asi nemam hrotit, ze a este chvilku pockat?

ellit
5. dec 2011

@em_ka nieje 14 mesacne dieta trosku malinke na serblik? Nechaj ten serblik pri vasom WC a nechaj malu tak. Ona bude sama zvedava a bude sa snazit sama sa posadit, ale oblecena na zaciatok. Vydrz aspon do toho 18 mesiaca aspon kym zacnes s nejakym nacvikom. Nemate s kym sutazit.

em_ka
5. dec 2011

@ellit Ja si tiez myslim, ze je na to mala, ale minule ked sme boli u doktorky, ona sa ma pytala, ci chodi na nocnik alebo nie. No a k tomu este moja svokra ma rozne pripomienky... Diky za rady.

katrinka8
5. dec 2011

@cecil36 - no neviem, dakedy sa mi zda, ze je to OK, ale dakedy sa mi zase vidi, ze nechape, co sa od nej chce 😀 Ale asi zacneme trenovat "reskejsie" 😀 U nej je totiz trosku "problem", co sa kakania tyka. Kym ja zbadam, ze tlaci , uz je neskoro ju vyzliekat. Obvykle to totiz vedie k tomu, ze sa "zasekne" a nedokaka... ☹ Dnes, napr. nekakala vobec. Idem to, var, dako popremyslat a skusit ju to viac "trenovat" 😉

revina
8. dec 2011

ahojte,dcerka bude mat 18 mesiacov ako by som jej mala naucit na nocnik,alebo na WC...ked ju skusam tam dat,tak ona sa postavi,ale ked sa hra,tak si sadne na to sama a len tak sedi,uz som vyskusala par veci,ale nic nezabralo...dakujem.

berenika39
9. dec 2011

@revina tak ještě počkej, vždyť se to naučí později, rok a půl je brzo. můžeš jí dát na nočník třeba po spinkání, když se tam určitě vyčůrá, ale jinak bych to nehrotila. ono to přijde, každé dítě se to naučí jindy, ale nikdo nejde do školy s plínkama.

zirka
9. dec 2011

suhlasim, kazde dieta je ine, ja som dcerku davala na nocnik od cca 9 mesiacov a plienok sme sa zbavili len ked mala 2 roky. Najma sa k nicomu nenut, ani dieta by nemalo citit natlak. A hlavne ked sa uz rozhodnes dat plienky dole, tak treba vytrvat a neuspech prehryznut a vydrzat, nedavat plienku spat. Drzim palce 😎

lenka112
13. dec 2011

Môj synček má rok a nočník je pre neho hotová nočná mora. Takže sme tomu nechali voľný priebeh a po čase bude zvedavý a naučí sa sám, nechcem ho zbytočne nútiť. Aj keď čítam niektoré detičky sa zbavia plienok, už pre 1. rokom, ale predsa každé dieťa je iné.

danabel
28. dec 2011

ahojte, neviete mi poradiť, čo sa mohlo stať mojej malej? Stručne opíšem situáciu:
Sme na látkových plienkach. Na nočníku sedela od 8,5 mesiaca vždy po spaní ráno a poobede. Niekedy sa jej podarilo a niekedy nie, ale dávali sme ju a jej sa to páčilo. Okolo roka začala hovoriť kaka vtedy, keď práve kakala alebo cikala do nočníka. Niečo pred 13mes. sa začala pýtať slovom kakať a znamenalo to kakať aj cikať- rovnako lebo slovo cikať nevedela povedať. Pýtala sa dva mesiace, vždy a kdekoľvek sme boli, aj v klube mamičiek, keď sahrala, tak prišla,že kakať, tak som ju dala na nočník, čo tam mali a vykakala sa (stalo sa to viac krát). Za tie dva mesiace sa pokakala do plienky možno 1-2x, keď sme boli mimo domu a nestihli sme ju dať na nočník. A teraz asi dva týždne, ako sa blížime k 16 mesiacom prestala, stále ju dávame na nočník, tak ako predtým, ale málokedy sa vykaká, iba sa vyciká. A kaká do plienky a vôbec nepovie kedy, aj keď jej to stále opakujem, že má povedať. Neviem, či tomu nedopomohla aj naša víkendová návšteva u známych, tam nám tiež nechcela kakať do nočíka, len tam sedela a jedine sa vycikala. Známi majú 26 mesačného chlapčeka, ktorý na nočník nechce chodiť a keď malá sedela na nočníku, tak chcel byť stále pri nej a hovoril kakam a ukazoval na ňu. Tak neviem, či nedostala aj tam nejaký blok. Teraz som z toho sklamaná, lebo som myslela, že keď sa mi pýtala dva mesiace vkuse bez prestávky, tak, že už to pomaly pôjde. Myslela som, že začneme ž budúci rok na jar, ale ona sama začala na jeseň, tak som to nechala na ňu - viem, že je lepšie cez teplé ročné obdobie.

danabel
28. dec 2011

@katus83 ahoj, čítam, že aj vám sa vývin nejak vrátil naspäť, tak ako nám ☹ fakt neviem, čo sa mohlo stať...