Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

milhaus
3. júl 2008

moja mala sa pyta len predomnou, pred tatom sa kludne docika ked to ja nevystihnem

zabga88
3. júl 2008

dnes sme dokonca potrebovali odniesť moč na vyšetrenie a podarilo sa vycikať do nočníka a bola radosť a tiež som zvedavá že ked dojde jej tatko domkov tak či sa aj pred ním vyciká

prasiatko30
3. júl 2008

u nas je to tak, ze dcera ma 21m - a uz niekolko tyzdnov mi hlasieva ked sa akurat pocikala, obcas trafi aj par min pred - takze sme uz mali aj niektore uspechy - ja som rada, ze si uz aspon uvedomuje, ze cika a kaka - podla viacerych zdrojov je to kluc k tomu aby sa pomaly naucila pytat na serblik. sice este sme nezacali nacvik 100% vazne ale uz vela krat poobede ju necham behat bez plienok a rano ju obycajne davam cikat na nocnik - a dneska rano sa uz vypytala aj na kaku - takze sice nejdeme na to dosledne ale vypada to tak, ze slecna si uz zacina uvedomovat na co ten nocnik je a ze je omnoho lepsie vykakat sa do nocnika ako do plienok alebo do gatiek - ani sa jej necudujem 🙂

milhaus
3. júl 2008

kebyže si to my predstavime ake to je v plienke tak žiadna sláva 🙂

cathrin
3. júl 2008

tak som si túto tému prečítala a nedá mi nezareagovať na príspevky, ktoré písala katja.....nie je žiadne scifi, keď aj 10 mesačné dieťa je bez plienky a vie sa pýtať samé cikať aj kakať.....takže s neovládaním zvierača detí do jedného roka to vôbec nie je pravda......ja aj s mojimi súrodencami sme tomu príkladom 😉 a že to nie je iba fantazírovanie mojej mamy môžem potvrdiť aj ja lebo si pamätám moju sestru (je medzi nami dosť veľký vekový rozdiel) v 10.tich mesiacoch a bola bez plienky a pekne sa sama pýtala na nočník (má to aj poznačené v zdravotnej karte lebo jej detská doktorka bola z toho tiež riadne vyjavená, keď prišla na poradňu bez plienky). Takže vôbec nesúhlasím s názorom, že učiť dieťa na nočník skôr ako dovŕši 1,5 alebo 2 roky, je zbytočné. Na nočník nás mama dávala hneď ako sme začali sedieť a keď sme sa vycikali alebo vykakali ,tak použila nejaký signál, pri sestre sa pamätám, že keď sa jej podarilo vycikať al. vykakať tak sme jej aj zatlieskali - jej sa to veľmi páčilo. Nikdy nás ale nenechávala na nočníku sedieť dlho, nikdy nám nedávala hračky, keď sme na ňom sedeli a ani nás nekŕmila vtedy. Ked mala sestra tých 10 mesiacov , vedela už sama chodiť a vždy keď chcela cikať alebo kakať, tak prišla k nočníku, ktorý sme mali na chodbe, aby na neho videla a vedeli sme, že ju máme vyzliecť a posadiť na nočník.
Svoju dcéru tiež dávam na nočník od 5,5 mesiaca a riadim sa maminými radami. Malá vôbec nemala problém sadnúť si na nočník (vôbec som nemala pocit, že ju tým týram, práve naopak, keď zbadá nočník,tak sa celkom teší )a dosť skoro pochopila, že čo od nej chcem. Vlastne od nejakého 6 mesiaca kaká na 90% iba do nočníka a s cikaním to máme na cca 70%. Škoda, že som o bezplienkovej metóde nevedela skôr, určite by som ju vyskúšala skôr.
A mám ešte jednu známu, ktorej malá sa pýtala na nočník od 8.mesiacov a bola úplne bez plienky,ale to nemám osobne overené.....

Tak katja, ak chceš, s mamou ťa kľudne môžem zoznámiť 😉

martinka16
3. júl 2008

cathrin aj moj syn krasne kakal aj cikal do nocnika a to nemal este ani rok ani sam nebehal,,,,ale jedneho dna to prestalo skratka tam uz nic nespravil a ked som mu dala plienku tak sa vykakal do 5tich minut....neviem kde som spravila chybua doteraz s tym bojujeme a to ma 20 mesiacov...chape co ma spravit aj sa sem tam vycika le pytat sa nepyta ani nahodou len nam pride oznamit ze nejaku potrebu spravil alebo momentalne robi....tak uvidime ale snad sa nam to tot leto uz podari... 😀

cathrin
3. júl 2008

martinka, viem aj také sa môže stať, ale zatiaľ nám to celkom ide a dúfam, že nám to aj vydrží.....keď chce kakať, tak prestane robiť to čo má "rozrobené" a tak uprene na mňa pozerá a väčšinou ju aj stihnem na nočník posadiť.....cikať sa zatiaľ nepýta, ale mám už odsledované, že ciká vždy keď sa zobudí (aj cez deň) a potom tak v cca hodinových intervaloch, takže ju vždy v tom čase posadím na nočník a ciká......

martinka16
3. júl 2008

tak nech vam to aj vydrzi u nas je to zatial bieda a to sme uz skusali vselico ale zistili sme ze cim vacsia motivacia tym mensi zaujem...

deniskajakubko
3. júl 2008

Ahojte holky,
môj Jakubko má 3,5 roka, cez deň normálne pišká aj kaká do záchoda, alebo nočníka, on si vyberá, že kde, ale na noc doteraz mal plienku. Boli sme na dovolenke, prišli sme domov teraz v pondelok a nemali sme doma plienky a nechcelo sa nám ísť do obchodu. Tak som povedala Jakubkovi, že dnes bude spať bez plienky, síce začal plakať, že on chce plienku, no vysvetlila som mu, že už je obchod zatvorený, že zajtra kúpime, tak šiel spať bez plienky. Síce prvú noc som ho dávala na nočník asi každé 2 až 3 hodiny bála som sa, že sa počurá, no na druhí deň, som ho dala len o pol noci a tak až ráno o 4.45 sa zobudil že mu treba kakať, tak sa rovno aj vyčúral, potom spal ďalej a tak je to aj teraz, dávam, ho o pol noci vyčúrať a potom až ráno a krásne vydrží. Ja som mu vysvetlila, že keď v noci bude chcieť piškať tak nech mi len povie a pôjdeme spolu a že keď už teraz nepišká do plienok, že mu za tie peniažky kúpime nejakú knižku má rád "Tomáša", že bude mať viac kníh, tak sa potešil a zatiaľ nám to ide. Tak sa z toho doma vytešujeme s manželom. 😀

martinka16
3. júl 2008

deniskajakubko tak to je fajn a kolko mal maly ked uplne prestal nosit plienky cez den?

deniskajakubko
4. júl 2008

cez deň prestal nosiť plienky ako 2-ročný, ale ešte keď spal cez deň tak na spanie sme mu dávali

charlinka
4. júl 2008

Ahoj, huráá že je léto. Nám to sluníčko a holá ritka na zahradě pomohla se zbavit plínek přes den. Od 17 měsíce jsem jí doma nedávala plínky, ale neptala se na nočník, jenom když jsem ji sama posadila, jinak to pustil akde se jí chtělo. no a tři týdny dozadu jsme byli na zahradě a viděla stejně starou holčičku čurat na travičku, tak to zkoušela dokad se jí to nepodařilo a od té doby nastal zlom a sama se ptá na nočník, nebo na travičku, dokonce se i vykaka venku na bobku, nechce ani držet ode mě a sama chce sedět na bobku. Sama si stáhne kalhoty a udělá svoji potřebu a přijde se pochválit. Za tři týdny jsme měli jednu nehodu jinak nic, takže jsme happy že i nám se to podařilo.Na spaní ještě má, kolikrát to do plínky pustí hned jak se vzbudí, ale to asi ještě potrvá než odbouráme i to.
Takže hodně štěstí všem, dřív nebo později se to podaří, hlavně je do ničeho tlačit,přijdou na to i samy.

tanja61
5. júl 2008

no super tak moj drobcek nechce ani sediet na nocniku,posedi 2minutky ked mu dam hracku ale rychlo ho prestane bavit a uz je dole z nocnika 😀

evickaleh
5. júl 2008

ahojte kocky nas maly drobec ten nocnik nechce ani vidiet a to doslova, no pozerat sa to este ano, ale sadnut ani za nic, tak to riesim tak, ze v teple beha bez plienky bud ma na sebe slipky, alebo len kratasky a davam ho casto cikat a kakanie sa snazim vystihnut a utekame na wc, alebo na travicku podla toho kde sa nachadzame, on radsej ide na wc ako na nocnik, tam si sadne a aj sa vycika aj vykaka ked vystihnem ze sa mu chce a ako to je supeeeeeeeeeeer, ale mame dni, ze sem tam si pocika nohavicky a znova ideme na plienku vtedy, aj teraz ked je chladno tak ma plienku a zasa pojdeme od znova 😒

coxa
6. júl 2008

Náš prcek na nočníku sedí a dokonce i s úspěchem tvoří, ale ještě si zdaleka nedokáže říct, spíš když víme, že je ten správný čas, tak ho na nočník posadíme a pak jásáme. 😉 Bohatě stačí, když ví, na co ta věc je. 😀
Babička mi radila dát do nočníku teplou vodu, že jak je to hřeje, tak tím spíš něco udělají, ale my jsme nezkoušeli, nebylo to naštěstí nutné, ale třeba vám někomu to pomůže.

trixi
6. júl 2008

ahojte, my nocnikujeme od 9 mesiaca (teda len mesiac), maly kaka a obcas sa vycika do nocnika. Na nocnik nemal vobec problem sadnut, naopak, ma v tom zabavu, je to akysi ritual. Nezvladli sme ale cestu na dovolenku, hoci som kupila skladaci cestovny nocnik, ktory som mala v aute pri sebe, velky nocnik bol v kufri, maly sa rozhodol vzdy kakat tak, ze sme nemohli zastavit a hoci sa pytal, tak sa pokakal do plienky. Nocnik sme nosili aj na plaz.
Ked chce kakat, ukaze na nocnik a hodi tzv. "kakaci" pohlad. Pri kakani musi mat malu knizku, cita si pri tom (tak ako tatino). Cez den kaka 2-4 krat, vzdy rano ked sa zobudi a potom skoro pri kazdom jedeni. A obcas sa vypyta na nocnik, ked uz nechce papat. Cikanie zatial strazim ja, to sa este sam nevypyta, ale verim, ze aj to coskoro pride.

Sestrin syn mal hystericke zachvaty, ked videl nocnik, zacal ho pouzivat az v 2 rokoch. Teraz ma 3,5 roka, na noc ma plienku, pretoze sestra ho nechce budit, pretoze to vraj nie je dobre na psychiku dietata (tak jej to povedal ich lekar).

zabga88
6. júl 2008

nám sa začalo pekne dariť na nočníku aj kakať aj cikať a malá dostala hnačku a tak nestíha sa vypýtať tak má plienku aj cez deň dúfam že nezabudne ale aj tak radšej ciká do trávičky ako do nočníka ked si tam sadne povie au asi ju tlačí

tamia
9. júl 2008

ahoj,
moja malá vôbec nechce sedieť na nočníku. ak ju naň posadím hneď spustí obrovský plač až sa trasie. Ako ju mám naučiť sedeiť na nočníku????? Prosím poradte ☹ ☹ ☹ . Máme už aj dva nočníky jeden taký kresielkový a druhý taký malý obyčajný a nič. Som z toho dosť zúfalá...

pizicek
9. júl 2008

ahoj tamia tak aj my mame taky problem ,ale vcera sa pital aj cikat aj kakat ale len do zachodu ale ako nahle mu da plienku na spanie tak uz sa viac nepita .Ja som ho skusala nechat behat holeho ale dopadlo to tak .ze pocikal vsetko.

koc
9. júl 2008

ahojky,
tak my začínáme asi poslední 3 dny mít první úspěchy - malý si dnes i řekl o kakání do nočníčku, a povedlo se. Neměl plínku, takže to bylo snazší. Pokud ji má, řekne si, ale většinou je už pozdě. Začínáme zkoušet být stále bez plínky ( kromě spaní), často upozorňovat. Osvědčilo se mi i u staršího syna hodně chválit, nenutit.
tamia - měli jsme stejný problém, Honzík dlouho na nočníku nechtěl sedět, vztekal se a hlavně měl jiné " zájmy" - nechala jsem tomu volný průběh ( + vzorem byl starší bráška; " podívej, bráška také nemá plínku..."), časem začal chtít sám - hlavně byl obložený hračkami, což byl asi ten hlavní "tahák". Postupně jsme hračky u nočníčku omezili a docela to jde.. 😉
Přeji všem pevné nervy - ten správný čas jistě přijde! 😎

kukona1
14. júl 2008

tak sa pridávame aj my....malá od 7 mesiaca sedávala a kakala do nočníka ale po roku ako keby utlo a nič ani za svet na nočník.celú zimu som ju nemohla dostat na nočník,vždy plakala a radšej by si nechala zlomit malé nožky ked som ju tam išla posadit...ani na záchod ..tak som si povedala že počkáme do leta ..a ked konečne prišlo teplo nechávala som ju bez plienky a dokola som jej opakovala že ked bude chciet kakat alebo cikat má mi to povedat a pojdeme na nočník.Ale vždy sa vypýtala až ked sa pokakala alebo pocikala...chodila som za nou 3 dni s handrou a aj sama si po sebe upratovala a vždy slubovala že sa bude pýtat ...ale nestalo sa tak...tak som je dala na pár dní plienku a zase plakala že nechce plienku...tak som ju posadila na nočník a slúbila som jej čokoládku za každé vycikanie a vykakanie...tak teraz aj sama od seba sa vypýta a berie si nočník..ale ani raz sa nevycikala a nevykakala,vždy počkala ked si ide na obed lahnút / lebo vtedy jej dávam plienku/ a vtedy sa aj vykakala a vycikala....neviem si fakt rady ako ju mám ,,donútit,, už má vek na to aby bola bez plienky...a od septembra by mala íst do školky-to záleží od plienok... ☹ ☹ ☹

zuky
14. júl 2008

... tak my sme už vyše troch mesiacov úplne bez plienok /ani na noc/... a sadnúť na nočník som dosiahla, keď som vzala obľúbenú knižku a začala čítať, tak kľudne sedel a keď začal cikať, dala som mu to na vedomie a vychválila ho do nebies a keď prišiel tato, tak sme mu to oznámili a tľapli si na to, strašne sa z toho vytešoval...neskôr som ho nechala sústrediť iba na to, aby čakal, kedy začne cikať a spolu sme pozorovali 😅 "ide, ide, ide" a ono to fungovalo...teraz si chodí pre nočník aj sám, keď je lenivý, tak si ho vypýta, záchod tiež používame, ale to som zase lenivá ho dvíhať, hoci máme stupienok, nevie sám vyliesť, lebo doska sa posúva...
...inak teraz má obdobie, kedy chce všetko robiť sám, a keď sa ho spýtam, či chce ísť sám cikať, tak hrdo ide
... a ten príklad so starším súrodencom je na nezaplatenie, my ho síce nemáme, ale keď sme tu mali o rok staršieho kamaráta a videl, že ciká do jeho nočníka, začal sa boj, že je to jeho nočník a odvtedy poctivo ciká, deti kopírujú, preto ak máte možnosť...treba "využiť"
takže baby držím palce hlavne buďte trpezlivé, "ono" to príde 😀

livka299
14. júl 2008

Baby vsetko nechajte na deticky..moj hyperko nesadol na nocnik na viac ako 15 sekund, tak som ho nechala tak, a teraz posledny mesiac sa zacina pytat, aj ked velakrat neskoro, ale stale ho zato pochvalim a dam kinder cokoladku 😀

simipel
14. júl 2008

Zuky tak to vám závidíme. jak jsi toho dosáhla, že ani na noc už plínky nepoužíváte. Malá mi sice na nočn zaručeně čůrá do plínek. Už jsem si říkala, že by alespon ten odpolední spánek mohla zvládnout se nepočůrat. Jsem taky už v koncích, nechci jipořád cpát plínky. Už se mi zdá dost velká.

zuky
14. júl 2008

...simipel neboj aj vy to zvladnete, plienku na noc nedavam asi tyzden, s tym ze este dalsi tyzden predtym mal stale suchu plienku, tak som to riskla a podarilo sa! ja som totiž pri prvych skuskach na nocnik nedavala ani cez obedny spanok plienku a namiesto toho tu podlozku gumenu co je akoze na prebalovanie (fixies...a pod.), samozrejme ze zo zaciatku sa pocikaval, tak som ju jednoducho vyhodila, neskor pochopil, ze je to nepohodlne a sam ju odmietol...a vzdy pred spanim ho dam samozrejme vycikat 😉

simipel
14. júl 2008

---Zuky, jo tak to taky zkusím při tom odpolením spánku, ale u nás je ta nevýhoda, že mi nechce chodit spát bez pití, takže před každým spánkem vypije tak čtvrt litru čaje nebo mléka , tak se pak nedivím, že čůrá, a to ji před spánkem taky dávám, ať se vyčůrá, tak uvidíme, od zítřa to teda prubnu. Tak mi držte palečky.

zuky
14. júl 2008

... no to som aj ja mala problém, keď mi nechcel ako lročný sám zaspávať, tak som mu dala fľašu s džúsikom a odvtedy to bolo na dennom poriadku, to ju musíš odnaučiť, bude to asi týždňový boj, ale logicky, bude chcieť po pití cikať aj keby nechcela... skús jej prečítať knižku a dať do ruky nejakú "novú" hračku (malý krtko, macko pooh), vysvetli, že už je veľká na fľašu, že všetky deti spia s kamarátom a že ju to počká keď sa vyspinká, sľúb jej, že čím rýchlejšie zaspí, tým skôr pôjdete von, jednoducho fľašu jej musíš zahovoriť...
Držím palce 😎

simipel
14. júl 2008

no tak to si fakt nedovedu představit ji nedat flašku, ale asi jak píšeš je potřeba zatnout zuby a nedat se. Tak díky za zkušené rady. snad se nám to povede.

sandra81
15. júl 2008

Stale s nasi malou trenuju jak nocnik tak zachod a stale bez uspechu.Ona si treba sedne na bobek vedle nocniku a rekne ee tak ji dam na zachod ci nocnik a to tam nechce sedet. No a pak na bobku cura. Fakt nevim.Prijde mi ze jakoby to ani necitila ze uz cura. je to mozny? Treba ty svaly fakt nejsou do roka a pul nak dobre vyvinuty...???

zuky
16. júl 2008

sandra, hlavne treba pozvoľný začiatok a nenútiť, aby si neznenávidela nočník...ja som malého dávala v začiatku vždy po jedle /cca 3x denne/ a sedela pri ňom a čítala knižku...o mesiac asi 5x denne, az 21 mes. som pritvrdila (bol v gaťkách a snáď každú hodinu sme nočníkovali, aby to pochopil) a "sekírovala", no a za 2 mesiace to bolo zmáknuté...a na záchod ešte nemusí vedieť, veď to stačí okolo 3 rokov, keď pôjde do škôlky 😅
Veľa trpezlivosti... 😎