Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

weverka11
16. sep 2010

@martinka17 mala rok a par mesiacov, lebo uz bolo teplo mozno 15 - 16 mesiacov 🙂

martinka17
16. sep 2010

@weverka11 😀 skúsim večer.-) 😀 😀 😀 😀 😀

weverka11
16. sep 2010

@martinka17 no len to neprezen, lebo ja som to s jednou takou "vychovnou" proti jedovitému plakaniu prehnala a sarinka musela kazdu noc pred spaním chodiť kontrolovat okná, či su dobre zatvorené (rozprávka bola o hejkalovi 😀 ) jej mama ma skoro dorazila 😀

martinka17
16. sep 2010

@weverka11 jaj, nie, ja som mu povedala večer jednu takú rizrávku, ale preháňať som nevedela, len chlapca bolela riťka a pipík, toť všetko 😀

mona11
17. sep 2010

Něco podobného se stalo nám, ale naštěstí jsme to rychle překonali a zase na nočníček chodíme. Den předtím nebyl na velké a pak do nočníčku rychlostí blesku vytlačil obrovský bobek, vyskočil z nočníčku a utekl pryč. Od té chvíle ho nechtěl ani vidět, natož si na něho sednout. Pravděpodobně měl tu stolici tvrdší a zabolelo ho to, při kakání. Tak si tu bolest automaticky spojil s nočníčkem. Naštěstí to trvalo asi jen týden a pak se zase umoudřil a vzal nočníček na milost. Pokud má dítě tužší stolici, je potřeba mu dávat hodně ovoce, zeleniny a pít - minimálně litr za den. Ale to určitě víš. Bohužel nezbývá než čekat, vysvětlovat, ujišťovat dítě, že mu nic nehrozí. Časem se to zase srovná samo.

Naše neteř také už normálně chodila na nočník. Pak měla nějaké průjmy, pálil jí zadeček, nebylo jí dobře a zvracela. Ttaké si to nějak špatně spojila s tím nočníčkem a přestala chodit. Trvalo pár týdnů a najednou si ho sama přinesla, že udělá čííí. Všichni jí tleskali a chválili a od té doby zase chodí normálně. Chce to jen trpělivost. Držíme palečky. 🙂

audri
17. sep 2010

Malou jsme začali učit na nočníček až pozdě, ve dvou letech a dvou měsících a šlo to úplně samo. Asi během týdne. Od té doby žádná "nehoda", jen na spaní v noci dáváme plínečku a buď je ráno suchá nebo ne. Vůbec se tím nestresujeme. Myslím, že každé dítě má ten "správný čas" jindy. Tak nedejte na řeči okolí, že ten a ten.. a ta a ta.. a když ty jsi byl malý... My jsme s tím vůbec žádný stres nezažili, protože jsme si počkali. I vám přejem ten správný čas.

akcull
17. sep 2010

Malé jsou dva roky, na nočník chodí jen pokud na sobě nemá žádné kalhotky, to jí to jde vzorově, ale nějak jsme se v tomto bodě zasekly a nevím jak dál. Vždycky když jí nasadím kalhoty (neustále se jí dotazuji jestli se jí nechce čůrat neba kakat, dozvím se stejně vždy že ne), tak to nestihne, resp. se o to ani nesnaží. Vždycky začne protestovat, když se už nějaká nehoda přihodí. Tak jí převléknu a je to to samé. Někdo mi radil posazovat pravidelně na nočníček, jenže ona tam nevydrží sedět, vždycky když je bez a chce se jí, tak běží rychle třeba přes celý byt a zachvilku je po všem....Aby si tam jen tak poseděla, tak na to nějak nemá čas🙂 Děkuji za každou radu...

berika
18. sep 2010

@akcull asi ti nikto naozaj neporadí, lebo kým si to dieťa naozaj neuvedomí čo je to chodiť na nočník, tak s tým nič nenarobíš. Moja dcérka mala v apríli 2, od konca júna nemá plienku, ale ešte stále nepovie keď musí cikať či kakať. ja ju posadím na nočník alebo WC keď si myslím, že by už mala a takto fungujeme. Často sa pociká, pokaká, no čo už, asi nenastal jej čas. Ale plienku jej vrátiť už nechcem. Cez obedné spanie ani cez noc sa mi nepocikáva.

blanblan
22. sep 2010

musim sa pochvalit ze uz sa nam celkom dari zvladat aj poobedny spanok bez pliennky. teda ked sem tam este pospi 🙂 Ven uz je aj najvyssi cas... skusila som to takto: ked sa nepocikas do postele, dostanes cukrik 😅 😅 ....ne myslim ze to predalen nebude tym cukrikom, to ze sa nepocika, ale potesi ju kazdopadne 😀

1980mat
27. sep 2010

Ahoj,

mám syna, kterému bude dva a čtvrt roku a ještě nikdy se nevykakal ani nevyčůral do nočníku nebo do záchodu. S učením jsme začali relativně pozdě, protože syn měl opožděný motorický vývoj ( lezl až ve 14 měsících a chodil v 19 měsících). Dlouho se neuměl sám posadit, tak jsem ho nechtěla dávat sedět na nočník, aby si nezničil páteř. Teď motoricky dohnal ve všem vrstevníky a i jinak se vyvíjí dobře. Mluví od začátku velmi dobře, vlastně už řekne prakticky všechno, zpívá, recituje apod. Jen s vyprazdňováním je problém. Má panický strach z nočníku nebo záchodu. Z nočníku okamžitě po posazení uteče a na záchodové prkénko ho neposadíme jinak než násilím, takže to radši děláme jen zřídka. Potřebu koná stále do plínky a většinou vyhledává nějaké klidné místo (na zahradě třeba skleník nebo doma místnost, ve které zrovna nikdo není), kde se tajně vykaká a pak přijde za námi a řekne "bobek". Bohužel už to došlo až tak daleko, že se nám dvakrát počůral za situace, kdy ho manžel přinesl po vykoupání z vany zabaleného v osučce a než jsme mu dali plínku a pyžamo, tak se vyčůral na gauč, i když ví, že se to nedělá. To už se manžel naštval a na radu svých rodičů ho vzal, donsel zpátky do koupelny a tam ho osparchoval za trest studenou vodou, aby pochopil, že se to nedělá. Můj tchán a tchyně nám říkají, že už bychom s jeho vyprazdňováním měli něco dělat. Oni že prý moji švagrovou ve dvou letech odnaučili od plínek tak, že ji prostě po několika nehodách vzali do vany a tam ji právě osprchovali studenou vodou a takhle to udělali dvakrát a bylo po plínkách. Radí nám, abychom tuto metodu vyzkoušeli i na našem synovi. Mně to ale přijde příliš drastické a bojím se, že bychom tím synovi mohli do budoucna způsobit nějakou neurologickou újmu. Všude se píše, že rodiče mají být trpěliví, na dítě netlačit a vše přijde samo. Obávám se, že u nás to samo nepřijde, ale zase nechcuï na synovi zkoušet nějaké drastické metody, které se propagovali za komunismu. Jaký máte názor na sprchování studenou vodou Vy? Už jste někdy o tom slyšeli? Praktivoal to někdo z Vašeho okolí a pokud ano, s jakým výsledkem? Předem díky za opdovědi.

mnamko
27. sep 2010

Ja som moje deti naučila tak,že ja som si sadla na záchod a povedala,že ideme čúrať alebo kakať ja na záchod svoj a ty na svoj a kto bude prvý?takou hravou formou,tú studenú vodu som aj ja pár krát využila hlavne keď sa pokakali,skús nedávať plienku a hrať sa stále kto bude prvý na záchode?a pod.Držím plce

lesna
27. sep 2010

Ahoj, ludkovia... Mam tiez taky problem... Moja Alinka v lete pekne piskala do nocnicka, do zachodika, aj do travicky 🙂 Teraz, ked sa ochladilo, nejak s tym prestala... Teda, nie celkom, ale stale si cvrkne do gati a dnes dokonca urobila aj mlacku, ked sa hrala. V noci jej este davam plienocku a cez poobednajsi spanok si tiez stale cvrkne, tak som jej znovu zacala davat plienku na spanie... Neviem, co by som s tym mala robit, pretoze som si myslela, ze sme uz "za vodou"... V novembri bude mat dva rocky a onedlho sa nam ma narodit druhe babo... Neviem, co robit, tak som jej po tej mlacke dala plienku. Neviem, ako bude reagovat, ked jej bude treba piskat alebo kakat... S tou studenou vodou som to v lete na dvore niekolko krat skusila, ale iba ked sa pokakala. Neviem, ci to nejak zabralo, lebo do gati sa pokakala aj inokedy a potom som to uz nerobila. Nejak s tym sama prestala a pekne kakala do nocnicka, zachodika. Neviem, co by som mala skusat v taktomto pripade... Poradte...

mates22
27. sep 2010

@1980mat ahoj, já bych to ještě nehrotila, nechala jsem dcerku aby si určila sama v kolika bude chodit na nočníček a začala tak nějak na dvou letech, ale taky byly nehody, když si zahrála, tak to nedoběhla a tak. Řekla bych, že tak nějak úplně pochopila jak brzo usí jít až někdy na třech letech. Tu sprchu - no nevím... navíc doktorka mi k tomu říkala, že každý dítě je jinak rychlý a že takový to, co dělali s náma, že nás dávali na nočník sotva jsme se posadili je k ničemu - prý to jako naučí dítě reflex "sedím=čůrám", ale nikoli naopak "chce se mi=jdu na nočník".
Naše malá ovšem dodnes kaká na nočník, čůrat chodí na záchod, ale kakat tam nechce, protože se jí tam špatně sedí - přídavný sedátko a stupínek odmítá, takže se jí sedí fakt blbě a radši nekaká - takže v rámci jejího zdraví chodí na nočník a já doufám, že to taky brzo sama přehodnotí, občas se jí zeptám, jestli nechce radši jako velká holka, ale nenutím jí (jsou jí čerstvě čtyři).

u2jana
27. sep 2010

@1980mat
ahoj, a skusila si ho nechat bez plienky?
nasa bola tiez tvrdohlava, nechcela sedavat na nocniku, az neskor zobrala na milost WC.
U nas pomohlo, plienka dole, a vysvetlila som jej,ze cikat - kakat, ako mama, do WC.
tyzden mala nehody, a je pravda, ze ja som skor na nu v dobrom, ale ked bol doma cez vikend manzel, tak sa mu pocikala v obycavke na gauc, tak ju okrikol, ze aj pes sa nauci za dva dni, kde ma cikat a nie je mozne, aby to nevedela ona.
tak neviem, ci to pomohlo, ale potom sa pomaly zacala pytat :D
ona ma strasne rada psy :D
Ale plienky na spanie este stale mame.

o tom sprchovani studenou vodou, no neviem, skor by som sa bala, ze dostane nejaky sok, alebo traumu 😒

zelmirka1
27. sep 2010

@1980mat ja si myslim ze za trest ho sprchovat studenovu vodou bude pre neho skor trauma a sposob naucenia na nocnik. Dokonca si myslime ze by sa to neskor mohlo prejavit velmi negativne, napriklad aj pocikavanim a podobne.Ani moj maly sa este do nocniku nikdy nevycikal ani nevykakal, ma presne dva roky. Tiez by som bola rada keby sa uz naucil, ale nasilu to riesit nie je dobre. Ani mi nikdy nepovie ze je pokakany, kedze tvoj ano tak si to uvedomuje len odmieta nocnik a zachod. Myslim ze ked ma taky odpor ku nocniku aj zachodu tak v tom nieco je, skusila by som vymysliet niaky iny sposob, mozno keby si sam vybral v obchode nocnik ktory sa mu paci a doma ho vyskusal. Alebo si vymysli niaky pribeh o zachode a chodte spolu ze si sadnes najprv ty, potom on a moze splachovat,
alebo to skus este chvilu nechat tak. Tlak okolia a rodicov je dost neprijemny ale studena sprcha brrrr to radsej nie.
Hlavne si povedz ze vsetci sa nakoniec naucili chodit na zachod, nepoznam dospeleho z plienkami 😀 urcite sa to naucia aj nasi drobci.

shaula
27. sep 2010

@1980mat Souhlasím s ostatními, to sprchování se mi nelíbí. Vyprazdňování by nemělo být spojeno s žádnými tresty, dítě si to taky může spojit tak, že kakání a čůrání je něco, za co se trestá, takže to nebude chtít dělat vůbec, nejen na nočník... Naši kluci se sice na nočník vyčůrají (asi taky od těch necelých 2 let), ale jen když je tam posadím, sami si neřeknou nikdy. Kakají zásadně do plínek a ještě mi i zapírají, že se pokakali 😀 Ale zatím to nehrotím, máme ještě necelý rok čas, než budou muset do školky, tak snad to do té doby nějak zvládneme.
Dej mu čas, má na to podle mě právo - pokud byl určitým způsobem opožděný ve vývoji, tak mu to může trvat déle - a i když je šikulka a v ostatních směrech to dohnal, není třeba na něj tlačit a chtít po něm víc, než zvládne 😉 Je zase moc šikovný s tím mluvením, kluci mi nezpívají ani nerecitují nic (tedy teď začali motat dohromady tři různé říkanky o žábě a sem tam z nich vypadne "skapal pes" a "komáři bzum bzum" 😀 ).
Každopádně držím palce, musí to být náročné s tím, jak do tebe tchánovci hučí ☹

ined77
27. sep 2010

@1980mat ..ahojky 🙂 ,
nečetla jsem tedy názory holek, ale tohle mi přijde jako naprosto nevhodná metoda, která podle mého zapříčiní ještě víc vzdoru cose týče odplenkování 😨 .
já bych si promluvila s manželem a toto striktně zakázala...to co dělali tcháni se svýma dětma je jejich věc, ale u svého synka bych to nedovolila.
každé dítko si k tomuto potřebuje dozrát a jak sama píšeš, synek je šikovný, tak nevidím důvod, proč by se neměl časem odplenkovat v pohodě a bez stresů 😉 .
hodně štěstí a nedejte se 🙂 .

zuzul1310
27. sep 2010

@1980mat Tiež si myslím, že je totálne drastické a neľudské osprchovať malé dieťa studenou vodou, si predstavte že sa vám niečo nepodarí ako chce niekto iný a šlahne vás pod studenú vodu.....to je predsa choré, svokrovci nie sú normálni a manželovi by som to určite zakázala. Každé dieťa je iné. Ja tiež keď sa spýtam syna 23 mesiacov či bude cikať alebo kakať tak je odpoveď vždy nie, plienku máme stále, na nočník keď ho posadím, tak sa občas vyciká, ale vidím na ňom, že nechápe čo od neho vlastne chcem a nevie to tak ovládať aby som ho za to trestala. Po kúpaní alebo pred ním nám tiež Xkrát pocikal gauč a netrestali sme ho za to, je malý a určite sa to naučí rovnako ako všetky deti, netreba z toho robiť vedu a navyše ke´d váš malý mal oneskorený vývin, tak buďte radi že je taký aký je, že sa všetko naučil, je šikovný a nestresujte ho , ale užívajte si ho kým je malý.

sussanah
27. sep 2010

@1980mat asi bych se taky bala, jak uz tu nekdo psal, ze si to sprchovani spise spoji s vylucovanim obecne nez s tim, ze to bylo do plinky. Ber to tak, ze do dnesniho dne nezna nic jineho nez, ze kakani a curani kdykoliv se mi zachce je normalni, takze znicehonic ho za to trestat, do toho bych nesla. Navic pises, ze mel opozdeny vyvoj, i kdyz uz vrstevniky dohnal, tak teprve mu nocnik predstavujete. Rozhodne bych netlacila, opravdu mu dej cas, at neni vice skody nez uzitku 🙂

1980mat
27. sep 2010

Holky, děkuju moc za odpovědi. Také jsem toho názoru, že by se na děti nemělo tlačit a rozhodně by se neměli trestat v souvislosti s vyprazdňováním. Myslím si jako většina z Vás, že každé dítě má své tempo vývoje a jako jindy dospěje do stadia lezení, chůze, mluvení apod., jindy dospěje i do stadia chození na záchod či nočník. Je mi jasné, že násilím toho moc nezmůžeme a že to jedině může na synovi zanechat následky do budoucna. S manželem jsem na toto téma mluvila už několikrát. On není vyloženě pro to, syna sprchovat, ale taky si na druhou stranu myslí, že bychom nějakým způsobem měli syna stimulovat, aby se plínek zbavil. Říká, že je to hlavně na mně, aby se syn naučil chodit na záchod, protože on chodí přes týden do práce a v této věci moc nezmůže z časového hlediska. Já jsem ovšem taky ve svízelné situaci. Mám druhé děcko, kterému je měsíc a taky se mu musím věnovat a navíc jsem rodila císařským řezem, takže nemůžu syna tahat a nějakým způsobem ho násilně do ničeho nutit. Nevadí mi, že teď přebaluju dvě děti najednou. Nechci na syna tlačit jenom kvůli tomu, že máme doma miminko a musíme teď pečovat hlavně o malé. Navíc jsem i na více místech četla, že doba příchodu nového člena rodiny do domácnosti není zrovna nejlepší na odnaučování od plenek u staršího sourozence. Syn sice na dceru zatím vůbec nežárlí, ale nechci v něm vzbudit dojem, že se musí učit na záchod kvůli ní. Příští týden jdu k naší pediatričce na šestinedělní kontrolu s dcerou, tak se jí při té příležitosti zeptám, jaký má názor na to sprchování a i obecně budu po ní chtít poradit v této věci. Jestli tomu máme nechat volný průběh nebo jestli neporadí něco jiného. Stejně ale tuším, že nám řekne, že je to na nás, jakou metodu zvolíme.

sussanah
27. sep 2010

@1980mat no pokud mate zrovna jeste mesicni mimi, tak tim tuplem bych na neho netlacila, presne jak rikas, at si to nespoji v nejakych nespravnych souvislostech. S tim stimuovanim, at je bez plinek, jak uz jsem psala, on doted jen cural a kakal do pliny, tohle je pro neho normou. Ukazat mu, ze existuje neco jineho vezme nejaky cas anebo to proste nechat na nem, ale zas musis pocitat, ze treba sam na to prijde az za rok.

antdem
27. sep 2010

@1980mat -mám rovnako starú dcérku a prežívame s nočníkom to isté čo Ty. Písala som o tom už na predošlej strane.Žiadne pišanie a kakanie, keď tak iba do plienky. Myslím si, že to sprchovanie studenou vodou je pre dieťa veľký šok. Nerobte to, inak to môže zanechať negatívne následky. Určite sa Vám to podarí, len treba trpezlivosť. Ak začal loziť, chodiť neskôr ako ostatné deti, tak aj nočník začne neskôr ako je bežné. No a čo, tak začne na 4 roky, svet sa nezrúti. Ja nasilu nič robiť nebudem, lebo moja dcérka má odpor k nočníku a na záchode si len posedí a nič. Moja malá navyše veľa pije, a tak sa nám najnovšie stane, že vonku mi prečúra aj plienku. Nedá sa to ustriehnuť, vypije rovno 3 dcl vody a to plienka naraz neznesie. Takže mám vždy náhradné oblečenie a obliekame kde sa dá. Držme si palčeky, raz to príde 🙂

blanblan
28. sep 2010

Vcera sa nam stalo ze sa pocikala 2x za den ale zato v noci cista plienka...zaujimave..uz tri noci po sebe mala cistu plienku. Ale neodvazim sa nedat jej ju na noc 😖 ako na to? mam ju zobudit uprostred noci aby sa pre istotu vycikala alebo jej dat nocnik k postielke (co neviem ci sa jej v tej tme podari) alebo jej mam nechat nejake male svetielko? len zas nechcem aby si navykla spat pri svetielku...ja neviem....nejake rady?

martinka17
28. sep 2010

@blanblan neviem, ale podľa mňa, pokiaľ sa sama nepýta a má ešte nehody, tak jej tú plienku nechaj. Ak je čistá ráno, tak jej ju vieš dať aj na Ďalšie spanie 😉 Ale nebudila by som ju, ak jej bude treba cikať, vzbudí sa bude pýtať sama 😀

meleri
28. sep 2010

blanblan,
tak mi to vysvětlovali naši, že opůlnoci nás posadili na nočník, v polospánku a potom to bylo dobré...jen ta únava, taťka jednou spadnul a skončil s hlavou v nočníku..

meleri
28. sep 2010

ježiš tak to s tím sprchováním studenou vodou už mi taky někdo radil, ale na záchvaty vzteku. to je strašné.. 😠 někteří lidi nemají srdce...

berika
28. sep 2010

sprchovanie studenou vodou to je podľa mňa týranie detí. Existuje milión iných spôsobov ako naučiť deti chodiť na WC - pravda ak na to už psychicky dozreli. Ak manžel neposlúcha, aj jeho strčíme pod studenú sprchu???????

sussanah
28. sep 2010

@berika kdepak, manzela pod studenou sprchu nedame, protoze nad nim nemame fyzickou prevahu 😉 😔

meleri
28. sep 2010

@sussanah 😀 zato tchýni by to někdy prospělo! 😀 🤐

antdem
29. sep 2010

dnes ráno sme sa vypišali do záchoda. Ľady sa prelomili 🙂 . Dúfam, že v tom budeme statočne pokračovať 😉 .