Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

blumka
21. okt 2009

ahojte...tak my sme teda zacali... 😀 Mala ma 20 mesiacov, tak som si povedala, ze by to teda uz mohla pochopit. Ale nie na nocnik, tam sa jej nepaci, ona rovno na zachod..mame doma redukciu, takze ju davam tam. Uz sme zaznamenali aj prve uspechy, parkrat sa vycikala, ale myslim ze viac to bola nahoda ako to ze ona chcela, ale kakat sa napr. dnes pytala. Vsimla som si ale, ze sa pyta kakat, zacne aj tlacit, rychlo ju posadim na WC a tam nic...potom jej dam plienku, a do 5 minut to mam v plienke...tak asi si len musi zvyknut na to ze sa da kakat aj posediacky 😀

helcenka
21. okt 2009

my jsme sice úspěšně začali kakat do nočníku v 11 měsících, teď už chodíme necelý měsíc na záchod na dětské prkýnko, kam se to naše zlatíčko sice vykaká, když se mu chce mimo dobu, kdy jdeme na prkýnko, tak si umí říct, ale čůrá pořád do plenky. Snažím se ho dávat na záchod hodně často, vždycky se tam i vyčůrá. Tak ho pořád vychvaluju a vysvětluju, tak snad už přijde i to čůrání. Občas se stane, že má suchou plenku, tak ho pochválím a on půldne nemluví o ničem jiném, než že ho maminka pochválila, že je hodnej chlapeček, ale stejně se do plenky zase vyčůrá. Chce to trpělivost. 😀

cestovatelkaandrea
22. okt 2009

Ahojte, chcem nasho maleho ucit na nocnit. Od 10 mesiacov a vzdy ked sa zobudi po spani, tak ho tam posadim. Vtedy sa pekne vycika a niekedy aj vykaka. Keby som bola doma na materskej tak ho nan davam sadat kazde cca dve hodinky. Problem je v tom, ze cez tyzden robim od 7.30-17.30 a potom mu ten rezim asi tazko vybudujem. Cez tyzden ho dam na nocnik akurat tak rano a vecer pred spanim. Cez vikend je to tak ako som to robila aj predtym ako som zacala robit cely tyzden. V skolke ho na nocnik nebudu davat. Vraj ho daju na detsky zachod az ked sa bude sam pytat a to je okolo dvoch rokov.
Co by ste robili vy? Mne sa zda divne jednoducho cakat kym sa dieta zrazu samo vypyta, ked ten nas drobec nema problem si tam sadnut a urobit co treba. 😒

ivka76
22. okt 2009

Ahojte, doufám, že nevadí, že nebudu psát k tématu.... vybrala jsem si Vás, protože je tady hodně příspěvků.. Mám velkou prosbu, stěhuji se do Dobříše a pátrám po referencím na dětské doktory, ale zatím marně. Pořád nemůžu nic najít. Pokud tady má někdo nějakou zkušenost, velmi by mi pomohl jeho názor. Děkuji moc za každý názor poslaný do mejlu.

ewelina
22. okt 2009

Ahoj. Tak my jsme začali posazovat na nočník už před prvním rokem, vždy po odpoledním spaní. Aby si zvyknul, že něco jako nočník existuje. Zjara jsme začali časteji, přes léto jsme i sundavali plenu. Ale pořád do velkého úspěchu daleko... Někdy se strašně bránil, tak jsem ho radši nechala. Pak už lépe pochopil, co se po něm chce a ve fázi, jednou řekne, po druhé se "podělá", jsem ho párkrát šoupla pod sprchu umýt. To se mu nelíbylo a najednou, už je to 14 dní, si začal sám říkat... a ťuk ťuk, zatím se daří. Plenu dáváme už jen na spaní a i ta je někdy suchá.
Chce to fakt trpělivost a důslednost... já byla ze začátku moc líná 😒

cestovatelkaandrea
22. okt 2009

ewlina dik. ja by som to rada s malym skusala, lebo on je v tomto dost sikovny. uvedomuje si, ze ked sedi na serbliku tak musi cikat alebo kakat. a vzdy tam nieco urobi a potom krici kaka. len sa nevie vypytat, co je asi v jeho veku pochopitelne. ale ked ho tam posadim tak vie co ma robit.
neviem ako presvedcit ucitelky v skolke aby so mnou spolupracovali pri uceni sa na nocnik. oni chcu cakat kym sa sam nevypyta. a kedze robim 5 dni v tyzdni do vecera tak sa mi to zda take divoke, cakat na to kym sa zrazu zacne sam pytat.

eppik.m
22. okt 2009

ahojky, u nás pořád skvělý a dokonce už ani v noci posledné noci nemusíme vstávat na čůrání, vydrží od osmy večera do šesti rána nečůrat, už jsme starý mazáci a nepotřebujeme žádnou plínu ... držíme vám taky palečky 😉 😵

dadex
30. okt 2009

No my mame problem so serblikom. davala som ho uz od 7 mesiacov, no neurobil do neho nic. tak som to vzdala a teraz som to chcela vyskusat, no maly spusti taky hystericky plac. a aj ked som ten plac vydrzala a hlavne ho tam posadila, neurobil nic a sedel tam 15 min. potom sa postavil a za dve min. zacal cikat postojacky na koberec. chcela som mu chytit pipika a nasmerovat do serblika, no to som mu akurat tak zastavila cikanie. neviem co mam probit, ci zakazdym ho nechat vyplakat a cakat ze to pochopi, alebo vyskusat neskor alebo cakat na leto.

lenulin
31. okt 2009

zkus ho ještě nalákat na velký záchod náš se tam vyčůrá ale neřekne nic a vykakat nehrozí buď to udělá na koberec nebo počká až má plenky no tak nevím.Jen mám takový problém jestli mi začne říkat co v zimě venku?celý zabalený používáme bodyna tak teda nevím 😢

eppik.m
31. okt 2009

dadex: ahoj, ja by som to odložila na dobu, než bude sám chápat o čo ide 😉 u nás sme to tak vystihli a od 18m. sme bez plienok aj v noci 😉 máte čas, vydrž, nastane ten den keď k tomu sám dospeje 🙂

lenulin: v zimě je to jednoduché, když se bojíš aby dítě nenastydlo, tak mu prostě dej plínu a není co řešit, buď to do ní pustí nebo vydrží až na nočník ... nebo mu jí nedávej a hold s ním choď bez plíny na dobu co to vydrží bez potřeby ... neboj, ono se to poddá ... mi tedy v zimě budeme chodit na záchod domů, ale Míša to už umí zadržet než dorazíme domů, nebo chodíme na dospělácky záchod tam, kde ho mají, samozřejmě si nesedá a na nic nesahá ... a co se týče šatníku tak bud si pořídiš spodní prádlo pro něj a budeš to mít jednoduchší se svlékáním nebo ti to potrvá hold déle než svlékneš ... já tedy body už nepoužívám protože nosíme už slipy a tílečko, nevyhovují mně z toho důvodu rozepínání ... 😵

jandalinka
31. okt 2009

Ahoj.1.9.jsme začali na nočník a od 1.10.jsme bez plínky a poslední týden si cvrnkne do kalhotek či nestihne a vyčurá se 😒 .Co se děje?Dokonce i dnes vykakala bobky do kalhotek a letěla za mnou,že chce kakat,ale už byla"naděláno",Na večer jí sice dávám plenku´kdyby náhodu,ale je vždy suchá a po obědě na spaní nic nedávám,prostě se musí vyčurat před spaním a hotovo,ale tohle mě udivuje!!!! ☹

lu777
31. okt 2009

no tak u nás taky nějakej bojkot... už začal i hlásit venku občas, naopak doma hlásil tak 1x denně a venku skoro vždycky a nebo to zadržel, tak jsem byla ráda... měl tak 2 plenky denně (na noc a na odpo spaní)
jinak je naučenej že jde před každým jídlem (jinak se během počůrá) a po třeba koupání si řekne vždycky...
takže jsem si říkala, že jsme tak v polovině a že se hodně zlepšil a najednou zas tohle... já mám pocit, že mi to dělá naschvál, jak vidí že mi na tom záleží 😒
třeba dneska jsem se ho třikrát ptala protože si něco mumlal a nerozuměla jsem mu a on že Néééé.... pak byl počůranej za chvilenku a za hodinku to samý s kakáním...

ono když ho dám na nočník v pravidelných intervalech nebo před jídlem, před procházkou, tak to je dobrý.... sice teda skoro nehlásí, ale vyčurá se pěkně a hned... ale jak docílit toho, aby hlásil?? 😒
všimla jsem si, že když ho vysazuju tak co hoďku, tak je v klidu on i já ale čurá samozřejmě míň a připadá mi, že si na to zvykl a pak to závisí celý na mě, stačí se včas nezeptat a počůrá se... prostě zase čůrá míň a častěji, asi si na to zvykl...tak teď nevím jestli jsem ho na to nenaučila??

já nevím jeslti je to věkem?? že třeba venku mi zahlásí najednou a krásně se vyčůrá vestoje a doma třeba úplnej opak? je to teda úmorný po několika měsících 😝 😝

jandalinka
31. okt 2009

lu777:no já jsem z toho také zmatená,,,,, 😒 je sice pravda,že už nedostává kokiko za vyčurání či kakání a už se jí neptám a pravidelně neposazuji,když jsem viděla,že říkala sama,ale teď je to horší a horší ☹ .Prý je to takové období,kdy jakoby zapomenou a znovu asi budu připomínat a důsledně dávat na nočník v intervalech,jinak nevím

eppik.m
31. okt 2009

ahoj, je to zcela normální, že mají období kdy se prostě počůrávájí ... může to být nemocí, úzkostí, zapálení do hry, cokoliv ... jednou z toho vyrostou ... s tím nic neuděláme ... Míša si taky cvrkne do slipů. Myslím že je logické to, že děti neuvažují jako dospělý a vykonávání potřeby a vše kolem toho jim nepřijde zábavné jako jejich oblíbené hry či nová dobrodružstvý. My totiž potřebu umíme zadržet když se nám třeba nechce na záchod nebo nemůžeme že ano .... Oni to prostě pustí, mají detskou logiku 😉

lu777
31. okt 2009

jj, taky jsem si to dneska říkala... dneska mě jen prostě naštval, že se třikrát zeptám a nic a hned na to dvakrát v kalhotech 😠 je to frustrující 🙄

my neměli problém s naučením ničeho do teď, vždycky jsme si u toho mákli, ale šlo to docela rychle, ale ten nočník, to je teda záhul... o důslednosti je to určo, já nebyla tak měsíc, teď už pár měsíců fakt jsem maximálně, proto mě to asi tak žere, že do toho dávám maximum a on to chápe, spolupracuje, hlásí.. a pak najednou je mu to šumák a ještě se mi směje do obličeje 😝

no ať o tom přemejšlím jak přemejšlím tak asi kromě pokračování v tom co dělám nemůžu udělat nic... muž mu furt demonstruje, chválíme jak diví, už jsme mu i pouštěli pohádky kde děti nebo zvířátka chodí na nočník nebo záchod 😀
dneska si řekl uprostřed nákupu mužovi a ten měl nařízeno to nenechat plavat (on to občas nechá když jdou ven), tak vyrazili na WCko a pak se mi omlouval, že má trochu počůraný punčocháče... jsem se smála, že na to kašlu, jen když dítě hlásí!

moncicik
31. okt 2009

Ahojda ,no koukám,že nočník je věčné téma.
Můj první syn to vše chápal hned a od roka neměl plínky vůbec.
Ale ten druhý (2.roky a 2.měs.) to je takové čírtko a pokusy byli jsou a stále bojujem,když už pochopil že se čůrá do nočníku-posadím ho a on se skutečně vyčůrá ale toho posazuji sama od sebe co hodku, a když to chci prodloužit nebo zapomenu přiběhne a volá čííííííííííííííííííííííííí ale už je počůranej.Celou noc má suchou plínu i bez ní to v noci zvládá ,ale ráno vstane a někdy to stihnem někdy ne.Ovšem s bobkem je to horší,ten mi hlásí až když už ho má v kalhotech,dřív ani náhodou.
Nejhorší na tohle jsou babičky.........jsme ty nejhorší když to ještě malej nezvládá ale já už nevím co udělat líp.
Někdy máme den uplně ukázkový a jindy máme dva dny kdy jen perem kaťata,punčochy,kalhoty stále dokola.
Zkoušeli jsme i metodu,že ten bobek mu v kalhotech nechám dýl,aby mu to bylo nepříjemný a vždy si vzpomněl .....nic bezvýsledně.
Čůrání zvladáme tak na 1-,ale bobek tak na 6.

lu777
31. okt 2009

Moncicik: tak já naštěstí nemám aspoň ty komentáře od babiček, jedna si myslí, že když dítě chodí na nočník před tak 2.5 rokem tak je moc šikovný... a druhá si to zkusila sama s Matýskem a viděla že i kdyby se na hlavu postavila, tak za měsíc skoro nulový výsledky (to bylo před 3 měsíci).... takže já můžu dostat jedině pochvalu, ale kdy to nevím 😝 😅

jinak u nás nechat mokrýho nebo pokakanýho taky nemá naprosto žádnej efekt...

každopádně jste o hodně dál než my, vydrž, ten konec těhu je záhul sám o sobě, tak se nestresuj moc 😉

u2jana
1. nov 2009

ahojte,
ja som malu zacala tento tyzden davat na nocnik po kazdej hodine, po troch dnoch to uz vyzeralo nadejne, uz sa jej tam podarilo aj nieco urobit a vcera totalny sek... ani si tam nechce sadnut, uplne reve a vzpiera sa ☹
nechapem, co sa stalo... neviem, ci ju mam nechat zas na chvilu tak a skusat o tyzden
alebo skusat dalej... fakt neviem, co sa jej porobilo ☹

ewelina
1. nov 2009

moncicik... my jsme taky pravidelně vysazovali, aniž by si říkal. Pak sem tam řekl a když opravdu pochopil, co se po něm žádá a bobky dělal do kalhot, opravdu zabrala ta sprcha (jak jsem tu už psala). Nechat mu bobek v kalhotách - to mu bylo úplně jedno...

moncicik
1. nov 2009

lu777: komentáře mě na tom všem štvou nejvíc! Nejhorší co mi tchýně může říct je: noo to bude ještě v první třídě nosit plíny!!!! Ale to že mu jsou teprve dva a do školy daleko to je fuk.A že budu pro ostudu mít dvě děti s odstupem dvou let při dvojích plínách 😠 Pak se nenervuj ale má tchýně je kapitolka sama o sobě,takže záhul mám spíše s ní než s koncem těhu .
🙂

Vím že až přijde ten čas tak ono mu to dojde,že plína je fuj,už teď křičí s odporem ,,booobeeek,, , jen to praní mě zmáhá ☹

u2jana: u nás vypadá nadějně i jedno jediné čůrání co se povede a pak přijde total obrat.
😀
Jo ještě jednu věc jsem zapomněla, máme už asi 3 nočník,všechno popraskalo,nee že by byl těžký prostě to praskne a teče.Měli jsme i hrací nočník,ten ale po vyčůrání hrál a hrál a hrál a nešel usušit a vyschnout ani fénem, takže to zkončilo vyndáním baterek a poté taky prasknul.
😠 Tak jsme pořídili prkénko na wc a stupátko ale potíž je v tom , že je to vysoko a on tam nevyleze a ani nesleze.
Ale já mu věřím.....do školky máme za úkol se to naučit.
😉

moncicik
1. nov 2009

ewelina: no tak tu sprchu už máme taky za sebou , přiznám se že i v létě šel pod studenou hadici..řval jak protržený ale to ho neodradilo , nebo spíše nepřimnělo chodit sám .
Celé léto byl nahatý bez plíny......čůral venku ,kadil venku kde se mu zachtělo...máme velkou zahradu,, 😀 ,ale teď jsme doma a to mu už nedovolím aby mi počůral kde co.
Jediné co zabralo ,bylo že když jsme ho nechyli déle pokaděného,oprudil se mu zadek a to plínu odmítal že ho to bolí a furt chtěl mazat zadek to i na nočník sedal rád, 😅 jen je to poněkud drastická metoda,kterou nehodlám praktikovat.

kaleilah
1. nov 2009

Ahojky...já jsem si pořád říkala že na nočník je čas a ono to nějak uteklo a my jswme v nočníkování dost nezdatný 😝 😝 Dávám ho po probuzení dopoledne, po ránu je v bytě hrozná zima tak ho nechci trápit 😅 a i s tím odpoledním vysazováním to je jak si vzpomenu 😅 😕 někdy dávám i večer a v průběhu dne, takže jednou to máme 4x denně, pak třeba dva dny si nejde sednout ani jednou 😖 no budu se muset polepšit 😉

Ale beru jako úsoěch že občas se vyčrá a párkrát jsme chytli i bobek, vím že hodně dětí do nočníku kakat nechce 😉 A už když vidí nočník tak říká čííí, někdy se i chytí za plenku, tak si nejsem jistá jestli chápe co to čííí znamená.

moncicik
1. nov 2009

..a co jsem ještě vychytala je,že když už si na nočník sednem ....musí u toho být nějaká činnost,knížka,zpívání,čumění na ohýnek do krbu a když to joo nejde šoupnu mu pití a to se čůůůůůrááááá 😀

luucia
1. nov 2009

Ahoj holky,
před nedávnem jsem sem psala, že nevím, jak naučit malou na nočník a už to umí 😀 😀 😀 Dali jsme jí na víkend k babičce a v neděli to uměla 😀 Takže jsme to měli bez práce 😵 Trvá to už týden a zatím jsme neměli ani jednu nehodu..na ven teda plínku radši ještě dávám, ale než jdem ven, tak jí dám na záchod a vyčůrá se a po návratu je plínka suchá 😵

Ale teda bobek mi nehlásí..takže ten máme pořád v gatích 😖 nevím, jak na to 😒 Polde mě si to uvědomuje, pže si vždycky někam a zaleze a tam ho udělá 😒 ale prostě na záchod neeee 😝 snad to ještě vychytáme

Čau Moni, jak je?? Ty už budeš rodit 😲

kaleilah
1. nov 2009

moncicik, u nás se na nočníku taky musí něčím zabavit, většinou si tam čistí zoubky, protože ho to baví a vydrží u toho 😀 Problém je v tom že chce abych s ním seděla na zemi a já už se ak nemůžu zvednout, tak ten nočník zatím flákám 😀

moncicik
1. nov 2009

luucia: no čauuuuu holky, no jo no letí to 🙂 písnu ti do IP

kaleilah: je pravda, že i u našeho drobka někdo musí sedět jinak odchází a říká ,,hotovo,,.
A i mě se v tomto stádiu dalšího břicha někdy moc nechce být tou důslednou 😉 ale to se týče i obouvání botiček,vyzvednutí z postýlky nebo do ní,a takové ty úkony co při dalším bříšku trošku berou kyslík 😎

ewelina
1. nov 2009

monci... nám se nejlépe osvědčil nočník z Ikea (stojí asi 50,-) 😉
Ale zrovna včera jsme ho zapomněli u strejdy, tak chodíme na záchod... prkénko už máme koupené dlouho, ale zatím se mu tam moc nechtělo. Ale od včera tam chodí... a za každý výkon si nalepí 1 samolepku ... zkuste najít nějakou motivaci, odměnu, třeba to zabere...

moncicik
1. nov 2009

ewelina: odměny na něj nějak neplatí .......leda formou sladkosti a to nějak bojkotuje a křičí že chce mnamku i bez výkonu. 😖

lu777
2. nov 2009

no to já ani nezkouším nějaký odměny... on je děsně vyčůranej, to by čural po kapkách (to on fakt umí velmi dobře) a pokaždý by chtěl další odměnu 😝 😀

domeenika
2. nov 2009

ahojte,, hadam bude vediet poradit k mojej situacii.. Moja mala vsetko pekne vie, co a kam sa robi, aj sedkame na nocnicku.. niekedy aj pol hodinku. Ale nic mi do neho nespravi.. Ale akonahle jej dam plienku, tak sa pocika.. proste ona to drzi drzi a akonahle ma plienocku, tak cika.. davam ju po spani aj pred spanim, vidim, ze ked sa zobudi, ma suchu plienocku, este jej dam aj cajik, ale ani za nic sa do nocnicku nevycika.. mate niekto podobnu skusenost?