Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

kika25
23. apr 2010

Prosim o radu...dcerka bude mat 2.5 roka...prijali ju do skolky...s nocnikom sme na tom tak ze uz asi 2 tyzdne sa vacsinou pyta cikat ale kaka zasadne iba do plienky alebo do gati...som z toho na nervy, nepomaha motivacia, stretavanie sa s inymi detickami co kakaju do nocnika ani odmeny...skratka ked ide kakat zasije sa do kuta a kaka a vyhana ma prec...ked ju dam nasilu na nocnik kakanie zadrzi...co robit?

lulubuterfly
23. apr 2010

moj maly ma 11,5 mesiaca....a uz 3 tyzdne chodi kakat len na nocnik....doktorka nam poradila kupit serblik,kupili sme vyskusali a vykakal sa tam hned na prvy krat a uz kakame jedine tam....je to super 🙂

zlobidlo
23. apr 2010

co je serblik? 🙂 tak jestli kaká ve stejnou dobu tak je to fajn, Miška kadí 1-4x denně a různě a dělá to co od Kika - zadrží to a pak do plíny. plánuju koupit druhý nočník dát jí ho někam do rožku do chodby kde by byla sama jestli tam na něj nepůjde 🙂

martinka17
23. apr 2010

zlobidlo
šerblik je vychodniarsky nočník 😀 😀

marmazel
24. apr 2010

holky myslítě, že si fakt jednou začne říkat sama i když jí nechám plenku? nebo to mám za pár dní zas učit a zkoušet?

hellu
24. apr 2010

my se hlásíme po delší době...průběžně zkoušíme jednou týdně od 15 měsíců....malá měla až do teď z nočníku hysteričák. Věděla, k čemu, vydržela na něm sedět hodiny, ale za žádnou cenu se do něj nevyčůrala. Včera to konečně klaplo (3x nočník, 1x tepláky). Dnes venku ignorace, všechno do punčoch, tepláků, nebo jen tak na trávu..... sotva jsme přešli dovnitř, hned si dokonce i řekla o nočník......takže se řadím k těm, co tvrdí, že se vyplatí počkat a netlačit na pilu. I když ten psychickej nátlak ze strany prarodičů je někdy opravdu dost velkej.

kolca
26. apr 2010

ahoj holky,
prosím o radu. Jája bude mít za měsíc dva roky, zkoušíme nočník, moc tam nechce sedět, občas se tam vyčurá. Chodili jsme teď pár dní bez plíny, čural všude možno, přijde mi, že to prostě nechápe ještě ☹ Od kdy si vaše děti začaly sami říkat?

zlobidlo
27. apr 2010

ahojky, tak se zase hlásím. u nás furt nastejno, tak ve 2/3 případů jde na nočník, i si stáhne kalhoty. někdy to samozřejmě ujede, hlavně když je zabraná hrou nebo jí. to chce čas, ale je vidět jak se jí to spojilo 🙂
kolca: my začali ve 2 letech (přesně 3 dny před narozeninama 🙂 trvalo to 5 dní naprostého počůrávání a 6. den šla sama na nočník. a od té doby dvakrát nočník, jednou nehoda...ale my jsme dost venku, takže toho trénování je taky míň.

knobloska
27. apr 2010

Ahoj, já jsem přispívala před časem jako zoufalá maminka, malá se do 2 let na nočník prostě ani neposadila. A pak, týden po narozeninách, sundala plenu, sama se vyčůrala a od té doby nemá přes den plenu a ani jednu nehodu!!! Prostě sama pochopila, vůbec jsem jí nic neučila. Byla poslední dítě na plavání, které se posadilo na nočník, no vlastně se neposadila 😀 , strkala do něj nohy a podobně......no a dneska je jediná, která přichází a odchází bez plenky. Takže maminky klid, zlomí se to ze dne na den 😉 Hlavně nenutit, když nechtějí, jen občas připomenout, že se čůrá na nočník, to bohatě stačí. Až budou chtít, půjde to samo.

marmazel
27. apr 2010

Ahojky, tak se svámi musím podělit, jak tu píšete o nátlaku od oprarodičů, tak já to mám opačně, moje babička, který je 70 mi řekne, ať malou nechám, že jí ještě nejsou 2, ale vlastní matka, který je 40 mi říká, že už bych jí měla jednu plesknout, když se opočůrá, že takhle se to nenaučí, když jí budu pořád omlouvat, že je malá. Jo, a to moje babi není jediná, tudle sem se bavila se sousedkou, která je jen o pár let mladší než babi a taky mi řekla ať počkám. No já koukám jak můžu 🙂

hellu
28. apr 2010

kolca: jak jsem už psala, není kam pospíchat. Malá se do nočníku poprvé vyčůrala až tento pátek a to jí bylo přesně 25 a půl měsíce. Teď už jsem celý den bez plínky, včera to nezvládla jen jednou, když se s moc velikým zaujetím dívala na pohádku. Jinak si už chodí sama a mně jen přijde říct, že už má plnej nočník. takže určitě nestresuj a průběžně to zkoušejte 😉
marmazel: já jsem měla na mysli taky svoje rodiče....mamča měla pořád nějaký připomínky, ale nočníkem to asi neskončí. teď si zase našla jiný téma, takže pořád poslouchám, jak malá málo mluví 😠 je pravda, že moje babička je taky v pohodě a nikdy žádný připomínky neměla. taky jsme s tím nočníkem začaly, když jsem ji tu měla na dva dny na návštěvě a já se mohla na mladou víc soustředit. s babi to žádný nervy nebyli, docela jsme se u toho nasmáli 😀

janula28
29. apr 2010

Ahoj holky,
přidávám se s naším poznatkem. Filipa jsem začla trénovat na nočník až od dvou let hlavně po nátlaku mého otce, který to pokaždé komentoval, že tak velkej kluk přece už nebude nosit plenu. Zkoušeli jsme chodit po spaní, po jídle, někdy se vyčůral, někdy ne. Dlouho měl blok kakat do nočníku a šel se pokaždé někam schovat a já jsem ho chytla a odvedla na nočník a když se povedlo, tak jsem jásala jako správná matka nad nádherným úspěchem v nočníku. A je to tak dva týdny, co jsme zkoušeli být přes den ve slipech. A hned ten první den, co byl ve slipech, tak na ven už nechtěl plínu a ztropil šílenou scénu, že má velkou plínu a že chce jinou menší novou atp. Tak jsme přes den bez plínek. Zatím si teda neříká, že chce čůrat, musím to hlídat a vysazovat ho. Ale skoro pokaždé se vyčůrá, když mu dám nočník. Takže opravdu nespěchat, ono to přijde a zlomí se to třeba ze dne na den 😉 Jen má blok čůrat venku a tak je schopnej to čůrání klidně i na 1,5h zadržet a čůrá až doma do nočníku. Nevíte, co s tím?

knobloska
29. apr 2010

Janula s tím jsme měly taky problém, trvalo to asi týden, říkala "čííí", ale kytičky počůrat nechtěla. Tak nějak to přišlo samo, dávala jsem jí a když nechtěla, řekla jsem, že nevadí, že je šikulka. Teď už s tím problém není. Zkuste třeba počůrat kytičky, aby vyrostly 😉

markchina
30. apr 2010

Ahoj holky, zrovna jsme taky v období, kdy začínáme s nočníkem. Malýmu bude za chvíli 15měs. a dle odborníků až od 15měs. je dítě schopné ovládat vlastní vůlí svěrače, takže to nehrotím (jako moje matka 😠 ) a jsem šťastná z každého úspěšného vyčůrání či kakání, které se nám do nočníku povede. Malý už říká aaa, jako že se mu chce, ale občas jen zatlačí, prdne a nic, jindy se zas vyčůrá, nebo chvíli sedí, nic se nestane a pak se zvedne, popojde a louže na podlaze, ale jsme fakt v klidu, teď už bude krásně, takže plínu necháme doma a bude lítat bez 😉 . Jinak s těmi prarodiči občas fakt horor. Matčina sekýrování, že už dávno má chodit na nočník a že sem pohodlná, jelikož nemusím nic prát, mě už vážne se...

kaza
30. apr 2010

ahojte potrebujem radu, maly ma vyše dvoch rokov a od stredy sa ho snažím odúčiť od plienky. v stredu nechcel plienku a tak som mu dala slipky teda okrem spanku. včera a ja dnes mi odmieta cikať do nočníka a radšej sa pociká. len zakričí cikam. stale sa ho pytam, či ide cikať a asi mu to už vadí. neviem ako postupovať. dať mu plienku alebo ešte trenovať. dik

zuzannas
30. apr 2010

Kaza, urcite trenovat, uz je dost stary, aby to chapal...nas maly chodi na nocnik od cca 12mes..ale prve mesiace som za nim neustale chodila (aj kazdych 10min) a davala ho na nocnik..neskor som mu k tomu zapla Bebe Tv, dala ku nemu milion hraciek a postupne si na to zvykol, chce to len trpezlivost a trening 😉 teraz ma 2,5 roka a niekedy ani neviem, ze ide cikat, proste ide sam uz, ci vonku ci doma..

renatajjj
1. máj 2010

Chtěla bych se zeptat, když s nočníkem začínáte, dáváte prckovi plínu nebo jen gatě? A jak často hoze začátku posazujete? My máme 17 měsíců, čekala jsem na trochu hezčí počasí a chtěla jsem začít příští týden. Někdo dává třeba ty zkušební kalhoty/pleny.

veronika81
1. máj 2010

ahojte baby,
mrknite sem, mne sa ten článok veľmi pozdáva, určite budem o pár mesiacov podľa toho postupovať, ešte sa zatiaľ nechystám..

http://www.mamatata.sk/index.cfm?module=Article...

veronika81
1. máj 2010

fuha, nejaká zrada, neviem prečo to nefunguje 😖 Nejde mi to otvoriť ani z miesta, kde som to mala uložené..
Ale tak v skratke tam bolo, že najoptimálnejší čas na odúčanie od plienok je okolo 18 mesiaca, keď je dieťa plne schopné ovládať svoje zvierače, lebo bez toho to nejde. A indikátorom, že je toho schopné je vraj to, keď vie samé pekne vystúpiť na schodík a zísť z neho dole.
Celý proces treba viesť hravou formou, vraj je dobré aj nočník vybrať s dieťatkom, aby malo pocit, že si ho vybralo samé a že je len a len jeho. Nechať ho v izbe, nech si dieťa zvykne, zo začiatku kľudne nech sa s ním pohrá, dáva do neho hračky, možno aj na hlavu si ho dá 😀 a potom skúsiť posadiť, ale iba na chvíľu a v žiadnom prípade nie na silu. Ak sa zdvihne a ide preč, nechať tak, skúsiť na druhý deň. Aha a vraj najlepšie je ráno hneď po zobudení.
A potom keď už ostane sedieť, zaujať ho nejakou hračkou, ale nenechať ho tam sedieť dlho (neviem čo myslia dlho 🙂 ). Samozrejme ak sa nejaký zázrak podarí, tak ho chváliť, chváliť a ešte raz chváliť!
Takže toť moje teoretické vedomosti, praktické ešte nemám. Síce nočník máme (dostali sme), má ho v izbičke, dáva do neho autíčka 😅 samozrejme už som ho skúšala aj posadiť, ale postaví sa a ujde. Neriešim, máme ešte čas 😉

lalus
2. máj 2010

veronika, ten odkaz ide, takže v pohode 😉

veronika81
2. máj 2010

aha ozaj. Včera o tej polnoci mi to nešlo otvoriť. Tak super 🙂

meleri
3. máj 2010

ahojte možná máte někdo takovou zkušenost?
malý si pěkně zvykal na nočník, asi od 14 měs do něho čůral, a potom i začal kakat, ale ted v 17 měs. se zničehonic zasekl nechce na něm sedět, strašně se zlobí, max. tam posedí ale už se ani nevyčůrá....mám to zkoušet dál?
do toho "povzbuzení" mojí mamky, že my jsme už v 18 měsících pleny neměli.... ☹

meleri
3. máj 2010

Knoblosko,

četla jsem tvůj příspěvek, ani nevíš jak moc jsi mě povzbudila!! 😵 😵 to je úžasné! takže radši nenutit? a pořád malá zlobí? my jsme zrovna ve fázi kdy jsem z malého na nervy..doted byl hodný poslušný atd, ale v poslední době se mi vše vymyká z rukou..

hroznatko
3. máj 2010

ahojte. takže naše malá je druhý týden bez plínek, teda mimo spánek. dneska ráno jsme poprvé i vstávaly se suchou plenou, takže bych se chtěla zeptat, jestli někdo nevíte, jak dál....tedy jak postupovat při odnaučování té noční plínky. prostě ji nedat a čekat co bude? nebo jste mimčo budily v noci na čurání?

meleri
3. máj 2010

hroznátko,

prd o tom vím, ale kamarádka se mi zmiňovala že v noci se jí její chlapeček budil a čůral do nočníku..měl taky kolem těch dvou let. 🙂

berenika39
3. máj 2010

hroznatko, taky nevím 😉 . odpo dávám do postele podložku, spí tvrdě 2 hodiny, před spaním se vyčůrá a je pak suchej. ale v noci? furt nějak nemám odvahu. plínku má ráno totálně pročůranou, ale nevím, třeba kdybych ho jednou dala v noci vyčůrat...když on tak krásně chrupe, od osmi do sedmi, vůbec se nebudí, tak nějak čekám.... 😉 😉 😉 .

přes den už se vůbec nepočůrává, ted ho zaujaly pampelišky, nějakou najde, svlíkne si kaťata, vyčůrá se a volá někoho na pomoc, aby ho oblík, to mu nejde🙂)). trochu mám hokej v tom "kakat-čůrat" venku, čapne si, když chce kakat, ale obvykle si počůrá u toho ty stažený kalhotky, ale co...nosím stejně převlečení všude s sebou.

tu noc asi nechám ještě plínku...kdyby někdo věděl, jak na to, sem s tím....díky.

fandy
4. máj 2010

veronika - přečetla jsem si tvůj odkaz a moc se mi líbil. Naší Terce byl rok a půl a nočník = absolutní ignorace 😀 Takže trénink odkládám.

jankapiknova
5. máj 2010

No my tiež začiname pomaličky,nesílim to ale chodi cikat na WC,nočnik nechce 😕 Viacmenej ma ešte plienky ale sem tam ho necham bez plienok a už aj kričal že cikat a vela krat sa aj vycikal na WC. No uvidime,každopadne idem pomaly,lebo sa tak trochu bojim že sa mu wecko sprotivi a nebude chciet ani tam chodit 😉

zdenkaxyz
5. máj 2010

Moj malý má 15 mesiacov, a na nočníku obsedím len ráno, ked je ešte nezobudený. Aj sa zvykne vycikať, ale ak ho chcem posadiť počas dňa, tak to nie. Aj mám odstopované, že by mal, alebo mohol cikať, ale nieeee! Postaví sa, zahodí a vyciká sa na koberec. 😖

follah
5. máj 2010

Mám teprve ročního chlapce a na nočník chodíme spíše symbolicky vždy po probuzení. Vetšinou se mi povede být dost rychlá, ale rozu z toho asi ještě nemá, i když tam sedí do té doby než neco zplodí a pak se začne hrabat dolů (ještě nechodí). Sylšela jsem, že by chlapci měli být do roku a půl bez plen, aby se jim nezahřívali kulky a nesnižovala se jejich budoucí plodnost. V jednorázových plenkách jsou prý moc v teple. My jsem na chlapečka, kvůli neplodnosti, čekali 10 let a tak z toho mám hrůzu. Máte některá zkušenost z tzv. odvykacími plenkami nebo kalhotkami. Neumím si představit, že by náš malej byl za půl roku bez plen - nejsem kouzelnice 😉