Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

martina46
30. júl 2009

Lucinecka, tiež to robím podobne, doma každú hodinu, vonku je v plienke dlhšie. Tiež si myslím, že je reklamný ťah, tvrdenie, že pred rokom a pol je skoro. Táňka veľmi dobre vie, že nočník je na cikanie, ale proste nemá nejako ešte potrebu nemať plienku.

betka1
30. júl 2009

my sme zacali "intenzivny trening" pred 4 dnami, ale dnes mam asi krizu. Uz ma to prestava bavit. Uz prvy den pochopila, ze na serbliku treba tlacit, hoci nie vzdy sa jej chce. To ma potesilo. Ale sama mi nijak nenaznaci, ze chce cikat alebo kakat. Az ked s tym zacne. Mam plnu vanu pocikaneho a pokakaneho oblecenia, hoci uz dnes 6 krat cikala a kakala aj do serblika.

Ja tomu 1,5 roku verim, ze predtym je maloktore dieta zrele. A myslim, ze ked niekto povie, ze jeho dieta bolo bez plienky od toho a toho mesiaca, tak treba rozlisovat, ci sa aj samo pytalo alebo ci ho mama pravidelne usadzala na serblik.
Ako jeden z dovodov, preco nasa generacia zacala pouzivat serblik skor je podla mna aj to, ze matky boli viac motivovane to svoje deti naucit. Ked si predstavim, ze za kazdym pocikanim, alebo pokakanim museli nase mamy plienku vyprat, vysusit a poskladat, tak si radsej dali viac roboty s tym, aby deti udrzali na serbliku.

lucinecka
30. júl 2009

Betko, taky používám látkový plenky jako naše maminky (ikdyž to dnešní látkování je přeci jen trochu o něčem jiném 😉 ) a nemyslím že je s tím nějaká extra práce, rozhodně to není pro mě motivace se jich rychle zbavit. Malýho posazuju na nočník od 9m, kdy začal sám sedět a je tu vidět vážně rozdíl mezi dítětem v látce a v papíru. Můj syn chodí na nočník rád, kamarádky syn co má papírovky skoro ve dvou letech nechce nočník ani vidět, kaká zásadně do plíny a čural do nočníku snad jen jednou. My máme větší úspěchy a jsem ráda 🙂 Sama bych nechtěla nosit vložky každý den 3 roky a být 24h denně ve vlastních výkalech, proto se snažím syna co nejdříve naučit na nočník. Ptala jsem se svojí mamky jak to že jsem byla v roce bez plín a ony to ty mamky prostě dělaly opravdu důsledně, často nás na nočník posazovaly až nás to naučily 🙂 Tak snad se to i nám jednou podaří 🙂

pistok
30. júl 2009

mne tiež mama vravela, že ked som mala 1rok, tak mi dávala plienku len na noc, že pre istotu a aj to vačšinou bola ráno suchá. a vraj som sa sama pýtala cez den, že chcem na nočník. podla jej rád som Timiho tiež začala dávat sediet na nočník od 6mes., ked už sám sedel. začínali sme vždy ked sa zobudil, alebo som si všimla, že začal tlačit a teraz ho už dávam aj častejšie sadnút, ale ani náznak, že by mal potrebu sa pýtat. kludne si svoju potrebu urobí do plienky, ked si nevšimnem. ale pochopil už dávnejšie, že má na nočníku zatlačit, no nie vždy sa mu chce. no každé dietatko sa zbaví plienok v inom veku, tak len trpezlivost a doslednost to chce. myslím, že je dost rozhodujúce dieta to učit čím skor, ale nenutit, ak nechce. nám sa darí kakat do nočníka, aj ked občas sa stane aj do plienky, ale to len preto, že už viem kedy zvykne kakat a viac ho sledujem. a aj sa vačšinou vyciká do nočníka a už toto je dost podstatná finančná úspora na plienkach, ale hlavne to vidím na jeho zadočku. krásna pokožka, lebo sa často vetrá sedením na nočníku a ked tam spraví potrebu, tak ho nechám aj nejaký čas bez plienky, lebo mám istotu, že už spravil čo mal a chvílu vydrží.

martina46
30. júl 2009

No toto je práve u nás zúfalé, nemôžem malú po úspechu s nočníkom nechať bez plienky, lebo ona v pohode za 10-15 minút pustí druhú várku 😀 😅

lucinecka
30. júl 2009

Taky to máme tak, že malej jak hodně pije čurá každých 15 min. Ale je fakt že co nočníkujeme tak opruzeniny neznáme, ikdyž nikdy na ně malej netrpěl 🙂

macocha
30. júl 2009

Nuž neviem, ja som začala malú trénovať na nočník tesne po prvých narodeninách, tiež podľa maminých slov "to si teraz tak mamičky uľahčujú kvôli jednorazovkám, ty si do roka bola bez..." - no veď to všetky poznáte. Ale dnes to ľutujem. Strata času, keďže ďalej sme sa pohli až po trištvrte roku a aj to nie bohvieako úspešne (dnes znovu jedna nehoda a keby som nestrážila čas, tak určite viac - proste sa nepýta). A látkujem, občas aj klasické štvorce dávam, ako sme mali my. Lebo keď už sme začali s nočníkom, už som ho nevedela celkom vynechať, tak som ho vláčila aj všade na dovolenky, ostatným maminám na smiech 😒 . A striedali sa nám hore-dole obdobia úspechov a neúspechov a na cestách to boli väčšinou tie neúspechy.

Ak budem mať druhé dieťa, nezačnem skôr, ako sa začne samo pýtať alebo aspoň ohlasovať, kedy už je v plienke... Ale keby som to vtedy neskúsila, tak by som si dnes hovorila, že som mohla, takže nechcem nikoho odrádzať 🙂 Lebo je fakt, že leto je najlepší čas.

Takže súhlasím s tým, že teraz deti dlhšie nosia plienky kvôli a) pitnému režimu b) motivácii mamičiek (Lucinečko verím, že pre Teba to motivácia nie je, ale to sú látkarky. Na druhej strane existujú aj maminy, ktoré 3-krát denne prebalia jednorazovku a majú kľud. Pre tieto je ozaj odplienkovanie "časovo náročné" a tak to odkladajú aj keď už netreba...) c) že naše maminy to proste vytrvalejšie "chytali" aj keď my sme to ešte neregulovali - no schválne sa spýtajte, ako dlho bežali v takom režime, že každú polhodku dieťa na šerblík d) tĺkli to do nás, za neúspech patrila bitka, ale to ja rozhodne nechcem!! e) je kľudne možné, že sa čas vývinu zvieračov o niečo posunul.

sisi.v
30. júl 2009

nám se vyplatilo počkat - malá na nočník ani na záchod nikdy nechtěla, zkoušela jsem 2x když byla menší (12 a 15 měsíců), ale nechtěla si ani sednout, musela bych ji tam bývala držet násilím a posazovat každých 20 minut... a navíc vůbec netušila, co po ní chci.
Ale ve 20ti měsících nám zbavení se plenek (eko jednorázovek) trvalo 10dní. věděla moc dobře, co je co, kdy se jí chce, říct si nebo si stáhnout kalhoty.

lucinecka
31. júl 2009

Holky myslím si že je to taky dítětem. Některé se učí rychleji, jiné nočník prostě bude dlouho brát jako úhlavního nepřítele 🙂

Macocho, taky tahám nočník všude s sebou a ať si kdo chce co chce myslí, je mi to fuk. Máme takový malý cestovní čínský nočníček a beru ho hlavně z toho důvodu, když malej chce kakat a dá mi to najevo, abych nemusela přihlížet tomu jak to dělá do plíny. To ho radši vysleču i na veřejnosti a nechám vykakat do nočníku, potom mi odpadá potupné přebalovaní a utírání pokakanýho zadečku, takhle je styk pokožky s hovínkem prostě minimální.

Jinak souhlasím s tebou že naše maminky asi byly důslednější, moje mamka zjistila že je znovu těhotná když jsem měla půl roku a tak mě začala učit, posazovala na nočník co 10min až mě to prostě naučila. Jestli mě za neúspěch bila nevím, můžu se zeptat 🙂 Ale to já rozhodně svýmu synovi nedělám, prostě podaří se, chválím za úspěch, stane se nehoda, uklidíme, nic se neděje 😉

Sisi, třeba nám to taky bude trvat 20měsíců, než syn bude opravdu schopen si sám říct a být bez plínek. Já to teď nijak nedramatizuju, beru to jako seznamování s nočníkem a učení se kam se chodí čurat/kakat a až to přijde tak to přijde 🙂

pistok
31. júl 2009

musím priznat, že aj u nás sa stane nehoda po 15-20min aj po nočníku, ked je bez plienky, no len výnimočne, lebo ked viac pije, tak ho nechám vyvetrat len 10min, alebo ho zas po 15 posadím a tak

muminek
31. júl 2009

piskot a lucinecka to vám závidím náš malej o nočníku nechce ani slyšet dlou ho nám trvalo než si na něho jenom sedl a to ho tam musíš ještě bavit. Když se někde počura třeba nazem tak řekne ččččččč, ale to je všechno. No nic budem trénovat 🙂

lvice9
31. júl 2009

Co jsem tak všude četla, tak dítě do 18 měsíců není schopno regulovat vyměšování a nechápe, co se od něj chce. 😉 Já ho nechávám v klidu, a v 18 měsících začneme.Klidně ho budu ještě nějaký pátek přebalovat.... 😎

lucinecka
31. júl 2009

Muminku, možná je to tím že malýho dávám na nočník od té doby co sedí tak je s nočníkem kamoš 🙂

Lvice, to TEĎ všude opravdu propagují, že dítě není schopno ovládat svěrače do 18m. Ale jak to že my jsme to v roce zvládli? 😎 Navíc když si přečteš něco o BKM (bezplenkové komunikační metodě) zjistíš, že ovládat svěrače jsou schopny dítka již od narození, jenže tím že jim dáme plínku a učíme je vyměšovat do ní tuto schopnost ztrácí a musíme je pak pracně znovu tomuhle učit. Já tomu věku 18m prostě nevěřím, myslím že je to hodně individuální, i v dnešní době jsou děti co jsou v roce bez plínek, ikdyž je jich asi málo. A myslím si že je to hlavně pohodlnostní maminek. Já sama jsem líná malýho dávat každých 10min vyčurat 😅 Klidně se přiznám 😀

reruna
31. júl 2009

lucinecko a proč nevěříš? jsou to názory renomovaných lidí, vědců, dr., psychologů. A víš jistě, že my jsme to v roce zvládli opravdu vědomě ovládat svěrače, nebo prostě naše mamky jen nebyly líné jako my 🙂 (myšleno ze srandy, jistě žádná z nás není líná) a fakt nás posazovaly každých 1O minut na nočník, až jsme se prostě naučili dalšímu rituálu? Já malého posazuju na nočníček cca od těch 15 měsíců, pravidelně při každém přebalení, nikdy se nebránil, skoro vždy se vyčural, celkem rychle pochopil, ale sám si prostě ještě ani ted, když je mu 22 měsíců neřekne, ,takže je to spíš o tom, že vím, že kadí ráno, a dávám ho poměrně často na nočník - sice ne každých 1O minut, ale tak asi 1-2 X za hodinu a nehody stejně jsou, prostě si neřekne a počurá se a ani to nehlásí, prostě přijde s mokrýma gatkama, takže doma a na dvoře zkoušíme bez plín, na spánek a na ven do města zatím s plínama - přiznám se, že jsem líná vozit sebou nočník, já prostě pořád čekám, že si začne sám říkat, až si to bude uvědomovat.

lucinecka
31. júl 2009

Nevěřím tomu protože jak jsem psala výše, děti jsou schopny ovládat svěrače od narození, ale v plínách tuto schopnost ztrácí. Takže děti, které nikdy nenosily plínu, nebo ji měly jen jako pojistku a vyměšovaly mimo ni, svěrače umí moc dobře používat od malinka.Takže to není že do 18m neumí svěrače používat. Umí. A myslím že u nás to nebylo jen o rituálu, já jsem si prý i sama říkala. Určitě nás to museli učit ale rituálem bych to nenazvala. A jak jsem psala, myslím že každý dítě je jiný, holčičky bývají většinou šikovnější a prostě asi každý dítě chce svůj čas 🙂

macocha
31. júl 2009

Ja som tiež čítala v popise BKM o ovládaní zvieračov u novorodencov, ale tomu zas neverím ja 🙂 Teda že je to ovládanie zvieračov. Skôr by som tipovala, že sa maminky naučia vidieť, kedy to ide a chytajú to, hoci deti to zadržia maximálne na pár sekúnd. Ale nechcem o tom polemizovať, kým to nemám dôkladne naštudované.

Rozhodne máš pravdu, že každé dieťa je iné. Preto to niektoré aj dnes zvládajú v roku. A asi v tomto deti príliž zaťažujeme našou ctižiadostivosťou, že práve MOJE dieťa patrí k tým málo... ako som písala, aj mne sa to stalo. Keďže mi 4 mesiace neurobila veľkú potrebu vonku, ale vždy len doma, mala som pocit, že to reguluje... ale asi to v skutočnosti bola taká psychika, že na verejnosti nie. A kto by sa nepotešil prvému úspechu? Dieťa to samozrejme cíti, teší ho náš potlesk a radosť - ale časom to zovšednie. Nemyslím si, že by som bola nedôsledná. Ale priznávam, že keď som videla na malej únavu (bola už zima a každých 15 minút vyzliecť a obliecť znamenalo, že sme takmer nič iné nestíhali), tak som poľavila, aby nedostala averziu. Takže nočník je kamarát už 9 mesiacov - ale popri tom sme potrebovali aj plienky. A keď sme pred týždňom začali trénovať naplno, je to podobne: keď mám JA pocit, že ONA musí a skúšam to každých 15 minút, začne ju to otravovať. Tak som to párkrát riskla a ona sa nakoniec vypýtala 🙂 Ale stále sa stáva, že sa zabaví a zabudne sa pýtať.

sisi.v ďakujem za tvoj príspevok - včera som to už chcela vzdať, keďže po týždni sa stále pýta len na 50 %. Ale to by som sa pripravila o dnešný deň bez nehody 😵 😵

martina46
31. júl 2009

K tej BKM- áno, naozaj tam píšu o malinkých bábätkách, schopných ovládať zvierac a písali o tom aj maminky v téme o BKM, že pozorovali, ako je dieťa postupom času schopné počkať nie len pár sekúnd, ale aj minútu dve. A to stále hovorím o bábätkách. Čiže je to tak.

martina46
31. júl 2009

Ešte som zabudla dopísať, že napriek tomu, aj pri BkM sú zápasy s bojkotom nočníka a ignorovaním a deti zrazu prestanú "hlásiť" potrebu.. no to môže byť na porazenie 😀

macocha
31. júl 2009

Dobre, ešte raz, nechcem polemizovať s BKM, nech si to rozhodne kažká mamka. Ak máte na to nervy, obdivujem vás a držím palce 🙂 Preto je aj väčšia pravdepodobnosť, že aj pri konečnom odplienkovaní budete dôsledné a teda dieťa skôr úspešné.
Ale čisto k teoretickej biológii: o ovládaní svalu sa hovorí, keď ho dokážeš kmitať hore dole, frekvenciou 100-krát za minútu. Teda takou rýchlosťou. Inak je to zadržiavanie. Pasívna sila. Ako keď máte dlho nohu v sádre, dokážete nohu zdvihnúť raz a podržať - ale nie ňou rýchlo kývať. Podobne si myslím, že je to u detí do toho 18 mesiaca (plus mínus, to je taký priemer). Pár sekúnd až minút drží, ale potom povolí a už neovláda. Až keď dokáže zastaviť prúd pri malej potrebe, je to ovládanie. A toto moja už dokáže - napr. cvrkne, rozplače sa, bežíme na šerbel a pustí zvyšok. Samozrejme ešte je to nedokonalé, ale o tom je to trénovanie spolu s vývinom. Predtým to bolo, že keď už tieklo, tak komplet 😝

lucinecka
1. aug 2009

Holky nevím jak moc dokáže můj syn ovládat svěrače, ale kakání chvilku vydrží, když začne tlačit a já ho čapnu, řeknu vydrž a letíme pro nočník, tak fakt počká a tlačí až na nočníku 😉 Totéž s čuráním, měla jsem ho nahatýho, začal čurat, já vyjekla vydrž a on přestal, popadla jsem nočník a zbytek šel do něj. Náhoda? Nevím, možná. Ale chvilku určitě vydrží. Je mi jasný, že to chce trénink, vždyť i my ženy po porodu bysme měly posilovat pánevní dno abychom neměly problém s inkontinencí. Stejně tak myslím že děti to musí natrénovat 🙂

reruna
1. aug 2009

lucinecko docela by mě zajímala nějaká vědecká studie, která dokazuje, že děti umí ovládat svěrače od narození a těch zhruba 15 -18 měsíců, které se nejčastěji uvádí, jsou samozřejmě průměr a vždycky budou vyjimky, které to prostě dokážou dříve a které později 🙂

lucinecka
1. aug 2009

Reruno, o žádné věděcké studii nevím, ale stačí hledat vše o BKM a tam třeba nějaký odkaz najdeš 😉 Jinak maminky praktikující právě tuto metodu by ti určitě podaly spoustu důkazů 🙂 Nebo doporučuju knížku Bez plenky od Ingrid Baurové, je opravdu výborná 😵

kozinka
1. aug 2009

Tak já malou dávala na nočník od té doby co hačala (od 5,5 měsíce) moc dobře věděla co se po ní chce, zpočátku to byl teror, nechtěla na nočníku vydržet ani deset sekund, pak jsem našla metodu - strčila jsem jí do ruky kartáček na zoubky 🙂 Tak od té doby pak nebyl problém a vydržela na nočníku déle 🙂 Pak už začala chápat co po ní chci, asi od 8-mi měsíců moc dobře věděla co se dělá na nočníku 🙂 ale bylo to jen o mé pohodlnosti, kdybych pravidelně vysazovala, tak určitě začne chodit na nočník i dřív.... od roka kadíme jen do nočníku, to krásně udrží, prostě si zavolá, dá nožky k sobě a drží to do té doby než donesu nočník.. 🙂 někdy si ho dokonce donese sama 😀
A od 15-ti měsíců jsme doma bez plen a říká si i na čůrání, trvalo to asi týden, než to pořádně pochopila, že musí volat, bylo pár nehod, ale nic strašného 🙂 Takže věřím, že jí svěrače určitě fungují 🙂 😉 Ale jak tady hodně mamin psalo, záleží na děťátku 😉 ale z 50% i na mamince... chce to opravdu trpělivost, obrnit se a pořád do kolečka vysazovat na nočník a vysvětlovat a vysvětlovat, ale málo která mamča má na to trpělivost 😉

lucinecka
1. aug 2009

Kozinko díky za tvůj příspěvek, jsem ráda že někdo z praxe vyvrací tvrzení o 18m 🙂 Malá je šikulka 😵

kozinka
2. aug 2009

lucinecka: 🙂 opravdu je to tak jak píšeš, a věřím, že vy to taky brzy zvládnete, pokud už si teď krásně říká na kakání, tak je jen otázka času, kdy si řekne na čůrání 🙂 A pokud můžu poradit, tak bych zkusila nerozlišovat čůrání od kakání, prostě ať si říká jedno slovíčko na vše, to nám hodně pomohlo 🙂 Malé jsem to vždycky rozlišovala, ale teď už ne, prostě je u nás všechno AA 😀 mě je to jedno, stejně jí na ten nočník musím vysadit 😀takže jestli se tam vykadí a nebo vyčůrá, to už je fuk 🙂 😉 držím palečky ve snažení! 😉

lucinecka
2. aug 2009

Kozinko, no malej si kakání "říká" tak že začne jakoby tlačit a významně se na nás dívá 🙂 Většinou stíhám reagovat ale samo se taky stane že jsem zabraná do nějaké činnosti a přehlídnu to. Že by jako přišel a sám řekl aa to ne 🙂 A díky za typ s rozlišováním 😉 Dneska jedeme na dovču, nočník bereme s sebou, tak uvidíme jak se nám bude dařit 🙂

rencata
2. aug 2009

Ahoj holky!!! Přidám mou zkušenost.
Já Marušku zkusila dát poprvé na nočník ve 13 měsících. Když neměla kalhoty plenu dole, pohoda, seděla na něm, v momentě, kdy jsem kalhoty a plenu sundala, utíkala pryč, plakala a nechěla sedět. Zkoušela jsem to dva dny a pak jsem to vzdala a nočník zase schovala. V patnácti měsících jsem to zkusila podruhé. Stejná situace. Opět jsem nočník schovala, aby ho nepovažovala za hračku. Potřetí jsem to zkusila v šestnácti měsících a ejhle.... Maruška na nočníku hezky seděla (nechávala jsem ji tam sedět ale max 5 minut) a když se jí podařilo vyčůrat nebo vykakat, tak jsem ji hoooodně chválila a říkala, jaká je to šikovná a hodná holčička. Ale stále měla pleny. Když udělala bobo do plen, tak jsem ji při přebalování říkala, že to dělají jen malá miminka a že ona už je velká holčička a že by mohla dělat aa už jako maminka.... Pak mi hodně pomohlo, ji vysazovat na nočník v době, kdy jsem šla na záchod já. Tak jsme seděly naproti sobě a obě dělaly aa a to se jí líbilo. Doma jsme byly od asi 16 a půl měsíce bez plen, dávala jsem jí jen na ven (aby se nepočůrala v kočárku) a na spaní. Stále jsem ale na vysazování na nočník musela myslet já, sama si neřekla. A ne vždy jsem to podchytila, takže tak 1x denně nehoda byla. Jo a venku na travičku taky moc čůrat nechtěla. Od 18. měsíce se nehody doma takřka vytratily, ale venku to byla stále bída,na travičku nechtěla. Zlom nastal na dovolené, kde jsme byly starší holčičky - 2,5 roku a 3,5 roku. Obě si krásně říkaly, čůraly i venku na travičce a pořádaly se závody, kdo se rychleji vyčůrá na travičku. Maruška se jim chtěla vyrovnat a od té doby krásně čůrá na travičku a dokonce si i sama říká, vůbec se jí nemusím ptát. Takže musím říct, že od necelého 19 měsíce celodenně bez plen a posledních 14 dnů už ji nedávám ani na odpolední spinkání. Na noční ještě ano, přestože ji má většinou suchou (10 dní suchá a pak 1 nehoda) a když se ji chce čůrat, klidně se vnoci vzbudí a zahlásí aa, vyčůrá se na nočník a jdeme zase spát. Ale plenek mám ještě v zásobě dost, takže to nijak nehrotím a raději ji plenu dávám, než abych musela převlíkat postel, já vím, je to asi moje lenost, ale ona na noc plenu vyžaduje, přestože ji nepotřebuje. Ale počítám, že už i noční pleny brzy zruším.
Někde jsem slyšela, že dítě dokáže ovládat svěrače a uvědomovat si, že chce čurat a kakat od chvíle, kdy samo umí chodit po schodech. Přijde mi, že na to něco je, protože Maruška opravdu kolem 16. měsíce začala schody zdolávat (samořejmě ji držím za ruku). A posledních zhruba 14 dnů chce po schodech sama, odmítá moje držení, takže jen nenápadně dělám ochranku. Prostě mi přijde, že to opravdu něco společného má.

Hodně štěstí při odplenkovávání!!!

mikesova25
2. aug 2009

ahoj holky...
jsem zoufalá z chování malýho k nočníku. Venouškovi je 22 měsíců a k nočníku má odpor.
Všechno to začalo v době kdy začal sám chodit, na nočník jsem ho začala dávat pravidelně jakmile se naučil sám sedět,takže od 8 měsíce když jsme ráno vstanuli sedli na nočník,vyčurali a vykandili se. V roce šílený záchvaty jakmile jsem nočník vyndala, lehl si na zem a začal se vztekat.
Teď už jsem teda pokročila že přes den sundavám plenku a každou chvilku se ptám jestli budem dělat ee nebo cííí, malej
když se mu chce tak koukne mezi nohy a ukáže prstíkem,tak to se vyčůráme, kaká ale pouze do plenky. Nočník nemůžu ukazovat nebo začne hned řvát. Už jsem zkoušela i prkýnko na záchod,koupili jsme schválně kvůli tomu ve tvaru želvy ale to už taky nezabírá.
Když jsem se na to ptala doktorky,bylo mi řečeno že kluci jsou na tohle pomalejší a že mám vydržet do těch 2,5 let. Jenomže já chci malýho na jaře přihlásit do školky a takhle to nepůjde. Poraďte jak ho zabavit na nočníku???

rencata
2. aug 2009

Ahojky, já mohu jen radit: chválit, chválit, chválit. Pokaždé, když se Maruška do nočníků vyčůrá nebo vykaká nebo oboje 🙂 tak pochválím a dám pusenku a to i teď, když už si sama říká.
Možná máte období bojkotu nočníku a to by mělo přejít samo. Každé dítko je opravdu jiné. Kamarádčina dcerka začala chodit pravidelně na nočník a říkat si až ve třech letech... prostě někdo je dobrý na to, jiný zas na ono.
Oni tTi vemou Venouška do školky, i když nemá tři roky? TO by u nás teda nehrozilo. Jedině jesle. A tam jsou super tety. Všechno zdravotní sestry a těm pleny nevadí. Dokonce spoustu dětí se naučilo bez plen právě v jeslích. Tady tedy v jeslích používají látkovky, nikoliv jednorázovky, takže děti mají více motivace se naučit bez plen, bo se jim v mokrém nelíbí. Já teda Maru do jeslí nedávám a nebudu, ale byla jsem se tam pracovně před časem kouknout, takže jsem to všechno vyzvěděla.

rencata
2. aug 2009

Jo a ještě jsem zapomněla napsat, že jsme jako první měly hrací nočník... když zahrál, Marušce se to moc líbilo a taky si to dala do souvislosti- vyčůrání, hraní, pochvala..... ale bohužel nám z neznámých důvodů prasknul a druhý už jsem hrací nekoupila, bo Maru už čurá z přehledem i bez hracího 🙂