Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

zvirka
5. mar 2012

@berenika39 Ahoj, díky. No s těmi knížečkami jsme začali, protože jinak na něm nechtěl vůbec sedět, hned začal vřískat. Taky mám pocit, že to ještě nehoří, ale naše doktorka nám na roční prohlídce řekla, že už je nejvyšší čas, vlastně jakto, že už ho nedáváme. Zkusím koupit tu redukci, třeba to půjde líp, když ví, že tam chodí i mamka a taťka. Jinak děkuju moc za rady a zkušenosti 🙂

berenika39
5. mar 2012

@zvirka není zač. ony ty paní doktorky jsou někdy trochu zaseknuté, dřív se to tak dělalo, že sotva dítě sedělo, a někdy i dřív, šup na nočník. ale ono to stejně musí přijít samo, je to v hlavě, musí si spojit, chce se mi čůrat - dám to najevo a nepočůrám se okamžitě do plínky, ale až si sednu. a na to musí mít už prostě v hlavě pořádek🙂)). ideální je léto - vám by to vyšlo - když lítají bez kaťat.....

blandik
5. mar 2012

@berenika39 - naše dr se taky zasekla, v čekárně ji visí článek z netu, že se nemá otálet s pozaváním na nočník. na druhou stranu neměla potíž mi radit čerstvou pomerančovou šťávu pro čtyřměsíčními mimino 🙄 , když jsem nechtěla dát mrkvovou, že se malému zrovna objevil ekzém...
@zvirka - jen naše zkušenost, našeho jsem zkusila seznámit s nočníkem v roce a půl a pár krát poseděl a nic a pak už vůbec nechtěl..nechala jsem nočník v koupelně, ignoroval ho do dvou let a měsíce, ráno odmítl plínku, já nosila za ním nočník všude, najednou si tam sám chtěl sednout, sám si říkal (jen prvních pár dní jsem ho sledovala hodně, když se jakoby stáhnul mimo, přestal si hrát...tušila jsem čůrání) a po čtyřech dnech byl nočník už v koupelně, malý si sám říkal o čůrání (co tři hodiny), do měsíce byl bez plenky venku a do tří měsíců i v noci...Takže moje zkušenost je taková, že dítě si řekne samo..jen je třeba sledovat jemné signály - třeba, že více jeví zájem o to, co máma dělá na záchodě..nebo že odmítne nasazení plenky a prostě to risknout, nenutit ho do plenky...ne vždy dítě přímo řekne - chci aaa na nočník... 😵

takyja
5. mar 2012

@blandik oranžová šťávička jako oranžová, ne? 😀 😉

zvirka
5. mar 2012

@blandik Ahoj, taky děkuji. Mám podobnou zkušenost, malý míval mezi 3.-5. kakání i jednou za 14 dní, radila nám vymačkat šťávu z pomeranče. No nedala jsem mu to a jsem ráda. No zítra jdem na 1,5letou prohlídku, to zas bude řečí, že ještě nekaká na nočníku 🙄 . Asi to odložíme a uvidíme 😉

blandik
5. mar 2012

@takyja - ha, ha - asi tak nějak...

sendynka01
5. mar 2012

Babenky poradte co robit. Maly mal vo februari 2 rocky. Od septembra ide do skolky a este stale sa neodplienkoval. Vyskusala som uz vsetko, aj sa ho kazdu chvilu pytam ci mu netreba cikat a pod. Ked mu treba tak sa vycika, bud nocnik alebo na wc. Ale ak sa nespytam tak sam od seba nepovie. Az ked uz je pocikany a pokakany tak dojde za mnou, ze prebalit. Skusala som mu davat len slipky, aby citil, ze sa pocikal, ze ho to chladi. Ale jemu je to jedno. Normalne som z toho na nervy.. :( :( :(

mavanka
5. mar 2012

@sendynka01 ahoj, já nemyslim, že to nějak zlomíš, nebo ovlivníš, když ho budeš nutit, tak v něm akorát vybuduješ nějakej blok... prý jim ta hlavička musí dozrát k tomu, že si uvědomí, že se jim chce a že je tudíž třeba to udržet a říct si o nočník nebo záchod... dřív se můžeš stavět na hlavu a nemáš šanci... třeba u nás to bylo fakt ze dne na den... celkem jí to šlo kolem roku - když jsem ji posadila, tak něco udělala, ale sama si neříkala... pak jsem jí někdy kolem roku a půl zradila - posadila ji na studený záchod a od té doby sabotovala nočník i wc... ještě na mikuláše si pamatuju, jak jsem si přála, aby začala chodit na nočník... no a pak si najednou 20. prosince (necelých 22 měsíců) sama řekla, druhý den zas... tak jsem odpoledne zkusila nedat plenu.... a do večera byla suchá... za další dva dny jsem přes den zrušila pleny úplně... no a během dvou týdnů měla suché i ty noční... tak jsem ještě dojela balík a poslední noční plenu dávala měsíc před druhými narozeninami... no ale mezi stejně starými dětmi byla jedna z prvních... myslím, že Tvůj syn má ještě čas...

lucula73
5. mar 2012

@sendynka01 ja to mám taka isto,v januári mal dva roky a kandí kade tade po kútoch do zásadne čistej plienky,predtým sedí aj polhodku na nočníku......
Pred mesiacom som začala čítať túto diskusiu a dva dni sme boli bez plienky a prezliekali sa dokola celý deň.ale som to vzdala......nechávam to na leto...........on sa vycikal pekne do nočníka a o 10 minút už bol zas pocikaný..... 😝

sendynka01
5. mar 2012

@mavanka @lucula73 No dufam, ze cez to leto mu to nejak dojde a do skolky pojde bez plienky 🙂

terina25
5. mar 2012

@sendynka01 nebuď z toho zúfalá.pozri,moja dcéra má 3 roky a tiež sa nepýta na nočník.keď ju tam ja neposadím,tak sama neide.resp.pýta sa niekedy,to musí mať ,,dobrý ,, deň.moč v sebe dokáže držať aj 3 hodiny a opýta sa,až keď si ,,cvrkne,,do gatí,niekedy to stihne aj skor.a o kakaní ani nehovorím.kaká zásadne do plienky.večer jej dám na spanie a samozrejme,že sa pokaká.a dokonca sa mi už stalo,že ani nepovedala a zaspala posratá.aj včera.tak som ju musela potom prebaľovať v postieľke 😖 syn má teraz osmeho marca 20 mesiace a tiež ciká a kaká do plienky.nechávam ho aj v slipkách,ale neopýta sa.vie,že má cikať na nočník aj mi ukáže ,že kde,ale vypišať sa nevypišá.dokonca,keď má plienku a popišá sa alebo pokaká,tak mi to povie,ale do nočníka neurobí nič.teraz to neriešim.príde leto,tak budú chodiť bez teplákov a pančušiek ,tak sa snáď naučia.čo už s nimi.muž mi hovorí,že naša dcéra bude srať do plienky do 18 rokov 😀

apollo11
6. mar 2012

Taky čekám na nějaký zlom, malá má zítra 21m a nočník nechce ani vidět. Cca před půl rokem ho celkem brala, ale to byla ještě taková "tvárnější" 😅 teď už s ní nehnu, musí na to přijít sama, že je to příjemnější bez mokrých plen 🙂 Ale dávám jí alternativu, aby ten rozdíl cítila - po kakání a po koupání ji nechávám bez a dávám kalhotky (na to řekne "velká holka" 😀 ) a když se počůrá, povídáme si o tom, utíráme loužičky, vysvětluju, ale ne nějak moc, stručně a v klidu a s povzbuzováním. Zkouším i redukci na wc, tam posedí, ale neudělá nic. Vím, že to chápe, jen je asi moc pohodlná, aby to řešila 😀 Říkám si, že léto to jistí, pojedem víc naholo 😉

allinka79
9. mar 2012

ahojte. tak citam ze nielen my bojujeme s plienkou a serblom. Mala ma vyse 26mesiacov a mame plienku. Asi v 25m.sme skusili odplienkovat,celkom rychlo to slo,a asi 2 tyzdne sa pekne pytala. Ďokonca aj vonku. a potom zacali nehody,tu a tam,a o dalsie 2 tyzdne uz to bolo pravidelne. Cvrkne si do gatiek a teplakov,a potom sa vypyta. A ked sa opytam,ci ideme cikat,povie netreba,nemozem,cupne si a cika.
Poradte,ako na nu a do kedy cakat,ze bude pripravena? A nechce ani velky zachod...

ootaznik
9. mar 2012

ahojte, nam bezi 25ty mesiac, nocnik som skusala uz minuleho roku, ale to som ju musela nan proste posadit, pripadne na redukciu na WC, ale to po case nechcela. teraz v januari sa zacala viac menej sama od seba ako keby pytat. rano sa zobudi s tym a je tomu tak dodnes, ze ideme piskat na nocnik (aj teraz ma niekedy o tej stvrtej rano zobudi, ze chce piskat, vypiska sa a ideme spat dalej). Pocas dna to bolo take, ze som sa stale pytala, sledovala kolko a co pila, jedla a tak som sa pytala a davala ju na nocnik. Nikdy som nenutila a nehresila, ked sa stala nehoda! Dnes je to take, ze ukaze, ze jej treba piskat a postavi sa pred nocnik, lebo si nevie este sama dat dole gatky, pancuchy. No a tento tyzden, boli sme prave vonku a zrazu jej trebalo piskat - no nevystavim ju v tej zime vonku, tak som jej povedala, ze moze piskat do plienocky - nechcela, tak sme zasli ku znamej na WC, tam sa krasne vypiskala a uz naspat ani nechcela plienku. Cez den ju skusam davat spinkat bez plienky a nehody nemame. Akurat kakanie je take, ze niekedy hned nestihneme nocnik, ale to nie je hroza. Pride cas na kazde dieta, preto nestresujte. Nasla som na nete aj jeden clanok Ako odplienkovat za 7 dni, tak mozem poslat, ak mi poslete mail do IP......chcela som ist podla neho, ale dcera ma predbehla, takze ideme po svojom, ale velmi sa mi pacil 🙂

anibas
9. mar 2012

@allinka79 netlač na pílu - to príde samo ani nebudeš vedieť ako - Filip sa začal pýtať až ako 28 mesačný, vonku aj na noc máme plienku pre istotu, ale skoro vždy je suchá - kakanie ešte je problém, ale do septembra nacvičíme 😉 😉

allinka79
9. mar 2012

@anibas dik za radu. Vies,hneva ma to,lebo to fungovalo a slo,a odrazu nejde a po druhe,ze si to velmi dobre uvedomuje. A nefunguju ziadne nalepky,odmeny ani tresty. Prestala pozerat telku,uz to odrazu nepotrebuje, nelaka ju odrazu ani nalepovanie nalepok... ani ziadne sladke odmeny nie su dostatocna motivacia. Nejako si to neviem predstavit. A ked zahlasi "maminka cikala som do plienocky" tak by som ju najradsej roztrhala v zuboch. A aj ked mala gatky a teplaky mokre,tak jej nevadilo ze v tom sedi alebo chodi. Snad sa to coskoro nauci,ledbo ma porazi...

andreaka11
11. mar 2012

no ja zacnem odplienkovavat ked sa otepli. nemaju problem si stiahnut gate, sadnut na serbel a vydrzat to s knizkou. ale moc nevedia, co tam maju robit... 😒 cakam, ked uz nemusia mat bodycka s dlhym rukavom a tielka im postacia... budem skusat to odplienkovavanie do jedneho tyzdna. som zvedava, ako to dopadne

@allinka79 ja viem, ze moc rady by som este nemala davat, ale raz som bola s detmi medzi loptickami a smykalami... a prisla tam jedna rodina. a este len prisli a chlapcek sa im pocikal, tak museli hned odist. chlapcek bol dost sklamany, lebo sa chcel hrat, ale mozno to vtedy pochopil, ze sa mal vypytat. mozno ked skusis nieco take podobne? neskusala si? by ma to tiez zaujimalo, ci by to fungovalo

petkave
12. mar 2012

Môj synček má 19 mesiacov a na nočníku vydrží sedieť. Ale nikdy doňho nič neurobí. Tak ho do toho netlačím. Keď sa pokaká, príde mi zahlásiť, že má kaka v plienke, ale to je všetko. Od septembra ide do škôlky, som zvedavá, či sa dovtedy naučíme na WC. 😖

palomitacheca
12. mar 2012

Syn má skoro 28 měsíců a 21.února jsme mu zkusili sundat přes den plenu, jestli začne chodit na nočník (do té doby na něm seděl a koukal třeba na TV, ale potřebu do něj udělal asi jen 4x). Po sundání pleny se jednou počůral do kalhot, ale když potřeboval čůrat znovu, tak už si sám kalhoty stáhl, sedl na nočník a pak se přišel pochlubit 🙂 Hodně jsme ho chválili a od té doby mu čůrání jde skoro bez problémů, nehodu měl jen párkrát. S kakáním to bylo ze začátku horší, to nedokázal vůbec odhadnout. Ale dnes už si sám na nočník sedl vykakal se a zase se tím nadšeně chlubil 🙂 Mám z něj velikou radost, protože jsem si ještě donedávna myslela, že od srpna budu muset přebalovat 2 děti.

dajus
22. mar 2012

My jsme začli učit až ve 21.měs.netlačila jsem na něho i přesto,že jsem kolem sebe slyšela/tchýně/že by už měl volat na nočník!! Četla jsem v Betynce,že močový svěrač stejně začíná fungovat až právě ve 21.měs. A opravdu to šlo,byl moc šikovnej,žádný křik,pěkně v klidu 🙂 Ale to už jsem mu plínu přes den nedala.Bylo hodně počůraných punčocháčků,ale to přeci nevadí. Asi od 25.měs.už jsme měli často plínu suchou i v noci 🙂 Od 28.měs.jsem ho dávala v noci čůrat a tak vydržel až do rána,ve 33.měs.sám řekl,že plínu nechce,že ho tlačí,tak jsem mu vysvětlila,že už,ale plínu nedáme nikdy 🙂 No a jsme bez,ale přesto ho 1xza noc dám vyčůrat. Má skvělé spaní po mě 😀 tak hned lehne a spinká dál. Můj názor je ten,že každé dítě se to naučí,dřív či později a maminky neposlouchejte přirovnávání jak jiné dítě už to umí....nebo umělo... všechny se to naučí 😉 ať si tchýně říkají co chtějí 😝

yellowbanna
23. mar 2012

Ahoj, rada bych poprosila o radu - syna jsme zacali na nocnik pravidelne posazovat kolem jeho 22. mesice (predtim jsme hodne cestovali, takze nebyl ten spravny rezim). Zacala jsem pote, co mi sam zacal ukazovat, ze bude kakat. Celkem rychle pochopil, co se do nocniku dela, dokonce si rikal sam. Po par dnech ale nadseni opadlo, musim mu to porad pripominat. Pokazde, kdyz ho posadim na nocnik nebo na zachod - akceptuje oboji - tak se vycura, ale sam si nevzpomene a plinka (mame ty treninkove) je porad mokra. Prijde mi, ze je porad zamestnany nejakou hrou nebo aktivitou a na curani se nesoustredi. Taky mam pocit, ze se nevycura najednou, ale jakoby cura trochu po kapkach, takze nakonec je plina porad vlhka, i kdyz se pak normalne vycura...krome toho ted prestal hlasit i kakani a jakoby se vratil zpatky...co si o tom myslite? Asi by pomohlo vynechat pliny uplne, aby ho to motivovalo se udrzet v suchu. Az se jeste trochu otepli, chystam se na to...

takyja
24. mar 2012

@yellowbanna Já bych se připojila k dotazu, máme to úplně stejně. Plus jsme zkoušeli také vynechat plíny úplně a dopadlo to tak, že čůrala 3x do hodiny po trochách a zásadně do kalhotek, ani ji nenapadlo jít na nočník, přes vysvětlení... ani jí nevadilo zůstat v mokrém... co s tím? V tomhle věku už je snad zralá? I MUDra nás pobízí :-/

yellowbanna
24. mar 2012

@takyja tak ani uplne vynechani plinek nepomohlo...tos' me moc nepotesila 😒 snad nekdo bude mit nejakou radu...

sisaha
24. mar 2012

@yellowbanna príliš tlačíš na pílu...Este nie je uplne zrelý na to... Moja dcéra sa nechala odplienkovať v 25 mesiacoch, aj to tak, ze som ju posádzala na nočník sama v urcitých intervaloch. A priblizne po dalsich 2-3 mesiacoch hlási sama, alebo sa sama ide vycikat. Dokonca aj teraz niekedy pripomínam, aby sla, ked sa mi zdá, že dlhšie nebola. Sú to malé deti, ktoré pohltí hra a na cikanie sa nesústredia. Aby som ta "potesila", moja dcéra zase zásadne kaká do plienky..Odmieta to urobit do wc, alebo nocnika. Plienku si sama prinesie a nechá si ju nasadit. Potom sa ide skryt za gauč. V sept. ide do škôlky a ja netuším ako toto poriešim.

yellowbanna
24. mar 2012

@sisaha nemyslim, ze bych tlacila na pilu...zacala jsem az si sam zacal rikat, ze bude kakat...tak jsem vyuzila situace...s nim to nijak neresim, teda v tom smyslu, ze bych se zlobila, to ne... posazuju ho pravidelne a uvidime, jaka bude reakce, kdyz zkusime uplne bez plinek...priznam se, ze jsem doufala, ze az se narodi druhy syn, bude z velke casti bez plinek, ale nehrotim to 🙂 drzim nam pesti

sisaha
25. mar 2012

@yellowbanna ano, ked oducas, tak musi byt uplne bez plienok, ale nie som si ista ci dieta zaziva ten isty pocit pri nutkani na stolicu a na mocenie. Predsa len - stolicu ma raz za den, ale močí niekolkokrát do dna. A urcite sa treba obrniť obrovskou trpezlivostou, pretoze zo zaciatku budes mlacky utierat vsade 😅. Drzim palce.

takyja
25. mar 2012

A jak přimět dítě, aby si říkalo na velkou? Malá pozná, že se jí chce kakat, ale když nemá náladu, tak nehlásí a hodí bobana do plínky :-/
S čůráním si nejsem jistá, jak to má - určitě pozná, když čůrá (do plíny, ve vaně i naostro), ale nevím, zda pozná, když to přichází.
Když ji dám na nočník, tak tam sedí... a pokud vysazuju v době, kdy předtím pila, nebo v době, kdy pravidelně chodí na velkou, tak tam i nějaký poklad najdu. Ale nevím, jak se pohnout dále... s malou i velkou potřebou... díky.

zvirka
14. apr 2012

@sisaha Ahoj, tak s kakáním jsme na tom stejně. Malý ví, o co jde, na nočník si říká několikrát denně, že jde "ka ka", ale jen si tam chce číst. A když se mu chce doopravdy, tak vleze za gauč, nočník zahodí a kaká do plínky. Pokud se někdo přiblíží, tak vřeští "pá pá" a posílá nás pryč. už jsem ho zkoušela posadit i násilím v tuhle chvilku, ale jen se mu tím kakání zarazilo, to už dělat nebudu. Čůrat se mu občas podaří, občas ne. Spíš mi vadí to kakání, že vím, že to sám ví, že bude kakat, ale vyloženě chce do plínky. Malému je 19 měsíců.

apollo11
17. apr 2012

@takyja Ahoj, chci se zeptat, jestli je u vás nějaká změna 🙂 Kolik je malé a na jak dlouho jsi jí zkusila plenu vzít? U nás je to totiž podobné. Nechávám jí bez pleny každý večer po koupání než jde spát, cca hodinu, to je možná moc málo, ale zatím jsem nezkoušela třeba na celý den. Přitom mi hlásí- že čůrá do plíny (ne vždy), že čůrá na podlahu (vždy), při kakání je neklidná už předem, často chodí se mnou na záchod a komentuje moje čůrání, tátovo čůrání 🙂 pozná mokrou plínu od suché, prostě vidím na ní všechny signály, že už je dávno zralá, jenom si nechce sednout na nočník ani na redukci, odmítá to - aj s úsměvem. Já bych to vůbec nehrotila, nejde mi o to kdy to bude 🙂 ale spíš vidím, že už si to všechno uvědomuje, tak proč si zbytečně pařit pipku v mokrých plenách.. Tak jí chci trochu pošťouchnout, ale vůbec nevím jak.

takyja
17. apr 2012

@apollo11 Ahoj, vůbec jsme se neposunuli.. 😒 Máme aktuálně zdravotní trable a malá je strašně protivná, nezvládáme běžný denní režim a i když jsem jí přesto v klidové fázi vzala plínu, tak strašně řvala, že ji chce zpět a já jsem kapitulovala. Jinak u nás je to úplně stejné jako u vás: pozná, že čůrala, že má načůráno v plíne, komentuje naše WC aktivity... na nočník si sedne a pokud je něco na cestě, tak to tam pustí, ale nikdy sama od sebe, musím ji vysazovat... na redukci jsme úplně bez úspěchu. Jedna věc tady ale je - nikdy se mi neprobudila se suchou plínou... tak si říkám, jesli fakt zralá je. I během dne čůrá hodně často, určitě aspoň 10x. Jo a vy jste o 4 měsíce mladší :-/

Kdybyste mi kočky poradily, budu vděčná... 😉
Třeba @berenika39 😉 🙂, co si o tom myslíš?