Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

michalag
7. apr 2011

ake preferujete nocniky, klasicke alebo tie co hraju?

lucikatn
8. apr 2011

@michalag mame doma aj hraci aj obycajny. Ale pre mna je pohodlnejsie ked mu dam ten hraci lebo presne viem kedy si cikol a nemusim ho tam drzal zbytocne dlhsie 😉 ked uz budeme mat ako taky rezim a bude tomu viac chapat tak presedlame na obycajny 😀 😀 😀

klauduska
8. apr 2011

My chodime na nocnik od 9.mesiacov,uplne v pohode,na druhy krat sa tam vycikal,na treti vykakal a takto sme odvtedy pekne kakali az doteraz...vedela som problizne kedy kaka,vacsinou vzdy po rannom mliecku,dala som ho na nocnik a on sa vykakal...potom vzdy po desiateja apo obede... 😉
pred mesiacom aj nieco sa vsak nieco zmenilo a odvtedy nam to akosi nejde.. ☹ jednoducho zacal sam vnimat,ze kaka,aj to povedal,vypytal sa,ale ked som ho posadila,tak nic...som si myslela,ze asi prdky iba....takze sa vypytal,ale nekakal....teraz sme zasa v stadiu,ze aj ked ho tam posadim,nevykaka sa a v zapati za 10 minut sa vykaka do plienky....

Vela ludi mi hovori,ze je este maly ,ma cas,ale mna mrzi,ze to uz vedel a zrazu takyto zvrat..... 😒 Nemate niektora podpbne skusenosti?Ze ako ho znova "prinutit" a "priviest" ku kakaniu do nocnika?
Vopred dakujem za nejake rady,tipy ako na to.... 😉

sussanah
8. apr 2011

@klauduska my jsme meli taky povic takovych bojkotu, ale teda jen curacich. Ono opravdu mate ted obdobi vlastniho uvedomovani si a proste a jednodusse zkousi, jak moc a co vlastni vuli dokaze ovlivnit. Protoze presne to, co popisujes ukazuje, ze kaka opravdu cilene, jen proste nechce do nocniku. Zadny figl asi neporadim, jen vydrzet, v klidu davat na nocnik, po vykakani do plinky mu rict, ze do plinky se nekaka a ze musi kakat do nocniku, ale zadne vycitani nebo podobne. Ted uz bych hodne sazela na vysvetlovani, ukazovani, opakove ptani se atd. Drzim palce!

neu.sona
8. apr 2011

@klauduska podle mě je to období. malý mi to taky chvilku dělal. chce to nechat být a prostě ho posazovat. nevyčítat nic. prostě mu jen říct, kam to patří. že né do plínky, ale na nočníček či záchod.

klauduska
8. apr 2011

@neu.sona
@sussanah hm,toto sa pokusam robit uz od zaciatku,vysvetlujem mu vela a vzdy....ze do plienky sa nekaka a ze ked sa mu bude chciet kakat,nech mi povie alebo ukaze....on mi vzdy vsetko odkyve a povie to je sladke aňo a za chvilku sa aj tak pokaka do plienky.... 😒
No nic,veru mi nic ine nezostava len stale skusat dalej....Dakujem!

kukucg
8. apr 2011

Ahojte 🙂 Necitala som celu diskusiu, je toho uz vela, tak sa snad nebudem opakovat, ale mmoj nazor je, ze nie je celkom dobre davat dieta na nocnik v stadiach, kedy na to nie je zrele. Na to aby sa dieta naucilo na nocnik, potrebuje okrem ineho aj ovladat zvierace, na co je potrebna zrelost mozgovych struktur atd. co neurychlite, naopak, ak to urychlit chcete mozte dietatu skor uskodit, pretoze neskor sa objavia problemy s pomocovanim atd. 😒
U nas to prebiehalo asi tak, ze sme mali v izbe nocnik, malemu som vysvetlovala ze naco je, a vsetko okolo, ale nedavala som ho tam, ked mal asi dva roky aj nieco, raz sa rano zobudil a mal suchu plienku, co bol nezvyk a vravel ze mu treba cikat tak som priniesla nocnik... vysledok bol taky ze do mesiaca sme boli uuuuplne bez plienok, a teraz ma 4 a teda ani s tym problemy nemame, nehody nema nikdy, ani v noci, jednoducho bez problemov. Netvrdim ze sa to tak da u vsetkych deti, kazde je ine, ale myslim si ze je najlepsia cesta sledovat prirozdeny vyvin dietata nez ho do niecoho tlacit... 😉

rebecca2006
8. apr 2011

dievčence, vopred sa ospravedlňujem, ale nečítala som celú diskusiu.
Mám 21 mesačného chlapčeka, zatiaľ ešte 100% plienkujeme. Nočníček aj redukciu na WC máme, sem tam ho posadáím na nočníček, aj pňmi povie, že sa tam pišká a kaká, ale nič, chvíľu posedí a už ho to nebaví a chce sa ďalej hrať. Pociká alebo aj pokaká sa o chvíľu do plienkz, zatiaľ som nepostrehla ani náznak,že by sa vypýtal. Doteraz nechcel na nočníček ani sadnť, hneď reval ako tur, teraz si ho sem tam aj donesie, len bez výsledku, posedí a koniec. nútkiť ho nechcem, abz sa neyasekol, on je taký tvrdohlavec, čo musí, nerobí- už sa mi tak sekol aj s jedením.
Ako na nočníčkovanie? ja netuším ani ako začať, či skôr učiť cikanie, alebo kakanie.....
Nechcem toveľmi uponáhľať, dúfam, že v lete, keď bude teplúčko, sa odplienkujeme bez staristí, len rada bz som počula vaše tipy vďaka. 🙂

nanika
8. apr 2011

@rebecca2006 nocnik nie je podmienka. Cika sa najlepsie vonku na travicku a na stojaka s tatom na velkom zachode, alebo si ho vezmi na tvoje stupaje, pritlac o zachod a moze cikat. Nas nechcel nocnik ani vidiet. Kakanie sa zvladne neskor. A nezufaj, ak to nepojde teraz este mate casu dost 🙂

sussanah
8. apr 2011

@klauduska tak vydrz, ted jde fakt poznat skoro kazdy tyden v pokrocich 🙂

ivkaivka
10. apr 2011

ahojte, moja má 19 mes. a pýta sa 2 týždne. Teda nie som hrdá na to, ako som ju k tomu prijmela, ale nejako to išlo. Na nočník som dávala od kedy začala sama sedieť, asi v 10 mes. Asi pred 2 mes. nočník totálne odmietala, musela som ho schovať a nehovoriť o nom. Tak som nočnik vybrala, dala dole plienku, obliekla gate a stále jej ukazovala a hovorila, že pišká sa do nočníčka. Samozrejme Lilka sa počúrala, slabulinkú som jej capla na zadok, pohrozila a povedala som, že som smutná a že sa to nerobí a nechala som ju počúranú asi 15 min. chodila za mnou, nech ju zoblečiem.... ale neustúpila som. Ked som prezliekla, nasadila som jej znova gate a hovorila som jej, že ked sa popišká, tak bude capcarap na riťulu a začala sa pýtať.... už je to 2 týždne, aj vonku chodíme bez plienky a sme bez nehody. Ked sa vyčúra je to samé jejkanie, ochkanie, vaukanie...radosť veliká. Ja som zo seba sklamaná, že to bolo malou výchovnou na dupu (podotýkam, pre niektoré, že fakt som sa ledva dotkla), ale radosť je teraz obrovská. Na noc plienočku ešte má, nevie sa prebudiť, na to, že sa jej chce, ale ked spí na obed, tak plienka ostava suchá. Viem, že niektoré ma za to odsúdia, ale nám to nejako pomohlo a malá sa teraz veľmi teší a hlavne, ked ju dám na záchod a ona môže sa sebou spláchnuť. 😅

slavicita
11. apr 2011

@ivkaivka ahoj, nemyslím, že by ťa mala niektorá odsúdiť...ono možno ani nepomohlo to ťapnutie po zadočku ale asi to, že si ju nechala v mokrých nohavicach...bolo to asi pre ňu dosť nepríjemné ale ako vidíš pomohlo a malá nemá žiadnu traumu, tak ti môžem len zagratulovať...🙂

ivkaivka
11. apr 2011

@slavicita, vdaka, no stretla som sa tu aj s mamičkami, ktoré výchovnú nepripúšťajú... tak preto, ale ja som musela k tomu pristúpiť aj preto, lebo mala chytené močové cesty a lekárka vravela čím skôr plienky preč, lebo sa to zvykne vrátiť a aj stolica v plienke robí šarapatu u dievčat. Ja som rada, že sme sa takto rýchlo naučili pýtať. Trauma nie je, to skôr ja mám teraz, lebo večer ked treba spať, tak je to stále len na záchod, aj 10x za 15 min. a pritom jej netreba, len vie, že ked oznámi, hned ju dám a nemusí spať 😀 čertík môj beťársky. 😀

slavicita
11. apr 2011

@ivkaivka tak to máš šidlo🙂 ale aj môj je špekulant už teraz, tak uvidím do akého štádia to prerastie...
čo sa týka toho nočníka, tak si urobila správnu vec hlavne keď ide o zdravie a môžem ti rovno povedať, že ja by som to urobila rovnako...🙂 a myslím, že ak bude malý vymýšľať, tak to aj tak robím 😉

ivkaivka
11. apr 2011

@slavicita vdaka, ja som niekde čítala, že deťúrence vedia udržať moč od 18teho mesiaca, tak ešte máš čas, ale nácviky sú určite potrebné. Dnes mi zaspala o 23.30 - na wc sme išli asi 1500x a ten úškrn, ale nevadí, hlavne že už vie čo a ako 😀

jajkax
12. apr 2011

Ahoj holky, moje Kája je přez den bez plínky asi 10 dní, při odpoledním spánku se většinou nepočůrá, při nočním ano.Ale na tom má asi ještě chvilku právo.Ale co by mně zajímalo, venku už chodíme taky normálně bez plínky(bydlíme na vesnici tak není problém s evyčurat všude)ale jak to děláte když jedete třeba někam do obchodního centra na nákupy(chystáme se) mám jí dát radši plínku?Nebo jak to děláte vy? Jasný že tam záchody někde jsou, ale než se vymotáme ...nevím jestli máme šanci doběhnout včas.Ale s plínkama(pro jistotu)mám špatné zkušenosti, protože dokud sem ji dávala plínku přez den a říkala ji že si musí říkat na nočník tak se nic nedělo(nebo minimálně), pak sem ji dala kalhotky a to si třeba jen malinko cvrkla a hnedka si řekla a dočurala se na nočníku.Tak nevím jestli ji mám plínku na den zase dávat...prptože mi je jasný že si něřekne...tak jak vy řešítě cestování a výlety??
😉

jitafol
14. apr 2011

@jajkax podle mě dávat jí zase plínku je blbost. Bude v tom mít guláš, že má zas najednou plínku, a mohla bys zkazit to co se už naučila. Já bych to spíš řešila tak, mít s sebou náhradní oblečení, kdybyste to teda nestihly. Budeš jí mít do čeho převlíknout. My jsme to takhle dělali s malým a naučil se pěkně. Taky ze začátku si jen stříknul pár kapek, ale zbytek šel do záchodu. Párkrát to neudržel a počůral se - převlékla jsem a vždy vysvětlovala (nikdy jsem ho nebila kvůli tomu) oni jsou už chápaví. Postupně se ty intervaly prodlužovaly a vydržel déle, než se záchod našel.
Jinak my se začneme snažit zbavit plínky v noci (už je to trochu ostuda - ve třech letech, chtěla jsem to nechat na teplejší počasí). Tak jsem zvědavá jak to pude, jelikož kluk byl zvyklý i v noci hodně vypít - i litr, což jsme už postupně odbourali 😀

mina66
14. apr 2011

Ahojte mamičky, mám 26 mesačného synčeka. Dnes sme skúšali bez plienky no márne.Dva razy sa pocikal. Keď ho dám sadnúť na záchod tak sa pekne vyciká ,ale ak sa má pýtať tak to sa radšej počúra.Som zúfalá.V septembri ide do škôlky no ak sa neodnaučí od plienok nezoberú ho.Poraďte mi prosím ako mám ďalej postupovať..Ďakujem.

berenika39
14. apr 2011

@mina66 ahoj, možná bych ho nechávala bez plenky, co to jde, i za cenu převlékání, jakmile mu plínku zase dáš, má v tom zmatek - neví, co je dobře. Už je velký, pochopí to, ale chce to pár dnů vydržet bez plenky. Nejdřív bude čůrat každou chvilku, ale bude se to lepšit, postupně se to bude prodlužovat. Trpělivost.

mina66
14. apr 2011

@berenika39 Chúďa malé , naozaj nevie asi čo je dobré. Teraz som mu dala zase plienku , skúsim to znova. A bez plienky.Ďakujem

berenika39
14. apr 2011

není zač. když to nepůjde, chvíli počkáte. ale fakt si myslím, že ve dvou a půl už to pochopí, možná mu to nejdřív bude jedno, že je mokrý, ale začne ho to obtěžovat, neboj. hlavně se nenech odradit četností akce🙂))), nějaký den to bude trvat, než se naučí zadržet čůrání na delší dobu než půl hodinky, cca....
Ted už je teplo, šlo by to slipy, podkolenky, dlouhý tričko...at nemusíš pořád máchat tepláky🙂.
Držím palce.

slavicita
14. apr 2011

@ivkaivka ja som tiež čítala, že najlepšie je učiť dieťa okolo toho 18 mesiaca lebo vtedy už dieťa vie udržať moč ale ja ho dávam, aby si zvykol a keďže sa mu na nočníku páči, neriešim, či sa vyciká, vykaká alebo neurobí nič..samozrejme, že sa tešíme z každej cikaničky a hovienku🙂) ale zatiaľ to beriem s rezervou..🙂

efa7
14. apr 2011

ahoj holky,tak se přidávam k diskuzi.Naše malá měla nedavno 2 roky, a na nočník jsme jí teda fával asi od roka a pul,ale bez uspechu, asi před 4 tydnama mě napadlo,protože miluje kočičky ji koupit kalhotky s Hello kitty a fakt to zabralo, vysvětlila jsem jí že by si kočičky neměla počurat🙂)zezačátku asi 5 dní samozřejmě s nehodama,ale dneska už si sam stahne kalhotky,sedne si na nočník,vždycky ji pochvalime a chodi i na WC s redukci,taky se tam vykaka,ona je dost citlivka, asi dvakrat se mi pokakala do kalhotek,a to se ji asi dost zošklivilo🙂Fakt to chce do ničeho nenutit,brat to v klidu,děcka na to samy přijdou.Dneska si dokonce před spanim strhla plinku,ona už ji ma dost dlouho suchou v noci,no tak uvidime co bude rano🙂Tak přeju hodně zdaru s nočnikovanim všem🙂

ivkaivka
14. apr 2011

@jajkax, ja mojej dávam plienku ked ideme do mesta, neviem či by to v autosedačke udržala a čo s nou urobím na križovatke, to je jedna vec a po tých peripetiách čo sme mali s močovými cestami sa bojím ju niekde na verejných záchodoch posadiť... zatiaľ nemáme problém, povie, že chce čúrať, poviem,že má plienočku a môže do nej a ked dáme ju dole, poviem, že už má gatky a nesmie ich počúrkať a nám to funguje.
Ale už sa pýta aj v noci, ale prebúdza asi 30 min. vrtí sa po postielke, nemôže sa zobudiť, tak piští, že chce na wc, ked je tam, nedaj bože z neho odísť, všetko ju zaujíma a tak prejde more času kým zaspí...hádam sa rýchlo naučí, že po záchode znova rýchlo spať.

marecek4
14. apr 2011

@rebecca2006 náš malý je na tom úplně stejně,nelámu to přes kolenu a těším se na léto,zásobu slipečků máme nakoupenou a plíny dostane jen na spinkání,tak snad bude dostatečně dlouho pěkné počasí aby se zadařilo a skončili jsme s plínama

rebecca2006
15. apr 2011

@ivkaivka to obdivujem také šikovné detičky 🙂 Ale každé je iné a šikovné v niečom inom....
@marecek4
U nás proste ešte na ten nočníček nie je čas, skúšame terz sem- tam, lebo máme čas, sme u babkz a mamina nemá nič lepšie na starosti... Ale ma dobehol- včera doniesol ukázať plný nočníček, a zistila som, že si tam nalial čajík 😀 A ja chválim a chválim... 😀 Dnes sme zasa zmeškali ranné kakanie do nočníčka, ja som ráno úúúplne mimo, kým sa zobudím a kopnem si kávu, a nestihla som ho zasa posadiť... 😖

marecek4
15. apr 2011

@rebecca2006 přesně nastejno,i s tím mým vstáváním,hlavně když dorazím po odpolední,to ještě než se rozhýbu tak už je naděláno 🙂,ale přes prázdniny nás bude víc lidí co to ohlídají 🙂

amandab
15. apr 2011

Ahoj holky, prosím o radu....malé bude v květnu 18m, na nočník jí dávám od té doby co sedí, vždy se vyčurala a po měsíci už i vykakala. Od roka už kakala jen nanočník, to už muselo být, aby se jí stalo(cca 1 za měsíc), že se pokakala do plínky. Jenže před týdnem jak když utne, vyčurá se a šup pryč, můžu přemlouvat, slibovat, pohrozit, nic nepomáhá. Dám na nočník vyčurá, uteče,dám plínu,šoupnu spát a za minutu volá a je pokakaná a mě by vzal ďas 😠 . Už nevím jak na ní, mrzí mě to, protože jsem si říkala, že už bych zkusila plínky přes den sebrat. Máte někdo podobnou zkušenost, jde jen o chvilkový vzdor? Lola začalá mimo jiné být i neskutečně vzteklá, tak jestli to může mít něco společného. Děkuji moc za každou radu 🙂

uankab
15. apr 2011

@amandab , ahoj vies ze my sme mali nieco podobne? zvykla krasne kakat do nocnicka, ale odkedy sa vedela z neho postavit, vycikala sa a kakanie ani nahodou, nedokazala tam obsediet ani minutu... vzdy skoncilo v plienke... jedneho dna sa mi stalo, ze som ju posadila na nocnicek, odisla som nieco zobrat a vykakala sa na koberec a strasne plakala... a odvtedy kaka len do nocnicka... jasne ze obcas sa jej zadari ale skratka prisla na to sama a to je dolezite.. nechaj tomu este cas, este je naozaj malinka a nedokaze to poriadne ovladat... my sme nikdy na nocnicku nevysedavali, vzdy spravila co bolo treba a pytala sa prec...

@ivkaivka , drzim palce, to nocne vstavanie je katastrofa... nam sa najskor tiez budila aj 3x za noc, ale teraz uz prestala, podobne sa pytala aj 10x na nocnik ked sla spinkat, hlavne pri poobednajsom spanku.... a napriek tomu ma plienocku na spanie vzdy mokru, denna je obcas sucha, ale fakt malokedy.... a cez den som plienku zrusila aj na von, pretoze ju to zbytocne plietlo a prestala sa pytat uplne... ked ideme niekde autom, tak ju vzdy dam vycikat a davam poroz aby nepila vela vody...

amandab
15. apr 2011

uankab: děkuju, trochu si mě uklidnila, že v tom nejsme sami 😉 Já jí tam taky nikdy nenutila sedět, sedla, čůrla nebo se vykakala a šlo se, byla na to strašně šikovná, každej se divil, že takhle malinká nekaká do plínky a najednou se teď začala bouřit. Myslím, že z toho má rozum už docela dost, jen má teď strašně spurný období, strašně se vzteká a zuří, takže to dělá asi naschvál Noo jo no, holt je to náš malej čertík a ještě není tak velká, aby mě to muselo nějak hodně trápit, ale nerada bych dopadla jak brácha se synovcem, který příští týden nastupuje do školky a kaká jedině do plínky, když se mu chce řekne si o ni, jinaka se nevykaká klidně i týden 😒