Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

evabb35
22. okt 2010

Hlavne neporovnávať deti. Každé dieťa je iné. Niektoré začne skôr behať bez plienky, iné začne skôr rozprávať vo vetách. Každé dozrieva inak.

evabb35
22. okt 2010

A to boli také obdobia, že sme sa už tešili a potom prišlo očkovanie alebo liečba antibiotikami a už zase sme boli na plienkach.

marmazel
23. okt 2010

@keba : to já taky lákala na nový kalhotky a taky jako vzor její swestřenici, která je o rok starší a nic 🙂 jinak teorii taky ovládá, když se jí zeptám kam se čůrá, řekně že na nočník, a kam čůrala nelinka, a ona na to že do kalhotek. a tak, ale praxe nějakk pokulhává. to sušení chápu, my topíme přímototpama, ale vedle máme babi a ta klasický radiátor takže to nosím na sušení k ní, jinak bych toho oblečení taky potřebovala mnohem víc 🙂

jesterinka
24. okt 2010

Ahoj Ivi,zkus koupi dětské prkýnko na záchod,mi jsme to také měli podobné.Dvěře záchodu jsem polepila plakáty aut(mám syna)a do tří dnů si aj řekl sám.

afiserova
24. okt 2010

Ahoj holky, jen se chci zeptat nebo spíš potřebuju poradit. Nečetla jsem diskuzi výše, tak snad se nebudu moc opakovat. Přestala jsem Vendovi na doma dávat plenu, chodí normálně na wc, má redukční prkýnko, celkem ho baví si to všechno nachystat, nechá si stáhnout kalhoty, posedí, pak si jako vytírá zadek, splachuje a tak. Žádnej problém. Jen vynechává tu fázi vyměšování. Odejde ze záchodu a do dvou minut má úplně mokrý tepláky. V současnosti si i sám říká, že chce "na sachod", ale až ve chvíli, kdy je mokrej nebo to druhý. Takže asi ví kam, ale ještě nemá jasno kdy. Myslím, že ještě neumí ve chvíli, kdy se mu začne chtít, "zacvaknout" svěrač a pak ho povolit, až když sedí na záchodě.
Mám to ještě odložit nebo myslíte, že když vydržíme, tak to bude otázka blízké budoucnosti? Máte některá zkušenost? Někdy mu převlíkám tepláky i čtyřikrát za hodinu. Mám pocit, že i často jen tak ucvrkává...prostě to zadržování ještě neovládá...

u2jana
24. okt 2010

@afiserova
ahoj a kolko uz skusas nedavat mu plienku? ja som niekde citala, ze treba vydrzat tyzden, a ked sa dieta "nechyti" nepochopi, tak zas vratit plienky a skusit o neskor, napr. o dva tyzdne.
u nas to tak aj fungovalo. na prvykrat nic, to som len utierala mlaky. Tak som je dala volno a skusili sme to za dva tyzdne.
Vtedy to pochopila za vikend - je pravda, ze manzel je dorazne povedal, ze aj havo sa nauci, kde curat za par dni, tak preco by to zvladla ona - ona je strasny milovnik psov, tak si to asi zobrala k srdcu 😉
Vyslovene sa zahanbila, ked sa pocikala alebo pokakala. Tak som jej povedala, ze ked bude treba, tak nech len uteka na WC ja pridem za nou.

my este mame plienky na spanie, ale to zatial neriesim.

afiserova
24. okt 2010

Díky, něco takovýho jsem potřebovala vědět....zkoušíme to právě týden. Ale samozřejmě na ven plínku dostává, takže není bez ní celý den. Určitý pokrok tam vidím v tom, že je schopnej sám říct, že chce, i když už je pozdě. To nedělal. Jen si prostě nejsem jistá, jestli na to má mentální (nebo fyziologickou) kapacitu zvládnout ten proces vcelku. Podle věku asi už ano, ale nechci to lámat přes koleno. Ještě jednou díky.

afiserova
26. okt 2010

Tak dneska už jsem fakt zoufalá. Čurá pěkně potichu, nic neřekne, před chvílí jsem ho sbírala z koberce, kde si hrál s autama, a byl mokrý úplně durch i s tričkem a tílkem = komplet převlíkání. A to bylo dneska už asi pátý oblečení. Ještě předevčírem aspoň řekl, když už byl počuranej, teď najednou nic. Když vidím, jak "tancuje", nabídnu mu záchod - řekne, že nééé a za chvilku....no, nevím. Něco dělám blbě a nevím co. ....hm, tak teď znovu. Před čtvrthodinou jsem ho kompletně převlíkla, za pět minut jen tak mírně ucvrkl a byl ochotnej jít sednout na záchod, zase trochu odpustil, tak dostal nálepku. Uplynulo deset minut a je počuranej zase i s tričkem. Evidentně to není schopnej moc ovládat...nevím, co mám dělat, nechci, aby nosil plíny do tří let....

kristi
26. okt 2010

a emu to vadi,ze je bude nosit do tri let? ze se nebudes chlubit pred zbytkem obyvatelstva a pribuzenstva? nenit o nahodou jedno mit o 200 ks plinek navic? proste nekdo dospeje k nocniku drilem a nekdo sam, az je jeho cas. Prestan se trapit a radsi se raduj, jak mas hezkyho a sikovnyho kluka....do prvni tridy s nocnikem nepujde

kukulka21
26. okt 2010

pride cas pre kazde dieta,ked to clovek bude silit tak just si tam nesadne treba to nechat tak,presne ako hovori kristi ze do 1 triedy s nocnikom nepojde

afiserova
26. okt 2010

Kristi, dík za radu.

kristi
26. okt 2010

@afiserova to neni rada, jen zkusenost.....ja jsemt o taky nehrotila v kecy vsech, ze uz by mela atd.....co z toho, mam ji trapit, mam trapit sebe? umru kvuli dalsim plinkam?

evidentne, kdyz se ti pocura tak neni zraly proste, neni treba ho zbytecne honit na nocnik

afiserova
26. okt 2010

@kristi Však jo, mně to fakt nevadí, chlubit se nepotřebuju a na plínky taky ještě mám, ale jak to teda poznám, že už zralý je?

kristi
26. okt 2010

@afiserova
az to proste udela sam....u nas to bylo stejne tak a bylo to v necelych 3 letech, najednou si sama sedla, sama vedela....

prisscilla
21. nov 2010

Ahojky,
trochu jsem prolétla Vaši diskuzi. Mám stejný problém jako Ty afiserova. Nevím, jak máš kloučka starého.
Já mám 2 roky + 3 měsíce a jsme na tom stejně. Jenže teď už si neříká vůbec a jakmile řeknu "pojď se vyčurat" spustí vztekání a řev. Vím, že dítě musí dozrát samo. Ale chtěla jsem se poradit, co se školkou. V březnu jdeme k zápisu
a s plínama mi ho nevezmou. Bude nastupovat sice až v září, ale bojím se, že jakmile řeknu, že má ještě plínu, tak
ho rovnou vyřadí a vezmou někoho jiného. Tady u nás, asi jako všude, je hodně dětí a málo míst ve školkách.
A když příjdem s plínou, navíc je narozený 30.8., takže těsně před nástupem by mu byly 3 tak myslím, že nemáme šanci.
Může mi někdo prosím poradit ?

smardik
21. nov 2010

@afiserova malý má 2roky a měsíc, nočník vůbec ani si nechce na něj sednout a má jen plíny tak to neřeším a nenutím ho,až na to bude zralý začně chodit na nočník. nechci být ustresovaná matka a mít ustresované dítě, do 18plíny mít nebude a jestli se jich zbaví ve 2 a 3měsících nebo ve 2 a 9měsících je mi už celkem jedno, zvládli jsme to s plínama do ted tak pár měsíců nás už nezabije

@prisscilla my už do školky zapsáni jsme a plíny má a neřešili to, prý musí být bez nich až nastoupí, v době zápisu je to nezajímá. zápis je v březnu,nastoupí to v září to máš ještě půl roku a do té doby se toho může hromada změnit takže bych to neřešila

prisscilla
21. nov 2010

To je pravda, že je ještě spousta času. Segra se zná s tou učitelkou ze školky, kam bych ho chtěla dát a minulý týden s ní zrovna mluvila a říkala, že se musí umět svléknout a že musí být bez plen. U těch malých prý stačí, když si řekne, že chce na záchod a oni mu pomůžou. Snad už v březnu bude bez plen, když ne, zkusíme aspoň jít tam bez nich.
Jenže jak znám toho mého lumpíka, tak se mi tam pokadí až na hlavu...
A máte ještě dudlíka?

monaart
21. nov 2010

ahojte..
len sa pridam k diskusii.moji chlapci su predcasni...35tt a kazdy to tomu pripisuje...ze skor narodene deti- neposednost+ tiez toto dozrievanie...moji maju 2r a 5mesiacov,sedavaju na nocniku cca od 10,mes.ked sa podarilo chvalili sme,tlieskali...obrazkov,kniziek rozpravky v TV...nic,len nahody. sem tam sa chytia za ritku ked tlacia..resp.idu tlacit.alebo ked si ciknu tak kukaju dolu.ale su to len nahody. potom zastanu a nic aj dva dni....aj do WC,aj do nocnika.ten "mladsi" patri medzi "vzdykakajuce"deti lebo dokaze nakuskovat nadielku postojacky aj na 5x...len vidi ze sa otocim do kupelne pre "cikam" a uz zdrhá. 😵
takze asi budu chodit do 4rokov s plienkami!vraj to pride samo od seba ked to pochopia....neda sa s nimi este komunikovat,nerozpravaju,len malo a máme rodinne problemy s muzom takte vsetko sa oddialilo....chodia k nemu...tam su ine navyky, ina "teta" takze vsetko sa to komplikoje este viac.niekedy mam nervy a niekedy na to "kaslem" vzdy mi bolo povedane "ako to robia druhi???" ale ked citam ako...tak asi tak isto.decku nemozem prikazat ,lebo uz ma na to VEK! 😉
a niektori ludia nevedia pochopit suvislosti- dvojicky-chlapci-precasni-drazdive deti.inak v ostatnom su sikovni ale toto este nie.
dufam ze aj my sa dockame niekedy aby sme mohli potom ist do MŠ... 😅 drzte nam palčeky...
ahojte

smardik
21. nov 2010

@prisscilla náš TOmášek bude chodit do školky kde pracuje naše sousedka takže jsem se s ní bavila a měl by být bez plen, s pomocí se sám obléct a sám se najíst-třeba mu maso nakrájí ale jinak by se měl sám najíst a trošku komunikovat,říkala že tam mají děti které nekomunikují vůbec jen pláčou a je problém se s nimi domluvit. jo a on dudlík nikdy neměl takže to řešit nemusíme ale jinak mluvení vůbec,ten nočník taky ne, sámostatné jedění vůbec ale máme na to rok takže věřím že to zvládnem a když ne nevadí, já jsem doma s mladším synem takže na školku nespěchám a když se mi bude zdát že by to nezvládl,že není připravený do školky nepůjde ale pro jistotu ji mám zamluvenou. on je říjnový takže možná bych ho pak dala místo od listopadu až od ledna

kalerat
21. nov 2010

prisscilla
Ahojky všichni,
děvčata, jsem tu novo-stará. Před 4mi lety snažilka. Dneska jsem maminka dvouletého chlapečka.
Mám obrovitánskou prosbu, nemáte někdo radu, jak naučit toho lumpíka na záchod nebo nočník?
Na jaře jdeme k zápisu do školky a s plínama mi ho tam nevezmou. Když mu byl tak rok, tak si začal říkat, na nočník
ale nechtěl, měl prkýnko na záchod. Potom si říkal pozdě, pak se začal na záchodě vztekat a neříkal si vůbec.
Dneska řeknu, pojď se vyčůrat a začne se vztekat. Když ho posadím, tak se sice se vztekáním, ale vyčůrá.
Do plínky dokonce ještě i kaká. To se mu do nočníku povedlo snad 2x. Někdy mám pocit, že to dělá naschvál.
Sundám ho ze záchodu a za chvilinku je komplet počuraný nebo pokakaný.
Prosím poradí mi někdo?

meleri
21. nov 2010

@kalerat tak to sme na tom stejně, ale skoro úplně... 😖 nevím co ti poradit sama v tom lítám, jen abys věděla, že v tom nejsi sama! 🙂

kalerat
21. nov 2010

@meleri to jsem sem jen zkopírovala, jedná se o uživatelku prisscilla 😉

meleri
21. nov 2010

aha pardon!

lamarika
21. nov 2010

Ahoj holky, tak koukám, že mám stejný problém jako většina z vás. Někdy si syn řekne "koko" když něco dělá, ale to je výjimečně. Jen když vidí nočník, tak začne řvat jak kdyby ho na nože brali. Zkoušeli jsme to i s prkýnkem, ale efekt je stejný jak u nočníku. Jednou jsem ho vztekajícího posadila na nočník, ale nevedlo to k ničemu a sotva byl z nočníku, tak se hned pohrčel. Nemyslím si, že násilím ho tam nutit je ta správná cesta, ale jak mu ukázat, že nočník nebo prkýnko není nic špatnýho a že se "koko" dělá tam, když hystericky řve jen když je vidí?
Ještě mám teda jeden "problém", protože se syn po dvou hodinách totálně pročůrá přes plinu až tak, že má i mokrý kalhoty, takže by se opravdu hodilo kdyby si byl schopen říct. Někdy se pročůrá i dřív, což je venku docela velkej problém.

antdem
23. nov 2010

ahojte dievčatá. My už používame nočník 2 mesiace. Tiež som bola zúfalááá, ale radím Vám všetkým-hlavne kľud a ešte raz kľud. Čo som sa len napočúvala od okolia, príbuzných, už som chytala alergiu, keď niekto prešiel na túto tému 🙂 .Tiež mi totálne prečúrala po 1 hod. pobytu vonku plienku a nohavice ☹. Vždy sme sa prezliekali v nákupnom centre. Skúste to možno tak, ako my. Ráno bola plienka suchá, tak sme sa posadili na WC na nočník, pustila som vodu v umývadle, dala jej čaj do ruky....Bola taká ospalá, že sa jej nechcelo ani vstať z nočníka, a neudržala to v sebe. To bolo radosti, hodili sme papierik, zakývali a spláchli. Potom to s radosťou skúšala celý deň. Mesiac som chodila von s nočníkom, lebo inde nechcela-tiež to bolo 😢 -prechádzka v meste, a keď som si myslela, že to už príde, tak nákupné stredisko, kabínka WC a tam do nočníka..... No kakať sme začali do nočníka len prednedávnom a aj to sú problémy, vždy niečo 😉 .

sussanah
23. nov 2010

@antdem jenom takova mala poznamka, pozor na uceni ditete na nocnik s cajem a s tekouci vodou. Pokud by to bylo dlouhodobe (ne jen ze zacatku na prvni vycurani a ukazani, jak funguje nocnik), tak se u ditete muze vypestovat reflex, ktery muze pretrvavat i do dospelosti, kdy kdyz uslysi tect vodu, bude potrebovat nutne na zachod nebo pokazde, kdyz se trochu vic napije, taky si bude muset odskocit 😉

martinka17
23. nov 2010

@lamarika k tomu prečúravaniu...ja mám ten problém, ke´d "experimentujem s plienkami. Kúpila som Hugies, bol totál večne mokrý, tak som ich predala a vrátila sa k babylove. Tie neprečúra ani za 3 hoďky, pritom len čaj vypije asi liter denne 😉 Nemenila si značku? Alebo trebárs nie su už malé, nám napr. 4 papmpers už veľmi
nesedia, skrátka su malinké 😀
A nočník mal Kuriatko rád ako 18 mesačný, boli sme bez plienok v pohode asi 2 mesiace, na sucho 1 -2 týždne....potom zo dňa na deň odmietol nočník a koniec...máme plienky a neriešim, začnem neskôr 😀

antdem
23. nov 2010

@sussanah -ja som to použila len prvý krát. Teraz bez problémov a aj v noci bez plienky, pije aj v noci. A keď potrebuje, tak sa zobudí a povie: Mama pišať.

sussanah
23. nov 2010

@antdem to je super 🙂 Ja jen jsem to psala, protoze takhle jedna znama maleho ucila a on potom jeste v 8 letech behal na zachod pokazde, kdyz se napil, jen aby si curnul. Takze potom, kdyz byli nekde venku, tak mu nedavala moc pit, protoze by to nevydrzel 😠

sussanah
23. nov 2010

@martinka17 on fakt uz byl uplne bez plinek a najednou se zacal znovu pocuravat??? 😕 Tyjo to koukam, to jsem nevedela, ze se muze stat, doufam, ze u nas k tomu nedojde, to by me fakt prekvapil 😕 😅