Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

juliet
13. máj 2010

Ahojky, jdu na radu. Před týdnem a něco jsme si řekli, že zkusíme nechat děti bez plenky. Na začátku nočník odmítaly, vydržely tam sedět max 5 vteřin a ještě k tomu oblečení. Po týdnu už se nechali posadit nahatí. Po 10 dnech se Tadeáškovi podařilo vyčurat, zopakoval to za ten den několikrát. Ale vždy jen trošku, když cítil, že čurá, hned přestal, vstal a chtěl to jít vylít do záchodu. Pak se samozřejmě za chvíli někde počural. Tak to trvalo ještě 3 dny. Včera se sekl a na nočník nechtěl sednout ani za nic, jen jednou se mi podařilo ho přesvědčit. Jinak čural kdy chtěl, hned přišel, že je počuraný, sundal si mokré oblečení a tím to skončil. Dnes je to stejné, nechce si sednout, čurá kde chce. Mám toho nechat a zkusit to zase později?

S Nelinkou jsem to vzdala už předevčírem, té se za 11 dní nepodařilo vyčurat ani jednou, nechce zatlačit, asi ještě neví co po ní chci.

mia.k
13. máj 2010

jjaanca to musí byť o nervy, na tvojom mieste by som to už dávno nevydržala a vybuchla by som. Ty musíš mať svetú trpezlivosť,ked už si to 3/4roka vydržala a necapla si po zadku.
juliet asi je to pre nich skoro.Ja mám dvojročného syna a tiež skúšam všetko možné každý deň a nič bohužial.

sendy10
13. máj 2010

Mile mamicky, citala som par poslednych stran a moj nazor (ak to niekomu pomoze..) je, ze pokial musite dieta nieco "nasilu" ucit, tak na to jednoducho nie je este zrele...Deti by sa v tomto veku mali vsetky nove veci (vratane nocnika) ucit hravou formou, pokial to nezabera, jednoducho dietatko nie je este zrele. Niekedy staci pockat tyzden, niekedy dva a potom opat skusit. Takto sa dostavi uspech ovela plynulejsie a bez zbytocnych stresov a slziciek, o co v podstate ide 😉 . Ja to mam odskusane uz pri x -veciach (papanie, nocnik, kupanie vo velkej vani, chodenie na zachod....), ked som prilis "tlacila na pilu", tak to malo presne opacny efekt. Nestoji to za tie nervy a stresy 😉. Len vek by nemal byt indikatorom, ale predovsetkym zrelost dietata..

zelmirka1
13. máj 2010

sendy10 po tvojom prispevku uz nie je co dodat, mas uplnu pravdu, tiez nechapem preco stale skusat nieco co evidentne nejde a stresovat seba, dieta a travit cele dni riesenim toho aby bolo dieta bez plienok. Aj mne moja mama stale opakuje ze moj maly uz musi chodit na nocnik, hovori to uz od cias ked mal rok, ale ja sa snazim byt v pohode a verim ze postupne to zvladneme aj bez nervov.

jjaanca
13. máj 2010

sendy10+zelmirka1: zní to moc hezky - tak proč je jeden týden dcera zralá a druhý ne? Také v cizím prostředí se nikdy nepočůrá , jen doma. Kéž by to bylo tak jednoduché.

zelmirka1
13. máj 2010

neviem jjaanca, jasne nie je to jednoduche a kazde dieta sa uci inak, ale ak jeden tyzden to ide druhy nie tak proste asi nie je jej cas, skus si dat dva tyzdne pauzu a mozno potom to pojde raz dva, alebo vymysli pre nu niaku motivaciu, to co ma velmi rada jej slub a spln ak sa bude pytat cikat a kakat. Ja som len reagovala na to ze sa tu casto maminy dost stresuju a vela dni skusaju a bezuspesne....ja som tiez skusala ale kedze zatial sa maly vobec nechytal nechala som chvilu tak a zase po case skusime.

jjaanca
13. máj 2010

Dva týdny pauzu měla, pak jsem jí nedala plenu a týden čůrala ukázkově, a pak opět do kalhot. Za čůrání do nočníku dostává lentilky. Pro ní to je velká motivace, miluje je - nezabírá to. Za ten třičtvrtě rok co tohle probíhá už jsem zkusila lecos.

rozala111
13. máj 2010

ahojte, tak aj nas Tinko konecne po 2 tyzdnoch (ked sme sa oducali), ked sme si mysleli, ze sme za vodou, sa zacal znovu pocikavat, zacala som byt zufala, ale potom po tyzdni sa to zmenilo a uz sme na tom cca 2. mesiac v pohode, uz cikame aj vonku. Tinka motivovala knizka - KNIHA O NOČNIKU od Svetlany Kapalkovej. neverili sme tomu, ale fakt mu tato knizka pomohla, a naozaj sa zacal pytat, a velmi sa mu to potom pacilo, lebo sa stotoznil s hlavnou hrdinkou 😉

jajkax
14. máj 2010

Ahoj holky,já se musím pochlubit.I když myslím že jsme teda ssi měli jenom nějakou kliku.Káje je něco přez 10 měsíců, ve středu jsme koupili nočník a doma zkusili hned posadit a světe div se za 10 sekund se vyčůrala.Náležitě jsme chválili a tleskali Kája byla náramně spokojená.Dneska jsem vyzkoušela 7x a pokažné s úspěchem a to tam vůbec nevysedávala ale pokaždý byla loužička tak do půl minuty!!! Vyčurala se a začala se usmívat a ksiftíkovat.Kamarádka mě ujišťuje že to je jen náhoda.Tak nevím, neřekne si to je jasný.Ale když ji posadím tak myslím že už asi ví co po ni chci 😉

zlobidlo
14. máj 2010

ahojte,
tak my dál jsme úspěšní, včera bylo i kakání do nočníku, jen venku zatím ne, ale leckdy přijde se suchou plínkou zvenku a hned na nočník. včera byla jedna nehoda asi po týdnu takže paráda 🙂
jajkax: v tomto věku bych to viděla fakt náhodně, dítě to ještě neumí ovládat. a v tomto věku čůrají dost často na to, aby se vyčůrali když je posadíme - můj názor 🙂 ale každopádně si může uvědomovat, že udělala něco dobrého to jo.
rozala: knihu si hned půjčim 🙂
jjaanca: teď jsem absolvovala kurs "respektovat a být respektová" (je i knížka) a tam teda odměnu hodně nedoporučují. že pak dítko dělá věci kvůli odměně a ne kvůli smysluplnosti té věci. to je kdyžtak na dýl. a když čůrá na návštěve tak je to bez odměny? třeba se někdy počůrá, protože prostě nemá zrovna chuť na lentilku? těžko říct, do hlavy jim nevidíme co?
tak držím pěsti všem 🙂

jajkax
14. máj 2010

zlobidlo:no já myslím taky že jsem se asi trefila do náhod, že čůrají v tomhle věku dost často to máš určitě pravdu ale ona se od rána vyčurala opravdu když jsem ji jen posadila na nočník(každá hodina) a jinak má od rána plínku uplně suchou 🙂 🙂 🙂 tak snad to takhle bude pokračovat i dále 😉

jankapiknova
15. máj 2010

Naš maly si tiež začina trošku zvikat a pomaly prichadza na to ,čo od nehod chcem 😕 . Bez plienky ho nechavam len ked sme doma a ked nespi, čiže to je asi tak doobeda 3 hodinky a na večer možno 2 hodinky. Ale včera ked mal plienku tak sa aj tak vypytal kakat 😵 a ked cika tak mi povie cikam ale to už cika do plienky 😀 . Uvidime jak budeme pokračovat,chce len na WC ,nočnik vobec. 😉

sendy10
16. máj 2010

K tej motivacii k chodeniu na nocnik ma napadli 2 priklady zo zivota (myslim,ze to tu este nebolo spominane..):
- jeden cca 2,5 rocny chlapcek, ktory nie a nie sa oducit (nechcel...), tak unho zabralo to, ze mu mama dala zaprat pokakanu plienku (samozrejme latkovku 😉 ) - hoci som to nevidela, po opise jeho maminy, ako sa tvaril, si to viem, celkom zivo predstavit 😀 😀 😀 . A verte - neverte, viac sa ne pokakal 🙂 a velmi rychlo sa vyriesilo aj cikanie 😉 .
- v druhom pripade, stalo sa to mojej mamine, spominala to starka... - mamina mala asi 2 roky a 2 mesiace a stale len do plienky, vsetko...starka bola uz zufala, nic nezaberalo, dokonca ani to spominane pranie pokakanej plienky, ked tu pomohla nahoda 😉 . Prisla raz na navstevu jedna suseda (starsia prostoreka pani) a ta tak moju maminu tak vyvadila, ze aka je to hanba, ako taka pokakana/pocikana plienka smrdi, ze sa s nou nikto nebude hrat...., ze od toho momentu do plienky uz nebolo ani cik 😉
Kazda mamina urcite najde ten spravny moment a rozlisi, kedy este dietatko nie je pripravene a kedy je uz tak trosku aj tvrdohlave 😉 .
Tiez odmenovat neodporucam...

hena55
16. máj 2010

jajkax ja davam malu na nocnik od 8 mesiaca. Mala zapal a bolo to kvoli tomu ze sa jej ta pokokana plienka vzdy zatlacila az neviem kam. Tak som vymakla kedy to asi pride a zacala ju posadzovat. Teraz ma skoro 14 mesiacov a pravdou je ze sa pokaka do plienky max raz za tyzden. POdotykam ze primarne mi neslo o to aby sa naucila na nocnik. Skor to bolo z toho zdravotneho hladiska.
Ked sme doma vzdy si ide sama po nocnicek a donesie mi ho nech ju posadim. Dufam ze sa nam to nejak este nezvrhne ale ked sa tak nad tym zamyslim tak hranica kvoli zvieracu je 18 mesiacov. 18 mesiacov teda chvalime deticky ako sa pekne vykakali do plienocky a potom hup- uz to pekne nie je a treba do nocnicka. Podla mna v tych 18 mesiacoch su uz deti velmi mudre a tuto zmenu chapu asi tazsie ako 10 mesacne. Ale moc o tom nastudovane nemam. Tot len moj sukromny poznatok ze nam to ide. Tych 18 mesiacov je hranica len kvoli zvieracu? Inak mam znamu ktorej 13 mesacna uz nema ani plienky. Takze asi fakt kazde dieta je ine a neda sa to globalizovat. Ale verim ze kazde sa to skor ci neskor nauci. 🙂

jajkax
17. máj 2010

hena 55:tak to jsem ráda že někdo taky začal takhle brzo a šlo mu to.Já už káju vysazuju na nočník skoro týden a přez den má tak jednu počůranou plínku.A za den se vyčurá do nočníku tak průměrně 7!a hned jak si sedne tak je vidět jak se snaží a do minutky je hotovo.Tak snad to bude takhle pěkně pokračovat 🙂

jankapiknova
17. máj 2010

Ja som dnes nechala maleho asi 3 hodinky bez plienky doma a vypytal sa aj cikat aj kakat,tak sme boli bez nehody ale vcera bol bez plienky len asi hodinku a pocikal sa, uvidime jak bude pokračovat. Chodime len na WC velke a nesilim to lebo sa obavam aby sa mu to nesprotivilo a nebude chciet vobec chodit 😉

marmazel
19. máj 2010

Ahoj holky, tak sme včera slavili 2. narozeniny, za odpoledne sem jí 2x posadila já ,2 x si řekla sama a jednou se počůrala. Beru to jako úspěch.Tak snad už se to začne obracet k lepšímu.

bufina
19. máj 2010

Ahoj, u nás to bylo s nočníkem taky na dlouho. Začala jsem to zkoušet až si malá začala uvědomovat že čůrá. To bylo kolem roku a půl. Koupili jsme nočník, ale nechtěla na něm vůbec sedět. Hned začal strašnej řev. Akorát si s ním hrála a dávala si ho na hlavu jak klobouk 😀 Pak jsem z toho už začala být zoufalá, protože jsem čekala druhý dítě a přebalovat dvě.... Když jsme malou nechali bez plíny, tak to držela, klidně aji chodila s nohama úplně u sebe jak moc se jí chtělo. Tak jsem jí dala plínu, vyčůrala se do ní, plínu sem zase sundala a na další čůrání si opět řekla. Zkoušeli jsme i nočník vystlat plínou, ale nezabralo to. Na konci listopadu (měla v září 2 roky) jsme byly u kámošky a její malá chodila už pěkně na nočník. Tak Nikolce ukázala jak se čůrá do nočníku a doma jsme jí připomínali že musí čůrat jako to dělala Danielka. Tak začala a od té doby nechtěla čůrat už jinde než na nočník. I venku když měla plínu, tak se do ní nevyčůrala. Jen teda zatím má ještě na noc plínu, to jí nevadí, tak musíme i to noční čůrání odnaučit, ale zatím nevím jak.

bmmz
19. máj 2010

babenky .. ja neviem ale moj maly ma dnes 11 mesiacov a uz sa pyta ze kaka ... tak 2x do dna ... sa vykaka aj vyčurať sa pyta sem tam.. tak raz do mesiaca sa podari mu pokakat do plienky a to len ak sme cely den mimo alebo tak ... no som zvedava ci mu to vydrzi

marmazel
19. máj 2010

bmmz: každé dítě je jiné, je to možné. Proč ne. Kamarádky malé bude 6 měsíců a má třeba stoličku. Já ti mohu jen přát ať vám to vydrží. Malý je šikovný.

bmmz
19. máj 2010

ved hej ja som tiez prekvapena .. ale ked sme v 6M zacali s prikramami tak som ho zacala davat na nocnik lebo mu sa zmenila konzistencia stolice tak sa mu lahsie kakalo do nocnika a nejako si zvykol ze po prikrme sme si sadli na nocnik hrali sa a kakali

luppita
19. máj 2010

Ahojte, u nas je to zatial take nijake, respektive ani nic necakam od babetka, no svokra malemu kupila nocnik hned jak sa narodil a ze ho tam mam davat uz aj. Coooooooooo ??? No zacali sme na jej naliehanie ale az teraz. Vydrzi tam byt len kratko a aj to sa musime zabavat a rehotat, no stale nic sa nam nepodarilo, akoby aj chcel , ale boji sa a zadrziava to (neviem ci to vie zadrzat). Pre pokoj v rodine ho budem davat na nocnik rano a vecer a budem cakat 🙂 Inak neviem ci by som mala nervy ako niektore maminky tu, klobuk dole.

jjaanca
19. máj 2010

marmazel: Co to znamená "Kamarádky malé bude 6 měsíců a má třeba stoličku" ?

marmazel
19. máj 2010

Normálně má v puse zub a ke všemu stoličku, takže mi nepřekvapí když dítě bude na tolik vyspělé a v 10 měsících bude vědomě chodit na nočník.

zelmirka1
19. máj 2010

dnes mi zase v materskom centre jedna mamina potvrdila ze najlahsie sa dieta nauci na nocnik a je uz na to naozaj zrele ked uz vie samostane chodit po schodoch /dopredu aj dozadu/. Dovtedy je to viac trpezlivost a obrovska snaha maminky. Kto vie... 😉

lalus
19. máj 2010

zelmirka...dopredu a dozadu, alebo hore a dole???? 😨

no lebo náš špunt po schodoch vyjde i zíde už aj bez zábradlia (záležitosť posledných asi 2 týždňov)...stále, keď zábradlie je, tak sa chytí, ale ak nie je, tak to zvládne...síce trošku opatrne a vidno, že drží balans, ale zíde 😀

no a bez plienok sme síce už cez dva mesiace cez deň, ale stále to nie je 100 % - a keď sme medzi deťmi v MC alebo pod. tak to sa neunúva s pýtaním vôbec...nemá čas 😝

zelmirka1
19. máj 2010

lalus teraz si ma dostala lebo povedala dozadu...hm hm ale uz viac mamin mi potvrdilo ze az ked deticky chodili bez problemov po schodoch sami hore aj dole bez drzania tak potom ich dokazali rychlo naucit sa pytat....moj este po schodoch nechodi ale ani nocnik nehrozi tak som zvedava kedy aspon zacneme 😕

no jasne ze ked je zabraty do hry tak ho predsa nemoze rusit niake cikanie 😀 😀 😀 ked ste bez plienok uz dva mesiace cez den to je super a to je Jakubko len trochu starsi ako moj, za chvilu to bude na urcite 100% a koniec kupovaniu plienok. 😉

zuza.m
19. máj 2010

baby poradte...maly sa mi začal pytat ale...pyta sa len doma vnutry aj na pišanie aj na kaknie.ale ako nahle sme na dvore alebo vonku nepovie vobec nič..par krat som ho vystihla a ala akkat do travičky vykakal sa a velmi sa tešil z toho aj sa na dalši krat pokušal pytat ale nejako mu to neišlo a tak potom zase prestal-vyzera ako keby mal nejaky blok čo mu brani pišat vonku len tak na stojaka....inak sa nam striedaju dni ked sa nepopiša ani raz a dni kedy sa zabuda ... .doma mu už plienku nedavam vobec ked sa aj pocika nevadi mi to ale neviem čo stym dvorom.či ho mam nechat bez plienky nech si uvedomuje že sa pocika(a potom ho prezliekat)alebo dat mu plienku a počkat až dojde na čas ked sa bude pytat aj vonku...???

zuza.m
19. máj 2010

a inak moj patko vie po schodoch..hihi tak že by to bola naozaj pravda???po dlhom schodisku s držanim a par schodikov prejde aj bez držania... 😅 ale nie vždy mu vide krok 😅

marmazel
20. máj 2010

hm, tak nahoru malá vyjde vše, ale dolů vím o 2 schodech bez držení pač jinak jí dycky chytnu 😒