Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

uankab
15. apr 2011

@amandab , neboj ono to prejde, je naozaj este malinka a mate kopec casu... cele to nocnickovanie ma niekolko faz, ja sa teraz snazim drobcovi vysvetlit ze si nestaci len na nocnik sadnut ale musi si dat teplacky a gatky dole 😀

uankab
19. apr 2011

baby, kedy je najlepsi cas zrusit plienku na noc? ako je dobre postupovat?

mcoya
20. apr 2011

@uankab to by aj mna zaujimalo 🙂. Maly mal vyse tyzdna v noci suchu plienku, tak som si myslela, ze uz mozem. Ale potom mal jeden den teplotu z nicoho nic a potom presla. Vraj to mohlo byt z toho, ze malo pil - preto tie suche ranne plienky. Je pravda, ze pred tym mal rano plienky ako vodne balony 🙂. Takze neviem, ze kedy a ako. Bez plienky cez den je uz vyse 3 mesiacov. 🙂. Rozhodne, ale nedopustim, aby som mu uz od nejake siestej vecer nedavala nic pit. Takze snad na to dospeje sam. V jednej knizke som citala, ze sa tak udeje same vtedy, ak dieta udrzi plny mechur celu noc, ze to sa neda urychlit. A az po tejto faze udrzania mocu, pride faza, ze sa dokaze dietatko zobudit aj v noci a ist sa vycikat.

dominka11
20. apr 2011

ahojte, tak konečne aj my začiname po troške odučat. Zatial mame 1. vycikanie po zobudení do šerblika asi 2 týždne dozadu a včera rano sa pekne vycikal aj vykakal 🙂 vonku na dvore sa pyta cikat "na kamienky" ale to nespravi, len natahuje pipik a robi "ccccc" 😀 😀 a potom šup to do teplakov...ale už aspon vydrží sediet na nočniku, lebo predtym nechcel vobec.

anta
21. apr 2011

Dobré ranko holčiny, dítě je vzhůru od 6,10 hodin, zatím se tváří v pohodě, tak snad mu to vydrží. Dnes má mm narozeniny, koupila jsem mu mobil a šampon, dobrý, ne? 😀 😀

anta
21. apr 2011

Jé, to je omyl, to nepatří sem, tak pardon 😀 😀 😀 😀

michalag
21. apr 2011

Ahojte
dlhsie som zvazovala ci uz zacat alebo nie ale nakoniec som sa rozhodla ze to vyskusam, uz je tomu cca 2 tyzdne, dost som sa obavala ze hned mi z neho zdrhne ale chvilku obsedi 🙂 . Najskor som ju davala len 2x denne pred obednym spankom a po spanku a teraz uz zacinam aj vecer. Pred par dnami mi na nom pekne sedela a kedze sa nic nedialo tak som si isla asi meter od nej vybrat plienku a ona mi medzitym z neho zliezla a vycikala sa na koberec 😝 😀 , ale aj to je uspech sice vedla ale co .... a dnes ked som ju posadila na nocnik tak sa tam skerila a obzerala si rvoje rifle isla som jej dat plienku a ... vycikala sa do nocnika 🙂 . Ja si sice myslim ze to bola len nahoda, ale aspon si pekne zvyka, dufam ze nam to vydrzi a bude sikovnejsia ako jej bracek 🙂

ivkaivka
24. apr 2011

ahojte, no my už máme niekoľko nocí suchú plienku, ani sa nezobudí. Ked ide spať, vypije mliečko, vyčúra sa a do rána nič. Niekedy zaspí pri fľaške a ráno je plienočka suchá, tak hádam už o chvíľu zložím nočnú plienku. Asi ešte počkám, nech je teplejšie, alebo je na to nejaký postup? No ale nejakému igelitu pod plachtou sa asi nevyhnem, pre každý prípad 😅

jaro2008
24. apr 2011

Ahoj maminky...chtěla bych se zeptat...synovi je rok a 3 týdny, zkoušíme ho posazovat na nočník, ale nechce mi tam zůstat sedět - začne plakat a zvedá se a snaží se dostat pryč a už vůbec se nechce do něho vyčurat...poradíte mi, jak ho přimět, aby alespoň zůstal chvilku na tom nočníčku sedět? Děkuji.

dana_l
25. apr 2011

@jaro2008 neviem ci si to uz skusala ale moje male mali nocnik v kupelke a ked som ja isla tak som aj ich posadila. aj ked boli oblecene. a potom same chceli vyzliect veci ale nic nerobili. takze skus mu "ukazat" ze aj ty to robis. a ked chce vstat tak ho nechaj, nech nema "strach" z nocnika. co mozes este skusit zobrat hracku - auticko alebo co ma rad alebo knizku a ukazovat mu to ako sedi na nocnicku. a nenechaj ho tam dlho, nech si nemysli ze je to ako za trest.
kadze dieta je ine a ani ja som nezacala s mojimi ked boli rocne. pockala som kym bude teplejsie a je to aj jednoduchsie. ked chces nasilu tak ti to nic neprinesie len sa budes zlostit ze sa nic "nedeje' a budes nahnevana aj na maleho a ten tomu nerozumie.
vela stastia a hlavne trpezlivosti.

jmisa
25. apr 2011

@jaro2008 myslím, že je to normální. Já to vždy zkusila a když nechtěl sedět, tak jsem nočník zase uklidila a zkusila za čas. Asi to nemá cenu ho nějak stresovat. Chodí se mnou na wecko a vidí, že se tam něco dělá, pak časem si na nočník občas sednul, asi na 10 vteřin a zase vstala pelášil. Teď v pátek si nočník vytáhl, sednul, vyčůral, teď doma běhá bez plenky a sedá si na něj, čůrá a už i kadí. venku je to střídavě oblačno, dost pije, takže nemám vychytaný interval, kdy už potřebuje a on si to vzápalu hry ještě nehlídá.

Jinak já zkoušela s tím sezením kde co - pohádky, hraní, názorné ukázky, nefungovalo nic, takže jsem to přestala řešit, až k tomu dospěje, tak se odplenkuje rychle a bez stresu. 😉

lucikatn
25. apr 2011

@jaro2008 presne toto robil nas maly az som to nechala tak a dala mu nocnik na hranie. V priebehu par dni sa na nocnik pekne posadil a a j vycikal. Neviem ci sa bal si tam sadnut alebo co bolo dovodom.....

jaro2008
25. apr 2011

@dana_l @jmisa @lucikatn Děkuju mockrát za vaše rady a zkušenosti...budeme tedy zkoušet dál, pomalu, bez nucení a stresu a snad na to malý časem přijde 🙂 Jak se nám něco zadaří, přijdu se za vámi podělit s úspěchem a nebo případně pro další radu 🙂

lehna
26. apr 2011

@jaro2008 -ahoj, Štěpánek taky kolem roku nechtěl o nočnáku ani slyšet, nenutila jsem ho, za nějakou dobu jsem ho vytáhla znovu, zase nic, a pořád tak dokola, jak měl týden před druhýma narozeninama,tak si na něj sedl, s úspěchem se vyčural a pak asi půl hodiny si tam čurnul každou chvíli a měl z toho hroznou radost a my taky 🙂. a od té doby na něj chodí pořád. dokonce už 14 dní spí v noci bez plíny 😉. Podotýkám,že ani v létě venku nechtěl na nočník si sednout, to je čural kde se dalo a teďka mi zas venku čurat nechce, jen na nočník. komedie 🙂. Takže nezoufej, Radeček se to taky naučí 😉.

jaro2008
27. apr 2011

@lehna Ahoj, děkuju... takže to chce hooodně trpělivosti, že. Mám kamarádky, které mají mladší nebo stejně staré děti a už dávno chodí na nočník, ale jak tak koukám, je to hodně individuální. To je Štěpánek šikovný, že zvládá i noc bez plínky. Já přes den ani nevím, jak vychytat, kdy čurá...jen jsem vypozorovala, že po obědě má nejvíc načuranou plínku.

lehna
27. apr 2011

@jaro2008 -přesně tak,je to individuální a každé dítko je jiné. Moje kamarádka má o dva měsíce starší holčičku než je Štěpánek. on a na nočník taky začla brzy,od roku a cosik na den nemá plíny vůbec,krásně si říká v obchodě,kdekoliv. a na noc pořád plínu má. Zkus nechat malého bez plíny sem tam a sem tam ho zkus posadit. pokud nebude chtít,tak mu ho nechej normálně na očích,sem tam se zeptej jestli si sedne na nočník,jak řekne ne, nebo bude odmítat,tak ho za nechej tak. uvidíš,přijde to samo,u nás to přišlo taky ze dne na den. taky jsem srovnávala,ale viděla jsem,že ho nedonutím,tak jsem to nechala tak a sem tam to zkoušela,jestli si to nerozmyslel 🙂. máme nočník pořád v obýváku,takže jak se mu chce,tak jde.

lucikacka
27. apr 2011

Tak vidím, že nejsem sama kdo bojuje s nočníkem a není to tak jednoduché jak se zdá. Martínek má už 2,5 roku a jsem z toho už docela nešťastná, nevím jak ho přimět, aby na ten nočník chodil sám. Nechala jsem ho doma lítat bez plínek, aby pochopil, že se počůrá, on to sice chápe, ale příště to udělá zase, na nočník se vyčůrá jedině v případě, že já to odhadnu a na nočník posadím dřív než se počůrá. Na ven má ještě plínky. Nevím jak ho přimět, aby mi řekl, že chce kakat, čurat, musím to vždycky odhadnout já a když neodhadnu tak je to v kalhotách 😒 😠 ☹

vierasab
27. apr 2011

my máme ten istý problém, keď sme boli malinký tuším ešte sme nemali ani rok, a kakali sme presne aj cikali do nočníka na hodinu! Bola som na seba taká hrdá a tlieskali sme si a podobné ceremónie. No radosť pozerať! Dnes máme 19 mesiacov a ani za nič na svete. Do nočníka sa síce vyciká, ale nechce sa pýtať, ani nič. Kakať neexistuje, len do plienky a to sa niekde postaví do kúta a tlačí, keď ju idem dať na nočník, tak sa sekne a je po kakaní. Už sme skúšali aj bez plienky, kúpili sme gaťky ale nič. Tak som tomu nechala voľný priebeh, netlačíme sa do ničoho, jednoducho, počkáme chvíľu a potom zasa o mesiac skúsime....v lete budeme dôslednejší..

kacab
2. máj 2011

... taky se přidávám k maminkám, co by rády viděly už dítko bez plen.... Vždy jsem si myslela, že je to o snaze maminky, jak dítě učí a trénuje.... ale je to úplně jinak... Straší dcerka od 8mi měsíců čůrala do nočníku kdykoliv jsem jí vysadila a sama si řekla až na 1,5 roce... kakání bylo do nočníků naprosto vždy po obědě od 8mi měsíců jen a jen do nočníku.... A mladší Tomášek? Je mu 18 měsíců a nic... ani se na nočník neposadí.... prohne se v zádech a je zle.... zatím ani jedinný úspěch.... Zkoušela jsem posazovat u pohádky, s jídlem, zároveň proti sestřičce - i před záchodem... stát nad mísou, sedět na prkénku... ne a ne a ne.... Ukazovali jsme mu, jak chválíme sestřičku a za co jí chválíme... divadlo za divadlem a nic....rozumu má dost aby to chápal, a ne a ne a ne.... UŽ to ani nezkouším pravidelně - bych ho v zádech musela zlomit a násilím by se setejně jen víc zablokoval.... jednou za 1-2týdny to mírně zkusím a nenutím.... dost dlouho jsem přesvědčovala muže, aby si ho s sebou bral na záchod a ukazoval mu názorně, co - odkud - a kam teče a to akorát měl tendence šahat do mísy, což manžel sotva zvládal. 😀 😀 😀 .. prostě jsme si řekli, že to necháme k moři na červen - tam bude běhat nahatý a snad zjistí jak to funguje... všude jsou tam jen dlažby - tak já budu asi lítat s hadrem a doufat, že si to uvědomí....

chajda
2. máj 2011

Tak taky přidám svojí trošku do mlýna.. Vašíkovi budou v červenci 3 roky a teprv minulý týden začal sám od sebe chodit kakat na nočník!!!! Čůrat chodil sám nebo si i řekl už loni na jaře, ale kakat zaboha ne. Zkoušeli jsme po dobrém, po zlém /to když mi ruply nervy poté co jsem se ho 4x ptala jestli nechce a on ve vteřině co jsem mu dala čistou plínu na spaní se pokadil - nejsem na to zrovna hrdá/ zkoušeli jsme slibovat pohádky, lízátka a já nevím co a prostě nic. Dokázal si celý den počkat než dostane plínu na spaní a vlastně téměř v zápětí byla plná, stačilo někam odběhnout a bylo to. Když jsem mu nedala plínu a už to vážně nemohl vydržet tak néé aby si vzal nočník který byl pořád po ruce, raději se pokadil do trenýrek takže to občas odnesly i tepláčky, ponožky a i bačkorky.. Vlastně doteď nevím co ho minulý týden přinutilo vzít si ten nočník a vykakat se, prostě jsme šli domů a on šel první a než jsme si sundali boty tak už nám hlásil že má bobek v nočníku a chce lízátko :D Od tý doby chodí sám, už jsme sice měli i 2x nehodu ráno že se pokakal do plíny ale pak přes den chodí zas normálně na nočník. Takže sláva hurááá, teď ještě natrénovat spaní bez počůrání a máme o jedny plínky míň 🙂. Dcera má 19 měsíců a ta na nočníku sedí nejraději oblečená, jakmile jí sundám plínku tak se zvedá a nechce sedět - nejdradši by čůrala ve stoje jako kluci 🙂. Ale o proces čůrání a kakání se zajímá velmi poctivě. Chodí se za každým koukat na wc, venku sleduje Vašíka jak chodí čůrat ke stromečku a hned si taky začne vytahovat tričko a stahovat kalhoty, jen je jí divné že ona tam tedy fakt nic nemá čím by taky mohla zalévat :D no nebudem to lámat přes koleno a snad jako holčička se to naučí dřív než bráška. Držím palečky všem a přeju pevné nervy 🙂

nisa21
6. máj 2011

Ahojte, tiez sa pridavam s drobcom, ktory sa ani za boha nechce pytat. Pritom ale vsetkemu rozumie, vie kam sa cika a ze sa treba vypytat, ze do gatusiek sa necika ani nekaka, presne vie kedy nema plienku, ale aj tak. Ked ho pravidelne davam na zachod tak sa vycika, ale ked to necham na nom tak je pocikany. Vcera som sa ho este aj pytala ci nepotrebuje cikat, ze nie, tak mu hovorim povies mi ked ti bude treba cikat a on ze ano ano, no a o 5 sekund to bolo v teplackoch. Aj som ho skusala nechat chvilu v tom mokrom, ale vobec mu to nevadi. Netusim ako ho prinutit aby sa vypytal sam, v septembri nastupuje do skolky a musi sa vediet pytat, tak dufam ze to v lete nejak pochopi a nebude s tym problem.

lucillienka
6. máj 2011

ja mam skoro 2.5 rocneho krpca a vsetky snahy o nocnik vysli nadarmo...nakoniec sa sam naucil postojacky cikat do sprch. kutu a kakat sa rozhodol zasadne do nohavic pod oleandrom..inde to nejde 🙂 som rezignovala uz..snad ho to prestane bavit furt do nohavic kakat ☹(((

mirka2706
8. máj 2011

Pridavam sa moja dcerka ma 2 roka a 4 mesiace poslednej tri tyzdne sme doma bez plienok ale vobec sa nepyta cikat ani kakat par krat sa nam nieco do nocnika podarilo ale to bola skor nahoda... Na zaciatku sa mi pocikavala do gati aj sa vykakala pekne sme sa umyli vysvetlili kde sa cika no aj tak nic a posledny tyzden zacala vsetko zadrziavat.. cika az ked ideme von , kaka tiez proste pocka na chvilu kedy dostane plienku a to vydrzi od rana s plnym mechurom mlieka aj caju az 3 hodiny kym nejdeme na prechadzku...Ja uz neviem ako na nu ona velmi dobre rozumie co od nej chcem ale proste svoje potreby vykonava len do plienky... Posledne tri dni sa mi budi pocikana co plienka uz nezachyti vsetko co pol dna zadrziava ☹ ja uz neviem ako na nu poradte ak ma niekto s tymto skusenosti ... kazdy hovori ze sa mu dieta pocika ked nedostane plienku ale moja to radsej zadrziii 😝

zanyka
8. máj 2011

Ahoj my sme išli na to takto....Sáru som posadila prvý krát na nočník v 8mom mesiaci, potom som ju tam posadila stále len vtedy keď som vedela, že by tam mohla niečo aj nechať 🙂 Od roku kakáme len do nočníka a keď námodbilo 18 mesiacov Sára zahlásila..."pénku mami ne" 🙂 tááákže sme bez plienočky už aj cez spanie cez deň a teraz "nacvičujeme" bezplienkové noci 🙂 🙂 🙂 ....vypijeme mliečko, chví2u sa hráme, rozprávame, čítame....a cikáme, dáme "pénku/, ktorá je ráno už skoro mesiac sucháááá. Toto isté som dosiahla aj pri mojom teraz už 12 ročnom "malom" a osvedčilo sa nám to 🙂 .....mamičky veľa trpezlivosti...

uankab
8. máj 2011

@zanyka , ako to robis ze ma plienku rano suchu? budis ju v noci na cikanie? my sa vycikame aj 5x predtym ako ide spinkat a rano je plienka vzdy nacikana, niekedy ju dokonca musim nadranom prebalit lebo ma mokre aj pyzamko... cez obednajsi spanok uz plienku nemame ale neviem ako postupovat pri nocnom a kedy vlastne zacat... viem ze keby som ju dala spinkat bez plienky tak ma premocenu postielku rano...

@mirka2706 , ja by som jej nedavala plienku ani ked idete von... skus jej ju dat len na spanie a cez den ju pravidelne kazdu hodinu davaj cikat resp sa jej pytaj ci sa jej nechce a daj ju urcite vycikat predtym ako pojdete von... ona asi naozaj caka na to kedy ju dostane... uz je vonku dost teplo, aby neprechla ked sa pocika a hned ju prezlecies...

sussanah
9. máj 2011

@uankab noci jsme my resili tak, ze jsem ho dala pre spanim a potom ho dam cca 3h po usnuti, to vetsinou jdeme spat my. On se v te dobe i v podstate sam zacina vrtet a trochu probouzet a to je signal, kdy ho dat na nocnik. Pokud spi tvrde, tak ho nebudim, on se treba zacne vrtet o hodku pozdeji., Spi zatim s nama v loznici, takze se na to kdyz tak probudim a dam vycurat. Ale jiny zpusob v noci moc neznam, tohle se podle me neda moc natrenovat 😅

zuzicka1982
9. máj 2011

@zanyka Zacala som postupovat ako ty.Zacala som davat 8 mes.synceka na nocnik, ked sa zobudi a pred spanim.Uz sa nam podarilo aj viackrat vycikat.Dufam,ze budeme mat po roku taky uspech ako vy 🙂

zanyka
9. máj 2011

🙂 🙂 🙂 držíííím palce

zanyka
9. máj 2011

.....ako to robíme že plienočka je ráno suchá???......ako som spomínala večer keď vypijeme mliečko, ešte sa trošku pohráme atď atď a po hodinke ideme etš raz na WC a až potom dáme plienku. Čo sa týka môjho syna, tomu, keď som už na noc prestala dávať plienku.....večer vypil mlieko zaspal po dvoch hodinách som ho ešte položila na nočník a on sa v polospánku vycikal a potom vydržal do rána. Ž

uankab
9. máj 2011

@sussanah a vy uz spinkate bez plienocky? ci pre istotu este davas? a kedy odporucas zrusit plienku na noc teda? lebo rozbalovat hore dole v noci plienku sa mi uprimne velmi nechce, podla mna by ju to prilis vyrusovalo...
@zanyka , napriek tomu ze robime to iste, do rana mi sucha nevydrzi.. myslis ze ju mam v noci budit na cikanie, alebo nechat tomu este cas? ked idem vecer spat tak ju ma este suchu, to som pozerala niekolkokrat.. niekedy sa nadranom zobudi a pyta sa cikat, ale plienku ma vzdy mokru...