Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

sassi
26. jan 2009

no privykať na nočník možeš podla mna, je dobre ak sa dieťa nočníka nebojí, aby si nan na chvilku sadol, vyzlečeny alebo aj oblečený, ale nenuť ho
ale na prave učenie je asi ešte skoro

ja som si robila taky test, aj tam mi vyšlo, že je ešte trošku skoro
ale ked maly sa sam začal chytať, tak už nebudem čakať, ved už ma skoro 2 roky

tu je ten test:
http://www.mamaaja.sk/ActiveWeb/Article/988/je_...

zuzkafuny
26. jan 2009

Sassi... to je čudný test 😅
podľa neho nie je malý pripravený ani teraz a plienku nemáme už pekne dááávno od 1r 2m 😀

sassi
26. jan 2009

ZUZKA, to je orientačný test
to je super tak skoro, ako ste to dokazali? A to ti normalne oznamuje?

tanja61
26. jan 2009

zuzkafuny preco cudny?ja myslim ze celkom trefny 😉

sarinkam
27. jan 2009

potrebovala bych poradit, jak naucit kluka bez plen na spaní. Prez den je to v pohode uz skoro rok, pozivam latkovy a nechtel je nosit. Ted byva dost opruzeny. Peru v mydlovem slizu, jinak zadny kozni vyrazky. Ale staci ho jednou nenamazat a rano se budi a vola au au.Myslim ze je jeste maly aby si dokazal v noci rict. Jedine noci kdy by suchy byly pod stanem kdyz spal vedle nas. Cura hodne a omezovat v piti ho nechci.Na zachod nechodi sam, rika si ze ho mam dat.

zuzkafuny
27. jan 2009

Sassi... teraz hovorí da! da! a predtým sa chytil medzi nožkami a vravel eee! eee!
Tanja 🙂 jasné...
Sarinkam... jednoducho mu tú plienku nedaj! A uvidíš že to pôjde! Jasné, že mu najskôr ujde, ale potom sa na to dokáže zobudiť... Fungovalo to pri mojej Zuzke tak... Pod plachtu som dala igelit a šla som na to... a deti nemusia keď sú mokré...
Malý bol poriadnejší... on sa budí sám automaticky na cikanie a od 1r4m som vysadila plienku úplne aj na noc...
Som ušetrila pekné korunky za plienky 😝 😀

sassi
27. jan 2009

my mame zvyčajne plienku po spaní suchu, už asi mesiac, aj ked sa ešte cez den nepýtal
teraz mu ešte na spanie plienku davam, ale na 90% ju ma suchu, cez den vždy a v noci skoro vždy
zistila som, že ked ju pociká, tak bud večer, kym zaspí, alebo hned po zobudení

Ak v noci ciká, že sa vobec na to nezobudí ... tak neviem
chudačik, tu dermatídu (opruzeniny) ma asi z toho, že leží potom v mokrom ☹ Ake latkovky maš?
My sme používali pampersy. Dcera mala tiež stale ohadzanu riťku, ked som dala latkovky, proste jej to vobec nesedelo, stačilo raz nanatrieť, alebo že bolo v pocikanom dlhšie ako par minut (trebars cez spanie, alebo ked sme boli v aute a nemohla som ju hned prebaliť) a hned mala červene 😒 Tak sme prešli na jednorazovky a bolo to OK
Ja by som plienku na noc nebrala, kym nebude aspon každu 2.noc suchý ... poznam vela 3,5 rokčných detí, čo maju plienku na spanie ... lekári hovoria, vaj je to problem, ak sa ani po 4. narodeninách nedarí plienky odučiť 😉 Hlavne sa nestresuj, aj jeho 😉

sassi
27. jan 2009

inak, ja by som tiež brala nekupovať plienky čo najskor ... ale každe dieťa je ine, niektore sa dokáže pýtať v roku, ine v dvoch a dalšie až v troch ... a podla mna su všetky rovnako šikovne ... proste aj lekári hovoria, že ti niektore deti tak necítia, ine je na to viac citlive .... proste sa to rozkázať neda, musi na to prísť samé (samozrejme treba mu nočník ukázať, vysvetliť, že sa tam ciká / kaká a nie do plienok)
Moji su obaja taky ten priemer
mam znamu, čo mi povedala, že sa mi dcera akosi neskoro pýta "až" v 2 rokoch (to ešte nemala deti) a ja som si pripadala ako matka neschpna naučiť dieťa taku zakladanu vec ... a jej syn sa potom pravidelne počuraval ešte aj v 3 rokoch ... no nechcem byť škodoradostna ale 😀 😀 😀 .... vždy ked počujem taketo reči (väčšinou od bezdetných, alebo od strašej generácie), že syn už mal davno vysedávať na nočníku, najlepšie od polroka 😕 tak si na to spomeniem a pousmejem sa ...

sarinkam
28. jan 2009

Mam znacku ZLATICKA, jsou ponekud tvrde, driv takove nebyly, mam pocit ze je v zavislosti na suseni, v lete kdyz visi i pet dni na vzduchu jsou mekci, ted je susim doma a ztvrdly. Zkousela jsem ocet, nic.

Vcera po obede jsem dala Davida spat bez plen, ukazovala jsem mu, vysvetlovala, souhlasil, a po probuzeni byl mokry. Vecer jsme mu to zas vysvetlovali, nekdy uprostred noci ho daval manzel curat, vycural se a rano v 5 byl trochu mokrej, ale je fakt, ze rano nevolal boli a au, ale byl moc spokojenej. Jsem rozhodnuta vytrvat aspon tyden, ale on byval nekdy rano i pokakanej

I to ukladani bylo lepsi, pred tim se vdzycky kroutil a nechtel plinu, tak ted pouziva posylku jako plinu

😠

sassi
28. jan 2009

sarinkam, my ked sme odvykali, tak som davala igelit, na to hrubu osušku a plachtu
ked sa pocikala, vsiaklo to do osušky a nebolo to tak mokre po dnou
stalo sa asi iba 2x, že sa mi v noci dočurala uplne durch
väčšinou sa prebrala, na to že ide cikať, alebo jej len par kvapiek ušlo a od 3 rokov sa nehody už nestávaju
ale stalo sa, že sa mi pocikala ešte ako 6-ročná v noci a šla som s nou, a mala niečo v moči, bola nachladená ☹

našej dcere to nebolo nikdy nejako jedno, ona sa za to strašne hambila,aj doma, a ked jej ušlo v školke, mala asi 3,5 roka, cele rano tam plakala od hamby, že sa pocikala 😖

renda71
28. jan 2009

naše Anička začala chodit na nočník když ji bylo 8 měsíců a bez problémů,ale teď ve 21 měsících si ještě nedokáže říct,vždycky ji musím odchytit 😀 ale na druhou stranu ji už 14dní dávám čurat na záchod a to bez dětského prkýnka,strašně se jí to líbí když slyší jak to žbluňká do vody 😀 ,taky přes noc už se téměř nepočurává,to už musí být že má ráno mokrou plínku 😒
těším se na léto,že bude na zahradě chodit hambatá a plínky odbouráme úplně 😀

sassi
28. jan 2009

no ja myslím, že kým si dieťa nepovie samo, tak sa nemožeme baviť o "pýtaní sa" ... je to len odchytávanie, šikovnosť rodiča

kamoškina mala tiež chodila na nočník už po roku. Tak som myslela, že sa pýta, a mala som pocit, že som s dcerkou niečo zmeškala, ked ani v 18 mes. nesedávala na nočníku, lebo proste tam neobsedela - ale kamoškina malá sa nepýtala vedome, proste bola kludne dieťa, čo davali v pravidelných intervaloch na nočník a ona sa vycikala, vykakala , alebo ju odchytavali. Naša začala chodiť až od 2 rokov, ale do týždna sa vedome pýtala, ked sa jej dalo cikať, a tiež do 2 týždnov sme nemali plienky ani na noc
nakoniec sme my už davno nemali plienky a oni kupovali pomaly do 3 rokov, lebo mala sa vobec nenaučila sama vycítiť, kedy sa jej dá a povedať to , proste si zvykla, že ju daju oni sami od seba
a mali velke problemy aj v škole, lebo tam sa nikto dieťaťa vypytovať nebude, ani ho sledovať a odchytávať 😉

aj taky prípad poznám, že dieťa sedávalo na nočníku, kym nechodilo, od 8 do cca 14 mes. A potom k sedeniu na nočníku dostalo taky odpor, že ešte v 3 rokoch si nan odmietalo sadnuť 😒
postupne sa aj taketo deti naučia, povedať si same ... proste je to len iny postup
mojim deťom nevyhovoval, lebo proste su to moc živé šidielka, čo by len tak na nočníku neobsedeli 😉

ja som zvolila ten novší, deti som s nočníkom zoznámila okolo 18 mes. Ked chceli, sadli si, aj len oblečení. Nikdy som ich nenutila tam sedieť, len sa oťukávali, aby sa nočníka nebáli. A ked som odsledovala, že vedia, kedy cikaju, a začali mi to "hlásiť" (chytať si mokru plienku, ostali ticho, ked cikali, alebo povedali že robia "be") tak som vzala plienky

Maly je bez plienky od piatku min. týžden a dnes už sa normálne pýta, donesie nočník, povie že ide "fuj" a do 1-2 minut na nočníku sa vyciká 🙂 2 dni sa vypýtal aj kakať, včera sa pokakal, ale dnes sa zasa pýtal.

mady
30. jan 2009

Ahojky! Tak jsem začla malého pořádně učit na nočník 😉 a chtěla jsem se zeptat na interval močení. Jako malej mi jde za 10 minut crbnout i 3x-4x. Tak nevím jestli třeba nemá naučený ještě zadržovací reflex nebo je něco špatně. Ale jak říkám crbe že kolikrát nepokryje ani dno nočníku. nebo mi chce třeba jen udělat radost?! Máte někdo podobnou zkušenost?

sassi
30. jan 2009

mady - kamoškin maly takto ciká, za štvrť hodiny aj 6x ciká, vždy trošku
proste to nepustí naraz, ale vždy zadrží
podla mna je to taka "hra" , alebo to nechce pustiť do nočníka, ked začne cikať, zlakne sa a zadrží ...

naš zadržiaval 1.-3. den, že necikal cele rano, lebo odmietal isť na nočník a pocikať do gatí sa nechcel
ale už si to rozmyslel 😀 😀 😀 A teraz ide hned rano, potom okolo 10:00 a pred spaním, hned po spaní a do večera 2-3x ... aj podla toho, kolko pije - teda ciká 6-8x denne

kočky, odkedy sa začal pýtať, tento celý týžden, mame po dennom aj nočnom spaní suchu plienku. Do nočnej sa pocikal len 1x, aj to rano po zobudení, ked som ho hned nevybrala z postielky. Neviem, či mu mam už zobrať aj plienku na spanie,a lebo ešte počkať, čo poviete?

ivankaalenka
2. feb 2009

My sme sa v dvoch rokoch a 4 mesiacoch naucili na nocnik. A ako? normalne som jej ho predtym ukazala a ked sa pocikala iba som sa opytala, ze kam sa cika. Ale stale mala plienocku, takze pohoda. A v jeden pekny den sama od seba si vypytala serblik a bolo. Uz dva tyzdne to funguje, vzdy ju chvalim. A to som sa bala, ze ako budem ja chuda odnaucat a ona to zvladla sama!!! Prave sa vypytala. A asi 10 dni sa nepocikala ani v noci. A kaka tiez do serblika (prave teraz)
Takze som nemala ziadny stres, vsetko to dieta zvladlo samo. Od plazenia, stvornozkovania, sedenia, chodenia, cikania, no vsetko. A patricne je na to hrda a ja na nu.

emjee
2. feb 2009

fanycku • 1d • Včera o 23:58
ahojte, chcela by som sa poradit. mam syna Gabka, ktory v maji oslavy svoje 2narodeniny. Zacala som ho ucit na nocnik, na moje prekvapenie mu to islo celkom dobre az kym nas lekarka neposlala na urologiu. Tam si ho podala pani sestricka a stiahla predkozku lebo pod nou mal take mazivo. Gabko pri tom plakal bola som z toho dost vedla, tri dni sa trapil pri pisani. No a teraz nechce o nocniku ani pocut.nechce tam ani sediet, nieto sa tam vypisat. Uspesne sedenie na nocniku konci jedine rano. Neviem teraz ci mu mam dat pokoj na nejaky cas alebo pokracovat s nocnikom. prosim o radu

sassi • Dnes o 07:30
ja by som počkala mesiac
teda ak sa rano vycika, tak ho tam daj
ale inak ho nenuť, lebo može získať k nočníku odpor a to už je potom horšie

fanycku • 1d • Dnes o 08:59
dakujem pekne
asi to skusim tak

elize • 1d • Dnes o 09:36
fany netreba tlacit na pilu. Na bolest casom zabudne a potom sa opat vratite k pisaniu do nocnika aj cez den. Rano, ak sa nevzpiera, tak ho tam posad, tak ako radi sassi.
Nas Maxinko cika a kaka do nocnika od 10.teho mesiaca a nedavno zacal protestovat. Z nicoho nic, normalne som nechapala. Na nocnik posadime jeho najoblubenejsieho macka a cakame kym sa vypisa. Nenapadne streknem do nocnika trocha vody a potom ho neuveritelne chvalime. O par dni ked sa "vypisal" macko, sadol si na nocnik aj Maxik. Odvtedy je po vzpierani vyskusajte nieco podobne. Aj ked u vas je to zrejme o strachu ale ako som uz pisala, na strach a bolest casom zabudne

ivankaalenka • 1d • Dnes o 11:20
Nedavaj ho na nocnik, naco, v tej druhej teme o nocniku som pisala, ze to aj tak pride samo a ked sa este tak trapil. Nam gynekologicka rezala pisinu a vtedy by som ju netrapila. Sam sa ti zacne pytat.

sassi
2. feb 2009

ivanaaalenka, mam presne tvoj nazor, najlepšie je, ked na to dieťa príde samo
mne sa tiež začal syn pýtať sam, oznamil, mi že ide robiť "fuj" a tak som ju dala dolu plienku
pocikal sa len 2x
nemali sme žiadne stresy ani ja ani on
a tiež zaroven s pýtaním sa prestal cikať do plienok počas spania

dcerka presne takto isto, len bola asi o 2 mesiace staršia - takže neplatí aspon u nas, že chlapci su na pýtanie sa horší

sassi
2. feb 2009

a teraz mame suche plienky 10.den cez spanie, tak som mu teraz naobed nedala, držte palce nech nesušíme matrac 😀 😉

sassi
4. feb 2009

kupila som taku nepremokavu podložku , česka vyroba, zvrchu je látka a zospodu akoby pogumovane
stalo to cez 8 €, rozmer 50x70
ešte kuknem v tej IKEA, ale kym tam pojdeme, tak aspon zatial som zohnala toto

takže už spíme bez plienky 🙂

guga
4. feb 2009

Ahojte, moja malá sa posadí na nočník pekne s plienočkou oblečená 😀 . Sadne si a povie, že kaká alebo ciká a to aj spraví, ale žiaľ len do plienky, keď ju tam posadím bez plienočky s holým zadočkom, tak nič neurobí. ☹

sassi
4. feb 2009

naš mal z nočníka uplne hysák, ani si nan nesadol oblečený, nieto vyzlečený
a zrazu akoby sa to v nom niečo otočilo
pred mesiacom ešte žiadne naznaky neboli

power700
4. feb 2009

sassi, a v kolika měsících se ti posadil na nočník? Naše malá má právě ten hysterák vždy, když ji tam posadím,. Řve a řve. 😢

sassi
4. feb 2009

power, pred 2 týždnami, mal necelých 23 mes. a dcera až po 2 rokoch
ja som ich nechala tak, nenutila som ich
ale bravala som ich sebou na WC a tiež som im stale hovorila, že sa cika na nočník (ked bol na to priležitosť)
až sa sami rozhodli

sassi
4. feb 2009

ja som využila pri malom, že ma obdobie, že chce všetko robiť sam, tek ked mu poviem, že može sam, tak tam letí aj bez prosenia 😅

power700
4. feb 2009

sassi, díky, malá má teprve 13 měsíců, tak jsi mě uklidnila. Všichni okolo mě prudí, ať už ji zvykám. (hlavně babičky 😝 )

sassi
4. feb 2009

babičky ... ách jaj
ja to jednym uchom dnu a druhym von 😅

power700
5. feb 2009

sassi, asi tak nějak. 😅

sassi
5. feb 2009

mne svokra pri každej navšteve nezabudla pripomenuť, že už mal sedieť, že teraz kooolko to bude trvať
švagrina davala maleho ako polročneho a ešte 3-ročny sa posikával a aj pokakával, ani do školky ho nemohli dať
takže poriadna blbina to je
to si to dieťa musí samo uvedomiť
jasne, treba ho s nočníkom zoznámiť
ale zasa aby tam vysedávalo od polroka a ničilo si chrbátik, to nie...

pelmisek
5. feb 2009

Tak naše Verča zničehonic začala sama chodit na nočník cca ve dvou letech a to tak, že si začala sama říkat (i když předtím chodila v 18.měsících a pak totální bojkot na půl roku). Hnedka "zrušila" i plínu na ven a i když jí jí dám tak se do ní stejně nevyčůrá, takže během 14 dní máme plínu jen na noc. V podstatě jí najednou začala vadit plína a hotovo. Trvalo jí to déle (ostatně jako všechno) ale zato ty plíny zrušila prostě hned🙂 Máte pravdu, že babičky občas "zaprudily" ale já to neřešila a dopadlo to k mé absolutní spokojenosti.

sassi
5. feb 2009

pelmisek, gratulka
a v noci ti do plienky ciká?
Lebo ja som už deenu a aj nočnu plienku zrušila, aj tak do nej neciká, tak aby sa v nej zbytočne neparil
kupila som podložku do postielky, keby náhodou...
ale navon sa ešte neodvážim, aj ked pleinku ma vždy suchu
dnes mu troška ušlo pri hraní ale dosť ho to vydesilo 😀