Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

ma.senka
25. feb 2011

@sandra81 ahoj, a nema moc tuhu stolicu? mozno ju to pri tlaceni zaboli a potom nechce tlacit...
no a dalsia vec je, je asi este nezrela, 18-19 mesiacov je naozaj len tak na skusanie, oboznamovanie sa s nocnikom. Pokrok pride okolo 2 rokov. Daj tomu cas. Naozaj v tych 2 rokoch je dieta rozumovo niekde inde ako v 18-19 mes. Za tych par mesiacov su to uzasne pokroky.... Bez plienky by som ju este nenechavala, je zima a ty sa akurat naprezliekas a naperies cistych pancuch, teplakov po x-nehodach... 😉 2 roky bude mat akurat v lete, to je paradne obdobie na oducanie od plienok. Pojde to rychlo, uvidis... 🙂

nani811
25. feb 2011

moj syn ma 2 roky aj 7 mesiacov a na nocnik nechcel ist vobec, jemu sa zapacilo chodit na wc, kupila som taky krasny sedacik a od 2 rokov sa vdaka nemu zacal pytat cikat.Na noc mu vsak davam plienku a je taky spekulant ze hned ako ho dam do postielky sa mi vykaka akoby cakal na tu plienku.....

anta
26. feb 2011

Ahoj holčiny, co je to učit na nočník? Spíš bych to viděla ze začátku na takové to ukazování, na co se to používá a tak občasné posezení s přikrytými nožičkami a koukáním na pohajdy - to byl náš styl 😀 😀 😀 . My dosáhli úspěchu tento týden (po čtvrt roce seznamování se a hlavně nenucení) 12.2 tohoto roku mi dítě samo od sebe začalo čůrat do nočníčku, další a pro nás velký posun vidím v tom, že 12 dní, tedy 24.2. na to už začal do nočníčku i kakat. Honzovi jsou 2 roky a 7 měsíců. Takže holčinky, nenutit, pokud dítě nechce, tak se prostě nevyčůrá ani nevykaká. Bude mít akorát tak blok. Jde vážně o to, aby bylo vyzrálé a mělo to v hlavičce srovnané, co vlastně "musí" umět. Časem odbouráme i pleny na noc, ale na to se necítím - zatím ani já 😀 😀 Hlavně si myslím, že bychom dětem měly dopřát tak trochu času a dětství bez povinností. Ne ten styl "já jsem rozhodla, že budeš chodit na záchod, protože chodí všechny děti v tvém věku apod...." Já sázela na Honzíkovy nálady, když neměl náladu, byl v pleně, když měl náladu, chodil na nočník, pak jsme pozvolna přešli na odměny a šup. Já sama nejsem zastáncem toho, aby dítě "chodilo" na záchod, sotva se poprvé posadí, nevím, přijde mi, že si tam sice sedne bez pláče, ale že se vyčůrá, podle mého nějak nemůže prostě chápat. Já sama jsem si počkala, abych na to měla psychickou pohodu a nenervila se a abych nenervila ani dítě 😉 Možná mě protistrana ukamenuje, ale prosím, akceptujme názory všech a nehádejme se, kdo je lepší matka, díky 😉 🙂 🙂

sandra81
26. feb 2011

No jasne taky zastavam nazor ze si k tomu musi dite dozrat samo a kdybych nezazila to ze moje prvni dcera byla v 19ti mesicich uplne bez plen/ i na noc tak bych se tim asi ani jeste nezabyvala. Divny mi ale proste prijde ze ona vecne chodi a rika ba ba, jako ze asi to rika zrovna kdyz citi ze cura - do plenky. Tak kouknu a vidim ze opravdu cerstve curala. Ale ona i potom prijde s nocnikem a ze ba ba. Tak jsem si delala uz i starosti zda ji to neboli jestli nema zanet mocaku, ale nemela. Mam proste jen dilema zda ji v tom trochu stimulovat a na nocnik posadit pokazdy kdyz si rekne nebo proste ne. Zas aby se v tom nesekla kdyz treba zrovna ted ji prijde ze uz to tak trochu citi a ze to nechce mit v kalhotech. Na druhou stranu, kdyz ji necham bez pleny v teplackach tak se behem hodiny nekolikrat vycura a s nocnikem v ruce prijde az pak....

lucustek
26. feb 2011

ahojte tak my uz sme 6dni bez plienky 😀 to je hotovy zazrak ..teda plinocku mame len na spinkanie ale dufam ze aj to o chvilu prestaneme mat ... synceka musim mat stale pod dohladom aby sa nepocikal lebo nie vzdy stihne povedat ze mu treba cikat / zatial sme mali len 3nehody / . a uz sme sa 2krat do nocnika aj vykakali 😀
dufam ze to bude dalj len a len lepsie

zzuzzik
26. feb 2011

moja mala zacala minuly tyzden odmietat plienocku a odvtedy sme bez ne (zatial len cez den)j, nechapem zrazu to prislo, je pravda ze sme trosku trenovali ale len nenasilne, po spinkani po papani niekedy a tak, no ale ma kamosku trosku starsiu 2 roky a ta chodi na nocnicek tak sa jej moja mala chcela asi rovnat, strasne sa z toho tesi 😀 opakuje po nej uplne vsetko, deticky radi opakuju po inych detickach, niekedy aj to co nechceme 😀 vela zdaru, myslim ze to vacsinou pride samo.

anta
26. feb 2011

@sandra81 - no pokud ti přinese nočník, tak se jí zeptej "chceš to zkusit si sednout?", neboj, ona tě moc dobře vnímá, pokud "řekne", že ano, tak jí tam posaď, je to dobrovolně a pokud nebude chtít, tak nenuť, ale vidím v tom dobré znamení, že by to třeba chtěla vyzkoušet 🙂

anta
26. feb 2011

@lucustek - gratuluji, je to velká úleva 🙂 🙂 . Honzík od dvou let krásně mluví a umí si už dávno říci, co zrovna chce a co ne, občas to tedy hraničí až s kibicováním 😀 😀 , tak jsem si prostě řekla, že když to tak krásně umí, tak si může říci i o záchod a tak pomalinku jsem ho to nenásilně prostě učila no učila - hučela 😀 😀 , no a bum a je to tady. Udrží to, neučůrává se, nepokaká se, nic takového, je to prostě hotovo. Tedy přes den, na noc mu ještě dáváme, tak to se taky časem odbourá 😉 Všichni jako, že mám počkat na léto, ale to se mi už nechtělo, panč ho za prvé ty plínky začaly stahovat moc a šimrat a vůbec, začaly mu silně nevyhovovat, i když měl velikost pro slony, tak bych byla hloupá, kdybych toho nevyužila, že? 🙂 A za druhé, v září nastupuje do školky, a abych se nervovala na poslední chvíli? Tak to ne 😎

adamka31
26. feb 2011

no já jsem Elišku začala dávat na nočník v 10 měsících. Teď je jí přesně rok. Denně mi nočník přinese cca 8x, někdy i 10x. Pokaždé jí tam ale posadím. Je to sice únavné, jí pokaždé svléknout, rozepnout plínku, posadit na nočník. Ale vydrží tam, je hodná, někdy i 10 minut. Když neudělá nic, ukážu jí, že tam nic není. Zase jí zabalím. Když udělá, chválím, dojdu pro křupku (tu miluje) a znovu chválím a ukazujeme tátovi a všem. Několikrát se i vykakala. Chce to důslednost, nic jiného. Dneska si přinesla nočník 5x, z toho se 3x vyčůrala a jednou vykakala. Jednou jsme vyšly na prázdno. V létě jí bude necelý rok a půl, nejvyšší čas to zkoušet bez plínek. Hodně štěstí všem. 😉

lucustek
26. feb 2011

@anta no u nas bol ten isty problem ze od septembra ideme do skolky sice len na 2hodinky ale aj tak plienocku mat nesmie...no a druhy dovod bol ze uz asi 2mesiace sa nevieme zbavit zacervenalej ritky a skusali sme uz kadejake kremy aj od koznej a teraz nam zabralo to vetranie zadocka bez plienky 😉 tak som uplne happy z toho 😀 moj maly tiez krasne rozprava ale nie vzdy si o ten nocnicek povie ze chce piskat tak ho sledujem a ak necika uz 2hodinky tak ho sama polozim a vycika sa ...hlavne ze pochopil naco to sluzi a ze jednoducho musi uz takto cikat 😀
mne tiez kazdy hovoril ze nech cakam na leto ze sa to v lete nauci sam lebo bude chodit holy ale to som zazila uz minule leto ze chodil holy a cikal vsade po zemi, ani raz si nesadol na nocnicek..dokonca sa mi na zem aj vykakal takze radsej nech ma gatky a puncochy a pociti ze je mokry - pocikany, tak aspon vie ze sa to nema robit 😉
tak drzime palceky aj vam aby ste sa coskoro odplienkovali aj na noc a my spolu s vami 😀

prisscilla
1. mar 2011

Ahojky děvčata,
chtěla bych taky přispět svoji troškou do mlýna. Synkovi je 2,5 roku, zhruba kolem roku si začal říkat, ale chtěl na záchod, ne na nočník. Potom začal říkat pozdě, když už byl počůraný, potom řekl, ale na záchodě i nočníku se vztekal pak občas řekl a potom nakonec vůbec nic. Je mu jedno, že je mokrý nebo pokakaný. Moc se mi líbí názor anty, souhlasím s ní. Jen se bojím školky, v půlce dubna jdem k zápisu, ale nastupovat bude až v září, tak máme snad čas.
Já mám ještě problém, že zatím bydlíme se synem u rodičů, předěláváme baráček a je zatím s prckem k nebydlení. Problém je, že Šimůnkův tatínek nebydlí s námi, protože moji rodiče jsou "jiní" jak já říkám. Přítel je rozvedený a oni ho prostě neberou. Tak si myslím, že to taky bude jiné, až se přestěhujeme. Nejhorší je, že doma pořád slyším, že já i ségra jsme obě byly do roka bez plen a bla, bla, bla...Pokud můžete, hlavně se řiďte svým pocitem a ne tím, co poslouchám já. Vždycky mě to vytočí a řeknu tak a teď prostě budeš chodit na záchod a jsem rozčílená, že mu to nejde. Pak nastane to nejhorší, ty jsi čuně, fuj smrdíš, nikdo si s tebou nebude hrát...Pak dostanu vztek sama na sebe, že je to pitomost. Když nad tím přemýšlím, tak mi to, že má plíny vadí hlavně kvůli tady tomu. Takovéhle debaty hrozně moc pomůžou. Děkuji. A hlavně, děvčata, jak já říkám, kdyžtak za těmi svými miláčky poběžíme k maturitě s balíkem plen, no a co 😀 .

anta
1. mar 2011

@prisscilla - nejhorší je vážně tlak okolí, mám v sousedství maminu a ta se mi chlubila s holčinou, že jí chodí bez plen a bůhvíco ještě, no prostě chválila ji neustále do nebes, hrozně se divila, že Honza má ve dvou letech plenu, až jsem se neudržela a komentovala jsem to slovy "no tak holt, každý doma nemáme supermana" a sklaplo jí 😀 😀 😀 No to máš dost těžký, ale fakt, řiď se opravdu jen sama sebou, dej na nálady chlapečka, nenuť ho a neboj, to stihnete, jen to chce být vlídná a nenadávat a nenervit se, dítě to vycítí a začne dělat naschvály 😅 😉 Moc držím palečky, aby to synkovi doklaplo samo, to neuspěcháš a klapne mu to v tý hlavičce, neboj 😉 😉

anta
1. mar 2011

Honzík má teď novinku, čůrá do dospěláckýho záchoda a kakat chodí do svého a k nám do ložnice, aby mu to v pokoji nesmrdělo, to je ale chytrák 😅 😅 😅 A je fakt, že co kaká do nočníku, tak chodí každý den, předtím jsme mívali problémy, že chodil jednou za tři dny a jednou jsme trhli rekord nekakal 6 dní! 😉

syslica
1. mar 2011

@anta Úplne 100 % súhlasím, dieťa sa na nočník nedá vytrénovať, musí mu to samo v hlávke nejako "docvaknúť", všetky tie spoje medzi vylučovacím traktom a mozgom 🙂 - čo je u jedného skôr a u druhého neskôr. Veľmi dobre si pamätám, ako som sa pri staršom synovi stresovala, že sa musí pýtať, pomaly každý prilieval olej na oheň, ešte aj tetičky a pratetičky, skrátka megakauza...no bolo to o nervy prebaľovať čerstvého novorodenca a takmer trojročného junáka naraz - lenže asi 3 dni pred tretími narodeninami nastal deň D a zostal suchý, vo dne, v noci úplne odrazu.

Mladší syslík sa pred pár dňami balil do nemocnice a ja mu hovorím: zabudol si plienky... a on na to:"Netreba, skúsim slipky. 😀 " Nakoniec som tie plienky radšej zobrala, je to pohodlnejšie ako vláčiť nočník a usádzať naň dieťa po narkóze, s infúzkou a pod. Pani dr. nám to tiež okomentovala, že taký veľký a ešte plienky, hm, no a čo... A viete čo? Odkedy sme doma, syslík sa opäť úspešne pýta, nemočí síce do nočníka, ale do misky s repíkovým čajom 🙂 (po cirkumcízii), ale normálne sa zobudí aj v noci a vypýta sa, super, skvelý syslík 😉

Toľko náš príbeh na povzbudenie - netlačte na svoje ratolesti, oni sa to určite naučia, čím menej stresu, tým skôr.

anta
1. mar 2011

Holčinky, jsem moc ráda, že mám ve svém názoru oporu, moc mě to těší, spíš jsem čekala, že se zde objeví typy maminek, kterým děti čůrají od 2. měsíce do nočníku 😅 😅 😅 Děkuji, určitě mi to zlepšilo náladu a jsem ráda, že se v tom moc nemýlím. Přiznám se, že jsem hodně vsázela na psychickou stránku mého dítěte, vždy se opírám o psychiku dítěte a prakticky každý den je pro mě hádankou, co se v tom mrňouskovi asi odehrává - v jeho hlavičce 😉 Už jsem pojmenovala i jeho vzdorovité chování, prostě říkám Honzovi, že nás přišel navštívit zlobivý Honzulák zlobivák a světe div se, on to nějak přijal a dneska byl hodný celý den 😕 🙂 🙂 🙂

anta
1. mar 2011

@syslica - to jsi mi připomněla s tím sepnutím mozku a vylučovacího ústrojí takový jeden vtip. Co má společného oko a zadek? No hodně a to, když tě někdo píchne do zadku, tak pláčeš a když tě někdo píchne do oka, tak se pose*eš bolestí 😀 😀 😀

eva1979
1. mar 2011

Ahojte, tiež plne súhlasím so @syslica a názorom podobným 🙂 Náš malý tiež nie a nie sa pýtať, dokonca, keby nesmrdel už na kilometer, tak by bol schopný chodiť v špinavej plienke aj celý deň, čo sa nechcel pýtať 😀
16. jan. sa ešte večer pos... až po uši a 17. jan. ráno vstal a že: mami, ja sa pocikám! dala som ho na záchod(na nočníku sedieť nikdy nechcel), pekne sa vycikal, o hodinu vykakal a odvtedy sa ani nepocikal, ani nepokakal 🙂
jednoducho mu to "preplo" medzi hlavičkou a cikulkou a dovtedy som mohla robiť, čo som chcela. moje motivačné metódy vždy zlyhali 🙂
A mimochodom, poznám mamičku, ktorá dávala svoje dieťatko od 5. mesiacov na nočník, teraz má 3 roky a sa pocikáva.

hancazivocich
2. mar 2011

ahojky,
já mám takový dotaz - je normální, aby si dítko říkalo samo o čůrání v noci a přes den čůralo vesele do plínky? My máme doma takovýho čertíka a paličáka - říká si o čůrání hlavně, když má jít spát, občas přes den, ale když jsem zkoušela odplínkování - tak jí bylo jedno, jestli čůrá do gatí, postele, koberce - ale děsně se jí to líbilo.. Vydržím až se udělá trošku teplo a dám se do toho. Protože mi přijde, že by to i šlo - když to jde v noci, ale že prostě nemá čas - sednout si na nočník.. Nebo si říct. Když se zeptám, tak nééé, necííí, .....Ale přes noc má suchou plínku pravidelně... 😕 Občas i přes den, teda - před spaním, po spaní...

papuellka
2. mar 2011

@eva1979 🙂 Já bych už taky potřebovala, aby nám to "přeplo", včera za dopoledne počůrané punčocháčky, potom ihned si počůral slipečky a u oběda komplet jídelní židličku, samozřejmě mám látkovou.🙂 Kámoška taky říká, že na to přijde prostě sám, ale čas letí, s takovou to do léta nestihneme. Přijde mi, že prostě na to nemá rozum, vůbec si neuvědomuje, že čůrá.

syslica
2. mar 2011

@papuellka Myslím, že si si odpovedala poslednou vetou tvojho príspevku ... ešte si to neuvedomuje, takže sa nemôže aktívne pýtať na nočník. Skús vysledovať ty, kedy je asi najvyššia pravdepodobnosť, že by sa do nočníka niečo podarilo (po jedle, spánku), posadiť ho tam včas a potom do úmoru chváliť, chváliť, hoci aj malú sladkosť (u nás 1 ks gumený medvedík) dať ... ale zatiaľ ho nenechávaj bez plienky, ešte nie je správny čas 😉

syslica
2. mar 2011

@hancazivocich Tys na to kápla 🙂 Máš veľmi zamestnané šidlo.... skús jej urobiť sedenie na nočníku niečím atraktívnejšie, aby to brala ako zábavu a nie ako povinnosť ... a nevšímajte si ju, hoci čurá kade chodí, lebo ona je potom šťastná, že tak priťahuje vašu pozornosť.

A pozor, nie som supermama, nemám talent na riešenie problémov všetkých (dokonca často ani svojich vlastných nie), tak to berte ako tip 😉 nie ako zaručený spôsob.

lola11
2. mar 2011

@hancazivocich joj tak ako vidim netrapim sa sama - mame doma tiez takeho tvrdohlavca - uz asi mesiac je rano suchy a ked ho dam cikat, tak sa vycika -aj ked niekedy s cirkusom-nechce, nebude a reve ako by ho z koze drali 😠 😠 Ale cez den v pohode sa vykadi do plienky aj pocika - vobec mu nevadi, ze je dokadeny - az moje nosove bunky to vzdy zaregistruju 🙂 🙂 Ked sa ho cez den pytam ci ide cikat - tak mi odfajci, ze :"ja som cikal uz rano" Tak ja uz len cakam kym sa otepli a pojdeme na ostro - to bude prania....ale dufam, ze ho zlomim krpca maleho.

anta
2. mar 2011

@syslica - tě rozesměju, dnes dítě pořád pilo a pilo, ve víru hry jsem se ho zapomněla zeptat, jestli nechce čůrat, no a pak mi počůral sedačku, on si taky zapomněl říci, chudák, se na mě tak podíval, tak jsem ho uklidnila, že se nic neděje, že se jede dál a pohoda, ještě se tedy dočůral do velkýho záchodu a dobrý, takže taková malá nehoda to byla, sedačku suším doteď 😀 😀 😀

eva1979
2. mar 2011

@papuellka tiež súhlasím so @syslica . nenechávaj malého bez plienky. ja som to síce tiež niekedy robila, ale nemalo to žiadny význam, len som chodila a utierala mláčky 🙂 náš malý sa strašne rád voňavkuje, tak za odmenu, ak sa mu podarilo vyčúrať som ho vždy vyvoňala 😀
A určite to do leta stíha 😉
@papuellka ja mám doma tiež Tadeáška 🙂

syslica
3. mar 2011

@anta 😀 Ale zareagovala si správne, pohoda, nič sa nedeje..... asi mesiac dozadu som aj ja robila bezplienkový pokus, lebo sa mu do nočníka už zopárkrát podarilo - a skončilo to tak, že sa vycikal manželovi do otvoreného šuflíka na písacom stole 😀 Samozrejme nechtiac, pretože sledoval ako sa staršie sysle hrajú na PC stojac pri nich... poviem ti, dezinfekcia stola dá viac práce ako vysušenie sedačky... manžela skoro trafil šľak 😀

Včera som pre zmenu prala pokakané slipky - pretože veľký záchod okupoval starší brat, nočník je pre bábätká - niet inej cesty, šup ho do slipov... a ešte ma svorne obvinili, že potrebujeme najmenej 3 toalety 🙂 .

anta
3. mar 2011

@syslica - jsem v klidu a v pohodě, rozhodně nenadávám, nemám důvod, však se to vsákne 😀 😀 😀

luciakubista
3. mar 2011

ahojte,
tak ja som zacala skusat dcerku bez plienky niekedy v septembri,tesne pred 2. narodeninami.kedze som cakala druhe mimi,tak aby som nemala dvojite prebalovanie. musim povedat,ze zo zaciatku sme mali velmi vela nehod. dookola som prala teplacky,ale nijak som ju nekarhala,cakala som ze si zacne sama uvedomovat. dalsie stadium bolo,ze uz kricala ,ze curat ,ale uz curala,dalsie stadium bolo,ze som mala par sekund na to,aby som to stihla a dnes sme v stadiu,ze uz mi to len oznami,stiahne si teplacky a gatky a sadne sama na nocnik. niekedy ju musim vyhanat,tak sa jej tam zapacilo. este ma napadlo,ze sme nezacali nocnikom,lebo ho odmietala,ale zacali sme chodit na zachod a potom nejak presla na nocnik. zatial ju na zachod posadzujem len pred kupanim. inak sme cez den uplne bez plienky,iba ked sme vonku a a noc jej este davam. akurat mam pocit,ze je z toho zmetena.hlavne z toho dna, v noci sa nam este nestalo,ze by nebola pocurana,takze ju najprv naucim i na vonku bez plienky a potom zacneme pomaly trenovat i noc.
par pokusov sme vonku uz mali,ale uspesnost tak 50:50 🙂 kazdopadne a nijak nestresujem,urcite sa to raz nauci.

anta
3. mar 2011

Tak holky, dneska mi rodí ségra, tak jí držte palečky, dosud nevím, jestli ze mě bude teta nebo strejda, uvidím, co se narodí 😀 Jinak pokračujeme s Honzíkem v čůrání na záchodě, trochu jsem měla strach, že se vyleká natolik, že bude chtít plenku, ale dobrý 😎

xkacatkox
3. mar 2011

@anta tak teta budeš určitě 😀 máte to fajn že vám to tak hezky jde, nám bohužel ne ☹

anta
3. mar 2011

@xkacatkox - Vždyť je ještě malej, nech to až na ten druhý rok, pokud tě nic dřív nenutí, tak ho nech užívat dětství 😉