Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

chiwule
10. mar 2010

ahoj holky, poradí mi některá zkušenější? Mám 1,5 dceru, zhruba od 8-9m vysazujeme na nočník, kdy se téměř vždy vyčůrá. Ale musím vysadit já, vzpomenout si já. A k tomu směřume můj dotaz: malá si asi měsíc sama říká na bobík, občas tedy křičí bobík ve chvíli, kdy už je v plíně, ale když si řekne bobík, je vždycky bobík. Ale na malou si neřekne, je schopná lítat s mokrou plínou snad celý dopoledne, kdybych jí nechala. Zkoušela jsem jí v pravidelných hodinových intervalech vysazovat, aby si zvykla sama a ještě to udržela, ale přišlo mi, že neděláme nic jinýho a taky dost často už měla počůrano plínku. Takže spotřeba ještě větší ☹ Přitom v noci dokáže zůstat nepočůraná i 5 hodin, než jí před nočním mlíčkem posadím na nočník a přebalím. Takže můj dotaz zní, co s tím?

berenika39
10. mar 2010

nedávej jí plínku 😉 😉 , nemá důvod se s tím zzabývat, vždyt se nic neděje, když se počůrá...chvíli budou loužičky, ale pochopí, je to šikula, když už umí ten bobík. s plínkou to nejde.... ☹

germik
11. mar 2010

frola,lalus - díky, už dávno začali do mna drapkat aj babičky, že ony dávali na nočník od kedy sme sedeli /resp. odkedy nás ony posadzovali 🙄 /
tiež sa mi to zdá skoro, malá mi tam vydrží tak 10 minut sediet, pokým sa ja dám trošku do poriadku 😎
Malá ešte nechodí, práve včera sme boli na ročnej prehliadke a ked som povedala že ešte nechodí tak na mna sestrička pozrela a povedala: to vážne?? má rok a ešte stále nechodí????? Ma tam skoro kleplo 😠

u2jana
11. mar 2010

... ahojte, poradte, ci ma niekto podobny problem
dcerka ma 1,5r cca od roku ju kazde 2hod posadzujem na WC redukciu,obcas cikne, co samozrejme chvalime do nebies, ale kakat tam nechce
Aj teraz sme tam sedeli asi 5min a ked som ju dala dole, zaleze do izby a za chvilu sa pokaka, a nechce sa dat prebalit 🙄
kaka v roznych casoch, a ked vidim, ze uz kaka, je uz neskoro ju dat rychlo na wc.
co s tym?

raady
11. mar 2010

germik, sestřička je asi ze staré školy 😖 Možná si plete vysazování na nočník maminkou a říkání si na nočník děťátkem... Tak jako naši rodiče. 😲
u2jana, zkoušeli jste nočník? Nevadí Natálce kakat na WC, víš jako v té místnosti? No je to těžké, kamarádky klučina, chodil kakat zásadně do skříně. Zavřel se tam a vykonal... měl ještě plenky, bylo to někdy po druhém roce.

u2jana
11. mar 2010

... nocnik som zrusila, lebo tam nechcela sediet, a brala ho vyslovene ako hracku, prenasala ho po dome, stupala nan...
fakt neviem, co s tym, bojim sa ju nechat bez plienok 😒
raady, a nevies, ako to ta kamaratka nakoniec vyriesila?

raady
11. mar 2010

u2jana, nevím. Je to už dlooooouho. "Malému" je už 12 let. 😀 Ale můžu se jí zkusit zeptat.
Sdílím tvé "obavy" nechat malou bez plenek. Myslím, že jsem to tu už psala. Já jsem totiž syna nenechávala bez plenek. Prostě jsem mu vysvětlovala, že se kaká a čůrá na nočník. 😅 Říkat na velkou se naučil ve 14 měsících a na čůrání v 18 měsících. Do teď to nechápu 😕 .... já nevěděla, že se děti nechávají bez plenek. Nějak ke mě tahle informace tenkrát nedošla. Byl šikovný zlatíčko. 🙂
Za to Barča je jiný kafe... Asi týden si říká na kakání. Jsem opravdu ráda. Většinou to na nočník stihneme. Ale čůrání ji ani nehne. Dávám látkové pleny. Je počůraná až hrůza a je jí to šumák. Ještě se rozčiluje, když ji chci přebalit 😒

chiwule
11. mar 2010

berenika, díky, to už jsem taky jedno dopoledne zkusila, ale dopadlo to tak, že jsem měla počůrané všechny věci na převlečení a nic náhradního čistého a suchého v zásobě.. Tak to asi nechám na léto, to bude moct lítat doma opravdu s holou prdkou 😀 zatím je na to chladno...

lusi80
11. mar 2010

chiwule-tak já na léto moc nespolíhala,vím od kamarádky která učila přes léto malou,venku v pohodě,litala malá,čůrala kde mohla,ochladilo se,šly domů a tam taky čůrala a kakala kde mohla 😒 takže u nich to žádnej význam nemělo a naučila se to až v zimě,podle mě je nejlepší kolem druhého roku,ale pokud tvoje malá šikovná a říká si tak jo,mladšího syna jsem se musela ptát 2 měsíce než si řekl,a pak si řekl a nemá už i nanoc,stejně ode dne kdy si řekl 🙂 ale v létě bude zase starší tka proč ne,každej si to musí vyzkoušet 😉

mima77
11. mar 2010

germik - z toho ze ti este nechodi si nic nerob! moj syn na tom bol uuplne rovnako, az na to, ze on v roku ani len lozit nechcel! :( tak sme mali strach a jeho lekarka furt len ze to nevadi, on sa rozbehne uvidite!! znama nam poradila cvicit Vojtovku, a ked sme boli uz zufali z toho ze stale nic, tak sme ju skusili - iba 2 tyzdne! a on sa rozlozil a po case aj rozchodil!! ale mam pocit ze by sa bol aj bez toho! proste to prislo zo dna na den! a to uz mal ale cez 13 mesiacov! takze sa nestresuj... treba ju provokovat, rozhybavat a ona ked si zmysli, tak sa rozbehne sama! 🙂

mima77
11. mar 2010

inak tiez by som prijala nejaku tu radu ako naucit krpca na nocnik, alebo zachod! o mesiac bude mat dva roky a stale nic! ked mu vo vani pred kupanim poviem aby sa vycikal, tak nema problem, ale na nocnik ani za svet! to radsej bude revat az sa zadusa!! ako na neho? uz som skusala zaujat ho aby aspon chvilku sedel - nic! minule sedel a rukal a v kuse sa chcel postavit... ale zasa nic! ja uz fakt neviem! ☹

berenika39
12. mar 2010

chiwulw, však jo, nemá cenu se s tím nervovat, stejně to neuspěcháš, když jim to jde, ok, ale nutit je nemá smysl a jen to situaci zhorčí. petas taky doma super, ale venku mu plínku dávám, protože bych asi nestíhala ho vysvlíct a ještě by mu umrznul. taky to nechám na jaro, až bude moct venku čůrat srdíčka🙂))). už mě ta zima ubíjí 😝

jaaty
12. mar 2010

mima, skús s ním kúpiť nový nočník. Nech si ho vyberie sám a stále o tom rozprávaj, ako bude chodiť na nočník, pretože je veľký,....
Je dobré, ak máš nejakú kamošku, ktorej dieťa už na nočník chodí, ukázať mu to. ... deti radi opakujú. A kamarátkina dcérka sa tak naučila chodiť na nočník. Vždy opakovala po našej Hanke a ešte to komentovala, že ona nechce plienku a ide cikať ako Hanka 😀 .
A keď budeš mať odvahu, jednoducho mu plienku nedaj. Ja som o raz skúsila, keď mala Hanka 20 mesiacov a celý týždeň bolo cikanie mimo nočníka 😠 . Tak som to vzdla, že ej asi ešte skoro. Skúsila som to po 1 a pol mesiaci znovu a za týždeň sme boli bez plienok a o dva týždne aj v noci 😀 . držím palce

ined77
12. mar 2010

mima 🙂 ...a nemá malý nějakého oblíbeného třeba medvídka?že by seděli každý na jednom nočníku? 😅
třeba by to šlo 😉
my si na nočníku prohlížíme knížky...není to ideální,ale sedí a čůrá a kaká 🙂 .
dávám ho tam od 10m,pomaličku a musím říct,že už si 4x řekl sám že chce kakat 🙂...čůrání nechám na teplejší dny 😉.ale také cvičíme ve sprše...říkám čůrej 😀 a matýnek se chvilku dívá na lulíška a začne čůrat 😀.
neboj,on si na to přijde 😉 .
.kamarádčina malá nechtěla nočník ani vidět..ani když seděli na něm ostatní děti,prostě ani zaboha...pak ji nechala doma běhat jen tak,párkrát čurkla mimo,pak ji stihla,šupla na nočník,obřadně ho spolu vylily do wc a malá už nechtěla čůrat nikam jinam...to už měla skoro 2 roky a během týdne byly přes den bez plenky 😉 ...kluci jsou v tomto pomalejší,takže hlavně žádný stres 😵.

chiwule
12. mar 2010

berenika, jj 😉 nutit jí nechci, to je jasný, možná jen trochu pošťouchnout 😵 a hlavně bychom taky ušetřili za plíny, co si budeme povídat 😒

romana29
13. mar 2010

mimo a tobě to tak vadí nebo co je na tom divného, že nechce na nočník? My taky nechodili, měl víc jak 2 a půl roku, šlo to prakticky ze dne na den, zvládl to a je na sebe pyšný, že chtěl sám...Proč ho budeš nutit? Jenom proto, aby nebyl "pozadu"? Kašli na ostatní a řeči těch, co posazují děcka na nočník, sotva umí sedět. Dítě na to musí přijít samo a je dobře známo, že kluci jsou v tomhle pomalejší.
Mě vůbec nevadilo někomu přiznat, že ještě plínu má, i holky v mateřském centru mi více méně potvrdily, že kluci začnou sami a vědomě kolem dvou a půl let, takže já byla v klidu - hůř to nesla babička a jeden strýc, kteří mu pořád říkali, že je to ostuda...já v tom žádnou ostudu nevidím a vidět nebudu 🙂.
Jinak teda chápu, že někdo chce ušetřit za plíny, tak kupujte levnější 🙂.

raady
13. mar 2010

ahoj,
Souhlasím, že každé dítě má svůj čas, kdy začne chodit na nočník. Stejně jako je to s otáčením na bříško, lezením, chozením.
Jen jsem chtěla říci, že si myslím, že je předsudek to, že holky chodí na nočník dříve než kluci. Myslím, že je to i o povaze každého děťátka, bez ohledu na pohlaví.
My jsme to zářný příklad. Syn začal chodit na nočník dříve než dcerka.

chiwule
13. mar 2010

romano, z levnějších plen má malá opruzeniny 😉 a to jí plínu kontroluju co hodinu 😉 takže to u nás nehrozí nějakej levnej šmejd 😵

pampiska
13. mar 2010

ahojte. Ja sa len bavim na tom vsetkom. Moja mala ma 16 mesiacov a robi si zo mna srandu ked je po kupani beha po posteli potom zrazu zlezie a vycura sa nazem a ma stoho ohromnu srandu, lebo vie ze to nesmie a co spravim? smejem sa aj ja s manzelom no co uz je to len nase dieta. Skusala som nocnik niekolko krat aj velke wc,podarilo sa -par krat-boli sme haapy.No ale jedno viem nebudem ju nutit aj tak to nepomozeeeeeeeeeeeeeeeeeeee. 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

zuza.m
14. mar 2010

mima on ti piša na požiadanie ked sa ide kupat??ako že po stojačky??ak hej tak by osm ho pekne nechavala piškat tak za stoja .do travičky ,nočnička ked aj do vane by si ho mala postavit.ved čo.
my sa trapime od 10mes.na začiatku to bolo celkom upsešne mal len parkrat popišane slipky.ale došla zima museli sme dat plienku nechcela som aby prechladol až by sa vonku popišal a celkom sa pokazil vypiša sa len par krat do nočnika a niekedy ani to za cely den.velmi sa teši ked sa vycika a my mu tlieskame ale nejako to ešte stale nepochopil aby sa pytal asi na to ešte nedozrel.vždy som bola toho nazoru že to zaleži od matky že nieje dosledna ale vidim že to tak nieje .že to zaleži iba od zrelosti dietatka.no tak to vyzera že my budeme mat plienku do troch. 😠 .nikdy mu nevadila popišana plienka aani pokadena a tak to je aj dodones-ukaže ako smrdi kaka a ked ho načapam že sa pokadil tak mi aj hovorim tam je ... ale že by ot povedal skor 😖 to ho nenapadne.ach jo.tak sa trapte 😉

bublinkajasminka
20. mar 2010

ako sa oteplilo zobrala som malej plienku na den - okrem spanku...doteraz sme boli tak, ze doma bez plienky a vonku s plienkou..prvy den sa pocikala - predvcerom doobeda raz aby zistila ze fakt plienku nema a odvtedy pohodka - pekne sa pyta....takze sme bez plienky cez den

vikula
20. mar 2010

Ahojky maminky,
já jsem začala dávat Kryštůfka na nočník před týdnem a už do pleny nekadíme.Když jsme doma tak ho posazuji každou chvilku kdy si myslím,že bude čůrat.A pokaždé se vyčůrá...Už začal říkat i ee,ale to si neříká-to by bylo opravdu moc jednoduché 😝 Ale myslím,že příprava na teplé dny je dobrá.A musím říct,že jsem určitě spoustu plen ušetřila tím,že chodí na nočník.Zatím jsem moc spokojená a malej to hned pochopil,že se mu kadí lépe do nočánku než v sedě do plínky 😀

glickaiva
20. mar 2010

Ahojky,
z vlastní zkušenosti vím, že předčasné posazování na nočník ma pasléze opačný efekt. Nemusí to teda být pravidlo, každé dítě je jiné.
Starší dcera se naučila až ve dvou a půl letech, ne že by nechápala, co se po ní chce, moc dobře to věděla, ale je taková povaha, že když se do něčeho nutí, tuplem to neudělá, navíc je to naše ucvrkaná treperenda, no byl to s ní oříšek. Mladší je jiná, všechno se líp učí je pozorná a když vidím, že chce sednou na nočník, umožním ji to, poslední dny i vždy udělá bobika, ale nehrotím to a neberu tuto její snahu nijak vážně. Děti až ve dvou letech mají dostat. vyvinutý moč. měchýř a centrum v mozku, aby se toto učily, hranice podle nových výzkumů je posunutá na 3 roky a na noc do 5. let. Tak proč děti přehnaně tlačit do něčeho, na co nejsou ještě připraveni, dopřejme jim pohodové dětství, ne?

sendy10
21. mar 2010

Tiez si myslim, ze sa nic neda urychlit...My sme napr. nocnik uplne preskocili, maly sa nechcem nan ani posadit, nieto este nieco na nom aj spravit. A to som mu kupila aj druhy, najskor som myslela, ze je chyba v nocniku 😀 , no ale pred cca 2 tyzdnami som ho skusila posadit na zachod a cuduj sa svete, zapacilo sa mu to 😵 . Takze tam chodime parkrat za den, vzdy sa vycika, neskutocne sa z toho vytesujeme a najvacsiu radost ma, ked davame papieriku papa 😀 😀 . Obdivujem maminy, ktore dosiahli, ze ich deti uz v 12-13. mesiacoch vacsinu svojich potrieb vykonavaju do nocnicka/zachodu, ale ja si neviem predstavit, ako by som toho mojho vymyselnika tolkokrat mohla vyrusit z jeho dolezitych cinnosti.. 😅 , takze to nechavam na teplo a leto 😉

anxuska
21. mar 2010

Ahoj, tak môj malý kakal do nočníku pekne od 8 mesiacov, hned, ako som ho začala dávať na nočník. nevykakal sa mi do plienky tak do minulého týždňa 🙂 predminulý týždeň by vkuse sedel len na nočníku, vždy, ked som sa ho spýtala, či chce kakať, prikývol, aj vždy niečo spravil, už som si myslela, že je koniec plienkam, aj celý deň mi vydržal na jednej plienke a zrazu pred týždňom velký protest a už ho na nočník nedostaneme 😒 , normálne zas kaká do plienky, no neviem, čo s ním, nehreším ho, však je ešte malý, no je mi to lúto.

mareli
22. mar 2010

baby s tym skorim davanim na nocnik a oacnym efektom suhlasim. moju malu uz v 10.mes hlavne svokra zakazdym nasilu dala na nocnik, ked tam prisla a nechala ju tam sediet aj 45min. vysledok bol, ze mala absolutne nocnik odmietala, len ked ho zbadala. dokonca padali take hlasky od svokry, ze svagrinina, kt je o 8mes mladsia ju urcite predbehne 😀 asi si myslela, ze su to preteky 😀 😀 potom som povedala dost! ze nebude chodit na nocnik proti svojej voli! a cuduj sa svete, pred vianocami, to mala mala 21mes sme za 2 tyzdne zvladli nocnik. a to tak, ze mala ostala postupne bez plienky cez den a teraz uz sme bez plienky aj na poobednajsi spanok aj na kratsie prechadzky von ci na navstevy. plienku dam, len na noc a ked ideme na dlhsie von, ked viem, ze bude problem zhanat zachod. ale mala sa mi uz pekne pyta aj sama. povie a prinesie si nocnik ked ide cikat a kakat.
zhrnutie je, ze skorim vysedavanim na nocniku sa nedosiahne nic, dieta sa nezacne skor pytat= o co podla mna ide, len mamina mozno viac krat vystihne cikanie ci kakanie. a takemu, ze niekoho dieta sa uz od 12mesiacov same pyta a nepotrebuje plienku ja vobec neverim a myslim si svoje.

jindri
22. mar 2010

Ahoj, já pořád váhám, zda dělám dobře, když malou posazuji na nočník tak 2x do týdne 😅 Podle mě to teď ještě nemá cenu, vůbec nechápu, co tam má, nemá dělát. Navíc vydrží sedět tak 3 min. a jde pryč. Když kaká říkám jí, že dělá ee, aby si to spojila. Jak jí mám teď vysvětlit, co se tam dělá??

glickaiva
22. mar 2010

Jindri: být tebou nechám nočník vytažené, když bude chtít sedne si tam i oblečená, takhle malé mrně vážně těžko chápe co se po něm chce. Aby se Ti pak nesekla, nenutit, když uvidíš zájem z její strany, klidně ji tam posad,ale fakt nenutit. Je ještě moc malinká. Každé dítko je jiné, starší dcera mi v tomto věku na nočník uplně prděla, mladší ho miluje, občas se tam vykaká,ale jak říkám neberu to vážně, pro ně je to zatím jen hra. Lepší je začít trénovat později a na vážno, aby to nebrala jako hru a čurala tam jen když jí se chce, to byl Náš případ.
A taky se doporučuje sice chválit uspěch, ale ne skákat a přehnaně chválit, pak to děti berou jako něco vyjímečného a ne jako nutnost,ale to platí pro starší děti.

mareli
22. mar 2010

suhasim s glickaiva. jindri, vid moj pripad, nam sa to skore posadzovanie nevyplatilo a naozaj sa nic nezmeska. vyckaj este take dva mesiaciky, zacnete trenovat, ked bude teplo, teda ani pripadne pocikanie sa vonku by nevadilo=neprechladne. my sme zacali trenovat v zime a von som z obavy z prechladnutia musela dat plienku vzdy.

ifek
22. mar 2010

Ahojte dievčatá chcem sa spýtať môj malý mal 1rok a na nočník mi nechodí, sadnúť si naň bez plienky ee ale hrať sa sním to hej 😒 Počula som že teraz deti chodia neskor na nočník kvôli tomu že majú v plienkach väčšie pohodlie ako keď sme boli malé mi v tých klasických plienkach 😀 . No naši a Svokrovci už rozprávaju že by som ho mala učiť veď to je škaredé aby malý nevedel cikat do nočníka keď mal rok. Ja by som ho chcela nechať do leto kým bude vonku krásne a on bude po záhrade behať sám bez plienok čo vy na to myslíte že sa mi naučí nebude to neskoro?