Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

palomitacheca
24. máj 2012

@yokralovnayo Někdy jsou to komedianti 😀 My před pár dny začali zkoušet spaní v noci bez plíny, zatím jsou úspěchy i neúspěchy... Ale sranda byla, když mi tu usnul na gauči, tak jsme ho chtěli vzít do postýlky. Zjistila jsem, že je počůraný, tak jsem ho svlíkla, on se trošku probral, tak jsem se ho zeptala, jestli chce čůrat. On to bral asi jako povel, protože začal čůrat a samozřejmě jsem to schytala já 😀 Tak jsem mu natáhla suchý kalhoty, on spal v pohodě dál a asi o tom ani nevěděl 😀

luciina
29. máj 2012

Ahoj! Eli je 23měs. na nočníku sedí v poho a i většinou se vyčůrá nebo vykaká, ale když se jí zeptám, řekne, že nechce .... mám se jí ptát? Poslední dobou mám pocit, že se mu chce vyhnout .... . Že se počůrá do kalhotek jí vůbec neva ☹

zuzi0911
30. máj 2012

ja som malu asi vo veku 18 mesiacok tiez ucila nanocnik ale bezvysledne tak som to nechala tak. ked mala 2 roky boli sme vonku na ihrisku a chcela ist cikat za kricky(par krat si tam vsimla cikajuce deti 😀 ) hovorim dobre,ale druhu plienku nemam tak sa nemozes pocikat. za ten cas sa vypitale este 3x cikat a od toho dna bola bez plienky aj v noci. samozrejme parkrat sme mali nehodu, ale to sa stava. zelam pevne nervy ja som sa presvedcila, ze dieta ked je pripravene ozve sa

danteska
30. máj 2012

@bublinka144 ahoj,ako sa vam dari v odplienkovani? my rovnako..nepyta sa,ale uz 6 dni sa nepocikal..a vcera a dnes sa pocikal..ked sa spytam ci ideme cikat tak povie ze ne a za chvilu je to v slipoch..plienku nechce naspat.ale ani ja by som sa uz nechcela k plienkam vratit.ale po 3,5 tyzdni by som cakala zlepsenie.. 😖 neviem ako mu vysvetlit aby sa pytal..

dckami
4. jún 2012

našemu klučinu jsou téměř 2 roky, doma chodí bez plínky, ale stále si nřekne na nočník, musím ho tam sama posadit a pak se vyčůrá. Dneska jsem ho nechala, aby si přinesl nočník sám a jak jsem dopadla 🙄 , od rána počůral 6 tepláky, další jsou v pračce, tak dostal plínu - nemám suché slipy 😒 . Šíma moc nemluví, takže si neřekne, že chce čůrat, ale ani si nočník nepřinese. Už jsem z něj hotová, holčina byla od 22 měsíců bez plínky i venku, ale mrňousek nic....
Odpoledne mažu koupit další slipy, abychom mohli pokračovat v učení a uvidíme.... 😵

scharka1
4. jún 2012

My jsme na tom podobně, malýmu jsou taky 2 roky a sám si neřekne. Když ho posadím, to se vyčůrá, ale sám si nevzpomene. Já bych to nehrotila, kluci jsou opožděnější, až přijde jejich čas, sami si řeknou🙂 Doufam...

jennyska
4. jún 2012

Ahoj Maminky!
Zapojte se do nové soutěže na MK a nechce svou fotografii tatínka s dítětem zvítězit! 🙂
Více na: https://www.modrykonik.cz/diskuse/tema/ucastnis...

Hezký den 🙂 J*

kmotrice
12. jún 2012

holky nám je 21 měsíců a nočník nás nebere vůbec, už nevím jak na něj, sice si nočník sám donese i si na něj sedne ale po půl minutě se zvedá a já nevim jak ho tam udržet, nic mi nepomáhá ani tv ani hračky, jsem z toho na léky už ☹ a jinej fígl nevím už

bublinka144
12. jún 2012

@kmotrice
My sme mali tiez problem so sedenim na nocniku, ale sme ho nan posadili a nechali sme ho iba vtedy, ked sedel na nom cmarat do novin, kalendara atd. Predtym to nerobieval a to ho zaujalo - dnes mame sice cely kalendar docmarany, kazdy jeden tyzden osobitne, ale maly si sedi, aj na velky zachod ide. Mozno skus ho nechat robit nieco ine, napr. kreslit alebo prezerat nieco. No a tiez pomohlo, ze mohol zachod splachovat, avsak iba vtedy, ked nieco urobil.

kmotrice
12. jún 2012

@bublinka144 s tím kreslením je to super nápad, určitě zkusím 🙂

ciernavila
4. júl 2012

ahojte, nam je 15 mes a zacali sme az teraz...ale...Mame latkove plienky. Ked bol mansi tak do pol roka tak mu vlhko vadilo. Mala som to vtedy vyuzit a posadzovat ho. TEraz je v stadiu kedy mu vlhko nevadi a kym nevyskusam ani neviem ze je uz v mokrej. Jednorazovky davam len na von a na noc. Na nocniku ked ho posadzujem mi pekne sedi, len cika tak kazdych 20-30 minut. Ale nie do nocnika. Aj ked by som ho posadzovala stale pocas dna, tak do nocnika nezachytim na 99% nic. Vacsinou to ide na koberec ci lino, alebo do plienky napr ked mu ju dam ze ideme jest a pod. On ked si sadne robi s ustami cccc, aj ked ja cikam na zachode vie ze o co ide, aj zvieratka plysove posadi, ale akoby ete nechapal ze ked si tam sadne on, ze ma vtedy cikat. Jemu totiz vtedy nikdy netreba. Bud ho nestihnem dat - ze cikal napr 5 minut predtym alebo tam sedi, sedi a cikne mimo az ked vstane. Uz som aj skusala ked zacal cikat na koberec ho rychlo posadit ale nestihla som to zachytit. Vcera nahodou ked sme dosli z vonka som ho rozbalila a plienku mal malo pocikanu a pipik mu stal. To som vedela ze cikat bude naisto. Aj sa zadarilo, konecne. Vacsinou to inak na nom nie je badatelne ze mu treba navyse ma mrzi ze uz to vlhko v plenke mu nejak nevadi. Ze som asi presvihla tu jeho citlivu fazu ktoru mal ked bol mladsi, ale zase psychicky mi pride e na to este nie je zrely, tak ja neviem...

ciernavila
4. júl 2012

Neviem ci mam pockat a nechat to na neskor, alebo to skusat stale dalej.

lusy82
4. júl 2012

@ciernavila Ahoj, já si myslím taky , že ještě není zralý. Já jsem to začla zkoušrt od roka a půl a vždycky jsem ho dávala jen ráno a před koupáním a po delší době při každém přebalování. Když nechtěl tak jsem ho nenutila. Hlavní bylo že ví na co ten nočník je. No a před dvěma měsíci mi sám od sebe řekl, že plínky nechce, že chce slipy a chodit na nočník. Tak jsme do toho šly. Neříkám, že je to dokonalí. Nehody jsou, ale je to lepší a lepší. V jednom článku bylo napsáno jak se pozná kdy je dítě zralé na nočník. Nepamatuju se všechno, ale musí rozumět určitým pokynům ( stůj, přines atd. ), musí mít zájem se sám oblékat atd.

lusy82
4. júl 2012

@ciernavila Na str. 99 je odkaz nahoře od Macochy. Podle něj jsem se hodně řídila. Je to tam všechno perfektně popsané. 🙂

ciernavila
4. júl 2012

@lusy82 dik, precitam si. Pokyny on rozumie, no to je len jeden z bodov, tu potrebu on neoznamuje totiz ani pred ani po... tak mame zrejme cas, ale hento si urcite precitam.

kahlan1
5. júl 2012

@mirka099 ahoj citam ze mate taky isty problem ako my - nechce cikat do nocnika - zadrzi tam moc na ako dlho treba len aby nepustila - ako a to u vas vyriesilo? Vdaka

kahlan1
5. júl 2012

@weweruschka pomohol vam ten nocnik co ste kupili?

elpidik
25. júl 2012

Dievčatá, máme problém s "odplienkovávaním". Skúste mi poradiť, prosím, lebo už si neviem rady ☹ Moja Sisinka má 2 roky a 3 (zachvíľku už 4) mesiace. Na nočník sme začínali chodiť skoro (okolo roka). Bezvýsledne - nechápala na čo to je, ale aspoň sedela, čítala, pozerala. Takisto sme skúšali sedátko na WC, na ktorom čítala noviny a letáky z hypermarketov, čo sa jej ohromne páčilo 🙂)))) 🙂 🙂 Raz sa nám podarilo vycikať 🙂 Taktiež sa "nepýtala". Ale oznamovala, že "kaká", "pišká" "do peľušky", vždy však neskoro, nestihla som priniesť nočník, potreba už bola v plienke. V marci som rodila druhú dcérku, manželova mama sa prišla "starať" o Sisinku. Pred mojím odchodom po nemocnice bola zhrozená, že malá sa ešte nepýta, a tak dokým sa vrátim, ona ju naučí. Že mi prichystajú prekvapenie. No dobre, myslím si, nech sa babka aktivizuje, ak chce. Po mojom návrate z nemocnice, nielenže som zistila, že máme plienku (to by mi vôbec nevadilo), ale keď malá vidí sedátko alebo nočník, dostáva záchvaty plaču, uteká, stále mi opakuje, že sa nočníka bojí, kŕčovito sa vzpiera. Ak sa jej spýtam prečo (už celkom pekne rozpráva), tak mi povie, že nočník bolí a že ju "tiska" - tlačí. Skúšala som už všetko. Odmeňovanie, odklad nočníku na istý čas, ja som si sadala na nočník, je kamarátky-detičky si sadali a cikali pred ňou, vystlala som nočník plienkou, aby ju "netiskal", kúpili sme koooopu nohavičiek s princeznami, vysvetlila som jej, že je hospodárska kríza vo svete "a nemáme peniažky kupovať peľušky jej aj mladšej - Naďke". Skryla som plienky, čakala, čo bude - 3 hodinový!!! záchvat plaču, skoro až do nepríčetnosti. Až som sa zľutovala a dala jej plienku. Vždy mi vraví, že ona bez plienky "piškať nebude". A naozaj! Drží, pokým jej nedám plienku (aj celý deň - mám to overené!!!). Máme už tri nočníky - normálny, hrajúci (ako mi poradila kamarátka psychologička) + ďalší, ktorý si vybrala sama. Už neviem, čo robiť. Chceme ju dať do škôlky a s plienkami mi ju nevezmú...

carodejnica
25. júl 2012

@elpidik
Prvé čo ma napadlo, "poďakuj" sa svokre, že malej urobila traumu... 😠 😖
Ja by som na tvojom mieste teraz na pár dní, či týždňov, vypustila celé učenie, proste prestaň to riešiť. Nechaj to voľne plynúť, neponáhľaj sa... neskôr - keď by si videla, že hysáky už nie sú také intenzívne, tak by som začala znova opatrne, nedala by som cez deň plienku, nechala by som ju behať s holou prdelou. skúsila posadiť na nočník.. ale nič nerob nasilu...
Určite sa to raz naučí, nepoznám zdravého dospelého s plienkou.. 😵
Čo sa týka škôlky, ak to pre teba nie je dôležité kvôli práci, ako vidím máš mladšiu dcérku, tak si zrejme s ňou doma - tak škôlku teraz pusť z hlavy, Netlač na pílu, aby to nebolo ešte horšie... 😒
p.s. krásne mená majú tvoje dievčatá...

mates22
25. júl 2012

@elpidik tak poradila bych ti, dej jí čas, mám ještě o kousek staršího syna a na nočník chodí doma, je-li bez plínky, venku ani náhodou, to to prostě pustí do kalhot. A někdy i doma přijde a řekne, že chce plínku, aby se do ní vzápětí vyčůral. No neřeším to, malýho mi do školky nevzali, takže fakticky máme čas. Jinou radu nemám, ani u dcery jsem to neuspěchávala, nechala sem to na ní, vlastně jsem děti nikdy na nočník nedávala až dokavaď sami nezjistili, že na co je a stíhali to. Ale dcerka byla asi rychlejší - sama naučila asi na dvou a půl letech - ale zato v noci nosila plínku skoro do čtyř, prostě jí čůrání nevzbudilo ☹
Psycholožka mi kdysi řekla, že pokud dítě posazuju na nočník, časem pochopí, že se má vyčůrat, je to vlastně reflex- sedím na nočníku, tak se vyčůrám........ale ne opačně, samo nedojde k tomu, že se mu chce čůrat a tak má jít na nočník a vše se spíš zpomalí...........nevím, v tomhle jsem asi hodně volnomyšlenkářská, ale nechce se mi nutit děti do něčeho, co není nezbytně nutné. I tak toho musí a nesmí dělat tolik 🙂 ................ dej jí ještě volnost, asi to chce neomezenej čas, ale ten vy nemáte ☹

bobos35
23. aug 2012

Ja so uz taka zufala,moja mala ma 2roky a nechce sa vycikat do nocnika ,ale vedla mojej nohy a tak a ked ideme von do piesku zakazdym sa tam pokaka do plienky,nepyta sa vobec,no som uz hotova.Kupila som jej aj krasne nohavicky a nic a ked ich aj ma,tak ma klame ze chce cikat a ja stale len stahujem a obliekam,uz som kadeco skusala a nic a co somnou rodili,tak ich deti su uz bez plienok,tak ja uz neviem

fialkaa
23. aug 2012

@bobos35 bud v klude, moj maly ma 2 roky 8 mesiacov, je sikovny, vie kopec veci, ale na wc sa nevypyta ani za svet. jednoducho este neprisiel jeho cas. rozpravala som sa s kamaratkou, ktora zije vo Svajciarsku a ta ma upokojila, ze tam z tohto nerobia preteky ako tu, je normalne, ked ma dieta plienku do 3 rokov. aj jej dcery na tom tak boli. tak cakam, doobeda ho nechavam bez plienky, vzdy sa mi pocika a uz ked je pocikany, pride mi povedat, ze maminka cikat. je este jeden signal, kedy by dieta malo byt pripravene udrzat moc - ked vie same zist dolu schodmi. to uz moj syn dokaze. ale pytat sa na wc este nie ....

bobos35
23. aug 2012

aj moja vie kadeco ,aj chodit po schodoch,ale toto ma trapi,aj dnes som ju mala bez plienky doma,ani bohovi cikat doma,ale vysli sme von na piesok a hned to tam urobila ale kakanie som jej zastihla,takze gatky von jej beriem aj kratase,3krat to dnes spravila,no ja uz neviem a vkuse si stahuje gatky aj kratase a nic,len sa predvadza 🙂 ,pred druhymi detmi

julinkaz
23. aug 2012

nenútiť !!!, každé dieťatko sa rozhodne samé, buď skôr alebo neskôr, nútením nikdy nič nedosiahneme. môj syn má 20 mesiacov a pred 3 týždňami mi sám povedal, že on plienky nechce a odvtedy sme cez deň úplne bez plienočky a krásne používame nočníček 🙂 nočníček dostal od Ježiška minulý rok, pekne na ňom oblečený sedkal aj keď zo začiatku nevedel, na čo sa používa. nikdy som ho nenútila, aby na ňom sedel, keď mal náladu, tak si posedel, keď nie, tak nie. a ak môžem poradiť, tak skúste hrajúci nočníček, aj my máme od fisher price, je to super 🙂

ija1
23. aug 2012

ahojky, taky patrime k bojovnikum, kteri i po druhem roce meli pliny......... ted je dcerce 2 a ctvrt roku a porad to neslo, vubec se ji do toho nechtelo, vysazovala jsem, pak odmitala a nocnik rovnal se hystericky rev...............
nevedela jsem jak uz ji to vysvetlit, jednou jsme sli nakupovat a dosli do hracek, a nejak ze me vypadlo, ze si muze vybrat jednu hracku dle sveho vyberu, kterou ji koupim, az se nauci na nocnik....................... chtela sedatko s makovou panenkou........a i tata to potvrdil, ze ji to koupi az se to nauci.................... ja bych neverila svym ocim, ale od dalsiho dne, jsem ji vzdycky pripomnela ze bez pliny to bude lepsi, a ona porad ze chce makovou panenku, tak jsme ji rikali, ze proste az bude bez plinecky, no a behem tydne to dokazala...........parkrat byla louze, ale po trech dnech dobry a uz tyden bez jedinyho pocurani............... takze u nas to muselo jit touhle cestou, za odmenu.............. vysazovani jen tak proste nepomahalo............

katarina1989
11. sep 2012

ahojte ja mam tiez problem naucit malu na nocnik..... v lete ssom skusala davat jej gatky a dufala som ze ked sa pocura ze jej tie mokre gatky budu vadit ale zrejme jej to nevadilo ..... neviem preco ale ten nocnik odmieta a aj zachod aj ked viem ze by to uz aj zvladla..... ma svoje miestecko v kutiku izby alebo pod stolom kde chodi sa vykakat ale na nocnik tak to nie ..... nevie niekto poradit ako na to alebo co by som mohla este vyskusat?

simca06022011
3. okt 2012

Prosim o pomoc, moja dcerka 1rok 8mes si zacala strhavat plienku, je to hrozne, proste hocikedy sa zdvihne ked si cikne alebo sa pokaka a zacne sa hrabat v plienke, alebo si ju vyzlecie apod.. Chcela som ju uz dlhsie davat na serblik, ale ked mi tam nevedela obsediet ani raz, tak som si myslela, ze este nie je pripravena. Teraz mi tiez neobsedi na serbliku nic... ujde mi z tade hned ako si sadne. Co s nou mam robit?? Ucit ju na serblik na silu?

ined77
7. okt 2012

@simca06022011 ... na WC s redukcí taky neusedí? na sílu určitě nic neučit, to by vyvolalo akorát ještě větší odpor..prostě nabízet, ptát se, zkoušet to...naše malá sedla dobrovolně na nočník teprve před pár dny a teprve dnes se i vyčurala 😉 .
s tou plenkou je to na prd...a i přes bodýčko si ji sundá??...leda to vyřešit takhle.

simca06022011
7. okt 2012

@ined77 wc redukciu este nemame, akurat ju obzeram...a ano, vyzlecie sa uz z hocicoho 🙂

ined77
7. okt 2012

@simca06022011 ...tak zkus koupit tu redukci..malou jsem na ní udržela tím, že jsme házely toaleťák do záchodu 😅 😀 ...prodraží se, ale úspěch to má 😀