Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

grenadinka
1. jún 2010

@gabika7706 no si zlata, aspon viem ze niesom sama, ona sa nauci. dakujem 😀

bubelko
1. jún 2010

grenadinka: preco sa tak ponahlas oducit? nas lukas prestal nosit plienky cez den pred troma mesiacmi - sam zo dna na den. pred tym som ho davala na nocnik umyt zuby - niekedy nieco islo, inokedy nie. a ked viac krat po sebe neslo, tak bol smutny, ze ma pokazenenho pipika 🙂 a ked som sa ho pytala, ides cikat na nocnik, tak povedak, ze nie, este sa nejde umyvat. nejako to mal spojene. a potom to prislo samo, bez kriku a cvicenia a stresu. uvidel trenky, chcel ich nosit a rozhodol sa, ze ide na nocnik. nehody len prvy tyzden, ked mal trenky aj teplaky. odvtedy nic. plienky mame len na noc. netreba sa ponahlat, vsetko ma svoj cas.
minule som citala skvely clanok o tom, ze ani pred tym deti neboli skor schopne ovladat svoje potreby, len denne presedeli viac na nocniku ako tie dnesne 😉

grenadinka
1. jún 2010

bubelko, tak neviem asi sa ponahlam preto, lebo vsetky deti v nasom okoli su sikovnejsie ako nasa maruska ☹ , a este jeden dovod na to mam, ked bola malinka tak sme skusali tzv pezplienkovu komunikacnu metodu, ono sa nam to celkom darilo, kakala len do nocnika a sem tam sme vystihli aj cikanie, ale kedze som bola tehotna a moc som nevladala - bola som strasne tucna. tak som zacla tuto nasu techniku zanedbavat, a ked som porodila a skusala som nabehnut na tuto techniku znova tak nic. do nocnika od vtedy ani necikla, sedela na nom ale nic neurobila 😔 .
ale uz som to prestala riesit, podome ju casto nechavam behat s holou ritou a keby chcela tak nocnik ma poruke. sice sa nepocika ale ani na nocnik nesadne.

bubelko
1. jún 2010

grenadinka> aha, ok. aj u nas v okoli su deti sikovnejsie, ale aj tie menej sikovne. kazde je sikovne v niecom inom - jedno cika na nocniku od 2 rokov, ine zase skor zacalo rozpravat, dalsie chodit a podobne. ja si myslim, ze netreba porovnavat. to by som musela uz byt na nervy, pretoze vsetky deti sa hojdaju na hojdacke do vysky a aj tie mladsie a nas lukas ani za svet. to iste minule leto s kupaliskom - dostat ho s rukavikmi do vody - ani za svet a boli tam mladsie, ktore s tatinkami a maminkami plavali. 🙂

grenadinka
1. jún 2010

bubelko, ved ja viem, ze porovnavat by som nemala, le tomu sa da len tazko vyhnut 😉
ja som hlavne potrebovala vediet ze to pytanie sa nocnik pride samo, 🙂 mozno raz 🙂

bubelko
1. jún 2010

urcite 😉

gabika7706
1. jún 2010

@grenadinka pride to samo, nemboj 😉

keba
4. jún 2010

Ahojky holky moc vás všechny zdravím a když dovolíte trochu bych se k vám připojila!!!! 😉 Sice mám už druhé dítko a někdo by si řekl že to už musí vše v poho zvládat ale ne...nevím si rady jak s nočníkem,záchodem,prostě naučit naší Neli na nočník!!!!Měla 2.roky a stále chodí s plínkama,na nočník jsem se jí snažila vysazovat už všelijak..po půl hodině,ale bez úspěchů... 😖 prostě se tam nevyčůrá!Ví,že nanočníku se dělá AA.ale stejně tamnic neudělá a plíny má stále mokré..někdy vystihnu že začíná tlačit tak jí rychle dám nanočník a vykaká se ale sama nepříjde říct....To příjde až už je po....sama si dobře uvědomuje že se vykakala protože příjde a řekne mě to že chce jít dělat koupi,koupi,že je AAA....jsem z ní už zoufalá,většna kamarádek má děti aspon přes den bez plín a my nic(vím že se nemá srovnávat,ale přece už je na čese....)Budu vám vděčná za každej váš fígl či radu jak jste vyzráli nad plínkama.... 🙂

lienka43
4. jún 2010

Ahoj Keba, skus vyuzit teple pocasie ktore pride a nechavaj ju uplne bez plienky, doma aj vonku. Ja som to tak skusila, prezliekali sme neustale ale teraz konecne prisli uspechy, musime sice natrenovat cikanie v zapale hry ale to pride casom. Bud inak v klude poznam aj starsie deti, ktore maju plienky, Ono to pride samo. Drzim palce.

gimulka
6. jún 2010

ahoj, tak i já se přidám do klubu, malýmu budou za měsíc 2r a na nočník si nesedne a nesedne....tak holky jak na to? Mám ho nechat venku teď když je teplo bez plínky?

bubelko
6. jún 2010

@gimulka > skusit to mozes, za skusku nic nedas. u nas konkretne to ale vobec nezbralo. lukas behal bez plienky a cikal vsade, len nie do nocnika. on si to totiz vobec neuvedomoval, ze mu treba. 🙂

blandik
6. jún 2010

taky tak - malému je 20M, nočník jsme zkoušeli kolem 15M. Moc ho to nebralo, tak jsme toho nechali. TeD¨o nočníku nechce slyšet, na záchod taky nechce. Hovínko mu nevadí a nechce se nechat přebalit (všechno to je ztráta času). Zatím to nehrotím, taky zvažuji metodu - nechat lítat bez pleny v létě (od známe se tak klučina kolem 2hého roku zbavil do dvou dní plen úplně), ale docela bych ráda pobrala nějaké rozumy a návody než začnem zkoušet malého odplenkovat 😀

Někde jsem četla, že dítko je schopné ovládat svěrače až když vyjdou a sejdou schody - tedy nevím, jestli s nebo bez pomocí. Náš malý to dává jen s pomocí...tak doufám, že máme ještě čas.

bubelko
6. jún 2010

@blandik > uz som to pisala niekde vyssie, nas lukas zacal chodit na nocnik niekedy vo februari. potom minulorocnom skusani som to nechala uplne tak a on zacal chodit sam od seba a mali sme nehodu len zo zaciatku, ked mal na trenkach teplaky. a aj to len par krat. osobne si myslim, ze je lepsie pockat a nechat to tak. (pred tym som si myslela, ze deti by sa mali skor oducit, ale vlastna skusenost to isti 😉 ). aj pri tom druhom to necham na neho, nebudem nic skusat ani ho nutit, kedze sa mi to neosvedcilo.
ale kazdy nech urobi podla vlastneho. viem, ze niekedy je to tazke, ked druhe deti to uz vedia 😉

sarihy
7. jún 2010

Ahojky, tak já přidám svou zkušenost...

Ellču jsem začala posazovat na nočník v roce - občas něco udělala občas ne...Ale nočník jí nevadil, tak jsem jí tam prostě čas od času dala - mě to neomezovalo, tak co. Ale i přes toto Ellča dál vesele čůrala a kakala do plíny, neřikala si, prostě to bylo jen a jen na mě s tím nočníkem. Velmi pomalu se začal snižovat počet plen na den - v září to bylo tak 8 plen, v lednu 6, v dubnu 4...no ale stále i přes nočníkování byla plína v permanenci....No a jedno květnové pondělní odpoledne jsem se při přebalování rozhodla, že jí už plínu nedám....A výsledek ??? V úterý jsem jí převlíkala 4x, ve středu jednou a v sobotu už vydržela celý den...Bylo jí necelých 21 měsíců... Pořád jsme na to sice museli myslet my, často se jí ptát a posazovat, ale už si občas i řekla nebo to dala najevo jinak. A teď po 3 týdnech už máme nehodu výjimečně, stane se to když si hraje a zapomene, jinak si říká už pěkně. Ale základ byl holt v tom, že malé nevadilo a nočníku sedět. Tož tak. Každopádně pokud by to Ellíně nešlo takhle, tak bych se na to vykašlala a počkala - dřív nebo pozdějc budou bez plen všechny děti, tak proč zbytečně trápit je i sebe.

Tak držím palce !!

endlessblue
29. jún 2010

Zdravím holky... tak malé je 1 a 5 měsíců a dost marně se pokouším o nočníček. Sedět na něm jí nevadí... nikdy nevadilo. Ale nic do něj neudělá. Rozumí co jí říkám ostatního velmi dobře.. krásně i mluví... ale jakmile začnu vykládat o "čí" a že se nedělá do plínek, ale do nočníku, tak mě prostě ignoruje. ☹

Nikdy jí bohužel nevadila ani počůraná ani pokakaná plínka. Už jako miminko jí to bylo úplně fuk!!! 😒

Tak už poněkolikáté začínám.. že jí přes den nedávám plínku, ale jen kalhotky s tím, že jí posazuju co 15 minut na nočník, pořád se ptám jestli nechce. No a úspěch absolutně žádnej. Některé tady píšete, že převlíkáte 4x za den... tak já tohle zvládnu do půl hodiny. Například dneska jsem od 10 do 11h převlíkala 6x 😖 Ona prostě stále čůrá... dám jí na nočník.. nic a za 5 minut na podlaze louže, nebo jen tak po trošinkách ucvrndává do kalhotek... nonstop!!!!! Ani se u toho nezastaví!!! Když třeba prevlíkám po druhé či potřetí... tak mám ještě trpělivost... ale když to děláte po sedmé během hodiny, tak opravdu už chytám nerva!!!! 😕 Co já bych za to dala.. kdyby třeba na 3x vyčůrání do kalhotek bylo alespoň 1x do nočníku!!!

Mám se na to teď vykašlat??? Chtěla jsem teď přes léto jí to naučit..., navíc má malá dost citlivou pokožku, často červenej zadeček... už z toho důvodu jsem chtěla plínky postupně přes den omezit. Třeba jen na noc a na ven... ale doma jsem už chtěla přestat. 😖

meleri
29. jún 2010

čaute,

taky s tím bojujem, do ted seděl na nočníku s výjimkama kdykoliv, aji tam čůral a kakal. ale ted už tam jenom sedí a nechce čůrat...nechávám ho bez plen, ale zadržuje to, a čeká klidně celé odpoledne až mu plenu dám, do ní se vyčůrá a vykadí...je to to období vzdoru?

včera jsem byla u dr a říkala že prý v dnešní době jsou děti pozadu celkově..později mluví, později sedí nebo chodí, a později se odplenkují...nevím co je na tom pravdy....

iinuska
29. jún 2010

@meleri mne sa prave zda, ze deti su viac popredu 😉

meleri
29. jún 2010

já si stejně myslím že se to nedá asi takhle zobecňovat, přece každé dítko je jiné...i když asi statistiky asi fungujou..ale musím říct že moc se o to nezajímám..včera mě to překvapilo co řekla, taky bych si myslela spíš opak..

ale je fakt že třeba lidi se celkově tak nějak víc dožívají, později se berou, později mají děti, takže nevím..

každopádně doufám že si snad ve dvou letech už ten můj tajtrlíček dá říct....🙂

bubinko83
29. jún 2010

@gimulka ,my sme na tom podobne ako tvoj synček,ani za ten svet si nesadne na nočnik.Ale ked ho vidi hovori že cccccccc.Takže vie že sa do neho cika ,ale on tam nepojde.Ja len dufam,že to učnie stihneme toto leto.Nechcem už cez zimu plienky. 😠

apfele
29. jún 2010

ahoj, pročítám tuto diskuzi dlouho, sbírala jsem rady a tipy na to, jak naučit dítě na nočník. No a teď se můžu podělit o svojí zkušenost i já.
Nočník jsem neřešila do 18.měsíců a pak jsem si řekla, že to zkusíme a uvidíme. První pokusy byly neúspěšné, tak jsem to stále oddalovala a čekala až se oteplí. Malého jsem nechávala běhat doma bez plenky, takže ze začátku jsem stále jen prala a vytírala, protože náš brouček měl prostě svoji hlavu. Nechala jsem ho, nijak ho nestresovala, a zkoušela nenásilnou formou dál učit na nočník, stále vysvětlovala a ukazovala. Postupem času začal říkat výrazné "ÉÉÉÉ" a bud ukázal na pindíka nebo na zadeček. Toho jsem využivala a vysazovala na nočník, někdy se povedlo, jindy ne.
Nyní nám bude 22. měsíců a Honzíka mám bez pleny po celý den, jen na noc plenu dávám. Považuji to za úspěch a ani jsem nedoufala, že budu mít kluka do 2 let bez plenky přes den. Prostě na to přišel sám, dozrál. Proto všem radím, nespěchat, nestresovat, dětičky na to přijdou co a jak.

adka12
29. jún 2010

baby kedy je najlepšie začať učiť deti na nočník a ako docielim to, aby malá vydržala bez plienky až kým ju dám na nočník?
Malá od pol roka vie, čo na nočníku urobiť a vždy ked ju posadím tak sa aj vyciká, niekedy aj vykaká. Má rok a kedže sa nevie sama pýtať, neviem ako ju to naučiť.

veronika81
30. jún 2010

@adka12 ročné dieťa nedokáže v žiadnom prípade ovládať svoje zvierače, čo je potrebné na to ako ty píšeš.. aby vydržala bez plienky kým ju dáš na nočník. Podľa mňa je úplne zbytočné trápiť s tým ročné dieťa 😉 Tak cca. od 18. mesiacov sú deti schopné pochopiť, čo od nich chceme, čo sa týka nočníka. Ja by som polročné dieťa na nočník určite nedávala, veď vtedy ešte ani nesedel 😖
Môj malý má 16 mesiacov a zatiaľ mi iba dáva na vedomie, že UŽ sa pokalal (do plienky). To, že sa chystá niečo vykonať, zatiaľ nevie povedať. Nočník ešte neriešim! Tak do dvoch mesiacov možno..

veronika81
30. jún 2010

už som to sem raz dávala, celkom dobrý článok, prečítaj si 😉

www.mamatata.sk/index.cfm?module=Article&page=S...

meleri
30. jún 2010

to je krásný článek! něco takového jsem dlouho hledala. děkuju žes to tady dala, Veroniko... 😵

tweetinkapp
30. jún 2010

ahojte maminky, nema niektora z vas nahodou toto?

veronika81
30. jún 2010

@meleri za málo 😉 ja sa chystám postupovať presne podľa toho článku. Nočník už síce máme (starká si ho neodpustila na prvé narodeniny 😀 ), už aj všetky možné hračky v ňom boli.. A akurát dnes večer pred kúpaním, keď som ho vyzliekala mi začal ukazovať na nočník, aj si ho priniesol potom, posadila som ho.. ale iba sedel a aj tlačil dačo, vydával také zvuky 😅 ale nevyšlo nič. No uvidíme, ale určite nejdem nič siliť.

galioska
30. jún 2010

ahojte, moj syn mal nedavno 2 roky a z dna na den sa naucil na nocnik 😵 v noci prestal cikat a cez den drzi do kedy ho nedam popripade sa chyti za pindurka a ideme 😉 cikame vsade a aj preventivne kym si zvykne poriadne 🙂

zuzanocka
30. jún 2010

ahojte, kočky! môžem sa pridať? slečna má coskoro 2 a pol roka, od septembra nás čaká škôlka, avšak plienky hrdo nosí, zriecť sa ich nemieni... už som skúšala toľko fínt... 😝 cez w/e alebo keď prídem z roboty, teraz, keď je teplo, malú vyzlečiem a nechám behať po dvore bez plienky. páči sa jej cikať do trávy, ale nevypýta sa sama. bežne si naciká do topánočiek.... keď ju skladáme na noční, vyciká sa (kaká zásadne do plienky a potom sa ide ukryť), ale tiež sama nepovie, že jej treba... začínam mať vážne obavy, že do škôlky ani nebude môcť nastúpiť... kvôli plienkam...

koľko asi trvá, kým sa prestane pocikávať aj počas spánku (keď už zvládneme "pýtanie sa")?

rozmýšľam, že si vezmem pár dní dovolenku, pretože cez deň je s ňou svokra a ona ju bez plienky nenechá. že sa bojí, že vnútri (u nás doma) niečo ociká...prezliekať by ju musela... podľa mňa si takto mladá uvedomuje, že keď má plienku, nič ju nerusǐ od hrania...tak si spokojne ciká a ciká 😝 😝

veronika81
30. jún 2010

@zuzanocka prečítaj si článok, čo som dávala vyššie link 😉 možno pomôže

zuzanocka
30. jún 2010

@veronika81 dakujem, uz som citala... ona nema problem posadit sa na ten nocnik... len sa nevypyta ani za nic... 😝 ked ju posadime, vycika sa. alebo ked jej povieme vonku, aby si cupla do travy, tiez...