Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

kefin
15. júl 2010

to je jen můj názor, tak mně za něj nekamenujte.
prostě nerada vidím velké děti v plenách a je pravda, že když se používaly jenom látkovky, tak to bylo pro maminy náročnější a děti byly bez plen dřív 🙂

crysmile
15. júl 2010

aj ja prispejem ako sme zacinali:
ja som davala malu sediet na nocnik od 9 mes., ked zacala sediet.. a po tyzdni sme uz mali aj prve vysledky.. pokazilo sa to v 13-tich mesiacoch, ked zacala chodit, jednoducho chcela chodit a nie sediet, nocnik uz nechcela ani vidiet a trvalo to do 25 mesiacov.. nechcela som ju nutit, videla mna co sa robi na wc, aj na co je nocnik, lebo som ho neodpratala, len jednoducho prestala nan chodit..
po chorobe, kedy dostala atb, dostala hnacku a vystipalo jej ritulku tak, ze som sa rozhodla jej ju vetrat co najviac, uz sme dostali na to aj kortikoidnu mast, co to mala take strasne.. tyzden som sa jej pytala kazdych 5-10min a prehovarala ju na nocnik, ked cikla mimo, nehresila som ju, lebo ja som ju vlastne nechcela odnaucat od plienok, len som chcela aby plienku nemala, aby sa jej vetrala ta rana na zadocku.. nocnik sme oblepili spolocne nalepkami zvieratiek a ked mi odmietla ist cikat na nocnik, tak som jej len povedala nejake zvieratko ktore na tom bolo nalepene a ze ako sa bude tesit ked nacika a tak.. tak jednoducho sama sadla a cikala.. ked uz to nezaberalo, dala som jej novu suknicku a povedala ze ak nechce mat skaredu zacikanu suknicku, tam je nocnik a ze moze nacikat do nocnika.. ona je velky narcis, rada sa nosi pekne oblecena, tak toto zabralo a chodila cikat na nocnik.. nohavicky som vobec nedavala.. mala len suknicku..
ked uz bola takto 10 dni a stale to fungovalo tak, ze som ju posadzala ja, tak som sa rozhodla ju nechat bez plienky aj na von, lebo vonku sme byvali aj 2-3hod., to bolo nemyslitelne aby sa jej tak dlho parila rituska ked ju mala do masa vyzratu.. cikali sme aj na travicku, samozrejme som sa jej pytala..
po dvoch tyzdnoch som ju musela nechat u mamy v robote, lebo som ochorela a potrebovala som ist k doktorke, tak som jej dala plienku, aby sa jej tam nepocikala.. a jej sa tam prvykrat vypytala cikat.. plienku mala cistu a vycikala sa na zachod.. odvtedy sa pyta.. po tyzdni pytania kakala uz nie do nohaviciek, ale na wc, aj ked toto bolo asi najhorsie.. bala sa kakania, tak to potlacala.. stale to s kakanim nie je idealne, ale uz je to omnoho lepsie, ale musi kakat na wc, nie na nocnik..
ked mala po mesiaci stale suchu plienku aj rano, hoci vypila za pohar vody a este aj cicala mlieko, tak som ju nechala bez plienky uplne.. a tak sme sa nacisto odplienkovali.. sama teraz zahlasi, ze ona plienku nema, ze je velka.. tak dufam ze som vas neunudila.. u nas platilo ze vsetko zle je na nieco dobre.. keby nebolo zaparenej ritusky, tak by sme mali plienky aj v tychto horucavach a som rada ze sme bez....

crysmile
15. júl 2010

kefin, no aj nase starsie generacie rady zvelicuju.. davali nas sediet na nocnik aj za cenu toho, ze sme tam jednoducho sediet nechceli, pretoze museli ist pracovat a deti davat do jasli, a bolo treba aby sa deti aspon pytali..
ja som od 4mes. pouzivala latkovky pre malu.. nebrala som to ze je to pre mna narocnejsie ako jednorazovky..
myslim ze starsia generacia odplienkovala skor deti kvoli tomu ze inak by ich do jasli alebo do skolky nezobrali.. nemali na vyber ako my, kde sa vseobecne viac akceptuje, ze dieta ma cas a ze musi byt vyzrete..
a niekto sa moze aj neviem ako snazit a dieta sa neodplienkuje, lebo nie je este jeho cas, alebo jednoducho je to pohodlnejsie aj pre rodicov alebo aj pre dieta..

ribizek
16. júl 2010

crysmile - súhlasím s tebou. To, čo chceme my, je jedna vec a to, na čo sú už naše deti pripravené a zrelé, je vec druhá. 🙂

kefin - neboj, nikto ťa neukameňuje, ale nemysli si, že mamičky, čo sem píšu ukázali svojim deťom nnočník prvý raz v 2 rokoch. 🙂 My sme tiež skúšali skôr, ale naučil sa sám zo dna na den presne na svoje 2. narodeniny. Predtým nočník odmietal, zúril, plakal, nechcel ho. A to som ho nenútila, dokonca sme určité obdobie mali nočník ako hračku sa "skamošenie sa". Ja si skôr myslím, že dnes, ked majú maminy veľa informácií, diskutujú, tak majú pocit, že s tým ich dieťaťom asi niečo nie je ok, lebo má 2 roky a nepýta sa. Nie, je v poriadku, len necíti, že má plný mechúr, nie je zrelé. Možno niektoré sú tvrdohlavejšie a odmietajú nočník, ale ,musia na to prísť samy a my ich len jemne usmernujeme. Bitkou, krikom a nútením dosiahneme len opak.

A k tým látkovkám. Uznávam ich, no nemala som silu ich používať pri dvoch. Možno si niektoré poviete, že to je o chcení, ok, možno áno, no ja som si to "uľahčila" a večer radšej miesto prania spala. Ani by som to v našom "veľkom" byte nemala kde v zime sušiť. A na nočník sa malý naučil skôr ako kamoskina malá, čo látkovali. Takže - je to indi vindy. 🙂

Držím palce, maminy. Mňa to ešte čaká pri druhom. 😎

meleri
16. júl 2010

crysmile,

hezky popsáno!
tak by mě zajímalo, jestli holky se to naučí dřív než kluci (jako skoro všechno)? nebo na pohlaví nezáleží...

u nás je to stejné, po pěkném období kdy čůral a kadil, nastoupilo asi to období vzdoru a prostě ne a ne ane...schválně to zadržuje i na nočníku a za pět min se vyčůrá na podlahu.... 😒

kefin,
já dávala malého od roku na nočník a krásně si zvykl, ale vidíš, přišlo toto období vzdoru a je konec....taky jsem si myslela dřív jak se oplenkuje v 18 měs atd, a prd....prostě má plínky rád, sám si je chce oblíkat, nechce se jich vzdát....a za to ho nemůžu trestat prostě musím čekat....

meleri
16. júl 2010

ribizek,

kdysi jsem tomu taky věřila, ale dneska už vím že je to tak trochu reklamní trik když se tvrdí že pomocí látkovek se dítě rychleji odplenkuje....

zuzanocka
16. júl 2010

aaahojte!

tak dufam, ze to nezakriknem, ale badam prve pokroky 😵 😵 vcera sa mala vypytala raz cikat a raz kakat (inak ju skladame na nocnik, alebo si prip. sama cupne do travy... a dnes rano za mnou trielila z kuchyne s hrozou v ociach, ze "mama, bobkaaaaaa!!!" a pekne vydrzala, kym som ju neposadila na nocnik... a strasne sa tesi, ze v skolke budu mat malicke zachodiky 😵 😵 vzdy, ked sedi "na trone", mi o nich rozprava (to bol asi jej najsilnejsi zazitok, ked sme boli pozriet v skolke 😉 )
tak snad sme uz na dobrej ceste 😉

drzim nam vsetkym palce! 🙂 🙂

zelmirka1
16. júl 2010

@kefin ked bude tvoje dietko bez plienok potom nam prid poradit 😉
moj maly napriklad nikdy na nocniku nic neurobil, sadne si rad aj posedi...ale proste tam nic neurobi a nocnik na hranie mame cca do 9 mesiacov....proste to urobi az ked mu dam plienku. A ked ho necham v nohavickach v zahrade alebo naheho tak mu to tecie po nozickach a vobec mu to nevadi 😀 este kuka ze preco ho utieram. Ja to vnima tak ze proste neprisiel jeho cas, tiez som si myslela ze v 18M sa odnaucime ale nasilu sa nic neda robit a je to naozaj velmi individualne ako rychlo sa rozne veci dieta uci.

kefin
16. júl 2010

Zelmirka- já netvrdím, že už učím, aby teď bylo moje dítě bez plen, jen jsem ve svém okolí našla dost dětí, které od toho cca roka a půl přes den bez plen fungují, jasně, že se ne vždy samy pítají, to spíš mamina si vzpomene a dá dítě vyčůrat. a neboj jedno dítě už jsem na nočník naučila- nejmladšího bráchu, zatímco mamka chodila do práce, tak vím, že je to práce, ale jde to.
nechci nikoho napadat, jen vyjadřuji svůj názor, že já chci svoje dítě odplenkovat co nejdřiv, si myslím, že i pro dítě je to příjemnější.
každopádně se to časem naučí všechny děti, že 😀

evi3
16. júl 2010

Kefin 😉 , dcéra bola v látkovkách, s nočníkom sme začali skúšať keď sa vedela sama posadiť, chcela som ju čo najskor odplienkovať začala som vlani v lete a priebežne skúšala ... a podarilo sa až teraz. Zo dňa na deň, žiadne pocikané kreslá a gauč 🙂.
Niektoré dieťa je k spolupráci ochotnejšie, niektoré má od mala svoju hlavu. A s tým nenarobíš nič, nasilu to význam nemá, skor to može uškodiť.
Takže všetkým hodne trpezlivosti 🙂

zelmirka1
16. júl 2010

ja som to pochopila @kefin ze este neucis, ja som si tiez myslela ze ked pride leto ako maleho naucim byt bez plienok, ale zistilia som ze tak rychlo to nejde. A moja mamina tiez tvrdi ze to jde, ale ked skusala s malym tak to neslo.
Inak mam okolo seba maminy ktorych deticky su bez plienok, zaujimave ze vsetko su dievcata tak neviem 😀 ci su sikovnejsie, ale naozaj je to velmi individualne a pracujem v materskom centre takze to rozoberame casto...vobec to nezavisi od toho si mamina je trpezlivejsia a da si viac prace, chodia maminy ktore sa snazili dokonca niekolko mesiacov, cely program podriadili tomu ze chceli odnaucit dieta od plienok a neslo to dieta sa naucilo az v urcity moment kedy bolo samotne psychicky pripravene. A poznam take ktore sa naucili velmi rychlo a velmi skoro a maminy mi potvrdili ze ani nevedeli ako. Tak ako kazde zacne inak sediet, chodit, rozpravat tak to plati aj pre pytanie sa na nocnik.
@evi3 uplne chapem, nasilu to fakt nejde, ja napriklad mam pocit ze maly stale nepochopil to pytanie dopredu, zatial nerozprava len ukaze ked uz ma v plienke. Ale nestresujem sa, ved este je kus leta pred nami a urcite sa nauci skor ci neskor tiez. 😉

crysmile
16. júl 2010

@zelmirka1 paci sa mi co si napisala.. 🙂
neviem ci dievcatka su sikovnejsie, ale dcerkin kamarat sa oducil od plienok kvoli tomu ze mu rezali pipika a zacal si to uvedomovat, ze pri cikani ho to stipe.. ja si myslim ze tam ide hlavne o to co tym detickam prechadza v hlavickach.. oni si to jednoducho musia sami spojit..
a co sa tyka latkovych plienok a odplienkovania... nemyslim ze to ma nejaky vplyv, dieta si v latkovkach moze na mokro zvyknut, jedine co robime je ze prebalujeme castejsie.. ja som latkovky pouzivala kvoli citlivej pokozke dcerky.. a aj kvoli ekologii, nie kvoli tomu aby sa skor odplienkovala..

jankapiknova
16. júl 2010

@zelmirka1- ja mam chlapčeka a odnaučila som ho teraz,skusila som jak každy hovori že cez leto nechat bez plienky a podarilo sa a dost rychlo 😕 ale na noc ešte davam aj ked sa dost krat stane že aj ta je sucha. Cez den je už stale bez plienky,len vonku niejak nechce cikat,radšej vydrži domov 😕 😉

zelmirka1
16. júl 2010

@jankapinova to je super, mas sikovneho chlapceka a ako si to robila ? nechala si cely den bez plienky a stale prezliekala ? aj vonku ked ste boli ? ja ho nechavam tiez na zahrade ale ked ideme von kocikom tak dam plienku.
ucila si na nocnik ci na zachod ?

meleri
17. júl 2010

zrovna dneska jsem četla že dokud dítě neumí víceméně samo chodit do schodů tak prý neumí ovládat svěrače, ale co je na tom pravdy?? každopádně u nás je to furt marné....

jankapiknova
17. júl 2010

@zelmirka1 - najskor len doma bol napr.doobeda 2-3 hodiny bez plienky,potom sme išli von a dala som mu plienku,vratili sme sa a zas som ho nechala bez a pod. Chodi len na velke WC,moc som neprezliekala,lebo som ho aj sama od seba dala a vycikal sa na WC a vždy som mu pri tom hovorila že aj mamina s ocinom tu cikavaju a ked sa vycikal vždy sme dali ruku na to(capli sme si ručičkami o seba). ale on to velmi rychlo pochopil a hned hadam o 3-4 dni aj sam kričal že cikat. Tak ked doma bol taky rychli priebeh tak som ho začala aj von brat bez plienky,ale ako som už pisala tam radšej vydrži jak von cikat,ale pomaly si aj na to zvyka 😉 Po pravde za cely mesiac mal asi 2 nehody(cikanie). Myslim že to je len za to že to rychlo pochopil. Držim palčeky aj vám 😵

aalinka
17. júl 2010

@meleri to o tych schodoch som citala aj ja, a mozem povedat ze u nas to aj tak nejak bolo, zacala sama chodit po schodoch a zo dna na den sa zacala pytat na nocnik, takze je mozne ze to ma nejaky suvis 😉

jankapiknova
17. júl 2010

po pravde aj naš maly sa pyta asi mesiac aj niečo a tiež sa nechce už držat za ruky a chce chodit sam po schodoch vv činžiaku. yvlaštne ale može na tom niečo byt 😕

u2jana
17. júl 2010

s tými schodmi som to čítala aj ja, ale neviem, po schodoch behá sama, ako lasička 🙂
a ešte sa nepýtame, chodíme od pondelka bez plienok, vonku aj vnutri (akurat na nakup jej dávam plienku)
cikame do WC, utierame mláčky :P
včera sa vykakala v záhrade do trávy - ale aspon si dala dole gatky - takze asi pomaly napredujeme
aj ked pri tomto, odvykaní je to tažko povedať

meleri
17. júl 2010

aalinko,

no teda tak to asi pravda bude! no malý do schodů jde za ruku ale hoodně špatně.... 😅 nechám to být kašlu na naše...věřím i tomu co říkala doktorka, že v tomto jsou dnešní děti pozadu oproti dřívějším generacím.....
dokonce sem četla že i děti indiánů ( a ti musí být přece s holým zadkem furt) ovládají čůrání až kolem 3 let!

meleri
17. júl 2010

jako naši mě s tím prudí jak my jsme byli bez plen v 18 měs a někteří prý v roce!! 😕 tak nevím je to fakt pravda nekecají trochu s odstupem času...

vendulka
17. júl 2010

@meleri no ja byla uplne bez plin, i na noc ve 13m 😀
nasi male je 16m a jeste jsme s nocnikem ani poradne nezacaly 😀

tynushqa
17. júl 2010

Ahojte,
tak opisem nasu skusenost 🙂
mala uz je tyzden uplne bez plienok, doma aj vonku a aj v noci nosime uz iba gatusky 😀
No u nas to bolo tak ze v roku som ju posadila na nocnik a vobec tam nechcela sediet sa mi postavila a vycikala sa o kusok vedla na zem...tak som si povedala nebudem ju hlavne nutit. Po mesiaci som ju skusila zase posadit, najskor po prebudeni pekne sa mi hned vycikala, ked videla aku mame vsetci radost, tak skoro zakazdym ked som ju potom posadila nieco urobila. Potom si sama zatlieskala 😀. No a viem ze prvy den sme sa 3x vycikali na druhy den bolo aj kako a odvtedy kakala len do nocnika. Plienky som jej vsak nechala este aj cez den, len ked som si spomenula tak som ju dala na nocnik. No a teraz nedavno sa zacala konecne pytat. My este teda vela nenahovorime, ked jej treba zavola mamaaaaa a urobi zvuk ako keby tlacila 😀
A mozem povedat ze od roka sme nosili latkovky a viem urcite ze nam to pomohlo. Lebo ked som malej dala na noc jednorazovku tak bola pocurana az az a ked som jej dala latkovu tak bola malokedy vobec pocikana.

A k tym starsim generaciam, tiez mi mama hovorila ze sestra bola bez plienok uz v 14 mesiacoch lebo musela ist do jasli...

ined77
17. júl 2010

ahojky 🙂 ,
také v současné době válčíme s plenkama a bez 😀 a tento článek mě krásně uklidnil a povzbudil 🙂
http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/koj...

ined77
17. júl 2010

a ještě mě napadlo 🙂 ...nemáte prosím někdo radu, jak přimět drobečka aby čural venku??? 😅
nechce se nechat nalákat na nic ☹ ...dnes už už to vypadalo, že bude počuraný stromek a na poslední chvilku se šprajcl a hotovo 😅 .
předem moc děkuji 🙂

meleri
17. júl 2010

ined,

dobrý článek! četla jsem ho, hlavně o tom období vzdoru, ach jo, ale toto období může trvat ještě dlouho!

vendulko,

ty jo! tak podle mamky jsme byli v 18 měs ale až ve dvou letech pak i v noci...

ribizek
17. júl 2010

@jankapiknova - no,mame to rovnake. Ani nas nechce cikat vonku. Ak sme blizko,caka domov,ak ideme dalej,beriem nocnik.Ale vonku na stojaka alebo na cudzom wecku bez nocnika nehrozi. Noc teraz neriesim,lebo je tak teplo a casto pije. Ale co,vsak aj to raz bude 🙂

imarikai
17. júl 2010

@ribizek my sme maleho dávali pár dni vonku cikať ako dievčatko až potom sme skúsili po stojačky skus najprv tak

ribizek
18. júl 2010

@imarikai -aj my,ale nechce ani tak:(. Nezabralo ani cikanie do travicky,na kamienky, na mravcekov... Ihrisko mame pri dome,to vydrzi,ostatne zatial zvladame s nocnikom.Az tak velmi mi to nevadi.

ined77
18. júl 2010

@meleri 🙂 ...no právě, to období vzdoru 😨 😅

@imarikai 🙂 ..i tak jsem to zkoušela a nic 😒 😅 ...snad to časem přijde, jen doufám, že ne třeba v lednu 😀 .