Ako malú naučiť chodiť na nočník?

ivanka223
9. aug 2007

Ahojte mamicky, mam zasadny problem, dcerka ma 18mesiacov a prestala chodit na nocnik. Ked ho vidi, ma strach a krici, ani si tam nesadne. Ked bola mensia asi mala 10mesiacov tak v pohode chodila na nocnik, cez den aj 4krat a asi za 5mesiacov akokeby utal! Ani vidiet. Dakujem za odpovede, ako na to! 😅

kili
21. jún 2008

martina, keď ju dáš na ten nočník, tak jej povieš to e-e-e? aby vedela, že vtedy už môže?

katja, vivím, že nie si pripravená. Ja som ten citát nechcela napísať ako argument, skôr ako konštatovanie

martinaema
21. jún 2008

no jasné a ked sa popišá ukáže si zasa na plienku a hovorí to a ked sa jej opýtam kam mala piškať tak ukazuje na nočník. Preto myslím, že to chápe, len sa jej do toho zrejme nechce. A pritom je úplne šťastná ked ju nechám bez plienky ☹

jetynka
21. jún 2008

Ahojky malá sice neumí pravidelně na nočník, ale osvědčená metoda kámošky.Byli na návštěvě malý viděl na wc barevné prkýnko s dětskými motivy a od té doby nechce jinde na záchod, obrázky ho přímo fascinují, hodně zdaru, rozhodně malou nenuť,

katja78
21. jún 2008

kili, na čo mám byť pripravená? Mňa nezaujímajú tvoje konštatovania, chcem argumenty, dôkazy, medicínsky alebo empiricky podložené.
Povedz mi, prosím ťa, či sa touto metódou dá dosiahnuť, aby dieťa DO JEDNÉHO ROKA vedelo dokonale (na 100%) zadržať nutkanie na močenie alebo stolicu. Lebo ak o toto nejde v bkm, ale o postupné privykanie na život bez plienky (či už sú na to dôvody hygienické, alebo ekonomicko-sociálne), tak o to nestojím.
A ešte jedna otázka, ako (zrejme autor tejto metódy) prišiel na to, že deti už od narodenia vedia ovládať zvierače,
len časom pri používaní plienok na to zabudnú a musia sa to opäť učiť (to totiž tvrdíš ty)?

kili
21. jún 2008

ospravedlňujem sa, že som zabrúsila do tejto témy, kde akékoľvek vysvetlovanie nemá zmysel 😔

katja78
21. jún 2008

Tak takúto odpoveď som nečakala 😒
Znamená to, že bezplienková metóda je iba pre maminy, ktoré NECHCÚ VEDIEŤ, PREČO by nejaká alternatíva mala byť pre ich dieťatko lepšia?
Prečo mi nechceš odpovedať na moje otázky?

katja78
21. jún 2008

Alebo sa spýtam inak.
Máš dve detičky, predpokladám, že im nedávaš plienky, vysvetlii, prosím ťa, ako to celé prebiehalo u vás.
Ja viem, že je veľmi plodná téma o bkm, ale nemám čas v nej listovať.
Ďakujem.

kili
21. jún 2008

katja, všetci, čo praktikujú bkm vedia, prečo je to dobré. U teba som proste mala pocit, že nech ti človek napíše čokolvek, tak to nemá zmysel, lebo aj tak neuveríš a "chceš dôkazy". Čo ti mám poslať Adamka 😕 😀 , lebo fakt iný dôkaz ti nikto nedá. Najväčší dôkaz je spokojné dieťa.
a prečo nestojíš o postupné privikanie na život bez plienky 😕 , nejak tomu nerozumiem.
a žiaden autor tejto metódy neexistuje, táto metóda sa totiž praktikuje od jakživa, ibaže sa na ňu zabudlo a používa sa len v necivilizovaných krajinách, takže o žiadnu novinku nejde.
ďalej "bezplienková metóda" je zavádzajúci názov, že deti nemajú plienky, aj keď časom k tomu deti dospejú, zo začiatku ich používajú všetci, výstižnejší je org. názov, v preklade je to Prirodzená hygiena kojencov. Naši samozrejme plienky majú a počúraných je celkom dosť, pokakaných pomenej.
Jedna z najväčších výhod je, prečo sa to oplatí praktikovať aj keď počúrané plienky sú je, že dieťa zvyčajne netrpí kolikami, lebo sa na nočníku vždy vyprdí. To akoby ste masírovali 20x denne, čo nikto nerobí a aj keby robil, efekt nie je taký.
Skeptikom ale aj 100% odporcom odporúčam pri ďalšom bábätku to skúsiť a potom tvrdiť, že to je blbosť.
Ten citát, čo som tu chcela napísať mala byť reakcia na to, že proste neveríš, že sa dá vychytať 100% čúrania. Mne na inej diskusii neverili, že Adamka poslali domov z váhou 1730g a preto vyhlasovali, že deti nemám a všetko si vymýšlam. Čo už na toto má človek povedať ako len: "Vašu píču sem taky nevidel, a verím, že ji máte" 😀

berynka
21. jún 2008

Ahoj holky, trochu bych se zapojila to této diskuze.
Na problém učení batolete na nočník je nepočet názorů a úhlů pohledu stejně tak jako na stravu, výchovu či zábavu. Proto nechci, aby to vypadalo, že si myslím, že některý postup či metoda je špatná, či naopak zaručená a bezvadná. Chápu, že většina maminek se snaží přistupovat ke svému dítěti s maximální zodpovědností a zároveň se to snaží zkloubit s tím, jak jí určitá věc vyhovuje.
V doměnce, učit dítě na nočník až v okamžiku, kdy si samo uvědomuje, že se mu chce a nikoli ve chvíli, kdy pouze ví, že když kaká nebo čůra, že by mělo sedět na nočníku, mne utvrdil sám slovutný prof. Matějček 😎 . Tuto problematiku příznačně nazval Nočníček, aneb první nápor kultury. A uvedl dva zdánlivě nesouvisející průzkumy:

Jeden významný americký psycholog E. Erikson prováděl šetření vývoje dětí indiánského kmene Siouxů. Lidé tu žili dosud jednoduše, v chatrčích s podlahou z udusané hlíny. Malé děti do dvou let věku mohly svou potřebu dělat kdykoli a kdekoli-nebylo moc obtížné všechno pravidelně vymést a vyčistit. Ve dvou letech však bylo dítě podrobeno důslednému nácviku udržování čistoty a výsledek byl překvapivě rychlý a trvalý. Denní i noční pomočování starších dětí (jak je známe u nás) je u Siouxů prakticky neznáme. Počkají si totiž na dokonalou zralost nervového systému, potřebnou u dítěte k takovémuto náročnému nácviku.

Šetření prováděná v našich kulturních poměrech ukazují, že kolem 15měsíců velká většina dětí už je schopna přijmout základní princip učení, tj. posílení dobrého výkonu odměnou. To je základní podmínka. Druhou podmínkou je patřičná zralost organismu. Kapacita močového měchýře je nyní taková, že pojme větší množství moči, přičemž ovládání měchýře pokročilo natolik, že dítě vydrží suché už třeba i několik hodin. Velkou většinou si už i samo uvědomuje plnost močového měchýře a potřebu uvolnění.

Toto všechno píšu z toho důvodu, aby maminky 10,11, 12, 13, 15, 16... měsíčních ratolestí nepropadaly panice, že nočníček ještě není jejich kámošem a hlavně se nenechaly znejisťovat někým (kamarádkou, tchýní, švagrovou...), kdo pyšně tvrdí, že jejich děťátko od roku nevidělo plenu. Ale to bychom mohli/y začít probírat tzv. kočárkové závody a to je jiná kapitola 😉 .

martinaema
21. jún 2008

berynka - pekne napísané 😉 Ja by som si z plienkovania a nočníčkovania ešte ťažkú hlavu nerobila, keby u nás každé prebaľovanie nevyzeralo ako boj na život a na smrť ☹ A to si krpatú najskôr ešte musím chytiť, lebo tá ked vidí plienku, zdrhá ako o preteky.

berynka
21. jún 2008

martinaema: jo, tak to známe 😠 . Budu se asi muset naučit malou přebalovat, když sedí. Máme období... přebalování, oblíkání, jídlo je naprostá ale naprostá ztráta času a mami, nezdržuj mě 😎 !

katja78
21. jún 2008

kili, je mi to strašne ľúto, že moje otázky nevieš spracovať ☹
1/ pýtam sa stále na deti do jedného roka
2/ nemusíš mi posielať Adamka, stačí, keď napíšeš:
- kedy si u neho začala s bkm,
- ako si sledovala jeho signály,
- akú si mala zo začiatku úspešnosť,
- AKO ČASTO SI MUSELA PO ŇOM UMÝVAŤ PODLAHU,
- za aký dlhý čas sa začali predlžovať intervaly na takú dobu, že si ozaj stihla zachytiť celé ciaknie,
- ste dnes už spolu tak zohratí, ŽE NEPOUŽÍVATE PLIENKY VOBEC?
3/ maminky tu písali o svojich deťoch, že aj u ich ratolestí, ktoré používali plienky stále, ten zlom prišiel náhle, aj bez cca 2 roky trvajúceho nácviku typu bkm
4/ preto nestojím o postupné privykanie si od plienok cestou "prirodzenej hygieny kojencov", lebo to ide aj cestou menšieho odporu
5/ aj moje dieťa je spokojné a zdravé, takže to je zasa môj dôkaz 😉

Prečo by som nemala chcieť dôkazy, keď niečomu nerozumiem? Zvedavosť je prirodzená ľudská vlastnosť. 😀

johanda
22. jún 2008

katja, ptala ses Kili, ale nevadí, odpovím i já
1.4 měsíce
2. prostým pozorováním a fyzickým kontaktem, v kontaktu úspěšnost 95 %, pozorováním tak 60%, úspěchy cca po 3 týdnech
3. v kojeneckém období nikdy, v batolecím (lezoucím, běhacím) občas, ne více než u starší plínkové dcery
4. u staší dcery náhlý zlom nepřišel, postupně potřebovala stále méně plen, až jednou přestaly být třeba zcela, mladší dtto, jen dříve
5. bkm není cesta odporu, není na ní nic násilného a pokud o ni nestojíš, je to o.k., jen bych se vyvarovala příliš zásadních soudů, pokud sbych s věcí nebyla dokonale obeznámena
6. děti bez plen i s plenami jsou obvykle spokojené a zdravé - na takovéto bagatele přece zdraví a spokojenost dětí nestojí, toto tvrzení není argumetem pro žádnou metodu nácviku na nočník vyjma přivazování k nočníku a bití

btw, zkusila jsem jednorázovky, látkové plíny a bkm a poslední eventualita mi překvapivě přišla jako nejjednodušší, přesto, že prakticky od konce šestinedělí pracuju.

dadka212
22. jún 2008

My sme začali s nočníčkom až pred 4 dňami lebo dovtedy ho odmietal a na moje počudovanie už doma nenosí plienku iba keď spinká a keď ideme von.
Náznaky sú také, že si začne obchytávať pipíka a kričí mama, alebo si ho len chytá a pozerá na neho 😝 vtedy viem, že sa niečo chystá dám na nočník poviem cikaj a on ciká 🙂
Len ešte nechce do neho kakať, to si prinesie plienku a dáva si ju na riťku a hovorí dam, to znamená aby som mu dala plienku lebo ide kakať 🙂 on sa totižto svojich hovienok bojí preto nechce kakať do nočníka, ale snáď ho aj to čoskoro prejde a zvykne si 🙂

bubba
22. jún 2008

po 2 tyzdnoch serblikovania sme presli na "zachodovanie"...anucili sme sa aj vydrzat a to takym sposobom ze najskor som behala vsade s nocnikom,potom som ho postavila na jedno miesto a ked zahlasila"cikaaaat"urychlene sme sa tam premiestnovali,potom sme sa tam premiestnovali pomalsie a potom sme kupili dosku na zachod a teraz ked treba ist na wecko tak si tam pekne zajde pomaly,cestou este pozbiera hracky,s ktorymi chce zdielat svoj momentalny uspech 😀 ,potom ju pridem pomaly vylozit a ked sedi tak sa vycika...este neviem ako dlho by vydrzala ale uz toto je uspech..
ja si tiez myslim,ze zvierace u malych deti sice funguju,ale mozog nestiha zachytit signaly,lebo ma toho dost aj bez toho a okrem toho deti by mohli zacat chapat okolo roku ale rozmaznavame ich"superkvalitnymi "plienkami ...akoze najlepsi vynalez pre mamicky,ale aj pre deticky 😀 potom sa im nechce povedat,lebo su pohodlne...je im teplucko,makkucko,suchucko.... 😉

sandra81
24. jún 2008

Zajimalo by me co si myslite o tom, jak se pise, ze dite do 18 mesicu jeste nemuze ovladat sve curaci a kakaci svaly takze kdyz se pry vycura na nocnik nebo zachod je to spis nahoda.
Me dceri je ted skoro 16 mesicu, momentalne trenujem trochu ee na nocnik, dnes se vycurala poprve na zachode ale nevim zda to nebyla spis nahoda. Je ale hodne vnimava na svuj vek, hodne a srozumitelne mluvi a rozumi snad vsemu co ji reknu.
Mate nekdo nejake tipy jak zacinat atd?

jajinak
25. jún 2008

Sandro,říká se to,ale není to pravda.Když se začne brzo,tak si to dítě dřív nebo pozděli zafixuje a pozná,co se po něm chce.Zkoušej to pokaždé,když se vyspí,pak třeba když jdeš na wc ty nebo prostě vždycky,když máš pocit,že by se jí mohlo chtít.Chce to vysledovat a časem bude třeba dávat signály,kterých si ale nevšimneš,když dáš slepě plenu a za 3 hod.jí vyměníš,že jo.Chce to trpělivost a určitě to půjde.Držím palce. 🙂

zuzu13
25. jún 2008

ahojte, sandra, myslím, že je to individuálne...ale 18 mes. dieťa už určite vie aspoň čiastočne ovladať svoje ... svaly, Lucka sa pýta na WC už veľmi dlho a teraz je to už týždeň čo je úplne bez plienky...aj v noci...
začni pomaličky a hlavne keď bude chcieť ona...aby sa z toho nestala katastrofa, my sme vždy tlieskali, chválili, tuľkali, ke´d sa vycikala, no a hlavne som jej vždy zdôraznila, že už je veľká ako maminka a ocko keď sa pekne vyciká do záchodu/šerblíka/, myslím si, že to dieťatko veľmi motivuje...
a ako píše jajinak, skúsiť to robiť po nejakej činnosti...po papaní, pred spaním, po spaní...určite si na to zvykne a bude z nej veľká baba...ako maminka 😉

evka39
25. jún 2008

ahojte,ja len chcem prispiet mojou skúsenostou.Emka si nechcela na nočník sadnúť ani za svet ..vyzeralo to u nás tak beznádejne s odučením od plienok a nevedela som ako a kde začat až raz samej sa jej podarilo vykakat do záchoda a tolko radosti sme spravili okolo jej hovienka 😀 že bola na seba straaaaaašne pyšná a od vtedy /sú to dva týždne čo je suchá/mali sme len jednu nehodu včera ale to sa dá prepáčit aj cez noc sa nepociká.Čiže ja verím tomu,že dieta musí na to dozriet a príst samo..Ale to je MOJ názor...Krsniatko,ktorá je v Eminom veku sa "pýta "už vyše polroka a má viac nehôd ako Emka..Každé dietatko je iné takže ja neodcudzujem nikoho metody,,každá maminka vie ako na svoje dietatko...Chcela som len prispiet našouskúsenostou...Tak nech sa vám darí 😉

sandra81
28. jún 2008

Tak jak jsem psala ze se nase mala (15 mesicu) poprvy vycurala do zachoda tak to byla asi fakt jen nahoda. Chtela jsem se zeptat zkusennejsich, co mam ted delat, kdyz mi na zachode vubec nechce sedet a ani na nocniku. Vypada to jakoby ji ta "hra"na curani prestala bavit a ja nevim teda jak dal? A vubec, nechavate v dobe kdy dite ucite na nocnik ci zachod behat bez pliny? jak dlouho? a kolikrat se tak vytira podlaha nez jim to dojde??? Budu rada kdyz mi nekdo poradi, dik moc

jirasek
29. jún 2008

Naše malá přestala až teď (je jí 2roky a 5měsíců) a to jsem jí zkoušela dávat na nočník už od 1 roka a půl na spaní je má pořád ale mně to vůbec nevadí, ty plenky jsem pořád řešila a malá pak ze dne na den začala kakat i čůrat na nočník i na záchod (což dřív ani nápad). Nevím ale myslím si, že dávat dítě, které ještě neumí sedět na nočník není dobrý, většinu co znám a tohle dělali, pak měli problémy, protože když byly dětičky starší, začaly s nočníčkem stávkovat.

marika80
29. jún 2008

Ahojte, ja som nocnik kupila malej ked mala 18 a pol mesiaca. Ked sme videli, ze kaka tak sme ju nan dali a vykakala sa. Ale sama nan nesla. Cikala na dlazku tak sme to nechali tak. Po mesiaci sme to skusili znova a mala uz cika aj kaka sama. Cele odnaucovanie od plienok nam trvalo 5 dni 😀 , ziadne stresy ani pre nu ani pre mna. Teraz mi len oznami ja jej stiahnem gatky a ide sa. Takze ked sa dietatu na nocnik nechce dajte prestavku (mozno neni na to este pripravene) a nemusite tolko utierat dlazku a striehnut na dieta, ci cika alebo kaka 😉.

marselina
29. jún 2008

synek začal chodit na nočníček v roce a čtvrt,v roce a půl jsem neměli plenu už ani na odpolední spinkání,pak jsem ho začala dvakrát v noci budit na nočníček,neměl ještě ani dva roky a byly jsme bez plen uplně.pokud mimi nechce na nočník,tak co skusit záchod?syn měl období kdy na nočník nepůjde a nepůjde a nenadělali jsme nic.nejvíce ho motivovalo když viděl tatínka jak na záchodě čůrá ve stoje,to byla pro něj zábava a najednou chtěl chodit na záchod pořád

zuzkafuny
29. jún 2008

Môj malý sa cez deň pekne pýta cikať a kakať, na spinkanie poobede nám plienočku nie je treba, ale na večer ešta áno... Skúšala som ho budiť, ale nevyciká sa ani keď má plienku suchú a prešlo pár hodín...
Na nočník sme začali od 8 mesiacov, potom sme si dali pauzu, lebo nechcel nočník ani vidieť, po týždni sme sa k nemu vrátili a keď nemal vôľu, tak sme si zas dali pauzu týždeň.
Teraz má nočník blízko seba a ide sa vycikať sám...
Martinka... tak ju neobliekaj a nechaj ju behať holú... veď je teplo... no a keď sa pociká, bude jej to vadiť.
Kili, Johanda... ja som bkm skúšala 🙂
No a Moja Zuzka bola bez plienok už keď mala 1,4roka 😉 🙂

martinaj
29. jún 2008

ja som dnes skusila malu posadit na nocnik a urobila aj bobka aj sa vycikala 😀

sandra81
30. jún 2008

Dik za tipy holky, ted to zkousim na zachod takovym divadlem. Posadim na zachod plysovyho mysaka a vysvetluju a vysvetluju. Takze jsem malou pak nad zachodem drzela ale nic a po chvilce chtela pryc. Doufam ze na to brzo prijde nejak trochu sama nebo ja nevim no .Mozna je na ni jeste moc brzy...?

marselina
30. jún 2008

každé dítko je individuální,některé se naučí brzy a snadno,jinému to trošku trvá,ale také se naučí,tak že trpělivost.

zabga88
1. júl 2008

Ahojte maminky! Nám sa dnes velmi darilo z nočníčkom malá sa mi úplne sama od seba začala pýtať a pýtala sa celí deň. Neverila som vlastným očiam ale potom som uverila. Ja som si už myslela že sa už nedočkám a ona takto pekne sama od seba. 🙂

milhaus
2. júl 2008

vydis, je sikulka

sandra81
2. júl 2008

Zabga, no tak mozna se taky dockam az bude nasi Laure o par mesicu vic. Vidim ze tve je rok a 8 mesicu. My je rok a 4 mesice. Dnes mi pokakala koberec, ale vysvetlila jsem ji ze to musi na zachode nebo nocniku. Tak koukala....no nevim no.
Kazdopadne bydlim v NL a tady to deti uci ja nevim kdy asi az ve 3-4 letech. A to normalne bezne potkam dite ve 3 nebo 4 letech s plinou. Jsou myslim hlavne mamy liny to detem vysvetlovat. Nekdo si mysli ze tak male deti nerozumi ale je to tak ze rozumi opravdu vic nez si dovedeme predstavit.