Ako naučiť 2,5 ročné dieťa na nočník?

sylwi
18. jan 2013

Caute môj syn ma 2,5 roka a odvykam ho od plienok cely den ma len trenky. Keď miu treba kakať povie kaka a vyzlečie si trenky a ja ho dám na šerbel a on nič takto pobehuje nahý asi hodinu/ a pri kazdom kaka ho dam na serbel a on nic/ po celom dome potom si idem konečne sadnúť a dám si raňajky v dome ticho a keď kuknem na koberec tak hovinko rozlicene a aby nestacilo aj na peci na omietke a po parketách. Skoro ma švihlo ukázala som mu šrbele, že tam musí. Raz som ho pristihla ako ciká na koberec tak som rýchlo zobrala a vycikala sa do šerbla - všetko som mu vysvetlila.Nechápem prečo niekde na šerbel ukáže mi naň prstom a povie kaka, ale keď mu treba urobí to inde.Vcera sa vykakal na moju deku ktoru mam na spanie.Plienku nechce vyzlieka si ju iba na noc ju má. Od bud. tyzna bude v jasliach a neviem ci budu ochotný s ním robit to co ja doma. Mate nejake typy ako ho naučiť ísť tam. Nechce sa mi veriť, že by tomu nerozumel alebo to nestihne?Ako ste učili vy vaše deti na šerbel? diky

andrejka1983
19. jan 2013

@sylwi ahoj 🙂 ja ked som zacala oducat od plienky,tak som dcerku ( vtedy mala 1 rok) dávala piškat napr. každu pol hodinu, každu hodinu, aby som ustriehla aby sa nepocikala...a nechala som ju tam sediet aj 20-30 min a pri tom sme jedli alebo sa hrali emoticon jednoducho som chcela najprv aby mala rada sedenie na nočnicku, a vždy ked sa nam podarilo sa vycikať alebo vykakat tak sme z toho spravili taku oslavu, sme sa tešili, tancovali, zakaždým som ju vybozkávala proste aby bola rada a pyšná na to čo spravila...a potom sa za pár dni zacala pýtat sama, že kakááááát emoticon a ukazovala mi že aha co tam je 😀 a zacala tlieskat a tešíť sa....my sme od roka pýtali,a kakali iba do nočnička,.....od asi dvoch rokoch nemáme plienku ani v noci

ccaajjaa
31. júl 2013

ja by som tiez potrebovala radu ako naucit svojho 2rocneho chlapceka na nocnik on mi nan nechce sadat vobec ,aj ked mu cez den peluchu nedavam nic to nepomaha

1mirka10
27. aug 2013

ahojte mi mame ten isty problem .nas maly ma dva plus tri a tiez nechce chodit na nocnik cez leto ked boli teploty tak sa do serbla vycikal aj 3x za seboua tesili sme sa s nim aj sa mu pacilo ze to mohol potom vyliat do zachoda a potom par dni nic apotom znova sa vycika a a od vtedy nic uz mi ani sadat nechce na nocnik.na silu ho nenutim,vobec neviem co robit.A ked som to spominala doktorke tak povedala ze to mu musi samemu cvaknut dovtedy nic neurobim. ☹ V januari budeme mat dalsie babo co to bude plienok ☹

5ulka
27. aug 2013

Ja som maleho na nočnik ani nedostala spieral sa no nemám toľko síl, neriešila som to. Keď bolo pekne povedala som si za mesiac máš 2roky je pekne dala dole plienky vystriehla kedy mu treba a ocikali sme strom- sranda. Len keď má slipky tie ho vedia pomýliť myslí si že má plienku, keď slipy nemá pýta sa normálne. A kakanie na nočník? Nehrozí, Ale do WC ako ,,Kako" čľupne do záchoda je sranda :P Motivovať len nie nútiť a potom chváliť tlieskať.

kukuc2
28. aug 2013

@5ulka ahoj chcem sa len opytat ako rychlo si zvykol aj na to aby sa nemylil na tych slipikoch.lebo moja mala konecne zacala chodit na nocnik.dnes konecne cely den bez nehody ale ako nahle jej dam gatky automaticky sa zabuda ako by mala plienky a vsetko sa kazi.vies mi v tom poradit?ci staci len upozornovat aby davala pozor?zatial po dome beha stale s holou ritou a ide jej to super.zacala chodit na nocnik v stredu pred tyzdnom a dnes fakt krasne jej to islo len uz zacina byt chladno a trapi ma aby neprechladla alebo co.dakujem

mata455
4. sep 2013

Ahojte baby moja mala ma 2 a 1 mesiac a nechce tiez na nocnik este si sama pyta plienku ked sa vycika do plienky da si ju sama dole no horsie je to ze este ked ssa pokaka tiez si ju da dole no nie vzdy to vystihnem a potom to ide sadne tu tam a to je hruza neviem ako ju prinutit na nocnik niekedy sa jej to podari i jej tlieskame aj inak chvalime no nie nadlho potom je to zase v plienke bohuzial sme sa to nenaucili ani v lete ked sme chodili s holou ritou. Niekedy povie "mama pišam " "mama kakam" no uz je to v plienke alebo na zemi uvidime možno to pytanie na nocnik niekedy dorazi aj k nam 😉

alensa
9. sep 2013

ahoj, my máme podobný problém ako kukuc2, odúčame sa od polky mája tohoto roku, ked bolo teplo a bola malá bez gatiek, tak v pohode zakričala cikať a bežala na nočník, pekne sa vycikala alebo vykakala, teraz sa vie ráno vyzliecť, dať dolu plienku a vyliezť na veľké WC a vycikať sa. Plienku máme len na noc a obedné spanie. Problém tiež, ked mám gaťky a tepláky, ked ja nedostriehnem, že ju dám vycikať, ked sme vonka, ideme do obchodu alebo niekam, tak mi kričí cikať, ked už má cvrknuté do gatiek, ten zvyšok potom docikáme na trávu, niekde vonka, ale stáva sa to aj doma v byte, že kričí pozde, a gatky aj tepláky mokré čo stihneme do nočníka, pritom vie si sama vyzliecť, ale vždy čaká na mna, kým jej stiahne. Už nám to trvá dlho,a neviem čo stým. či nie je problém aj v tom, že nemá regulované pitie, má to vždy na dosah a napije sa kedy ona chce. Alebo som ja pochybila niekde. Musím stále so sebou nosiť min. 2 náhradných gatiek a teplákov. Díky za rady

matozazzo
9. sep 2013

Zasadnu chybu robite, ked ucite dietatko najprv vonku do travy a bez gatiek... :( Dieta sa ma zacat ucit na nocnik a s plienkou alebo gatkami, aby si uvedomovalo, ze ide na "zachod"... Ak budeme davat my, bude na to cakat, ak sa netrafime, popisa sa... Musi sa zacat pytat samo, vtedy je spravny cas, u niekoho v roku, u niekoho v 2, v 3...
Usadzat na nocnik, nechat chvilu, nevypisa sa, vzait prec, dieta sa ma odmala naucit, ze nocnik je ako zachod - pridem, vypisam sa, vykakam a idem prec.. je tu o tom vela tem.

kukuc2
14. sep 2013

@alensa ja tiez rozmyslam nad tym ci vlastne robim dobre pretoze ak chcem aby tie nohavice neopiskala tak priblizne kazdu hodinu ju musim zobrat na nocnik povedat jej nech sa vypisa,ona to hned urobi a ide sa hrat.ale ak to necham na nej stale si cvrkne a az tak uteka na nocnik.rozmyslam nad tym ze to posadzanie mnou na nocnik tiez nieje riesenie.nemozem cely cas mysliet na to ze ci cikala alebo nie.musim na to prist sama.ze ked to predtym vedela skor oznamit a utekat na nocnik tak aj teraz to musi ist.ci mam gate alebo nema.ci?moja mala nema este ani dva roky takze ma cas. ale tie moje nervy.no asi to vydrzim zatnem zuby a budem vymienat nohavice.alebo este za pokus by stalo ju trosku nechat v mokrom aby si to uvedomila.tak to pisu v inej teme,ze vraj to je trik starych mam.ze to niekedy zaberalo.

alensa
14. sep 2013

@kukuc2 no ved presne toto isté máme doma, ked to neustriehnem ja a nechám to na nu, tak skoro vždy máme cvrknuté. Niekedy ked nie je ničím zaujatá, že sa nehrá, tak sa vie vypýtať aj skôr.S tým mokrým som to už skúšala, len ona si vie vyzliecť tepláky aj gatky, takže si to dá dole, lebo samozrejme mokré nechce, a bude kludne behať holá. Tiež som si povedala, že to nechám tak, síce zakaždým ked jej ujde, tak ju pohambím, a že ked sa bude pocikávať nebude môcť isť do škôlky, a tak podobne. Nechcem to tiež prehnať, aby sa nám to nejak neseklo. Ved uvidíme, ale niekedy mám aj ja z toho riadne nervy, ked si za den aj 5x cvrkne.

alensa
14. sep 2013

@matozazzo ved mi sme sa najprv učili normálne do nočníka, len ked sme boli vonku, tak sme museli do trávy.len ešte sa nevedela sama vyzliecť, tak vždy kričala na mna, ale pýtať sa pýtala, napríklad ked sme mali pre istotu aj plienku na von, ked sme ešte len začínali. Len už ked boli horúčavy, tak bola v byte bez plienky, tak sa bežala sama vycikať. Ved uvidíme.

kukuc2
15. sep 2013

@alensa som zvedava ako sa to vyvinie ale je to riadne na nervy

misko22
25. mar 2014

Ahojte poradte mi niekto mam 2,5 rocneho syna a ucim ho na nočnik ale nedari sa mi plienku mi nechce a do nočníka sa vycika len na velke pytanie sam sa mi nepyta ked sa pocika alebo pokakak trak pride za mnou ze je pokakany alebo pocikany skusam to i po dobrom aj po zlom ale na neho nic neplati

ivushka19
25. mar 2014

@misko22 Myslim, ze len trpezlivost. Je super, ze si uvedomuje, co je mokre a co suche, ze mu vadi, ze je v tom mokrom. Nam to trvalo asi mesiac a mohla som sa spolahnut, ze sa mi nepocika, pekne sa pytal, vzdy oznamil.... O par dni na tom sme nemali ani plienku na noc...

zara0201
25. mar 2014

@misko22 Ked nechce plienku davas mu ju nasilu? Napr. ked idete von alebo do mesta? Mne odporucili- raz vziat plienku a nedat uz nikdy. Odplienkovani sme cca 2 tyzdne, maly ma 2r 4 m.

damuska
27. jan 2015

@kukuc2 Ahoj, mohla by som sa spytat ako si to nakoniec poriesila s malou ohladom toho cikania do nocnika? My mame presne ten isty problem. Mala vsetko vie, kde sa cika a kaka, vie sa vyzliect, obliect nazad, akurat sa pyta uz vtedy ked jej cvrkne alebo sa uplne pocika, ked na nu davam pozor a kazdu hodku alebo pol hodku ju dam na nocnik tak sa pekne vycika vpriebehu chvilky a potom sa zase hra atd. cely den, ale ked ja daco robim a zabudnem tak za mnou dobehne pripadne ide k wc a krici mami cikat ale uz ma mokre aj gate. Tak som ta chcel poprosit o radu, ze ako si to nakoniec riesila. Uz som z nej trosku na prasky, bo fakt vsetko vie, aj nohavicky nosi rada, aj plienku uz nechce ale ked sa ma pytat sama tak to je fakt problem.

kukuc2
27. jan 2015

@damuska mam pocit ze to vyriesila skolka.nakazovala som jej ze ju tam nema kto prezliest a ze si musi davat pozor.a verim ze aj si niekedy cvrkla lebo prisla so smradlavymi gatkami,ale nie az tak aby si to niekto vsimol a prezliekol ju a tym padom asi jej to zacalo vadit a bezala skor sama lebo vedela ze tam niesom a nema tam ani svoju skrinu s vecami .ale tiez jej poviem ze ked si si crkla tak ostanes taka mokra a asi dvakrat som ju tak nechala a povedala som jej ze uz ju nebudem tolko prezliekat a ze ked si cvrkne tak nech sa ide prezliest sama ale hoci kedy sa jej to este stane lebo hranie je prvorade a stoji pri puzzlach a stiska nozky a az ked na nu kricim ze padej pisat tak az potom uteka.a este teraz jej stale rozpravam ze nech si dava pozor lebo nahradne gate nemam ze bude taka pocikana alebo ze pojdeme hned domov ked sa pocika.
a kolko ma tvoja mala?lebo moja ked mala dva roky tak sa jej to stavalo pravidelne.

damuska
27. jan 2015

@kukuc2 vdaka za odpoved, my sme mali akurat minuly tyzden 2 roky a od februara ide do skolky tak dufam, ze jej to teda nejak dojde, ze ani ostatne deti sa nepocikavaju

sofiadurovic
9. feb 2015

ahojte mamičky už neviem čo robiť malá má dva roky a osem mesiacov má obdobia pár dni v kuse sa pekne pýta všetko je ok potom ako keby sa na to vykašlala buď sa vypýta už neskoro cvrkne si alebo sa úplne pociká a najviac ma ide rozhodiť keď mi to ani nepovie ako je možné že občas tomu krásne rozumie a funguje a občas to má doslova na háku neplatí nič nech sa snažím ako chcem a ďalšia vec je že v noci máme ešte plienku lebo nevydrží suchá aj poobede keď spinká podľa mňa je už dosť veľká na to aby tomu rozumela a keď jej to hlavne niekedy úplne v pohode ide toto mi ináč robí asi pol roka od kedy sa naučila na nočník ☹ ☹

sofiadurovic
9. feb 2015

a aby som nezabudla kaká krásne len na šerblík 🙂 🙂

xbeatrix
28. apr 2015

Kto by mi vedel poradiť ako naučiť na nočnik 2,5 ročneho dnes bol cely deň bez plienok a bolo to na nervy pocikal sa a jemu to vôbec nevadilo,že je mokry tak som ho prezliekla posadila na nočnik samozrejme nevycikal sa a toľko čo som ho obliekla behom 5 mimut bol pocikany a toto sa opakovalo až do večera už som chytala nervy 9xsom ho preobliekla neviem čo mam robiť či tomu nerozumie?ale je dosť mudry na ine veci 😕

zuzik22222
20. okt 2015

@xbeatrix ahoj,,ako vam to ide?alebo ste uz odplienkovany?toto iste mame my,moj ma 2 roky 2 mes.uz som ho davala asi pred 5 mes.na nocnik,vzdy posedel ale nic neurobil,skusali sme v lete naholo,tak to mi zadrziaval,teraz od minuleho tyzdna sme isli natvrdo odnaucat,no to iste,na nocnik nic a ked som dala slipky,tak za hodinu 5x prezleceny,som trpezliva,lebo krikom nic nvyriesim,prave naopak,potom mi povie kaka-a ked sa pytam,ci treba tak povie ano,a ked hopa,zas nic neurobi,na noc mu dam plienku a vtedy sa pokaka,teraz po 5 dnoch pre zmenu neopisa ani slipky,ale zadrziava,nepytam sa ho ani casto ci mu treba,lebo mam pocit,ze mu to skor vadi,vie kde sa pisa a kaka,dokonca ide aj na zachod postavi sa na schodik ale nic neurobi,splachne,umyje ruky,ked vidim,ze si pisulaka chyta tak sa ho pytam,ci treba,povie,ze nie a ked mu dam plienku,lebo sa mi zda,ze ked 3--4 hod nic a vzdy si ho chyta,tak neriskujem,ze ho bude boliet mechur radsej mu dam plienku a plienka plna-takze este asi trosku casu potrebuje,ale urcite neprestaneme slipkovat a hopat, on sa nauci 🙂

miskoskulko
20. okt 2015

http://primar.sme.sk/c/4116395/odvykanie-od-pli...
zaujimavy clanok, mozno pomoze 🙂

zuzik22222
20. okt 2015

@miskoskulko ano dakujem,v podstate som vsetko vedela,precitala som si nejedn clanok 🙂 ale je to asi tak,este mu to nedozrelo poriadne v hlavicke 🙂 lae zas,ked je pokakany a ma plienku,tak povie,ze kaka,ale nevadi,nerobim stresy ani nic,kazde dieta je ine a verim,ze moj huncut sa bude pytat,ci to bude o mesiac alebo pol roka 🙂 a chvalime vzdy aj ked nic neurobi,jedine pri com sa sa prichytila bolo,ze som mu uz viackrat povedala,ze jeho dvaja kamarati uz pisaju a on nie,no nechame vsetko pekne plynut,on vie ,kedy je pripraveny,nocnika sa neboji,vie co sa tam robi,takze ono to pride,dakujem za clanok 😉

xbeatrix
20. okt 2015

@zuzik22222 No my sme už bez plienok ja som to potom nechala tak lebo som nemala na to nervy a povedala som si,že ešte asi neni na to čas a skusila som to znova po mesiaci a pol a bola som prekvapena ako mu to potom išlo stale som sa ho pytala či ideme cikať a davala som ho každej pol hodinky na nočnik a behom tyždňa sa to naučil vtedy som zistila že to neteba prehaňať že každe dieťa je ine tak ani to nesiľ ono to pride samo no my ešte v noci plienky mame a asi ich budeme mať dlho

katrin21
20. okt 2015

@sylwi 2,5r dieta uz davaj na velky zachod s podsedakom.. bude mat pocit, ze je velky, ako dospelaci a tí chodia na velky zachod.. u mojej dcery to zafungovalo, vyskusaj. Serblik ju nebavil,ale ked videla, ze my dospelí chodime na zachod, chcela aj ona a behom par dni sa potom naucila... mala 2r a3 mesiac.. dovtedy to bol pokus - omyl so serblikom.
a rozumiet tomu rozumie až moc, neboj sa. len si robi , co chce.

tina2014konik
18. feb 2016

@xbeatrix zkus trenovaci nohavicky. Nam velmi pomohli. lebo ked som dcerku nechala behat nahu, tak sa pocikala kade tade, a na nocnik nechcela ani sadnut. Ked som jej dala tieto ( švrstvove nohavicky), tak jej to mokro zacalo vadit a to bol asi ten spravny moment vysvetlit, co je mokre a co suche a kam sa cika a kaka...Na zaciatku bolo vela nehod do tych treningovych nohaviciek. Ale za necelé 2 tyzdne sme bez plienok. Vyzeraju takto. https://www.modrykonik.sk/market/detska-spodna-... Kupila som ich viac, po t\ch skusenostiach z prvych dni... ale este mi aj ostalo. Tréningové nohavičkynpre nácvik chodenia na nočník. Zvonku hladká bavlna, vnútri jemné froté. Medzi nožičkami sú zosilnené ďalšou vrstvou froté úpletu. V mieste zosilnenia je všitá priedušná nepremokavá vrstva z PUL.
Ľahko a rýchlo sa obliekajú, ako bežné spodné prádlo.

tina2014konik
18. feb 2016

@damuska skus treningove nohavicky, nam to pomohlo

damuska
19. feb 2016

@tina2014konik ahoj, vdaka, mala nakoniec na to cikanie musela dozriet,sama okolo veku 2aj 3 mesiace sa prestala pocikavat, ja som nechcela aby mala v skolke plienku aj ked to nebol problem, ona nastupila uz od 2 rokov, teraz uz mala tri a nepocikava sa ani v noci, no takze clovek si tym musi prejst a potom uz je pri dalsich detoch mudrejsi 🙂 dufam ze tieto skusenosti este aspon raz vyuzijem 🙂

beznadejna
9. apr 2016

ahojte tak baby vidim ze nejsom sama co bojuje naucit dieta cikat nanserblik...moj bude mat tro roky v juli a s kazdej strany pocuvam ako by uz nemal mat plienky tak ze dobre ..vo februari som mu ich prestala davat..prve dni boli boje a jedy aby si na serblik alebo zachod sadol...neskor si pekne sadal cikat a pomaly sa zacal aj pytat..ale neskor prestal videla som kedy sa krci antak som ho proste zobrala a dala vycikat..a takto to jendodnes ja neviem ci sa uz namna spolieha ze ho dam alebo co trapim sa aj ja..skusali sme odmeny chvilku zabralo no teraz uz som nervozna s toho a uz mu aj pohrozim...tak neviem ani podobrom ani pozlom..neviek ci ho davat na ten serblik alebo nie..jedny povedia ze on sam musi povedat no ked ho necham pocika sa a ked sa opytam cikal si ze nie...podla mna vie a aj vsetko ovlada kde sa cika ,kaka a aj mi povie ze uz sa bude pytat a nic a ked sa ho opytam preco si sa pocikal a nevypytal ze neviem odpovie...druhy zas radia ze mam zajst za detskym psychologom.ja neviem tuto alternativu vylucujem zatial.len ako to bude v skolke potom