Ako naučiť 3 ročné dieťa kakať do nočníka?

janajanajana
13. feb 2009

Moja trojrocna dcerka ma stale problem s kakanim do nocnika alebo WC. Bez plienky je samozrejme uz nieco vyse roka, s malou potrebou nemala nikdy problem, neodmietala ani nocnik ani WC, plienku nema ani pocas spanku. Avsak problem bol, ze odmietala sa vykakat do nocnika, takze na kakanie si stale vypyta plienku, a co je horsie, zvykla si kakat postojacky, co som ja samozrejme vobec za problem vtedy nepovazovala. Ale akokolvek ju vediem k tomu, aby sa vykakala do nocnika, uplne odmieta, skusila som uz vsetko mozne. Dokonca mam pocit, ze ona nevie kakat v sede, takze som skusila dat jej plienku a posadit na nocnik, ani tak sa nevykakala. Poradte, co robit, som zufala.

mamavera
25. jan 2012

@sante81 tak to je super, väčšinou to tak je, lebo prevažná väčšina detí nemá základné návyky, nemyslím len čo sa hygieny týka, ale všeobecne, ale toto nezávisí od materskej školy, ale od povahy dieťaťa

sante81
25. jan 2012

@mamavera chcem dat teraz syna do skôlky, od marca, bude mat 2 a pol roka a tak zistujem od znamych kamarátiek, a vela sa ich zbavilo práve dudla, plienky, naučilo kakat, zaspalo bez dudla. ja skôlku riesim najma preto, aby mu kolektív detí prospel a začal konečne rozprávat, ale to patrí do inej témy. nie sem.

mamavera
25. jan 2012

@sante81 urob si prieskum a nech sa ti podarí vybrať čo najlepšie

sante81
25. jan 2012

@mamavera prajem ti čo najmenej zlych skuseností s takymi mamičkami ktoré dávaju deti do skôlky aby sa ich zbavili a deticky ktoré nevedia to čo by mali uz v skôle dávno ovládat nemôzu za to aku maju matku. môj syn je bez plienky uz od roka a pol, sám jedáva od roka a pol, doma sa mu maxim venujem, a tiez si myslím ze skôlka bude pre neho len +.

mamavera
25. jan 2012

@sante81 ďakujem, to mi je jasné, že deti za to nemôžu, snažím sa im to vynahradiť ako len viem, ale nemôžem zase zanedbávať ostatné deti, verím že sa tvojmu drobcovi v škôlke bude páčiť a že sa mu rozviaže jazýček, mám v triede drobca, ktorý nerozprával do tri aj pol roka, teraz sa nezastavuje,možno len keď spí 😀

33ta1na
25. jan 2012

ked sa mozem pridat tk to je velmi super ze takto pomahame nasim ratolestiam moj maly bude mat v aprili 3 roky ale vobec nechce do nocnika aj ked sa pocikava nevadi muto aj ked kaka do plienok tak sa dalej hraje akoby nic 🙂 vobec mu to nevadiiiiiiiiiiiiiiiiii

norik1
1. feb 2012

@sante81 to je skvele ze mas take sikovne dieta co sa hygienickych navykov tyka. Nemyslim ale, ze ak sa dieta nevie same vyprazdnit a dovrsi vek kedy ide do kolektivu => je to automaticky vina matky a toho, kolko sa mu venuje.
Moj syn ma tri a pol roka, rozprava od dvoch rokov uplne plynule aj s dokonalym "r", ale vyprazdnuje sa len vecer a len do plienky. O nocniku alebo zachode nechce ani pocut. Malu potrebu vykonava od dvoch rokov uplne sam a automaticky, uz mi len oznami. Dokonca si sam umyje a utrie ruky. V skolke nemal nehodu ani raz, pretoze v skolke chodi len na malu potrebu. A ak mu plienku nedam tri dni, tak sa nevyprazdni tri dni. Tak teraz neviem, venujem sa mu malo ked nechce chodit na nocnik s velkou potrebou alebo vela ked rozprava najlepsie z celej triedy?

reruna
1. feb 2012

@norik1 četla jsem tu na MK jednou radu jedné maminky, že tu plenku dávala dítěti do nočníku, aby si zvyklo na kakání do něho, ale zároveň tam byla ta plenka a pak až to šlo (problém byl, že kluk kakal ve stoje do plenky a nechtěl si sednou na nočník ani na WC), tak to zkusili bez té plenky... a samozřejmě neustále chválit a povzbuzovat, netrestat

sante81
2. feb 2012

@norik1 asi si si pozorne neprecítala celu diskusiu ktorá sa tykala len mna a mamavery, ona je učitelka v materskej skôlke a začalo to mojou reakciou na jeden príspevok ze prečo učitelka odmieta vziat do skôlky dieta ktoré sa nepyta kakat - ze si myslím ze je to hlupost, a ze mám v okolí skusenosti s detickami kedy práve v skôlke sa im podarí odučit od dudla, začnu rozprávat, pozičaju hračky, tych príkladov je vela 🙂 ze sama chcem dat kvôli tomu dieta do skôlky lebo nechce rozprávat a potom sme sa rozprávali o tom aké ma dieta hygienické návyky z domu, tak som písala ze za to dieta nemôze ale matka, a to bolo myslené na tému kde zas jedna mamička sa rozčulovala ze prečo by si mali chlapci utierat po cikaní pipíky, ze sa jej zdá ze sa mína v skôlke vela toaletného papiera - tieto nase príspevky suviseli s diskusiou ktorá je teraz uz premenovana, tak ak sa ti zdá trochu vytrhnutá z kontextu, tak to nieje moja chyba - ta temá je myslím stále otvorená pod názvom - hygienické návyky v skôlke alebo potreby v skôlke neviem
mne tiez syn nekaka do nočníka, ale čaká na plienku ktoru dostane večer, písem o tom na predchádzajucej strane, nebolo to myslené tak ako si si to prečítala, chybaju tu príspevky z predoslej témy , dufam ze na vysvetlenie stačí

sante81
2. feb 2012

@norik1 témy su Vázim si prácu učitelov a Hygienické potreby do skôlky a moja reakcia je na príspevok - od mamavery ze su matky ktoré svoje dieta nenaučli za 3 roky nič a potom za 2 tyždne čakaju ze sa v skôlke naučia všetko.

vlasticka185
2. feb 2012

fuuu,ale som si vydychla,ze to s tym nepytanim na nocnik ci wc nemame iba my problem
uz som sa aj s doki o tom rozpravala a vravela ze to chce svoj cas,prvy syn sa mi odnaucil zo dna na den ked mal 2,5 roka,ale Samko uz ma 3,4 r. a bez plienky nechce vobec ostat,samozrejme ked cika ci kaka,o tom ma informuje a ziada sa prebalit,ale ked ho posadim na nocnik ci wecko,robi cirkusy ☹
rozhodla som sa teda,ze tento rok ho uz odnaucim cez leto bezpodmienecne,kedze ho necham behat iba v slipkach ci v plavkach,potom sa mu ten batoh medzi nozkami hadam sprotivi 😀 ,aspon u toho starsieho to tak fungovaloze aj pocas spanku odmietol mat hned plienku,ze mu vadi,tak sme sa dohodli,ze bude suchy ,ked sa zobudi,pred spanim sa este vzdy vypiskal a bolo,...suchy 🙂
co sa tyka tych uciteliek v materskych skolkach aj u nas beru iba bez plienok a teda s hygienickymi navykmi...moj maly koli svojmu zdrav stavu nemoze zatial do skolky a preto sa mu chcem vsemozne venovat,ale chcem Vas poprosit aku literaturu ci pracovne zosity zaobstarat pre maleho?chcela by som sa stat pre maleho takou domacou ucitelkou,aby sa nestalo to,ze ked nastupi do predskolskej triedy,ze nebude nic vediet,alebo ze bude piate kolo u voza
Dakujem za tipy 😉

januschka10
2. feb 2012

Moj maly sa naucil pekne kakat do nocnika a potom sa mu raz stalo,ze sa pokakal do vane. Ale to mal asi 2,5 roka a velmi sa zlakol. Potom mal velky problem s kakanim, aj ked on kaka aj 3x denne. Chcel iba plienku. Kedze som sa nechcela vratit k plienkam, tak som ho postupne zacala ucit kakat na normalne wc a to tym sposobom, ze som ho drzala za ruky, aby sa toho kako nebal. Mala som totiz pocit,ze sa akoby boji, takze by nebolo vhodne, aby to videl v nocniku. Velmi dlho sme kakavali tymto sposobom. Sedela som pri nom a drzala ho za ruky, citil sa istejsie, spolu sme na to kako volali,aby uz cluplo dolu. Teraz uz to samozrejme nepotrebuje,ale niekedy si na to spomenie a ponuka sa mi,ze ma pojde drzat za ruky, ked musim ist na wc, aby som sa tam nebala 🙂

norik1
2. feb 2012

@sante81 ok , beriem, asi som to nepochopila spravne, ospravedlnujem sa 😀

sante81
2. feb 2012

@norik1 to je ok, nič sa nestalo, som rada ze sa to vysvetlilo a ked najdes nejaky spôsob ako naučit syna kakat na wc, tak napís, budem ti povdačna (:

norik1
2. feb 2012

no dnes som to skusila tak, ako som tu vycitala u jednej z mamiciek, dat plienku do nocnika, nech ma psychicky pocit ze ju ma, ale bez uspechu, uvidime, skusime zajtra.
Inak u nas v skolke mat plienku tiez nemohol ked nastupoval (mal 2 roky a tri mesiace), ucitelky povedali ze nevadi, ze oni ho prezlecu aj tri krat len ja budem musiet viac prat. Zvykol si rychlo, par krat sa prepisal ale velku potrebu nosi ako spravny gazda domov odjakziva.... tak uvidime, snad sa to jedneho dna zmeni zo dna na den 😀

sante81
6. feb 2012

@norik1 tak sa idem pochválit, dnes sám od seba bez nejakého prehovárania ked cikal na doske, tak začal kakat, ja som klacala asi 20 min na dlazbe a chválila ho, a prvy uspech do wc mame za sebou. cely tyžden som mu rozprávala ako plienky na kakanie maju len malé babatka a on je uz velky chlapec, a večer znovu pred spaním ziadna plienka ale smer na wc. takze uspech sa po roku dostavil, ale je to všetko len o tom ze si to v hlavičke musí uvedomit on sám. a vy ako,? pokročili ste?

zuzulka255
7. feb 2012

ahojte,pripajam sa do diskusie ak smiem 🙂 my mame probleeeeeeeeeeeeeem...od minulej nedele t.j 29,1,...pekne chodi cikať na nocnik cikať,už par dni bez nehody,to vsetko je kraaasne,ale...v nedelu sa "pokakala",v pondelok ked som zbadala že tlaci rychlo som jej stiahla nohavice a posadila na nočnik-vykakala sa,ale odvtedy zadržiava stolicu,kakala až sobotu do plienky na navsteve,potom nič a potom znovu na navsteve do plienky ☹ bojim sa že zadržiavanim si može velmi ubližiť,neviem ako na nu ☹ pradte prosim kto ma skusenosť

norik1
7. feb 2012

@sante81 no my sme mali jeden maly uspech do nocnika, tesil sa hrozne, chvalili sme, lepili nalepky a hlavnou odmenou (a hlavnou motivaciou) bola vana plna peny. Na druhy den nic, ako keby den pred tym neexistoval a ani vana plna peny nezabrala. Plienka polozena v nocniku nezabrala absolutne, skusala som nech s plienkou sedi na nocniku a tak skusa, ale nie, on pri tom musi stat.... tak skusam dalej.
Ale velmi sa tesim ze vam sa to takto pekne podarilo, snad onedlho sa budem moct pochvalit aj ja 🙂

sante81
7. feb 2012

@norik1 neboj, aj u vás ten den príde, my sme tlačili aj dnes na obed ked mal ist spat, ešte prejst na velku postel a zrusit dudle. ale máme čas, uz viem akym chybam sa budem vyvarovat pri druhom dietati 🙂 drzím palce a najma treba mat kopec trpezlivosti

ronja31
7. feb 2012

@zuzulka255 ahoj, ja osobne som skusila synovi len raz rychlo stiahnut gate aby sa nepokakal a trvalo takmer mesiac kym sme sa k nocniku vratili. Nastastie nezadrziaval kakanie, ale svagrovci dopadli tak ze po 5 dnoch nekakania bezali na pohotovost - takze som sa poucila, nerobila som mu nasilie a skusala, skusala.... Nakoniec zabralo to, ze som nocnik presunula do wc (dovtedy bol v izbe aby bol v pohotovosti) a kym cikal alebo neskor aj kakal tak sme ci citali knizky (bolo to drzku, lebo ten mesiac kym znova akceptoval nocnik sa pokakaval do slipikov takze som prala a prala a prala). Postupne si opat zvykol na to ze sa tam citaju knizky, vzdy som vytiahla nove aby to bolo zaujimave. A ako odmenu za prvu kakanicu v nocniku dostal auto ake si sam vybral v draciku (toto hovienko nas stalo 19eur 🙂 tisic krat sme mu povedali ze toto auto ma za kakanicu a aj tete predavacke sme to povedali a jednoducho sme z toho urobili velke halo az odvtedy je to ok. teraz ma 2,5 roka a vzdy zahlasi - mami daj mi noviny, idem kakat 🙂

zuzulka255
7. feb 2012

@ronja31 no ved presne toho sa bojim aby sme neskoncili u dokiho ☹ pekne mi cika no nočnika s tym neni problem,ale kakať za nič,najhorsie je že nechapem co sa stalo...podla mna dostala nejaky blok...hore baby pisali že na kakanie si pytali ich deticky plienku,lenže moja si nepyta...ked ma plienku,povie idem kakať,da si dole plienku a vycika sa...ona totiž cikanie nazyva kakať...a potom už plienku nechce...

sante81
7. feb 2012

@zuzulka255 a kedy sa začala pytat cikat do nocníka? mne presne v tom období prestal kakat. mal zafixované ze nesmie pustit a tak drzal, takto to bolo asi 3 mes, ked kakal az po 5 dnoch, tak plakal. doktorka nam dala sirup duphalac, trochu sa to upravilo, potom dalsie mesiace kakal len počas spánku, čo bolo o drzku, a potom sme presli na tu plienku, az po vyse roka sa mi vykakal do záchoda. mozno aj tvoja dcérka potrebuje čas, a okrem trpezlivosti a vysvetlovania ti neporadím nič. a ak sa pyta cikat, tak jej tu plienku uz vôbec nedávaj. aspon ja by som nedala. práve tak som ho naucila cikat do záchoda - zo dna na den som zrusila plienky a viac sme sa k nim nevrátili

tanyja
7. feb 2012

@zuzulka255 môžem poradiť? môjmu malému pomáha, keď ho povzbudím a pochválim, že krásne kakal no záchoda, totiž má chvíľky, že sa akože zatají a potom mi kričí, že mu treba kakať a hovienko už lezie pomaličky vonku 😵 , on je taká opička
plienky cez deň nemáme od leta, teda ešte nemal ani 2 roky, krásne sa naučil pýtať a naučila som ho tak, že som sa stále pýtala či mu netreba, tak malej len pripomínaj do zblbnutia, že idete na nočník, prípadne wc , neboj, naučí sa 😉
a sleduj výraz tváre, keď malá ide tlačiť, môj malý sa zvykne utiahnuť a robí divné ksichtíky, tak mu len stiahnem nohavice a posadím ho a je to 😉 😉

zuzulka255
7. feb 2012

@sante81 minulu nedelu 29,1.---pyta sa cikať,davam jej plienku na von a spinkanie...teraz sme boli na dvoch navsevach tak tam som jej dala plienku,a to aj patricne využila a vykakala sa...teraz ked jej poviem dam ti plienku urob kakinko,tak povie nechcem ☹ som momentalne v stadiu,keby mi nevadilo aj keby sa "pokakala" len nech kaka 😅

zuzulka255
7. feb 2012

@tanyja doteraz som vždy vedela že kaka,lebo mala plienku,neriesila som to lebo sme neprechadzali na nočnik...tiež robila cxichtiky,pučila sa,odisla preč a sledovala či ju niekto nesleduje...teraz to nerobi lebo nema plienku ☹ zadržiava stolicu ☹ som z toho zufala,ja by som ju vychvalila len nech sa vykaka ☹

ronja31
7. feb 2012

@zuzulka255 este ma napadlo - ja som synovi preventivne (vtedy ked odmietal nocnik a bala som sa zdrziavania) davala na rano teplu vodu - velmi to nechcel ale ja som sa tvarila ze je to specialna voda (slovo specialny u nas velmi dobre zabera). Okrem toho som mu dala na lacno jogurt, to zabera u nas na kakanie vyborne a cez den este par susenych sliviek. Takze som si zabezpecila to, aby mu krutilo bruskom 🙂

tanyja
7. feb 2012

@zuzulka255 aký má nočník? my máme taký vyšší, ako stolička a super sa na ňom sedí, a nejako ju zabaviť, čítajte si knižky, s kockami sa hrajte, my sme sa vlastne hrali, že budeme počúvať, ako hovienko čľupne do záchodu a dnes po spaní cikal do wc a hneď sa aj vykakal, normálne má z toho srandu 😀
a ked sme začínali, donekonečna som vysvetľovala, že hovienko patrí do záchodu a že ho potom spolu pôjdeme spláchnuť 😉

tanyja
7. feb 2012

@ronja31 ja do svojho malého jogurt veľmi nedostanem, maximálne lyžičku a sušené slivky? nehrozí....odmieta mi ovocie ☹ , ale v žemľovke mu jablká vôôôôôbec nevadili 😀

zuzulka255
7. feb 2012

@ronja31 určite skusim teplu vodicku,zavarene slivky by nemohli byť?
@tanyja ona vydrži sedkať aj si pocita aj si popise aj sa kremikuje,ale sa len vycika...mame taky klasicky maly,nie stolickovy...hmmm ale mame este jeden hrajuci,ten nepouživame,teraz ma napadlo že by som ju skusila dať na ten či by nezabral 😅

ronja31
7. feb 2012

@zuzulka255 a @tanyja myslim ze aj zavarane slivky mozu byt a co sa tyka jogurtu tak mi jeme iba s lentilkami alebo gulkami.... a este ma napadlo - mali sme nocnik, uplne obycajny a nechcel na nom sediet a tak prisiel tatino s napadom a sli sme do obchodu a nechali sme ho vybrat si aky chce - a toto fungovalo 🙂 takze mozno ten hrajuci nocnik bude fungovat. budeme drzat palec!