Ako naučiť 3 ročné dieťa kakať do nočníka?

janajanajana
13. feb 2009

Moja trojrocna dcerka ma stale problem s kakanim do nocnika alebo WC. Bez plienky je samozrejme uz nieco vyse roka, s malou potrebou nemala nikdy problem, neodmietala ani nocnik ani WC, plienku nema ani pocas spanku. Avsak problem bol, ze odmietala sa vykakat do nocnika, takze na kakanie si stale vypyta plienku, a co je horsie, zvykla si kakat postojacky, co som ja samozrejme vobec za problem vtedy nepovazovala. Ale akokolvek ju vediem k tomu, aby sa vykakala do nocnika, uplne odmieta, skusila som uz vsetko mozne. Dokonca mam pocit, ze ona nevie kakat v sede, takze som skusila dat jej plienku a posadit na nocnik, ani tak sa nevykakala. Poradte, co robit, som zufala.

tanyja
14. feb 2012

@sante81 aj môj malý zaspáva sám od narodenia, len ako prešiel na posteľ, tak vtedy som musela s ním ľahnúť, lebo posteľ nechcel ani vidieť, teraz prečítam rozprávku a odspí , mlieko pije hlavne kravské, prípadne krabicové, sunar som nikdy nekupovala ani iné umelé mlieka, strašne drahé a niet nad kojenie, pokiaľ to samozrejme je možné 😉 , v posteli má nekonečné množstvo plyšákov, ešte že má zábranu, lebo by nemali kde byť odparkované a plachtu máme nepremokavú, teda 2 na výmenu , a oplatili sa, lebo keď sme začínali v noci bez plienky, tak sa stalo, že raz za týždeň si cvrkol a bolo treba plachtu vymeniť , je to super vec 😉

susy
23. máj 2012

@janajanajana my máme doma to isté. V júny bude mať moj menší syn 3 roky. Celé dni aj noci plienku nepotrebuje, chodí sám na šerblík. Zapne svetlo, dá dole gate, sadne na šerbel, utrie piáma(tak si ho nazval), oblečie sa a pokračuje v hre. Ale ked sa mu chce kakať, hned príde s plienkou, lahne na zem a čaká, kym mu ju dám. Potom odíde do svojich zákutiak (srali place) 😅 ešte sa opýta či má plienku a tlačí. Na šerbel a wc kakať ani za boha. Sám vie, že bude školkar, aj si hovorý že je velký apec.

S prvým synom som mala prééééééééééene toto ! Nastupoval do školky ako 3,4 ročný. Mesiac pred školkou sa v nom niečo zlomilo a začal chodiť na šerbel a neskor na wc. Tak dúfam, že aj toho mojho menšieho niečo osvieti a nebude sraligaťa 😀

zelvy
4. jún 2012

Ahoj, dceři je 2,5 roku a máme stejný problém, dávno bez plen a kakání jen do pleny ve stoje. Ptala jsem se na to dětské lékařky a je to prý velmi časté, týká se to dětí, jejihž svaly ještě neumí tolik zabrat při kakání v sedě, proto kakají ve stoje. Prý to jako rodič nemohu nijak ovlivnit a ani motivace nemá cenu. Přejde to samo, ze dne na den až budou svaly schopné. Pokud vezmu plenu, mohu způsobit zácpu a to může být dlouhodobý a mnohem vážnější problém. Plena na kakání zmizí ze dne na den až bude fyzicky schopna tlačit v sedě.

besanel
7. jún 2012

@zelvy ahoj..my sme mali tiež ten istý problém kakal len do plienky..tak som mu jedného dňa dala to jeho hovienko ovoňať..povedala som mu že mne to horzne smrdí keď mu musím prebalovať pokakanú plienku nech ovonia aj on či mu to smrdí..a odvtedy začal kakať na záchode 🙂

vodnarky
11. jún 2012

tiez sme mali ten isty problem,myslim,ze som sem aj pisala.. 😉 chcem len napisat,ze nic netreba silit..my sme oslavovali vo february 4 roky a to sme stale kakali len do plienky..inak sme ich vobec nepotrebovali ani na spanie..asi tak cca mesiac po narodeninach dosla za mnou sama a povedala mi..''maminka,rozhodla som sa,ze uz nebudem kakat do plienky''.. 😅 😵 a zrazu sa tak aj stalo este v ted den...sme mysleli,ze aj sampanske otvorime ako sme sa snou tesili.. 😵 😀takze u nas sme nadobro s plienkami skoncili ked sme mali nieco po 4-tom roku..chcem len povedat,ze to chce len cas a samo dieta vecsinou pride na to samo.. 🙂drzim palce... 🙂

evelin83
23. jún 2012

Ahoj, ja mam 3ročného syna ktory ma tiež taky problem, že kakať na šerblik nie a nie. Je pravda, že asi dva krat sa mu podarilo na šerblik ale inak do slipkov alebo do plenecky. Obavam sa ale toho, že v septembri ide do škôlky a že sa to dovtedy nezlepši 😢

mamitnsro
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
chochullka
13. júl 2012

@janajanajana boze ja som uz uplne zufala.Mali ma dva roky a cikat do zachoda a na nocnik problem nemame,ale kakat tam nechce ani za svet.Najhorsie ze mi uz nechce ani do plienky kakat a kazdy den robi cirkus,ze ho boli brusko a ritka.Zacala som mu davat cipky,lebo bez nich vydrzal nekakat aj pet dni.A takto to uz trva asi tak styri mesiace ja uz neviem co mam robit.

1slniecko131
18. júl 2012

No popravde to čo tu čítam o plienkach do 4 rokov a že sa dieťa nemá nútiť na wc je zaujímavé. Mne sa syn nepočurával v noci asi od jedného roka na wc sa naučil cikať asi v 2 rokoch ale len po stojačky ale s kakaním máme problém do dnes keď ho vystihnem že tlačí tak ho rýchlo šupnem na nočník ale na wc mi sedieť nebude ani zanič to kričí ako keby sme ho s kože drali a teraz nám v školke povedali že mi ho vyradia pokial ho nenaučím chodiť kakať na wc a ešte dodali že na mňa možu poslať aj socialku lebo som ho nenaučila základné hygienické náviky ja už som úplne v koncoch a neviem ako ho mám už donútiť sedieť aspoň na nočníku ale tak máme ešte necelé 2 mesiace snáď to zvládneme 🙂

lennetfrigg
23. júl 2012

@1slniecko131 držím palce, ať to zvládnete, s tou školkou to teda nechápu, prostě některé děti to nezvládnou na povel. My měli s kakáním velké problémy, ale otočilo se to, ze dne na den. Prostě jednou z ničeho nic sám šel, sedl na nočník a vykakal se. Před tím, to byl horor. 😝

@chochullka u nás to bylo podobné, ale měli jsme psychický blok a malý klidně nešel několik dni na wc, musela jsem ho fakt nutit. Nerada na to vzpomínám, ale přešlo to, opravdu ze dne na den. Asi psychicky už k tomu dospěl, měl asi 3,5 ročku. Ja se bála, jak budu s dcerkou v porodnici, jak to budeme řešit. Nechtěl chodit kakat a když,tak už jen se mnou. Ale zvládl to a i vy to zvládnete, jen vydržet 😉 U nás pomáhalo i to, že jsem mu dávala Fructolax - je to čistě přírodní - šťáva z ovoce+vláknina. Nevzniká na to žádná závislost, je to jen ovoce a trochu to naředí stoličku a kakání je pak jednoduchší. Může se dávat dlouhodobě, nám to poradila dr., protože kolikrát taky říkal, že ho bolí bříško atd.

1slniecko131
23. júl 2012

@lennetfrigg ďakujem snáď to neako prekonáme lebo neviem už čo ďalej 🙂

m.zuzanka
23. júl 2012

Zdravim Vas. Ja mam tiez 2,5 rocneho chlapceka, sam sa pyta cikat dokonca ani na spanie uz plienky nechce. S kaknim sme vobec problem nemali sadol si na nocnik a bolo ale, cca tri tyzdne dozadu bola u nas na navsteve nasa znama ktora ma tak rovnako stareho synceka a ona furt dookola omielala ako jej syn kaka iba do plienocky, ako ma strach, ako ho to boli...no, zastavit sa nedala. Moj maly si to vsimol a od vtedy si pyta na kakanie plienku. Snazime sa mu to vyhovorit, slubujeme ale aj sme mu kupili co chcel..dokonca som mu dnes dala papat slivky a on to dlhu chvilu zadrziaval (co sa cudujem lebo ho to poriadne prehnalo) a ked uz nevladal tak vrieskal pokial som mu tu plienku nedala. Uz som z toho zufala a neviem ako ho presvedcit aby zase kakal do nocnika alebo wc. ☹

garzonka
23. júl 2012

@m.zuzanka Deti casto opakuju po inych detoch. Opdporucam dalsiu navstevu , ale tento raz s dietatom, ktore kaka aj cika do nocnika / WC. Moj najmladsi syn opakuje casto po svojich starsich surodencoch, a hoci este davame plienku na noc na spanie, tak cez den, sam vyskoci na WC a sa vykaka alebo vycika. este aj rovnako zakrici :Mama, uz som! Ako jeho bratia.
Nech vam to dobre dopadne a coskoro sa upravi! 😉

m.zuzanka
24. júl 2012

@garzonka dakujem za radu, ale uz sme aj to skusali, mam neterky ( 3 a 5 rocne) ktore ku nam casto chodia, ale ani to nepomaha. On sa nejak zasekol a nevieme s nim pohnut.

swajerova
26. aug 2012

ahojte ja mam 5 ročnu dcerku janku a do nočnika kaká len po stojacky aj cika po stokačky neviem ju od toho odučit a ma aj tvrdú stolicu už som skúšala všetko a keď kaká tak sylno tlači že niekedy jej praskne zlata žilka pani doktorka povedala že to sa jej upravi stravu ma primeranu musim jej pri kakani niekedy pomoct rukou rostiahnut jej rytku porate mi

sjuz
26. aug 2012

@swajerova kvoli tomu tazkemu kakaniu jej skus kupit probiotika biogaia, 5kv denne - u nasej vzdy fungovali bez problemov. S tym kakanim neviem poradit, my sme nemali problem, mala je bez plienky od 18m, a na noc ani od 21m - sama sa pytala.

swajerova
28. aug 2012

sjuz@ dakujem ti velmi pekne za vsetko mam malu nechat bez plienky brhat po bite aby sa vykakala sama

sjuz
28. aug 2012

@swajerova ved prave ze to kakanie je horsie a myslis ze by sa ti vykakala doma, nezahlasi ze jej treba? No a ak sa zaadri vela chvalit ze aka je sikovna. My sme mali to stastie, ze nasej vadila aj mokra plienka, takze pampers nepampers, ona si cvrkla a musela som prebalit, takze sa nam velmi lahko oducalo, lebo si vzdy povedala. Vyskusaj upravit aby sa jej lahsie kakalo. Natalka mala raz zapchu, ze nekakala 3 dni (a to ona kazdy den ako hodinky), potom to bolo s placom a este asi tyzden sa pytala na poslednu chvilu, aj sa mi pocikala a raz pokakala, lebo sa bala na nocnik. Tak mozno ked sa jej bude lahsie kakat tak to pojde. A pre zmenu skus zachod s redukciou...

swajerova
28. aug 2012

sjuz@ moja janka nezahlasi ze jej treba kakat len stale beha hore dolu a zrazu zacne v izbe plakat a tlacit ja ked tam pribehnem tak uz tlaci uz nad nocnikom tak ju posadim a za chvilku sa postavi ale stale tlaci povie ze nechce sesdiet

swajerova
29. aug 2012

sjuz@ dnes som bola kupit vlekarni tie probiotika biogaiia a dala som jej tich 5 kvapiek a po 3 hodinach zacala citit ze jej treba kakat prisla mi to povedat skusila som aj redukciu na wc a fungovalo to krasne sa vykakala moja janka tak som ju pochvalila budem jej to davat celi tizden sledovala som jej stolicu z konecnika tolko vela vykakala ze az a ani brusko uz nemala tvrde dakujem ti za radu a prajem ti strasne vela zdravia stastia a rodinej pohody a aby tvoja natalka bola zdrava si super

sjuz
29. aug 2012

@swajerova tak to ma tesi. Drzim palce nech je to uz v pohode. A tesim sa s tebou 🙂

swajerova
30. aug 2012

síuz dakujem ti velmi pekne a prajem ti aby ti porod dopadol dobre a aby ste boli zdravi a daj vediet co mas ci dievcatko alebo chlapceka drzim palce pri porode

swajerova
31. aug 2012

sjuz@ dakujem ti velmi velmi pekne a prajem ti aby ti porod dobre dopadol a aby ste boli zdravi a daj vediet co mas ci dievcatko alebo chlapceka drzim ti palce

hviezda22
31. aug 2012

@vodnarky do štyroch rokov? ach jaj...... no ja dufam, že moja mala sa odučí skor (ale neverím). Mam štyri deti, posledné dvojičky. A jedina Natalka ma s tymto problém. Bez plienky je už dlhšie ale kaka jedine do plienky. Vždy večer, pred spaním. Do 5 minut je vždy vybavena 😅 . A že deti odkukajú od inych 😕 , tak u nas to asi neplatí. Ved jej dvojča s tymto vobec nema problém, Krištofko skor kakal ako cikal na šerblíku ........ ona si to neda a neda vysvetliť 😔 a pritom vidí, že chalani problém nemaju 🙂
V pondelok idu prvy krat do školky ....a Naty ma okrem toho este dudinu, schovavame a stale pyta. A je veeelmi na mna naviazana. Ja neviem ako to ona všetko zvladne.

vodnarky
31. aug 2012

@hviezda22 -ahoj..uplne ta chapem.. 😔 raz (neviem,ci to bolo tu,alebo v inej teme) napisala jedna mamicka,ze povedala svojej ratolesti,ze si to (hovienko v zachode) odfotia a ze sa budu z toho tesit,ako sa im to podarilo.. 😀 😉 tak som povedala nasej malej,ze ked sa jej to podari,odfotime a posleme babke,aby sa tesila.. 😵 hned s tym nesuhlasila,chcelo to cas..ale vzdy som sa jej sem-tam,raz za cas opytala,ze kedy uz budeme moct fotit,aby sa babka potesila,ake je z nej uz velke dievcatko,co nepotrebuje uz plienky.. 😉 a veru,ako som uz pisala..sama prisla..aj sme odfotitli a od babky dostala prekvapenie.. 😀 nemboj 🙂 ..urcite to raz pride a vyrastie z toho,ako ostatne deticky.. 😉
a co sa tej dudiny tyka..tak my sme jej poslednu vymenili za jej prvy vankusik do postielky,ktory maju len ''velike deticky'',co uz dudiku nenosia..tak sa z neho tesila,ze si uz na neho nespomenula a my sme len potajomky odstrihovali,ze ako sa uz pokazil a spolocne vyhadzovali.. 😉 drzim vam palceky.. 🙂

m.zuzanka
1. sep 2012

@hviezda22 ahoj, my sme mali podobný problém, vyššie som o tom aj písala, už som bola rezignovala a dávala mu plienku a vôbec to neriešila, manžel mu kúpil knihu o nočníku ( S. Kapalková) a malý si ju hneď obľúbil a pozeral ju aj keď kakal do plienočky. Minulý týždeň sme boli v hračkárstve a chcel vláčik tak som mu aj kúpila. Doma som mu povedala že sa vláčik nedá rozbaliť, lebo teta predavačka povedala až keď bude kakať do WC, tak pár dní si ho obzeral až mi ho bolo ľúto, tak som to nevydržala a rozbalila mu ale povedala že zato som musela dať tete všetky plienky 🙂. Tak v utorok vôbec nekakal a v stredu to už nevydržal a už to bolo 😉 a potom sme ho chválili a chválili a tešili sa s ním. No, a teraz si ani nespomenie na plienočku a rovno ide sám iba mi oznámi že už kakal 🙂

kaja73
1. sep 2012

@hviezda22 moj maly nemal nikdy problem s kakanim do vecka , ale ako 2 a pol rocny mal strasnu zacpu,mal velke bolesti a vtedy sa zatal-bal sa proste kakat,ze to bude zas boliet.
Nam pomohlo dat mu nocnik do "bunkra" tam ma sukromie a nachala som ho s holou ritkou a ked to na neho prislo vliezol si do bunkra a sam si na nocnik sadol-uz len ukazal vysledok.
Takto-s pomocou bunkra- sme to robili 2 tyzdne a prelomilo sa to,teraz je tomu vyse mesiaca co s tym opat nema ziadny problem.
vy ste trosku iny pripad,ale mozno by tiez mohlo pomoct "bunkrovnie".

swajerova
2. sep 2012

vodnarky@hviezda22 ahoj porad mi prosim ta ja mam jedinu dceku janku a pride ku nam 3,5 ročny bratranec jeho rodicia idu na 1 mesiac na skolenie do nemecka vsetko by bolo ok len ho treba davat cikat uz po stojacky a neviem ako na to sediet na wc uz nechce na malu potrebu tak ako na to porate mi ako ho dat vycikat

zlatica36
2. sep 2012

@swajerova no nasi chlapci ,ked mali 3,5 rokov ,tak uz davno sami cikali postojacky do wc... jednoducho mu stiahni slipky a si myslim ,ze pipika uz by si mal vediet drzat sam. ved take velke deti uz chodia do skolky

swajerova
2. sep 2012

zlatica36@ dakujem ti za radu ale mali este nemoze chodi do skôlky lebo sa sem tam pocika a este aj pokaka tak mu dali odklad a pipika si este drzat nevie boji sa toho