Ako naučiť 3 ročné dieťa kakať do nočníka?

janajanajana
13. feb 2009

Moja trojrocna dcerka ma stale problem s kakanim do nocnika alebo WC. Bez plienky je samozrejme uz nieco vyse roka, s malou potrebou nemala nikdy problem, neodmietala ani nocnik ani WC, plienku nema ani pocas spanku. Avsak problem bol, ze odmietala sa vykakat do nocnika, takze na kakanie si stale vypyta plienku, a co je horsie, zvykla si kakat postojacky, co som ja samozrejme vobec za problem vtedy nepovazovala. Ale akokolvek ju vediem k tomu, aby sa vykakala do nocnika, uplne odmieta, skusila som uz vsetko mozne. Dokonca mam pocit, ze ona nevie kakat v sede, takze som skusila dat jej plienku a posadit na nocnik, ani tak sa nevykakala. Poradte, co robit, som zufala.

matka7865
26. okt 2012

no vsetci domna hucia ze mam dat tomu cas len vies ako ja som zufala lebo ked mi aj styri dni nekaka tak potom ma taku tvrdu stolicu ze uz sme par krat museli aj teplomer pouzit lebo inak to neslo az mi do placu je vtedy ked vidim ako sa trapi a ja jej neviem pomoct ☹

matka7865
26. okt 2012

@mailli matka7865 no vsetci domna hucia ze mam dat tomu cas len vies ako ja som zufala lebo ked mi aj styri dni nekaka tak potom ma taku tvrdu stolicu ze uz sme par krat museli aj teplomer pouzit lebo inak to neslo az mi do placu je vtedy ked vidim ako sa trapi a ja jej neviem pomoct

senoble
26. okt 2012

@mailli dakujem za lentilkovi napad🙂vyskusam
....a mi,nechavam ho pokakat,nemu je jedno kde a jak a vobec mu to nevadilo....no posledne dni isiel kakat na serblik sam🙂este to dotiahnut ked je obleceny....pozeral rozpravku ,ked bolo vysvetlene jak a kam cestuju .... a chlapcek ktory chodil kakat na zachod.A este niake tie dniky ked idem ja tak mu poviem ze brusko ma vola,ze sa idem ....

mailli
26. okt 2012

@matka7865 chápu tě až moc dobře, přesně tohle samé bylo u nás a z rad typu "dej tomu čas" jsem šílela (nejlíp, když to říkal i manžel, který tohle s malou večer po práci řešit nemusel)... zkus dávat Laurince šťávu ze švestek (dělá je třeba HiPP), ta by jí měla stolici aspoň trošku změkčit a třeba masáže bříška, jestli se nechá (po směru hodinových ručiček, potom celýma dlaněma od pupíku do stran a nakonec od hrudníčku plynulým tahem dolů) - takhle jsem masírovala občas Elišku, když byla maličká a, s prominutím, prděla pak jako chlap 😅 snad vám, holky, aspoň těchhle pár rad trošku pomůže... 😉 nevzdávej se, snaž se tím moc netrápit, malá na to přijde. moc na tebe myslím, ať to obě brzy zvládnete 🙂

mailli
26. okt 2012

@senoble naše malá je mlsoun, takže když jsem to tu někde v diskusi od jedné maminky četla, tak jsem si řekla, že to vyzkouším 😉 bohužel se pořád nevedlo, tak zůstalo jen u slibovaných lentilek. jednou jsem se hrozně vytočila (těhotenský hormony, přiznávám se) a když za mnou po špičkách přiťapkala, že udělala bobana do "trenek", tak jsem jí tu lentilku před očima snědla... 😔 myslím, že asi za 2-3 dny začala za mnou chodit, že chce na nočník nebo na záchod a začalo se dařit a nastoupily lentilkové odměny... holt jsem asi "máma sadista" a nebo to malá sama pochopila, ale najednou to šlo... 😅
o té pohádce jsem tu taky něco četla, ale název mi utekl. maminky si to docela pochvalovaly, že to děti díky tomu začaly trochu chápat a šlo to potom jednoduššeji 🙂

matka7865
31. okt 2012

@janajanajana mame podobny problem ☹ anija uz neviemco z malou som z toho na nervy ale my mame k tomu aj velmi tvrdu stolicu

matka7865
31. okt 2012

@mailli vies co je matom najhorsie ona mi uz slivky nechce ani vydiet davala som jek kompot sirup z lekarne vyvar som je j robila zo susenych sliviek uz mi ich ani nechcela ani usta neotvori na to ked to citi ale skusim masaz dakuejm za radu 🙂

mailli
31. okt 2012

@matka7865 je mi líto, že ti nemůžu pomoct víc. mě masírování bavilo a malá se nechala, tak moc přeju, aby to i u vás bylo s masážemi v pohodě 😉 je to i fajn relax před spaním a dobře se masíruje po koupání, než člověk malou oblékne 🙂 držím moc pěsti!!!

matka7865
1. nov 2012

@mailli dakujem velmi pekne 🙂

ajusik
2. jan 2013

ahojte baby, v tomto fore som prvy krat a som uz zufala, mam skoro trojrocnu dceru a vobec mi nechce kakat do nocnika, len do plienky a uz nevieme co mame robit a to ma ist od februara do skolky....., poradte, ak mate nejake skusenosti, dakujem 😉

bianka1
2. jan 2013

@ajusik podla mna nato musí dieťa dozrieť 😉 ja mám tiež synčeka ktorý mal plienky do 37mes. a bola som totálne zufala nič nepomáhalo a zrazu prišiel den D ta sám od seba sa začal pýtať a odvtedy sme bez ,,nehody,, my sme boli aj u psychologičky ona nám radila vydržal,nekarhať a hlavne nám prízvukovala že každe dieťa je iné a má pravdu 😉

januarova
2. jan 2013

@ajusik, ja mam ten isty problem. dcera ma 38 mes. a tiez kaka este stale do plienky. uz chodi aj do skolky. vzdy jej to vyjde tak, ze sa vykaka doma. ja som s tym oboznamila ucitelky, ze keby nieco aby vedeli a zatial sa trapime. cika od leta v pohode do zachoda al. do nocnika, aj v noci je bez plienky, ale proste ked chce kakat, tak si vypyta plienku. my jej ju vzdy dame, nechcem ju trapit. 2x este v lete sa jej podarilo vykakat do nocnika ale vzdy pri pohlade na "dielo" ju napinalo. takze asi to musi prist same. snad do 15-tky to trvat nebude 😅

ajusik
3. jan 2013

@januarova .... to je ten problem, ze ide do skolky a neviem, ci to mam povedat ucitelkam alebo nie, ale ako tak citam tvoj odpoved, tak asi lepsie, ked im to poviem. Este mi aj povie, ze "maminka treba mi kakat", ale ten nocnik, ani za toho, vypyta si plienku, aj my jej ju dame, radsej akoby ju malo brusko boliet.

editbal
4. jan 2013

Dobry den. Nasla som si tuto temu, lebo mame s mojim synom podobne problemy s kakanim do nocnika, resp. zachoda. Ma 2 roky 8 mesiacov, v lete sme skusali odplienkovat, aj sa nam darilo, cikat sa naucil, obcas sa aj vykakal, ale po case, v ktorom beriem vinu na nas rodicov, lebo sme nanho trosku tlacili sa zablokoval, nechcel kakat vobec, lekarka mu nasadila Lactulosu, ktoru berie doteraz,teraz uz 2x 5 ml denne, papa aj jogurty Activie, davam mu aj ovsene vlocky, on nie je velmi na ovocie, zje tak maximalne jedno jablko denne, obcas banan, ale aj ten vraj sposobuje zapchu. Snazime sa unho dodrziavat dostatocny pitny rezim. Moj problem je v tom, ze opet sa ho snazime ucit kakat do nocnika, cika tam krasne, sice sa nepyta, ale vzdy ked ho dam, tak sa vycika, cez den je bez plienky, len v slipkoch, ziadna nehoda, plienka len na spanie a na to kakanie, ktore dava pravidelne kazdy druhy den vecer. Snazim sa ho v tom case davat kakat ale on je taky tvrdohlavy, ze sa tam len vycika, a hned vyskoci, nechcem nanho opet tlacit, lebo sa bojim ze sa opet zablokuje. Je aj v tom velmi tazkom obdobi vzdoru, niekedy je tazko zvladnutelny, vrieska a tym si vydobija to co chce. Ale to sa snazime mat pod kontrolou a neustupit. Tak sa chcem opytat ci mu mam stale davat na kakanie plienku, a cakat kym to sam pochopi, alebo ako mam postupovat? Velmi pekne prosim o radu, lebo niekedy som z toho uz zufala :(

januarova
4. jan 2013

@ajusik, asi je lepsie povedat to narovinu v skolke. lebo nam sa raz stalo, ze sa v skolke pokakala do gatiek, co doma nestihla a v skolke do zachoda nechcela a neudrzala to. takze nerobili sme z toho vedu. ja dufam, ze ozaj ju to samu prejde, citala som si aj rozne rady psychologov na tuto temu a kazdy odporuca nechat to na dieta a dat mu tu plienku, kazde jedno sa raz rozhodne ze uz ju nechce. lebo tiez viem, ze keby som jej ju nedala, tak sa zasekne a nechcem skoncit kvoli zapche v nemocnici aby jej davali klystir al. pod. ☹ lebo aj tak podla mna nasilne sa to dieta este viac zablokuje a bude protestovat.
@editbal, pisala som v prispevku vyssie. tiez mam s 3 rocnou dcerou ten isty problem. nechcem ju nasilim nuti, lebo cim viac deti do niecoho nutime tym viac to oni odmietaju. moja si vzdy vypyta plienku, vykaka sa, umyjem ju a je to. pritom bez pleinky je uz aj v noci. a netreba to pred dietatom komentovat, aby nezistilo ze je to pre gteba problem, lebo bude este vacsi bojkot. dat plienku, nekomentovat.
je to tazke s tymi detmi, niekedy 😒

j1977
4. jan 2013

@ajusik ahoj. my sa trápime s týmto probl . už dlhší čas ., kvoli tomu som si musela predlžit materskú a nebude to ináč ani teraz., ako sama vidíš každý ti tu píše že treba byt trpezlivý ale otázka je dokedy . rada by som získala nejakú fintu na nich /dvojičky/ , lebo to ide strašne do penazí a aj na nervy. neustále pranie , umývanie. v školke učitelky nemajú čas na takéto veci takže ked sa ti podarí zralizovat nejaky trik daj vediet. dakujem

editbal
5. jan 2013

januarova presne ako pisete , snazime sa to pred malym nekomentovat, lebo on uz tomu rozumie, ale bohuzial je taky zataty ze do toho nocnika kakat nebude, a tiez sa obavam dokedy bude tato situacia trvat, vela prispevkov je tu pisanych ze len treba vydrzat a dieta to samo pochopi, dokonca som citala ze sa individualne u kazdeho dietata vyvijaju tie svaly konecnika postupne, u niekoho skor u niekoho neskor, chapem to ze nevie v tej polohe na nocniku urobit potrebu? vy ste to s nejakym pediatrom konzultovali? ja ano, ked u nas nastal blok a bola nam nasadena Lactulosa, aby mal meksiu stolicu, ale s tym ze to pomoze aj kakaniu do nocnika to nema nic spolocne, je to o psychike, a ked to konzultujem s nasou peiatrickou tak ona na to len ze: "tak kakas uz do nocnika? nie? no to je teda..." ake mate skusenosti vy s vyjadrenim sa odbornika na to?

editbal
5. jan 2013

@januarova presne ako pisete , snazime sa to pred malym nekomentovat, lebo on uz tomu rozumie, ale bohuzial je taky zataty ze do toho nocnika kakat nebude, a tiez sa obavam dokedy bude tato situacia trvat, vela prispevkov je tu pisanych ze len treba vydrzat a dieta to samo pochopi, dokonca som citala ze sa individualne u kazdeho dietata vyvijaju tie svaly konecnika postupne, u niekoho skor u niekoho neskor, chapem to ze nevie v tej polohe na nocniku urobit potrebu? vy ste to s nejakym pediatrom konzultovali? ja ano, ked u nas nastal blok a bola nam nasadena Lactulosa, aby mal meksiu stolicu, ale s tym ze to pomoze aj kakaniu do nocnika to nema nic spolocne, je to o psychike, a ked to konzultujem s nasou peiatrickou tak ona na to len ze: "tak kakas uz do nocnika? nie? no to je teda..." ake mate skusenosti vy s vyjadrenim sa odbornika na to?

januarova
6. jan 2013

@editbal, ja som toto uz zazila aj so starsim synom. toho to chytilo ked mal 2,5 roka tiez pri oducani od plienok. zacalo to u neho tym, ze ked ho varolvali svokrovci a chceli ho zbavit plienky, tak mu rozpravali ze kako je fuj a pod. a on sa zatal, ze nebude kakat. bolo to o to horsiee, ze nechcel kakat nikde, ani wc, ani nocnik ani plienka. trvalo to cca 5 mes. najprv sme boli radi ked to islo aspon do plienky. a postupne pomocou uplatkov, v podobe lentiliek a nalepiek 😝 sa to podarilo. len na mladsiu dceru nefunguju ani lentilky ☹ a inak neviem ci to moze byt dedicne 😒, lebo aj moj muz ze dlho sa vzdy schovaval za dvere izby a tam kakaval utajene a aj jeho bratranec, ten ze az do 5 rokov do gati. az ked ho teta vycapala po holej tak prestal. ale to uz je ozaj velky chalan-5 rokov. a tiez mam v okoli jedneho chlapca, 3 rocneho co mal to iste. ta jeho mama to riesila tak, ze mu tu plienkuz nedala a hotovo. len ja sa toho bojim, lebo nechcem aby sa dcera zablokovala uplne. a s doktorom som to riesila pri synovi,, tiez mi odporucili len zmakcit stolicu a netlacit na nich. nic ine. tak asi zostava ozaj len cakat kym ich to same prejde. len ked je to take otravne. nam to trva uz 5 mesiacov.
@j1977, tebe to robia obaja chlapci? a nechodia vobec do skolky, ci len na pol dna?

editbal
6. jan 2013

@januarova, tak s nasim synom je to ako s tym vasim starsim, tiez mu kazdy vravel ake je to fuj, aj sme pri odplienkovavani nanho dost tlacili aby kakal do nocnika, to si priznavam, tak sa zablokoval, bola mu nasadena Lactulosa, lebo zadrziaval aj niekolko dni, mali sme dokonca aj 7 dnovu pauzu, to som uz bola uplne na nervy, dali sme mu cipok, plienku a bolo. Lekarka mi odporucila aby uzival Lactulosu a nech mu tu plienku davam aby sa naucil pravidelnosti, tak teraz to mame ako som pisala kazdy druhy den vecer, a ked som ho skusala v ten cas dat na nocnik, tak sa tam len vycikal, a sedel, mohol aj hodinu a nic, a ked som mu dala plienku, tak ani tam uz nic neurobil, uz som vedela z protestuje, na druhy den som mu dala cipok, a ked som uz videla ze to nanho ide, tak som ho dala na nocnik, ale on tam aj tak nic neurobil, vyskocil, ked som ho prehovarala, slubovala hory doly, aj tak nic z toho, len krik, nemienila som to riesit ze ho tam budem nasilu drzat, tak bola plienka a bolo, lebo fakt mi to za to znovuzablokovanie nestoji. Na nasho totiz neplatia ziadne uplatky, cokoladka, lentilky, auticka,proste nic. Neviem ci mam mat pocit, ze v tej polohe nevie kakat, lebo ked bol mensi par krat sa mu to podarilo, len to bola nahoda, preto si stale myslim, ze je to o psychike, a jeho manipulacii s nami, a ze z toho vyrastie. Je pravda ze nas maly, je dost hyperaktivny, niekedy tazsie zvladnutelny, ked chyti amok tak to je sila. Dufam ze snad po tomto vzdorovitom obdobi to bude lepsie. Najradsej mam ked sa o tom s nejakou mamickou bavim, ze by mu tu plienku uz nedali, ale keby si zazili to co mame my, tak by to asi riesili inac. U nas to tiez trva uz asi 3 mesiace. Ako sa to podarilo tej vasej znamej s 3 rocnym synom, ked mu uz plienku nedala, zacal kakavat do nocnika, alebo?

januarova
6. jan 2013

@editbal, no ona je tiez taka razna, proste mu ju nedala a hotovo. lenze to podla mna mala stastie ze ma take dieta. ja som jej hovorila ze u nas by nepochodila, lebo proste sa zasekne nebude nikde. inych nepocuvaj, kazdy je mudry, kym to nezazije 😠. a tiez my sme vtedy 1x so synom zazili ze 10 dni nekakal, dala som mu cipok a nic. tak uz sme isli na pohotovost. ti nasi synovia budu podobni. Dominik je tiez niekedy tazsie zvladatelny, uz teraz sa to lepsi ale medzi 3-5 rokom to bolo hrozne. Tiez nemal problem amok chytit aj na ulici. A teraz si priznam, ze som na to bohuzial prisla neskjoro, ze v niektor&ch veciach som isla na neho zle. aj pri tom vzdore okolo 3 rokov sme mali ist na neho trochu inak. lenze obaja s muzom klasicka vychova, proste decko musi pocuvat, zovsadial som pocuvala ako so mnou nema decko cvicit a pod. az som sa dostala k jednej knihe a vtedy som zistila ze na deti sa da ist aj inac a nie je z toho stres ani pre dieta ani pre rodicov. a ono ta vychova bohuzial suvisi aj s takou banalitou ako je kakanie ☹ ako si dobre napisala, on tym sposobom vzdoruje, zistil ze to na rodicov plati. takze im musime ukazat, ze nam je to jedno. to mi vtedy doktorka vysvetlila, ze tvarit sa pred nim, ze to kaka al. nekaka mne nic nerobi, ako keby nas to nezaujimalo.
dnes napr. sa ma dcera pytala, ze ked sa vykaka do zachoda ci dostane 4 lentilky 😀 som jej povedala ze ano. ale nekakala. viac sme to nekomentovali. tento tyzden idem este na nu skusit, ze tiez kupim nalepky a len jej ich ukaze´m a ze ked sa podari, moze si nalepit. uvidim ci zaberie. tiez mam ten dojem ze nevie ako ma tlacit po sediacky.

j1977
7. jan 2013

@januarova nechodia vobec do školky ., skúsime od septembra aspon na 4hod a potom uvidíme ., zatial budem na neplatenej materskej

editbal
8. jan 2013

@januarova, pisala som aj na pediatricku poradnu na jednu web stranku pre maminy, a tu vam (ale aj inym maminam s podobnym problemom) preposielam odpoved pediatricky:

Ak nemá problém, že by stolica bola tvrdá, mal krv na stolici, nevedel sa vykakť, teda že by mal príznaky zápchy , tak nie je potrebné teraz nič riešiť. Sama to podľa mňa ako vnímavá matka cítite, veď ste to aj napísali, je v štádiu vzdoru a takéto správanie je jedno z prvých prejavo toho, že dieťa skúša, čo môže robiť, čo mud dovlíte, ako by vás mohlo trestať až týrať. Preto odporúčam nevysadzovať ho na nočník kvôli kakniu, ani ho nenútiť, ani dokonca nemotivovať, len prehodiť akoby vám na tom ani nezáležalo, že veľký chlapci kakjú do nočníka. Inak mu dať plienku, keď chce kakať, najlepšie aj každý deň v rovnakom čase a bez komentára ho potom prebaliť. Hlavne prosím nehovorte pred ním o tomto probléme ani s manželom, ani s rodičmi ani s kámoškou. On veľmi dobre vie, že vás to trápi a takto mu to len potvrdíte. keď zistí, že takéto jeho správanie prestalo byť pre okolie zaujímavé, je to prvý kirok na ceste k tomu, aby sám zmenil svoje správanie. Môže to trvať rôzne dlho, ale určite nebude kakať do plienky celý život, obrazne povedané. len kľud a trpezlivosť!

januarova
9. jan 2013

@editbal , takze ti vlastne napisali, to co sme si tu pisali. asi musime len cakat 😵

nastasja25
7. feb 2013

konečne maminy,ktorých deti nechodia na záchod od 8 mesiacov,lebo u nás v dedine také máme...malý má 16m,na nočníku neobsedí,nechápe,načo tam má sedieť a čakať a záchoda sa bojí... 🙂 už na mna tlačia aj maji rodičia,že do kedy mienim plienky kupovať..dokedy bude potrebovať 😀

siska53
18. mar 2013

Nastasja25, nie si sama, je vela deti,co sa neskor naucia na wc. Ns maly tiez nechce kakat do nocnika ani na wc. V 2,5 rokoch sa naucil cikat, pekne sa pyta i vonku je uz castokrat bez plienky(je zima, tak ak mu netreba cikat pred odchodom, tak mu zvacsa dam). Skusala som ho odplienkovat asi od 15 mesiacov v pravidelnych intervaloch, stale sa nechytal, dokonca ani v lete, ked uz mal cez dva roky nic, az priśa dermatitida, kedy musel behat nahy zas a zrazu mu to cuklo a odvtedy sa pyta. Len to kakanie na stojaka a do plienky. Lenze on aj cika postojacky obcas do zachoda, obcas do takeho lavora s tensimi okrajmi. S tym kakanim si nejak neviem rady tiez, asi zrusime uplne plienky aj na noc, mozno sa chyti. Neviem, kde schytal blok, nie som si vedoma, ze by som mu daky sposobila, mozno tvrdsie ide nanho moj muz.
Mme aj uz takmer rocnu dcerku, tu uz obcas posadim a uz sa obcas aj vycurkala, ide mi o to, aby si zvykla. Verim, ze jej to pojde skor, jej nejak odmala vadilo, ked mala spinavu plienku, prejavovala taku nespokojnost. A aj teraz, ked sa pokaka, tak ma vyslovene vyhlada, ked nahodou nie som tesne pri nej a to som zistila, ze vzdy vtedy je pokakana.
Mozno si maly chce uzit aj babatkovanie este, tazko povedat. Dnes sa im podarilo obom sa po 2x naraz vycikat.
No to kakanie bude asi nadlho. U svokrovcov chcel kakat, tak ho chlapi donutili sediet na wc, maly vsak strasne vrieskal, vzdali to, potom sa vykakal do plienky. Pritom vie, ze my kakame do wc, ved ma obcas prekvapil,ked som sa zabudla zamknut, vedel teda, co tam robim, tak neviem. Verim vsak, ze ako s cikanim, tak i s kakanim mu to dojde. Traz skusam to, ze tyzden mu nic nepoviem, ked si vypyta plienku, dam mu ju a prebalim ho, bez akychkolvek reci o tom, ake vyhody to ma. No a potom skusime zrusit tie plienky a basta.

lulupopo
27. mar 2013

Ahojte my mame taky problem, ze mom syn mal teraz 3 roky a kakt nechce ani na zachode ani v serbliku, pytat na cikanie sa pyta, plienku dostava iba na spanie a teraz cez zimu, ked idem s nim vonku, tak mu preventivne dam, ked prideme domov ihned ide dole.... zo zaciatku mi kakaval iba do plienky, teraz uz sa pokaka aj do slipkov a potom povie, ze sa pokakal , mama dame ciste slipky, pancusky... v podstate od roka som ho skusala davat na nocnik, avsak nikdy tam nechcel sediet tak som to nesilila, do zachoda sa mi doteraz vykakal 2x ... nechce tam sediet... ked vidim, ze sa mu chce kakat, tak ho dam aj na zachod, ale nevykaka sa , vykaka sa az ked je obleceny....niekedy ked mu poviem, ze urobil hanbu, tak sa zabudne spytat aj na cikanie... tak to uz radsej nekomentujem... ja viem, ze niektore genialne matky na mna pozeraju..ze este mame plienku... ale co mam robit... trestat ho nechcem, musi dozriet, len z coho mam stres, ze od septembra nastupuje do skolky.... a velmi sa bojim, ze budeme mat kvoli nekakaniu do zachoda problemy... inak je to chlapcek velmi sikovny....len to kakanie

lulupopo
27. mar 2013

@siska53 no ako si pisala ty presne tak postupujem aj ja a fakt neviem , kde je problem... a ked som mu asi 2 -š krat povedala, ze urobil hanbu, tak tiez nie s krikom ani zvysenym tonom.... iba som skonstatovala.... teraz mu hovorim, ze plienocky uz musi nechat pre babenko, lebo len babenka nosia plienocky, do ktorych kakaju a cikaju...nic nezabera...

katka444
17. apr 2013

tiež máme ten problém. teda vôbec s kakaním máme problémy od jeden a pol roka. zadržiavanie a zápchy. cikáme už na záchod či do nočníka. ale na kakanie len plienku. na spanie tiež 😒

cokolada136
18. apr 2013

Vidim ze nie som sama s tymto problemom, syn nechce posediacky kakat...sedi aj 10 min na zachode a nic (pred tym poprdkaval, tak som vedela ze pojde) a ked sa nevykakal, obliekla som slipy a do 1 min kakal do nich...no ale skusim lentilky ;)