Ako naučiť 3 ročné dieťa kakať do nočníka?

janajanajana
13. feb 2009

Moja trojrocna dcerka ma stale problem s kakanim do nocnika alebo WC. Bez plienky je samozrejme uz nieco vyse roka, s malou potrebou nemala nikdy problem, neodmietala ani nocnik ani WC, plienku nema ani pocas spanku. Avsak problem bol, ze odmietala sa vykakat do nocnika, takze na kakanie si stale vypyta plienku, a co je horsie, zvykla si kakat postojacky, co som ja samozrejme vobec za problem vtedy nepovazovala. Ale akokolvek ju vediem k tomu, aby sa vykakala do nocnika, uplne odmieta, skusila som uz vsetko mozne. Dokonca mam pocit, ze ona nevie kakat v sede, takze som skusila dat jej plienku a posadit na nocnik, ani tak sa nevykakala. Poradte, co robit, som zufala.

evaviki
2. aug 2011

no u nas s tym bol tiez boj, nechcel kakat inam, iba do plienky.. a vzdy nas posielal prec.. az sa moja mama nastvala, povedala, ze pojde prec, az ked si sadne na nocnik. Takze maly sedel na nocniku v kupelni a babka odisla.. kupodivu zabralo, proste chcel byt sam.. druhy den tiez trochu protestoval, ale ostal zase sam v kupelni na nocniku a potom uz to islo same.. odchadzame doteraz, ale s tym, ze uz ho davam na zachod a ked skonci, tak si akrici, ze je hotovooo.. :.-) a ked sa naucil kakat, tak sme boli do tyzdna bez plienok, lebo sa automaticky zacal pytat aj cikat..

kamilka22
4. aug 2011

@janajanajana povedz, ze si bola v obchode a ze Ti uz pre nu predavacka plienky nepredala, ze je uz prilis velka a ze na taku slecnu je to uz hanba kakat do plienky. Deticky su mudre, urcite to pochopi. A v ziadnom pripade neustupit, akonahle popustis, bude to na Teba skusat zas a znova a bude to nikdy nekonciaci kolotoc.

suuzanee
4. aug 2011

Ahojte,ja som tu uz pisala,ze bojujeme s kakanim,maly mi chcel kakat len do plienky a cikat chodil pritom sam na zachod.Teraz sa chcem s vami podelit o nas uspech.Konecne kakame do zachoda a musim povedat ze sme maleho vobec nenutili,aj ked nam vsetci dohovarali ze je uz velky na kakanie do plienky.Ked sa chcel vykakat tak som mu bez slova dala plienku ale vzdy som mu pripomenula ze sa ma kakat do zachoda.a cuduj sa svete jedneho dna prisiel ze ide kakat,a ja mu na to ze ideme dat plienku a on ze nie idem kakat na zachod a odvtedy pekne kakame do zachoda uz skoro mesiac.Takze to je moja skusenost,podla mna netreba deti nutit,alebo nebodaj sa vyhrazat alebo bit,jedneho dna im to dojde aj bez nasich natlakov.takze mile maminy zelam vam len pevne nervy.... 🙂

sante81
18. okt 2011

mamičky chcem vás poprosit o radu ak máte niektorá skusenost v tomto smere. syn ma 2 roky a kakava mi len v noci okolo 22.30 do plienky počas spánku. je to už vyše mesiaca. plienku cez den nemá od roka a pol a cikať sa pekne vypyta. s kakaním boli problemy asi 3 mes, vlastne celé leto, nekakal aj 4-5 dni, čo sme riešili probiotikami a sirupom. potom sa to upravilo ale zase kaka len v noci. som už z toho na prásky, prebalovať spiace okakané dieta dá zabrať, prosím akukolvek radu, na velky záchod resp na dosku detsku nechce ist, vydrzí tam sedeiť aj pol hodinu ale netlačí. a na nočníku nesedel ani raz. cikáme na stojaka. dakujem

neeve
20. okt 2011

Tímhle jsem zrovna prošla já a tohle jsem tu nedávno psala...

Jinak jsem vám ještě chtěla napsat, že v létě začala Nelča konečně chodit na velkou na záchod, ne do plíny. Ano, teprve!! Na malou chodila už dávno dávno, ale kakání do nočníku ne prostě. Jako já to řešila TAK STRAŠNĚ dlouho, po dobrém, úplatky, sliby, vysvětlování, vyhrožování vším možným, nebo jsem to zase naopak chvíli nechala, aby si to nezprotivila, jako že je mi to jedno... pořád jsem se snažila nějak citlivě, dokonce za dětskou psycholožkou jsem se byla poradit nic nic nic... a jednou večer, když jsem to na ní zase zkusila, když zase seděla na nočníku s tím, že se neumí, prostě neumí vykakat, že to nejde a nejde, že jenom do plíny to umí, tak už jsem se prostě neudržela s nervama a fakt jsem jí dala pěkných pár přes ten holej zadek a ona se okamžitě vykala do nočníku!!! Chápete to? Jako kdyby to uměla odjakživa. A druhý den do záchodu a od té doby normálka, žádné plíny a uplně bez problémů. Jako já jsem si připadala jak naprosto debilní matka Stačilo dát přes prdel
Tak jsem si říkala, jakou jsem udělala blbost, že jsem se držela rad jako že se na děti nemá spěchat, že se to časem poddá. Prd, to další půjde na nočník jakmile bude sedět! A to si ještě rozmyslím, jestli náhodou nekoupím ten čínskej nočníček od narození !

kakakina
15. dec 2011

Prosim o radu mamicky ktore tym presli.Syn ma tri roky,je bez plienok cez den aj v noci,nepocika sa.No velky problem mam s kakanim.Nevykaka sa do nocnika,ani na zachod,proste denne sa pokaka pred obednajsim spankom do slipiek.Skusala som vsetko,vysvetlujem,zakazujem,aj po dupe dostal,dokonca som ho aj osprchovala(strasne nerad sa sprchuje,len kupe sa)ked sa raz tak riadne pokakal.Samozrejme tepluckou vodou,krical ze nechce sprchovat,no na druhy den sa akoby nic zas pokakal ,a oznamil mi s usmevom na perach.Mamka,pokakal som sa!Dnes som posadila sedemmesacneho synceka posadila na nocnicek a vykakal sa,samozrejme nahoda,tak so to starsiemu dala za priklad,no pred spanim zas krik,ze pokakal som sa!Dala som mu fakt uz zufala po dupe,plakal ze preco mu davam po dupe,tak vravim lebo si sa pokakal.No vecer dosiel zas akoby nic ,ze prezlec ma ,zasa som sa pokakal.Tak za trest som ho ulozila spinkat,a neprecitala mu rozpravku,plakal,no po hodine zaspa.Nepovolila som.Viam ze budu tu mamicky ktore ma budu odsudzovat,ze bijem dieta,ale on chape co chcem,cika ani neviem kedy,no dvakrat denne ho prezliekam lebo sa pokaka.Ma tri roky aj dva mesiace.Dakujem za vase nazory!

sante81
16. dec 2011

@kakakina toto je najhorsí príklad aky si zvolila, byt dieta za to ze nechce kakat?????? a byt ho niekolkokrát???? nikdy v zivote na decko ruku nedvihnem a to tiez kaka do plienky a nechce na záchod, to potrebuje len čas.

trnka77
16. dec 2011

@kakakina ahoj...my sme mali ten istý problém...nepomáhali zákazy,príkazy,ani capnutie po zadku,bolo to ešte horšie...skús to tentoraz po dobrom...keď vieš,že chce kakať stále v ten istý čas,posaď ho na záchod a "podplať ho"napr.že mu prečítaš o jednu rozprávku viac,alebo na záchode mu rozprávaj čo si zažila ty v detstve-nejakú smiešnu príhodu...chce to čas a trpezlivosť...náš sa už pekne pýta sám,má "vlastný záchod"-redukciu...takto sa chváli pred cudzími a každý sa musí pozrieť 😀 😀
@sante81 neodsudzujme,ale pomôžme,keď vieme 🙂 🙂

carodejnica
16. dec 2011

@kakakina Ja by som skúsila zvoliť inú taktiku. Daj mu plienku podvečer, povedz - no dobre, si ešte bábätko, čo potrebuje plienočku, tu máš. S kľudom, bez nervov, podvoľ sa, možno by to zabralo. A neboj, nevidela som zdravého dospelého človeka, čo nosí s plienku, každý sa raz odučí. Hlavne kľud, nepodliehaj panike, nekrič na neho.. 😎

haanhobe
16. dec 2011

Vím, že každé dítě reaguje jinek. prošli jsme si stejnou situací. V listopadu tříletý syn nastoupil do školky, dávala jsem ho tam s hrůzou, protože každé kakání bylo taky do slipů.Bylo mě jasné, že pokud by byla situace stejná i ve školce, tak by nám ho vrátili. Zkusila jsem zavést jeden druh odměny - u nás takový ten kyselý pásek, který do té doby moc neznal a bylo to pro něho něco nového a navíc mu to chutnalo.Jako první odměnu jsem měla připravené ještě malé autíčko, několik dnů jsem mu neustále připopmínala, ža dostane dárek, ale stejně to zpočátku bylo jedno. Neustále jsme ho upozorňovali, že bude za kakání kyselý pásek. Nedostával ho nikdy jindy, opravdu jen za výsledek v nočníku.teď sice stále už před kakákním upozorňuje, že bude pásek, ale říkám si , že je to maličkost a za ty vynervované dny to stojí.Dnes už snese i jinou odměnu, zpočátku dokázal, ale i brečet, když zase odměna nebyla . No prostě blázinec. Nějak se nám to začlo dařit, jen nevím jestli odměnou nebo prostě dozrál.Je sice pravda, že tento týden měli ve školce novou učitelku a té si neřekl a klidně se pokakal. Ve školce je samozřejmě bez odměny. Ale za dva měsíce jsme měli jen tři nehody a i to já považuji za úspěch.

kakakina
16. dec 2011

@sante81 ,nebijem ho len ho capnem po zadocku,pretoze nepomahaju ziadne pekne slova,darcek,rozpravky,sladkosti,proste nic.A plienku on uz nechce,on sa vykaka do slipiek a potom sa povyzlieka,a ja to zbieram po celej izbicke 😒

kakakina
16. dec 2011

@trnka77 ,skusala ,aj skusam po dobrom,aj ho davam sadnut na nocnik,aj na velky zachod.Vysedi aj pol hodinu,vidim ze potrebuje kakat,no nevykaka sa.A za chvilu uz pride z druhej izby ze sa pokakal.Viem ze kym pojde do skoly sa to nauci,ale tie reci vsetkych co k nam pridu,ze taky velky chlapec,a pokaka sa.Ja sa snazim nekricat,iba ho upozornovat stale dookola,ze kam sa kaka,no niekedy prasknu nervy,ked su tie deti dve,a cela domacnost,a este mam zbierat hovienka po izbicke ☹ .A odmena u nho nefunguje,sladke nepapa,kechuti mu,tak neviem co zakazat,snad zaberu tie rozpravky.Alebo stromcek,na ten sa tesi 🙂 .Dakujem za rady,dievcence,tak skusame dalej!

trnka77
16. dec 2011

@kakakina veľa šťastia 🙂

jahodka11
16. dec 2011

@kakakina -no vidis, my sa zasa stale trapime s cikanim do plienky v noci...raz sucha, raz sa precika, no vyberte si....chce to cas, nestresuj sa, na debilne reci sa vykasli...! u nas s kakanim zabral velky zachod..kazde dieta je ine, v nieco vynika, v niecom mu treba pomoct a dat cas....neboj nic 🙂

pebi
19. dec 2011

ahoj, no, já mám zkušenosti takové, že výsledky se dostaví jen po dobrém... řešila jsem to s oběma (mám dceru i syna) a samozřejmě nejsem dokonalá a samozřejmě jsem na ně vylítla, když mi ruply nervy, ono, když to trvá moc dlouho a bez výsledku, je to hodně náročné na psychiku...
Ale po dvou dětech můžu říct, že když jsem trestala, křičela, zakazovala atd, nikdy se tím nic nevyřešilo, nezlepšilo! Jen jsem si v tu chvíli možná takhle blbě "ulevila", ale to dítě bylo akorát ve stresu, sebevědomí na nule, ve výsledku ještě horší. Takže moje jediná rada je trpělivost a dítě z vás musí cítit lásku, i když se mu to nedaří... a ono se to jednoho dne zlomí 😉

pebi
19. dec 2011

ještě dodám, že moje děti strašně potřebovaly cítit, že jim věřím, že to zvládnou, ne že si o nich myslím, že jsou úplně neschopní, nebo mi to snad dělají naschvál... nedělají, nevím, co se dvouletému v té hlavince honí, ale toto bylo pro nás zásadní a jen mi je líto, že mi tak dlouho trvalo, než jsem to pochopila... teď chodím se synem na záchod, protože ve školce nočník není a on měl strach sednout na záchod a bylo na něm vidět, že se bojí, že to není nějaký vzdor nebo tak... trvá to asi týden, kdy to trénujeme a je to 100%, už to je úplná pohoda, i na něm je poznat, jak je hrdý, že "drží" 😅 a nepokaká se 😉

evala777
19. dec 2011

@kakakina ahoj, my máme podobný problém, môj syn bude mať v januári už štyri roky a tiež má problém, že sa pokaká. On zdrží stolicu aj tri štyri dni, a už ked to v sebe neudrží a "pustí do slipkov", až potom povie že mu treba kakať, čo dokončí na záchode. Skúšala som už všetko možné, aby mal stolicu pravidelne každý deň, ale neúspešne (probiotiká, po dobrom aj po zlom, aj odmeny aj vyhrážky...hádam všetko). Niekedy som už z toho zúfalá...síce mi to v škôlke ešte neurobil, vždy iba doma ale aj tak, je to na prášky... 😒

sante81
19. dec 2011

my kakame asi takym stylom, ze si syn donesie plienku, ja mu ju dám, obíjme ma ako najviac mu ide a tlačí, ked sa vykaka , ideme sa umyt a zase fungujeme dalej. tiez nezaberá dohovaranie, vysvetlovanie, ale ja na neho uz netlacím, radšej nech kaka kadzy den do plienky ako by mal drzat a bat sa aj 5 dni, jedného dna sa na ten záchod posadí

zvirka
19. dec 2011

@evala777 Ahoj, když jsem byla malá, tak jsem kakávala třeba jen jednou týdně, máti už z toho taky šílela. Ale mě to prostě tak vyhovovalo a byla jsem hrozně vystresovaná, když mě pořád posazovala na záchod a šílela, že už jsem x dní nekakala. Třeba má prostě jen pomalejší metabolismus, já bych to až tak neřešila.

vodnarky
19. dec 2011

@kakakina -my mame 3,5 a tiez fungujeme normalne bez plienok uz dlhsie,okrem kakania.. 😔 vobec to neriesim..viem,ze by som to len zhorsila..sem tam sa jej niekedy opytam,ci nejdeme spolu kakat na zachod..rozpravam jej,ze si to odfotime a posleme babke,aby sa tesila,ze ja sa strasne budem tesit a vselico ine...ale jednoducho nechce..nenutim ju,len sa jej pytam,ci nejdeme vyskusat...verim tomu,ze pride cas,ked sa jej znovu raz opytam a povie mi,ze by chcela..radcej jej tu plienku budem davat,ako keby to mala zadrziavat..urcite raz z toho vyrastie.. 🙂

evala777
20. dec 2011

@zvirka Ďakujem, ja už som rezignovala, mne ani tak nevadí, že nekaká každý deň, skôr to, že to zdržiava až kým sa nepokaká....ale tak hádam raz z toho vyrastie.... 😎

zvirka
20. dec 2011

@evala777 Určitě se to zlepší. My zas bojujem s jídlem, nechce žádné UM, v roce se mi odstavil a mléčné výrobky mu taky nejedou, ani kaše. No a ostatní jídlo taky nic moc. Za poslední týden snědl s chutí snad jen kousek lineckého, co jsem mu dala ochutnat 😀 Nočník zatím moc neřešíme, má rok a čtvrt, no ale už z toho mám taky hrůzu. Člověk bych z nich, dětiček našich drahých, někdy fakt zešílel. Tak pevné nervy a ať se to co nejdřív spraví.

kakakina
30. dec 2011

tak babenky,nezarieknut,Vianoce pomohli 🙂 .Uz tyzden kakame do nocnicka,kaky vylejeme a povie pa-pa.Zacal na navsteve,asi sa hanbil pokakat.Anjelik moj,uz je velky chlapec.A ja ze to nikdy neskonci,a pokaka sa aj v skole 😝 .

iminka
24. jan 2012

@janajanajana dobry den chcela by som sa spytat ako sa vasa dcerka odnaucila lebo moj syn ma ten isty problem a ma uz 3apol roka.neviem si dat rady dakujem

iminka
24. jan 2012

@sante81 mam ten isty problem poradil vam niekto?dakujem uz som v koncoch chcu mi ho vyradit zo skolky

iminka
24. jan 2012

@kakakina ako sa vam to podarilo

sante81
24. jan 2012

@iminka ahoj, hore vyssie som písala, ze mi nekakal asi 3mes, potom kakaval len počas spánku a teraz kakava len do plienky, vzdy večer pred spaním kedy dostane plienku - bez plienky cez den je vyse roka , ale kedze v noci pije stále sunar - ma 2 a pol roka, tak plienku na noc mat musí. uz si pyta zhasnut svetlo a zavriet dvere a tak kaka v postielke, predo mnou sa uz kakat hanbí, na wc ani na serbel ist nechce. ja ho nenutim, on vydrzí drzat a nepokakat sa dlho, pokial tu plienku nedostane, nebudem uz riskovat aby ho zapekalo niekolko dni. tiez ideme od marca do skôlky a neviem ako to bude tam, ja si myslím ze sa v skôlke naučí pytat na záchod kakat a to ze ti dieta chcu kvôli kakaniu vyradit zo skôlky tak to som prekvapená, ved učitellka je tam na to aby dieta motivovala, kamarátky vravia ze dieta sa práve v skôlke začalo pytat, odučilo od dudla, je tam kolektív, a ten urobí vela
čím viac budem syna nutit kakat do wc tak to bude mat opačny učinok, raz na to príde sám

mamavera
25. jan 2012

@sante81 nespoliehaj sa na škôlku, deti s týmto problémom väčšinou vydržia až kým doma plienku nedostanú 😖 okrem toho učiteľka tam má detí veľa a pri tejto činnosti väčšina detí nepotrebuje obecenstvo, tak aj deti, ktoré sa doma vyprázdňujú normálne do nočníka, alebo do WC, čakajú, až prídu domov, upraví sa to až po čase.

kakakina
25. jan 2012

@iminka ,ja ani neviem.Stale som ho upozornovlala nech sa nepokaka,ze uz je velky chlapec,no on stale ked som ho dala spinkat na obed,pokakal sa.Plienku uz davno nemal,ani si ju nikdy nepytal.Cikal pekne sam,ani som nevedela kedy.Aj som pokricala,aj po dupe dostal a nic.A na vianoce sme isli na navstevu,a potreboval kakat tam.Videla som ze potrebuje,dala som ho na zachod,a nic.Tak sa trapil skoro hodinu,potom mu teta dala nocnik,a vykakal sa.Od vtedy sa mi nepokakal,a krasne sa vykaka sam do nocnika,pred spanim.Myslim ze potreboval iba dozriet do tohto stadia.Mal 3r.a dva mesiace.Nenut,iba ho upozornuj,a hlavne chval za kazdy uspech,neboj nauci sa!

sante81
25. jan 2012

@mamavera ja mam v okolí opačnu skusenost, ze práve skôlka bola takym odrazovym mostíkom a naučili sa všetko to , čo doma nevedeli, nestihli, nechceli. .