Ako naučiť 3 ročné dieťa kakať do nočníka?

janajanajana
13. feb 2009

Moja trojrocna dcerka ma stale problem s kakanim do nocnika alebo WC. Bez plienky je samozrejme uz nieco vyse roka, s malou potrebou nemala nikdy problem, neodmietala ani nocnik ani WC, plienku nema ani pocas spanku. Avsak problem bol, ze odmietala sa vykakat do nocnika, takze na kakanie si stale vypyta plienku, a co je horsie, zvykla si kakat postojacky, co som ja samozrejme vobec za problem vtedy nepovazovala. Ale akokolvek ju vediem k tomu, aby sa vykakala do nocnika, uplne odmieta, skusila som uz vsetko mozne. Dokonca mam pocit, ze ona nevie kakat v sede, takze som skusila dat jej plienku a posadit na nocnik, ani tak sa nevykakala. Poradte, co robit, som zufala.

lulupopo
6. máj 2013

stal sa zazrak, zacali sme kakat do zachoda, a aj do nocnicka, plienku mame iba na noc, prislo to same...konecneee 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

mimuska7
6. máj 2013

a ja som sa pri druhom dieťatku presvedčila, že netreba nič unáhliť. Každé dieťatko potrebuje svoj čas, aby na veci dozrelo.

hokejka23
25. jún 2013

@janajanajana
@janajanajana
Ahojky, dala som si vygoogliť problem s kakanim u dieťaťa a vyhodilo mi to, ze nie som v tom sama, co ma trosku tesi, ale určite to náš problém nevyrieši. Snažím sa byť ešte kľudná a nestresovať, ale v kůtiku duše mám z toho obavu, do kedy a prečo??? T bude mať 3 rôčky v októbri, ciká na WCku od 2rokov, ale kakat nie. Ani wc, ani nočník. Tiez si vypýta plienku a ide tam, kde má kľud. Nedá si povedať na čokoľvek, nenechá sa motivovať... Stále důfam, že sa to casom dá do poriadku, ale snažíme sa o to 3/4 roka. Čítala som, že to má dozrieť v hlavičke a netreba to siliť. Nechcem ho do toho nutiť na silu, lebo sa bojím, ze sa zasekne a budeme mať ešte väčší problém. Ak má/mal niekto podobný problém a zvládli ste ho, budem vďačná za radu aj keď kazdé dieťa je iné...;)

mataklinec
25. jún 2013

ahojte, ja mám 4 deti, ale 3 z nich mi nikdy nechceli sedet na nočníku. Akoby ich tlačil, alebo čo... Skusili sme ich teda posadit na wc a tam sam im páčilo. Odvtedy sa pýtali na wc. Takže skuste wc so sedátkom... Možno sa im to zapáči.... 😉

okienka
25. jún 2013

ahoj mi mame tiez taky problem budeme mat 3 rocky v oktobri a nie a nie na nocnik ani na zachod aj dosku sme kupili a nic neplati na neho popita si pelusku schova sa a tak sa vykaka.Pleinky uz nema ani na noc pita sa curat ze plienky uz mame len na kakanie .Tak poradte ako na to🙂))

princeznajasnenka
25. jún 2013

Typ ako naučiť dieťa kakať do nočníka keď kaká iba do plienky: 1/ nechajte mu plienku a posaďte ho na nočník. Istý čas ho nechajte takto kakať a chváľte ho. 2/ po čase mu iba položte plienku na nočník tak aby bola iba položená a nechajte dieťa kakať znovu do takto pripravenej plienky. Chváľte ho. 3/ s odstupom času vyskúšajte dať plienku preč. Nesnažte sa to urýchliť a dieťa iba chváľte vynechajte vety typu také veľké deti už kakajú na nočník. Veľa šťastia.

hviezdicka111
25. jún 2013

@okienka ja mam o sedemnast rokov mladsiu sestru tak si pamatam, aky to bol boj aj s nou 🙂 ale oklamali sme 🙂 ze plienocky odisli prec, odisli k malym babam, ktore ich potrebuju a ona je velka a nepotrebuje uz 😀 😀 😀 😀 posadili sme ju na nocnik a dali este hracky nejake k nej....a popri hrani a rozpravani sa konecne vykakala do nocnika 🙂 odvtedy problem uz nebol...

siska53
25. jún 2013

@princeznajasnenka jaj, no to by bolo fajn, len nas fesak si nechce sadnut ani na nocnik, ani na wc. :(( iank sa mi ten postup paci. On totiz cika i kaka postojacky.

iwikaa
6. okt 2013

@janajanajana mam taky isty problem ako vy. Ako ste to nakoniec vyriesili? ako ste zacali kakat do zachoda? moj maly ma tri roky to iste len kakanie do plienky - proste som ich nekupila a on to nechape ze ich ani nekupim. na zachode a nocniku robi nenormalny cirkus srdcervuci plac a nervy ... zacinam sa bat aby sa nezacal zajakavat alebo nemal blok. pisat chodi na zachod aj nocnik uplne v pohode

iwikaa
6. okt 2013

@hokejka23 Ahoj vidim ze tvoj prispevok bol pridany koncom juna. ako ste do tohto casu pokrocili? mam presne ten istý problem so synom. dakujem za odpoved

losice
6. okt 2013

@iwikaa

Holky, u nas zabrala mala lest. Taky chtel kadit jen do pliny, tak jsem ho aspon nutila si v ty pline sednout na nocnik a kakat tam. A to mu slo, takze nasledoval druhy krok: nenapadne jsem mu zacla do ty pliny vystrihovat diru, takze bobajzl pristal v nocniku no a pak jsem mu rekla, ze ty jeho bobky jsou na pliny uz moc velky a tezky, takze ji jen roztrhnou. A dikybohu mu to prislo logicky a nejak si to v ty hlavicce pospojoval a KAKA DO NOCNIKU! Tak treba zkuste... Drzim palce

siska53
6. okt 2013

@iwikaa nepisala si sice mne, ale tiez sme to riesili. Teraz v septembri po dovolenke sme minuli posledne plienky. Ja som dalsie nekupila, oznamila som mu, ze uz nemame, ze pre take velke deti nie su uz a ze bud bude kakat do wc alebo do nocnika. Vybral si nocnik, odvtedy kaka tam. Samozrejme plienky aj hladal, je dobre ich schovat, aby ich dieta nenaslo.
Sa velmi z toho tesim, zachvilku to bude uz mesiac, co kaka do nocnika (od 12.9.).
Vela zdaru! Oni sa to raz naucia.

siska53
6. okt 2013

Takze konecne mozem napisat, ze sme definitivne odplienkovani!

iwikaa
8. okt 2013

@siska53 dakujem velmi pekne za reakciu a tesim sa s vami. No zial zakladny problem u nas je asi ten, ze moj drobec nevie kakat posediacky ale iba postojacky. podla mna. Ked som mu minulu nedelu hovorila ze namame plienku ze musi ist do nocnika kakat alebo na zachod tak chytil strasny zachvat placu z toho ... vydrzal to v sebe drzat cely bozi den. ked som ho dala sadnut na zachod tak plakal az mi to srdce trhalo.... on proste stale operoval s tou svojou plienkou. bolo to strasne. ja som bola vynervovana a on tiez. nakoniec som sa zosypala z toho, lebo som s nim uz nevladala bojovat a urobila som chybu - dala som mu plienku.... je to cle na nic. neviem co a ako dalej.

iwikaa
8. okt 2013

@losice no len zial mi nekakame posiedacky vobec. vsetko postojacky. neviem ho dostat ani s plienkou aby si sadol ci uz na zachod alebo nocnik ... ☹

hokejka23
8. okt 2013

@iwikaa
Ahojky, tak ziaľ, bezo zmeny. Vyskusali sme cokolvek, vselijake rady, ale ziaden posun. Plienka a hotovo! Skusame nocnik, zachod, zachod so sedatkom, sam moze splachnut...no skratka nic. Pytala som sa nasej doktorky a ona, ze do 5!!! rokov sa nemusim stresovat. Vraj to pride samo a nutenim by mohol nastat väcsi problem- so zapchou... Co som sa sama prescedcila, lebo maly hned reaguje, ze uz sa mu nechce kakat. Tak to neriesim... len zvysok najblizsieho okolia (rodina, manzel) to maju potrebu stale riesit. Cakam a uvidime. Aj Vam obom prajeme co najrychlejsi a pohodovy pokrok k zachodu 😉!

hokejka23
8. okt 2013

@iwikaa
Nestresujte sa zbytocne. Myslim a verim, ze to pride samo 🙂 😉

elliah
8. okt 2013

@janajanajana ahoj, citam tvoj prispevok a uplne presne si napisala, to cim sme si aj my presli...skusali sme vsetko a syn stale si na kakanie pytal plienku a tiez po stojacky...bola som zufala..zvolili sme volne tempo, ked sa pytal kakat tak som sa ho len spytala ci nechce na wc a on ze nie tak som dala plienku, s tym, ze teda keby predsa chcel tak moze ist este na wc samozrejme kakal do plienky...trvalo to takto pol roka a poto jedneho dna na moju obvyklu uz frazu ci nechce na wc odpovedal, ze ano chce...skoro som odpadla a od vtedy chodi krasne sam...takze silit to urcite netreba a hlavne trpezlivost..aj ja som uz mala pocit, ze to neskonci a bude kakat do plienky neviem dokedy a zrazusa to vyriesilo..

viera77
8. okt 2013

@elliah dcerka ma 2,5 roka, cikanie ukazkove - doma sedatko, vonku "na mravceky", ale kakanie len do plienocky - presne ako bolo aj u vas, dokonca volim ten isty postup ako ty, davam jej na vyber ale zatial nic, ziadny pokrok....tak verim, ze cochvila sa to takto krasne zmeni aj u nas 😉 ......ved plienky kupujeme uz len na kakanie, tie najlacnejsie, na 5-minutove pouzitie 😀

siska53
8. okt 2013

@iwikaa ani moj nevedel posediacky. Vzdy len postojacky. A tiez robil raz cirkus, ked sme bo chceli posadit, tak sme mu plienku este dali. Vtedy sme to vzdali.
Skus este chvilku pockat. Nam cas pomohol a zrazu, v3,5 roka presne to uz zrazi slo. Aj ked chapem, ze to prebalovanie je otravne. Ako mi je teraz fajn, ze uz len jedneho pokakanca a pocikanca prebalujem! 🙂)
Niekotre to este riesia tak, ze daju latkovu plienku, prosto nepouzivaju jednorazovky, alebo akus trik, co pisala mamina vyssie. Len ked nechce sediet, tak to hovienko skonci dakde na zemi, co je nevyhoda, lebo to odpratavanie...
Ja by som mu este dala trosku cas alebo skusila tie latkovky, v nich by mu bolo neprijemnejsie podla mna.

iwikaa
9. okt 2013

@siska53 Siska dakujeeeem 🙂 tá látková plienka je super nápad 😉.... vyskúšam to 🙂

iwikaa
9. okt 2013

@hokejka23 Ahoj 🙂 tak toto riešenie ostatnou rodinou som si zažila tiež. nebolo čo iné riešiť len malého kakanie. na nervy som z nich bola.... nechcem sa stresovat a ani uz nemienim. zakazdym mu ponuknem nocnik alebo zachod, pokusim sa mu vysvetlit preco kakat po sediacky a tak to asi budem robit... popripade vymenim jednorazove plienky za latkove 😀 .... drzim palce aj tebe

daniela1978
9. okt 2013

@hokejka23 z vlastnej skúsenosti by som ti radila, nenúť ho.......okolo mna to tiež každý riešil......ked chcel malýkakať, musela byť plienka, tak som si povedala, no a čo....skúsila som mu ju aj nedať, ale efekto bol taký, že nekakal niekoľko dní a bolo....až ked sme na nom videli, že už by možno aj prijal kakať na záchod, tak sme mu povedali, že Ježiško mu určite niečo prinesie, ak bude počuť, že hovienko čluplo do záchoda...no tak sa snažiiiiil 🙂 a ked čluplo, utekal na balkon pozrieť na parapetu, čo tam je 🙂 takto sme to urobili tuším 2 krát, až zistil, že je to pohoda kakať na záchod a bolo. netreba nútiť dieťa do toho, má to opačný efekt.

elliah
10. okt 2013

@viera77 presne aj ja som tak kupovala tie lacne ved to mal fakt len na chvilku...drxim palceky urcite to zvladnete

polasmartina
4. nov 2013

Prosím,nebudete někdo prodávat knížku:" Víš,co má v plínce myš?"Bohužel už nikde není k sehnání a potřebovali bychom ji,třeba by pomohla.Klidně koupím za plnou cenu,hodně tuto knížku při učení na nočník pochvalují🙂

terbeled991
23. dec 2013

Ako čítam nie som v tom sama...cez leto som začala odúčala môj syna od plienok - ku koncu leta sa to podarilo no na jeseň sa začal znova pocikávať...cikanie sa nám podarilo upraviť - chodivame postojaci na záchod (ako veľký chlapi) ale aj to ho treba upozorňovať...ale čo sa týka kakania to ide do plienok abo nohavic - akonáhle ho posadím na záchod prestane tlačiť...nwm čo mám skúsiť a je to o to ťažšie že chodieva k otcovi na víkendy a nech ho naučím na čokoľvek tam to nerobia ako ja :( dúfam že sa nám dáko podarí zo všetkého vyviaznuť v dobrom len treba mať veeeeeľa trpezlivosti čo sa ľahšie hovorí ako činí :D

norik1
8. jan 2014

Ahojte mamky 😀 ja som sem pisala cela nestastna pred dvomi rokmi, syn mal tri a pol roka, a tiez len na kakanie len plienka a nic ine. Na zachod nikdy vobec. skusali sme vsetko, pochvaly, nalepky, odmeny, nedat plienku (=tyzdnova zapcha a potom dalsi stres z kakania, rozhodne neodporucam) , proste vsetko, uz ma vsetci strasili, ze s nim treba ist k psychologovi... a ono je asi pravda ze dieta sa odplienkuje same, kedy ono uzna za vhodne a nie vtedy ked mama prave chce 😀 prestala som to uplne riesit, zrusila som nalepky na zachod a povedala som ze nech si ich nalepi kludne kam chce a on povedal ze na dvere do izby (!!), jednu za cikanie a dve za kakanie. Tak dobre no, zasmiala som sa v duchu, aj tak nic z toho. Ale on sa asi proste vtedy rozhodol, lebo odvtedy uz plienku nechcel ani na kakanie. Prvy zachod bol sice plny strachu, ale potom to uz slo ako keby nikdy plienku nemal. mal tri mesiace pred stvrtymi narodeninami... Dnes mi to pride po dvoch rokoch neskutocne - ale vydrzte, ako mi povedala moja zlata doktorka - nebojte, k maturite s plienkou nepojde 😀
Drzim vam velmi silno palce, nech dovtedy nepridete o nervy 😀

pile84
16. jan 2014

pomoooc, tak my mame riadny problem, maly ma uz 3 a pol roka, cikat chodí sam uz rok ale kakat vobec nechce ani do nocnika ani na wc, popritom s nocnikom ani weckom nema problem.....ale ked mu treba kakat tak sa to snazi zadrzat co najdlhsie a ked sa uz neda tak to po kuskoch pusta do slipkov a takto je to cely den, prezliekame sa asi sto krat, alebo ked uz sa mu neda vydrzat, staci okamih mojej nepozornosti a rychlo to vytlaci da slipkov, chodi aj do skolky ale tam bol taky isty problem, tak ho musim mat doma kym sa nenauci....vyskusala som uz vsetko, teraz uziva take detske prehanadlo, kaka kazdy den takze s tym problem neni.....zabavanie, slubovanie, vyhrazanie ze daco nedostane, proste nic nepomaha....uz som s nervamy na dranc.....par krat sa mu uz aj podarilo kusok do nocnika a aj sme sa riadne vytesovali ale v zapati sa vzdy dokakal a riadne do slipkov....

norik1
21. jan 2014

@pile84 precitaj si co som pisala vyssie. Mozno prave v tej skolke by mu pomohlo, keby videl ze ostatne deti chodia na zachod. Kolektiv robi velmi vela...

marus313
21. jan 2014

ahojte mamicky aj ja som mala tento isty problem z dcerkou a poviem vam skusili sme vsetko krik,slubovanie,psycholog,zakaz chodenia za kamaratmi(citila som sa ako macocha aj som si poplakala ze som taka zla) a nic nepomohlo a mali sme az 4,5 roka a preslo ju to same teda najskor som ju musela naucit z plienkou chodit na Wc az po mesiaci takehoto chodenia som jej povedala,ze plienku nemam a pustila to normalne do wc ale este pred tym som jednu plienku vystrihla na zadku aby to padlo do wcka aby videla,ze to nic nieje.Tak vam drzim vsetkym palce a pevne nervy nezufajte raz ich to prejde ked som uz nevedela co tak som si povedala,ze hadam do 20tky plienku nosit nebude🙂 teraz mam polrocneho chlapceka a uz ho ucim na serblik radsej 😉