Ako naučiť 3 ročné dieťa kakať do nočníka?

janajanajana
13. feb 2009

Moja trojrocna dcerka ma stale problem s kakanim do nocnika alebo WC. Bez plienky je samozrejme uz nieco vyse roka, s malou potrebou nemala nikdy problem, neodmietala ani nocnik ani WC, plienku nema ani pocas spanku. Avsak problem bol, ze odmietala sa vykakat do nocnika, takze na kakanie si stale vypyta plienku, a co je horsie, zvykla si kakat postojacky, co som ja samozrejme vobec za problem vtedy nepovazovala. Ale akokolvek ju vediem k tomu, aby sa vykakala do nocnika, uplne odmieta, skusila som uz vsetko mozne. Dokonca mam pocit, ze ona nevie kakat v sede, takze som skusila dat jej plienku a posadit na nocnik, ani tak sa nevykakala. Poradte, co robit, som zufala.

beruska2x
9. nov 2010

nas teda chodi na nocnik curat, doma uz plinku nema, jen ven a na spani ale kadit do nocniku nechce.. to si pocka az je vecer cistej, vykoupanej a ma plinku a pyzamo.. zaleze nekam do kouta a prijde vitezoslavne podelanej 😀
doufam ze to casem prijde 😀

rozala111
12. nov 2010

Tak my sme na tom podobne, cikať sa pýtame, ale kaká stále do plienky, alebo sa pokaká, proste len niekam zalezie a skryje sa a pokaká sa, nechce ísť na nočník, ani na záchod, to radej sa zasekne a nič, nechápe to, máme s tým veľký problém v škôlke, neviem ako mu chudáčikovi pomôcť, celkovo máme problém s kakaním, keď ho nútim na WC, tak radšej nebude kakť, a to nechcem, lebo potom nekaká aj 3 dni a už je problém na svete.

daducha
12. nov 2010

Ahojte,

tak aj u nas mame tento problem. Maly ma 20 mesiacov a zo dna na den sme sa oducili od plienok.Krasne sa pyta na cikanie,vlastne aj kakanie hlasi a sadne si na nocnik, no nic sa neudeje 🙂 .Toto si zopakujeme aj 4 - 5x a nic.V momente ako mu dam plienku,pred spanim aalebo ked ideme von,vykaka sa.Zatial z toho nerobim tragediu,este je maly a starsi robil takyto cirkus este aj ked nastupil do skôlky, no zda sa mi to nejake nelogicke,cikanie OK a kakanie problem.Uz si ani nepamätam ako ldho to trvalo so starsim, no dodnes v skôlke nekaka 😉 .Tak hadam to s mladsim nebude trvat tak dlho.A co ma este zaraza, ze akonahle sa maly naucil pytat cikat, plienka je aj po noci aj po obednajsom spanku sucha.Dovtedy vzdy cikal aj pocas spanku.A vonku je uzasny, vzdy hlasi cikanie a uteka ku stromu cikat.NO ma plienku,tak mu poviem nech kludne cika do nej, no ked sa da, stoji pod stromom 😀 😀 .
Ozaj, kedy ste prestali davat plienku na vonku ? My cikame do nocnika iba 5 dni, tak mu ju na vonku pre istotu este davam,neriskujem prechladnutie ked by sa stala nehoda ...

milada47
18. nov 2010

ahojte babulky, mám 2,5 ročného syna a mám problém ho naučiť kakať do nočníka....pišať vie krásne, aj sa pýta...dokonca túto noc sme boli po prvýkrát bez plienky a nedopišal sa, pekne sa vypýtal....hoci potom spinkať už nechcel a len by sa hral....a zaspávať sme šli s plačom....ale má problé sa vykakať.....ked je bez plienky začne skákať, behať a plače že kakať, kakať, ale ked ho dám na nočník, sedí takú minutku, potom povie "neni kako" a fungíruje dalej normálne takých 5 min. a potom zase...celá ta pesnička odzačiatku....a ked už to neudrží, strašne sa silno rozplače ale to v tedy už na nočník nechce....chcem ho dať do škôlky a bojím, že mi ho nezoberú, ked nebude viac samostatnejší....prosím, poradte mi dajaké finty ako ho to naučiť??? dakujem za každú radu...

katarinagk
18. nov 2010

No, nam v jaslickach povedali jedine... Do 3 rokov sa kazde dietatko nauci piskat a kakat do nocnicka, najhorsie je, ked sa na dieta krici , dieta sa zatne a potom s nim do 6 rokov nepohne nik...Zablokuje sa a hotovo.... same mi povedali, ze v reale sa este nestretli s dietatkom, ktore by chodilo na nocnik v roku...( v jaslickach su deti od 1 roka) V brane mame strasne sikovne dievcatko,naozaj, velmi , velmi sikovne, bola vo vsetkom popredu, ale co sa plienky tyka, AZ v dva a pol roku sa zacala pytat sama, odrazu ani na den, ani na noc nepotrebovala plienocku a predtym trenovali, trenovali a nic.... jednoducho, dietatko si to musi uvedomit samo... nech si mamicky sutazia kolko chcu.....nejde o to, co napisu, videli ste to v reale, ze to tak naozaj je? Moze a nemusi to takto byt...kazde dietatko je predsa ine... A ludia su vselijaki...

zlatusik28
18. nov 2010

@milada47 ahoj, no keď som môjho staršieho učila kakať, tak sme mali síce nočník čo aj spieval, ale tak sa iba vypišal, kakať nechcel, plakal, kričal. Tak sme mu kúpili takú detskú sedačku na WC, dali mu tam takú maličkú stoličku aby mohol na ňho vyjsť, a čuduj sa, vykakal sa. Nie hneď na prvýkrát, ale myslím že mu to trvalo asi deň. Takže skús motivovať, my sme malému stále hovorili, že teraz už je veľký keď "kaká ako my dospelí" 😀 a jemu sa to páčilo.

milada47
18. nov 2010

@zlatusik28 ...no aj ja mám takú sedačku na wc-ko ale serblík má pri postielke, aby ked sa zobudil a potreboval cikať, aby ho to "motivovalo" vypýtať sa, dnes ešte cez deň ked ho dávam spinkať, tak mu nedám plienočku....som zvedavá, či sa dopišá.....uvidíme....ale zatiaľ ešte nekakal....vždy, ked mal plienočku a ráno sa zobudil, hned sa do nej vykakal.....takže každú chvíľku môžem čakať, že ho to chytí....

magali
18. nov 2010

tak mi mame takyto problem u synovca... vidim ze je vela takych deticiek.. maly mal v auguste tri roky a furt nic, este stale mu davaju plienku aby sa vykakal.. presne ako tu pisete, s cikanim ziadny problem, ale vykakat sa do zachoda alebo nocnika ani za svet.. a ked sa mu chce kakat tak to drzi aj niekolko dni, az to nevydrzi a pusti do gati, ale minule uz bol taky zly ze sa dokonca ani cikat nevypytal, za jeden den sa asi trikrat pocural a dvakrat pokakal, vtedy bol u svokry, ta uz mala z neho infarktove stavy.. asi je fakt pravda ze tie decka nato musia prist same, ale baby nehovorte mi ze triapol rocne decko nema tolko rozumu ze sa nevypyta, resp ze nevie ako ma potlacit na WCku, ked ma rozum na ine sprostosti, tak toto musi vediet.. podla mna je to uz o tom ze rodicia su nahnevani a davaju mu to najavo a decko sa potom zatne a uz je problem na svete...no ale radsej nech ma plienku ako osrane gate, ja som zazila ze svokra ho nechavala pokakat sa do slipov, ked uz videla ze to na neho ide, to je podla mna dobra blbost, vsak ako potom moze ziskat nejake hygienicke navyky, ked mu dovolia spinit do oblecenia, no nemyslite?

babulka11979
8. apr 2011

@janajanajana ahoj mi mame podobny problem, maly ma 3,5roka od 2rokov pekne cika do serbliku, vaetko velmi dobre chape, jeho kamarat sa vykakal do nocniku a hned mu to povedala amoj ze pojde aj on, v utorok to skusal ale nic, su to uz 4dni co som neustupila v stredu aj vcera dostal prehanadlo a stale nic, drzi, ale lekarka o tom vie povedala ze je to kto z koho a ze nemam povolit, ze to z neho pojde, je to krute ale dufam ze bude ucinne...som uz aj ja psychicky na dne, chodi do skolky len si to stale nosi domov, uz aj ucitelky sa mu snazia dohovorit, uvidim co bude dnes, ked pojdem pre neho, ci to uz zabralao..katka...babulka79@gmail.com

fialocka753
13. apr 2011

😲 To s tým žartuješ však? Ved ako 3 ročnú by si mala postupne ucit chodit na WC a nie na nocník. 😲

rozala111
14. apr 2011

@fialocka753 no myslím, že toto dokáže povedať len človek, čo nezažije aké ťažké je naučiť dieťa kakať do záchodu, alebo nočníka.
Nie všetci majú to šťastie, že sa im detičky dokážu vykakať niekam inam ako do plienky, viem o čom hovorím, môj syn má presne taký istý problém a sme zúfalí. Narodil sa a všetko bolo OK, ale po 2 mesiacoch malý prestal kakať a tak po dlhej dobe nám odporučili použiť rektálku, nepomáhali prírod. prostriedky, aby sa vykakal, nepomáhalo nič, takto sme s pomocou rektálky kakali až do 15 mesiacov. Chodili sme na vyšetrenia a všetko je OK, len má malý priestor (veľmi malé brušino - má 38mesiacov a 11kg a 96cm) v brušku, a veľmi tuhý konečník, čo mu sťažuje normálne sa vykakať, preto má z toho dosť veľké obavy a kaká len postojačky a do plienky. Má snahu si sadnúť na nočník, prípadne WC, tlačí ale nič. Vykaká sa len do plienky. Čo by som za to ja a celá rodina dala, keby kakal aspoň do nočníka, a myslím, že aj všetci rodičia čo sa s podobným problémom trápia.
Veľa úspechov nám všetkým prajem - - nám studená sprcha nepomohla, zmieril sa s ňou a nevadí mu ☹

vodnarky
14. apr 2011

@fialocka753 -prepac..ale asi ozaj nevies ake to je...

@rozala111 -aj my mame ten problem s kakanim...sme s toho tiez velmi zufali..cikat chodi normalne na zachod,ale akonahle chce kakat,tak si pyta plienku..skusali sme jej to vysvetlit,ze je to to iste ako ked ide pisat,ale pripada mi to,akokeby mala s toho strach.. ☹ neviem ako dlho to este bude takto,ale aj sa bojim ju do toho nejako nutit,aby sa jej to este viac nesprotivilo.. 😔 ..nevieme co robit.. ☹

frola
14. apr 2011

@vodnarky ahoj ja neviem ci je to dobra metoda, moja mala ma nieco cez 2 roky a nocnik doteraz uplne odmietala aj na cikanie. hrozne kricala, kopala, nechcela si ani len sadnut. uz som nevedela ako tak som skusila sladku odmenu. gumovi medvedici 😅 proste to zafungovalo a za dva tyzdne je po parade. uz sme uplne bez plienky aj kakat aj cikat chodi na nocnik ked nie je nocnik ide aj na velky zachod. teraz si uz odmeny ani nepyta. toho som sa trocha bala ze ako s atych cukrikov zbavime ale tym ze teraz chodenie na nocnik je uz pre nu normalne tak to neriesi. predtym to robila aj tak ze ked chcela mlsat tak sa len tak vypytala a nic. ale aj za to som jej dala cukrik lebo akoze to aspon vyskusala. vobec neviem ci to bol dobry napad ale zafungovalo to a hlavne teraz uz ani cukriky netreba. neviem co ine poradit mozno za pokus to stoji. drzim palce.

vodnarky
14. apr 2011

@frola -skusali sme vselico..aj si ju niecim "kupit"..ale vobec to nezabralo..radcej sa toho vzdala,ako keby sa mala ist vykakat na zachod.. 😖 teraz len dufame,ze stoho coskoro vyrastie.. 😔 ..ale ajtak dakujem za radu... 🙂

ssiska
14. apr 2011

aj nam pomohlo kúpit si malého, práve sa vykakal do nočníka za kinder vajko 🙂) A to tiez chodil len cikat, velkú len do nohavíc, uvidím, ako bude zajtra

elabela
14. apr 2011

aj ja prispejem trocha našimi úspechmi. Staršia dcéra tiež nechcela chodiť kakať ani na záchod ani do nočníka, no ked mala 2,5 roka a bola u mojich rodičov na víkend tak jej mama slúbila že ked sa vykaká do nočníka tak to odfotí do mobilu a pošle mi to. Zabralo to. Keď prišla domov tak sme zasa fotili hovienka pre babku tá jej hned volala a pochválila ju. Postupne zabúdala na fotenie. Raz sa nám stalo že bola zapečená a bála sa kakať lebo to bolelo tak som je povedala nech v kúpelni okaká dlažbu, tak to sa je zalúbilo tak že aj zabudla že to trocha bolí a to zlé hovienko sme utopil v záchode a tak vlastne prešla na záchod topila hovienka. a tiež som predtým skúšala hoci čo aj sprchu dokonca sme pár krát natreli nohy hovienkom samozrejme vo vani veľký rev a nič. A mladšia mala dva roky 4 mesiace a dostala hnačku a vtedy sa pokakala viac ráz za deň a to jej tak vadilo že potom sa už pýtala automaticky. Horšie to je teraz, odnaúčame sa od plienok na noc už mesiac s tým bojujeme. Niekedy sa v noci zobudí a pýta sa cikať, niekedy kričí že už je pocikaná. No lepší sa to držte nám palce.

scandya
14. apr 2011

@elabela Pacia sa mi tvoje metody, vyskusam aj ja 😀

vodnarky
15. apr 2011

@elabela -dobre napady.. 😉

vodnarky
17. apr 2011

@elabela -tak sme poskusali tvoje napady,ale nezabralo to... ☹ povedala,ze az ked bude chodit do skolky pojde kakat na zachod.. 🙄 ..tak uvidime kedy sa dockame.. 😉

fialocka753
27. apr 2011

@rozala111 no tak skus vyskusat ho prve naucit kakat do nocnika a potom na WC.

suuzanee
2. máj 2011

My mame taky isty problem s kakanim,maly ma 2roky 10 mesiacov,cikat chodi pekne sam na wc,alebo aj ked je vonku tak sa pekne sam vycika.ale ked chce kakat tak sa ani za svet nevykaka ani do nocnika ani na wc.vypyta si plienku vykaka sa a potom pride nech ho prebalim a je zas cely den bez plienky.na noc este davame plienku,lebo nevydrzi do rana.uz sme skusali tiez vsetko a stale nic.dokonca sa s tym pochvali,ze nemoze ist do skolky lebo kaka do plienky.ja som uz tiez zufala.ale ked mu nedam plienku,tak to zadrzi alebo place ako neviem co.ale tiez ho nebudem nejak nutit,inac si spominam, ze jeden krat sa mu podarilo vykakat do wc,ale vtedy zacal strasne plakat,tak neviem ci sa nenalakal alebo co.a odvtedy nic.

17ata
30. máj 2011

my mame podobny problem maly bude mat 3 roky v auguste.Je to riadne strašne to kakanie a ideme do školky.tvoj pribeh mi dodal sily.Snad sa to aj nam podari.Držime palečky 🙂

zzuzzik
10. jún 2011

Ahojte, obnovujem temu 🙂 moja mala krasne cikala a kakala do nocnika uz od 17 mesiacov, nijako som ju to ani neucila proste sama zacala. momentalne ale uz tva tyzdne (ma 21 mesiacov) zasadne kaka do gatiek a pride mi to povedat, cika stale pekne do nocnicka ale kaka do gatiek, uz neviem ake tahy mam na nu vyskusat, vie ze urobila zle, ked sa jej spytam, kde sa robi kako, tak ukaze na nocnik, vyhresim ju, ona si poplace a za 5 min ako keby nevedela, nechapem myslite si, ze si to nemam vsimat a prejde to zasa samo?Lebo ona to proste robi naschval: Nechcem ju trestat, ale neviem ako ju mam zasa prinutit nech kaka do nocnicka, diky za radu 😀

treperenda
11. jún 2011

zzuzzik, ja bych ji asi v tomhle pripade nechala. Evidentne to ma v hlavince srovnane a jen "zkousi nervy svych rodicu", coz je sice pro nas mene pochopitelne (proc nas cilene chteji rozlobit), ale asi to patri k detstvi. Stale bych ji davala najevo, ze to neni normalni kakat do gatek a treba bych ji odeprela nejakou pamlsku (co ma rada) s tim, ze si ji nezaslouzi, kdyz se nesnazi kakat pekne na nocnicek. Ja jsem si u sve dcery overila, ze jsou to malicci vycuranci a mnohdy nas jen zkousi.

lennetfrigg
11. jún 2011

Ahoj maminky, občas do téhle diskuse nakukuju, měli jsme totiž obdobné problémy. Ale chci Vás povzbudit, že časem se to srovná. Malý mi taky kakal zásadně do plinečky, ale řekl si o ní, šel si do ložnice a ve stoje se vykakal, měl tak 2,5 ročku a chodilo to u nás běžně. Ja jsem to tehdy neřešila a brala to tak, že až k tomu psychicky dozraje, bude kakat na nočníček. Čural pěkně, s tím problém nebyl. No a pak jsem jednou nebyla doma a hlídala mi ho sestřenka, mu se chtělo kakat, ale styděl se. Takže i když mu dala plínečku, tak on prostě kakat nechtěl, zadržoval to a plakal, že ho boli bříško. Ja přijela domů hned jak to šlo, dala mu pak plínečku a bylo po bolesti. Vykakal se a bylo mu dobře. Ale proč to zmiňuju, no způsobilo mu to takový stres, že od té doby nechtěl kakat vůbec. Začal kakání zadržovat, nechtěl kakat už ani do té plinečky. A nevíte, co bych tehdy dala za to, kdyby jsme zase dělali potřebu "po staru". Teď už nechtěl kakat vůbec, fakt i týden vydržel nejit na záchod a to jsem mohla zkoušet všechno možné, prosby, výhružky, odměny. No prostě nechtěl. Nakonec jsme ale bojovali a začali pomalu chodit na záchod, do plínečky už nechtěl. Z počátku to byl boj, ale teď už je to celkem dobré. Chodí kakat na záchod, řekne si. Ale stane se, že třeba tři dny nekaká, pomáhají nám probiotika, homeopatika. Protože tím jak to dokáže zadržet, je ten bobek pak tvrdší. Ale už je to o 100% lepší, takže držím všem maminkam palečky a nebojte, časem se to zlepší, hlavně vydržet!!!!!!! A hlavně že prcci kakají, třeba do plínečky, ale i to je lepší, než nic 😀

rozala111
16. jún 2011

Ahojte, musím sa s vami podeliť o včerajšiu obrovskú radosť. Malý si večer pýtal plienku na kakanie, tak sme mu povedali, že fajn, ale nech najprv skúsi nočník, išla mu rozprávka a tak sa posadil sám v izbičke - všetkých nás poslal preč, lebo kaká. a po 5 minútach prišiel - a zahlásil "podte, už som kakal, mám tam hovienko"
ani si neviete predstaviť, aký sme boli vyšťastnení, hneď sme odfotili na mobil a akože poslali starkej, ktorá ho hneď vychválila a malý bol straaaaaašneee hrdý.
Tak dúfam, že sa to podarí aj niekedy nabudúce.
držím nám všetkým palce, dúfam, že to tí naši drobci pochopia a nebudeme sa trápiť.

tanulka007
2. júl 2011

@rozala111 Blahoželám. Naša sa tiež nechcela pýtať na nočník, tak som ju začala dávať rovno na záchod. A pomohlo. To bola riadna inšpirácia. Chodili sme tam každé 3 minúty. 😀 😀 😀 Držím palce.

treperenda
7. júl 2011

Holky, mam obrovskou radost, ze uz i u nas se podarilo a dnes byl krasny bobek na nocniku 😀 A vite,co pomohlo nam? Nedam dopustit na knizku "Co ma mys v plince" investice minimalni a maximalni uspech. Je to naprosto suprova knizka. Nam dorazila v patek a porad jsme ji cetli do kola, az prisel ten okamzik, ze mala chce byt tak sikovna, jako ta myska a jeji kamaradi 😀

treperenda
7. júl 2011

Opravuji, knizka se jmenuje "Vis, co ma mys v plince?"

baddy2
2. aug 2011

podelim sa aj ja svojou radosťou s vami. pred 3 tyždnami moj 2, 10 ročny drobec tiež začal chodiť na nočnik.Prve cikanice boli vonka na travičku, ked behal holy, a sa mu to tak zapačilo že začal chodiť na nočnik, ale musi byť doma dole bez.O 2 dni nato aj kakal na nočnik, tak sme ho vychvalili až do nebies, že sa mu to zapačilo a bolo vidno že je sam na seba hrdy.Davame mu plienku len na noc, ešte s tym musime nejako bojovať.