Ako naučiť 3 ročné dieťa kakať do nočníka?

janajanajana
13. feb 2009

Moja trojrocna dcerka ma stale problem s kakanim do nocnika alebo WC. Bez plienky je samozrejme uz nieco vyse roka, s malou potrebou nemala nikdy problem, neodmietala ani nocnik ani WC, plienku nema ani pocas spanku. Avsak problem bol, ze odmietala sa vykakat do nocnika, takze na kakanie si stale vypyta plienku, a co je horsie, zvykla si kakat postojacky, co som ja samozrejme vobec za problem vtedy nepovazovala. Ale akokolvek ju vediem k tomu, aby sa vykakala do nocnika, uplne odmieta, skusila som uz vsetko mozne. Dokonca mam pocit, ze ona nevie kakat v sede, takze som skusila dat jej plienku a posadit na nocnik, ani tak sa nevykakala. Poradte, co robit, som zufala.

tanyja
7. feb 2012

@zuzulka255 však skús ten hrací, je to zmena, uvidíš a možno budeš milo prekvapená 😉 a slivky celkovo sú dobré na stolicu, aj šťava z nich
@ronja31 to aj my máme guličkové alebo lentilkové jogurty, tie zje aj 2 naraz, ale ovocný nehrozí 😠 , zbojník ,nehrozí aby zjedol ovocie

ronja31
7. feb 2012

@tanyja no teda, tak riadne vymysla ako ten nas. My sme mali obdobie bez ovocia a teraz som zase vymyslela struhanie jablka tak ako sa to struha pre dojcata. Takze ma taku formu jablkovej kasicky a toto je nas najnovsi hit 😉

tanyja
7. feb 2012

@ronja31 musím aj ja skúsiť, mandarínku chce, aby ju mohol očistiť, ale iba ocucká a vráti, teda vloží do pusy a vyberie, ináč som rada, že aj napriek tomu nemá problém so stolicou

ronja31
7. feb 2012

@tanyja my sme presne tak zacinali s mandarinkami a nakoniec sme skoncili u pomela, toto moze kedykolvek v akomkolvek mnozstve, az ho musim niekedy krotit, lebo ked to zbada v obchode najradsej by to zjedol hned. A inak najviac zaberie "davova psychoza" - opat sme sa vratili k jedeniu jablka - ked sa este dalo byt vonku, tak medzi ostatnymi detmi jedol jablko od "cudzich" a "nase" ponukal detom.

zuzulka255
7. feb 2012

@sante81 prave sa stalo to co si pisala a s cim si mala problem aj ty,vykakala sa pocas spanku,lenže ma zavolala a povedala že ma kakinko,tak som ju prebalila,uf dufam že je to jednorazova zaležitosť.pretože pokakana v noci nebola od babetka ☹

sante81
8. feb 2012

@zuzulka255 nechaj malickej čas , nejde všetko hned, ked sa pyta na nocník tak je to fajn a cez obed sme mali plienku aj my asi polroka, len my sme odučali od marca, vtedy bolo uz vonku teplejsie - maj jun vonku uz bez plienky, tak nevadí ked ma plienku aj na von. uvidís ze aj kakat sa bude, ak chce kakat do plienky, tak ju nechaj, lebo sa ti blokne, ja som dávala jogurt na ranajky a potom sa stolica upravila a ten duphalac je dobry, to je cukrova voda - stačila jedna lyzička a črevo sa pohlo - ale to som dávala az ako posledné riesenie, ked nekakal uz 5 dni, susené slivky som do neho nedostala, ani slivkovu vodu, inak včera sa tiez dokakal večer do plienky, len sa prisiel prebalit, a to sme sedeli aj na wc, a nechcel, takze nehoda sa stane, ale hresit ho nebudem.

tanyja
8. feb 2012

@ronja31 takto podobne jedol kamošov banán, toho svojho sa ani nedotkol , alebo mňa bude chovať , ale seba nie, a dnes mu bolo treba a hovienko už trčalo a zakričal: netreba mi kakať 😀, tak to ho len zoberiem, posadím na nočník a dokaká sa , on akosi pri hre zabúda, že treba aj sadnúť a kakať, keby si ho videla, sedel na šerblíku, deka na hlave a že mama vykrikoval 😀 😀 , iba holé nohy mu trčali

ronja31
8. feb 2012

@tanyja no skoda ze si ho neodfotila 🙂 musi byt pekny vymyselnik! z chuti som sa zasmiala.

tanyja
8. feb 2012

@ronja31 ešte ke´d spával v postieľke, tak sa stráááááááášne nudil a kým zaspal, vyhádzal všetko von z postieľky, vtedy som ho aj odfotila, to mám v albume, môžeš pozrieť 😀 a keby som ho odfotila, tak by si videla iba niečo zelené (deka) a holé nohy 😀 😀

zuzulka255
10. feb 2012

@sante81 takže my sme za posledne dva dni asi na tom takto : predvcerom,kricala kakinko kakinko,už islo von ale taky cirkus robila že až,kricala boli boli,nechcela sadnut na nocnik ani nikam,tak sa pokakala ale bola z toho velmi vystrasena...včera zase bez stolice ☹ dnes este nič ☹ v lekarni mi dali vlakninu aby som pridavala do jedla 1x denne...tak som zvedava...mne je momentalne jedno kde a ako by kakala,len nech kaka...

tanyja
11. feb 2012

@zuzulka255 mne malý tiež nekaká každý deň a to už potom viem, že bude tlačiť do gatí, lebo to bude pevnejšie..len u neho je to tým, že nepapá ovocie, nechce ☹ , ale zase vody a čaju vypije dosť, len niekedy málo spapá, tak nemá čo kakať 😀
a tvoja malá je pravidelne takto vystrašená?

zuzulka255
11. feb 2012

@tanyja nie to 1x...,včera kakala do gati znovu ale už bez cirkusu,po tajme v kute...a pak este večer,lenže ja som si myslela že ide cikať lebo povedala že ide kakať tak som jej rychlo stiahla gatusky a posadila na nočnik a ona kakala tam,vychvalila som ju do neba a ona sa pak vsetkym chvalila že urobila kakinko do bilika 🙂 uvidime čo bude dnes...(ona totiž nazyva cikanie-kakať-to na objasnenie.)

sante81
11. feb 2012

@zuzulka255 zuzka a neskusila si jej dat mussli, ja som dala od emca - orechovo-hroznové, to je jedno aké a stolica sa mu upravila a chcem mu to nejako posunut aby kakal ráno, nie večer pred spaním, tak dnes uspech, rovno z postielky na wc. tiez ho chválim, a hovorím mu ako ide hovienko do kanála, ešte mu aj zakyvame a spláchneme, keby ma niekto pocuval tak si pomyslí ze mi dobre hrabe, ale synovi to pomáha 🙂

zuzulka255
11. feb 2012

@sante81 nezje mi ani len gulicky v mlieku,ona nema rada sladke,dokonca ani krupicu nechce...som rada ked si 2-3x odhryzne z keksiku,,,a som vdacna že mi zje jahodovy jogurt...so surovym ovocim nemame problem(nastasie)...hej kto takymi vecami nepresiel,nepochopi to 😀 určite ti nehrabe,chces pre synceka len to najlepsie a niekedy proste clovek musi robiť a hovoriť veci ktore su nie celkom v norme 😀

tanyja
11. feb 2012

@sante81 no a, to je v pohode, neboj, aj my riešime hovienká, dnes sa zase zatajil a tlačil do gatí, tak som ho už capla na pokakaný zadok a potom mi povedal, že to smrdí.... 😀 , nechala som ho chvíľku tak, tak dobehol, jasné že nohy doširoka (aj som sa sama pre seba zrehotala aký je podarený) a vysvetľujem mu doblba, že hovienko treba vytlačiť do nočníka alebo záchodu, no nie, ja už neviem a to má pritom 2r a 4mes 😠 😠 , plienky nemá, ani na noc, ale toto kakanie, neviem už čo s tým
@zuzulka255 tvoja malá je ako môj zbojník = "potajme, hlavne že ma nik nevidí" - majú spoločné logo,
minule mi zjedol jahodový jogurt, že hurá , ale tieto klasika jogobella nezje, lebo tam sú celé kúsky ovocia a potom ku mne chodí, že sa mu lámu nechty a samozrejme ani s mäskom nie je kamarát..., jedine zeleninu zje

sante81
11. feb 2012

@zuzulka255 ani mne nechcel jest krupicu, do teraz neje ani puding, okrem jablka a banánu, az teraz napr okusil mandarinku, čokoládu ani sladké mu nedávam - len bebe kekse, alebo marinu, na sladkosti ma ešte čas. aj mussli začal jest len pred pár dnami, napr sunku alebo párku zje tak 1x z 3 ranajok, niekedy je to hubu ked si vybera, ale neriesim, ked bude hladny, vypyta si a napr zeleninu len varenu, dusenu, surovu papriku rajcinu neochutnal ani raz

mojkamirka
11. feb 2012

my sme tento problem riesili ked mal malý temer dva roky. nechcel kakat do nocníka, ked som videla, ze ide kakat vyzliekla som mu nohavice a navrhla mu, nech sa aspon postaví nad nocník aby tam spadla kaka. Potom som mu navrhla nech si skusi sadnut, ze to pôjde lepsie. po dvoch týzdnoch začal sedávat konecne na nocniku na kaku. ale my sme napr. nesedeli pri cikaní, on cikal vylucne po stojacky, az ked zacal chodit do skôlky zacal aj sedavat pri cikaní.
darmo chce to pevne nervy a vela porozumenia. 😖 . alebo ju skus motivovat, ked sa vykaka do nocnika dostane cukrik alebo cosi oblubené, ale nerobit to nasilne, musi to byt jej rozhodnutie, len ju treba nenapadne presvedcit. alebo nam pomohlo aj to, že sme si urobili rituál, napr. ráno hned po prebudení sme chodili cítat knizky na záchod, zvykol si na to a temer pravidelne ráno kakáva. Prípadne vecer pred spaním dat acidko aby bola ráno kaka.

tanyja
11. feb 2012

@sante81 mne malý jedával krupicu a potom jedného dňa s tým sekol, ale minule mu urobila moja mama taký hustejší do taniera, tak súťažil s bratrancom, kto skôr zje 😀 , mandarinku len ocucol a vrátil, banán si obzrie a jablko vopchá mne do úst....ale párky má rád a minule chrúpal surovú papriku 😀 , paradajky nie, väčšinou sú bez chuti, tak ich veľmi nekupujem
a provokovala som ho, že mu dám plienku, tak to razantne odmietol 😀 😀

sante81
11. feb 2012

@tanyja neboj, však aj u neho príde čas, my sme boli bez plienky rok, len na kakanie pytal a v noci, lebo v noci samozrejme flasa s mliekom- keby aspon kravské- ale nie - sunar - a to ma 2 a pol roka. ja som mu dokola vysvetlovala ze sa kaka do záchoda, na doske sedel ako král, pohlo sa to az pred pár dnami, zo dna na den, takze dietatu sa to musí len v hlavicke ulezat. my teraz čakáme druhé babo- tak všetko vysvetlujem tak ze pre babatko bude postielka, dudliky, plienky na kakanie, ze je velky a sikovny a ze bude chodit do skôlky kam chodia uz velké deticky. od flase v noci sme sa oducali skoro 2 mes, zo dna na den potom povolil, ako aj v kakani a zo dna na den konečne začína rozprávat. tak pri druhom dietati uz nebudem tak stresovat ale dám mu len čas

zuzulka255
11. feb 2012

@tanyja no to moja je maskova,zeleninova, ovocna,polievkova...no čo sa tyka lekvaru,cokolady,tvarohu,proste jedla od sladkeho...napriklad palacinky,sisky,lievance,žemlovka atd atd...absolutne do pusy neda...niekedy by to bolo tak fajn,keby zje na ranajky nejaky kolacik,alebo lekvarikovy chlebik alebo podobne veci,aaale nie...my musime parky, vajicka,chlebik s maslom a salamkou,pasteku...toto vsio čo zje...no a pak vymyslaj na večeru ☹...niekedy ju chyti nejedaci den a to ma ide poraziť ☹ale sak ako dedi 🙂...s kakanim to moj muž my povedal.že ju zbytocnem stresujem ked sa stale vypytujem a že zas tomu prikladam zbytocne velky vyznam...tak som už dva dni ticho a nepytam sa jej ohladom kakinka nič,zatial to funguje vykakala sa/pokakala...že by mal pravdu?? 😖

zuzulka255
11. feb 2012

@sante81 fakt to chce cas,potrebuje na to dozrieť a usporiadať si to v hlavicke 🙂 a ja zrejme tiež 😀

tanyja
11. feb 2012

@sante81 môj kecá aj za štyroch, celý deň sa mu pusa nezavrie a keď som sa zlostila, že je zase špinavý od hovienka, tak mi povedala : "mama ty môj kvietok" a bozkával ma, 😀 , no tak hnevaj sa na neho
cumeľ som dávno zrušila, aj som sa bála, ako bude reagovať, ale v pohode, potom ho raz náhodou našiel a začudovane sa naň pozrel ale nedal do pusy, fľašu s mliekom (my len kravské) sme na noc dávno zrušili, predtým stále cucal a už má aj veľkú posteľ s tým, že postieľka išla k druhej malej bábe 😉
@zuzulka255 joj, palacinky zbožňuje a v žemľovke mu jablká nevadia 😀 a tvaroh miluje aj bryndzu
a tiež máme nejedacie dni, dokázal aj 3 dni nič nejesť a nebol nervózny, iba pil mlieko, nenútila som ho, nervózny nebol, takže už som sa nad tým nepozastavovala

zuzulka255
13. feb 2012

@tanyja
@sante81 no ženičky ideme sa pochvaliť,dnes moje zlato same od seba islo urobiť kakinko do nocniku,neverila som vlastnym ociam,doobeda kakala 2x a teraz večer znovu 😀 juuj že by sme mali problem zažehnany? 🙂 asi moj muž mal fak pravdu 🙂

sante81
13. feb 2012

@zuzulka255 blahozelám, chce to len čas, v tomto smere sa dá detickám velmi pomôct, len treba mat trpezlivost, my dnes spíme prvykrat na velkej posteli, dostal novu, postielku sme zrusili tak som zvedava aka bude noc. ešte dudle a budem na 100% spokojna

zuzulka255
13. feb 2012

@sante81 juuj tak teda sladke snicky a pokojnu celu nocku 🙂 a už bude aj sam v izbicke?

tanyja
13. feb 2012

@zuzulka255 no vidíš, aké máš šikovné dieťa 😉 , len tak ˇˇdalej, malý včera nekakal, ale dnes zato púšťal poriadne, a keď sa kúpal, tak mal bublinkový kúpeľ 😀 😀 , ale vykakal sa pekne do nočníka
@sante81 ja dodnes pamätám, ako sme malému zrušili postieľku a išiel na posteľ: na obed do nej ani nevliezol, tak odspal na gauči a odniesla som ho, večer som pri ňom ležala a nakoniec miesto obvyklého času spania 20hod zaspal o 21.30 od únavy, stále mi chcel utiecť, potom som musela s ním ležať, čo predtým nehrozilo, vložila som do postieľky a dobrú noc
a o týždeň už bola pohoda, po 3 dňoch si začal sťahovať plyšáky do posteli - dobré znamenie 😵 a teraz večer poviem rozprávku a idem preč, na obed odspí pri čítaní rozprávky
máme zlaté deti 😉

tanyja
13. feb 2012

@sante81 a dudeľ som potom tiež zrušila, proste som nedala a bolo, ani nepýtal 🙂

sante81
14. feb 2012

@tanyja u nas prvá noc uplne super, zaspal asi do 5min, s plysákom spáva uz dost dlho- to je macinko a na nom sa dobre vysvetluje ze macinko nemá ani dudel ani plienku a cika kaka do záchoda 🙂 v noci spadol z postele raz, lebo však bez nocného cestovania po posteli to nebude ani teraz, a potom ešte asi 3x hladal dudel. ked si zvykne tak od marca ideme odučat aj bez dudla. urobila som chybu aj s tou flasou aj s dudlom, mala som mu ich vziat ešte ked mal rok a pol, vtedy by to bolo lepsie, ale myslela som si ze ich časom odlozí sám a ten čas stále neprichádzal a potom sme stavali dom a 7 mes sme byvali u svokry, tam by som ho takto revat nenechala, to by nehrozilo. pri 2 dietati budem vediet viac.

tanyja
14. feb 2012

@sante81 gratulujem a zaspal sám? ináč to máme podobné s tými našimi detičkami : tiež som čakala na vhodnú chvíľu, kedy zruším plienky, dudeľ a fľašku a prišlo to postupne ale hlavne rýchlo 😀 , dudeľ som zobrala a nedala a bolo vybavené, zvykol si - strašne slintal z neho, večer som obmedzila tekutiny, lebo sme zrušili plienky, a 2 muchy jednou ranou 😵 , pri slove PLIENKA ho až strasie 😵 😵 , od leta minulého roku je bez plienky , teraz je už jasné "starý" na plienky = 2 roky a 4 mesiace, ale úspešne už takmer 2 mesiace nemá plienku ani na noc
no a to naše kakanie, to je tiež relatívne dobré 😉
sme spokojné maminy

sante81
14. feb 2012

@tanyja zaspáva sám uz rok a pol a je to na nezaplatenie. teraz zaspal za 5 min, z postele ma velku radost, len tam nosí čo najviac hraciek ze idu buvat s ním. a prvykrat mi vypil miesto sunaru krabicové mlieko - najprv ochutnal, potom nechcel ale zahrala som to dobre. mam ešte rezervnu jednu krabicu sunaru, tá sa minie a uz viac kupovat nebudem. tie dudle nasleduju ako dalsie, potom plienka. aj máte ten igelit na postel ak by sa náhodou docikal. ja mu ho asi pre istotu kupim