Ako naučiť dieťa štvornožkovať?

diddi
20. mar 2008

caute, mame skoro 10mesacne dvojicky a nejako sa im nechce - nevedia stvornozkovat. Pediatricka mi stale hovori, aby som ich podporovala v stvornozkovani...ked sa jej opytam ako, tak pocujem stale to iste - na brucho, na brucho, na brucho. Na bruchu su skoro od narodenia...keddam pre ne nejaku hracku, aby sa snazili ju dociahnut a pohnut sa, tak nastane HROZNY rev a krik az su obe brontove a cele snazenie sa skoncilo po 2 minutach...oni radi sedia, alebo lezia a valaju sa...aj na nafukovacich sulcoch skacu radi...len to lozenie nam nejde

Ako ste vy naucili, pripadne cvicili s detmi, aby zacali s lozenim?

martynna
3. júl 2009

Můj syn zatím taky neleze, jen se plazí a má už skoro 10 a půl měsíce a teprve asi před 10 dny se sám posadil. Včera jsme byli v rehabilitačním centru a říkali mi tam, že je naprosto v pořádku, že každý dítě má svůj čas. Prý se dnes většinou píše, že děti mají lézt už v 8, 9 měsíci ale prý ten časový úsek je až na hranici roka a chodit může začít až v roce a půl a přitom je to dítě naprosto normální. Navíc říkala, že do budoucna je pro dítě lepší, když začne sedět a stoupat si co nejpozději, mají pak daleko lepší držení těla. Jinak samozřejmě neposazovat a nepostavovat, čekat až t oudělá sám. Jinak mi ukázala, jak to dítě motivovat k lezení - lákat ho hračkou, aby lezl přes překážky, já si sednu na koberec a natáhnu nohy a on mi přes ně přelízá, to je asi nejjednodušší. Potom ho dávat sedat na patičky, zkontrolovat palce aby směřovaly k sobě, v případě potřeby ho přidržovat a dát před něj něco o co se může opírat, na tý rehábce použila dětskou židličku, já používám válec na lezení, ale ten musím zafixovat nohama, aby se nehýbal a on takhle péruje na kolínkách a hraje si, že třeba plácá do válce. Pro dítě je to vlastně jenom hra. Chce to ale dělat často, tak 10x za den, jednou, dvakrát, třikrát asi moc nestačí. Tak začala jsem včera tak uvidím jaké budou výsledky, ale je fakt, že se od včera daleko víc staví na 4 a za ten den udělal i pokrok v posazování, už si sedá hezky rychle, ještě předevčírem to bylo takový horko těžko... 🙂

stvura
3. júl 2009

Kocky, drzim palceky, no hlavne ziaden stres, ako napisala martynna, kazde dietatko je individualne a vsetko ma svoj cas. 😉

stankatt
3. júl 2009

nasa lozi cca 3tyzdne. zacala sama z nicoho nic. bola proste donutena, behak som nepouzivala a chodenie za ruky sa tiez neodporuca, tak ak sa chcela niekam dostat, pouzivala gulanie sa 😀 a potom skusala po 4roch... obcas som sa snazila jej pomoct, ale nic. a potom zrazu sama. A teraz stvornoskuje ako sarkan a chodi sama popri nabytku. Vsetko ma svoj cas a ak by nestvornoskovala, nic sa nedeje. Ale deti si vzdy najdu ten svoj sposob, ako sa niekde dostat. 😀

ingulka
3. júl 2009

my sme tiez nestvornozkovali.. neurologicka nam ukazala jednoduchy trik 😉 a stacilo zopar krat pocvicit a uz beha.... 😉 skuste :

dietatko dame na kolena, nozky mu "vopchame" pod seba... a cvicime akoby sme ho hojdali dopredu a dozadu - tym sa natiahnu svaly na stehnach vpredu a ulahci/nauci dietatko pouzivat tuto cast telicka... dufam, ze popis je zrozumitelny 😉 ak nie som k dispozicii na blzisie vysvetlenie na IP... 😉

vranka4
3. júl 2009

Ahojte 🙂 ,každé dieťa je individuálne,pri dvoch starších dcérach sme používali bežku,štvornožky začali loziť,až keď sa naučili chodiť 🙂 ,pri dvojičkách sme bežky nepoužívali vôbec,loziť začali už 7-mesační obaja 🙂

stvura
4. júl 2009

Ingulka, ja som tak cvicila s malym asi od osmeho mesiaca {lebo nas kamarat uz stvornozkoval ako drak a mi nic}, no ked mal osem a pol mesiaca sa postavil na nohy a uz chcel len stat a chodit...stvornozkovat sa naucil az teraz prednedavnom - v desiatich mesiacoch a jednom tyzdni. To nehovorim ze uz chodi sam {a daleko uz predcil naseho kamarata}, takze...je to fakt individualne, stvornozkuje iba v terrenoch kde si nie je isty ci by presiel prah alebo schod.

vanilka2612
21. jan 2010

Ahojte, mam 11 mes. dceru,ktora nestvornozkuje ale nasla si sama sposob, ktory som este u inych deti nevidela. Sedi na zadku,lava noha pod sebou,prava vpredu,ruky na zemi a posuva sa tou pravou.. Dr. mi kazala,davat ju na zem,aby sa naucila stvonozkovat..Ona je stale na zemi,na rukach uz nechce byt. Svojim stylom sa dostane vsade za par sekund. Neviete ako ju naucit stvornozkovat??? Lebo sa uz zacinam bat o tu lavu nozicku,aby si ju nejak nevykrivila..Postavi sa k nabytku aj v postielke, to nie je problem..ale s tym posuvanim,no hruza..Ak mate nejaky trik,tak poradte ,,,diky

janetty
21. jan 2010

vanilka, niektoré detičky neštvornožkujú vôbec, rovno začínajú chodiť... asi to bude aj u vás tak 🙂
Ja keď bol môj malý na brušku, dávala som mu kolienka pod bruško, väčšinou po kupaní, keď som ho mastila 😵 ale to bol menší než tvoja Peťka. Plaziť sa začal okolo 6.mes. a loziť po štyroch okolo 7.mes.

Skús ju dať na kolienka, podlož jej ruku pod bruško /zozadu z pomedzi nožiek/, trocha ju nadvihni a možno začne prepletať ručkami a nožkami. Ja som to občas robila, keď sa chcel ku niečomu dostať a nemohol, od zlosti až kričal 😀 Keď som videla, že vie bez pomoci zrobiť jeden či dva "kroky" už som nepomahala, nechala som to naňho, nech to zvláda sám 😵

amy14
21. jan 2010

janetty a ked si už nepomáhala,tak kedy to už bolo ok...lebo mojej som párkárt zaprela nožičky a sama sa pohupovala dopredu dozadu a od včera pomaličky zapája nožičky a ručičky a už ide aj do sedu...teraz to už nechávam na ňu a som zvedavá kedy užbude ako šidielko.... 🙂

janetty
21. jan 2010

amy, pomahala som mu možno 2 týždne, potom to skúšal sám a možno po ďalších 2 týž. prelozil už väčší úsek. Ale to pár krat s ním aj spadlo, sa mu podlomili ručičky, alebo kolienka. No asi po mesiaci sa dá povedať, že lozil pekne a teraz lieta o stošesť 😀
Som to napisala asi zložito 😅 teda asi v 6.mes. som začala pomáhať v 7.mes. už vedel loziť /ale neisto/. Ja to beriem, že loziť - naozaj loziť začal v 7. a pol mes. 😵

amy14
21. jan 2010

takže super....aj naša prejde len kúsoček a potom bác,ale nevzdáva to....motivátor je mobil....takže tak o mesiac sa teším,ked to už bude samostatnejšie,lebo my sme sa ručičkovali až do 5,5mesiaca 🙂

tymothy
21. jan 2010

Vanilko, to, co tu popisuješ, je jeden ze způsobů lezení. 😉 Některé děti lezou tak, že jakoby sedí na zadečku a tak strašně srandovně se odšťuchují. Koukali jsme na to kdysi ve škole na nějam dokumentu a strašně jsme se tomu chlámali.

lily1983
21. jan 2010

ahojte maminky, tak mi skoro nic, akurat sa jeduje, ze sa nevie ani pohnut, ale ked chce, tak sa pohne, ale to tak ze je na brusku, da sa na bok, unoží a posunie sa, a potom spať na bruško a je v podstate tam, kde chcela byt, ale nechce sa jej na ručičky moc ☹ cvičime každy den

bianka234
22. jan 2010

Ahojte, myslím že na silu nič nevyriešite, môj malý je 4 dieťa v rodine a štvronožkoval ako jediný. Ostatné deti nie za svet, hneď vedeli chodiť. Ale práve za to, že štvornožkoval ako drak začal chodiť až v 14 mesiacoch sám a stabilne. Dovtedy preliezol po 4 kde sa dalo, vedel to strašne ale strašne rýchlo. Inak u náš zaberala hra na psa, keď som sa dala ja na 4 a akože som pes, to ho strašne bavilo, aj to vtedy začalo.

rimmel
22. jan 2010

lily ale ved mate este casu, ved ma iba 7 mesiacov 😉

luthien.k
22. jan 2010

lily, taky si myslím, že je opravdu brzo chtít po malé, aby lezla 😉 Jinak my máme zase doma rychlého plaziče, takže jsem taky zvědavá, jestli vůbec poleze po čtyřech. Jestli ne, svět se nezboří 😉

lily1983
22. jan 2010

ahojte no ja este ani nechem aby chodila po štyroch v podstate, len aby sa trosku plazila aspon, ale ved snad pride na to, ako to ma robit...dnes som ju dala na kolienka trosku, a z toho na štyri, lubilo sa jej to..ale nebudem ju siliť 😉

ivamera
22. jan 2010

Ahojte, naša malá má 8 mesiacov a už lozí ako drak. 🙂 Asi pred mesiacom začala sama od seba robiť ten cvik čo radí ingulka, teraz som pochopila na čo to bolo dobré 😉. A tiež sa nám osvedčilo motivovať ju s mobilom, ale určite by poslúžilo čokoľvek čo je bežne pre ňu zakázané brať do ručičiek.

vierkasteffi
13. dec 2011

ahojte toto je sice už troška staršia tema ale potrebovala by som poradit maly ma 10,5 mesiaca a neštvornožkuje ani sa sam neposadí, síce sedí ked ho posadím ale doktorka vravela že ho nemam davať sedieť ked ho dám na nohy tak ani nestojí len hopka neviete mi poradiť nejake cviky na podporu štvornožkovania

evka4
13. dec 2011

@vierkasteffi ahoj, ja by som to zatial neriesila. kazde dieta je ine, jedno stvornozkuje v polroku, ine v roku...jednoducho vtedy, ked je na to pripravene po vsetkych strankach. ja viem, ze je tazke vidiet, ze ine deti uz vedia to a to, ale najlepsie je neporovnavat. viem, ze nie vzdy to ide, ale radsej daj syncekovi viac casu, ved on sam pride na to, ako to ma robit. to iste s tym sedenim, vela deti sa samo posadi az ked stvornozkuje, skor nie. potom sa aj postavi. sice niektore deti preskocia stvornozkovanie a rovno sa zacnu stavat, ale az cas ukaze, ci je to aj pripad tvojho synceka. zbytocne to neries, mas to ako s chodenim, jedno dieta chodi v 9 mesiacoch, ine v roku a pol...ak ta to az tak velmi trapi (co podla mna nemusi), tak to konzultuj s pediatrom, pripadne neurologom, ale podla mna ta tiez len upokoja, ze je vsetko tak, ako ma byt 🙂

vierkasteffi
13. dec 2011

@evka4 praveze mi doktorka pri dnesnej poradni odporučila neurologa ideme tam buduci tyzden len som chcela vediet nejake cviky pripadne skusenosti

evka4
13. dec 2011

@vierkasteffi tak drzim palce, neboj, on zacne stvornozkovat ani sa nenazdas 🙂

ducci
15. dec 2011

@vierkasteffi nasa mala sa naucila iba teraz stvornozovat - ma 9 mesiacov.. a tiez sa jej moc nechce... ja som ju to po velkom trapeni naucila na korku chleba alebo kusok jablcka 🙂)))... proste inak mi na bruchu nechcela byt ani sekundu, hned sa otocila na chrbat a posadila sa sama - uz od 7 mesiacov...

vierkasteffi
15. dec 2011

@ducci tak to je super ze uz ti spapa aj kusky 🙂 joj skusam maleho davať na štyri aby štvornožkoval no žiadna snaha s plačom ľahne na chrbát a gúľa sa ☹

terilenci
15. dec 2011

myslim, ze sa netreba trapit tym, ze deti nechcu, alebo nevedia stvornozkovat a netreba ich to ani nejako specialne ucit. moja dcera nechcela svornozkovat vobec. ak sme ju dali na brucho, tak sa len hadzala ako kapor a ked uz nevladala, zacala plakat. takze svornozkovanie uplne vynechala a zacala rovno chodit. zato teraz sa rada hra na havinka 🙂

vierkasteffi
15. dec 2011

@terilenci asi skor ma trapi to ze ked drobca postavim na nožky tak nestoji pevne ale hopká 😒
a kedy začala tvoja dcerka chodit respektíve sa staviať na nožky?

jankavl
15. dec 2011

neurologicka pomoze. bud poradi co robit alebo posle k rehabilitacnej sestre na konzultaciu. moj syn sa zacal plazit v desiatich mesiacoch, stvornozkovat az tesne pred prvym rokom. keby bol prvorodeny tak sa asi trapim, ale takto som vedela ze ma cas a raz sa to jednoducho nauci. mimochodom ma 15 mesiacov a este nechodi co ma tiez vobec netrapi, pretoze raz sa to fakt nauci a aspon za nim nemusim zatial vonku behat. je pod dohladom neurologicky a to mi staci. mimochodom ta nam vzdy povie ze sportovec z neho sice nebude, ale zato intelektual🙂...

terilenci
19. dec 2011

@vierkasteffi stavat sa zacala v 7-8 mesiaci, ale to len tak na kolenach ked som ju mala a drzala. sama sa nie. dokonca ani tak ako ine deti, ze sa zacnu chytat nabytku. chodit za dve ruky potom zacala od 11 m, potom za jednu, ked mala rok spravila par krokov, potom sme sa vratili k drzaniu, lebo capla na zadok a odmietala chodit sama, stale si pytala ruku. az ku koncu 13m zacala sama, len tak zrazu z nicoho nic. viem, ze kazde dietatko sa nauci inokedy, len som sa bala, ze kedy to bude. a hlavne som ju moju babulku stale porovnavala so susedkou. o dva mesiace starsou, ktora uz vsetko vedela. ale to bolo hlupe porovnavat, lebo ked sme to so susedou rozoberali, tak jej dcera to robila rovnako len vsetko o mesiac skor. proste plati, ze kazde dietatko je ine.

soldi
2. jan 2012

ahojte, tiez si idem po radu. maly ma 8 mesiacov, plazi sa uz mesiac a posledne 2 tyzdne sa z plazenia rovno stavia. teraz uz robi aj prve kroky do stran. sada si tak, ze si klakne alebo sa postavi a z toho si sadne.
parkrat si sadol aj ked peroval na styroch, ale vacsinou skor takto.
co s tym? mam ho nejako motivovat k lezeniu, alebo to proste nechat na prirode? dik 🙂

terilenci
4. jan 2012

@soldi mozes ho motivovat, ale raz ked nebude chciet lozit, alebo mu to proste nepojde, tak nutit ho je uplne zbytocne. uz som to vyssie spominala. moja nestvornozkovala. ked som ju dala na brucho aj stahovala nozky pod seba aj som jej nukala hracky aby sa za nimi "rozbehla" a nic. hadzala sa na zemi ako kapor a stvornozkovanie sme proste vynechali. 🙂 a co pocuvam kamaratky, tak neboli sme jedine. nelam si nad tym hlavu. a ak sa velmi obavas a potrebujes odborne poradit, spytaj sa pediatricky. ale myslim, ze ti povie to iste. nejako ma to ani neprekvapuje, ze tie dnesne deti sa posuvaju takymi "milovymi" krokmi. kladieme na ne take naroky, ze sa ani necudujem, ze nelozia a zacnu rovno chodit. ale tiez sa im viac venujeme, takze mozno ze su v niektorych veciach aj pohodlnejsie. ved naco sa snazit, ked zacnem plakat, mama pride a zoberie ma. naco sa snazit doplazit za nou 🙂