Ako naučiť dieťa štvornožkovať?

diddi
20. mar 2008

caute, mame skoro 10mesacne dvojicky a nejako sa im nechce - nevedia stvornozkovat. Pediatricka mi stale hovori, aby som ich podporovala v stvornozkovani...ked sa jej opytam ako, tak pocujem stale to iste - na brucho, na brucho, na brucho. Na bruchu su skoro od narodenia...keddam pre ne nejaku hracku, aby sa snazili ju dociahnut a pohnut sa, tak nastane HROZNY rev a krik az su obe brontove a cele snazenie sa skoncilo po 2 minutach...oni radi sedia, alebo lezia a valaju sa...aj na nafukovacich sulcoch skacu radi...len to lozenie nam nejde

Ako ste vy naucili, pripadne cvicili s detmi, aby zacali s lozenim?

rolak
4. jan 2012

@soldi nechať prírode...je kopec detí,čo neštvornožkovali,ale rovno chodili, aj ja... môžeš ho motivovať, známa mi ukazovala nejaký grif od pediatričky,ako dať bábo na štyri a pridržať mu nôžky,aby išlo,ale ke´d sa ti on sám púšťa do chodenia,tak neviem,načo by to bolo... a možno sa k štvornožkovaiu vráti sám. hlavne to veľmi nerieš,ja som pri malej riešila každú fázu,že je pozadu a pod........ a nebolo to nanič,iba som sa stresovala 🙂

luciina
4. jan 2012

Klid!!!! Eli začala lézt v 10tým měsíci a chodit až 17tým měsíci .... Nenech se rozhodit ostatníma maminkama v okolí, které říkají, že by už měl to a to. Na ty se vyprdni! Já to tak udělala, sice mě to drželo přes noc, ale pak jsem to vypustila. Bohužel to byla i rodina.

luculus
4. jan 2012

Skus cviky z baby-gymnastiky - cviky na rozvoj svalstva, mozes dietatko podporit aj drzanim, ktore napodobnuje polohu lezenia a este dalsi "cvik" a v podstate hra - zloz bablnenu plienku na cca 30 cm siroky pas, daj ho pod brusko a konce (dlhe) si chit do ruk a zdivhni tak, ze bude dietatko nad zemou rukami a nozickami sa dotykat a hyb sa do predu do stran, daj mu moznost sa zapojit ;)
mozem napisat aj dalsie ;)

adelaida33
20. jan 2012

@luculus super, ďakujeme, ak môžeš, napíš ešte ďalšie cviky...

paja.83
6. jún 2012

Ahoj holky, možná budu mít blbej dotaz, ale nechápu, když dítě neleze, na kolínka se nedostane a neumí se samo posadit, jak se dostane z polohy na bříšku na nohy? To bych malou musela začit posazovat nebo stavět na nohy, jinak si to nedovedu představit 😅 ? Posazovat malou nechci, ani ji stavět na nožičky. Většinu dne tráví na koberci, přetáčí se, točí se na bříšku dokola, vzpírá se na ručičkách, ale neplazí se, na kolínka nejde a ani se jí ta poloha nelíbí, vždy když se jí snažím dát na kolínka, spustí řev, takže ji nechávám na koberci a doufám, že jednou začne. Je nám 9,5 měsíce.

lenka23011992
6. mar 2013

ahojte viete mi poradit..nas mali ma 9mes.a stale nestvornoskuje ani neplazi sa.neurolog nas poslal na tu vojtovu metodu len ked vidime ako prito& placka neda nam to.tak sa chcem spitat ci ta vojtovka pomaha a za aku dobu pomohla dakujem moc

zuzka1902
6. mar 2013

@lenka23011992 ahoj lenka. ja neviem ale ja by som to nesilila, nasa mala ma tiež 9 mesiac a neštvornožkuje ani sa neplazí, v chodítku lieta, na posteli sa tiez prevracia...a synovec štvornožkoval ked sa naučil chodit... v dnesnej dobe malo detí stvornožkuje... neviem za akú dobu pomohla vojtovka, ale viem že vojtovka sa hlavne využíva od narodenia...a vysledky sú po x mesiacoch

betuska22
6. mar 2013

môj adamko v 10tich mesiacoch začal hned bežkať ani neštvornožkoval, a betka od 6 mesiacov štvornožkuje a za svet nechce behať, každe babo je ine.... tvoje pravdepodobne bude hned bežkať ked nechce štvornožky 😉

veronika89
6. mar 2013

asi by som z toho nerobila problem syncek stvornozkoval az ked sa naucil chodit po 11 mes. a dcerka stvornozkuje od 8 mes. ani od jedneho sme to nevyzadovali ani neucili

lenka23011992
6. mar 2013

dakujem vam pekne len ano akoze kazde dieta ine mi si to tiez mislime .narosil sa v 36tyz..

lenka23011992
6. mar 2013

A este sa chcem spitat ako 4mesacnemu nam zistili hydrocealus ale zatial nam kazu len ho kontrolovat merat hlavicku a pozorovat jeho spravanie a chodime na sono hlavky kde stale to ma o 2mm vecsie ale doktori tvrdia ze je to stale v progresii.tak vas pitam o neake pozitiva alebo uz aj negat.kto o takom niecom prezil alebo zije.je to inac velmi velki strach o svoje dieta tak dakujem pekne za otpovede

mija_ja
17. apr 2013

@lenka23011992
Ahoj, vobec sa nestresuj, moj maly sa postavil na 4 az v 10mesiacoch, kym sa pohol dopredu presiel dalsi mesiac a postavil sa az v 12. Teraz mame 14mesiacov a behame za rucicku. Sestra ma dievcatko o mesiac starsie a presne tak to prebiehalo aj u nej, teraz ma vlastne 15mesiavo a uz beha ako taka mala vrculka .O) Pediater sa nam ani jednej nad tym nepozastavili, ani nas nikam neposielali povedali ze to je OK ze kazde babo si ide svojim tempom:O)Pozeram ze tvoj prispevok je uz viac akjo mesiac stary, tak mozno uz aj mate nejake pokroky "O)Jaj a este citam ze mas predcasniatko, tak to uz sa vobec nestresuj :O)

sjuz
17. apr 2013

@paja.83 moja starsia lozila velmi skoro (este nemala ani 6 mesiacov), no a v 6.5 sa sama v postielke postavila a odvtedy stala vsade, ale napr sediet sa naucila az o mesiac neskor. Tiez som ju nedavala sediet, vzdy ked stala, padla na zadok a prevalila sa, a padla bud na bok alebo chrbat (kedze nesedela) - takze som jej stale behala za zadkom... moja sestrenica sa ani neplazila ani nelozila a hned zacala chodit.... takze asi aj to ide.

sjuz
17. apr 2013

@lenka23011992 synovec zacal lozit az ako 10 mesacny, takze podla mna ste v pohode... A ich nikto neposielal nikam.

bambulka7
5. máj 2013

ahojte maminy,
neviem ci sem este niekto chodi, ale skusim sa opytat. Dcerka mala nedavno 9m (ukoncenych 8m) a vie sa vydvihnut na 4, zacala sa aj trosku plazit ale len ked ju horko-tazko nalakam na hracku. Postupne na styroch dviha jednu rucicku az nad hlavku, alebo sa zdvihne na nozkach az na spicky a drzi sa na ruckach a po chvili sa polozi na kolienka. Sem-tam cez den takto potrenuje, ale nie a nie sa rozbehnut. mate s tym niektora skusenost? rozbehlo sa vase dietatko? Malicka sa nam len plazi, aj ked uz vyzera byt velmi pevna na lozenie. Myslim si ze je to este niekde v jej hlavke, asi este chyba aby si nieco uvedomila - ako skoordinovat pohyb alebo co...Ked ju lakam na hracky tak je nervozna ze nevie ist, po chvili sa doplazi, ale po 4 nie a nie ist 🙂 Naucili sa to vase dietky ked uz boli v takejto faze?

adriana222
20. okt 2014

Ahojte moje babo ma 5mesiacov a stvornozky cuva je to normalne

dagmars
20. okt 2014

My sme tuto fázu preskočili a nemyslím, že by sme o niečo prišli🙂 stvornozkovat sme sa naučili oveľa neskôr ako chodiť. A synovec napríklad stvornozkoval s jednou výstretou nohou ako postrelena srnka🙂 je to individuálne a netreba sa zbytočne stresovať🙂

mischellin26
30. okt 2014

Ahoj Diddi, je pravda, že nie všetky deti štvornožkujú. Niektoré sa zo sedu, hneď postavia... Ja som si myslela, že to bude aj náš prípad. Moja malinká má dnes práve 10 mesiacov. Štvornožkuje cca. 10 dní. Nenútili sme ju, stále sa válala po brušku a nechcelo sa jej. Raz ráno sedela a hrala sa s hračkami a zrazu si začala podkladať nožičku, podarilo sa jej na štyri... Na druhý deň už štvornožkovala ako guľa...

qtinka46
30. okt 2014

Mozno sa budes smiat , ale ja som jej to ukazovala na sebe ako to ma robit, ale realne si nemyslim ze preto stym aj zacala, :DD Ked zacinala tak nasa tiez len cuvala, myslim si ze je to preto ze detickam je lahsie rucicky odtlacat ako prekladat do predu 🙂

mata210
14. jan 2015

Ahojte baby. Naš maly ma 25. 7 mesiacov a nema ani zubky a nevie ani lozit nechce sa mu. Ked ho dam sadnut tak sa posadi ale trochu este spadne do boka ale drzi sa. No mam dylemu stoho ze nema zubky a nevie lozit. Je to v poriadku alebo co mam robit ? prosim poradte mi. Dakujem 🙂

nenabaja
14. jan 2015

@mata210 Treba kupit v lekarni pripravok na rychly rast zubov, kupit pristroj na stvornozkovanie a promenadovat sa pred nim zasadne iba postvornozky 🙂 Ale nie, klud, vela deti v tomto veku este nedokaze ani sediet, nieto este stvornozkovat. Treba prestat citat tabulky a nechat detom nech sa vyvijaju vlastnym tempom. A prve zuby niektorym detom zacinaju rast az po roku.

mata210
14. jan 2015

@nenabaja Aj mne to iste povedala svokra, že sa nemám ničoho báť, že každé dieťa je iné, ale aj tak mám trochu obavy s toho. Ale ďakujem za odpoveď 🙂

mata210
18. jan 2015

Ahojte baby, ja mam 7 mesačného syna o par dni a tiež iba rád sedí alebo leží. Ak sedí tak za hračkami sa natiahne ale to je všetko a keď leží, tak sa mi obráti na bok a potom naspäť na chrbátik. Na bruško sa mi tiež nechce prevrátiť a ma to trápi. V polohe na brušku mi dvihne hlavičku a vie ju pekne držať ale ďalej sa nepohne aj keď dávam pred neho hračky a volám naňho aj tak nič, dvihne iba zadok a prevráti sa na chrbátik. Ak ho dám sadnúť tak sa mi stavia na nohy a tie ma dosť pevné. To je všetko čo urobí a keď je dlhšie na brušku tak začne revať a biť mrzutý ☹ baby prosím poradte čo mám robiť? Príde na to sám alebo nás môže lekárka poslať aj na rehabilitácie ? Za odpovede vopred ďakujem

1008
11. feb 2015

ahojte.....moj Filipko tiez nelozi,ma 10mesiacov..na brusku sice bude ,ale neposuva sa ani s ruckami,dokonca ked ho dam sadnut a lahne si,nevie sa uz sam posadit,musim ho zdvyhnut..v choditku sa len trosku posunie do zadu,...dr..mi povedala,ze som spravila chybu,ze som ho nemala posadzovat a davat do choditka,lebo tym vynechal jednu fazu....ze ho mam davat na styri,pridrziavat mu kolienka ,ale on nechce nechcem ho velmi nutit,ale doktorka stale vravi,ze musi..ze ho nemam davat vobec sadat,len aby lezal,ale ved to sa neda cely den....chodili sme za rucky,aj ked este ma slabsie nozky,ale vraj aj to je chyba......uz fakt neviem...o 2 tyzdne ideme na kontrolu a su zvedavy ake pokroky robi ...(a ja si potom pripadam ako nezodpovedna matka)... 😒

zaneta123
11. feb 2015

@1008 ahoj, doktorka Ti povedala pravdu, dieťa má sadať zo štvornožkovania, presne toto isté som riešila u svojho staršieho syna, cvičila som s nim vojtovku pre skrátený krčný sval celý jeho prvý rok a toto isté nám hovorila rehabilitačná sestra, štvornoženie je veľmi dôležité pre rozvoj spolupráce pravej a ľavej hemisféry, ´daje slúži na podporu chrbtových svalov a pripravuje chrbát na sedenie. straší začal štvornožiť ako cca 11,5 mesačný za metlou a 13 mesačný chodiť. Pasívne síce sedával ale veľmi málo, za ruky som nevodila vôbec (prišla by som o chrbát), vzhľadom na krátke obdobie štvornoženia (keď dieťa chodí nebude štvornožkovať) mi rehabilitačná sestra odporúčila sa sním hrať veľa hier, ktoré ho nútili byť na štyroch a tak sme sa hrali na psíka, podliezal stôl, chodil tunelom atď. Keď dieťa zbadá inú perspektívu (napr. z výšky pri chôdzi už lenn veľmi ťažko donútiš štvornožkovať

kladina
11. feb 2015

@1008 je pravda,ze sa malinkemu musia vypracovat brusne svaly, aby sa vedel pohnut a to sa pri sedeni nestane. Takze podporit tvorbu sikmych brusnych svalov, ked je ne brusku,davat mu hracky, lopty k noham,aby bol nuteny pohnut sa doboku za nimi a ohybal sa v trupe. Potom moze ist na stvornozkovanie a davanie sa do sedu. Neboj sa, to pojde, len podporit vyvoj spravnych svalov. Moja mala presla za tyzden z polohy na styroch k sedeniu a lozenoiu. 🙂

1008
11. feb 2015

@zaneta123 ,dakujem za radu 🙂 ..........

evittam
11. feb 2015

@1008 Vôbec ho do ničoho nenúť, a na lekárku sa s prepáčením vykašli. Napr. môj starší syn neštvorkoval vôbec a hneď chodil cca od 10.mesiaca a dcérka tá je lenivšia - začala štvorkovať až okolo 10.mesiaca, teraz má 14.mesiacov a chodí síce "sama" - za jednu ručičku alebo keď idem pred ňou -sama ešte nemá odvahu - a vôbec nič neriešim, každé dieľatko má svoj čas, tak si to užívaj a nestresuj a hlavne netreba počúvať "tabuľkové MUDrcky". 🙂 😉 😉

liebling98
11. feb 2015

@1008 najlepšie svojmu dieťatku pomôžeš tak, že mu nebudeš pomáhať. Lekárka má pravdu, pasívne posadzovanie, choditka a vodenie za ruky je to najhoršie, čo môžeš pre motorický vývoj svojho bábätka urobiť.
Daj na zem deky, polož ho tam, oblož ho hračkami, niektoré daj bližšie, iné ďalej. Bude sa jedovať, ale neposaď ho, nepodávaj mu hračku. Buď pri ňom, prihovaraj sa mu. Môžeš mu skúsiť podsunúť kolienka pod bruško. Ak sa Ti napriek tomu niečo nebude zdať, vypýtaj sa od dr na rehabilitáciu, ukážu Ti cviky, ako ho naštartovať.
Držím palce!

1008
11. feb 2015

😀