Ako naučiť dieťa štvornožkovať?

diddi
20. mar 2008

caute, mame skoro 10mesacne dvojicky a nejako sa im nechce - nevedia stvornozkovat. Pediatricka mi stale hovori, aby som ich podporovala v stvornozkovani...ked sa jej opytam ako, tak pocujem stale to iste - na brucho, na brucho, na brucho. Na bruchu su skoro od narodenia...keddam pre ne nejaku hracku, aby sa snazili ju dociahnut a pohnut sa, tak nastane HROZNY rev a krik az su obe brontove a cele snazenie sa skoncilo po 2 minutach...oni radi sedia, alebo lezia a valaju sa...aj na nafukovacich sulcoch skacu radi...len to lozenie nam nejde

Ako ste vy naucili, pripadne cvicili s detmi, aby zacali s lozenim?

titkovamiriam
26. jún 2008

jasne 😀 ,neboj.Problem by bol keby nemal snahu sa niekamdostat,dokonca poznam dievcatko dnes ma 16,ktore sa vsade gulalo po boku do 15m,kym nechodila 😀

marorlinko
26. jún 2008

ja som svojho nadvihla aby bol na styroch a zacala sa smiat, napodobnila som ho, co sa mu pacilo, tak sme to skusali viackrat, po stvornozky zacal ,ked mal 11mesiacov, predtym sa posuval zadockom

elenka22
1. júl 2008

ahojte,takmoja dcerka ma 10 mes, dava sa na4 uz asi 3 tyzdne, pohupuje, ale najradsej ma proste plazenie ako profi vojak. Stale cakam na to poriadne lozenie, ked bude striedat rucky a nozky. Motivujem ju stale. A dookola, da sa na 4, pohupe, uz vyzera, ze vystartuje a rozplasne sa ako zabka 😖

tiez sa este sama nestavia, tak nemoze to spolu suvisiet?

elenka22
1. júl 2008

este som kdesi citala, ze ked dieta lezie spravne- strieda rucky, nozky, tak to dieta naisto bude chodit. Plazenie sa asi nepocita, co? 😖
vsade ctam, pocuvam, ze 10 mes. dietatko ma vediet to a to, tak ma to dost trapi. 😒

biba12
1. júl 2008

Tak ten nas stvornozkuje 2 tyzdne. Predtym sa sice vedel postavit na kolena, ale nechapal ako sa posuvat. Odkukal to asi na pieskovisku od deciek, lebo si zacal nakjprv sadat tak bokom, potom sa zviezol dolu... A posuval sa. Sice iba 1-2 krat dopredu, ale predsa. A teraz lieta ako divy. Pekne casy skoncili 😉

kalo
2. júl 2008

Naší malé bude rok...vyhoupne se na 4 a pak po břiše někam doleze. Pak zase na 4...Prostě má taky zvláštní způsob 🙂 /pozn.cvičíme vojtovku.../

pesi
2. júl 2008

alenaf, nic si z toho nerob. My sme v obdobnej situacii. Kedze moja mala stabilne neusedela v ukoncenom 8 mesiaci tak nas pediatricka poslala na neurologiu a opat na rehabilitaciu (uz sme chodili na rehabilitaciu v 4 mesiaci lebo inklinovala hlavicku viac do jednej strany - mala stuhnuty krcny sval). No a teraz ked sme prisli k neurologovi tak on sa iba cudoval ze preco sme tam prisli ze ved po neurologickej strane je v poriadku a mame sa snazit ju naucit stvornoskovat. Tak na rehabilitaciu som uz s nou nesla ked neurolog povedal ze nie je potrebna rehabilitacia. No a vcera sa mi slecna udrzala sama v sede ale samozrejme ze sa sama neposadi. Otaca sa, rotuje na manzelskej posteli, dostane sa rotaciou svojho tela kam potrebuje. Samozrejme doma s nou cvicim cviky z predoslej rehabilitacie vacsinou sme na fit lopte kedze cvik na plazenie ovladam tak ju obcas stimulujem aby sa aj plazila. Podla mna je uplne prehnane ze Vas opat poslala na rehabilitaciu a stresujete sa vdaka chodeniu na rehabilitaciu. Ved uz urcite ovladas cviky z predoslej rehabilitacii tak ako ja .... no v konecnom dosledku drzim palce.

elenka22
2. júl 2008

pesi a co ste robili na rehabilitacii, ake cviky?
kalo, preco cvicite Vojtovku?

kalo
2. júl 2008

elenka22: my taky nepaseme koníky, ale žabáky 🙂 Cvičíme Vojtovku, protože má malá slabé svaly na zádech /hypotonii/. Teprve před týdnem si začala sama sedat (a to jí bude rok) To cvičení je hrozné, ale pomáhá. Jinak na neurologii jsme nebyly, nikdo nás neposlal, prý je v pořádku, jen si dá na čas....Chodit bude prý nejdřív v 18 měsících (za předpokladu, že budeme poctivě cvičit).... ☹

elenka22
2. júl 2008

kalo, nevedela som, ze sa este takto Vojtovka cvici v takom veku. Ako cvicis? My mame tiez hypotoniu, velmi lahku. Nechapem, z coho to deti maju. Moj syn bol uplne pevny, dcerka je taka krehuunka.

kalo
2. júl 2008

Elenka: písla jsem i na vedlejší téma "neurolog.problémy" 🙂 Těch faktorů může být strááášně moc...Taky nevím proč konkrétně...z čeho... 😨

pesi
2. júl 2008

elenka22 - tak cvicim s malou zakladnych 10 cvikov pred kupanim ktore si najdes na:
www.babyonline.cz

teraz hlavne stimulujem plazenie. Pritahujem ju do sedu, a hlavne sme na fit lopte a to tak ze ona je bruskom na fit lopte a ja ju drzim za stehna co najblizsie pri panvy a rotujem s nou do stran na tej lopte. Potom ju polozim chrbatikom na fit loptu (to sa jej moc nepaci, brani sa) a taktiez ju drzim za stehna co najblizsie panvy a pomalicky s nou rotujem do stran. A ked je muz doma tak ju na lopte zdvyhame do sedu tak isto ako ked ju zdvyhas do sedu na pevnej podlozke (ale na fit lopte jeden drzi stehna pri panve a druhy ju drzi za rucicky aby sa posadila. Dalej ju nosim ako lietadelko a to tak ze raz ju drzim za jedno stehno napr prave aby mohla lavou nohou kopkat a potom si ju pretocim a drzim ju za lave stehno aby si mohla pokopkat pravou nozickou.

No a samozrejme ze ju masirujem vzdy po kupani, hlavne chrbatik aby sa jej svalstvo uvolnilo a prekrvilo. (to mi ukazali na rehabilitacii ked som s nou chodila)

Urcite existuje viac cvikov a moznosti ak niektora z vas vie respektnivne cvici ine cviky tak sem s nimi.

elenka22
2. júl 2008

pesi, dakujem ! 🙂 nasa sa plazi super ako vojak, aj sa jej podari za4nozkovat, ale radsej sa teda plazi, je je to asi jednoduchsie. Alexandra sa sama stavia?
ja cvicim este- dam madrace z gauca na zem a navrch nejaku zaujimavu hracku a Eli sa k nej snazi dostat, normalne sa da do klaku a vylezie hore, vtedy si podla mna dobre ponamaha svaliky.
ako dlho ju masirujes?

lendy1
2. júl 2008

tak k těm cvikům doporučuji tyto knížky:

Cvičíme s kojenci a batolaty:
http://www.psychologie-knihy.cz/inshop/katalog/...[id-SPO1250]-cvicime-s-kojenci-a-batolaty.html
je tam spousta cviků na balónu (fit lopte) od maličkých dětí až do 3.let + spousta dalších cviků

a tuto:
Hry, zábava a cvičení s miminkem:
http://www.alman.cz/knihy/P26744/Anne-Knecht-Bo...
tady je to spíš formou zábavy a her

pesi
3. júl 2008

lendy1 dik ze linky na knihy.

elenka22 - Saska sa este nestavia sama, na to ma este cas, ved len pred 3 dnami sa naucila sama sediet, (pozor neposadi sa sama este).

No masirujem ju od vtedy co som s nou chodila na rehabilitaciu v tych 4 mesiacoch. Samozrejme ze niekedy masaz vynacham ale inak sa snazim ju masirovat kazdy den.

Ved tvoja Ela je sikovna ked sama vylezie hore na madrac si po hracku. Len tak dalej.

bambulka026
5. júl 2008

Ahojte, moj Matko od narodenia neznasal polohu na brusku a tak ani nestvornozkoval.
Najskor sa zacal stavat a chodit dookola ohradky.
Potom sa zacal stavat o nabytok, co som si uz myslela, ze sme fazu lezenia preskocili.
Po stvornozky zacal liezt doslova zo dna na den v 9 - 9a 1/2 mesiaci a dnes uz spravil prve krocky sam...

Takze si myslim ze to treba nechat na dietatku, ono robi len to co zvladne a co sa mu chce.
Treba ich motivovat, no do nicoho nenutit...

dididi30
5. júl 2008

ahojte.....moja dcera vobec nestornozkovala, rovno bezkala 😀

petrulla
5. júl 2008

Ahojte, nas dako sa zacal plazit ked mal 6m. Ale to len tak na postely. Des ma 9m a stale sa len plazime. Ale zdokonalil techniku a fici po celom byte 😉
Sediet nemusi ...
Ked ho posadim a dam mu nieco fakt zabavne , tak chvilku posedi, ale inak ...
A sam si nesadne, len ked spadne spriamo a zadok 😀

Stvorozkovat by aj vedel,ale on proste nechce. Ma svoju plaziacu techniku a hotovo 😒
A strasne ma vie rozhodit ked sa ma kazdy vypytuje ci uz ako 9 mesacny chodi ... ☹ Ako keby ten co nechodi ako 8-9 mesacnny by bol spomaleny 😒 A pritom ja som zacala chodit v 11 mesiacoch a to som bola este veeelmi sikovna 😉 😀

valhali
6. júl 2008

Caute, nasa Emmca ma tiez 9m a plazi sa ako raneny frontovy vojak 😀 Jednou nohou sa odraza a druhu taha za sebou,ale strieda ich,takze ona ma taku invalidnu techniku 😅 Je pohodlna a vec,za ktorou sa vyda dopredu, musi stat za to. Za hrackami sa nepohne,ale ked ma pred sebou casopis,alebo dialkovy ovladac, len ziram,aku nebrie rychlost.
Tiez sediet nemusi, sama si nesadne, iba ked ju posadim ja a aj to jej musim dat nabok vankuse,lebo ked jej je dlho,tak sa zvali ako vrece zemiakov.
Petrulla, tiez ma vedia "potesit" otazky,ci uz chodi. Ked odpoviem, ze nie,tak vzdy dostanem odpoved, ze "no, uz by mala" 😒 .
Treba respektovat individualny vyvoj dietata, same na to pride, len kazde v inom case. Ja som napriklad rada,ze nemusim este behat za malou, este si tie chvile vychutnavam,lebo ked raz sa pusti na nohy,tak to uz nezastavime 😀

silvia.s
6. júl 2008

valhali: ja si myslím že na chodenie je ešte skoro. veď moji chalani majú tento mesiac 11 mesiacov a až teraz začali sa plaziť a vstavať sa v postieľke sami.treba deti nechať samé veď oni vedia kedy je ten správny čas. sedieť sami vedeli keď mali asi 9,5 mesiaca. teraz sa už posadia aj sami.neboj sa moja mala tiež začal neskoršie a dokonca ani sa neplazila a ni po štyroch nechodila len sa jedného krásneho dňa postavila a išla sama. mala rok aj dva mesiace.

valhali
6. júl 2008

silvia, tiez si myslim,ze je to skoro, len vela ludi rado porovnava deti a matky to zbytocne frustruje. Ja ju nedavam ani do chodaka, nijako ju pasivne nepodporujem v chodeni,pretoze este nedava ziadne znamky toho,zeby sa chcela postavit. Este nema kupene ani prve topanocky,lebo neviem,ake cislo jej bude treba, ked sa postavi. S chodenia si velku hlavu nerobim, pride to,ked bude dieta na to pripravene.

misur
7. júl 2008

Ahojte,
nam tiez kamoska stale hovori: A mala uz lozi? Alebo sa jej stale nechce?
Trochu ma to skrelo, lebo som si myslela, ze je fakt nejak pozadu, lebo uz ma 8 mesiacov a ich mala uz vtedy lozila, ale potom som sa docitala v jednej knizke o detoch, ze niektore vobec nelozia, lebo ich to nebavi a rovno sa radsej naucia chodit. A potom mi to mamina potvrdila, ze ani ja som nestvornozkovala. Takze teraz je mi jedno co kto hovori.
Ale cvicenie moze byt celkom fajn, mozno to babo unavi 🙂 .

lua
7. júl 2008

Ahojte,
moja dcéra takisto bojkotovala lozenie a najprv začala už robiť sama prvé kroky a štvornožkovať sa mi naučila až teraz a sama. Proste každé dieťa je iné.

zuzka99
11. júl 2008

ahojte, moj malý sa nikdy neplazil (išiel nohami a nosom ryl po podložke), ale teraz začal štvornožkovať a to tak, že sa dá na všetky štyri, rozhúpe sa a skočí dopredu. a takto sa pohybuje. myslíte, že je to začiatok toho pravého štvornožkovania? robili to aj vaše detičky?

filipi
12. júl 2008

Ahoj zuzka, to čo opisuješ robí aj naša Linda akurát ona sa aj plazí keď ju tak sledujem dávam jaj ešte týždeň a po štyroch pôjde ako guľa. Narodila sa 16.12.2007. Takže je to asi o.k.

majdiska
12. júl 2008

ahojte, môj malý pekne sám sedí aj sa pohupuje na zadočku, dakedy sa mu podarí dostať na štyri ale potom sa spustí na bruško a odtiaľ vystrkuje hlavičku a otáča sa. posadí sa už sám a mne sa vidí, že skôr sa mu páči stáť ako loziť 😉 - sám sa už postaví, ale ešte dlho neobstojí a nevie, čo má potom robiť 😀

mucha
12. júl 2008

ja si myslim, ze ti nasi doktori robia zo vsetkeho velku vedu. maju pred sebou nejake trapne tabulky s tym, ze co ma kedy dieta robit a toho sa drzia a neberu ohlad na to, ze babatko je predsa uz od narodenia mala osobnost, ktora si bude robit to, co chce a co ju bavi, nie to, co je napisane v tabulkach. ked som robila babysitting v svajciarsku, starala som sa o maleho chlapca od jeho troch mesiacov az do roka a on absolutne vobec nechcel byt na brusku, nikdy nestvornozkoval, len sa suchal po zadku a ked som odchadzala (mal rok) tak este nebol ani naznak toho, ze by chcel chodit. a vobec nikto z toho nerobil problem. Este sa na tom smiali a boli radi, ze nechodi, ze za nim este nemusia behat.... Cize v zahranici tym detom nechavaju viac casu na vyvin a nikam ich furt nestrkaju ako u nas... Niekedy mi uz fakt lezu ti nasi doktori na nervy..

lapagerie
12. júl 2008

Ahojky, moje slečinka taky neleze... NAučila se bleskově válet sudy a je spokojená... Začaly jsme chodit na rehabilitační cvičení, abych ji trochu k lezení pošťouchla. No zatím se začala stavět na 4, posadí se a pak žuchne na nos. Péruje na čtyřech, ale jak dopředu, to neví...

katty137
15. júl 2008

lapagerie: my toto robíme už asi týždeň alebo viac, posadiť sa sama vie od 7.7., ale sedí už mesiac... Nič iné sa jej nepáči a teraz sa už stavia, ešte sa nepostavila, ale už už bude hore... Na kolienkach už je... Inak, plaziť sa jej taktiež vôbec nechce, hojpinká sa na štaroch, vie sa z tej polohy pretočiť aj posadiť, ale plaziť sa jej nechce, len dozadu... Uvidíme či príde na techniku ako dopredu... Ale vôbec ju do toho nenútim, občas jej posuniem nôžku, že aby vedela ako, ale vtedy sa väčšinou zošuchne ako žabka... Takže z toho nikd ynič nie je, pretože sa potom začne hnevať, začne robiť lietadielko, zdvihne nôžky aj rúčka a leži na bručku a akoby sa chcela posúvať, no tak to nepôjde ani náhodou, preto začne kričať a už aj musí ísť do sedu... Tak ju nenútim a nechávam to na nej, nech si ide vlastným tempom a hlavne nech je spokojná... 😉 😉 😉

mumu12
15. júl 2008

ahojky, mna tiez trápilo ked som videla kamaratkinho syna, ktorý je narodeny v ten isty den ako nasa dcerka, ze on uz stvornozkuje a Lenka sa iba plází, čo ju po chvílke preslo, lebo sa rychlo unavila.ako Lenka videla kamarata chodit po styroch skusala to aj ona a do dvoch tyzdnov nebola len za mojimi nohami, ona bola vsade. 😀
Chcem tym povedat, ze netrapte sa , niektoré deti vobec nebehaju po styroch, napr. sa plazia, alebo sa rovno postavia a behaju.
Pamatam si svagrinina dcerá, vobec nebehala po styroch, a ani sa asi neplazila( načo, ked ju nosili na rukách), iba sa stavala na nohy, a zacala behat uz ako desat a pol mesačná.
Netrápte sa deti maju vlastne tempo. 😀