Ako naučiť dieťa štvornožkovať?

diddi
20. mar 2008

caute, mame skoro 10mesacne dvojicky a nejako sa im nechce - nevedia stvornozkovat. Pediatricka mi stale hovori, aby som ich podporovala v stvornozkovani...ked sa jej opytam ako, tak pocujem stale to iste - na brucho, na brucho, na brucho. Na bruchu su skoro od narodenia...keddam pre ne nejaku hracku, aby sa snazili ju dociahnut a pohnut sa, tak nastane HROZNY rev a krik az su obe brontove a cele snazenie sa skoncilo po 2 minutach...oni radi sedia, alebo lezia a valaju sa...aj na nafukovacich sulcoch skacu radi...len to lozenie nam nejde

Ako ste vy naucili, pripadne cvicili s detmi, aby zacali s lozenim?

veverica
22. júl 2008

hellou moj maly tiez este ne4nozkuje. Plazi sa ako had, dviha sa na 4,ale ked sa chce posunut tak sup na brucho a plazi sa po zemi. Pritom sa uz sam stavia o nabytok, sedacku, stolicku, ... aj chodi popri stole, v postielke. Ako ho treba spravne motivovat? Ked chodim ja po 4 tak iba na mna pozera a nic. Asi si budem musiet vyrobit pre seba nejake kolenacky a chodit cely den po styroch 😀. Velmi sa s tym netrapim, ze nestvornozkuje lebo je dost sikovny len by som bola nerada keby to preskocil. Niekde som pocula, ze deti ktore nestvornozkuju alebo len velmi malo mozu mat v skole problemy s ucenim. Ale co je na tom pravdy v skutocnosti neviem. Ale tak ci tak je to pekne obdobie ked dieta beha po styroch ako drak. Tak dufam, ze coskoro sa dockam aj ja 🙂.

ajuskamimi
22. júl 2008

u nasho to bolo tak, ze asi od 8 mesiaca chodil za jednu ruku /za obe nechcel vobec/, stvornozkovanie nehrozilo, mohli sme robit, co sme chceli, jednoducho to ignoroval. Potom sa naucil chodit sam a teraz, ked vie chodit sam, tak sam od seba zacal stvornozkovat ako drak. Uz asi 3 tyzdne stvornozkujeme a chodime, ono to asi musi prist samo 😉

krista
16. jan 2009

lu24 • 1d • Dnes ve 13:22
Zdravím, můj brouček ještě pořádně neleze, a tak bych mu chtěla nějak ppomoc....... neznáte někdo nějaké šikovné cviky, nebo chytré stránky?? 😉 🙂

aluskas • 1d, 19tt • Dnes ve 13:55
Ahoj lu, na lezení je dobrý cvik: trakař - určitě znáš (mimčo držíš v pase), dále cvik na overballu (nesmí být úplně nafouknutý) - mimču ho dáš pod bříško, ručičky před balon na zem, kolínka také na zemi, trochu jakoby ze strany míče,špičky směřují k sobě a děláš drobné kroužky na obě strany, dále jen pohupuješ ze strany na stranu.
Další cvik, dáš mimčo na čtyři, opět špičky směřují sobě, a chytneš mimčo v bedrech, až skoro na zadečku a houpeš s ním (tak jako se oni sami pak houpou na kolínkách..nevím jestli už se tak Filípek houpe)

Je to těžké takhle vysvětlovat, lepší je navštívit nějaký kurz cvičení s miminky.

lu24
16. jan 2009

alus: Děkuju, určitě vyzkouším,na cvičení pro miminka jdeme příští týden, ale chtěla jsem źačít trénovat už teď, protože z toho začínám být nervózní, že ještě neleze a na bříšku vůbec nechce být 😖 Jo a chtěla jsem se zeptat: Neslyšela jsi o tom,že děti které nelezou a rovnou začnou chodit ( přeskočí tuhle fázi) mají cětší sklony k dislexii a disgrafii???? 😕

sakura77
16. jan 2009

moj synovec nelozil absolutne,uz len rovno chodil a je medzi najsikovnejsimi v triede 😉 takze podla mna blbost

lu24
16. jan 2009

sak: taky si myslím, ale chtěla jsem slyšet taky názor někoho jiného, takže díky 🙂

bejby29
16. jan 2009

No, su deti, ktore sa vobec neplazia a hned sa zo sedu stavaju, potom su deti co sa plazia a stavaju a su deti co stvornozkuju.. Moja suseda ma o den starsie dievcatko, ktore vobec nelozi ani nestvornozkuje a jej doktor povedal to iste, ze sa rovno zo sedu postavi.. Moja mala sa plazi ako had, ale nestvornozkuje, zato uz stoji.. Ja s tym ani nepocitam, ze bude stvornozkovat, myslim, ze sa hned postavi, takze strach nemam.. Moja suseda je z toho frustrovana, ale doktor ju vcera ukludnil..

kacka.va
16. jan 2009

já bych to dítě neučila, některé děti prostě nelezou a rovnou chodí po čtyřech a nebo po dvou.

lu24
16. jan 2009

moje doktorka mě právě strašila, teda prostě říkala, žeje to špatný vývoj když nepoleze a nepoplazí se kvůli špatnému držení těla...bude mít prý špatně sformovaný sval krční páteře...... 😖

lu24
16. jan 2009

ale koukám, že každý doktor má jiný názor........

lu24
16. jan 2009

kac: tvoje mimčo leze a plazí se?? 🙂

kacka.va
16. jan 2009

jojo my se plazily i lezeme, začaly jsme se stavět a teď zkouší dělat kroky, ale zatím jí to nejde.
ale já jsem zdárný příklad toho, že děti nemusí lézt, já jsem se lézt prý nikdy nenaučila, rovnou jsem lezla po čtyřech se zadkem nahoru a hned nato jsem začala chodit. 🙂
Jinak moje dr. nám na to řekla, že některé děti prostě přeskočí některou fázi. Takže my třeba krásně sedíme, rovně, malá si tak vyhraje, ale sama se posadila jen jednou a teprv před dvěma dny. 🙂

kacka.va
16. jan 2009

lu: já si myslím, že sval krční páteře (ale samozřejmě nejsem doktor) může být vytrénovaný i z jiných aktivit mimča. Např. mojí kamarádky dcerka má půl roku a krční svaly má nejlépe vytrénované, protože jí pořád zvedá hlavu z podložky jako by se chtěla zvednout, to třeba naše vůbec nedělala

lu24
16. jan 2009

Filípek taky sedí pěkně rovně i hlavičku má podle mě pěkně zvednutou, ale díky tomu, že neleze, tak se sám neposadí musím ho posazovat já..... no asi to fakt nebudu hrotit, teď jsem na netu dokonce našla, že začít lést a plazit se by se měl naučit do desátého měsíce, takže ještě máme čas 🙂

lucinka1104
17. jan 2009

lu máte Lukáško začal , keď mal 8 mesiacov a 2 týždne večer zničoho nič 😵

lenusiatko
17. jan 2009

Nasa mala ma 9 mesiacov a stvornozkovat tiez ani bohovy, ked sa jej velmi chce, tak sa plazi, ale to uz musi byt.
Uz som si myslela, ze je divna, vymyslala som si vselijake choroby a precitala vybornu knihu o tom, ake je dolezite, aby sa dieta plazilo a stvornozkovalo pred tym, ako zacne chodit. Je to vraj velmi dolezite kvoli spevneniu chrbtoveho svalstva. Boli sme u ortopeda, ktory je inak uznavany odbornik a povedal mi, ze 30% deti sa absolutne neplazi, ani nestvornozkuje, zacnu rovno chodit a nie su o nic okratene, ani postihnute, ani handicapovane. Proste kazde dieta ma svoj mentalny cas na urcite ukony, ktore sa vobec nedaju naucit, prichadzaju sami a spontanne bez toho, aby si to uvedomovalo, alebo sa to ucilo. Tak je to aj s chodenim na nocnik. Je uplna blbost, ked niekto povie, ze 1-rocne dieta vie chodit na nocnik, je to len nahoda a odhad rodica, kedy asi to bude a tak je to aj z lozenim a stvornozkovanim. Naozaj sa dieta moze nieco ucit az od 18-24 mesiacov, ked ma vyvinute myelinove obaly mozgu. Kazde dieta ma svoj cas.

denduska
17. jan 2009

lu: moj manzel sa vraj vobec neplazil, nelozil...a pravda je ze jeho rukopis sa pismom neda ani nazvat, to su hieroglyfy, casto ani sam nevie po sebe precitat...a s krcnou chrbticou ma tiez problemy.....mozno na tom nieco bude. Kazdopadne ta snad upokoji fakt ze skoncil VS s vyznamenanim a uz je aj PhD 😉 😀

janka12341
27. jún 2009

Moj mali ma us 9 a pol mesiaca zacala som ho davat sadat ked vedel a chodat na dvoch no ked som isla na kontrolu tak ma poslali na rehabilôitacie ze je velmi lenivi.No keby tie doktorky vedeli ze po dvoch aj ked este po spickach sa pohibuje dost dobre.A teras mam problem ho naucit lozit po stiroch a aby sa naucil sam sadnut.Na internete som hladala nieco take ako obrasky cviceni no nic zaujmave.teras ho mam nasilu ucit po stiroch co sa mi vobec nepaci.Drzat ho na silu tlacit mu nosku a pridrziavat mu hlavicku no niak ras ho tak ako mi ukazovala rehabilitacna doktorka poskladat.Nieje na to niaky iny sposob?A preco mi dala cvik postvornosky ked si nevie este sam sadnut?Urobila som chybu ako dalej?atk na tieto otasky si neviem odpovedat 😖

janka12341
27. jún 2009

Ahojte!JA s malim chodim na rehabilitacie no vlastne bola som tam len ras a vobec sa mi to nepacilo,myslela som si ze sa budeme ucit hrou ale namiesto toho mi mojho 9mesacneho syna schytili za nohu aby mal jednu rovno druhu mu mam pritiskovat na zem a mat jeho hlavicku medzi laktou a bedrom a tak ho trapit aby sa zapieral ta diky pekne.MAm to robit no vydela som to len ras a teras to skusam doma a nejde mi to a vobec sa mi to nepaci.Ked ho davam na zem tak lezie do zadu jak rak alebo do prava a do lava je to pokrok 😖
poradte mi

janka12341
27. jún 2009

Jeee velmi sa tu nevyznam a som to pridala dva ras pardon
😀

berenika39
27. jún 2009

ahoj janka, to, co ti ukazovala rehail.sestra nebylo žádné trápení dětí, neboj, jen zřejmě cvik na posílení svalů, které má oslabené.pokud ti to nejde dělat správně, přesně tak, jak ti to ukázala, nedělej to, nejenom že to nebude mít ten efekt, ale zbytečně se budete oba trápit. zkus příště poprosit, at ti to ukáže znovu, nauč se to, a zkoušej te to doma.
Každopádně: jestli se ti malý plazí dozadu a ručkuje kolem osy, je to super. to předchází lezení a je to jen otázka času, kdy zvedne zadeček, začne pérovat a poleze. nespěchej. špatně je to, žes ho dávala sedět, když si ještě sám nesedl z kleku přes bok. nedávej ho tak, ničí si záda, lepší je at je co nejvíc na bříšku. hraj si s ním tak, lákej ho na hračky, aby se za nimi plazil.
a v žádném případě ho nevoď za ruce, to že našlapuje na špičky je právě špatně, tak chodí děti, které jsou třeba v chodítku. pak jim trvá dlouho, než se postaví na plnou nohu a škobrtají a padají.
Mělby lézt, aby si SÁM sedl.
Nespěchej, nevod ho po dvou, nedávej sedět. Vydrž to,přijde na to sám a nebude mít později potíže se zády. Jsi super máma, že se mu věnuješ, tak jen trpělivost 😀 😀 .

shaula
27. jún 2009

Janka, důležité už napsala Berenika - neposazovat, nevodit, v tom bude ta chyba. Přidám tip na cvik na lezení, který jsme dělali ve cvičení kojenců (zkus si něco takového najít u Vás a začít chodit, je to prima zábava a prcek se protáhne a procvičí, právě tady je to cvičení hrou, na RHB to jsou léčebné cviky, takže hru tam nečekej 😉 ): mimi leží na rehabilitačním míči na bříšku, držíš ho za lýtka a střídavě mu nožičky pokrčuješ a zvedáš směrem dopředu, jako by lezl. Další cvik je, že z lehu na bříšku na míči mu podsekneš kolínka tak, aby na nich klečel a vzepřel se i na ručičkách (vlastně tak klečí na míči) - můžeš ho tak pohoupat, většinou se to dětem celkem líbí.

simona55
27. jún 2009

ahojte podla mna dieta sa musi samo naucit liest aj plazit to sa neda ucit to je to iste ako ked chcem abymi uz aj chodilo ked este nema nato tak to je zbitocne to dieta sa zlakne a tolko. moj nazor.

berenika39
27. jún 2009

...nebo když leží na bříšku, dej mu pod něj složenou osušku, nahoře ji chytni a jakoby ho nadzvedni, sám bude stahovat kolínka pod sebe a opírat se o ručičky. manžel pétu takhle houpal, řehtal se jak blázen, a docela to s těma kolínkama brzo pochopil.

danusik
27. jún 2009

no my sice mame este len pol roka,takze nic nepraktizujeme este 😉 ale co sa stretavam so starsimi detmi tak kazda pomaly druha mama hovorila ze ich dieta nelezie,rovno uz chodia,ako keby preskakovali lozenie,naco sa s tym zapodievat 😀 😀 😀 😎 tak som zvedava ako bude u nas,ale poviem vam,nas uz nechce ani sediet /s podporou/ ten by uz najradiej behal.....tak sa mam na co tesit

mamutka
27. jún 2009

ja by som ich nechala tak, ked sa im zachce, zacnu, nas sa tiez za vsetkym vzdy dokotulal a zrazu stvornozkuje, ale nie moc, radsej sa dakde nenapadne postavi, drzi sa a rehli ze co dokaze, plazenie nebolo nikdy, rovno na kolienka opatrne, ale fakt nie ako o zavod, len trosku. maju cas. nas doteraz sam nesedi, uz koli tomu mame ist na neurologiu, ach jo...

shaula
27. jún 2009

Mamutka, myslím, že Vás zbytečně někam honí, v osmi měsících to není žádná tragédie... Naši začali sedět asi v 9,5 nebo 10 měsících a dodnes sedí jen na patičkách nebo v překážkovém sedu, "normálně" zatím ne... A nikam nás nehoní. Vždyť děti se nevyvíjejí podle tabulek, no ne? 😉

mamutka
27. jún 2009

shaula, ved neurologicka nechapala ale termin nam dala, ked uz nas dr.posiela, sa aspon prejdeme inym smerom 😀

eliotka
28. jún 2009

Holky, a myslíte,. že je dobré to děti učit? To jde maximálně tak, že je budeme dávat na kolínka, ne? Nebo ještě jinak?

bianca
28. jún 2009

ahojte.Nasa stvornozkuje len par temp do zadu a to je vse.To predu sa plazi a je dost rychla

mamutka to vas fakt poslala dr. na neurolku?Mne sa mala posadila sama 1x dnes a to je starsia.Niekt.lekary to fakt prehanaju